«EBtllai, piiji aai ie lelup ?ai scslsrtall lutlnv. eiz. l\o. 1677 Zaterdag 19 Mei 1917. Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per pust fl,J7b. Voor het buitenland 90 cents, «ouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T kolen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te ierseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telrf. Intbrc. 16, Pub I i c a t i n. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, ronken bekend, dat de op 22 Maart 1.1. gowyzigde kiezerslijst voor de jaren 19141918, zoosls deze thans luidt, van heden tot 15 Mei van bet volgende jaar van kracht blylt, behoudens wyzigingen ten gevolge van rechtelijke uitspraken en aanteekeningen omtrent schorsing. Bedoelde lyst blylt voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Tholen, 15 Mei 1917, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. Distributieregeling voor Huiden en Leder. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld een distributieregeling voor huiden en leder. In verband hiermede wordt het voigende medege deeld Slachters mogen huiden, afkomstig van door hen geslachte paarden, runderen en kalveren, niet afleveren, dan aan by het Ryks'distributiekantoor voor huiden en Ieder ingeschreven Huidenclubs of aan ingeschreven handelaren. Slachters van schapen mogen huiden, afkomstig van door hen geslachte schapen, niet afleveren dan aan ingeschreven schapenblooiers. Slachters en schapenblooters vorderen van iedere aflevering van huiden een gespecificeerd ontvangst bewijs. leder slachter doet wekelyks aan het bestuur der gemeente, waar zyn slachterij is' gevestigd gespecifi ceerde opgave van het aantal stuks vee, dat door hem werd geslacht en van de aflevering der door zyn toedoen gevallen huiden onder bijvoeging der ontvangstbewijzen, hiervoren bedoeld. Iedere schapenblooter doet wekelyks aan het bestuur der gemeente zyner inwoning opgave van het aantal der door hem afgeleverde huiden onder bijvoeging der ontvangstbewijzen, hiervoren bedoeld. Modellen voor het doen van deze opgaven zijn aan het gemeentelijk distributiebedrijf verkrijgbaar. Geen andere modellen mogen daarvoor worden ge bruikt. Tholen, 16 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Kapitein-Intendant belast met de Hooivordering in Zeeland deelt den Burgemeesters mede, dat door de landbouwers en veehouders iu Nederland ook dit jaar wederom, een gedeelte van het door hen te oogsten hooi zal inoetenwsorden afgestaan, om te voorzien in de behoefte van het Leger. Te zijner tijd zal Uwe bemiddeling voor de vordering daarvan worden ingeroepen. De hoeveelheid hooi, welke door eiken land bouwer moet worden geleverd zal niet worden bepaald naar de hoeveelheid, die op het oogen- blik der vordering in zijn bezit is, doch worden afgeleid nit a. de oppervlakte van wei- en klaverland, welke hij in 1917 heeft of gehad heeft: b. de hoeveelheid bijvoer (stroo, voederbieten, pulp, enz.) c. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat geen rekening zal worden gehouden met voorgenomen verkoopen van veevoeder en, meer in het bijzonder, niet met den voorgenomen verkoop van hooi. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Naar wij vernemen is de heer P. J. Waale, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier benoemd als lid van de commissie voor de in Juli en Augustus a.s. te houden examens van den telegraafdienst van adspirant-commies en surnumerair der Posterijen en Telegrafie. TARWE El* AARDAPPELS. In deze benarae tijden vormen beide boven staande gewassen de voornaamste van alle landbouwcultures. Als er genoeg tarwe was en als de bodem van Nederland voldoende aard appelen oplevert, dan behoeven we mits we niet uitvoeren vooreerst nog geen honger te lijden. Niemand kan met zekerheid beweren, dat we den volgenden winter niet zullen ingaan metnog alt ij d oorlog. En daar om is er geen enkel gewas, dat de beide boven