WBBtmafl, mrjii aai U Selanpn rao oesterteelt laillnv, eaz. No. 1676 Zaterdag 12 Mei 1917. Drie en dertigste jaargang. EN FEUILLLETQH. OVER VIJF JAREN. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tbleï. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. Levering en vervoer van turf. De BURGEMEESTER van Tholen mankt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende regeling heeft vastgesteld Artikel 1. Het is verboden tart uit de eene gemeente in de andere at te leveren of daartoe van de eene ge meente naar de andere te vervoeren. Art. 2. Het verbod, vermeld in art, 1, geldt niet voor fabiiekstnrf, vergezeld van eene verklaring van den Burgemeester der gemeente, waar zg is gepvoducuasd, houdende, dat de turf fabrieksturf is en vermeldende de hoeveelheid van de zending, de veenderg, vanwaar zg afkomstig is en de bestemming ot vergezeld van een vervoerbewgs, algegeven door of namens de Commissie voor de distributie van fabrieksturf aan sfeen- en andere industrieën, ingesteld, bij beschikking van 3 October 1916. De Burgemeester, die bovenbedoelde verklaring afgeeft, zendt daarvan onverwgld een afschrift aan den Directeur der Rgkskolendistributie. Art. 3. Het verbod, in art. 1, geldt niet voor andere turf dan in art. 2 bedoeld, wanneer de zending vergezeld is van een toewgzingsbiljet, afgegeven door of namens den Directeur der Rgkskolendistributie. Tholeu, 9 Mei 1917. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 19 Mei a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden al ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, 7 Mei 1917. 22105.11 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat inde week van 1319 Mei 1917 gebruikt kunnen worden de volgende coupons voor de rantsoeneering van levensmiddelen voor gort no. 10. voor boonen no. 2. voor $rwten no. 14, voor rijst no. 17 en 18, voor bak- en braadvet no. 12, voor zeep no. 14, voor varkensv)ee8ch no. 19 en 20, voor aardappelen no. 16 en 17. Tholen, den 11 Mei 1917. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be kend, dat de geldigheidsduur der broodkaarten wordt bepaald als volgt die, waarop vermeld voor de 13e week van 8 tot en met 16 Mei; die, waarop vermeld voor de 14e week van 17 tot en met 25 Mei die, waarop vermeld voor de 15e week van 26 Met lot en met 3 Juni die, waarop vermeld voor de 16e week van 4 tot en met 12 Juni. Tholen, 7 Mei 1917. 8) De kamer, was bijna verlaten, want bniten de beide meisjes waren de gasten in het aan grenzend vertrek gegaan, waar gemusiceerd en gezongen werd. De gordijnen voor bet balkon, dat op den tnin uitkwam, waren half gesloten, de avond lucht bracht van tijd tot tijd de heerlijke geuren der heliotropen uit den tuin en der kamperfoelie, waarmede het balkon begroeid was, tot in de kamer, en Héléue zat in gedachten verzonken en dacht er aao, hoe spoedig het vrije leven hier uit zou zijn, hoe zij weldra op het dorpje Berkvliet begraven zou zijn, als de vrouw van den man, dien zij niet lief had. Plotseling hoorde zij zachte schreden achter zich. Zij bemerkte, dat iemand achter haar ging, staan en de handen op de leaning der kleine causeuse liet rusten. Zij voelde, dat iemand over haar heen boog tot dicht bij haar oor, en hoorde De Burgeneetter van Tholen vestigt er de aan dacht op, dat zonder bons regeerings-spinazie in blik te bekomen is bg de winkeliers H. J. van der Stel en A. J. Praat, voor 15 cent per pond en dat die groente van zeer goede hoedanigheid is. Tholen, den 10 Mei 1917. l)e BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat op Zaterdag 12 Mei 1917 