tegenspraak de wereld in te zenden. Tegenspraak van «berichten in de pers, die wat de voor naamste pnnten aangaat, oujnist zijn. Deze be richten kunnen slechts op een willekeurige com binatie berusten, aangezien de verhandelingen vertrouwelijk waren en de commissie er van afzag over den inhoud er van iets te publiceeren." Bovendien bad de rijkskanselier Vrijdagmid dag een langdurig onderhoud met een atvaar- diging uit de sociaal-democratische partij. Deze eischte van hem de strikte verklaring, dat de regeering staat op het standpunt van den 4en Augustus 1914 en ten allen tijde bereid is om vredesonderhandelingen aan te knoopen op den grondslag van den status quo naar alle zijden. Voorts verlangden zij de invoering van het par lementaire regime en onmiddellijke invoering van het Rijksdag-kiesrecht in Pruisen. Intusschen nemen de gebeurtenissen een ver rassende wending. De Kroonprins is naar Berlijn gekomen en heeft met den keizer en den kroonraad conferenties gehouden. Hierop is medegedeeld dat de regeering onmiddellijk zal overgaan tot de invoering van het enkelvoudig en geheim stemrecht. Tevens hebben eenige Pruisische m.nisters ontslag genomen en zal naar het schijnt er een parlementaire regeering worden gevormd. Ook de Rijkskanselier heeft, naar de berichten luiden zijn ontslag aan den keizer aangeboden. Ook twee staatssecretarissen van wien bekend is dat ze van geen vrede wilden weten zonder annexaties en schadeloos stellingen, hebben ontslag gekregen. Dat deze politieke gebeurtenissen de moge lijkheid op vrede grooter maken is wel zoo goed als zeker. Lloyd George de Engelsche minister verklaarde reeds eenigen tijd geleden dat de entente met een Duitschland zooals dit op heden is, geen onderhandelingen zou kunnen voeren, wel als tevens het Duitsche volk medezegging schap verkreeg in de regeering. Engelsche bladen wijzen ook in deze richting. De „Manchester Guardian", het liberale blad, herinnert er nog eens aan, dat de strijd niet gaat tegen het Duitsche volk, maar tegen 't Prui sische militairisme, dat niet meer van dezen tijd is en verdwijnen moet. 0 N D E R W IJ S. De vierde candidaat, de heer J. Hollebrand kreeg 270 st. dus ook de volstr. meerderheid. Zaterdag a.s. herstemming voor 2 tusschen- tijds opengevallen plaatsen tusschen de heeren P. de Koeijer, J. Kramer, P. J. Poleij en A. J. v. Sprundel. STAVEN18SE. De heer H. J. Dorst alhier heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad, zoodat er binnenkort weder oen uieuwe stem ming moet plaats hebben. OUD-VOSSEMEER. De heer M. den Engels man Mathz., ambtenaar bij 's Rijks directe be lastingen is geslaagd als kommies 2e klasse. THOLEN. Bij de Zaterdag gehouden stem ming voor 4 leden van den Gemeenteraad werden 499 stemmen uitgebracht, van onwaarde 9 stem men. Hiervan verkregen de hh. H. Goossen 271, A. Hollestelle 374, W. Moelker 223, Jhr. van Vredenburch 222 en J. W. Wagtho 385 stem men. Gekozeu zijn dus de hh. H. Goossen, be nevens de aftredende hh. Hollestelleen Wagtho. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Moelker en Van Vredenburch, beiden aftredend. De heeren die als gemeenteraadslid ziju ge kozen hebben te kennen gegeven geen serenade van ons muziekgezelschap in ontvangst-te willen nemen. Bij Kon. besluit is de heer M. Lunenburg alhier benoemd tot res. 2e luitenant bij het 14e Regt. lnf. Overtreding Distributiewet. Tholen. Een Groentenventer alhier, tevens raadslid schijnt ondanks de door den Minister vastgestelde maximumprijzen, de vroege con sumptieaardappelen ongeveer 100 procent duurder te'hebben verkocht dan mag. Wel een beetje schandelijk daar de mindere man op deze wijze blijft verstoken van een volksvoedsel, dat de Minister door het stellen van een max.