DE OORLOG Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. In de algemeene ver gadering van Ingelanden van het Waterschap St-Annaland op Woensdag 23 dezer gebonden werden behandeld en vastgesteld de rekeningen over 1916/17. De ontvangsten en oitgaven in de verschillende rekeningen bedroegen Waterschap, ontvang f 9760,93 uitgaaf f 9363,51 goed slot f 397.42; Algemeene Watering ont vang f 2407.975 uitgaaf f2012.31 goed slot f 395.66E Oudeland en Annavosdijk, ontvang f 11079.50 nitgaaf f 10369.475goed slot f 703.02® Suzanna, ontvang f643 47 uitgaaf f 647.32 kwaad slot f 3.85 Breedenvliet, ontvang f 2062 uitgaaf f2007.86 goed slot f54.14; Maria, ontvang f 172.— uitgaaf f 165.79 goed slot f 6.32. Pluimpot, ontvang f 268.14 uitgaaf 1 262.97. goed slot f5.17. De begrootingen dienst 1917/18 werden vast gesteld als volgt Waterschap in ontvang en in uitgaaf op f8257.87, Algemeene Watering id. f 2280.30 Oudeland en Aunavosdijk id. f 111 11.30®, Suzanna id. f694.16, Breedenvliet id. f 2064.75; Maria id. 1 172,64, Pluimpot id f 272,09. Het voor den dienst 1917/18 te heffen Dijk- geschot moet per H.A. bedragen Oudelaud eu Annavosdijk f 14.Suzanna f 11Breeden vliet f 11,50. Maria f 13.50, Pluimpot t 13.25. In 1916/17 was het Dijkgeschot resp. f 14, f 10,— f 11,f 13.25 en f 12.75. Dit jaar was aan de beurt van aftreding de Gezworene B. Kodde. Op de voordracht van drie personen te vervulling dezer vacature werden achtereenvolgens gebracht de heeren B. Kodde M. J. Heijboer en Anth. J. Geluk Jz. ST-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge- honden vergadering van den gemeei.teraad kwam ter tafel een verzoek van de afd. Tholen van den Bond vau Ned. Onderwijzers om salarisver betering. Besloten werd af te wachten of het Rijk hulp zou bieden, en dan later, zoo noodig, dit adres weer in behandeling te nemen. Een voorstel van B. en W. om een leening van f 3500 op korten termijn aan te gaan werd met 5 tegen 2 stemmen, die der beide wet houders, verworpen. Van den heer Zwagerman zuivelconsulent te Middelburg was een schrijven ingekomen, ad- viseerende zelf een apporaat aan te schaffen voor de melkcontrole. Tevens werd na eenige wijziging een ontwerpverordening op de controle vau melk vastgesteld, welke na hoogere goed keuring, terstond na hare afkondiging in werking zal treden. Van de gezondheidscommissie was een schrijven ingekomen, meldende, dat 7 personen bij haar kennis gegeven hadden geen woning te kunnen betrekken dit viel den Raad nog al mee Verder werd nog besloten een proef te nemen met het distribueeren van koppen, kluiven en pooten van regeeriogsVarkens en deze aau te schaffen tot een bedrag van f 180. Benoemd werden nog de stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad en voor 1 lid van de 2e Kamer. Allerwege ziet men reikhalzend uit of het verwacht wordende scheepje met 50 ton steen kolen de haven nog niet binnen loopt. Er heerscht groote behoefte aan brandstof. Veel van wat los en vast staat op weiden eu velden aan houtwerk is niet veilig voor de hand van den aan alles behoefte hebbende. POORTVLIET. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Adr. Nieuwkerk thans agent van Politie te Breda is benoemd'tot gemeenteveldwachter te Nieuwe Tuuge. SCHERPENIS8E. Tot Gezworen van deu dijk- raad is in de heden gehouden vergadering be noemd de heer D. Kleppe met 13 stemmen. Het aftredende lid P. Naordijke verkreeg 12 stemmen. STAVENISSE. Dezer dagen werd gebonden de 16e jaarvergadering van de afdeeling „Tholen en 8t-Philipsl»nd" vau het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekol_ouies. Met de rekening en verantwoording bleek, dat de rekening over 1916 sloot met een saldo van ruim f 200 en uit het jaarverslag, dat de af deeling thans circa 270 leden telt. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. Dit jaar zullen er voorloopig 2 kiuderen naar het #Rivierhuis" te »de Steeg", bij Arnhem worden uitgezonden THOLEN. De Schaapherder M. G. van St.