Zoom, inzake het nemen van aandeelen in de op te lichten Locaalspoor TholenWest-Brabant, ter vervanging der vroeger vastgestelde subsidie. Den ambtenaren van het waterschap werd een duurtetoeslag van 10 °/Q der jaarwedde toegekend. LI. Zondagmiddag is de 36-jarige jonkman J. v. 't H. alhier bij het zwemmen verdronken. ST-MAARTENSDIJK. In de Maandag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Rijnberg en Quakkelaar besloten een post op de begrooting te brengen ad f 3500, noodig voor te betalen kosten aan de onteigende kleine kaai. De Raad drong bij den voorz. aan op een gespeciflceerden staat van ontvangsten en uitgaven, betrekking hebbende op deze zaak. De voorzitter zeide deze toe. Op een verzoek van de atdeeling Stavenisse van „Schuttevaer", om geen grooter vaartuigen in de haven toe te laten dan 250 M3 werd af wijzend beschikt, wel besloot de Raad, dat geen grooter vaartuigen dan 325 ton metende, in de haven zullen worden toegelaten, op grond dat anders door één vaartuig te groote havenruimte wordt ingenomen. Op een verzoek van den heer W. de Wilde om in een lagere klasse van den H. O. geplaatst te worden werd afwijzend beschikt. Ook werd nog besloteQ op verzoek van Ged. Staten te schrappen een alinea in een art. van de verordening op de melkcontrole n.l. dat een overtreding in de courant zou bekend gemaakt worden. Tevens werd aan den heer G. Polderman vergunning verleend tot het overkappen van de sloep eener hem toebehoorende woning op de markt, welk bnis zal ingericht worden tot veilings gebouw. Verder zullen bruggetjes hersteld worden, een vergeten burger nog op het kohier van den H. O. worden gebracht, en werden inlichtingen verstrekt omtrent den "pi ijs van een door B. en W. afgegeven afschrift van een kohier tl. O. Deze zal zoowat 24 of 25 gulden bedrageu. Het Raadslid Quakkelaar, die er eerst één be steld had, hapte nu uiet toe. THOLEN. Het zwemmen heeft ook hier een slachtoffer geeischt. Maandag waren achter de oesterput van Lindenberg c.s. in de Eeudracht eenige jongens aan het zwemmen, waarbij de ongeveer achtjarige P. Schot Cz. Zijn broer waarschuwde hem om niet te ver te gaan. Eenige oogenblikken later deed het ventje een misstap kwam in dén spniboezem terecht en schoot onder water. Zekere A. V. die in de nabijheid werkzaam was begaf zich te water eu haalde het ventje op. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, dit mocht echter niet meer baten en kon men niet anders doen dan de ouders de droeve tijding brengen van het noodlottig ongeval. Een zware slag voor dezen hun lieftallig zoontje op zoo treurige wijze te moeten verliezen. - De op 18 Juni iu deze gemeente ge houden collecte ten bate van den gewapenden dien3t heeft opgebracht f 16.64. Onder de varkeus alhier heerscht de zoo zeer gevreesde vlekziekte. Deze week is reeds een vijftal varkens aan die ziek te gestorven terwijl er nog een groot aantal aan aan die ziekte lijdende zijn. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. J. Gelderblom, t'nans machinist bij H. M. Marine, slaagde dezer dagen bij de gehouden examen als officier-machinist. De Mosselindustrie. Naar men ons heden mededeelt, wenscht Dnitschland dit najaar geen gezouten mosselen te ontvangen. De oorzaak schijnt le zijn dat de mossel in gezouten toestand in Duitschland niet voldoende afgenomen wordt. Onze zegsman die, naar wij meeuen goed ingelicht is, deelde tevens mede dat indien Dnitschland gezouten mosselen af gaat nemen, de exploitatie door de Duitschere zelf ter hand zal worden genomen op eenige plaotsen in ons land. Tholen zal hier onder waarschijnlijk