RECHTSZAKEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Publicatiën. Kerknieuws. aullen zij zich stellig van ganscher harte aan den oorlog wijden. Het Russische volk verstaat onder een juiste vaststelling der nationaliteiten, dat het nationaliteitsvraagstuk door een volks stemming worde opgelost, indien dit mogelijk is, of anders door het algemeen gevoelen der bevolking. Maar ia vele gevallen is het moeilijk dit beginsel toe te passen. Het arme Griekenland wordt door Je be schermers der kleine mogendheden zoo lang zamerhand naar den oorlog toegedreven. Nadat koning Konstantijn die als vriend der Duitachers zijn volk den oorlog niet wilde opdringen eD daardoor strikt genomen tegen den grondwet handelde, vooral waar het miuisterie-Venuelos ingrijpen ten bate van Servië eischte, moest eerst op zijde worden geduwd en zijn tweeden zoon werd ten troon verheven met terzijde zettiDg van den kroonprins die te zeer in den geest zijns vaders zou handelen. Nu is deze jongen koniDg Alexander slechts een strooman, want feitelijk regeert Venizelos die weder tot minister president is benoemd. Over den binnenlandschen toestand in Spanje komen maar weinige en sobere berichten. Het kookt es woelt daar en we vreezen dat koning Alphüuau straks op zijn beurt nog eens den weg van zijn buurman Emanuel van Portugal en van den Russischen Tsaar zal volgen. In de Diusdag jl. gehouden zitting van de rechtbank te Zierikzee werd uitspraak gedaan in de zaak tegen Marinus Jacobus H. landbou wer te Oud-Vosscmeer, beklaagd van het in een civiele procedure voor het kantongerecht le Tholen, afleggen van een valsche verklaring. Beklaagde werd vrijgesproken daar het wettig en overtuigend bewijs niet was geleverd. De verdediger had tot vrijspraak geconcludeerd. In dezelfde zitting zijn veroordeeld G. K. J. IC. molenaar te Poortvliet tot f 15 sub 14 dagen hechtenis wegens verkoopen van goederen hooger dan de max. prijzen. J. K. K. molenaar aldaar wegens gelijk feit f 15,of 14 dagen; en M. L. P. molenaar aldaar tot f 10,of 14 dagen hechtenis even eens voor een dergelijk feit. Bij Kou besluit is benoemd tot gezworene van het Waterschap St-Annalaud de heer B. Kodde. Aan den heer J. van Loon, majoor bij de Rijksveldwacht te Tholen, is met ingang van 1 Juli als zoodanig eervol ontslag verleend. De Staten-Generaal zij u Dinsdag door de Koningin in persoon geopend. De troonrede leverde niet veel nieuws op, er werd op de moeilijke tijdsomstandigheden gewozea en op de -UuitCïvgewoue maatregelen die door de tijdsom standigheden geboden worden. Daarna kwam de gewone zitting van de Tweede Kamer, waarbij als tijdelijk voorzitter jhr. De Savornin Lobman voorz»*. Door den ^dLQmissaris der Koningin in Zeeland i* Acrbenoemd als lid der Gezondheids- COfr>a.!"3sie, gezeteld te Tholen, de hee.r_B. J. van Oost te St*Maartensdijk. Belasting. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat bij de wet van 19 Mei 1917 (Stbl. 403) art. 75 der wet op de oorlogswinst- belasting is gewijzigd en dat de aanslag moet worden betaald de helft binnen êéa maand de andere helft binnen twee maanden na de dag- teekeuing van 't aanslag-biljet. ST-ANNALANl>. Herbenoemd tot leden van d n gemeenteraad de heeren L. Polderman en J. Zandee. IERSEKE. De stemming voor de 2 tusschentijds opengevallen raadszetels heeft Zaterdag 30 Juni Dinsdag was er candidaatstelling voor de periodieke aftreding. Gecandideerd werden de 3 aftredende heeren J. C. v. d. Burght, G. Schipper en 1. Willemsen benevens de heer J. Hollebrand, die ook a.s. Zaterdag mededingt. De stemming voor laatstbedoelde