staande in belangrijkheid op 't oogenblik overtreft. Het is de ernstige plicht afgezieo van het feit, dat het ook zijn belang is van eiken landbouwer, dat èn het tarweland en de aardappelvelden een zoo groot mogelijken oogst opleveren. Nu zijn de omstaudigheden niet aller- gunstigt. Het is lang koud geweest, en er is nog al wat wintertarwe bevroren en het land is verleden jaar slecht bemest. Maar door overleg en verstandige behandeling van het land kan veel goed gemaakt worden. Het was in den laatsten tijd, naast, misschien wel door den intensieven bieteubouw niet meer de gewoonte tarwe en aardappels met een directe chilisalpeter- bemestiug tot grooter opbrengst te dwingen. Dit zal dit jaar noodig zijn. Gelukte winter tarwe, zomertarwe en aardappels zullen dit jaar vooral een rijke stikstofbemesting moeten hebben. Ik raad dan ook alle tarwe- en aardappelvei- bouwers aan de beide genoemde gewassen een zoo rijk mogelijke bemesting met chilisalpeter te geven. Er komt nog vee! chilisalpeter binnen. Nn is het de zaak er bij te zijn. Advertentiënvan 1 tot 4 regel» 40 cent»; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. EEN ENGELSCHE BESCHOUWING OVER HET OOSTENRIJKSCHE VREDESAANBOD. In de „Manchester Guardian" van 17 April, die eerst dezer dagen hier te lande werd ont vangen,^ komt een hoofdartikel voor, gewijd aan het Oustenrijksche vredesaanbod. In de eerste plaats wordt hierop scherpe critiek uitgeoefend, op groijd, dat het vredesaanbod van Jostenrijksche zijde, als het ware aan Rusland vraagt, om een afzonderlijken vrede te sluiten. Terwijl door de Oostenrijksche verklaring in het „Premdenblatt" gewezen wordt op de groote overeenkomst tusschen het Russische en het Oostenrijksche standpunt, bestaat tusschen beide een groot verschil ten aanzien van de mogelijk heid van een afzonderlijken vrede. De Russische Regeering verklaart nadrukkelijk, den wil van het volk te willen uitvoeren, met inachtneming echter van de verbintenissen aangegaan tegen over haar bondgenooten. Het Oostenrijksche aanbod daarentegen maakt den indruk van te zijn een aanbod tot een afzonderlijken vrede. In dit verband bespreekt de ^Manchester Guardian" de vraag, of Oostenrijk alleen voor zich zelf, of ook namens Duitscbland heeft ge sproken, en herinnert aan de besprekingen tusschen de beide keizers in het Duitsche hoofd kwartier. Volgens de Redactie is het het waar schijnlijkst, dat er volkomen samenwerking tusschen Oostenrijk en Duitsehland bestaat en dat het Oostenrijksche vredesaanbod beschouwd moet worden als een herhaling van het Duitsche in December. In één opzicht steekt dit Oosten rijksche gunstig bij het Duitsche af, n.l. dat het niet in denzelfden ovcrwinneodeu toon is gesteld. Intusschen vertoont dit hetzelfde gebrek, dat hel slechts is een voorstel tot het houden van een Conferentie tot het bespreken van den vrede en dat het niet is een voorstel tot vrede zelf' Het blad schrijft„Als Oostenrijk eenige bepaalde vredesvoorstellen heeft te doen, laat het dit dan doen. Oostenrijk weet wat onze voorwaarden zijn", en nadrukkelijk wordt hier aan toegevoegd, om alle misverstand, wat te dezen aanzien is ontstaan, weg te nemen „onze voorwaarden bedoelen niet het niteenvalleu van Oostenrijk, indien voldoende autonomie verzekerd kan worden voor de deelen, waaruit dit Rijk bestaat, ofschoon ongetwijfeld aan sommige van de grenslanden zou moeten worden toegestaan, om, indien zij dit wenschen, gevoegd te worden bij de naburige onafhankelijke StatcD, bij wie zij van nature en door verwantschap benooreu, hetgeen eveneens voor Hongarije geidl". In het bijzonder wordt deze vraag gesteld, met betrekking tot Polen. „Oostenrijk weet wat de bedoelingen van Rusland zijn ten aanzien van Polen. Kan Oostenrijk deze accepteeren? Of heeft het wellicht een ander plan, om aan deze bedoelingen een anderen vorm te geven Als dit het geval is, laat Oostenrijk dan toch zijn