leefflai, pwijfl aai It beluien ra iiMelt, landhoef, em No. 1681 Zaterdag 16 Juni 1917. Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prja per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco r post f 1,17 s. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingszonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureeu te Th el en et vA6r DONDERDAGMIDDAG bil onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblrp. Interc. 16. Publicatiën. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter openbare kennie, dat op Dinsdag 26 Jnni a s., zal plaau hebben de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacaturen, welke zullen openvallen door periodieke aftreding van de heeren A. Hollestelle, W. Moelker, Jhr. J. van Vredenburch en J. W. Wagtho, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretariswier gemeente b|j den Burgemeester kunnen worden ingeleverd: Opgaven van Candidateu. als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor (ft opgaven zyn van heden tot en met den dag der verkiezing ter secretarie koste loos verkrijgbaar. Tholen, 11 Juni 1917. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 23 Juni a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwiarden van den verkoop liggen van heden at ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 11 Juni 1917. 22105.11 De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op bon no. 14, 30 K.G. stnkkolen 5 f 0,78 zal worden verstrekt op Maandag 18 Juni a.s. aan het pakhuis van Ph. Sakko in den Bebonwdendam te beginnen met letter Z. Op bon no. 15, 30 K.G. turfbriketten op Vrijdag 22 Juni a.s. te beginnen met letter A, aan het pak huis van de kolenvereeniging a I 0,90. Tholen, 15 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Tholen op II Juni 1917. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor de agenda te wijzigen, door als punt 7 toe te voegen benoemen vroedvrouw, als punt 8 pensioen wethouders en punt 9 mosselpellerijen. De heer Be Jong vraagt inlichtingen hoe het komt dat terwijl 6 leden den voorzitter verzocht hebben een vergadering te beleggen en in die vergadering de distributie-aangelegenheden te behandelen, dit onderwerp niet op de agenda voor komt. Waarschijnlijk hebben de brieven elkander gekruist en was de vergadering reeds uitgeschreven toen het verzoek den burgemeester bereikte. Spr. stelt voor om alsnog dit punt aan de agenda toe te voegen. De voorzitter deelt mede dat hij toen de raads vergadering reeds was nitgeschreven een verzoek vau zes der leden is ingekomen om een ver- gaderiug te doen plaats hebben. Spreker ontving tenminste een ongedateerd schrijven met dit verzoek, met als eerste onderteekenaar de heer De Jong. Is het niet wenschelijker de zaak van distributie van kolen, gas en levensmiddelen in een afzonderlijke vergadering te behandelen P De heer De Jong komt met een voorstel deze zaken nh de ingekomen stokken te behandelen. Waar alle leden zich hiervoor verklaren wordt zoodanig besloten. I. Ingekomen stukken. a. Miss. van den min. van Waterstaat dd. 8 Jan. inzake werkeloosheidverzekering. B. en W. zijn van oordeel dat voor onze ge meente deze zaak van geen belang geacht kan worden en stellen voor hier niet op in te gaan. Conform besloten. b. dankbetuiging van mej. Thennissen voor hare benoeming als onderwijzeres aan de o.l.s. c. miss. van ged. st, dd. 5 April houdende goedkeuring wijz. begrooting, en d. miss. van id. goedkeuring van snppl. koh. h.o,, worden voor kennisgeving aangenomen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. e. request van den heer H. M. Wannée te Bergen op Zoom met verzoek om subsidie voor een te houden Excursie door leerlingen van den R.T.B.K. te Bergen op Zoom, wordt gnustig op beschikt. De heeren Van Hiele en Quist zijn tegen de verleening van f 7.50 