vacatures heeft plaats op Zaterdag 7 Juli. In de Dinsdagavond 11. gehouden raadsver gadering oudergingen de begrooting 1916 der gemeente en die van de gasfabriek aanmerkelijke wilde het offer brengen, wanneer het haar ge lukkig maakte. Hij zoude dit beroep, wat liet hem ook mocht kosten, aannemen, wanneer hij bemerkte, dat zij het aangenaam zoude vinden. Ook daar zoude bij eene ruime werkkring vinden. Het zoude hem oneindig veel kosten om zijn begonnen werk niet te voltooien, dit aau een ander over te laten, maar hij voelde wat zijn eerste plicht was. In de huiskamer gekomen, voud hij er Héléue niet. Hij ging naar boven om haar op haar kamer op te zoeken. Ook deze was verlaten. De meid antwoordde op zijn vraag waar me- vronw was dat deze was uitgegaan, maar had gezegd tegen vier ure weder te huis te zijn. Marion bleef in Héléne's kamer om op haar te wachten. Hij ging op de kleine blauwe sofa aan het raam zitten eu bekeek de voorwerpen, die door alkander op de tafel lagen. Hij zag de kamer rond, het nestje, dat hij met zooveel zorg voor haar had in orde gemaakt. En het oude gevoel voor haar ontwaakte weder. Ja hij wilde meer in haar smaak en neigingen deelen, zooals hy dat vóór zijn huwelijk had gedaan. Dat zoude baar meer aan hem binden, wijziging. Van de eerste stegen de eindcijfers met f 10571,985 en van de laatste met f 12284,065. Op de gemeentebegrooting 1916 werd samen f 1018,585 af- en overgeschreven. Van Ged. Staten was bericht, ingekomen dat de geldleeuing groot f 25.000 voor verbetering van deu grintweg was goedgekeurd en dat, de gemeenterekening 915 ongewijzigd was vastge steld aldus ontv. f 55584,235, uitg. f 55267,11. Goed slot f 317.125. De raad stelde het kohier straatbeiasting vast op een totaalbedrag van f 1087,20 voor 767 pauden met een gezamenlijke gevelbreedte van 5436 M. Wijl 2 ledeu van het stembureau voor a.s. Zaterdag noodzakelijk afwezig moesten zijn, werd een nieuw stembureau benoemd. De voorzitter (de burgemeester) deelde mee, dat het voor verkoop bestemde gedeelte van den gedempten brandput op het Bekhof is afgepaald; het is 12 BI. roeden groot en er kunnen twee huizen op gebouwd worden. Besloten werd toe stemming te vragen voor publiekeu verkoop. Omtrent de in de vorige vergadering bespro ken verbreeding van deu grintweg tusscben deu boomgaard van den heer E. de Jonge eD de hoeve van den heer P. de Koeijer werd besloten de daar liggende sloot niet te dempen, maar de verbreeding alleen te vinden in de gedeeltelijke wegneming van een haag aan de andere zjjde van den weg. Daarover zullen B. eu W. met den eigenaar nader onder haudelen. ST-MAARTENSDIJK. Tegenover de aftre dende raadsleden M. P. Groenewege, Jb. Hage en J. Bastiaanse zijn door de S. D. A. P. cau- didaat gesteld J. Geldhof, A. P. Bout en Auth. Priem. In een gecombineerde vergadering van Ker- keraad en Kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier werd tot ouderling benoemd de heer A. Stolk dit is de 5e heuoeming in dezelfde vacature. OUD-YOSSEMEER. Bij enkele candidaat stelling zijn herkozen de aftredendo Raadsleden de heeren F. J. Ampt, W. H. van Gorsel en W. A. van Nieuwenhuijzen. Naar wordt medegedeeld zal binnenkort de Becinspolder, circa 40 H.A. groot, liggende aaD het Veer aan de Brabantsche zijde, publiek worden verkocht. De laatste dagen heerscht er groote drukte met het plukken vau kruisbessen naar de Brabautsche zijde gaan circa 70 kinderen eiken morgen er op uit en dit duurt reeds ongeveer 14 dagen. Nu dit kruisbessenplukkeff eindigt, wordt binnen enkele dagen aan de aalbessen begonnen. De gevreesdo