standpunt bekend maken, of, als het niet ge neigd is om dit bekend te maken, laat Oosten rijk dan dit langs particulieren weg naar Rusland doen weten. Rusland kan dit dan ook aan zijn bondgenooten overbrengen en gezamenlijk dan beraadslaagd worden of dit een grondslag voor besprekingen kan vormen." Het artikel eindigt aldus: »Er zijn twee hoofdvoorwaarden waaraan moet worden voldaan de ééne is, dat het nu uit moet zijn met alge meenbeden en dat bepaalde aanbiedingeu moeten worden gedaan, en de tweede is, dat Oostenrijk niet moet trachteu den éénen- Bondgenoot van den anderen los te maken. Want als het dit doet, zijn zijn voorstellen van deu aanvang af gedoemd om schipbreuk te lijden en zullen het nooit zoo ver brengen om naar bun innerlijke waarde beoordeeld te worden.* DE TWEEDE KAMER heeft 't laatst der vorige week den Minister van oorlog ten val gebracht door de aanneming van een motie-Marchant. Minister en Kamer konden het allang niet te best met elkaar vinden, zoodat de oplossing der crisis in genoemden zin niemand ver wonderd zal hebben. IKv ging o»er oen schijnbaar betrekkelijk onbe duidende kwestie. Minister Bosboom wilde zoo spoe dig mogelijk de landstormjaarklasse 1908 onder de wapens roepen en later in 't jaar de militielicbting I9l8. De lieer Marohant, een strijdvaardig, misschien mag men wel zeggen, een strijdlustig man, wilde het juist andersom, omdat hij de landstormers, waar onder veel gehuwden en mannen, die zaken drijven, zoolang mogelijk thuis wilde houden, en hij diende in dien zin een motie in. De minister verklaarde deze onaannemelijk en toen de Kamer de motie toch aannam voelde hij, dat deze hem zonder leedwezen zou zien vertrekken en trad af. liet mooiste van deze zaak is, dat de heer Mar- chant toch zijn zin niet krijgt (waar het misschien hem in de eerste plaats ook niot om te doen was), want de minister van marine, die tijdelijk dejiorte- feuille van oorlog waarneemt, zal toch den weg van minister Bosboom volgen. Deze week heeft de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming een wet aangenomen, waarhij de weduwen en weezen der burgerlijke ambtenaren van voor 1905 alsnog in het pensioenfonds worden opge nomen. Een mooie daad. Ook was een wetsvoorstel van do linkerfraoties der Tw. K. (dus niet van de regeering) aanhangig waarbij de minimum-salarissen van alle ondorvvijzers met f 100 wordt verhoogd. Dit voorstel kwam deze week in behandeling. Minister Cort van der Linden had het reeds vroeger ontraden, omdat de geld middelen deze groote uitgaaf niet gedoogden en minister Treub deed nu hetzelfde, doch dit belette niet, dat de Kamer met groote meerderheid (61 tegen 16 st.) de wet aannam. Het hooge cijfer 61 wijst er op, dat ook rechtsche leden, voorgestemd hebbon. Nu volgden drie wetsvoorstellen die bij elkaar passen, nam. Ie: het leggen van verband tnsschen de invaliditeitswet van wijlen minister Talma en de ouderdomswet van Treub, 2e. wijziging van de radenwet, en 8e. het toestaan van de gelden voor de uitvoering der radenwet. Men zal zich herinneren, dat de invaliditeitswet- Talma iu 1918 reeds aangenomen is doch door de tegenwoordige regeering nog niet tot uitvoering is gebracht, en dat de ouderdomswet of wet op het ouderdomspensioen wel reeds door de Tw. K. is aangenomen, doeh nog niet door de Eerste Kamer is afhaodeld, wat niet die Kamer maar aan minister Lely is toe te rekenen, omdat deze minister de beantwoording van het voorloopig verslag der Eerste Kamer tot heden steeds heeft uitgesteld na tuurlijk om gegronde redenen. Dezo laatste handel wijze werd nu door minister Lely verklaard en verdedigd. De heer Patijn verklaarde de drie voordrachten te zullen aanvaarden om de ouderdomswet te redden, al moest hij daardoor de invaliditeitswet met haar gebreken op deu koop toe aannemen. Maar hij wenschte do radenwet vereenvoudigd te zien, eer hij de gelden voor de invoering van deze wilde toeslaan. Ook