uiet behooren, daar bij voor keur plaatsen genomen zullen worden die gonstig zijn gelegen wat spoorverkeer betreft. Het is iu ieder geval een schadepost voor velen die door arbeid in deze industrie dezen winter een extra weekloon dachten te verdienen. Voor de landbouwers in onze omgeving, vooral met het oog op de drukke werkzaamheden met bietenrooieu een belangrijke tijding. Bijna had het water deze week nog een slachtoffer gevraagd. Woensdag begaf de 15-jarige Jaus du Burc zich langs deu zeedijk achter de werf, toen ze hulpgeroep hoorde en een dochtertje van Perestam te water zag liggen die zich aan een roeiboot vastklemde. Jans bedacht zich geen oogenblik, sprong te water en wist de kleine te grijpen voordat deze wegdreef. Daar ze het kind alleen niet naar deu kant kon brengen riep ze om hulp, die spoedig kwam. Aan bet flinke optreden van de jongejuffrouw du Burck hebben de ouders zeer zeker te danken dat hun kleine niet is verdronken. Het is tevens te wenschen dat worde ingezien hoe gevaarlijk het te water gaan van jongelui die niet kuuren zwemmen is, vooral daar ge woonlijke toezicht ontbreekt en vaak hulp niet aanwezig is. Keuringsraad te Tholen. Op Donderdag 21 en Vrijdag 22 Juni 1. 1. heeft de keuringsraad in de-bewaarschool zitting gehouden ter geneeskundig onderzoek van de landstorroplichtigen jaarklasse 1904 en 1905 Van Tholen waren verschenen 19 laudstorm- plichtigen waarvan ^ir zijn afgekeurd 9 te weten A. K. Donken, N. B. v. d. Maas, C. v. Dulle- rnen, A. Potter, P. de Heer, W. de Korte, J. A. Vercouteren, P. Bout eu J. van Noort. Van Oud-Vossemeer waren verschen 13 land- stormplichligen waarvan er zijn afgekeurd 5, te weten G. J. de Wilde, J. van Daalen, J. Deurloo, J. Geuze en De Later. Van Sint-Philipsland waren verschenen 12 land8tormplichtigen waarvan er zijn afgekeurd te weten J. Kunst, H. Verwijs en S. v. d. Velde, Van Poortvliet waren verschenen 10 land" stormplichtigen waarvan er zijn afgekeurd 3, te weten C. Mullie, J. Anthonisse en C. A. Ista. GEMENGD NIEUWS. Texel's Belang is de naam van een vereeuiging op het eiland Texel, ten doel hebbende weduwen en wcezen op dat eiland te steunen. De gelden voor dit doel worden hoofdzakelijk bijeengebracht door de hoofden van visschersgezinnen en arbeiders. 36 men8chen ontvangen ondersteuning en thans is er niet voldoende meer om de onder steuning voort te zetten. Nabestaandeu van zeelui zijn er onder, doch ook anderen. Om nu aan de noodige fondsen te komen zal Tholen dezer dagen door eeu vertegenwoordiger vau deze ver eeuiging bezocht worden. Deze zal aanbieden een serie boekjes kostend 20 cent per stuk, waarvan de opbrengst zal dienen om de kas van genoemde vereeuiging te stijven, zoodat deze kan voortgaan met de uitkeering. Wij bevelen het werk van deze vereeuiging aan iu de be langstelling van onze lezers. Stakingen. Te Rotterdam is deze week een belangrijke bootwerkersstakiug oitgebroken. Alle werkzaam heden in deze haven werden stilgelegd.. De stakers wenschten een havenreserve in het leven geroepen te zien die beu in tijden van nood uitkeering geeft. De vergaderingen die gehoudeu zijn hebben een ordelijk verloop gehad, terwijl door tussehenkomst van de regeering voorstéllen zijn gedaan geheel in de geest van de stakers zoodat de staking die leelijke gevolgen voor ons land had kunnen hebben met het oog op de overlading van granen, reeds is opgeheven. De mijnstaking, is eveneens een leelijkie's voor ons land. We weten er allen van mee te praten wat de brandstoffen- nood beteekent, er wordt al niet voldoende door de Ned. mijnen geproduceerd en