ralllai, piijt aai ie belaap eesterteelt laiibeav, No. 1685 Zaterdag 14 Juli 1917. Vier en dertigste jaargang. EN DE OORLOG FEUILLLETOK. OVER VIJF JAREN. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prj» per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en ot >66r DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblbï. Inteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. P u blicat i UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen, maken bekend, dat het afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op heden ge houden stemming, ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Tholen, den 7 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, A. HOLLESTELLE 1. b. De Secretaris, H. J. LABAN. Herstemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt ler openbare kennis, dat op Zaterdag, den 14 Juli aan staande, van des morgens acht tot des namiddsgt vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zjjn MOKLKER W. VREDENBURCH, VAN, Jhr. J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR". Tholen, den 7 Juli 1917 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de maximum kleinhandelprjjs voor vroege groote aardappelen is 10 cent per K.G., voor vroege poters of drielingen 7 cent per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de zoogenaamde fijne zandaardappelen. Tholen, den 12 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders van Tholen, brengen ter kennis van muntgasverbrnikers welke in het be zit zgn gesteld van TWEE OF MEER koperen harplampen, indien noodig, ÉÉN daarvan zullen moeten afstaan ten gerieve van nieuw aangesloten muntgasverbrnikers. De koperen harplamp zal door een andere worden vervangen. Tholen. den 13 Juli 1917. Maandag 16 Juli a.s. zal op bon 22 verkrijgbaar worden gesteld 25 E.G. Bruinkolen-Briketten tegen deD prijs van f 0,825 aan het pakhuis van L. M. Schot in de Hoogstraat, te beginnen met letter A, en op WOENSDAG 18 Jnli a.s. voor NIET-KOOK- G AS VEI! BRUIKERS 1 H.L. Gruis tegen den prjjs van fO,50 aan de Gemeente-Gasfabriek. In geen geval zal gruis worden afgeleverd aan ■personen die van kookgas kunnen gebruik maken, Tholen, 13 Jnli 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 15—21 Jnli 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor erwten no. 3, voor rjjst no. 13, voor gort no. 7, voor havermout no. 5, voor bak- en braadvet no. 7, voor zeep no. 7, voor varkensvleesch no. 11 en 12. Op de coupons van 10 ons, welke met een streep overdrukt zijn, kan slechts 5 ons ver strekt worden. Tholen, den 13 Jnli 1917. Aan het Weeterfront schijnt de actie te ver levendigen. De Franschen hebben groote moeite om zich staande te houden tegen verwoede aan vallen der Duitachers die in 't begin der week succes schenen te hebben aan den Cbemin des Dames. Het Duitscbe bericht daarvan was nogal in zegevierenden stijl gesteld en luidde Een aanval tot verbetering onzer stellingen slaagde aan den Chemin des Dames. Na een bombardement ging de infanterie tot den aanval over. Stormtroepen namen de Fransche loop graven ter breedte van 3*/2 K.M. ten Z, van Filain en behielden ze tegen vijf vijandelijke aanvallen. De vijand bood overal krachtigen tegenstand en leed zeer zware verliezen, 30 officieren en meer daD 300 man zijn als ge vangenen binnengebracht. Een bericht van Woensdag berichtte 700 gevaugen'en. De buit is aanzienlijk. De na dit Maandag ontvangen bericht, melden de Duitsche komende berichten maar steeds weinig of geen nieuws, doch de Franschen en Engelschen vertellen ons wel anders. Reeds de berichten omtrent de gevechten van Zaterdag melden reeds dat de Franschen bier en daar successen hadden. De latere berichten lniden In de streek ten zuiden van Filain steeg de vuurstrijd tot groote hevigheid. Te middernacht ondernamen de Duitscherseen krachtigen aanval op den PaDthéon, dien wij schitterend hebben algeweerd. Tusschen Les Bovelles en Chevregny (len oosten van Filain) hebben wij een tegenaanval gedaan op de schansen, die de Duitschers Zondag hadden genomen. Na een zeer hevig gevecht braken onze troepen, die met bewonderens waardig elan streden, den tegenstand des vijaods en veroverden de eerste Duitsche linie op een frontbreedte van ODgeveer 1500 M. Dit schitte rend succes heeft ons weer in het bezit gesteld van het grootkte deel der terreinwinst door de Duitschers in hun krachtigen aanval van Zondag tustchen den Panthéon en de hoeve vaD Froid- mond behaald. De berichten omtrent de gevechten van de laatste dagen wijzen er verder op dat hier ook een hernieuwde actie te verwachten is en dat de Duitschers deze door onverhoedsche aan vallen schijnen te willen voorkomen. 