intllil isiiji aai ie lelaipi ?ai eesterteelt, laidboiw, eiz. No. 1675 Zaterdag 5 Mei 1917. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden (tukken, enz. worden alterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tkolen el v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblct. Intero. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. «onnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pubiicatiën. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat op Zaterdag 5 Mei uil het pakhuis van D. Rou- kema op Bon no. 2 der Brandstoffenkaart zal worden verstrekt 20 Kgr. Eierkolen k 55 cent. En op Maandag 7 Mei uit het pakhais der Kolenvereen. «Volharding» op Bon no. 3 30 Kgr. turfbriketten 83 cent. De pakhuizen sullen daartoe geopend zyn van des v.m. 91 en des n.m. van 25 uur, terwyl in alphabetische opstelling zal worden uitgereikt te beginnen met letter Z. Losse bons zijn ongeldig. Verder wordt bekend gemaakt, dat het kantoor der BrandatofTencommissie voortaan zal gevestigd zyn Hofstraat No. 12 by den Heer M. P. de Wilde al waar nadere inlichtingen te verkrijgen zyn. Het kantoor zal geopend zyn van des v.m. 912 en des n.m. van 2i uur. Tholen, Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Waarom is Chilisalpeter de beste stikstof/nest. Het is een feit, waarvan dc waarheid pas in tijdeu van nood grondig beseft wordt, dat men de waarde van iets pas ten volle leert kennen, als men het missen moet. Zoo gaat het op het oogenblik met de chilisal peter. Zoolang ze er was, zoolang men ze volop en vergeleken by nu goedkoop k ju krijgen, begreep men eigenlijk nog niet goed van welke onschatbare waarde ze voor den landbouw en dos voor iedereen was. Toen was het gebruik vau chilisalpeter een onbewuste sleur en men geloofde zoo nog half en half, dat ze toch wel te ver vangen zou zijn b.v. door ammoniak, kalkstikstof of andere. Men deed het wel niet, maar men had toch een vaag idéé, dat het wel zon kannen. Nu is dat vage idee absoluut verdweneD. Nu men de chilisalpeter geheel of gedeeltelijk missen moet, nu ze althans slechts met heel wat moeilijk' heden en in beperkte hoeveelheden te krijgen is, nu roept, nu schreeuwt men slechts om chilisal peter, men vraagt niet om zwavelzuren ammoniak niet om kalkstikstof, men wil sleohts chilisalpeter. Nu men ze missen moet, nu begrijpt men, dat men niet zonder haar kan. Eu al dat geschreeuw om chilisalpeter is wel het beste bewijs, dat er op stuk van zaken maar één stikstofmeststof is, één waarbij alle andere Diet veel schijnen te beduideD. „Chilisalpeter" roepen da boereu„als we maar chilisalpeter krijgen, dan komt de zaak in orde. En geen wonder. Kr is geen enkele meststof, waarvan men zoo direct het nuttig effect bespeurt. Veertien dagen nadat men de chilisalpeter gezaaid heeft, begint het gras er naar te groeienschiet de tarwe omhoog en wordt ze donker groenstaan de suikerbieten in rijen enz. Er is geen enkele meststof, waarvan een hooger procent in den bodem tot zijn recht komt dan van chilisalpeter als men ze tenminste onder geen ongunstige omstandigheden, zooals plasregens e.d. zaait immers chilisalpeter lost in zijn geheel op en de planten hebben de gelegenheid de gansche hoeveelheid tot zich te nemen. Het is dan ook te hopen voor de land bouwers en wie beseft het tegenwoordig niet voor ons allen, dat er nog wat chilisalpeter- schepen ongehavend binnenloopen. Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmestfabriek. Sinds de statntenwijziging van 29 December 1916 is het aantal aandeelen nog belangrijk toegenomen en thans gestegen tot ruim 28400. In de verschillende districten zijn de volgende afgevaardigden aangewezen 1. Schouwen-Dui- veland A. C. de Oude te Noordwelle; A. N. van Langeraad te Ouwerkerk Jb. Klompe te SchuddebeursE. D. van Vessem teBruinisse; J. H. Boot te Haamstede. 2. Tholen en 8t- PhilipslandC. H. A. Stoutjesdijk en D. W. Klompe te Tholeu. 