-prijs onder het bereik van het volk wenscht te stellen. Waar tegen overtreding van dergelijke zaken overal streng wordt opgetreden is het te wenschen dat in dezen ook de regeeriugsmaatregelen zullen kunnen worden gehandhaafd. Oud-Vossemeer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse der R.H.B.S. te Goes de jongeheer P. Vermet en van de 4e naar de 5e klasse J. Vermet. St-Maartensdijk. Op de voordracht voor onder wijzer aan eene openb. lag. school te Amsterdam komt als no. 1 voor de heer W. G. Quakkelaar alhier. Van onze berichtgevers. ST-ANN AL AND. Door Ingelanden der pol ders Oudelaud en Annavosdijk en Breedenvliet is tot hun vertegenwoordiger in den Dijkraad van den calamiteuzen Suzannapolder beuoemd de heer J. Boogaard, en zulks ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Bruijnzeel. 1ERSEKE. De heer J. J. v. d. Peijl alhier heelt in den handel gebracht een albumpje ge titeld „De oestercnltuur in beeld". Het bevat 12 mooie duidelijke foto's in den vorm van briefkaarten en die als briefkaarten bruikbaar zijn en de verscibllende bewerkingen voor stellen die de oesters ondergaan van dat zij van de pannen worden afgestoken totdat zij als handelsproduct voor vervoer gereed staan. De volgende Ierseksche leerlingen der Hoogere Burgerschool te Goes zijn bevorderd, van de le naar de 2e kl. W. L. Bom, W. Bom en J. Cornelisse (met herex.) van de 2e naar de 3e kl. A. J. Bom, W. J. Bom en P. Staal (met herex.) van de 3e naar de 4e kl. W. Loggers en van de 4e naat de 6e kl. P. C. Pols (met herex.) Bij de Zaterdag 11. gehouden stemming voor 4 periodiek openvallende raadszetels hebben 532 van de 725 kiezers hunne stem uitgebracht; 2 van onwaarde, volstr. meerderheid 267. De heer J. C. v. d. Burght (aftr.) kreeg 400 St., de heer G. Schipper (aftr.) 272 en de heer I. Willemsen (aftr.) 308 st. Deze zijn dus her kozen. maar de oogen geopend. Waart ge toen althans maar oprecht geweest, er was ons allen veel jammer, veel naberouw gespaard. Maar met logen zijt ge begonnen, met logen hebt ge mijn hart gevangen, als eene Delila hebt ge met logens den band nauwer en nauwer om mij toegehaald. Gelogen hebt ge, toen ge mij dien avond voor Kerstmis beioofdet mijn vrouw te worden en mij lief te hebben, gelogen 1 toen ge later naar Dnitschland gingtniet om uwe vriendinnen vaarwel te zeggen, maar om zijnen twille. En ten laatste nog hebt ge aan al die logens de kroon opgezet, door zoo kort, nadat ge met dien ander hebt willen vluchten, mij te trouwen om mij nameloos ongelukkig te maken." Hij keerde zich af en verliet het vertrek, zonder een woord meer te zeggen. Héléne be merkte, daar zij niet opkeek, eerst toen hij bij de deur was, dat hij heen ging. Met een blik vol wanhoop zag zij hem na, en toen hij de deur achter zich gesloten had, sloeg zij de handen boven haar hoofd te zameu, wierp zich als eene zinnelooze voorover op den grond neer. en kermde „Alles vergeefs I Alles te laatl O Ida! Ida!" ontkende eerst- alle schuld, doch viel tenslotte door den mand en bekende den moord te hebben gepleegd. Aan de grens bij Heurne werd door rijks ambtenaren een kinderwagen gevisiteerd. In de kussens zaten een paar pond harde zeep, een 10-tal bussen cacao en 5 pakken beschuit. In de luiers van den zuigeling was thee verpakt 1 Deze had evenals de beschuitnogal averij beloopen 1 Bijtijds gered. Te Katwijk waagde eeu dame zich al zwem mende te ver in zee eu voelde dat ze door de eb medegevoerd werd. Zij riep om hnlp waarop een luitenant die iu de nabijheid zwemmende was op haar af zwom. Deze merkte al spoedig dat het hem niet mogelijk zou zijn met de dame het strand te bereiken en gaf haar deB raad op den ruc te gaan zwemmen en ondersteunde haar daarbij.' Inmiddels had de badknecht, een goed zwemmer, zich ter hulp gespoed, doch deze werd eveneens door den stroom gegrepen. Gelukkig was men aan het strand niet werkeloos gebleven Provinciale Staten van