T IN DE EERSTE KAMER sprak minister Loudon deze woorden„Elke oorlogvoerende partij beweert, als zij meent dat wij afweken van onze nentraliteit, dat dit ge schied is op pressie van haar tegenstander. Ook in enkele Nederlandsche. persorganen is die be wering geuit. Ik wil daar met alle kracht tegen opkomen. De regeering en ik hebben nimmer aan een dergelijke pressie toegegeven." (Applaus) Op een anderen dag sprak in dezelfde Kamer een lid deze woorden, die zeker velen in het hart zijn gegrepen Ik vrees dat het toezicht op de in ons land komende vreemdelingen niet afdoende is en dat men al te schroomvallig optreedt. Bij duizenden komen d? vreemdelingen in ons land. Tenge volge van de maatiegelen door de landen waar uit zij komen worden wij op rantsoen gesteld, zitten wij in het halfdonker en voor */5 in de kou. Wij zorgen voor hen nog beter dan voor ons zelf. Zij schrijven dit naar huis en dienten gevolge worden de snoeren door het buitenland nog nauwer aangehaald. Bovendien worden wij bespied en bespionneerd en ontstaat de kans dat er onlusten uitbreken. Het zou niet dc eerste keer zijn dat anti-militairisten, anarchisten enz. voor dergelijke doeleinden gebruikt worden". directeur en f40 voor den klerk en benoeming! Jaarboekje-1917 van den N. C door B. en W. Laatstbedoelden haudhaafden j pjej Jaarboekje van den Nederl. Coöp. Bond hun voorstel, doch bij de stemming slaakten de krjngenj die voor sociale vraagstukken stemmen zoodat de zaak tot de volgende ver- jn |jet algemeen en voor de coöperatie in het bijzonder interesseeren, reeds een goed gadering moest worden uitgesteld Daarna werd de rekening van de gasfabriek op voorstel van de commissie van onderzoek vastgesteld met een ontvang van f 24958,155 en een uitgaaf van f25730,14, kwaad slot f 771,985. De heer Willemsen, lid der commissie van onderzoek, maakte van deze gelegenheid gebruik om voor te stellen een gascommissié in te stellen. Na een eenigszins levendige geilachteu- wisseling werd daartoe in begiusel besloten. Daarna vaststelling van een aanvullingskohier op de hondenbelasting en, (in gesloten zitting) onderzoek van reclames tégen den hoofdei, ornsl. De vergadering duurde van 6 tot ruim 12-uur. LANDBOUW. Veilingsvereenigingen in Zeeland. .Onder voorzitterschap van Jh'. Van Vreden- burch uit Tholen, is te Goes op 24 April een vergadering gehouden van de Provinciale veiliugs- commissie in Zeeland van den Nederlandschen Tuinbouwraad met afgevaardigden van besturen der bij „Groenten-centrale" eu „Fruitcentralc" ingeschreven veilingsvereenigingen in de provincie Zeeland. Besloten werd, met ingang van 1 Mei 1917 de veilingskosten voor de groote veiling op 3% en voor de kleine veiliug op 6% te brengen, voor alle ingeschreven Zeeuwscue veilingsver eenigingen. Het besluit werd genomen in verband met de binnenkort te verwachten heffing van een half procent registratierechten van geveilde bodem voortbrengselen, zoomede tot dekking van oorlogs risico. Aan de „Fruitcentrale" en de „Groentecentrale" zal verzocht worden de veilingsrayous voor Zuid en Noord-Beveland te doen vervailen en de telers aldaar vrij te laten bij welke vereenigingen zij wenschen te veilen. Van onze berichtgevers. Openbare Vergadering van den gemeenteraad te lerseke, Dinsdagavond 24 April. Tegenw. 8 leden, voorzitter de burgemeester. Een menigte ingekomen stukken werden voor kennisgeving aaugenomen, o.a. het bericht van Ged. St., dat zij berustten in het raadsDesluit van 21 Dec. 11. betreffende den omvang van het onderwijzerspersoneel (met aanstellen van een onderwijzer met acte Eugelsch.) Blijkens het proc—verb, van kasopneming was op 29 Maart in de gemeentekas 4313,575. Op een verzoek om salarisverhooging van de vuilnisman antwoordde de raad met de toekeimiug van een duurtetoeslag van f 50 over 1916. B. en W. hadden f 25 voorgesteld. De heer J. Vermeulen fietsen- en motorhan delaar verzocht in erfpacht te verkrijgen 24 M2. vau het haventerrein om daarop een loods van 4 b(j 6 M. op te bouwen. De voorz. zei dat erf pacht niet opgaat en dat de mogelijkheid bestaat, dat het de bedoeling van requestaut is, in die loods benzine en petroleum op te slaan, wat Ben W. op die plaats gevaarlijk achten. Daarom verzochten zij renvoieering aan het D. B. ten einde met adressant de zaak te bespreken en later een voorstel aan den raad te doen. Na eenige discussie waarbij de heer Willemsen een goed woord deed ter bevordering der industrie in het algemeen werd het verzoek van B. en W. toegestaan. Mejuffr. M. J. Bal, gemeente-vroedvrouw, die