lEïtllifl, pwiji aai te lelaipi iai oesterteeli, laiuiiv, enz. r No. 1684 Zaterdag 7 Juli 1917. Vier en dertigste jaargang. EN DE OORLOG FEUILLLETQH. OVER VIJF JAREN. 2 t A. IERSEKSGHE THOOLSGH Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Infltzonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Infowacht aan het bureaula T kol on ot véór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te loreoko. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblev. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De steeds gro wer wordende stijging van den papierprijs maakte het noodzakelijk maatregelen te treffen, die ons EENIGSZINS in deze hooge kosten tegemoet komen. Wij hebben, in navol ging van hetgeen reeds bij meerdere oouranten geschiedde, onze advertentiekolommen iets ver smald. Pubiicatiën. Voorraden Portland-cement, gips en tras. ./"v-Curgemeestoi vac Tholen maakt bekend, dat volgens brief, dd. 27 Juni 193', van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art. 9 der Distributiewet 1916, alle houders van Port land-cement, gips en tras verplicht zyn op 16 Juli a.s. aan den Burgemeester der gemeente, waar de goe deren zich bevinden, opgave te doen van de hoeveel heid dier goederen, welke zy op 15 Juli a.s. ouder zich hebben. Indien een houder van bovengenoemde goederen weigerachtig mocht zyu de gevraagde gegevens te verstrekken ol indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de be palingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zyn ter gemeente-secretarie verkrygbaar voor hen, aan wie geen formulieren mochten zyn of worden uitgereikt. Tholen, 3 Juli 1917. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op Maandag 9 Juli a.s. op bon no. 20 verkrygbaar worden gesteld 25 K G. Bruinkolenbri- ketien tegen den prys van f 0,825 aan het pakhuis van L. M. Schot in de Hoogstraat, te beginnen met letter A. Op Vrjjdag 13 Juli a.s. op bon no. 21, 30 K.G, Turfbriketten tegen den prys van f 0,90 aan het pakhuis vau de Steenkoleuver. „De Volharding" te beginnen met de letter Z. Tholen, 6 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Zooals de vorige week verwacht werd is de Russische oorlogsmachine, die door de langdurige rust bijna vastgeroest scheen, eindelijk weer in beweging gekomen. Het heeft in den letterlijken zin van het woord heel wat voeten in de aarde gekost om dat te bewerken. Verschillende afgevaar digden van de entente-mogendheden zijn naar de nieuwe Russische republiek ge togen om de Russische regeering toch te bewegen om den oorlog met kracht door te zetten. Russische ministers hebben de fronten afgereisd om de soldaten te be werken en ten slotte blijkt, dat te zijn gelukt. De centrale oorlogsbevelvoering gebruikte het Russische front alreeds voor een soort rust- en ontspanningsoord voor de vermoeide troepen die gestreden hadden aan het Westerfr en den huidigen militairen 14) De zon scheen nog door het geopende venster. De kamperfoelie, die tegen de buitenmuur groeide, en wier geuren in het vertrek door drongen, stak haar bloemen als nieuwsgierig in 't vensterkozijn. Alles stond nog op de zelfde plaats droomde hij had hij een visioen gehad Maar neen daar naast hem lag het papier, waarop hij de vreeselijke woorden had gelezen. De bewijzen van de schuld zijner vrouw. Het was geen droom. Maar de vreeselijke waarheid. Dus daérom was zij bleek en stil. Dddrom kwam er geen laeh meer over haar lippen. O, hij zag het nu duidelijk ia Daarom was zij, den dag, dat hij haar bij de familie Forster kwam afhalen bewusteloos voor zijn voeten ge- Eonken. Zij had dien ander verwacht, niet hem Door smart en verontwaardiging overweldigd, toestand in oogenschouw nemende, kwam deze toestand aan 't Oosterfront de centralen zeer gelegen. Niet onmogelijk schijnt het nu dat op de andere fronten de geallieer den nu ook nog eens opnieuw een poging zullen gaan wagen om eenige successen te behalen. Immers het Russische leger dat zeer verwoed schijnt op te treden, houdt thans een deel van de O.