w Er zijn ook regelingen getroffen voor den bouw van 8500 oorlogsvliegmachinea en voor de opleiding van 6000 vliegers in den loop van dit jaar. ludnstrieele firma's in alle deelen des lands hebben zich bereid verklaard om oorlogswerk te- verrichten, terwijl een inventaris van de nationale hulpbronnen is gemaakt, «elke ter beschikking van de Vereeniede Staten en hunne bondge- nooten is gesteld. de rondvraag deelde de beer Wesdorp Nederland op z'n malst 0 N D E R W IJ S. De heer E. ten Hove, onderwijzer aan de U. L. O. school te Tholen is geplaatst op de lijst van bij voorkeur benoembaren bij het openb. lag. onderwijs te 's-Gravenhage. Tholen. De Rijksnormaallessen alhier hebben haar goedeu naam weder gehandhaafd. Alle leerlingen, die voor de akte-examens L.O. op gingen slaagden. Zeker een groote voldoening voor Directeur en Leeraren dier inrichting. mee, vernomen te hebben, dat aan de schippers van Tholen en Brninisse, die op de Zuiderzee varen, 1 L. petroleum per week verstrekt wordt voor hun lantarens, eu hij vroeg of lerseke niet in dat genot zou kunnen deelen. De voorzitter kon meedeelen dat daar gegronde hoop voor was. Do heer Bom gaf in overweging het groote havenlicht te omheinen, om te voorkomen, dat de jeugd er bij kau. De voorzitter antwoordde dat de gasmeester daartoe reeds een plan ont worpen had. In aansluiting op een vroegere bespreking in den raad, vroeg de heer Willeinseu of er Irans was dat den ingezetenen langer kookgas zou wordeu verstrekt. De voorzitter gaf een bevre digend antwoord. Zijn Van onze berichtgevers. IERSE KE. Donderdag werd bij bekkenslag bekend gemaakt, dat van heden af van voor- middags 5 uur tot namiddags 8 uur onafgebroken kookgas zou worden geleverd. ST-MAARTENSD1JK. Door de brandstoffen- commissie alhier werd jl. Zaterdag aan de inge zeter.en gedistribueerd een hoeveelheid van 52 ton Limb, förberkolen, aan elk gezin 70 K.G. tegen den prijs van 3 cent per kilo, overeenkomende met f 2,55 per H.L. van 86 E.G. Was deze hoeveelheid van ongeveer 600 H.L. door de brandstoffencommissie te Middelburg aan de ingezetenen van Zealand's hoofdstad ge distribueerd, dan zouden de Middelburgers daar voor aan hun brandstoffencommissie hebben be taald een bedrag van f330 (zegge driehonderd en dertig gulden) miuder. Hoe dit te verklaren Wel de berekening is heel eenvoudig. De brand stoffencommissie te Middelburg heeft den maxi mumprijs der Hollandsche kachelkolen vastge steld op f2 per H.L. en de brandstoffencom missie te St-Maartensdijk laat de ingezetenen f2,55 per H.L. betalen. Bij het Rijkskolendis- tributiebureau is tegen dezen bovenmatigen prijs protest aangeteekend. (Zou het duurdere vervoer hier de oorzaak niet van zijn? Middelburg ligt aan de spoorlijn, St-Maartensdijk ruim 17 K.M. van het naaste station. Red.) OUD-VOSSEMEER. Er komt veel drink- gebrek, de meeste regenbakken zijn ledig en aan openbare gebouwen is de voorraad zeer gering, gelukkig dat men weer goed gebruik kau maken van de norton-wel op „Het Erfje', die weer goed water geeft. Aan het Veer liggen nog altijd een hoe veelheid aardappelen, welke indertijd naar werd gemeld, voor de gemeente Wormerveer werden gekocht, maar thans ook zullen gedistribueerd worden voor onze gemeente. De hoeveelheid, die er vóór den winter gestort werd bedroeg ruim 1900 H.L., maar door de vorst zijn er heel wat afgegaan. POORTVLIET. Aan de wed. M. Quakkeiaar alhier werd bij Kon. besluit van 7 Mei jl. een gratificatie verleend vaa f 100, wegens het gemis van haar kostwinnenden zoon, die tijdens de mobilisatie in 1914 op een noodlottige wijze te Ter Neuzen om het leven kwam. ST-PHILIPSLAND. Naar vernomen wordt, heeft de Heer W. C. van der Sleijdcu tegen 1 Augustus a.s. ontslag als Burgemeester dezer Gemeeute aangevraagd. SCHERPENISSE. Benoemd tot vaandrig van het cloveniersgilde alhier de heer W. L. Klos zulks in de plaats van de heer C. G. Hartog die wegens zijn huwelijk ontslag als zoodanig moest namen. THOLEN. Op 30 Mei en 1 Juni heeft te Middelburg de iudeeling plaats gehad van de landstormplichtigen jaarkl. 