subsidie voor dit doel. f. schrijven van de Gezondheidscommissie te Tholen inzake een onderzoek vao gebrek aan woningen. Uit de bijgevoegde bescheiden blijkt dat 17 personeu zich aangemeld hebben met de opgave dat zij geen voldoende huisvesting hebben. De voorzitter deelt mede dat deze zaak is besproken door B, eo W. Met het oog op de daarte van de bouwmaterialen zal een wooing die aan de bescheiden eiechen voldoet drie gulden huur per week dienen op te brengeo. Daarop ia door den gemeenteveldwachter een onderzoek ingesteld in hoeverre die personen genegen zijn een huur van drie galden te bestedeu. Allen hebben hierop geantwoord in ontkennenden vorm, f 1, 1.25, f 1.50, ten hoogste f 2, per week, zouden deze gegadigden kunnen betalen. B. en W. komen daarom met het voorstel om de zaak aan te houden en de stukken ter visie te laten liggen, tot betere omstandigheden dan de tegenwoordige het mogelijk maken, de zaak ter hand te kunnen nemen. De heer van Hiele vraagt of een huurprijs van f 8 niet te overdreven genoemd kan worden. De voorzitter meent dat de berekening niet zoover van de waarheid zal zijn. Iemand die de grond er voor beschikbaar had, liet oolangs een bescheiden woning bouwen waarvan alleen de bouwkosten f 17 it f1800 bedroegen. Rekenen wij na dat een woning aan bouwen met de grond op f2100 komt en we rekenen hiervoor 7 wat niet overdreven kan heeten, dan is bouwen van dergelijke woningen, hoewel er behoefte aan bestaat, niet doenbaar. De heer Wagemaker is het volkomen met deze zienswijze eens. Ook in de Bouwvereeniging kwam de woningnood ter sprake en de deskundige raadde af om woningen te bouwen, daar een nieuw gebouw dat vroeger voor duizend gulden kon worden gezet er thans 2500 moet kosten. De Voorzitter meent daarom te kunnen voor stellen om deze zaak aan te honden waartoe de raad besluit. g. mis. van Ged. St dd. 11 Mei hondendo terugzending van de vastgest. gem, rekening. h. Schrijven van den heer A. de Rijke te Ood-Vossemeer, waarin deze verklaart genoegen te nemen met de door den raad gestelde voor waarden van kelderhuur. De voorzitter deelt in aansluiting hierop mede dat aan deo Notaris van de Velde is verzocht om na te gaan welke voorwaarden er in be trekking tot den huur van den kelder bij ver koop van het betrokken perceel zijn gemaakt. Beide stukken worden voor kennisgeving aan genomen. i. Bezwaarschriften tegen den aanslag in den h. o. worden in handen van de comm. gesteld. j. request van den Ned bond van onderwijzers afd. Tholen en St.-l'bilipsland met verzoek tot herziening van de onderw. salarissen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. van oordeel zijn af te wachten wat de ingediende motie Marchant bij de Regeering zal uitwerken en stelt voor dit adres te stellen in handen van een commissie die dan in overleg kan treden met de schoolcommissie. Aldus besloten. k. schrijven van het hoofd der o. 1. school betreffende het verzetten van den zomertijd. Naar aanleiding hiervan deelt de voorzitter mede dat bij hem eeuige personen verzochten de schooltijden te regelen naar den zonnetijd, daarom wenschte hij te doeu nagaan in hoe verre het belang der leerlingen hiermede gebaat is. Spr. had een onderhoud met het hoofd van de Chr. school. Deze deelde mede dat ongeacht het besluit wat de o.l. school be treft, hij de schooluren niet zal verzetten, of het bestuur der school moest een ander besluit nemen. In het schrijven van den heer Van Dijk wordt voor oogen gesteld dat in de gemeente wordt medegaan met den wettelijken tijd, ter wijl het aantal kinderen waarvoor het volgen van den ouden tijd gewenscht zon zijn naar verhouding tot degene voor wie dit bezwareD op zal leveren, geriog is. Bovendien komt het hem zéér oogeweuscht toe om, waar de school er is om opvoedend te werken, tegen de besloiten van