WEBfflaS, pwijfl aan dn lielanpi van sssinrtssll, laidboGf, eaz. No. 1678 Zaterdag 26 Mei 1917. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post f 1,17b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden (tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. M. C. P07, THOLEN. Telbf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. VERKIEZING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dimdag, den 5 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in het Kiesdistrict Tholen, waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bg den Bur gemeester der Gemeente Goes (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kannen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en ooderteekend zgn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meer der personen, die de op gave hebben onderteeUend. De candidaat kan daarbg tegenwoordig zgn. Van de inlevering wordt een bewgs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zgn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos, verkrijgbaar van heden.tot en met den dag der verkiezing. Tholen, den 21 Mei 1917. De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat tij die voor het volgende tijdvak van 4 weken wij ziging willet: brengen in de keuze van hun brood, daartoe in de gelegenheid worden gesteld tot Woens dag 30 Mei a.s. De daarvoor vereischte formulieren zgn verkrijg baar bg de bakkers. Tholen, 24 Mei 1917. Bestemming te velde staande rogge voor menschelijk voedsel. De Bnrgemeester tan Tholen maakt bekend, dat, naar de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft medegedeeld, het bier en daar voorkomt, dat onrgpe rogge wordt afgemaaid en voor veevoeder wordt gebrnikt. Ten einde dit tegen te gaan heeft de Minister ingevolge art. 6 der Distribntiewet 1916 verboden alle handelingen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor menschelgk voedsel en met name het maaien van de onrgpe rogge en het gebruiken van doze als veevoeder. Aan de naleving van deze verbodsbepaling zal ten strengste de hand worden gehouden. De aandacht der landbouwers wordt in het bijzonder er op ge vestigd, dat overtreding ingevolge ar». 11 der Distri bntiewet 1916 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f6000,—. Tholen, 24 Mei 1917. De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden lo. te verbieden de aflevering en het vervoer van paraffine, tenzij dit geschiedt voor den dienst van leger en vloot, of wel daartoe schriftelijk vergunning is verleend door de Toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke 2e. vast te stellen een maximumprijs voor paraffine van f80.per 100 K.G. netto. Tholen, den 24 Mei 1917. Maximumprijzen kaarsen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met ingang van 20 April j.l., ingevolge art. 8, 8e lid, dor Distributiewet 1916, voor kaarsen heeft vastgesteld een maximumprijs in den kleinhandel van f 0,50 per pak van 300 gram nettoprijzen voor ander gewicht naar evenredigheid. Tholen, 24 Mei 1917. De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld voor Regeerings-Java- en Siamrgst (alle andere soorten dan voorloop Rangoon en/ of Basseiurgst) een maximum-groothandelprijs van f 46.per 100 K.G., een maximum-tusschenhandelprij3 van f 46. per 100 K.G. en een maximum-kieinhandelprgs van 28 ets. per 1/2 K.G. Tholen, den 24 Mei 1917. Aflevering illuminatieliohten en maximumprijs thee- en nachtlichten. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden I. te verbieden elke aflevering van illuminatie- lichten van talk of ander vet, anders dan san open bare diensten II. vast te stellen een maximum-kleinbandelprgs voor thee-, nacht- en dergelijke lichten, van 50 cents per doos van minstens 200 gram. Tholen, 24 Mei 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, mijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen de navolgende Distribatieregeling voor lijnzaad. Art. 1. Het is verboden lijnzaad te vervoeren, te verkoopeu ol af te leveren. Art. 2. Van het verbod in artikel gesteld kan dispensatie worden verleend door de Rijkscommissie van Tqezicht op de Vlasvereeniging, gevestigd Korte Voorhout 13, 's Gravenhage, welke Commissie aan deze dispensatie-voorwaarden kan verbinden. Tholen, den 24 Mei 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat op bon no. 8 der brandstoffenkaart Zaterdag 26 Mei a.s. zal worden verstrekt 30 K.G. tnrfbrikelten voor den prgs van f 0.90, aan het pakhuis van de Kolen- vereeniging „Volharding". Aanvangende 9 uur 's voormiddags, beginnende met letter A. Tholen, 25 Mei 1917. De Bnrgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 27 Mei2 Joni 1917 gebrnikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor boonen no. 4. voor erwten no. 16, voor rijst no. 20, voor gort no. 12. voor havermout no. 8. voor bak- en braadvet no. 14, voor zeep no. 16, voor aardappelen no. 19. Tholen, den 24 Mei 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bij deze de volgende publicatie bekond de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge artikel 5 der Distributiewet 1916, een ieder, die paraffine anders dan voor gebruik voor hem zelf of zijn geziD in voorraad heeft, gehouden is op 23 dezer aan den Burgemeester der gemeente, waar deze paraffine zich bevindt, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der partgen, welke hij in voorraad heeft. De bedoelde opgaven zullen moeten worden ge daan door hen, die de paraffine onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn, Tholen, den 24 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. HONDENBROOD. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat van gemeentewege voor houders van honden zal worden verkrijgbaar gesteld hondenbrood, vervaardigd van vermaleD mais, vermengd met daarvoor in aan merking komend afval, vleeschafval, bloed en der gelijke. De prgs, wordt door het gemeentebestuur vastge steld. Houders van honden in deze gemeente kannen aan het gemeentelijk diitributiebureau door invulling van een daarvoor bestemd formulier hun verlangen tot het betrekken van hondenbrood te kennen geven. Daarop zullen maandelijks zooveel bons worden verstrekt als het gemeentebestuur zal noodig achten. Het is verboden hondenbrood te koopen of te ver- koopen anders dan tegen overgifte, respectievelijk inontvangstneming van een geldigen bon. Bons zijn uitsluitend geldig op den dag, op den bon vermeld. Het is verboden hondenbrood te doen strekken tot voedsel van een ander dier dan den hond in verband met welken de bon werd afgegeven. Tholen, 24 Mei 1917. Herziening der lijst van inkwartiering. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat op heden is aangeplakt en ge durende veertien dagen, van den 24 Mei tot en met den 7 Juni aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgs volk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de be schikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeentesecretarie te bekomen. Tholen, 24 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat de gasfabriek gas zal leveren van 's ochtends 48 uur met halve druk, des middags 122 met volle druk, 's avonds 57 uur met halve druk, 910 met volle druk. Tholen, den 24 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D& Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. He' laatste kwartaal van het derde oorlogsjaar. De bekende parcifist, Dr. Alfred H. Fried, schrijft in de „Friedenswar" van 15 Mei 1917 het volgende artikel, gedagteekend 1 Mei, over „het laatste kwartaal van het derde oorlogsjaar". /Vandaag treedt de oorlog het laatste kwartaal van het derde jaar in. Nog 13 weken en het derie oorlogsjaar is voorbij. Vurig wordt ge- hooot, dat in den loon van de volgende weken be' "óiad van d» verwarring gevonden sal worden. Ik zie het niet komenhoezeer ik ook wenschen zou mij te vergissen. Er worden al te groote fouten gemaakt. De aansluiting van Amerika bij de Entente, wat door onze militairen in hun aangeboren kortzichtigheid als een niet in aan merking komende omstandigheid beschouwd werd, is daar in staat geweest de grootste oorlogsbe lemmering, de moeheid van het volk, te over winnen. En bij de Centralen heeft men nog steeds niet ingezien, hoe deze groote zedelijke factor te overwinnen zou zijn en dienstbaar gemaakt zou kuunen worden, om den oorlog tot een eind te brengen. Niet in de eerste plaats is van belang annexatie, of, wat in Oostenrijk-Hongarije tamelijk duidelijk uitgesproken en in Dnitschland als mogelijkheid aangeduid werd, een afzien daarvan. De donderslag, die de rotsen wegslingeren zal, die den weg tot den vrede versperren zal, kan slechts opgewekt worden, wanneer de Middenstaten een parcifistisch toekomstprogramma samenstellen, en wanneer de biunenlandsche toestanden bijtijds zoo worden hervormd, dat zij de mogelijkheid van navolging van dit programma waarborgen. Wanneer men het parcifhtische programma van Wilson's rede van 22 Januari zou willen over nemen, konden wij Amerika ontwapenen en binnen eenige weken vrede sluiten. Echfer schijnt men daarvan nog zeer ver verwijderd. Voor de ver antwoordelijke personen van de Middenstaten is parcifisme altijd nog humbug. Aan deze ver keerde opvatting hebben wij den oorfog te wijten, hieraan hebben wij te wijten ook zijn vernietigende eindeloosheid. Gelooft ons! Eu wij kunnen U redden. Maar nog steeds gelooft men aan het geweld, nog steeds bidt men dezen valschen afgod aan. Men jubelt ook heden nog over de onfeilbaarheid van den verscherpten duikbootoorlog, die „alle gestelde verwachtingen overtreft", en men ver geet dat deze onderneming morgen 3 maanden oud is. Heeft men ons niet in duizend rede voeringen en artikelen gezegd, dat de duikboot- oorlog ons nader bij den vrede zou brengen, dat binnen drie maanden Engeland op de kniëen zon liggen? De drie maanden zijn voorbij. Van een verkorting van