1908. Van Tiiolen zijn ingedeeld op 30 Mei O. Schot en J. Verkamman, op 1 Juni L. P. v. d. Hoofd, P. Peerestam, J. H. Schot.. Openbare Raadsvergadering te lerseke van Woensdag 30 Mei, 's avonds 6'/2 uur. Tegenwoordig waren 10 leden, één vacature, voorzitter de burgemeester. Deze las een plan van de firma Boesewinkel te Zutfen tot verandering van den grindweg naar het station Kruiningen in een macadamweg, van welk werk de raad in zijn vergadering van 22 dezer de wenschelijkheid had uitgesproken bij motie van den beer Wiileinsen. Na ampele bespreking werd besloten dit werk aan genoemde firma te gunnen tegen den prijs van t 2,34 plus 5 voortoezicht. Het werk kan behoudens overmacht nog vóór de bieten campagne klaar zijn. Er zal een leening van f 25.000 voor uitgeschreven worden, af te lossen in 20 annuïteiten. De voorzitter stelde de vraag of nu niet tege lijk de stralen verbetering kou ter hand worden genomen. Dit vond instemming, maar de raad meende dat uitstel tot het volgende jaar ge- wenscht was, omdat het werk niet meer voor den herfst kon afloopeD. Er kon dan ondertus- scben een plan met kostenberekening gemaakt worden. In dien zin werd besloten. Dit jaar zal men de f 2000 verwerken, die op de begrooting staan. De Cupéry had den grintweg op verschillende plaatsen gemeten en daarbij was hem gebleken, dat de weg niet overal 4 M. breed zou kunnen worden. De toegezegde medewerking van den heer E. de Jonge zon dus te paB komen, maar niet voldoende zijn. GEMENGD NIEUWS. Jhr. De Savornin Lohman. Diusdag 11. vierde jhr. De Savornon Lohman zijn 80eu verjaardag. Zeer veel belangstelling viel den grijzen staatsman ten deel, zoowel van particuliere zijde als van vereenigiugen. Onder de telegrafische gelukwenschen aan den tachtig-jarigen gezoudeu, was er ook een van Z. K. H. den Prins persoonlijk. Voorts zonden meer telegrammen het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlogsraad, vele Kamerledeu en corporaties. Het kabinet deed van zijn belangstelling blijken door hel persoonlijk bezoek van ver schillende ministers, waaronder Z.Exc. Cort van der Linden, minister van Staat. Tot hen, die eveneens persoonlijk hun gelak- wenschen kwamen aanbieden, behoorden nog de president en de griffier der Tweede Kamer, de president der Rekenkamer, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester der residentie, kapitein Rehmrev, als afgevaardigde van het comité „tndië Weer baar" en een groot aaDtal Kamerleden. De fractie der Unie-liberalen was vertegenwoordigd door de heeren P. Rink en A. Roodhuijzen. Donderdagmiddag werd hij gehuldigd door aanbieding vau een huldeblijk bestaande uit zijn borstbeeld vervaardigd door deu beeldhouwer Dupuis en een album bevattende de namen der deelnemers. Onder de aanwezigen die deze plechtigheid bijwoonden waren o.m. de ministers Cort v. d. Linden, Loudon eu Treub, de oud ministers Kuyper, Colijn, De Waal Malefijt, Van Raalte, Harte vanTeckleuburgen Heemskerk, verschillende leden van de Tweede Kamer, be nevens tal van andere belangstellenden. De heer Lohman werd toegesproken door den voorzitter van het comité jhr. mr. dr. J. C. de Geer die deed uitkomen wat de heer Lohman als staatsman voor ons land heeft gedaan. De Voorzitter der Tweede Kamer huldigde eveneens den heer Lohman, hij betreurde het dat door de sluiting der Kamer dit uiet io het pailemeut had kunnen geschieden, een huldiging watrop spreker recht had want men kon zich de Tweede Kamer niet voorstellen zonder den heer Lohman, naar wien alle leden zoo gaarne luisteren. Spr. hoopte dat de jubilaris nog lang deel nit zal maken van het parlement waarvan hij een groot sieraad is. Daarna nam de heer Lohman het woord, deze zeide zeer getroffen te zijn door de hulde hem gebracht. Zeer heeft het hem getroffen Hat, tuen het plan van huldiging bekend werd tal van personen van uiteenloopende 'richting gevraagd hebben om aan de