3. Zuid-Beveland P. Lin- denbergh te WemeldingeD. van den Dries te 's-HeerenhoekA P. WoutersenteKrabbendijke; H. van Iwaarden te Heinkenszand en K. van der Slikke te Wolphaartsdijk. 4. Noord-Beveland: P. de Bruyne te Kats. 5. WalcherenJ. H. Geachiere te Grijpskerke. 6. W.-Zeeuwsch- VlaanderenR, Stnrm te Biervliet en J. P. de Hullu te Nieuwvliet. 7. Land van AxelJan de Putter Jz. te Axel en M. de Putter te Terneuzen. Land van HulstP. S. van Jole te Hontenisse en C. F. de Deckere te Clinge. 9. Noord-Brabant bewesten Dintel M. P. Sneep te DinteloordJ. Lnykx en H. Timmers te Steenbergen en A. Eist te Wuuw. 10. Idem beoosten Dintel A. Punt te Fijnaart. 11. Noord- Holland R. Visser te Berkhout, W. Steen te Wijdenes en K. Kant te Zijpe. Deze 28 afgevaardigden, overeenkomende met 1 per 1000 aandeelen, vormen nu de algemeene vergadering der Z. C. K. Ze kwamen op 16 April jl. bijeen om een nieuw bestuur te kiezen. Vooraf werd het aantal, dat minstens 7 moet bedragen, op dat getal bepaald. Gekozen werden de heeren P. Lindenberg, A. C. de Oude, Jan de Putter, R, Visser, C. H. A. Stoutjesdijk, D. vau den Dries en A. Puut. Op deze ver gadering werd tevens in overweging genomen een nieuwe statutenwijziging, noodzakelijk ge bleken wegens een vonnis van den Amsterdamscheu kantonrechter, omdat een coöperatieve vereeni- ging in haar statuten niet opgenomen had een bepaling, aangevende tot welk bedrag de leden boven hun aandeelen aansprakelijk zijn. Hoewel de afgevaardigden gerechtigd waren tot wijziging over te gaan, werd toch besloten een en ander eerst nog aan de verschillende groepen toe te zenden ter bespreking. Op 26 April werd een vergadering gebonden van de 2 zusterverenigingen te Utrecht, ten einde te komen tot vorming van een nieuwe coöperatie, de Eerste Nederlandsche Coöperatieve KuQ3tmestfabriek, die voor gemeenschappelijke rekening een fabriek zal stichten en exploiteeren. Van de Z. C. K. waren 24 en van de N. N. C. K. 13 afgevaardigden aanwezig. Statuten werden vastgesteld en ver ier ook een bestuur van 7 leden benoemd. Gekozen werden de navolgende Heeren P. Lindenbergh, A. C. de Oude, R. Visser en P. S. van Jole van de Z. C. K. en D. Kloppenburg, H. D. Hamming en Potsma van de N. N. C. K. Omtrent bouw, enz. werd nog geen besluit genomen. K. VAN DER SLIKKE. In het groote offensief op het Westerfront is, ofschoon de actie nog niet geheel tot stilstand is gekomen, de actie der geallieerden toch aanmerkelijk verflauwd. In het laatst der vorige week en de eerste dagen dezer week is er zeer verwoed gestreden doch de successen door de ententetroepen behaald waren zeer gering in vergelijking van de eerste veroveringen. Achtereenvolgens zijn de aanvallen, die de Eugelschen bij Atrecht hebben gedaan, in waarde afgenomen. Maar ofschoon misschien het eind resultaat thans niet volkomen door hen is bereikt, voordeelen hebben zij in elk geval toch behaald. Echter niet dan ten koste van zware verliezen, zóó zwaar, dat men zelfs de verandering in het Fransche opperbevel er mede in verband brengt. Nu is generaal Pétain, die beroemd is geworden door de verdediging van Verdun en sinds dien een der populairste hoofdofficieren van het Fran sche leger is, tot chef van den generalen staf benoemd. Een te Milaan verschijnend blad de „Italia" verzekerde dan ook, dat de afgetreden opperbevelhebber Nivelle feitelijk is afgezet om dat hij het Fransche leger, door zijn niets ont ziende aanvalsmethoden zulke zware verliezen heeft berokkend. Maandag ziju de Franschen weer tot plaatse lijke aanvallen overgegaan. Na een heftige vnurvoorbereiding aldus het Fransche avondrapport viel de Fransche infanterie vanmiddag in Champagne de vijandelijke linies aan weerskanten van den berg Cornillet aan. Zij vermeesterden verscheidene versterkte linies tusschen de Cornillet en een punt be zuiden Beine over een diepte wisselend tnsscheo 500 en 1000 meter. Zij hebben hun linies ten noorden van de noordoostelijke hellingen van