- Philipsland, die Maannag 21 Mei 1.1, als ge tuige voor het Kantongerecht alhier moest ;ver- schijnen had zooveel aan Bachus geofferd, dat de Kantonrechter hem Diet kon hooren. Ter ontnuchtering is hij door de politie in bewaring gesteld. Vergadering van Ingelanden van het Waterschap Poortvliet, gehouden op Dinsdag 22 Mei 1917, in het gemeentehuis te Poortvliet. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de presentielijst af te lezen, waarbij blijkt, dat in persoon of door een gevolmachtigde tegenwoordig zijn 60 Ingelanden, die gerechtigd zijn tot het uitbrengen van 96 stemmen. Daarop worden de notulen van de vergadering van 16 Mei 1916 na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de vo'geude stukken ingekomen zijn le. een missive vau h.b. Ged. Staten van Zee land, houdende mededeeling dat bij K. B. van 13 Juni 1916 no. 16 zijn benoemd tot Dijk graaf dhr. J. van Gorsel en tot gezworene dhr. N. A. Bruijnzeel; 2e. een missive van den heer Dir.-Geueraal v/h Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie vermeldende dat in geval van watersnood de telegraafkantoren op het verzoek van de polder besturen langer zullen kannen worden openge steld 3e. een proces-verhaal van opname der kas op den 9en Maart 1917 bij den Ontvanger- Griffier van het waterschap, waarbij gebleken is dat over het dienstjaar 19161917 ontvangen is f48152,45 en uitgegeven f 37796.11®, zoodat er meer ontvangen dan uitgegeven is f 10356,33®, welk bedrag in kus- was 4e. een schrijven van het Bestuur der Water- keeriug van het Calamiteuse Waterschap „Scher- penisse" houdende mededeeling, dat er van de daarbij betrokken polders over net dienstjaar 1917—1918 geen bijdrage zal worden geheven 5e. een proces-verbaal van opname der kas bij den Ontvanger-Griffier van het waterschap op 11 Mei 1917, waaruit blijkt, dat over het dienstjaar 1917 1918 is ontvangen f 7904.17, uitgegeven f 2,428,95, zoodat er meer ontvangen dan uitgegeven is f4475.2L®, welk bedrag in kas was. Deze stukken worden voor kennisgeving aar- genomen. Daarna wordt voorgelezen het door bet Bestuur opgemaakte verslag van den toestand en de be hoeften der polders over het afgeloopen dienstjaar, waaruit blijkt, dat genoemd dienstjaar voor het Waterschap een guustig jaar was. Daar niemand over dit verslag het woord ver langt wordt' het voor kennisge ing aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling der rekeningen van de. verschillende polders over het dienstjaar 1916-1917. Na voorlezing van het rapport vau de Commissie die belast is geweest met het nazieu van deze rekeningen en de daarbij behoorende bescheiden, vraagt de voorzitter of een der ingelanden ook voorlezing wenscht van de verschillende stukken. Aangezien dit door niemand wordt verlaugd, worden de volgende rekeningen vastgesteld: „Zes groote polders," ontvangst f 32267,12, uitgaaf f 28854,01, goed slot 3413,11. „Waterschap Poortvliet," ontvangst f 2462,32 uitgaaf f 1953,37, goed slot f 508,95. „Smaalrij," ontvangst f 74,42®, uitgaaf f 55,82, goed slot f 18,60®. „Baarsdijk," ontvangst 1 42,59, uitgaaf f 40,42 goed slot f 2,17. „Pluimpot," ontvangst f 82,16, uitgaaf f 44,14, goed slot f 38,02. „Stichting Stoomgemaal," ontvangst f 4782,68, uilgaaf f 1000,goed slot f 3782,68. „Exploitatiestoomgemaal," ontvangst f 9807,38® uitgaaf f 9166,75, goed slot f 140,63®. Thans wordt overgegaan tot de behandeling van de door het bestuur ontworpen begrootingeu der verschillende polders voor het dienstjaar 1917—1918. Daar blijkt dat niemand voorlezing of inlich tingen verlangt omtrent deze begrootingen en de daarbij behoorende metiloriën van toelichting, worden zij vastgesteld in ontvang eD uitgaaf als volgt De zes groote polders f.30486,17®, Water schap Poortvliet f 2522,17®, Smaalzij f 79,02, Baarsdijk f 49,83®, Pluimpot f85,25®, Stichting Stoomgemaal 13782,68, Exploitatie Stoomgemaal f8909,20. Tevens wordt aan het Bestuur machtiging verleend tot het af- eu overschrijven uit den post van onvoorziene uitgaven op die artikels, welke in de onderscheidene begrootingen bij name zijn genoemd. Uit deze begrootingen blijkt dat het dijkge schot en de bijdrage van het stoomgemaal op dezelfde bedragen bepaald worden als