ail het pakhuis zal worden verstrekt op Bon no. 4 25 Kgr. bruinkool briketten fsloffen^ voor f0,80. In hel pakhuis van L. M. Schot op de Hoogstraat, aanvangende 9 uur, beginnende met letter A. Op Maandag 14 Mei a s. 30 Kgr. turfbriketten op Bon no. 5 voor f 0,83, aan het pakhnis van D. Ronkema, aanvangende om 9 uur en beginnen met letter Z. Losse bons zgn ongeldig. Tholen, 11 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat een afschrift van het aanvullirgs- kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienst jaar 1916, gedurende vgf maanden, van den 5 Mei 1917 tot en met den 5 October 1917, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Tholen, 5 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. In de maand Augustus a.s. zal te 's-Gra- venhage een examen wordeu gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en tele grafie te Amsterdam, Botterdam en 's-Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage, vóór 1 Juli a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te dezer pleatse. In het Westen is de strijd weer levendiger geworden de laatste week. De Engelschen zijn de vorige week Vrijdag weer tot hernieuwde aanvallen overgegaan en ook de Franschen hebben opnieuw hun offensief ingezet. L)oor de Duitsehers werden de Engelsche strijdkrachten, die aan de aanvallen deelnamen op 17 of 18 divisies ge rekend. En al is volgens de Dnitsche lezingen het doel, n.l. het doorbreken van het Duitsche front niet behaald, toch hebben de enientelegers weer belangrijke voordeelen behaald en verschillende sterke punten genomen. De voornaamste punten, die de Engelschen veroverden zijn de dorpen Tresnoy en Bullecourt. Het gelakte de Engelschen deze dorpen te behouden ondanks de hevige tegenaanvallen der Duitsehers. Echter werden de successen niet verder uitgebreid en schijnt het initiatief nu grooter deels in Duitsche handen te zijn. De Franschen gaan echter nog voort met het beuken en rameien op de Dnitsche muur van meuschen en staal en de Dnitschers, bevreesd dat dit eindelijk tot een voor hen minder mooi resultaat zal leiden doen alles om staande te blijven, doch de Frauechen bereiken er toch mee, dat de mtlur achteruit wordt gedrongen. Ook de laatste gevechten hadden dit resultaat. Op enkele punten kwamen zij nog al aardig vooruit. Omtrent het verloop van den strijd laten we hieronder enkele der Fransche leger- berichten volgen De avond van gisteren en de nacht (Maandag) hebben zich gekenmerkt door nieuwe aanvallen der Dnifschers in de streek ten noordoosten van Soissins en op den Chernin des Dames. De Fran'chen hebben bemerkt, dat er sinds gisteren vier nieuwe divisies in het vuur zijn gebracht. Sterke tegenaanvallen en bombardementen golden de Fransche stellingen bij de hoeve Trois- Monts, het front Cerny-Hurtebise en de hoogten van Craonne en Vauclerc, De strijd, d^e erg verbitterd was, eindigde ten voordeele van de Fransche troepen, die zegevierend de grimmigste aanvallen hebben weerstaan en overal hun stel lingen gehandhaafd. De drommen Duitsehers werden Deergemaaid door de schoten van het gro< geschut, der stukken veldgeschut en ma chinegeweren der Franschen. Ze leden aanzieti- Hik» verliezen. In den loop dier gevechten hebben de f i*Mcvtr«ru t.