wegens ziekte een vervangster had moeten aanstellen, vroeg en verkreeg vergoeding van de kosten daaraan verbonden ten bedrage van f 155,50. Aan den heer P. van Boven molenaar werd op zijn verzoek voor f 5, plus beschrijviugskosten een koop toegewezen een voormalige brandput bij zijn erf gelegen om dien te dempen. De beer M. de Koster Cz., koopman, bood zich aan als gegadigde voor den aaukoop van een gedempten put ia het dorp. B. en W. vroegen en verkregen machtiging om na onderzoek deu grond publiek en niet uit de band te verkoopen. Zonder discussie werd vastgesteld een ver ordening betreffende drankgebruik van jeugdige personen. De benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur (aanbevolen waren de heeren W. J. van Oeveren en Jan Kramer) ter vervanging van het overleden lid den heer M. J. van Oeveren werd aangehouden. De verordening van 31 Jan. II. op het finau- tiëel beheer van het levensmiddelenbedrijf werd ingetrokken en een ontwerp van een nieuwe verordening aangenomen. Bij de ingetrokken verordening was het salaris van den directeur vastgesteld op t 40 per maand. B. en W. stellen nu voor dit bedrag te ver dubbelen teneinde den directeur in de gelegen heid te stellen zich hulp te verschaffen en die zelf te bekostigen. De heer Willemsen had tegen die verdubbe ling geen bezwaar, maar hij weDschte de gelegenheid tot solliciteeren als helper of klerk open te stellen en de benoeming aan B. en W. op te dragen. De heer Bom stelde voor f50 voor den 8T-MA ARTENSDIJK. Donderdagvoormiddag had de landbouwersknecht J. L. alhier het onge luk te vallen toen hij vaD de zaaimachine wilde afstappen, waarop hij zat. Een mes van de ma chine ging hem over den voet, téngevolge waar van dat lichaamsdeel dermate gekwetst werd, dat L. zich naarhuis moest begeven en onder geneeskundige behandeling stellen. Deze week had de 9-jarige Th. de Gr., het ongeluk bij het- slooljespriugen te vallen, waardoor hij een arm brak. OUD-VOSSEMEER. Door den hond vaneen schaapherder werd bij de zeesluis aan den zeedijk van den polder Oud-Kijkuit een stekelvarken gepakthoe het diertje daar gekomen is, zal wel een raadsel blijven, daar er nimmer nog stekelvarkens werden opgemerkt. STAVKNISSE. Met 1 Mei a.s. te beginueu zal het weertelegram alhier weder dagelijks ge publiceerd worden op de gewoue plaats aan het Haven plein. Voor het herhalingsonderwijs voor'meisjes alhier heeft zich geen enkele leerlinge aange meld. De heer C. de Rooij alhier slaagde voor het diploma als bouwkundige, ingesteld door de Nederlandsche vereeniging van Architecten te Amsterdam. SCHERPENfISSE. Deze week werd alhier ter aardebeslcld de op zoo droevige wijze om het leven gekomen jachtopziener Johannes Opree. Zijn hond die hii altijd bij zich had kwam zonder meester thuis. Daarop aan het zoekeu gegaan zijnde vond men hem voorover in een sloot liggeo. Vermoedelijk is hij- door een toeval hierin geraakt en zoo jammerlijk verdronkeu. Bij de begrafenis wareo ook tegenwoordig de eigenaars der jacht Gebr. Lijssen uit Antwerpen. De ongelukkige laat een vrouw en een kind achter. Met algemeene stemmen is in de gehqnden raadszitting besloten dit jaar geen kermis te houden. THOLEN. De Emma-bloem, die Mafmlag jl. door eenige jongedames in ouze gemeente werd aangeboden, heeft dit jaar f 42.555 opge bracht. GEMENGD NIEUWS. Het verbranden van lijken van Duitsche sol daten, een bericht dat ook wij de vorige week opnamen, heeft zijn ontstaan te danken aan een onjuiste vertaling vau het in Duitsche berichten voorkomende woord „Kadaver" hetgeen lijken beteekent en waarmede in dit geval dierenlijken wordt bedoelt. Hel is gelukkig voor onze Oosterbureu dat bedoeld bericht niet juist is, hetgeen er in ver meld stond was fe afschuwelijk. Als getuigen iets zeker weten. Dan is het daarom nog niet zoo zeker. Dat is dezer dagen weer voor de Arnhemsche recht bank gebleken. Daar stond een dame terecht uit Nijmegen, beschuldigd van poging tot smok kelen van sajet. De aangeklaagde ontkende beslist bij die smokkelarij betrokken te zijn geweest, maar eveu beslist verklaarden twee bulpkoinmiezen en een kommies, dat zij de dame was, die was aangehouden. Toen kwamen drie getuigen h decharge ver zekeren, dat de dame op het uur, waarop ze dan zou zijn aangehouden, met haar man had gegeten iu een restaurant te Arnhem. Laat dan de visiteuse eens voorkomen, ge lastte daarop de rechtbank. De visiteuse kwam, zag en herkende do dame als de vrouw, die ze op smokkelen onder zocht had. De zaak scheen verloren. Maar de verdediger had