-Hongaarsche, Duitsche, Turksche en met een te verwachten actie in Roemenië ook Boelgaarsche krachten vast en zoo ooit schijnt thans de tijd voor een groote gemeenschappelijke actie rijp. De legers der geallieerden zijn paraat en wie zal zeggen welke geweldige gebeurtenis sen in de eerstvolgende weken zullen ge schieden. Aanvankelijk luidden de legerberichten zoo dat er van Russische zijde geen voor- deelen waren behaald en de verschillende aanvallen waren mislukt. Ook nu nog blijken een groot deel der aanvallen mislukt, maar toch staat daar voordeel tegenover. Bij Konioechi waren de Russische troepen aan de winnende hand. Het dorp van dien naam ging verloren de Duitschers erken den dit gisteren reeds en de Russen maakten daar op 1 Juli 164 officieren en 8300 soldaten gevangen, terwijl zij 7 kanon nen en 7 mitrailleurs veroverden. Een succes van beteekenis, waartegenover van centrale zijde alleen dit negatieve staat, dat de bezette stellingen werden behouden. Er wordt geen opgave gedaan van het aan die zijde gemaakte aantal gevangenen. Dit zal dus niet groot zijn. Wel worden de Russische verliezen zwaar genoemd, het geen de Russen in hun rapport toestemmen. Bij Brzezani verliep de Russische aanval ook met succes, daar een aantal stellingen werden genomen. Hier werden 9 officieren en 1700 Duitschers, Oostenrijkers en Turken gevangen gemaakt. Het Russische bericht voegt hierbij, dat ook de Russische legers zware verliezen leden. In een dagorder aan het leger zegt de Russische opperbevelhebber: »Het leger aan het Zuidoostfront heeft den vijand ver slagen en is in zijn linies doorgedrongen. De beslissende slag, waarvan het lot en de vrijheid van het Russische volk afhangen, is begonnen. Onze broeders aan het Zuid oostfront trekken zegevierend voorwaarts en zien uit naar ons om hulp. Wij zullen hen niet verraden en de vijand zal den donder van ons kanon hooren. Ik doe een beroep op de troepen aan '1 Oostfront om al hun krachten in te spannen, anders zal het Russische volk, dat ons de verdediging van zijn vrijheid en eer heeft toevertrouwd, ons vloeken." Eenig inzicht in de grootte van den strijd krijgt men uit een officieele beschou wing van Oostenrijksche zijde, waarin wordt gezegd. «Zondag heeft de vijand tusschen Narajofka en Strypa zijn bijeengehouden infanterie, op de hem eigeu wijze, in dichte drommen in het vuur geworpen. Zonder zich te bekommeren om de zware verliezen, die hem ons geschutvuur reeds had toegebracht, zette hij voortdurend sterke reserves in. Allengs kwamen tenminste '20 divisies in fanterie in den slag, die op het geheele 50 K.M. breede front met de uiterste he vigheid en verbittering woedde. De vijand is voor 't grootste deel reeds vóór onze voorste schansen teruggeslagen. Zijn krach tigste aanvallen met zeer sterke strijd krachten waren gericht tegen het vak ten zuiden van Brzezani en bij Konioechi, waar zij in grendelstellingen werden afge slagen. Wij weten nu, dat het afslaan van den aanval niet over de geheele linie is gelukt. De latere berichten uit Petrograd luiden Ons offensief in de richting van Zloczow is met goed gevolg voortgezet. Maandag hebben wij 6300 officieren en manschappen gevangen genomen, 21 kanonnen, 16 ma chinegeweren en verscheiden mijnwerpers buit gemaakt. De