„1 -1 e»---"»»""»" nitoushreid Het gaat op het oogenblik de 6200 te boven. Daarmee stijgt het aantal tot ongeveer 29,000 gevangenen, gemaakt door de Franschen in den slag, die 16 April aangebonden werd.". De Duitsche lezing luidt Na de zware verliezen van 5 Mei zagen de Franschen gisteren voorloopig van de voortzetting van hun aauvallen af. Tusschen Malmaison en Bray drongen 's avonds sterke strijdkrachten vooruit doch werden teruggeslagen. Met herige aanvallen werd 's avonds de slag begonnen ten N. van Laffax en boven den straatweg Soissons- Laon-Ailles. Na scherpe gevechten, waarin wij plaatselijke successen bevochten, werden den vijand zware verliezen toegebracht en behielden wij onze stellingen. Aan den Winterbeig golfden de gevechten op en neer. In een fiiuken aanval hebben wij de N. helling veroverd en moesten de Franschen tot de Zuidelijke terugtrekken. De hoogvlakte blijft nog bezet. Chevrenx is in onze handen. Sedert 5 Mei vielen tusschen Soissons en Beims 9 officieren en 275 man als gevangenen en 41 machinegeweren als buit in onze handen. Legergroep-Kroonprins Op het slagveld aan de Aisue verflauwde na den zwaren strijd der laatste dagen de gevecblsactie plaatselijk. Tot grootere gevechten kwam het overdag nog ten noorden van Craouelle, waar de Frauschen in vruchteloozc aanvallen, die hun zware verliezen brachten, poogden ons de hoogtestellingen tus- haar nEam zachtjes noemen. Maar zij zag niet op, ofschoon haar gelaat en hals voor een oogenblik als met karmozijn overgoten werden. Een paar zware accoorden op de piano in het aangrenzend vertrek verschrikten Olillie nit haar droevige mijmeringen op. Rusteloos bewoog zij zich op haar stoel heen en weer, en toen Gart ner's stem klonk, in de woorden „Morgen muss ich fort von hier* hield zij het niet langer uit en werd als door eene mag netische kracht naar de piano getrokken. Héléne wilde ook opstaan en haar volgen, maar Von Ahorfïer's hand werd op haar arm gelegd. //Blijf 'nier ontzeg mij deze laatste gele genheid niet om n alleen te spreken ga met mij op het balkon", klonk het aan haar oor. Als in een droom volgde zij hem naar bniten in de zoele lacht van den warmen Juni-avond, en bleef tegen het rasterwerk geleund staan. Zij zag er onbeschrijfelijk bekoorlijk uit in haar wit alpacca kleedje, met de vergeetmijnietjes in het goudblonde haar en op de borst, mot de donkere wimpers neergeslagen over de groote violetblauwe oogen. Eeuige oogenblikken genoot von Altorffer van het liefelijke schouwspel, dat haar bevallig per soontje tegen den donkeren achtergrond ople verde, toen vroeg hij op zachten toon *Héléne waarom hebt ge dat gedaan waarom hebt ge u aan dien ander verbonden Zij richtte het hoofd op en wierp het fier achterover. „Omdat Graaff Von Altorfferomdat...." Maar zij kon niet verder spreken toen zij hem in 't gelaat had gezien. „Omdat ge hem niet lief hebt omdat ge Conrad von Altorffer lief hebt en geloofde, dat hij u vergeten had nietwaar? Waarom niet ge wacht, waarom geen geduld gehad tot ik tijd had gehad de hinderpalen, die ous in den weg stonden weg te ruimen »Ik heb gewacht klonk het dof van Hé- lénes lippen „maar toen ik niets meer van u hoorde in geen weken, in geen maanden.... z/Toen hebt ge u zelve weggegooid aan een philister aan een man, die u niets heeft aan te bieden dan een eentonig, geestdoodend leven zonder afwisseling. Héléne luisterde maar zweeg. Hij bad dau niet met haar gespeeld, had haar niet te min geacht om zijn vrouw te worden? Hij had voor haar gestreden, terwijl zij in haar ongeloof aan zijn eerlijkheid haar hand aaneen ander beloofd had Eene onuitsprekelijke vreugde maakte zich schen Hurtebise eQ de hoeve Craonue te ont rukken. Bij geen eukele plaats hadden zij succes. Des avonds en des nachts hadden op verschil lende plaatsen van het front tusschen Vauxaillon en Corbeny vijandelijke partieele aanvallen plaats, die, afgezien van een gering