den Moot Haat tot den weg MaryMoronvilliers vooruitgebrachl. De mededeeling, dat de hevige ge8chutstrijd voortduurt, wijst er op, dat de Franschen hun aanvalsbeweging zullen voort zetten. Doch blijkens de laatste berichten is deze be weging teniet geloopen. Luidde het Fransche avond commanuiqué van Dinsdag reeds een wi het slechts sprak van vallen en over de gevs gemaakt, het Duitsche dag bevatte reeds mee Het houït Tef vuur-activiteit i», Engelsche aanvallen te. en Fontaioe. Van 's mi vuur weer toe eu blee van den nacht krachtig, t het aanbreken vau den c Fransche verkenningsaanvancu de Aisue, welke werdeD afgeslagen. Onze aan- valstroepeu maakten in nachtelijke ondernemingen ten N. van de Aisne krijgsgevangenen en ver overden machinegeweren. Bij de zuivering van een Fransche stelling ten N.W. van Sillery leed de vyand zware verliezen. Wij maakten 50 ge- vaugenen. Nieuwe Fransche aanvallen aan deu Chemin des Dames-heuvelrug weiden in hand gemeen afgeslagen. Van het Oosterfront en de overige froDten bereiken ons weinig berichten, die buitendien niets bizonders inhouden. Over den duikbooten oorlog wordt officieel door den Duitschen marinestaf medegedeeld: «In de maand Maart zijn volgens definitieve opgaven in totaal 450 handelsschepen met 885.000 bruto registertou door de oorlogsmaat regelen der centrale mogendheden vernietigd. H "van waren 345 vijandelijke schepen met te zamen 689.000 ton. Bij deze waren Engelsche schepen met een totaal van 536,500 ton. Verder werden 6 schepen, waaronder 3 vijandelijke, met te zamen 39,500 ton zwaar beschadigd, zoodat zij voor langen tijd nit het handelsverkeer moeten blijven. Sedert het begin van den oorlog tot deu 31en Maart 1917, zijn daarmee, de inden loop van het laatste kwartaal naderhand bekend geworden verliezen meegerekend, 5,711,000 ton van de vijandelijke scheepsruimte verloren gegaau. Het verlies voor de Engelsche vloot bedraagt 4,370,500 ton, dit is 23 pet. van de geheele Engelsche vloot bij het begin van den oorlog. In de centrale commissie van den Rijksdag heeft staatssecretaris Helffericb erop gewezen, dat de uitslag van den duikbootoorlog de ra mingen der marine in de eerste maand al met 25, de tweede met bijna 5Q procent heeft over troffen. Op het oogenblik is blijkbaar meer dan 1,600,000 ton en daarvan meer dan eeti mil- lioeu ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht. Of men nu ook de geheele voor den handel nog beschikbare Engelsche tonnenmaat op zeven of tien millioen stelt, het ia duidelijk, dat de Engelsche handelsvlootverliezen op deze wijze en in zoo'u omvang toegebracht, niet laug kan uithouden. Toereikende vergoeding door aanbouw is uitgesloten." Een vijftiental van onze Nederlaudsche schepen die sinds het begin van den verscherpten duik bootenactie in Engelsche havens lagen zijn Woens dag te IJmuiden tinnengeloopeo. Zooals men weet waarborgde Duilschland voor deze schepen veilige vaart. Ze ziju alle geladen met graan, veevoeder en kunstmeststoffen. Deze schepen houden de volgendedadingen in de „Akaid» gerst, de Ambon,, en de „Kam- bangan" een gemengde lading, de „Kennemer- land" maïs, wol en diverse audere goedereD, de „Alcor" eu de „Bellatrix" respectievelijk haver en gerst, de „Gorredijk* tarwe, lijnkoeken en rogge, de «Jobshaven" haver, de „Merak* en de «Procyon" respectievelijk maïs en gerst, de «Rijswijk" lijnkoeken. De „Sommelsdijk" tarwe en lijnkoeken, de „Waalhaven" gerst, de „Winterswijk" mais, de „IJsselhaven» gerst. De Nederlandsche schepen, welke sinds den aanvang van den verscherpten duikbootoorlog nog steeds in Engeland liggen, zijn de „Ameland" met 5600 ton salpeter, de „Terschelling" met 4200 ton maïs, de „Malang" met 4200 ton maïs en lijnkoeken, de „Themisto" met 6000 ton kunstmest en katoen, de „Veenbergen" met 7000 ton salpeter en de „Maasdijk" met 11000 ton kunstmest. Omtrent het tijdstip van thuis komst dezer scbepen is, naar wij uit goede bron vernemeD, op het oogenblik nog niets bekend. De ladiDgen van de booten „Hercules", „Sventa" en „Thalia", welke in Maart en April hier te lande met kunstmeststoffen en superphosphaat voor de kunstmestcommissie aankwamen, zijn van de N.O.T. Donder- 'edesgeruchten niet van vertrok Dinsdag naar it in verband met vredea- e Rijkskanselier Donder- doen toekomen, lingen moeten afwachten eronderstellingen grond in op Zierikzee. kri.