Sl» No. 1680 Zaterdag 9 Juni 1917. EN Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. DE OORLOG Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post f1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol on of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Teleï. Inteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen maakt bekend, dat de geldigheidsduur der brood kaarten voor het 5e tijdvak van 4 weken wordt bepaald als volgt die, waarop vermeld voor de 17e week van 13 t/rn 21 Juni die, waarop vermeld voor de 18e week van 22 t/u» 30 Juni die, waarop vermeld voor de 19e week van 1 t/iu 9 Juli die, waarop vermeld voor de 20e week van 10 t/rn 18 Juli. Tbolen, 7 Juni 1917. HONING. De Burgemeester van Tholen wyst op de onder staande bekendmaking in de Staatscourant van 25 Mei j.l. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bréngt ter kennis van belanghebbenden, dat het, in verband met de voorziening in de behoefte aan honing hier te lande en het uitblijven van den aanvoer van dit artikel nit het buitenland, noodig zal zijn maat regelen Ie treffen ten einde een zoo nuilig mogelyk gebruik van den in het a.s. seizoen gewonnen in- landschen honing te verzekeren. To dezer zake is reeds eene vergadering '.net vertegenwoordigers van belanghebbenden gehouden. Als resultaat hiervan zjjn eerlang nadere bepalingen te verwachten omtrent den' verkoop en de distributie van inlandscben honing. Het verdient, in verband hiermede, aanbeveling, dat lo. alle producenten van inlandschen bgenhoniug, 2o. alle handelaren in inlandschen bgehhoning, die ook vóór den oorlog van den handel in, en het persen van inlandschen bijenhoning hun hoofdbedrgf maakten en den honing rechtstreeks betrokken van de producenten. 3o. alle verbruikers van honing, als fabrieken, kleiübedrgven, grossiers en winkeliers, die inlandschen honing van den oogst 1917 wenschen te ontvangen, zich ten spoedigste onder opgave van hun nauw keurig adres en den aard van hun bedryf, wenden tot de Ngverheidscommissie, Stadhonderslaan 102, Den Haag, terwyl op den brief en het couvert dui- delgk moet worden vermeld„Honingdistributie 1917". Aan belanghebbenden zullen dan formulieren ter invulling worden toegezonden. In het bijzonder wordt de aandacht van belang hebbenden erop gevestigd, dat bij de uitvoering der maatregelen, welke eventueel noodig zullen blykcn, geen rekening zal kannen worden gehouden met reeds gesloten contracten inzake verkoop of levering van inlandschen bijenhoning. Tholen, 6 Juni 1917. Commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden, Tholen, 6 Juni 1917. HOOIVORDERING. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat door de landbouwers en veehouders ook dit jaar wederom een gedeelte van bet door hen te oogsten hooi zal moeten worden afgestaan, om te voorzien in de behoeften van het leger, Te zijner tijd zal de vordering daarvan plaats hebben. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de hoe veelheid hooi, welko door eiken landbouwer moet worden geleverd, niet zal worden bepaald naar de boeveelheid, die op het oogenblik der vordering in zgn bezit is, doch zal worden afgeleid uit a. de oppervlakte aan wei- en klaverland, welke hg in 1917 heelt of gehad heeft; b. de hoeveelheid bijvoer (stroo, voederbieten, pnlp enz. c. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt, dat geen rekening zal worden ge houden met voorgenomen verkoopen van veevoeder en, meer in het bijzonder, niet met voorgenomen verkoop van hooi. Tholen, 6 Juni 1917. Handel in zaaizaad oogst 1917. De Burgemeester van Tholen wgst op de volgende bekendmaking van den Minister, van Landbouw, Nij verheid en Handel in de Staatscourant van 26 Mei 1917 De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ma;kt bekend, dat van de navolgende gewassen van den oogst 1917 Tarwe, Rogge, Gerst, Haver, Erwten en BooDen, slechts zaad voor den zaaizaadhandel mag worden bestemd, dat door de landbouworganisaties, voor den oogst 1916 belast geweest met de distributie voor zaaigranen, te velde is goedgekeurd en daarna by het oogsten, dorschen en afleveren is gecontroleerd, ingevolge een door deze organisaties, onder goedkeu ring van den Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen regeling. Tholen, 6 Juni 1917. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 9 Juni a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ai ter lezing ter secretarie, iedcren werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 5 Juni 1917. 22105.11 De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 11 Juni 1917, des namiddags te 21 /2 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stokken. 2. Benoeming personeel Gasfabriek. 3. Benoeming leden Stembureau. 4. Wijziging begrooting 1916. 5. Ilefflug Schoolgeld. 6. Kohieren Hoofdelyken Omslag en Honden belasting 1917. Tbolen, den 7 Juni 1917. Verbod van vervoer, verkoop en aflevering van lijnzaad. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge artikel 8 der Distributiewet 1916 heeft vastgesteld de navolgende Distributieregeling voor lgnzaad Art. I. Het is verboden lijnzaad te vervoeren, te verkoopen of af te leveren. Art. II. Van het verbod in artikel I gesteld kan dispensatie worden verleend door de Rijkscom missie van Toezicht op de Vlasvereeniging, ge vestigd Korte Voorhout 13, 's-Gravenhage, welke De Burgemeester van Tholen maakt ingevolge last van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bekend, dat in de volgende week geen coupons voor aardappelen gegeven worden. Coupon nr. 20 kan gebezigd worden zoowel in deze week als in de volgende week. Tholen, den 4 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. De grootste moeilijkheid voor den Landbouw. De grootste moeilijkheid voor de landbouwers iu deze abnormale tijden, ontstaan door den oorlog, is de bemestingsvraag. Wanneer we zoo nog eenige jaren moeten voortleven, zult ge zien, dat de grond langzamerhand ondervoed wordt. Vergeleken bij vier jaar geHlen wordt er èn wat de stikstofbemesting, en wat de fosforzuur- bemesting en ook zelfs wat de bemesting met kali betreft oneindig veel minder aan den bodem gegeven dan toen. Eensdeels komt dat, doordat de kunstmest zoo enorm duur is, anderdeels doordat hij niet of niet anders dan met veel omslag te krijgen is. Natuurlijk kan 'l tekort aan kunstmest gedeeltelijk goedgemaakt worden door een vermeerdering van de hoeveelheid stal mest. Maar ook aan de vergrooting van de mest vaalt zijn grenzen gesteld. Door allerlei omstan digheden is men beperkt in het maken van stalmest. Er zit dns op 't eind niets anders op dan zooveel kunstmest te koopen als men maar krijgen kan. Gelukkig hebben we iu de laatste dagen kunnen lezen, dat weer tal van schepen met chili-salpeter geladen, in het land zijn aangekomen en het is dus te voorzien dat dezer dagen nog betrekkelijk aanzienlijke hoeveelhedeu chiiisalpeter zullea beschikbaar gesteld worden. Nog is het voor vele gewassen niet te laat, om dat chiiisalpeter te benutten. Vooral voor de suikerbieten komt 't juist van pas. Ook op de late aardappelen kan het nog gebruikt worden. De landbouwers doen er dus hurf voordeel mee. Op het Westerfront gebeurde tot Donderdag bijna niets vermeldenswaardigs. Hier en daar schermutselingen en van wederzijden plaatselijke aanvallen met afwisselend succes. Ondertns8cheu veronderstelt de Duitsche pers en de Duitsche legerleiding vermoedelijk ook eerstdaags een nieuw zoiner-offensief der gealli eerden en ditmaal niet alleen op het Westerfrout doch nn op alle fronten, het Russische niet uitgezonderd. En uitlatingen van