Zeeland. Heden had te Middelburg de tweede open bare vergadering van de zomerzitting der Pro- viuciale Staten plaats, waarin behandeld werden de voorstellen van Ged. Staten en de afdeelings- verslagen daarover. Besloten werd o. a. tot verhooging van de grens der salarissen, waarvoor duurtetoeslag wordt gegeven, tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van een drinkwaterljiding iu Zeeuwsch Vlaanderentot afwijzing van het verzoek van den raad van commissarissen der stichting Oranje Nassau's oord om subsidie. Vastgesteld werd de rekening over 1915, aanwijzend aan ontvang f 1.054.257,495 en aan uitgaaf f 971.094.60, alzoo een goed slot van f83.162.895. Iu de afdeelingen werden bij de behandeling der begrooting voor 1918 verschillende vragen en opmerkingen gedaan, waarop o. a. door Ged. Staten kon worden medegedeeld dat de rapporten over de electriciteitsvoorziening, uitgebracht door professor Eeldmaun, zijn verschenen en bij Ged. Staten in studie, die in de najaarszitting een of ander voorstel ten dezen hopen te kunnen doen. Betreffende den keuringsdienst werd opge merkt, dat Ged. Staten in dezen werkzaam zijn, maar dat het thans zeer moeilijk gaat om iets te kannen uitvoeren. Bij de behandeling der inkomsten werd be toogd, dat gezien het jaarlijksch batig saldo van f40.000, het wenschelijk is de belasting te ver lagen, doch van andere zijde werd er voor ge- waarschowd dit niet te vlug doen. GEMENGD NIEUWS. Verschrikkelijk. Onder Dordrecht is een 15-jarige schippers knecht in hechtenis genomen, verdacht zijn schipper te hebben vermoord. Men vond den schipper in een zeil gebonden dat met een anker bezwaard, onder bet schip hing. Blijkens messteken in den bals was de man vermoord De jongen het feit dat de Belgische militaire overheden in Afrika aan kolonel Wintgeus toestonden zijn degen te behouden als erkenning zijner recht schapenheid. E. Kervye, Algemeen bestuurder aan het Ministerie van Koloniën. A. Lebrun, Algemeen Bestuurder aan het Ministerie van Koloniën. A. Baerts, Beheerder der Kas van Weduwen en Weezen aan het Ministerie van Koloniën. C. Collet, Bestuurder aan het Ministerie van Koloniën. M. van Damme, Bestuurder aan het Ministerie van Koloniën. G. Olyff, Bestuur aan het Ministerie van Koloniën. L. Saussez, Afdeelingoverste aan bet Ministerie van Koloniën. A. van Gauwenberghe, Afdelings overste aan het Ministerie van Koloniën. C. van Rissegem, Afdeelingoverste aan het Ministerie van Koloniën. Coffin, Beheerder der Spoorwegen van Congo. Hunck, Beheerder der Kolouiale Maatschappijen België-Kantanga. Van Gele, Beheerder der Koloniale Maatschappijen België-Kantanga. Perier Beheerder der Kolouiale Maatschappijeu-België- Kantanga. men met een roeiboot te hulp. De Lepreux, Bestuurder der B. H. Voorzitter der drenkelingen waren toen spoedig binnen boord de badknecht geraakte echter nog onder de sloep en het kostte veel werk hem te redden. Engelsche verdwazing. De «Morning Post" van 15 Juni ontleeut aan de «Sheffield Daily Telegraph" de volgende eedsformule, die, naar het blad hoopt, door de Kamers van Koop handel en dergelijke lichamen, alsook door par ticulieren zal worden verbreid «Om onzen afschuw en verontwaardiging over de Duitsche oorlogsmethoden sinds Jnli 1914 uit te drukken, zweren wij, dal wij niets zullen koopen wat in Duitschland is gemaakt en geen zaken met of door eeu Duitscher zullen doen, gedurende 10 jaren na het sluiteu van den vrede. Zoo waar lijk helpe ons God Almachtig 1" Wat het Britsche leger deed. De „Times" geeft een overzicht van de krijgsverrichtingen der Britsche legers in dezen oorlog en zegt, dat ze in het begin van den grooteu strijd een be scheiden rol mogen hebben gespeeld, maar in het laatste halfjaar in hoofdzaak de zaak der geallieerden hebben hooggehouden en deu vijand doodelijke slagen hebben