iOM. van Zaterdag 2 Juni 1917. Tweede Blad. OVER VIJF JAREN. FEUILLLETON. Ierseksche en Thoolsche Courant Wat deze jaren ons leeren op het gebied van den landbouw. Toen we drie jaren geleden nog in weelde en overvloed leefden en van alles zooveel konden krijgen als we wilden toen we nog geen brood kaarten, bonboekjes of distributie kenden wis ten we niet in welken zaligen toestand we eigenlijk verkeerden toch hadden we op alles en nog wat aan te merken. De landbouwers konden voor hun bedrijf alles betrekken, wat ze noodig hadden veevoeder en kunstmest in overvloed. Toch klaagden ze, toch keurden ze af en vonden het een te duur en het ander te slecht. Het gemis heeft ze echter de waarde der dingen dubbel doen waardeeren. Toen het Chilisalpeter f 14 a f 15 de 100 kg. kostte wie had toen ooit gedacht, dat ze tegen een prijs dubbel zoo hoog, er naar zouden snakken. En toch is het zoo. Cilisalpeter kost dubbel zoo veel als vroeger en toch kan de kunstmest- commissie de boeren geen grooter genoegen doen dan ze zooveel toe te staan als ze vragen. 10) Hij had slechts partij getrokken van haar zwakheid voor hein, had slechts eens willen zien hoever hij haar brengen kou. Ach! zij zag het nu duidelijk in. Hij had haar, juist door de plaats waar hij haar ontmoet had, voor even lichtzinnig, even weinig de achting waard ge houden als de familie Förster. Hij bekommerde zich niet meer om haar afspraak of over haar voor hem onverklaarbaar niet nakomen barer belofte, hetwelk hij haar zoo dringend en harts- tochtlijk had afgevraagd. Voor hem was het niet meer dan eene grap, een lage, schandelijke grap geweest, waar hij later tegen zijn kameraden over zou kunnen snoeven. Had hij de zaak ernstig gemeend, zoo als hij haar met zooveel eeden had bezworen, dan had hij immers navraag naar haar gedaan? Ten tweede male geloof geslagen aan betui- Wel een bewijs, dat men nu gaat inzien, dat op stuk van zaken geen landbouw te beoefenen is zonder chilisalpeter. Men vindt het chilisalpeter niet duur meer, niet gevaarlijk of slecht meer, men hoort niet meer van schadelijke chloor verbindingen, zooals de concurreerende kunst mest vroeger trachtte op den voorgrond te schuiven. Men vindt het chilisalpeter onmisbaar en daarmee uit. Men tracht het te verkrijgen tegen eiken prijs, in alle hoeveelheden. Men richt zijn ganwhe bedrijf in naar de hoeveelheid chilisalpeter, die men denkt machtig te zullen worden. Het is dan ook te voorzien, dat, als de oorlog eenmaal is afgeloopen, de waardeeriog voor chilisalpeter grooter zal zijn dan ooit en raeu de waarde ervan beter zal beseffen dan men ooit gedaan heeft. Vergadering van den Raad der Gemeente lerseke op 22 Mei 1917. Tegenwoordig waren 10 leden. Voorzitter de burgemeester. A.an de orde is een voorstel van B. en W. waarover in de vergadering van 24 April 1.1. de stemmen staakten. Toen werd voorgesteld gingen van liefde, vertrouwd op de woorden van een man zonder eer. Owas zij maar niet weder bij Förster terug geweest, had zij hem maar niet weer ontmoet, dan had zij du niet behoeven terug te schrikken voor het wederzien van Willem Marion. Hij had haar nooit bedrogen. Hij zou haar niet aan haar lot overlaten. Voor hem was en bleef zij de eerste, hij veinsde niet, hij hoopte alles van haar, hij stelde haar zoo hoog 1 En hoe weinig vriendelijk was zij altoos tegen hem geweest, hoe onverschillig was zij voor zijn toewijding gebleven, hij, die zoo weinig eischte en zoo veel gaf. Had zij dieu ander maar nooit weder gezien, dan had zij er nu reeds kalm over kunnen denken om binnen kort zijne vrouw te worden. Waarom kon zij Marion maar niet lief krijgen als zij het wilde, waarom moest het beeld vau „dien ander" zich telkens tus- schen hem en haar dringen? Zij wilde zich dat verleidelijk gelaat niet meer voor de oogen halen, zij wilde zich de toon zijner stem, de onuitsprekelijk liefelijke stem waarmede hij haar naam noemde niet meer herinneren. Het was voorbij, voor immer voorbij. het salaris van den directeur ven het levens middelen bedrijf te verdubbelen, teneinde hem in staat te stellen zich