het vorige jaar. De voorzitter deelt mede dat hij volgens de bepalingen van art. 26 van het Reglement van de calamiteuse waterschappen in Zeeland met ingaug van 1 November 1917 moet aftreden als lid van den Dijkraad v/h Calamiteuse water schap Scherpenisse. Uit de daarop gehouden stemming blijkt dat dhr. J. van Gorsel is her benoemd met 90 stemmen tegen 6 stemmen, welke van onwaarde zijD. Nu wordt overgegaan tot het uitloten eener obligatie groot f 500 der in 1906 gesloten geld- leeuing van f 15000, welke obligatie op 1 Au gustus 1917 afgelost moet worden. Bij trekking blijkt dat is uitgeloot obligatie no. 20. Daarna wordt aan het Bestuur machtiging verleend om, wanneer dit noodig mocht blijken kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste f 5000. De voorzitter deelt de vergadering mede dat de concessie tot heffing van haven- en kaaigeldeu te Strijenham met 1 Maart 1918 komt te eindigen en stelt voor pogingen in het werk te stellen om zoo mogelijk verlenging van die concessie te verkrijgen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat er nog altijd een jaarlijksche erfpacht van f 32, rust op de dijken en karrevelden in Nieuw- Strijen waartoe gerechtigd was wijlen Mevrouw de Wed. A. J. de Wit Andriessen-van der Burght. De voorzitter heeft vernomen dat de erfge namen geneigd zijn die erfpacht van de hand te doen, weshalve het Bestuur uu de vergadering voorstelt genoemde erfpacht voor een billijken prijs af te koopeo. Hiertoe wordt besloten. Met het oog op de dure tijden doet de voor zitter namens het Bestuur, hel voorstel een dnurte toeslag te verleenen aan de volgende ambtenaren den waterb. kundigen ambtenaar en den machinist ieder f 50 en de bode f 10. De heeren J. W. Wagtho en D. van de Velde vinden deze toeslag te 1 .ag gelet op de duurte van velerlei levensmiddelen en in aanmerking genomen welke bedragen van dnnrtetoeslag in andere Waterschappen worden gegeven. De voorzitter meent te moeten opmerken dat hetgeen door de heeren Wagtho en van de Velde te kennen wordt gegeven wel waar is doch men moet ook in aanmerking nemen dat enkele jaren geleden de tractementen dier ambtenaren ziju verhoogd en dat het vorige jaar voor de beide eerstgenoemden een pensioensregeling is vast gesteld zonder dat door hen premie behoeft be taald te worden. Het voorstel wordt daarop aangenomen. Niets aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. verkeert nog steeds in een stadium van overgang. Men weet haast niet wat het worden zal, een spoe dige vrede of de oorlog nog geruimen tijd verlengd. In Duitschland schijnt de hoop op een afzonder lijken vrede met Rusland thans na de uitspraken van de regeering en den raad van werklieden en soldaten thans wel goheel vervlogen. En op grond daarvan schijnen ook de redevoeringen van den Duitschen premier te berusten, die zich zeer raad selachtig en alwijzend heeft uitgelaten omtrent een vrede zonder annexaties of schadeloosstellingen. Echter zal, volgens de Vorwarts aan Bethraanr. Hollweg binnenkort golegenheid worden gegeven zich duidelijker nit te spreken er zou slechts een „ja" of „neen" als antwoord mogelijk zijn. Het hoofdorgaan der Duitsche sociaal-demoeraten deelt in verhand met de vorming vau eon vorzamelkabinet in Rusland mede, dat de eerste voorwaarde, door den Raad van arbeiders en soldaten aan de voor- loopige regeering gesteld voor deelneming aan 's lands bestuur is „een actieve buitenlandsche poli tiek, die openlijk en zoo spoedig mogeltjk een alge- meenen vrede, zonder inlijving en oorlogsschatting, op den grondslag van het recht lot zelfbepaling der volken wil boreiken." Tegolijkertijd heeft de raad zich echter uitgesproken tegen een afzonderlijken vrede. Daaruit blijkt, dat hol revolutionaire Rusland zyn plichten jegens zijn bondgeuooten niet wil verzaken en tot geen ontwapening bereid is om Duitschland de handen vrij te maken voor veroveringen in het Westen. Wel wil de raad door actieve politiek een alge- meenen vrede. Hij zal dus stappen doen om het vredesdoel, dat hij gesteld heeft, te bereiken en binnenkort kunnen alle regeeringeu