huldiging te mogen meedoen. Dit heeft hem getroffen, niet omdat hij een alle mansvriend is, maar omdat af] gesteld is op dé achting en de waardeering van anderen. Daarna was er gelegenheid om den jabilaris persoonlijk de hand te drokken. Ook ons Vorstenhuis heeft zich niet onbe tuigd gelaten, H. M. liet door haar particulieren secretaris den jubilaris ten zijnen huize een cadeau aanbiedeD. De veenbrand in Drente. Men kan nu berekenen, dat bij den grooten veenbrand in Drente in totaal ongeveer 1500 dagwerk turf is verloren gegaan. Met dit kwan tum zouden 250 turfschepen met opperlast kun nen geladen worden. De Koningin heeft tot leniging van den nood in de geteisterde streken aan het provinciaal comité in Drente f 10,000 gezonden. De Konin gin-moeder zond een belangrijke partij goederen voor kleeding en ligging. Er heeft zich een comité gevormd, met den Commissaris der Koningin in Drente als voor zitter, dat giften van particulieren in ontvangst neemt. Bij den brand zijn, naar thans is vastgesteld, de volgende personen omgekomen Twee kin deren van den veenarbeider Derk van der Ley; het oude echtpaar Oosterloode veenarbeider Jan Herder; de 40-jarige vrouw vau den arbei der Blokde vrouw van den arbeider v. d. Heide; de 63-jarige turfdijker Zweep en het gezin van den schipper Brands, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, derhalve samen 16 persoDen. Verbrand zijn: 6 kleine boerderijen te 2e Exloermond, 72 arbeiderswoningen te Valther- mond, 1 woning te N.-Weerdinge en 5 te Erf- seheideuveen, verder 5 schepen. Omtrent het gezin van schipper Brands wordt gemeld, dat dit bestond uit man, vrouw en 12 kinderen. Twee zoons zijn gemobiliseerd, vier dochters, van wie een gehuwd is, verblijven elders, terwijl met den vader en de moeder zijn omgekomen vijf dochters vsn 13 tot 18 jaren, onder wie een tweelingspaar, en de jongste zoon, de 11-jarige Eildert. De asch van al deze om gekomenen is Zaterdagmorgen in ééne kist ver zameld, op de Noorder begraafplaats te Groningen ter aarde besteld. In „ouder de streep" komt in het Handbl. het volgende voor Edelachtbare. Ik mocht dau zoo zeggen, dat Onze Lieve Heer daar in Drente maar rare kostgangers heeft. Niet alleen onder de veenarbeiders, maar ook onder de „autori teiten". „En dat is nu niet om te zeggen dat komt van Brussel of van Gent, maar de papieren, die wijzen het nit,'' zooals destijds mijn buurman aan de schaafbank het zei, als hij zijn sterkste argument ging te berde brengen. Luister, of liever, lees Z'u Edelachtbare was burgemeester van een gemeente, waariu vele en groote stukken veen in brand stonden. Z'n Edelachtbare had evenwel gelegenheid tóch lust om te gaan zien, wat er nu eigenlijk was van dien brand, en bleef kalm iu het leutige dorp, waar het gemeentebestuur resideerde. Toen kwam de Koningin, om te zien, wat de brand al voor ellende had teweeg gebracht en wat gedaan zou kunnen worden ter hnlpe. „Wel, wel," zei z'n Edelachtbare, „komt de Koniogin in 't veen 1" hij stopte z'n pijp, wrong zijn rechtervoet weer in de la> kensche pantoffel, die, door 't lange zitten, eraf gegleden was, en hij voer voort, zooals wel licht deze of gene ondentijdsche romanticus, „placht" te zeggen wel, wel 1 zoo, zoo en zou de Koningin nog bij ons op 't dorp komen Verder reikte Z.E.A.b.'s belangstelling niet. Echter ging de belangstelling van de Koningin belangrijk verder, en toen zij dan in 't veen was, en al de ellende zag, en vernam, dat veel van de ellende, welke zij gezien had, was ge beurd binnen het ambtsgebied van Z.E.A.b., draaide zij de rollen om, zij ontbood niet Z.E.A.b. bij zich, maar, om de zaak te be spoedigen, en de dingen af te doen, gaf zij baar chauffeur last, naar het dorp te rijden, waar het gemeentebestuur resideerde, en stil te houden voor Z.E.A.b.'s deur. De chauffeur van de koninklijke auto, hoe hij 't klaar speelt, mag joost weteu, kent altijd en overal den weg, eu reed naar het huis van Z.E.A.b. H. M. had de wijze voorzorg