plaatselijk succes der Franschen ten westen van Craonne, overal tegenover de dappere verdediging mislukten. Bij La Neuville leidde des middags een hevig artillerievuur een vrnchteloozen vijandelijken aanval op hoogte 100 en onze aansluitende loop graven in. Op 7 Mei verloor de vijand 20 vliegtuigen. Luitenant Bernert schoot ziju 27sten, luit. von Richthofen zijn 20sten tegenstander neer. Ondertusschen schijnt de Fransche aanval weer tot zijn einde gekomen. Tenminste het Fransche middagbericht van Woensdag luidde Ten N. O. van Soissons en bij den Chemin- des-Dames deed de vijand geen infanterieaanval meer. Ia den loop van den dag beschoot de Duit sche artillerie den sector Cerny-Hurtebise en de streek van Craonne, waarop het Fransche artil lerie-vuur krachtig antwoordde. Op de rest van het front nu en dan kanonvnur. Van 1 tot 7 Mei werden 25 Dnitsche vlieg tuigen naar beneden geschoten en totaal ver nield. In de vijandelijke linies zijn 51 machines, welke zwaar getroffen werden, neergevallen. Van de overige fronteD kwamen geen berichten van eenig belang, wel hadden overal artillerie duels en plaatselijke gevechten, gepaard gaande met luchtverkenningen plaats, doch overigens W!Va\ komen nog steeds vage geruchten. De eene verklaring volgt op de ander, het eene commentaar gaat het andere vooraf. De eerste verklaring der voorloopige regeering dateert reeds van 9 April eu was zoo onmiddellijk ten aanzien van de oorlogs- en vredesdoeleinden, dat de voorloopige regeering er een commeutaar op liet volgen, ten einde de zaak duidelijker te maken. Dit is het bekende commentaar van I Mei. Dit lokte de betoogingen van 4 Mei uit, waarbij arbeiders en soldaten zich ver zetten tegen het overnemen der doeleinden van de entente. Ten gevolge van deze betoogingen verscheen er een nieuwe verklaring van het commentaar der voorloopige regeering, waarin werd gezegd, dat Rusland geen veroveringen wenscht en ia de woorden der verklaring daar voor geen achterdeurtje heeft opengelaten. De raad van arbèiders en soldaten stelde zich daar mede tevreden en het incident heette gesloten. Maar nu heeft de Raad zich toch genoodzaakt gezien ook eens een verklaring van haar houding te geven, waaruit blijkt, dat de tevredenheid nog niet zoo heel groot is en het incident by de minste of geringste gelegenheid kans loopt her opend te worden. In zijn verklaring zegt de Raad; »De Raad van arbeiders en soldaten be tuigt zijn voldoening over de betoogingen van de revolutionnaire demokratie van St-Petersburg, die daardoor van haar lev* n l'ge belangstelling van haar dom hartje meester, maar maakte even spoedig plaats voor het wanhopige gevoel, dat zij niet meer vrij was. Zij sloeg de oogen tot den man op, die voor haar stond en de tranen, die zij niet kon weer houden drongen baar in de oogen. »Du bist wie eiue Blume »So hold, so 8chön and rein* klonk het tot hen door uit het vertrek daarnaast. ,01 waarom zegt u mij dit nu waarom al dien tijd gezwegen A' die lange, lange maanden en mij dit nu te zeggen, nu het te laat is?* „Nog niet te iaat mijn lieveling," fluisterde Von Altorffer „er cestaat een middel om ons beide vrij te maken": En hij boog zich over haar heen yBetend, dasz Gott eoch erhalte jSo scbön, so rein und hold* klonk het weemoedig door de zware overgordijnen, die hij geheel had laten vallen, toen hij met Héléle op het balkon trad. In een hoek, juist daarachter stond echter eene vrouwelijke gedaante. Met de handen krampachtig ineengeklemd en de bleake lippen op elkaar gedrukt te luisteren. Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1