de regeering in te gaan en schooltijden te verzetten. De heer Quist houdt hierop een zéér verward betoog, over groote verwarring in land en tuin bouw en over ijs des morgens in de maand Mr: De heer Wagemaker zegt het eens te zijn met den heer Quist wat wat land- en tuinbouw betreft. De heer Quist komt daarna met een voorstel om de schooluren op den onden tijd te zetten. Daar niemand der leden dit voorstel ondersteunt, wordt het verworpen. k. schrijven van het alg. armbestuur tot verhooging der subsidie. Wordt met alg. st. toegestaan. De heer Be Jong wenscht terug te komen op het punt pensioneering wethouders. De voorzitter deelt mede dat hoewel het voor de wethouders een teer punt scheen, deze zaak in een vergadering van B. en W. is besproken. De zaak bleek echter zeer zeker voor besprekiug geschikt te zijn daar de wethouders toch ook voor hen die later deze betrekking vervallen opkomen. Het voorstel is om een pensioen te verlec.uen van f150 's jaars. .Jo oeer Be Jong komt met het voorstel om de wethouders ,een pensioen te verleenen gelijk staande met het honorarium dat de wethouders heden geuieten en dit bedrag per 1 Januari a.s. terug te brengen op f75. Spr. meent dat in dien men met eeu dergelijk voorstel komt het bedrag waarop een pensioen vastgesteld dient te worden niet te gering mag zijn. Wat de hooge kosten voor de gemeente betreft, we mogen dit den tegenwoordige wethouders niet onthouden. Indien deze heeren do pensoen nemen betaalt de gemeente hiervoor f 300, stellen we nu het salaris van nieuw te benoemen wethouders op f75, dan kost het der gemeente f150. Spr. hoopt dat zijn voorstel ondersteund zal kunnen worden. De heer Quist heeft wel eens hooren praten dat er heeren zijn die graag de betrekking van wethouder wenschen, laat deze dan hun tractement afstaan aan de oude wethouders. Spr. weet een oude legende „Er was iemand die den notaris liet roepen om zijn testament te maken en zegde deze moet zooveel hebben en die zooveel" tot de notaris zei „maar goede man waar moet dit alles vandaaD komen"? en de testamentmaker wist dit ook niet. Als de pewönen die zoo graag wethouder willen worden hun tractemtent aan de tegen woordige willen afstaan stemt spr. mee. De heer van Hiele zegt geheel met den heer Quist mede te kunnen gaan. De heer Wagtho juicht het denkbeeld den Wethouders pensioen te geven zéér toe. Spr. vraagt echter of dit niet te bereiken is door vrijwillige bijdragen van de raadsleden. De voorzitter vindt dat de vorige spr. hier op een persoonlijk terrein komt dat beter is Diet te worden betredeD. Het gaat hier om de pensionneering van de. Wethouders. Nu is wel voorgesteld het salaris van de Wethouders te verlagen, doch men dient in het oog te houden dat er nog een andere factor is die een verlaging van salaris niet goed zonden kunnen vinden en wel Ged. Staten. Spr. wenscht voorstel van B. en W. in stemming te brengen het pensioen van de Wet houders te stellen op f 150 per jaar. Na nog eenige discussies wordt besloten het pensioen voor de Wethouders in dit geval te bepalen op f 150, tegen stemmen de hh. Quist en Van Hiele. Hierna wordt door den heer van Vredenburch de kwestie kolen aan de gasfabriek besproken. Voor de gasfabriek is een commissie van bijstand benoemd. Scheen het e6rst of er samenwerking bestond tusschen den burgemeester en de com missie, hierin is een ommekeer gekomen. O.a. werd er een vergadering gehouden en toen de commissie eenigen tijd bijeen was, kwam er van U mijnheer de Voorzitter bericht dat U niet kon komen, terwijl later eeu door de commissie genomen besluit inzake de verstrekking van gas door U op eigen hontje werd veranderd. Ware nu alles goed geloopeu, dan had spr. hier niet over behoeven te spreken doch dit is niet het geval en daarom vindt spr. het te kras. Er is geen rekening gehouden