15) Zij zonk neder voor zijn voeten, met de handen voor het gelaat als eene boetende Magdalena. Maar geen geluid kwam over haar lippen. Eindelijk hoorde zij Willems stem, maar zoo anders als zij hem vroeger had gehoord 1 „Waarom hebt ge mij dat aangedaan Waarom hebt ge den meineed voor het oog van God en menschen uitgesproken, toen ge mij hebt ge trouwd, toen ge mijn naam tot den uwen maaktet? Er volgden eenige oogenblikken van stilte. „Vergeving 1* fluisterden Heienes bleeke lippen. „Vergeving herhaalde haar rnau sarkastisch, en een schorre lach klonk door het vertrek. „Vergeving I Wat dwong u om dien logen uit te spreken, wiens geluk bedoeldet ge, toen ge mij trouw zwoert P Waarom, toen ik door miju komst onbewust uw plan, uw zondig plan verijdelde, hebt ge mij niet gezegd „Ik kan uwe vrouw niet worden. Ik heb een ander lief 1" en hebt ge een oueindig grooter zonde gedaan door mij te trouwen, met de liefde voor dien ander in nw hart Zij bleef in dezelfde houding, met de banden voor het gelaat en antwoordde niet. Het was haar niet mogelijk terstond een antwoord te geven. Zij kon zich niet berinneren, zich geen rekenschap geven van baar toestemming om hem te trouwen. Er was toch wel een tijd geweest, dat zij hem haar woord had willen teruggeven. Maar het suisde haar in de ooren, als iemand die op het punt staat van te verdrinken. Zij kon haar gedachten niet verzamelen, zoo lang haar man daar voor haar stoüd. En al zag zij het niet, toch gevoelde zij hoe zijuoogenop haar neerzagen, met die zelfde uitdrukking van toorn minachting en verwijt, welke haar zooeven had getroffen. „Waarom?" herhaalde Marion weder. Héléne rilde plotseling schoot haar iets te binnen u Ida raadde het mij at," zeide zij zacht Ook op het Engelsche gedeelte van het front doen de Duitschers er voorloopig met succes hevige aanvallen zooals uit onderstaand Woens dagavond ontvangen bericht blijkt. In de duinstreek heeft gisteren de mariue- infanterie na krachtige vuurvoorbereiding, de door de Engelschen ingenomen verdedigings werken tusschen de kust en Lombaertzijde be stormd. De vijand werd over den Yser terug geworpen. Ruim 1260 gevangeneu en 29 offi cieren werden binnengebracht. De verliezen der Engelschen zijn zwaar. Meldde het Duitsche bericht van Dinsdag avond reeds: „Bij Stanislau ontbrandde de strijd opnieuw. Door sterke Russische aanvallen werden de daar staande troepen tegen den hoogterug van Uharnylas teruggedrongen. Door het ingrij pen van de Duitsche troepen kwam de aanval tot stand", de latere berichten laten zien dat de aanval in werkelijkheid niet tot stand kwam. Een draadloos opgevangen Russisch stafbericht meldt Ons offensief ten westen van Stanislau ontw kkelt zich voorspoedig. Gtneraal Kornilof heeft Zondag verscheidene dorpen genomen, 131 officieren, 7000 man ge vangen genomen, 48 kanonnen, waaronder 12 zware en vele machinegeweren buitgemaakt. Het Oostenrijksche bericht dat dit telegram bevestigt, eindigt Te,n Noordwesten van Staoislan moest Zondag, na een verbitterden strijd van twee dagen, de eerste stelling van onze verdedigingslinie in handen van den vijand worden gelaten. Een uitbreiding van de terreinwinst der Russen werd door het in gevecht komen vaD reservetroepen belet. Doch ook nu konden de Centrale legers den krachtigen aanval der Russen niet weerstaan en het bericht uit Petrograd deelt mede Tegen, den avond bereikten onze troepen de rivier Lukovica. Nadat wij de dorpen Victoroff, Laidan, Hoetzoeska, Patzikof bezet hadden, aan vaardde de vijand den terugtocht in de richting van de rivier Lomnitza. In den loop van de gevechten van den 9den Jnli maakten wij meer dan 1000 Duitschers en Oostenrijkers gevangen, terwijl onze buit bestond uit drie veldstukken, talrijke loopgraafwerktuigen en machinegeweren en een groote hoeveelheid technisch- en oorlogsmateriaal. Het gedrag en de moed onzer troepen zijn boven allen lot ver heven. De offiei-ren waren overal op de gevaar lijkste plekken. Als resultaat van het tweedaagsche offensief ten westen vau Stanislau hebben wij das de vijandelijke stellingen over een front van 20 werst, ter diepte van 4 tot 10 werst, doorbroken. En ten laatste wordt uit Petrogad gemeld, dat de Russische troepen Halicz hebben bezet en rokken verder naar het Westeu waar ze de Lamnitsa overtrokken. Tevens kwamen zij vooruit op het front Bohordtsjany-Zolotoina. Op den rechteroever van de Lomuitsa bezetteD ze verschillende dorpen. Meer dan 10.000 krijgs gevangen werden gemaakt. Vau de overige fronten is weinig nieuws. #ldaWaarom „Zij raadde mij af, n nw woord terug te geveD, omdat zij dit al te wreed zoude vinden, nadat ge pas uw moeder hadt verloren," stamelde Héléne, en waagde het even tot hem op te zien en zich ait haar gebogen