om den gouverneur der provincie mede te nemen. Wat uiet onnoodig bleek, want Z.E.A.b. verdraaide 't om zijn huis nit te komen, en H. M.kou toch moeielijk zelve Z.E.A.b. uit zijn buis gaan halen, zij stuurde er haar provincialen commissaris op af, en na lang praten liet Z.E.A.b. zich dan eindelijk overhalen, hij wrong weeral zijo rechtervoet in de lakeDSche pantoffel, die door 't lange zitten eraf gegleden was, en ging naar buiten, langzaam en goedmoedig schuifelend de vijftien passen van de huisdeur naar het tuinhek, en de vier passen van het tuinhek naar de auto van H. M., en toen.... was er een gesprek, dat ons de be scheidenheid verbiedt gehoord te hebben. 't Duurde maar kort, twee, drie minuteD misschieD. Toen schoot de koninklijke auto weer voort, naar de brandende venen, Z.E.A.b., z'n linkerhand steunend tegen een boompje aan den weg, pulkte met z'n rechter wijsvinger zijn halstarrige rechter lakensche pantoffel weer aan den voet, ging sloffend de vier passen naar het tuinhek, en de vijftien passen van het tuin hek naar de huisdeur. Overigens had Z.E.A.b. maar een zéér klein gaatje ia z'n rechter sok, achterin, aan den hiel, en dót komt bij de beste families voor.T.L. Er zijn neg meer van die wondere Burge meesters, of wellicht is het dezelfde wel. Toen de ramp iu den Haag bekend was, belde Minister Cort van der Linden den Burgemeester van Emmen op. Het gemeentehuis was uiet aange sloten en zoo moest Z.Ed. Achtb. naar hotel Postma komen. De minister kon echter wachten de burgemeester stuurde den hotelhouder terug met de boodschap dat de minister maar aan den hotelhouder moest vertellen wat hij te zeggen had Door regeeringszorgen kwam een autospnit der gemeente Den Haag in den nacht te Emmen. De Commandant meldde zich aan deu wouing van den burgemeester, diens zoon deed den commandant weten dat hij naar Nieuw Weerdinge moest. Ja dat is mij bekend antwoordde de brandweerman maar hier woont de burgemeester en daar heb ik mij te melden. Burgemeester wou niet te voorschijn komen, hij het met de Haagsche brandweer niets te maken, zoonlief zeide dat ze niets met een en ander te maken hadden. We lezen thans dat de .Burgemeester van Emmen in de Woensdag gehouden raadszitting heeft medegedeeld dat hij met 1 November ont slag heeft gevraagd. Te Amsterdam is een postbeambte, die de kas van het hoofdpostkantoor naar de bij kantoren bracht, bij het bijkantoor aan de Bloem gracht door twee personen aangevallen en be wusteloos geslagen. Daarna verdwenen de aan randers met bijna f 4000 aan papiergeld en specie,, die de beambte ook bij zich had. Ook een aantal aangeteekende brieven is ontvreemd. De schoonmaakster vond hem even later be wusteloos. Een kleine O. W.-ster. Onlangs werd een nog geen twaalfjarig meisje betrapt op smokkelen. Hel wicht had net één enkele week het edele bedrijf uitgeoefend. Ze smokkelde stukken kwatta van 6 cents per stuk en verkocht, die over de grens weer voor 60 cents per stuk, zoo had ze juist in zeven avonden het sommetje van f 700 schoon verdiend Men kan hiernaar afmeten welke geweldige sommen worden opgestreken door de smokkelaars engro8. Zwitserland heeft evenals wij gebrek aan kolen, doordat Dnitschlani niet voldoende zendt. Nu ontvangt Duitschland van Zwitserland groote hoeveelheden aluminium. De Zwit9ersche fabrie ken, die alaminium leveren, verbruiken dagelijks een 125.000 paardekracht aan electriciteit. De fabrikanten hebbeo echter thans gedreigd AU Duitschland geen voldoende kolen zendt, dan zullen we deze en andere electrische kracht, die ten behoeve van Duitschland wordt aangewend, voor 't eigen land benutten, zoodat de Dnitscher het dan maar zonder ons aluminium, enz. moet redden. Men gelooft, dat Duitschland voor die bedreiging zal zwichten. De Coöp. Groolhandelsvereeniging „De Handelskamer" heeft iu een adres aan den Mi nister er op gewezen, dat hier te lande nog groote partijen koffie verborgen moeten zijn en dat het noodig zal zijn, dat deze ter beschik