o.a. Generaal l'au schijnen deze veronderstellingen te bevestigen. De gebeurtenissen hebben deze veronderstel lingen reeds achterhaald. Wij laten hier de officieele telegrammen volgen Berlijn 7 Juni (Wolff) Off. avondbericht. In de boog van Wijtschaete is de vijand onze voorste stellingzöne binnengedrongen. De heen en weder golvende strijd is nog in vollen gang. liet Engelsche bericht is, zooals gewoonlijk bij de partij die aan de winnende hand is, iets uitvoeriger. Londen 7 Jnni. Off. Na een hevige artillerie- voorbereiding gingen onze troepen tot den aanval over, waarbij wij de Duitsche linies binnendrongen. Messine8 en Wijtschaete werden door onze troepen veroverd, benevens nog eenige andere plaatsen over een front van negen mijlen. Tot nog toe maakten we vijfduizend gevangenen. Veel kanon nen en ander krijgsmateriaal werd door ons buitgemaakt. Op het Zuiderfront is het nogal levendig ofschoon daar de aanvallen de eerste kracht hebben verloren en de centrale muur zich daar ook zijn elasticiteit heeft terug gekregen en de Italianen door tegenaanvallen worden in bedwang ge! ouden. ee:i der laatste Weensche berichten (de Italiaansche spreken slechts van tegenaanvallen die met succes worden verijdeld) stippen we het volgende aan uHet aantal gevangenen is gestegen tot 600 man w.o. 11 officieren. Negen mitrailleurs werdeu buitgemaakt. Op den Taiti Hrib haalden de O.-H. troepen 350 Italianen uit de vijandelijke loopgraven. Volgens een voorzichtige schatting gaan de verliezen der Italianen in den tienden lsonzo- slag alles te boven wat de vijand in vroegere gevechten aan menschenlevens en volkskracht aan zgn veroveringspolitiek heeft opgeofferd aan dooden en gewonden. De verliezen die de Itali anen leden bedroegen zeker meer dan 16.000 mau. Bovendien werden meer dan 22.000 man gevangen genomeu. En daarmede heeft hij niets anders bereikt dan dat bij thaDS den Ruk- berg bezet en het stuk geschoten dorp Januano in handen heeft. Overigens is er nog al eenige actie in de lucht en ter zee. Fransche vliegers schoten ZaterdagZondag zes Duitsche vliegtuigen en een ballon captif neer. Op Trier hebben zeven Fransche vliegers ongeveer 1000 K.G. bommen geworpen in den nacht van Maandag op Dinsdag. In deuzelfden nacht bestookten Fransche lucht smaldeelen de Duitsche vliegterreinen Morhange, Habsheim, Frascatie en Sison, 1650 K.G. bommen werden op de vliegloodsen geworpen die aanmerkelijke schade kregen. Ook het vliegkamp van Colmar werd gebombardeerd en de stations en opslag plaatsen te Lusners Mameville en eenige stations en depots ten noorden van Reims. Bij de stations te Theoville en Dun sur Meuse werden ont ploffingenen branden waargenomen. DeFranscheu schoten 8 Duitsche vliegtuigen neer en hebben er 7 stuurloos neergejaagd achter de vijandelijke linies. Engelsche vliegtuigen bombardeerden 4 Duitsche treinen en schoten 25 Dnische toe stellen neer terwijl er 8 Engelsche vermist worden. Duitsche vliegers ondernamen een raid op den Tneemsmönd. Een der machines werd door het afweergeschut neergeschoten en een ander zwaar beschadigd. De Engelsche Admiraliteit rapporteert Gisterenmorgen vroeg bombardeerden wij hevig de marinebasis en werkplaatsen van Ostende wij gaven een groot aantal lagen af met goede resaltaten. De kustbatterijen beantwoorddeu ons vuur, doch onze schepen leden geen schade. Commodore Tyrwhitt -rapporteert eveneens, dat gisterenmorgen vroeg de lichte krni»ers en torpedobootjagers onder zijn bevel zes Duitsche torpedobootjagers in zicht kregen en een loopend vuurgevecht op grooten afstand begonnen. De Duitsche torpedobootjager „S 20" werd in den grond geboord, terwijl een andere ernstige averij opliep. Zeven overlevenden van de „S 20" werden opgepikt. Aan onze zijde geen verliezen. (Officieel.) In den nacht, die voorafging