den oorlog wordt niet meer gesproken en Minister Radoslawow, onze bondgenoot, heeft kort geleden de waarheid gezegd, toen hij in een interview verklaarde, dat het toetreden van Amerika den oorlog verlengt. Het toetreden van Amerika is echter het gevolg van den duikbootoorlog. Waarlijk, het wordt tijd, dat men de afgoden van het geweld eindelijk leert kennen Gisteren werd in twee redevoeringen over den duikbootoorlog en zijn uitwerkingen gesproken. In de Hoofdcommissie van den Rijksdag sprak Minister Helfferich: „De verwachtingen zijn over troffen, de voorbereidingen van Engeland kwamen te laat". En op een feestmaal in de City sprak Lloyd George van de maatregelen, die hij ge nomen heelt, en de uitwerkiugen, die hij ervan verwacht. Daarbij sprak hij van het jaar 1918, alsof het reeds een feit was, dat de oorlog ook in het vierde, jaar doorgezet zon worden. En een staatsman sprak optimistis over het succes van [den duikbootoorlog, de andere optimistis over de mislukking ervan. Het zal zeker zeer interressant zijn te zien, wia van hen gelijk krijgt maar de bloedende volkeren hebben waarlijk geen tijd meer, zich aan opwindende wedden schappen te wagen. Iets bovenmenschelijks, iets dat Suiteu het geweld ligt, moet het einde brengen, niet in 1918 of 1919, maar nu. Voor de eerste maal duikt in de besprekingen de ge dachte aan een nieuwen, aan den vierden oor logswinter op. Eerst heel aarzelend, terwijl de mogelijkheid ervan nog alB iets krankzinnigs be- echouwd wordt. Deze waanzinnige gedachte krijgt zchter steeds meer vorm en kan in October sekerhetd, en daarna werkelijkheid zijn. Een vierde oorlogsjaar in 't zicht 1 Laat ons nog eens de Januari-rede van Wilson beschouwen, de vrede zonder overwinning predikt, die het pacifisme als grondslag voor de toekomstige wereld eischt. Zijn de menschen en de milliarden, die bespaard zouden worden, het niet waard, nog eens over deze rede na te denken, te trachten haar in haar grootschheid en oprechtheid te beseffen, in plaats van te trachten, hem, die haar heeft uitgesproken, Daar de tegecwoordige oorlogstaal als „bedrieger en huichelaar" in diskrediet te brengen". DE TWEEDE KAMER heeft kort voor haar verdwijnen nog een paar warme dagen gehad. De minnelijke schikking tusschen rechts en links om de ouderdomswet uit de invaliditeitswet te nemen en dan de wetten van minister Talma tot uitvoering te brengen, is feitelijk mislukt. Het verzoeningswetje van minister Lely is aangenomen, rechts tegen links, en ook de vereenvoudiging van de radenwet, waartoe de minister zich verplicht had gezien omdat een motie in dien zin was aangenomen, maar de gelden (f 590.000) die minister Lely vroeg om de raden van arbeid op te richten werden geweigerd. Vooraf had de heer Lim burg beproefd om de oprichting dier raden en das ook het toestaan van het daar voor benoodigde geld uit te stellen, om af te wachten wat de Eerste Kamer met de ouder domswet doen zon. Doch dit uitstel werd met 60 tegen 25 st. verworpen, en daarna de crediet- aantoage van f 590.000 met 46 tegen 89 st., weer links tegen rechts. Het gevolg van dat alles zal wel zijn, dat de ouderdomswet verder voor onbepaalden tijd uitblijven zal, want het is te vreezen, dat de Eerste Kamer haar nu niet aannemen zal. Wé hebben reeds gemeld dat de minister van Marine, die tijdelijk ook minister van oorlog is, zich niet san het votum der Kamer om eerst de militieiichting 1918 en later de landstorm klasse 1908 onder de wapens te roepen, gestoord heeft. Dit heeft den strijdlusligen Mr. Merchant, van wien de motie was, erg boos gemaakt en de regeering naar de reden daarvan gevraagd, men zon hier kuunen zeggen ter verantwoording geroepen. De Kamer was in het vooruitzicht daarvan sterk bezet: er waren 90 leden, wat geen wonder was, want zij was partij in het geding; de minister had immers haar uitspraak veronachtzaamd. Minister Gort van der Linden verklaarde en verdedigde als hoofd der regeering de houding van deze. Hij verklaarde dat het kabinet de volle verantwoordelijkheid van de daad van minister Rambonnet op zich nam. Het gezag van minister Bosboom zei hij verder was reeds lang ondermijnd. De motie-Marchant was het eind van een lange crisis. Een votum ten gunste van het kabinet zou dan ook niet een Votum ten gunste van minister Bosboom zijn geweest, daarom greep spreker niet in. Onze eerste minister heeft nog heel veel andere wijze woorden gesproken. Misschien kwam het daardoor dat de Kamer geen blijken gaf zoo'n geweldige beteekenis aan het conflict te hechten als de heer Marchant deed. Deze. zei evenwel, geen verdere motie te willen stellen naar aan leiding van het antwoord der regeering. Aan het einde der zitting heeft minister Cort van der Linden met een terugblik op de 4 jaren zijner regeering en een dankbetniging namens de Koningin aan de Staten-Generaal de Kamers ontbonden verklaard.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1