toegebracht. Ze hebben de Dnitsohers de beheerschende stellingen op de kammen van Meessen en Virny ontwrongen, het Turksche leger in Mesopotamië uiteengeslagen, Bagdad genomen, zijn tot den bovenloop van den Tigris doorgedrongen, hebben de Turken uit Siuaï verdreven en zijn Palestina binnengevallen. Zij die meenen dat de strijd in het Westen langzaam voortsleept, mogen zich de volgende cijfers te binnen brengen. In het laatste halfjaar hebben de Britsche en Fransche legers in Frankrijk en Vlaanderen 70.000 Duitschers gevangen ge nomen, ongeveer 500 kanonnen, een menigte schansmortieren en machinegeweren buitgemaakt en met een 300,000 Duitsche soldaten afgerekend. In de eerste faze van den slag bij Atrecht hebben het eerste en derde Britsche leger 14,000 gevangenen gemaakt en 238 kanonnen vermeesterd. In de tweede faze hebben Duitschers in korten tijd zwaarder verliezen geleden dan sedert deu gedenkwaardigen eersten slag bij Yperen. De slag bij Meessen heeft den Engelsehen 7000 gevangenen en 40 kanonnen opgeleverd meest op één enkelen dag. Er zijn 300,000 Duitschers buiten gevecht gesteld. In het begin van April had de vijand in het Westen een reserve van 52 divisies, maar die was twee maanden later tot 12 divisies geslonken en vele divisies waren toen uit de gevechtslinie genomen om te worden aangevuld. Vanwege de verlamming op het Russische front konden de geallieerden in het Westen slechts een beperkt en niet een beslissend offensief nemendaarmee zijn zij echter buiten verwachting goed geslaagd en zij hebben nu nog vier maanden gunstig weer voor zich, Wij laten hierna de npg ouvolledige lijst volgen van de vooraanstaaude burgers die, op 29 Juni te Brussel werden aangehouden en naar Holzeminden (Duitschland) ontvoerd als represaille-maatregel voor zoogenaamde slechte behandelingen die Duitsche burgers vanwege koloniale-Belgische troepen in Afrika ondergingen Men plaatse naast deze Dnitsche bevestiging XII. Wanneer wij door den dood iemand, die ons zeer dierbaar was verliezen, wanneer wij voor lang scheiden moeteu van hen, die ons lief zijn, en er jaren moeten verloopen voor een wederzien mogelijk isof wanneer tijden van moeite en zorg ons het leven zwaar makeQ, schijnt onze last moeilijker te drageD, wanneer bet daarbuiten grijs en somber isterwijl, wanneer Gods lieve zon en de heldere blauwe lucht zichtbaar zijn, ons gemoed ook als versterkt en bemoedigd wordt, om de hoop niet op te geven, bet hoofd niet te laten neerhangen, waar de zonnestralen ons nog vriendelijk beschijnen. Maar er is eene smart waar 't zonlicht als het ware den spot mede drijft, waar men hare stralen Diet verlangt, waar men de Incht grauw eu donker wenscht, even grauw en somber als bet er in ons hart uitziet. De smart van ons bedrogen te zien in wat wij het liefste hadden, als ons plotseling op onbarmhartige wijze de waarheid voor oogen wordt gehouden, dan ge lijkt eene heldere, warme zomerdag een te scherp en ruw contrast, eene bespotting met de doffe wanhoop, de verbittering, die in het hart wonen van hem of haar, die dit leed trof. Dominé Marion had de jalousiën der ramen van zijn studeerkamer gesloten. Hem hinderde de zon, hinderde het getjilp der vogeltjes in den hagedoorn voor zijn venster, hinderden de zoete geuren van de bloesems van den boom, wiens takken tot bijna in zijn vensters reikten. Hij had alle bezielde en onbezielde bewijzen van Gods liefde buitengesloten. Hij wilde het duister eu somber hebben, zooals het er in zijn hart uitzag. Het was nu veertien dagen geleden sedert hij de verpletterende zekerheid had gekregen, dat zijne vrouw hem niet alleen nooit had liefgehad, maar zelfs met de liefde voor een ander in het hart, de zijne was geworden. De hoop was uit zijn hart verdwenen, en waar deze nit het leven der menscheu heengaat, is het droef gesteld, en