zich gesteld zieu voor de vraag, of zij een algemeenen vrede op den genoemden grondslag willen. Op die vraag kan het antwoord niet ontwijkend luiden, het moet ziju ja, ofneen. Op het Westerfront en het Zuiderfront wordt nog hevig gestreden, terwgl van de overige gevechts terreinen niet veel nieuws komt. Van het Westerfront vermelden we het volgende: Maandagnacht hebben de Britten hun krijgsver richtingen tegen de Hindenburglinie met succes voortgezet tussohen Bullecourt en Fontaine les Croisel- les. Ze uamen een steunloopgraaf eu sloegen vijandelijke tegenaanvallen met zware verliezen voor den vijand af. Een groot aantal dooden en gewonden is daar opgenomen. Verder maakten we 150 fniet gewondo) gevangenen. Sinds gisteren waren hier twee Duitsche divisies ip touw. Bij Loos hebben de Britten gisterochtend een ge slaagden overval gedaan. Met uitzondering van een sector van c a. 2000 yards, dicht bewesten Bullecourt, hebben zij thans de geheele Hindenburg-linie in ons bezit van af een mijl ten O. van Atrecht. Gisteren werden goed geslaagdo bommenaanvallen ondernomen. De Woensdag en Donderdag ontvangen Fransche en Engelsche berichten deelen het volgende mede: In Champagne is het vijandelijke geschutvuur tegen de stellingen die wij Maandag hebben veroverd ten Noorden van de hoogten Coruillet, Casque en Têton o-evolgd door infanterie-aanvallen op deze drie vakken. De Duitschers zijn teruggeslagen en hebben gevoelige verliezen geleden, zonder iets te bereiken. Wij hebbon Maandag ongeveer 1000 gevangenen gemaakt, o.w. 28 officieren. Over het succes der entente aan dit front meldt. Een Oostenrgksch legerbericht deelt mede dat de Italianen na harden strijd het Kuk-gebergte in hunne handen hebben gekregen, hetgeen de Oostenrijkers toegeven, al zeggen zij dan, dat zij zegevierend zijn. Keizer Karei is zelf van den 16den tot gisteren bij het Isonzo-leger geweest, zeker om het moed in te spreken. De Italiaansche berichten meldden hieromtrent De slag aan de Isonzo duurt voort. De hoogto Kuk ten Z O. van Plava, is Donderdagochtend na tweedaagsche, zeer verbitterde en wisselvallige ge vechten, door onze troe.pen ontruimd. Zij hebben zich eenige honderden meters ten oosten van den berg verschanst. Het aantal gevangenen, dat van den 14den Mei tot gisteren geteld is, bedraagt 6432, onder wie 143 officieren. Het is nog niet mogelijk geweest, den buit aan oorlogsmateriaal te tellen. ^TeMEN GD NIEUWS. Groote veenbrand. Te Emmer Compascuum woedt sedert Maandag een groote veenbrand, waardoor reeds enkele woningen en gioote hoeveelheden turf en bagger in vlammen zijn opgegaan. De brand is op twee plaatsen in het veen ontstaan. Op een plaats zeker, op een andere plaats waarschijnlijk door vonken uit een baggermachine. Door een krach- tigen drogen Oostenwind breidt bet vuur zich zeer snel uit, zoodat gisteravond, op meer dan een nar afstand van de plaats van ontstaan, het vuur zich heeft uitgebreid. Door de zware rook kolommen, welke overal opstegen, is het niet mogelijk maar eenigszins een joist overzicht van den brand te krijgen. Naar schatting hebben 2 h 300 gezinnen hun huisraad uit de woningen gehaald en op schepen en gedeeltelijk ook in den grond in veiligheid gebracht. Uit de nabnrige plaatsen Valthermond en Nieuw-Weerdinge worden ook veenbranden ge meld. Een strook, die loopt van de Duitsche grens achter het Bargercompas tot aan het'Emmererf- scheidenveeu is een onafgebroken vlammenrij. De vlammen beperken zich niet tot de hei alleen, zij vliegtD over de kanalen heen. Van daar, dat er ook schepen verbrandden. Op een schip heeft men 9 verkoolde lijken gevonden anderen van de omgekomenen zijn verdronken, doordat ze vluchtend voor de vlammen, tegen wier snelheid ze niet loopen konden, in een kanaal sprongen. De mareehaussée heeft nog verscheiden drenkelingen kunnen redden. Dertien marechaussees, te Valkenswaard gedetacheerd, moesten zich door het kaua&l zwemmend redden. Ook heeft men lijkeu gevonden in het natte veen, die daar een schuilplaats onder den grond hadden gezocht. Het lijk van een meisje werd gevonden met