king van den Nederlandschen verbruiker worden gesteld. Het „bakje koffie" is in ons land, vooral bij de kleine burgerij en op het plattelaad, haast een levensbehoefte. De Zuiderzee-plannen. Het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee is in de Tweede Kamer gunstig ontvangen. Vele leden drukten er hun instem ming mede nit. Tegenover de betuiging van in genomenheid voerden eenige andere leden aan, dat zij, hoewel geenszins blind voor de bekoring vau dit werk, de bezwaren en de onzekerheid, vooral op financieel gebied, zoo groot oordeelden, dat zij voorshands niet kouden besluiten aan dit ontwerp hun stem te geven. Erkennende de groote beteekenis welke het werk voor ons land zal kunueu hebben, meenden zij, dat bij nauwgezette overweging van alle vraagstukken, die bier ter sprake komen, de bedenkingen, die tegen de onderneming zijn aan te voeren, toch waarlijk niet licht mogen worden geacht. Die bedenkingen betreffen, behalve verschil lende onderdeelen der plannen in de eerste plaats de wijziging, welke in de levensomstandigheden van tal van burgers, thans langs de Zuiderzee woonachtig, zal worden aangebracht, wijzigingen van economischep, maar ook van hygiëuiscben aard, gelijk de ervaring na de drooglegging van de Haarlemmermeer heeft aangetoond. Voorts zagen verscheidene dezer ledeö in de ODgunstigen toestand der schatkist, ook een overwegend bezwaar om in de naaste toekomst het werk ter hand te nemen. De voorstanders merkten hiertegen weer op dat, indien de buitengewone omstandig heden de lasten der Staatshuishouding al aan zienlijk hebben verzwaard, die omstandigheden tevens op gelukkige wijze aan het licht hebben gebracht dat de finaticieele draagkracht van de ualie veel grooter is dan vroeger werd vermoed. Een ander groot bezwaar tegeu het plan zien sommigeu voorts in de omstandigheid, dat na alsluitiug der Zniderzee de Groninger en Friesche dijken bij storm een veel grooteren wateraaudrang zullen moeten doorstaan dan thans. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelborg eisebte heden tegen H. van S. te lerseke wegens mishandeling van J. Prins 15 gulden of 30 dagen hechtenis. Kerknieuws. 2,30 iavond* PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur en nam. uur ds. Enkelaar. Nam. Doopsbediening. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Geref. kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur cand. Bakker uit Amsterdam. Geref. Gem. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 'a avond* 6,30 uur ds Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur dhr. De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorin. 10,30 de. Steenbeek, en nam. 3 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 6.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Broeken, nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en avond* 6,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Kamsteeg, 's avonds 7 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 7,30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Verschoor van Poortvliet, welke den beroepen predikant A. van Griethuyzen van Hagestein zal bevestigen. Nam. 3 uur ds. Van Griethuyzen, intrêe. Geref. kerk, voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. C. Staal, 's avonds 6,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. de heer J. J. Sandee, godsdienstleeraar te Goes, nam. Ds. van Wijngaarden te Waarde. Voor- en nam. collecte voor de zending. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en avonds ds. Biomet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en avond* ds. Kersten. Burgerlijke Stand. Gemeente THOLEN van 25 Mei1 Juni 1917- Geboren Antje, d.v. N. Breur en van J. J. van Dijke. Gehuwd J. W. Galden, jm. en E. Corue- lisse, jd. Overleden: Franciska Cornelia Janssens, 28 j. Johanna Lindhout, 73 j., weduwe van J. Boo gaard. Adrianus Hendrikus van Eekelen, 82 j.} echtgen. van A, van Osta, Het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2