gevangenen stroomen nog toe. Zondag hebben wij ten Z.O. van Brze- zany 53 officieren en 2200 man gevangen genomen. Op 2 Juli veroverden wij het dorp Press- moce. Troepen van de 4e Finsche divisie en een brigade veroverden de sterk ver ledigde stellingen op de heuvels ten wes ten en zuidwesten van het dorp Sborow en het versterkte dorp Korchirow, nadat zij eerst drie loopgravenlinies hadden ver overd. De vijand trok terug achter de Mala Strypa. De Finsche divisie maakte 1560 gevangenen, vier loopgraafmortieren, 9 mitrailleurs en een mijnwerper buit. De brigade maakte 62 officieren en 3150 gevan genen en veroverde 15 kanonnen en veel mitrailleurs. Verder veroverden wij vijan delijke posities ten westen van Josefofka. In totaal maakten wij op 2 Juli in deze streek 6300 man gevangen en veroverden 21 kanonnen, 16 mitrailleurs en verschil lende mijnwerpers. Z.O. van Brzezany wordt minder hevig gevochten. Op 1 Juli maakten wij hier 53 officieren en 2200 man ge vangen. Een Zeppelin wierp 12 bommen op Itenden. Een onzer vliegtuigen werd neergeschoten. De Duitsche berichten over het verloop van den slag zijn zeer sober gesteld. Een der laatste communique's meldtIn Oosl- Galicie konden de Russen hunne aanvallen alleen herhalen in Brezany. Zij vorderen niet. Op andere fronten hadden geen groote gevechten plaats. De Oostenrijksche berichten bevestigen echter de Russische. We laten het offici eele bericht van Woensdag hier volgen Aan de Stochod zijn zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten Zuidwesten van Zborow (ten N. van Koniuchy) gelukte het den vijand door het inzetten van zeer overmachtige troepenmas- liet Willem Marion het hoofd op de borst zakken en tranen drongen door de gesloten oogleden. Tranen zoo als mannen ze maar zelden schreien. Zoo mocht hij misschien een kwartier uurs gezeten hebben, toen de dear van het vertrek zachtjes werd geopend en Héléne binnentrad. Hoe geheel anders zag zij er uit dan dezen morgen 1 De ontevreden, treurige uitdrukking was niet meer op haar gelaat zichtbaar. De blauwe oogeo stonden helder, een glimlach plooide haar volle lippen en een zichte kleor verfde haar pas nog zoo bleeke wangen. Zij scheen als tot een nieuw leven ontwaakt, en Ida had haar zoo hartelijk, zoo waarlijk zuster lijk ontvangen ea haar betuigd, hoe gelukkig ook zij was met Héléne's kloek besluit om die lusteloosheid en zelfzucht, welke haar het geheele jaar zoo ongelukkig hadden gemaakt, van zich af te schudde-.. De glimlach op Héléne's lippen werd vroo- lijker. Zacht sloot zij de deur en sloop op haar teenen naar den stoel, waarin haar man oogen- schijnljjk slapende nederzat. Zij legde de haud op zijn haar, en kuste hemi op het voorhoofd. ^Luiaardzei ze plagend, op den ouden toou van vroeger. Maar de blik, die haar uit zijn oogen trof, als hij ze tot haar opsloeg, toen hij uit deu stoel op sprong, als had een giftig dier hem gestoken eu niet de zachte lippen zijner vrouw hem aangeraakt, verdreven uit Héléne's waDgen ale klenr. Het was als zonde zij onder den blik die hij giijf op haar gevestigd hield, versteenen. Eindelijk trachtte zij hem weder te naderen, de beveude hand op zijn arm leggende riep zij zacht „Willem 1 wat is er Zie mij niet zoo vreemd aan wat heb je toch F" Weer schudde hij de hand van zijn arm met een zoo verachtelijk gebaar, dat Helene verschrikt van bem terugdeinsde. Langzaam haalde hij het papier, waarop hij als 't ware zija vonnis gelezen had, vooi den dag en legde het voor zijn vrouw neer. Helene werd lijkbleek. Het was haar eigen schrifteen brief aan Ida, een der laatste dageD, die zij te Düsseldorf doorbracht geschreven, maar nimmer