vele brandwonden hangend tegen deu kant van het kanaalwaarschijnlijk had zij den dood door verstikking gevonden. Een boer, vluchtend met twee kleine kinderen, zag zich genoodzaakt zijn twee kleinen achter te laten of anders met hen te verbranden. Te Valthermond zijn 20 personen omgekomen, onder wie 2 oude luidjes, die eerst volstrekt hun huisje niet wilden verlaten, doch in het laatst daartoe gedwongen werden. In deD dichten rook raakten zij af van deugeen, die hen wilde redden en verbrandden beiden. De persoon, die hen wilde helpen, bracht drie nur in het kanaal door er. heeft zich zoo nog kunnen redden. Ongeveer 80 huizen zijn te Valthermond ver brand, waardoor 120 huisgezinnen dakloos zijn geworden. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur ds. G. Enkelaar nain. 2,30 uur ds. Broekers. In beide beurten collecte ten bate van den Geref. Zend. Bond. Pinkstermaandag. Voorm. 10 uur ds. Enkelaar. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondagmorgen 10 uur Dr. H. A. van der Meulen van Bergen op Zoom. Herdenking van het 30-jarig bestaan der afdeeling 26 Mei 1887—26 Mei 1917. Geref. kerk voorm. 9,30 uur dhr. De Graaff, nam. 2 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. 9,30 uur leeskerk. Geref. Gein. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 's avond» 6,30 nur ds Janse. 2e Pinksterdag voorm. 10 nur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 10,30 leeskerk, nam. 3 nur en 's avonds 7 nur dhr. De Graaff. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. kerk voorm. 10,30 ds. Verschoor. Geref. kerk. voorm. 10.30 dhr. De Graaff. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avond» 6.30 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. kerk voorm. 10,30 ds. Steenbeek. Geref. kerk voorm. 10.30 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Broeken, nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avond» 6,30 uur leeskerk. Maandag 2e Pinkerdag. Ned. Herv. kerk voorm. 10,30 leeskerk. Geref. kerk voorm.' 10,30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Kamsteeg, avonds 7 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en avond» 6,30 leeskerk. Maandag 2e Pinkerdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 geen dienst. Oud Geref. Kerk voorm. 10,30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. de Mol Mon- court, nam 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 's avondj 6 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 ds. de Mol Moncourt. Geref. Kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leuskerk, nam. 3 uur ds. Kamsteeg. Geref. kork, voorm. 10.80 en nam. 3 nar ds. C. Staal, 's avonds 6,30 leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 leeskerk. Geref. Kerk, voorm. 10.30 ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. ds. Homburg te Goe», nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. d». Meijer. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en 's avonds ds. Biomet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en avond» ds. Kersten. CORRESPONDENT, Wegens plaatsgebrek moeten eenige stuiken liggen blijven tot volgende week. Raad van Oud Vossemeer. In het raadsverslag van 18 dezer staat o. m. dat leden voor het stembureau voor de stemming „Prov. Staten" zijn benoemd, dit is verkeerd opgenomen daar alleen zijn benoemd leden van het stembureau voor Gemeenteraads- en Tweede Kamer verkiezing. Aan de Veilingsvereeniging te Stavenisse is thans officieel door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Groentecentrale en de Fruitceutrale bericht, dat er te Stavenisse niet meer gelegenheid gegeven zal worden groenten en vruchten voor export te veilen. Door dit besluit zijn alle land en tninbouwers op het eiland Tholen dus aangewezen op de Veilingsvereeniging de Eendracht te Tholen. Burgerlijke Stand. Gemeente THOLEN vau 18—25 Mei 1917. Geboren Maria Adriana, dv. P. C. Quist en van P. A. Deurloo. Elizabeth, dv. J. F de Klerck en van W. G. Suurlant. Engelinus, zr. W. M. v/d Berge en D. Opree,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2