varkensziekte vertoont zich hier ook weer; reeds een viertal is ou- :1 grond moeten gestopt wordeu. Bij a! de beid oin aan voedsel te komen voor de staarten^ wordt nu do misère vau trkeus? k'e 'gevocga. SCHKRPENISSE. Deze weck lu iet van G. v. Ast, het ongeluk toe hij a u t speieu was aan de spuikom met ei draaiknikje hteriu te vallen met het gevolg, Jat hij door het z.g.n. sluisje werd getrokken en al zoo een eind verder aan de andere zijde van het K-adje bovenkwam. Hier werd hij spoedig g-gr 'pen door de schippersknecht T. S., waardoor hij er zouder letsel afkwam. POORTVLIET. De gehouden collecte voor den gewapendeu dienst in de Nederlanden be droeg alhier f 12.86. De hh. E. van der Slikke, Ohr. P. van der Slikke en C. Th. de Rijke aftredende leden van den gemeenteraad, werden bij enkele candi daatstelling herkozen. STAVENISSE. Als candidaat voor den ge meenteraad alhier ziju gesteld de aftredenden nl. de heeren H. J. Dorst, C. L. Potappel en C. Steendijk Sr., benevens de heer A. v. d. Kleijn. De verkiezing is Vrijdag 6 Juli a.s. THOLEN. We krijgen hier toch nog ge meenteraadsverkiezingen. Als candidaten zijn ge steld de heeren H. Goossen, A. Hollestelleaftr., W. Moelker attr.,Jhr. J. vau VreJenbnrch aftr. en J. W. Wagtho aftr. Duitsche regeering tot overeenstemming gekomen op den volgenden grondslag ter vervaüging van de verloren gegane schepen zal de Doitsche regeering aan de Nederlandsche regeeiing afstaan Duitsche schepen, die zich op het oogenblik iu Nederlandsch lndië bevinden en die in waarde met de vernietigde schepen gelijk staan. Daar tegenover zal de Nederlandsche aan de Duitsche regeering een som overmaken gelijkstaande met het totaal bedrag vau de voor de vernietigde schepen betalen verzekeriagssommen. Aan twee commissarissen, vau wie elk der beide regee- ringeu er één zal aauwijzen, zal de hens der schepen worden opgedragen, alsmede de regeling van het eigendomsrecht en van de verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog uitsluitend iu transoceanisch verkeer zullen gebezigd worden, zullen niet in de vaart worden gebracht alvorens de zeemogendheden, die in oorlog met Duitschland zijn, de over dracht van da vlag erkeud hebben en aan deze vaartuigen vrij verkeer hebhen toegestaan. De Duitsche regeering zal aan de leden der bemanningen van de vernietigde schepen de schade vergoeden, die zij hebben geleden tenge volge vernietigiug, zoowel wat betreft hun ge zondheid als hunne goederen. Hel bedrag dezer vergoeding zal eveneens door beide geuoemde commissarissen worden vastgesteld. Als commissarissen zullen optreden voor de Nederlandsche regeeriug dr. A. Plale te Rotterdam, voor de Duitsche regeeriog dr. Greve, directeur van de Norddeutscbe Lloyd te Breinen. EEN TELEGRAM AAN MINISTER BATTHYANY. Vergoeding voor getorpedeerde schepen. Officieel wordt medegedeeld Na langdurige gedachtenwisseling inzake de op 22 Februari jl. bij de Scilly-eilanden vernietigde zes Neder landsche schepen zijn de Nederlandsche en zij had hem immers lief, al was zij tot geen groote opofferingen in staat Terwijl hij de oogen door het vertrek liet gaan vielen zij plotseling op een beschreven stuk papier onder den kleinen tafel. Mariou stond op. Zou zij misschien aau 't verzenmaken ziju Zoude zij hier misschien een talent ontwikkelen, waartoe hij Héléne zon volkomen instaat achtte Hij nam het beschreveu blad van den grond op, en begon te lezen. Maar reeds bij de eerste regels werd ziju gelaat bleek als dat var, een doode. Krampachtig greep hij zich a. het schrijftafeltje vast en het lichte meuoei *cliudde heen en