schijnt ook de kracht te ontbreken om zich ooit boven het leed dat hen trof, te verheffen. Héléne was niet meer beneden gekomen sedert dien vreeselijken dag, en had haar man niet weder gezien. Ida was terstond gekomen, toen eene der meiden haar was komen halen met het bericht, Bank van den Belgischen Congo. Dr. Briarf, Beheerder der Koloniale Maat- scluppijeu. Graaf Nippolyte 'd Ursel, Beheerder der Koloniale Maatschappijen. Graaf John 'd Oultremont, Beheerder Kolouiale Maatschappijen. Groot Eere-Maarschalk van het Hof. Baron Cuvelier, Beheerder van Koloniale Maatschappijen. Halewijk, Beheerder aan het Ministerie van Kolo niën. Baron de Steenhaut, Beheerder der Kolo niale Maatschappijen. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Veiling onroerend goed 11 Juli 1917. Ten overstaan van den Notaris D. VAN DE VELDE te Tbolen werden heden voor de familie L. DE RIJKE te Poortvliet publiek verkocht de volgende onroerende goederen, alle gelegen onder de gemeente Poortvliet, 1 Heet. 14 A. 90 c.A. (2 gem. 279 roeden) bouwland aan den hoek van den Langen weg en den Achterweg. Kooper C. Th. de Rjjke te Poortvliet voor 1 1365.- per 39,24 A fBlooisch gemet). 2 Heet. 10 A. 10 cA. (5 gem. 106 roeden) weiland aan den Biezenweg. Kooper C. Th. de Rjjke voor noemd voor f 965.- per als voren. 1 Heet. 14 A. 80 cA. (2 gem. 278 roeden) bouw land in Balschijve op den hoek van den Booneput- schenweg. Kooper J. L. Niemantsverdriet te Poortvliet voor f 760.- per ala voren. 69 A. 90 cA. (1 gem. 234 roeden) weiland in Balschijve aan den Booneputschenweg. Kooper J. Quist Lz. aldaar voor I 700.- pei als voren. 1 Heet. 26 A. (3 gem. 63 roeden) bouwland aldaar. Kooper Corn, de Graaf Jz. aldaar voor f 810.- per als voren. Kerknieuws. Beroepen Annaland, c drecht. b(j de Ned. Herv. gemeente te Sint- s. J. G. Woelderink, predikant te M(j- PRKDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur en nam. 2,30 ds. Enkelaar. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur ds. K. Veen te Meliskerke. Geref. Gem. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 's avonds 6,30 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Sieenbeek. Voorm. Voorber. H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 7 nor leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Broekers. Voorm. Bed. H. Avondmaal, bevestiging ouderling. Nam. Nabetrachting. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en 's avonds 7 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6,30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk door dhr. S. M. van der Bel, nam, 3 uur ds. Loran van 8t- Philipsland. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 's avonds 6 uur leeskerk. dat mevrouw naar haar liet vragenen zij was gebleven. De toestand, waarin zij haar zuster gevonden bad, de vlagen van wanhoop waarin deze telkens verviel, maakten haar blijven nood zakelijk, schoon Marions ijskoude beleefdheid en de halve woorden, waarmede hij haar antwoordde, wanneer zij hem iets vroeg, haar diep griefden. Zij bleef dan ook zelfs op de etensuren by Héléne boven, zoodra de bestellingen voor de huishouding gedaan waren, en ontving slechts een enkele der bezoekers, die in de eerste dagen telkens kwamen om naar de jonge vrouw te vernemen, die zoo plotseling ziek was geworden. Maar daar men uit Ida niet wijs konde worden, evenmin als uit Marion, liet men de persoon lijke bezoeken, die onwelkom schenen, spoedig na. Men had echter van de meiden vernomen, dat mevroow niet ziek was, want dat zij den geheelen dag op en gekleed bleef en niets deed dan schreien. En men deelde spoedig de opinie der dienstboden, dat het het arme vrouwtje plotseling in 'l hoofd was geslagen. Zij was al zoo lang verdrietig en somber geweest 1 Wordt vervêlfd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2