thais hebben de mijneuwerkers ook een staking ge proclameerd en ligt in de meeste mijnen het werk reeds stil of werkt men maar gedeeltelijk. De mijnwerkers vragen vermindering van arbeids tijd, waarin de directies niet kunnen treden deze zegg'en dat de productie die toch al niet groot is er nog minder door zal worden en dat gaat onder de huidige omstandigheden niet. L)e mijnwerkers ontvingen van hunne organisaties voorloopig 14 dagen loon, zood&t ze deze periode rustig kunnen afwachten. Het is te wenschen dat de staking eerder zal eindigen, waut als men weet dat per 24 uur achthonderd" vijf en tachtig waggons van 10.000 K.G. worden afgeleverd, zal men kunnen begrijpen dat het een ramp zou worden voor onze brandstoffen- voorziening. Door den rook gestikt. Vrijdag kwam te IJlst aan een scheepje, van dan heer J. te Sneek. Des nachts werd men wakker door brandlucht, komende uit het voor onder waar twee jongetjes sliepen. De schipper spoedde zich naar voren waarbij hij brandwonden opliep aan zijn voeten daar het ijzeren dek gloeiend was van de hitte, doch hij kwam te laat. Beide knaapjes 5 en 6 jaar oud waren door den rook gestikt. Alleen een kuaapje van 3 jaar kon worden gered. De schippersvrouw die met een zuige ling ook blootsvoets over het gloeiende dek liep brandde zich ernstig aan haar voeten. De wonden waren van dien aard dat het echtpaar in een ziekenhuis opgenomen moest worden. De graanvoorziening van Nederland. Er zijn de laatste week weer heel wat schepen met graau onze havens binnengekomen, terwijl andere nog op komst zijn. Maar een land vau ruim 6 millioen zielen, dat slechts voor één derde in de eigen behoefte kan voorzien, be hoeft ook heel wat. We hebben uog volstrekt niet te veel, moeten zolfs uiterst zuinig blijven. Er is op het oogenblik nog geen voorraad van voedergranen van eenige beteekenis in ons land aanwezig en de aan de veehouders toege wezen veevoederrautsoenen zijn nog steeds zeer klein. Zoolang de mogelijkheid blijft bestaan, dat de Amerikaaosche regeering ons beperkingen zal opleggen en onze graanaanvoer aan nog vele andere gevareD blijft blootstaan, is groote zui nigheid geboden, zegt Frieslands landbouwcon- sulent, de heer Molhuijsen. - De brand in de Drentsche venen is onlangs wel gebluscht, maar de droogte hondt nog steeds aan en het gevaar voor een nieuwen brand is dus volstrekt niet uitgesloten. Daarom zijn te Nieuw Weerdinge en Emmer-Compascuum thans zeven rijksveldwachters gedetacheerd die vooral toezicht moeten houden op de naleving van de verordening op het branden van ruurijes, enz. RECHTSZAKEN. Rechtbank Zierikzee. Het is tegenwoordig oppassen met de aangifte voor de Rijksbelastingen eu vergissingen of ont duikingen worden zwaar gestraft. Vorige week stonden voor de rechtbank te Zierikzee terecht en werden veroordeeld wegens onjoiste aan gifte der inkomstenbelasting M J. S. landbouwer te Tholen tot f 1000 boete of 4 maanden hech tenis. C. v. T. f 500 of 5 maanden. A. S. te Stavenisse f 300 of een maand hechtenis. P. J. P. landbouwer te St-Aonaland f 250 of i maand hechtenis. Heden Vrijdag stond terecht Marinus Jacobus H. 24 jaar landbouwer te Oud-Vossemeer be klaagd vau het afleggen van een valsche verklaring voor het kantongerecht te Tholen in een bur gerlijke procedure. In deze zaak werden 7 getuigen gehoord. Verdediger was rnr. Polvltet. De officier eischte een jaar gevangenisstraf. LANDBOUW. Aardappelen oogst 1916 vrij. Volgens het Alg. Hbl. zal geen distributie van regeeringswege meer plaats hebben. De nog bij landbouwers aanwezige partijen kunnen legende geldende maximumprijzen worden verkocht. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 21 Juni 1917. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen, werd beden ten verzoeke van den heer C. Maris te Vlissingen publiek verkocht Een hofstede bestaande uit woonhuis, schuur en vetdere gebouwen met bouwland te Oud- Vossemeer in den Oud-Vossemeerschen polder samen groot 10 Heet. 94 aren 85 centiaren (27 gemeten 270 roeden). Toegewezen in massa aan den heer D. J. Ampt Gz., gemeente-ontvanger te Oud-Vossemeer voor f 1270 per 39,24 aren (Blooisch gemet). Kerknieuws. PREDIKBEURTEN, THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur en nam. 2,30 ds. Enkelaar. Nam. Doopsbediening. In beide beurten extra collecte tot onderhoud van het kerkgebouw. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur ds. De Brujjn "te Melissant. Geref. Gem. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 's avonds 6,30 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 leeskerk, nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm, 10,30 en nam. 3 uur ds. Staal. Voorm. H. Avondmaal. Nam. Bed. H. Doop, 's avonds 7 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Broeken, Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Boogerd, te Engelen, 's avonds 7 uar leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7,30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Van Griet huizen nam. 3 nur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 6,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. de heer Van Strien te Sluis. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'a avonds ds. Kersten. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 15 21 Juni 1917. Ondertrouwd Adriaan Verschuure 32 j. jm. en Cornelia van Liere 25 j. jd, Marinus Johannes Heijboer 21 j. jm. en Maria Sonke 21 j. jd. Geboren Jannetje Elisabeth, dv. Pieter Danker en Wilhelmina Kosten. Jan Cornelia, zv. Adriaan Janse en Maatje Willemina Sinke. Overleden: Laurus Pieter 4 j. zv. Andries Pieter Kosten eu Jauna Minnaard. Gemeente THOLEN, van 15—22 Juni. Geboren: Jan, zv. H. Deurloo en v. L de Laater. Willemijna, dv. M. Bout en v. M. M. Schot. OverledenPieter Schot 7 j. Janna Jansen, 3 maanden. Publicatie n. De Burgemeester van Tholen maakt bebeDd, dat het vervoer van aardappelen, oude zoowel als nieuwe, thans geheel vry is. Tholen, den 22 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, 1. b. Neusbloedingen van slecht allooi. Stel u voor twee kinderen, die beide uil de neus bloeden. Het eerste kind heeft in een twist met een kameraad een vuistslag op de neus gekregen. Zjjn neusbloeding is natuurlijk. Dat zal niets te betee- kenen hebben. Het tweede kind heelt geen vuistslag gekregen, hij bloedt uit de neus, om zoo te zeggeu van zelf, en dat is ernstig. Toch indien de kleine aderen in de neus van den eersten jongen gebroken zijn tengevolge van een schok, wil dit niet zeggen dat de jongen zwak of bloedarm is, teiwgl de geheel natuurlijke niet vrijwillig veroorzaakte brenk van de neusaderen van den tweeden jongen een onbe twistbaar teeken is van een staat van erge bloed armoede, van een volkomen gebrek (aan weerstand. Het is gemakkeljjkte begrijpen datbij wiens, ade ren van zelf breken geen sterke baaa is. Zijn bloed is arm en zgn gestel, slecht gevoed door een te arm bloed, schiet te kort in kracht en weerstand. Zgn vleesch is zeker week en koud, men voelt tijne spieren niet en zgn aderenstelsel is niet by machte zijn bloed te weerhouden. Voor de jongens en meis jes die natuurlijk en dikwijl» uit de nees bloeden is een kuur met de Pink Pillen