verzonden, nimmer geëindigd. Het was sa's een begrensd deel van ons front in de voorbereide steunstelling terug te drukken. Hier hebben de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in zware gevechten, die groote offers vroegen, voor den druk van de over macht slechts stap voor stap uitwijkend, het optreden van reserves tot herstel van den toestand en de verhouding van krach ten, mogelijk gemaakt. Verdere aanvallen zijn hier niet losgekomen. Bij Koniuchy zijn verschillende aanvals- stooten bloedig afgeslagen. In het vak van Brzezany zijn de Russen door de verliezen, die zij daar hebben ge leden en het gebrek aan succes, waaronder zij tot dus ver hadden te lijden, gedwon gen een pauze in het gevecht te maken. Aan het westfront is de strijd nimmer geheel opgehouden, al treden ook daar perioden van verslapping der gevechtsactie in. De Engelschen hebben juist dezer dagen in de richting van Lens successen behaald. Zij hebben de oevers van de Souchez-beek, waardoor Lens wordt beheerscht, bereikt. Voorts zijn zij Avion binnengerukt en maakten zij vorderingen bij Oppy. Daarentegen kunnen de Duitschers op succes tegen de Franschen bogen. Zij heb ben een aanval op de Fransche linies aan den straatweg Ailles-Paissy gedaan en die veroverd. Daarbij maakten zij in 't geheel 10 officieren en 650 man gevangen. (Een later bericht uit Parijs deelt mede dat de Franschen de schansen aan den weg Ailles- Paissy heroverden). Ook bij heuvel 304, aan den westelijken Maasoever, hadden de Duitschers eenig succes. Aan den Chemin des Dames vielen de Franschen ten O. van Cerny aan. Zij wer den teruggeslagen. De Duitsche troepen zetten den aanvaller na, drongen in de Fransche stellingen en maakten een groot aantal gevangenen. Ondertusschen hebben de centralen er weer een nieuwen openlijken vijand bij gekregen en wel Griekenland dat, thans aan de zijde der entente aan den wereld oorlog gaat deelnemen. Zoo de Fransch- Engelsche berichten betrouwbaar zijn is de bevolking van Griekenland zeer geest driftig gestemd. Op het Westerfront of liever in Frankrijk zijn de eerste Amerikaansche troepen aan gekomen. China dat ook aan de zijde van de entente staat heeft de monarchie hersteld en bezit thans weer een keizer. Zoo ziet men in het verre Oosten juist het tegenover gestelde geschieden van wat in het oude Europa is gebeurd. Hier zijn Koningin en Keizers van hunne tronen gezet en uit hun gebied verjaagd en daar wordt de monarchie in eere hersteld. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Donderdag werd hier door notaris van der Kloes van Ellewoudsdijk in het open haar als hield eene betoovering baar blik op het papier voor zich geboeid, als moest zij weder woord voor woord lezen, wat zij eenmaal had geschreven „Wanneer gij dezen brief ontvangt, heb ik reeds een slap gedaan, die over mijn volgend leven beslissen zal, en ben ik den man gevolgd dien ik liefheb, dien ik alleen heb liefgehad. Ida I ter kwader ure ben ik in Valdorp teruggekomen, heb ik Willem ontmoet, beeft hij mij lief gek regen. Reeds toen had ik dien ander lief en slechts nit wrok over zijn schijnbare onverschilligheid voor mij, nam ik Willem aan. Ik heb Conrad Altorffer weergezien. Ik heb gestreden tegen mijn hart. Maar ik ben be zweken, in den strijd. Ik heb mij te krachtig gewaand. Morgen reis ik wel van hier, maar niet naar u niet naar mijn te huis, maar naar Berlijn, waar Conrad mij opwacht, waar wij in het ge heim zullen trouwen. Idal Ik heb Marion willen schrijven, maar ik kan niet. Zeg gij hem waarheid. Aan hem kan ik er de woorden niet toe vinden. Ik heb

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1