aan den 4den Juni, is een Oostenrijksch torpedo- vaartuig in het Noordelijke stuk van de Adria- tische zee door een vijandelijke duikboot ge torpedeerd. Het vaartuig is gezonken en de bemanning grootendeels gered. Het stoomschip „Yarra", van de Messageries Maritimes, is den 29sten Mei in het oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee getorpe deerd en gezonken. Er waren 690 personen aan boord. Zesendertig passagiers voor Mada gaskar en acht Aarbische stokers zijn om het leven gekomen. De Ainerikaan8che regeering schijnt het com- plotteeren in het gebied der Unie moede te zijn. Het is haar ernst geworded om met de uiterste gestrengheid op te treden tegen iedereen, die onlusten verwekt en tegen vreemde agenten, die verzet tegen de wetten aanprijzen. Het ge volg is geweest, dat talrijke arrestaties in Amerika hebben plaats gehad. Het middengedeelte van het westen, dat vóór de breuk met Duitschland en vóór de reis van de Fransche missie doorging voor een zeer Duitsch- geziud centrum, schijnt zeer speciaal bewerkt te zijn door agitators. Vijf arrestaties zijn ge daan in Missouri. Twee. der gearresteerden worden beschuldigd, de oproepingsbiljetten te hebben verspreid voor een monstermeeting, met het doel den gouverneur Garder te beletten vandaag een aanvang te maken met de volkstelling. De eerste akten van beschuldiging wegens hoogverraad, welke een terdoodveroordeeling ten gevolge kannen hebben, zijn opgemaakt tegeu drie personen die in den loop van den dag werden gearresteerd en schuldig werdeu bevonden aan een samenzwering tegen de recruteering. Een hoeveelheid affiches, aansporend tot verzet, werden in hun woning gevonden. Deze zijn gelijk luidend, wat radactie betreft, met die, welke in andere dcelen van het land werden aan getroffen, hetgeen schijnt te wijzen op het be staan van een centrale organisatie voor deze actie. Arrestaties zijn eveneens verricht te Chicago, Springfield, New-York en elders. De regeering is vastbesloten, alle propagandische agenten mét de grootst mogelijke gestrengheid te ver volgen. Tegelijkertijd doet zij per aanplakbiljet en advertentie in geheel het land weten, dat de vrijheid van het woord niet beteekent vrij heid van handelen in strijd met de wet. Onge hoorzaamheid aan de wetten, van welke strekking ook, zal vervolgd worden als vergrijp tegen de veiligheid van den staat. BINNENLAND. Spoorwegongeluk De Koningin bekwam geen letsel. De Koningin die Donderdag van een militaire inspectie terugkwam bevond zich in den trein die te ongeveer vijf uur te Den Haag moeBt aankomen. Tusscheu Schalkwijk en Houtem derailleerde de tieic die in volle vaart was, waardoor de Koninklijke rijtuigen licht werden beschadigd. Geen der inzittenden bekwam echter letsel. Er zijn onder de gewone passagiers een 26 tal ge wonden, waaronder een 15 min ot meer ernstige kwetsuren opliepen. Dadelijk nadat de trein stilstond stapte de Koningin uit en begaf zich onder de andere passagiers en hielp zelt mede de gewonden te verbindeu. Van eeu der gewonden waren vier vingers afgerukt. De Prins die op het Loo vertoeft liet na het vernemen van het ongeval dadelijk maatregelen nemen om naar Den Haag terug te keeren. De minister van Waterstaat is onmiddellijk naar de plaats waar de ontsporing plaats heeft gehad, vertrokken om een onderzoek naar do oorzaak hiervan in te stellen. Bij kon. besluitis aan W. C. van der Sleyden, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente St-Philipsland. De Tweede Kamer verkiezingen loopen niet geheel zonder stemmingen af, zooals men ver wacht had door het tusschen de pol. partijen gesloten compromis. Iu vijftig districten zijn alle candidaten bij enkele candidaatstelling op nieuw herkozen, in de overige moeten dos

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1