bonding op te richten. Maar de gloed, die over zijn bleek gelaat vloog, de trek van smartelijke verbazing, die daai- bij zichtbaar was, de heftige wijze, waarop hij een stap achteruit deed, veroorzaakten Héléne een nieuwen schrik, en zij kromp weer terug io haar vorige houding. „Ida I" riep hij uit. „Zij heeft je dat aange raden P spreek op, herhaal het, ja of neen 1" „Ja!" fluisterde Héléue zacht. „Dus te zamen, in overleg met elkander, mij bedrogen. O God 1 laat mij niet vertwijfelen 1" klonk het dof, en Marion hield zich aan de leaning eener stoel vast, al door een duizeling aange- De luchtoorlog gaat steeds grootere afmetingen aannemen. Behalve de gewone gevechten aan de fronten hebben er ook lnchtraids plaats ge had, zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde. Zco hebben wij iu het vorige Dommer reeds meldiDg gemaakt van een nieuwen Duit- schen luchtaanval op Essex en op Londen. Bij dien aanval, die Zaterdag plaats had, werden 37 menschen gedood en 141 gewond. Uit Londen wordt bericht, dat deze aanval de grootste was, die er Dog geweest is. Op denzelfden dag of lie^r den nacht tevoren, hebben Engelsche vliegers een bezoek gebracht aan het Westfaalsche industrie-gebied, aan Trier, aan Mannheim, Lndwigshafen en Rodalbin. Ook in andere streken hebben luohtraids plaats gehad. Zoo wordt uit Petrogad van gisteren gemeld, dat in de Oostzee een eskader vijan delijke watervliegtuigen een raid heeft uitgevoerd op de streek van Zerel op het eiland Oesel en de stad Arensburg. Zij wiepen 18 bommen op batterijen, loodsen en andere inrichtingen. Niet alle bommen troffen het beoogde doel. Bestookt door het vnur van de Russische schepen en kustbatterijeD, verdwenen de vijandelijke vlieg tuigen. Het zal evenwel niet lang duren, of de entente is den centralen de baas met het aantal vlieg tuigen, doordat de Amerikanen een groote lucht vloot bouwen. De president van het Amerikaausche luchtvaartdepartement heeft aan een correspon dent van de „Matin" medegedeeld, dat New- York thaüs 1000 vliegtuigen per maand voor het FraDsche front kan leveren, dat men over enkele weken dat aantal zal kunnen verdubbelen en dat aan het eind van het jaar men in staat zal zijn vijfmaal zooveel te leveren. Onderwijl is er onder al die krijgsbedrijven door een nieuwe tijd aangebroken. Overal dringt het democratische beginsel zich baan en ook in het autocratische en militairistische Duitschland is het dauig aan het borrelen en woelen. Zaterdag eischte een der afgevaardigden in den Rijksdag de Kath. Centrumman Erzberger, in de hoofdcommissie van den Rijksdag ingrij pende hervormingen zoowel in de biuneulaDdsche als in de buiteolandsche politiek, en een vrede zouder annexaties en zonder schadeloosstelling. De sociaal-democraten steunden hem onmid dellijk. De leider van het centrum, dr. Spahn, verklaarde, dat het centrum niets had geweten van Erzberger's optreden. De staatssecretarissen von Capelle en Helfferich bestreden Erzberger. Deze herhaalde zijne aanvallen, die groote opschudding teweegbrachten, en zette nogmaals zijn standpunt uiteen. Graaf Westarp, de leider der conservatieven, viel Erzberger heftig aan. De kanselier nam het woord en weigerde zich te verbinden aan de fjrtnuieVrede zonder annexaties en schadeloosstelling. Naar aanleiding hiervan wordt in een officieos bericht in de (natiouaal-liberale) „Kölnische Zeitung" tot kalmte aangemaand. En ook het Wolff-bureau is er dadelijk bij oa^ ten officieuze Eenige oogenblikken heerschte er een doodsche stilte. Toen smeekte Héléne nog eenmaal„vergeef me, Marion ik ik dacht dat dit papier al lang verscheurd was, ik dacht duf het nooit zou zijn uitgekomen, dat je het nooit te weten zoudt ziju gekomen, dat het voor altoos mijn geheim zon blijven, en ik wilde mijn best doen alles te vergeten." „Zwijg, vrouw 1" viel hij haar heftig in de rede. „Geen enkel oogenblik van schuldbesef tegen mij, den man, dien ge willens en wetens be drogen hebt. Geen oogenblik van berouw over uw daad spreekt uit nwe woordeu. „Ik had gedacht, dal het nooit nit zon komen 1" herhaalde hij schamper. „Maar met welk een leugen op de lippen en in het hart ge het „ja" hebt uitge sproken, toen ge miju vrouw werd, dat heelt u nooit een uur van onrust bezorgd Nu begrijp "ik ook, hoe weinig al mijn liefde al mijn toewijding bij n kon uitwerken, hoe de gedachte aan dien ander mij in den weg stond, den man, dien ge iu den vreemde hebt willen volgen, om een leven van schande te lijden, en een paar jaar later door hem te worden ver laten. En ik moest onwetend het werktuig worden om n daarvoor te bewaren? Was ik maar niet gekomen of waren mij op dien onzaligen dag

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1