~ noden. Nu heeft dan een onzer eigen Nederlandsche steden ondervonden, wat het zeggen wil, wan neer een officieel legerbericht kort en zakelijk meldt: „Onze vliegers hebben met waarneembaar succes bommen geworpeu op de „versterkte plaats X". In den nacht van Zondag op Maandag zijn op Zierikzee door een vlieger van onbekende nationaliteit eeD zestal bommen geworpen, met het treurig gevolg, dat niet alleen veel materieele schade werd aangericht, maar ook drie menschen, een heel gezin van mao, vrouw en kind, op slag werd en gedood. Twee huizen in de Sint Dominiusstraat werden totaal vernield. Bovendien zijn verscheiden daken afgerukt en ontelbaar vele ruiten gesprongeu. Het huis vau de familie Leydekker in de Dominiusstraat, waarop eeu der bommen terecht kwam, is een ruïnë gelijk. De lijken van man, vrouw en een kind werden vreeselijk verminkt op grooteu afstand gevonden. In de Molenstraat zijn twee pakhuizen in vlammen opgegaan. De woningen van notaris Biermaszen mr. Pol vliet, in dezelfde straat ge legen, werden deerlijk gehavend. In den tuin van notaris Biermasz kwam eveneens een bom neer Aan de Oude Haven is schier geen enkel huis ongedeerd gebleven. De meeste ingezetenen, die schade hebben geleden, zijn niet verzekerd. Ziedaar in 't kort de feiten. Dat het gebeurde in het vredige stadje groote ontsteltenis en ont roering heeft veroorzaakt, ia wel te begrijpen. Van welke nationaliteit het vliegtuig is ge weest, is nog niet met zekerheid bekeDd. Het H b I. vraagt zich af, hoe zoo iets kan gebeureD. .Opzet is natuurlijk geheel buitenge sloten. Het is soms moeilijk voor een vlieger om zich te oriëuteeren. Van den bekenden Ne- derlandschen vlieger Wijnmalen vernam het blad, dat eeu uit Engeland vertrokken op het compas reizend vlieger zich bij aankomst boven het vasteland heel wel een 50 K.M. kan vergissen. Maar, schrijft het, evenzeer als wij vau een duikboot eischen wij erkennen, volkomen te vergeefs dat zij geen schip aanvalt voor zij zekerheid heeft met een vijand te doen te hebben, evenzeer mogen wij van een vlieger eischen, dat hij geen stad zal aanvallen voor hij zekerheid heeft met eeu vijandelijke sterkte te doen te hebben. Wij twijfelen er niet aan of de vijand, die deze misdaad begaan beeft, zal met evenveel leedwezen als wij, vernemen, welk een ernstige fout gemaakt is. Er zal wel geeu poging gedaan worden om schnld te ontkennen en het zal onze regeering geen moeite kosten om verontschul digingen en schadevergoedingen te verkrijgen. Bewijst deze aanval op Zierikzee niet nog iets vraagt het blad. N.l. dat als oorlogswapen die bommengooierij toch al zeer weinig te be- teekenen heeft Daar zijn op een stad een aantal bommen gegooid. Drie bewoners werden gedood. Als dat nu eens geen rustige burgers, maar militairen waren geweest, wat had daD die beele tocht nog voor militair nut gehad Het meest te verwonderen is, dat er niet meer slachtoffers te betreuren zijn. Er is b.v, een huis ingestort, waarin zich tien personen bevonden (man, vronw en acht kinderen). Geen van allen bekwam ernstig letsel. De zes bommen vielen in de volgende volg orde op de stad de eerste op een huis bij de Oude Havende tweede ongeveer vijf huizen verder in een tuinde derde veroorzaakte den dood van de familie Leydekkers; de vierde den brand in de Molenstraat. Van de twee andere viel een bij de gasfabriek in het water, de laat ste in den grond bij de voormalige zoutkeet, waar evenals bij de andere bommen vrjj veel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1