onontbeerlijk. De Pink Pillen geven ryk en zuiver bloed met iedere gift, een bloed dat geheel het lichaam, en dus ook de aderweefsels, zal veisterkon. Sedert zij de Piok Pillen heeft gebruikt, heeft Mej. Suzanne Tabourner, 12, roe de la Boorde, te Tours, geene neusbloedingen meer, wat een volmaakt zeker teeken is dal zy niet bloedarm, niet zwak meer is. „Het verheugt mg, schrijft zg, u te berichten dat uwo Pink Pillen mg veel goed hebben gedaan. Uit geput en verzwakt door den groei, was ik bleek, zwak en benauwd geworden. Ik had veel last van schele hoofdpijnen en neusbloedingen. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, heb ik geene neusbloe dingen meer, heb ik al mijne krachten weergekregen en ondervind ik geene ongemakken meer." De Pink Pillen zgn onovertroffen tegen de bloed armoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar ii f 1.75 per doos en f9 per 6 doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam voor Tholen en omstreken bg J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder bg verschillende Apothekers en goede Drogistergen. 17691 47 Marktberichte n. THOLEN, 23 Juni 1917. Boter f 1per 1/a K.G. Eieren f 8. Regeeringseieren, geen aanvoer. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 1,12% per K.G. Veilingsvereeniging „De Eendracht" Tholen. Veilingen vau 18, 19, 20 en 21 Juni 1917. Zeespinazie voor export van 18.tot f per 100 K.G. Aardbeien voor 't binnenland van f 0,13 tot f 0.40 per K.G. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 19 Juni werden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd verscbe Inlandsche boendereieren f 8,30 tot 1 9.20 Middenprijs f 8.80. Eendeneieren f 9.tot f 9.30 Parelhoeneieren f 7.50. Aanvoer 158300 stuks. Temperatuur van het Soheldewater te Tholen Juni Graden C. Zaterdag 16 22, Zondag 17 23, Maandag 18 23, Dinsdag 19 22,2 Woensdag 20 21,3 Donderdag 21 21, Vrijdag 22 20,2 Uitputting der nieren en middelen tot voorkoming. Een wgze tot voorkoming van uitputting der nieren is het vermijden van kouvatten en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blgf nooit in natte kleeren zitten en ga nooit zonder voorzorg van heete kamers in de kou. Andere voorzorgen zgn lichaamsoefening, regel matige slaap, geregelde gewoonten, geen te zwaar voedsel, genoegzaam zniver water en als dubbele beveiliging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in goeden slaat te honden. De nieren bebben veel te ljjden van een hardnek kige kou of plotseling kouvatten. Zg hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waarmede het bloed door de onregelmatige stoelgang en de gesloten huidporiën overladen wordt. Het is de taak der nieren om de vergiften uit het bloed te flltreereu en als zg er niet toe in staat zgn, wordt gjj van kwaad tot erger. Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bg. Ontsteking van de nieren, rugpijn, niergrnis, blaas- en nrinekwalen, spit, niersteen, ischias, rheamatiek, waterzucht en ongeneeslijke graden van nierzwakle kunnen er het gevolg van zgn. Let bg bet eerste teeken van nierzwakte op zor- gelooze gewoonten en verander deze onmiddellijk. Geei de nieren de noodige hulp door haar te ver sterken en heelen met Foster's Ragpjju Nieren Pillen Het eenige, waarop Fosters Pillen aanspraak maken, is dat zg nitslnitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zgn handen in de lendenen voor. Te Tholen verkrggb. bij J. Schot Hoogstraat. Toezending geschiedt lranco na ontv. v. postwissel fl.75 p. doos of 110.p. zes doozen, 18*35 12013

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2