andere linksche leden spraken er in onge veer denzelfden zin over. Zij zullen vóór de voor drachten stemmen bij wijze van compromis, van een minnelijke schikking, tusschen de Eerste Kamer, die wel de ouderdomswet begeert en de Tweede Kamer, die juist het omgekeerde wenscht. De heeren Sannes eu Limburg stolden een motie iu om het stuk verplichte invaliditeits-verzekering uit de wot te lichten. De heer de Muralt was tegen deze motie, omdat zij tot wie weet hoe lang uilstol van de ouderdomswet zou leiden. De minister Lely zei in zijn toelichting en ver dediging der wetten ook, dat het compromis een ruil was van de invaliditeits- tegen de ouderdoms wet. Hij had geen bezwaar tegen de motie Sannes en deze kwam in stemming, 27 voor, 21 tegen, waaruit bleek dat het getal aanwezige leden minder dan 50 bedroeg, zoo dat de stemming niet beslissend was en later moet worden herhaald. DE EERSTE KAMER is ook bijeen en behandelt de groudswetsherziening. De eerste spreker, een lid der rechterzijde, was-zeide hij-niet blind voor de gebreken en gevaren van het ontwerp, maar vreesde nog grooter gevaren, als zij niet lot stand komt. De heer v. d. Eeltz toonde zich eed sterk voorstander hoewel de wet de vrouwen te weinig geeft. Daarna kwam krachtige tegenstand van een zijde, waarvan men dit niet verwacht zou hebben De heer lokker (unie lib.) opperde vele bezwaren (geen belangstelling bij bet volk; de pacificatie op onderwijs gebied komt toch niet; evenredige vertegenwoordiging en stemplecht zijn een sprong in 't duister; ongemotiveerde achterstelling van de vrouw enz.) De conclusie was: aauboadittg der wet tot na den oorlog. Men mag niet zeggen, dat de volgende sprekers geen nieuwe gezichtspunten aanwezen. Zoo achtte de heer v. d. Berg (a.r.) herziening der gemeentewet noodig, omdat de vele uieuwe kiezers wel eens konden te weeg brengen dat de gemeenteraden roekelooze fiuantieele politiek gingen drijveD. Een ander wees er op, dat de wijze waarop geconstateerd zal worden of de kiezers hun stemplicht behoorlijk vervullen, niet is geregeld, en dat de verhouding tusschen het aantal leden die de provinciën ter Eerste Kamer afvaardigen en het zielental der provinciën te wenschen overlaat. De heer Bavinck erkende dat hier en daar de drang naar algemecit kiesrecht bestaat, maar andersalgemeen kiesrecht was een onding, een onwaarheid. Hij bedoelde dat het woord algemeen kiesrecht niet deugt, omdat er nog zoo velen van het kiesrecht uitgesloten zijn, o. a. de vrouw, die hij moreel en pbysiek even ge schikt achtte voor kiezer dsn den man. Hij vetdeligde de herzieting van art. 192, minder nit finaucieel oogpunt, dan wel omdat het ons verd<r brengt naar het ideaal: verband tusschen ouders en school. De laatste spreker was de heer Polak (s.d.) wiens interessante rede den volgeuden dag voort gezet zou worden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededcehng van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eiuJigende 12 Mei, in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 29 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Mei 1917 312 faillissementen tegenover 386 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Van onze berichtgevers. OUD-VOSSEMEER. Woensdag vergaderden de ingelanden van het „Waterschap Oud-Vosse- meer" voor de behandeling van de rekening over het afgeloopen dienstjaar en de begrootingen over het thans ingetredene Wat betreft het dijkgeschot wetd door de vergadering bepaald, dat g; heven zal worden van Slabbecoorne f 45. Oud-Vossetneer f 28.Oud-Kijkuit f 29. Leguit f 37.Vogelsang f 39.Hikke f 29. en Kerke f 28.alles per H.A. Voor het stoomgemaal wordt bovendien van de drie Groote Polders (Oud- Vossemeer, Kerke en Hikke), ge middeld gevraagd f 5.per H.A., te.rwijl van de Vroonen geheven wordt f 18.50 per H.A. Door ingelanden werd besloten de weilanden

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1