weder. Zijn oogen stonden strak, de lipp r vertrokken zich en als eene onmacht nabij, viel hij peen stoel neer en sloot de oogen, terwijl het papier zijn haud ontviel. „Mijn God, mijn God laat het een droom zijn stamelde hij. Zoo bleef hij eenige oogenblikken zitten Toen opende hij de oogen weder en zag om zieu heen, Wordt v&nvtyd.) Het Bestuur van den „Nederlandschen Anti- Oorlog Raad" vormende het Bureau van de „Centrale Organisatie voor een duurzameu Vrede" heett het volgende telegram gezoudeu aan het lid van den Intemationaleu Raad dezer Orga nisatie, Graaf Th. Batthyany, die iu het nieuwe Hongaarsche Ministerie heeft zitting genomen „De Centrale Organisatie voor een Duur- zamen Vrede, die het voorrecht had sedert zijn oprichting Uwe Excellentie tot de leden van den Internationalen Raad te mogen rekenen veroorloofd zich jegens Uwe Exc. uiting le geven aan haar groote vreugde over Uw intreden in het Hongaarsche Ministerie. Het zij ons verguud hieraan het eerbiedig verzoek toe te voegen, dat dank zij Uwe Excellentie, het nieuwe Hongaarsche Ministerie zich ondubbelzinnig moge uitspreken teu gunste vaa de in ons Minimum-Program neergelegde beginselen als basis voor den toekomstigen algemeenen vrede, u.1. Geen gebiedsveraudcriug tegen den wensch Bescherming der rechten der nationale minderheden Opendeurpolitiek iu alle koloniën Algemeene vermindering van bewapening Vrijheid der zee Medezeggingschap der volksvertegenwoor diging in het buitenlandsch beleid Verplichte internationaal gewaarborgde on derwerping van alle internationaal rechts college of eeu internationalen beraiddelings- raad. Eeu vredesprogram op dezen grondslag zal naar onze overtuiging niet alleen in het vrede lievende Hongarije, maar ook ver buiten de grenzen van Uw land groote instemming vinden". UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. De uitslag dor verpachting van de grasetting van den zeedijk en de karrevolden van den polder Deurloo te Tholen is als volgt van den zeedijk voor f165 door P. Droogers, Oud-Vos- Ie perceel semeer. 2e perceel 3e 4e 5e 6e 7e n le perceel 2e Allen te voor f 150, H. Verkerke. f, 140, J. de Later. 145, Joh. Deurloo. 140, A. Augustijn. i, 145, D. van Begtho. „120, W. Soomers. Karrevelden voor f 100, J. Braai. 265, L. J. van de Zande 100, J. de Laater. Het nagras van den zeedijk f 16, Jhr. J. van Vredonburch. 16, A. M. Geluk. Tholen. Gemeente IERSEKE, van 2228 Juni. Gehuwd Willem Marinus vau Haver 22 j. jm. te Wissenkerke en Jannetje Poleij 19 j. jd. Jan Scheele 35 j. jm. en Willemina de Jonge 27 j. jd. A-lriaan Verschuure 32 j. jm. en Cornelia van Liere 26 j. jd. Ondertrouwd Joos den Herder 24 j. jm. en Maria Anna Filius 22 j. jd. Dingenis de Jonge 24 j. jm. te Kruiningen en Cornelia van der Eudt 25 j. jd. Geboren Albert Dirk, zv. Jacobns Jacob de Leeuw en Wilhelmina Beujamina Gelok. Jaco- mioa Susanna, dv. Pieter Hoogstraate en Maatje Adriaua Dainkcrke. Laura, dv. Philippus Jan Bom en Maatje Mieras. GEMEENTE THOLEN van 22—29 Juni 1917. Gehuwd: 3, W. Luijks jm. en P. A. Ooms jd,, W. A. Luijks jm. en M, E, Ooms jd. MAXIMUMPRIJZEN AZIJN. et De Burgemeester vau Tholen maakt bekend de Minister van Landbouw, Nijverheid en Hand heeft besloten lo. vast te stellen de volgende raaximumprijzi je voor azijn, al dan niet gepasteuriseerd, te weten, vooi Azijn vau ten minste 4 0/q tot en met 6 0L wate vrij azijnzuur tz.g. wijnazijn). Groot- en tusschenhan del prijs a. bij afname per 1/1 anker van 40 L. of mind 13 ct. per L. b. afname per 1/1 ll.L.