door hem zelf te betalen hulp aan te schaffen. De heer Willemsen had daar het voorstel tegenover gesteld sollicitanten voor voorziening in die hulp op te roepen en de benoeming aan B. en W. op te dragen. Hij zeide thans bij zijn gevoelen gebleven te zijn en tegen het voorstel te zullen stemmen. Alzoo geschiedde en met hem stemden de bh. Schipper en Hartog tegen de heer Cupéry bleef buiten- stemming. De overige zes stemden vóör en zoo was het voorstel van B. en W. aangenomen. In art. 8 van de verordening op het drank gebruik door jeudige personen, welke in de vorige vergadering was vastgesteld, kwam op verzoek van Ged. Staten een wijziging. Zonder discussie werden vastgesteldhet kohier 1917 voor de hondenbelasting (94 hondeo plm. f282) eu een aanvullingskohier 1916/17 op het schoolgeld (f 16.55) Tot lid van het burg. Armbestuur werd be noemd de heer J. Kramer met 6 stemmen. Met En een gloeiende blos van vernedering en verontwaardiging steeg haar, terwijl zij hierover dacht naar de slapen. „Hoe goed is het, dat ik ook Ida maar nooit in mijn vertrouwen genomen heb", dacht zij bij zich zelve. „Ik zou het niet kunnen dulden, dat een ander als ik wist hoe dwaas en ver nederd ik ben. Het is nu mijn geheim alleen, altans hier in 't land en zal dit ook blijven. Zoodra ik het aan eeu ander verteld had, zou het macht over mij hebben. Nu is het voor altoos in mijn macht». Haastig wischte zij de tranen weg, die weder over haar gloeiend gelaat rolden, en keek met een glimlach op toen Ida de kamer binnen trad. „Héléne lieve. Ik wilde je even zeggen, dat ik, in antwoord van mijn brief aan Marion een paar woorden kreeg. Hier is de brief, lees hem maar. Overmorgen komt hij terug, omdat hij niet langer wenscht weg te blijven. De zaken kunnen dan geregeld zijn. Hij zal u nog nader schrijven. Héléne zag verschrikt haar zuster aan. „Dan al?» vroeg zij. „Dan eerst!" had beter in den mond eener hem was aanbevolen de heer W. J. van Oeveren. Daarna volgde aangename bezigheid van het benoemen van 3 stembureau's, waarbij een tot voorziening in de vacature Van Oeveren. Nu kreeg de heer Willemsen het woord om een motie in te dienen, waarbij de Raad de de hooge wenschlijkheid uitspreekt van de veranderiug van den grintweg naar het spoor in een gewalsten macadamweg, en dit zoo spoedig mogelijk om vóér den herfst klaar te zijn. Volgens de uitvoerige toelichting en aanbe veling dezer motie zou de weg 4 M. breed worden. Hij is 2360 M. lang en de kosten bedragen bij de firma Roesewinkel f 2.64 per M2. zoodat de heele weg op hoogstens f 25000 zal komen. De uitkistiug van den weg wordt gevuld met 10 c.M. puin en 10 c.M. bazalt. De heer Willemsen heeft zoo sprak hij met de heeren Bom en van der Burght door eigen aanschouwing en informaties overtuigd van de voortreffelijkheid van macadam wegen, zoodat men gerust kan aannemen dat deze kei wegen de beste zijn, die er bestaan, f 25000 is een groote som, maar alles gerekend komt bruid gepast lieve. Mij dunkt het moest je pleizier doen, dat hij niet langer wordt opge houden. Uw trouwdag zal nu toch ook moeten bepaald worden, want door den dood van de oude mevrouw Marion is nu alles in de war." „Dat heeft nog zoo'n haast niet," antwooid4e Héléne verbleekend. „Dat heeft altoos nog tijd, wat staat er verder in uw brief?» „Hij ligt daar op tafel", antwoordde Ida. „Willem schrijft over een paar armenzaken en een zieke, van wie hij gaarne wist of zij ook geldelijke hulp noodig heeft." „O. Daarover alleen J" antwoordde Héléne, onverschillig den brief op zijde schuivend, „dat zijn dingen waar ik geen verstand van heb." Ida schoof een stoel dicht bij die harer zuster en Héléne's hand in de hare nemend zeide zij op zachten, overredenden toon „Zou je niet eens probeeren daar verstand van te krijgeD, Lena-lief? Het zoude Wil lem zoo veel genoegen doen, als zijn vrouwtje deelde in de zorgen, die hij voor zijn gemeente heeft. Ga van middag eens met mij mede. Vroeger, verleden winter, deed je het wel en sedert je geëngageerd zijt zelden of nooit meer."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 5