met de toename van de fabriek waardoor niet zooveel bezuinigd heeft behoeven te worden. Door de gevoerde bezuiniging waardoor een besparing van 40 werd verkregen is de burgerij de dupe geweest eu werd in hooge mate ontriefd. Ook de mossel industrie werd de dupe. Duiveudijk kreeg voor zijn raosselkokerij geen gas meer. Men was den winter door en Mei kwam in het land. Hel bleek dat het kolenbureau inden Haag niet op de hoogte wa9 met de uitbreiding van onze gasfabriek. Het had weinig gescheeld of we hadden zonder kolen gezeteD. Thans nu spr. in Den Haag er op heeft gewezen dat de stijging van het verbruik is toe te schrijven aan de uitbreiding van de fabriek, werden on middellijk kolen gezonden. Spr. wil niet be danken als lid van de gascom missie zooals hij gedaan heeft voor de veercommissie. Hij wenscht te kunnen en zal blijven wijzen op de verkeerde handelingen van deD burgemeester. IJij wenscht ook nog te vragen zijn de wethouders voldoende op de hoogte van hetgeen door den burgemeester wordt gedaan Spr. meent dit te mogen be twijfelen. Hij sprak wethouder Christiaanse ovgr een door den burgemeester genomen besluit en deze deelde hem mede nergens van af te weten. Het is daarom dat men niet langer de speel bal wil zijn van Jan Wagtho. De voorzitter spijt het dat hij op alles wat de vorige spr. zoo onverwacht opwierp, geen antwoord kan geven. Hij leest wel eens in cou ranten art. van den hand van Jhr. Van Vreden burch waarboven staat „Weest eerlijk", doch wanneer er ooit gespioken is met een verdraaing van feiten dan is dit nu gedaan door Jan van Vredenburch, dien hij kent sedert 1900. Spreker wenscht nu niet verder te spreken over eerlijk heid eD fatsoen. De heer Van Vredenburch. Gaat n door op het thema fatsoen. De voorzitter willen de leden van den raad ver nemen hoe het gesteld was met de levering van gaskolen dan hebben ze inlichtingen te vragen aan D. Schot die onmiddellijk ter vergadering zal ver schijnen. Wat de uiet beschikbaarstelling van gas voor de mosselindnstrie betreft, hiervoor waren geen kolen beschikbaar En wat het be zoek betreft door den, heer Van Vredenburch gebracht aan de Rijkskolendistributie, hierom trent deelde men spr. mede dat men bezoek gehad heeft van Jhr. Van Vredenburch die zegde veel belang te stellen in de gasfabriek te Tholen en eens inlichtingen kwam vragen. En dan nu te durven beweren dat we geen steenkolen zouden hebben gehad als hij zich er niet mede had bemoeid, dat gaat alles te buiten. Spr. heeft in Den Haag steeds alles in het werk gesteld om voor de gasfabriek alhier kolen te krijgen, meu kan hieromtreut de gevoerde briefwisseling na zien. Het spijt hem een en ander op ditoogen- blik niet voldoende te kunnen weerleggen, spr. zou zijn kalmte na den aanval van den vorigen spreker niet kuonen bewaren, hij zal binnenkort per open brief aan het adres van Jan vaD Vre denburch op een en ander antwoorden. Wat het terzijde stellen van de gascommissie betreft, spr. heeft alle vertrouwen in de commissie, de om standigheden maken echter maken echter wel eens noodzakelijk wijzigingen te brengen. Zelfs commissieleden dringen hierop aan of vsrgeet Jhr. Van Vredenburch niet dat toen zijn echtge- ooote bevallen moest, bij verzocht heeft om dien nacht volop gas te verstrekken? Spr. heeft hierover eerst nagedacht en daarna de wethouders ge raadpleegd, die van meening waren dat een dergelijke uitzondering niet mocht plaats vinden. De heer van Vredenburch antwoordt U heeft gelogen, de heer de Jong kan dit staven dat ik gevraagd heb terwille van arme menschen die geen petroleum in huis hebben om bij der gelijke gevallen hun woning te kunnen verlichten voor spr. is dit niet noodig daar hij electrisch licht heeft. Wat de kolenverstrekking voor de gas-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1