-fust 121/2 ct. per L. c. bij afname per 1/1 oxhoofd-fust van minste 220 L. 12 ct. per L. Kleinhandelprijs 16 ct. per flesch eener inhoudsmaat v minst 7.5 d.L. Groot- en tusschenhandei, - Azijn van ten minste 3 0/q water* ijnzuui (z.g. bierazijn). a. bij afname per 1/1 ankor van 40 ij. of mind 10 ct. per L. b. bij afname per 1/1 H.L.-fust 91/2 per L, c. bij afname per 1/1 oxhoofd-fust vau minst- 220 L. 9 ct. per L. Kleinhandelprijs: 12 ct. per flesch eener inhoudsmaat van minst 7.6 d.L.2 ct. per d.L. bij verkoop bij minde hoeveelheid dan per flesch van minstens 7.5 d. 2o. te bepalen a. dat de sub lo. vermelde maximumprijzen zull^ gelden exclusief fust, ot flesch, of verpakking, di zonder dat eenige kosten mogen worden in rekenii gebracht b. dat de sub lo. genoemde maximutnprijz ook zullen gelden voor azijn van hooger gehali onverschillig onder welken naam die azyn wordt den handel gebracht, doch alleen gedurende d termijn, dat door den Minister van Landbou Nijverheid en Handel in de Nederlandsche Staa courant zal zijn bekend gemaakt, dat bier- en wij azijn niet in voldoende hoeveelheid ter beschikki van het binnanlandsch verbruik staat c. dat de groot- en tusschenhandelprijzen zijn verstaan franco station van bestemming, spoor, bc of laatste veer. Tholen, 29 Juni 1917. ei Maximumprijs vroege aardappelen. De burgemeester maakt bekend, dat de Minis van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vasto sield voor vroege aardappelen van den oogst 19 een maxiraum-kleiuhandelprijs van 14 cent per Kr gedurende den tijd van 2124 Juni 1917 eu-v 13 cent per K.G. voor den tijd van 25 Juni 19! tot nadere aankondiging. Tholen, 29 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, 1. 2 Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Tholen prAdikrtntspIaak; Da. P. L. J. Vreogdenhil te Spra lorseke. Ds. B. Meijer alhier heeft voor het roep naar de Ger. Kerk te Sliedrecht bedankt. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorin. 10 uur en nam. ds. Enkelaar. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 de heer Pos, cand. le Zaandam. Geref. Gem. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 'i avoi 6,30 nur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 ds. Verschoor. Geref. kerk, voorin. 10,80 en nam. 3 uur heer De Graaft, 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 eu nam. 3 ds. Steenbeek. Nam. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 'savoijgv{€ 6.30 nur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk nam uur ds. Broekers. Bevestiging nieuw benoemde diak Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avoi 6,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en 's avonds ,aa uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avoi ek< 7,30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Broekers i|ost* St-Maarteusdijk, nam. 3 uur leeskerk door dhr. S. van der Bel. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 's avot 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 ds. Van Griefhuijzen. Geref. kerk, voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Sta 's avonds 6,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 'saro ds. Bromet. He V( U >or; ide 'g Ie- i s tsll Ond Ger. leeskerk. Gem. voorm., nam. en s avoifo j an Veilingsvereeniging „Da Eendracht" Tholei Veilingen vaa 22, 23, 26, 27 en 28 Juni 19 Zeespinazie voor export van t 8.tot f Kruisbessen voor buitenland f20.f binnenland 10.— per 100 K. Aardbeien voor binnenland van f 0.30 tot f 0 Frambozen u 0.51 O.f Princesseboonen u 0.26 per K 1 perceel boomgaard voor f 350. 20 )nt lot (B >UI

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2