nog een pijl op zijn boog. Ik zal u de vrouw toonen, zei hij, die inderdaad is aangehouden en gevisiteerd. De rechtbank gaf daartoe verlof; de vrouw werd voorgebracht en inderdaad moest de visiteuse erkennen, dat zij zich vergist had en dat deze de door haar gevisiteerde jonge vrouw was. Voor de ten onrechte aangeklaagde werd daarop door het O. M. vrijspraak gevraagd. Te Groot-Haasdaal (L.) is het dochtertje van de echtelieden C. in een ketel met kokend water gevallen en, onder hevige pijnen, den Volgenden dag bezweken. Duitsche beloften! Op 17 K.M. uit de Noord-Hollaudsche kust, ter hoogte van Egmond, dus in de vrije vaar- genl, i9 het Nedt-rlaudsche zeilschip „Arie M A 146" door een Duitsche duikboot iD den grond geschoten. De bemanning, 13 personen, kon zich in twee scheepsbooteu redden, maar met achter lating van al hunne bezittingen. bekende geworden. Ook dit jaar, hoewel het door de omstandigheden later dan gewoonlijk is ver schenen, is het goed verzorgd. Men viudt daarin nevens uitgebreide mededeelingen aangaande post, telegraaf, telefoon, zegels, munten, maten en gewichten, die voor ieder van belang zijn, uitvoerige mededeelingen, die in het bijzonder voor de besturen van coöperatieve vereenigingeu dienst doen. Er is een overzicht van de wette lijke bepalingen, die voor de coöperatie van belang zijner is eeu uitgebreide lijst van biuneulandsche eu buiienlaudsche adressen ten aauzien van do coöperatieve bawegiuger is een overzicht van de Nederlandsche coöperatieve pers en er zijn tal vau belangwekkende staatjes, die den vooruitgang der coöperatieve beweging in ons land en daarbuiteu aantoonen. Voorts vindt men in het Jaarboekje geschetst den ar beid en den wertckring van den Nederl. Coöp. Bond en eveneens van de Handelskamer te Rotterdam, de centrale Groot-Iukoopvereeniging der Nederiaudsche coöperatie die op een omzet van bijna 10 millioen mag bogen. Het Jaarboekje, dat met enkele illustraties is versierd, is bij het secretariaat van den Neieilandscheu Coöperatieven Bond te 's-Gra- venhage ook voor particulieren te verkrijgen. Niet alleen in Duitschland, ook in Enge land valt een toenemende ontevredenheid onder de arbeiders waar te nemen, speciaal op de mu nitiefabrieken.. Sommige Eugelsche bladen zijn van oordeel, dat de regeering weldra zal kunnen komen te staan voor ernstige arbeidersmoeilijk- hedeu. De platgetrapte servetring. Drie fijngekleede Duitsche dames hadden in een hotel te Utrecht gedineerd en waren daarna vertrokken naar het station. Nauwelijks waren ze vertrokken of er werd een servetring vermist. Men verdacht de dames, waarschuwde de politie en deze verzocht de dames bij 't station even mee te gaan naar het „boro". 't Geschiedde de dames werden door een visi teuse onderzocht, maar er werd geen servetring gevonden. Dus moest men ze onder betuigiug van leedwezen, wel weer laten gaan. Reeds was hiertoe besloten toen opeens het dochtertje van de visiteuse naar boven kwam ze had op de trap een platgetrapte servetring gevonden. Nu was er geen ontkennen meer mogelijk. De dames werden nu voor de keus gesteld allen naar de gevangenis of de daderes aan wijzen. Daarop maakte een der dames zich als de daderes bekend. Zij werd gearresteerdde anderen werden in vrijheid gesteld. Houten en Bordpapieren Zolen. Terwijl de prijzen van lederen schoenzol n voortdurend stijgen en deze ook na het einde van den oorlog ook nog wel jarenlang een duur artikel zullen blijven, zijn in Zurich uitgebreide proeven genomen, om een product te vinden, dat het leder vervangen kan. Zij wezen uit, dat daarvoor in de eerste plaats zolen van hout of vau bordpapier iu aanmerking komen eu dat deze wel driemaal zoo lang duren, iudieu over het loopvlak naar het procédé van Schoop een aluminium-laag of ijzerbeslag wordt gespoten, van ougeveer een tiende millimeter dikte. De zool behoeft dan 'slechts twee tot drie millimeter dik te zijn, wat het voordeel heeft, dat ze een groote mate vau buigzaamheid houdt. Door het gebruik van dit metaalbeslag kuuuen ook weeke, poreuze houtsoorten voor verwerking tot zolen in aanmerking komen. fERSEKE. Ned. Herv kerk voorin, en nam. 2 uur ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en avonds ds. Brouwt. Ond Ger. Geul. voorm., nam. en 's avonds ds. Kersten. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Voor het bouwen van twee woningen ten be hoeve van den heer C. van Dijke te St-Philipsland waren ingeleverd 5 biljetten laagste inschrijver P. Oerleman8 te Steenbergen ad f 7350. aan wien de uitvoering is^opgedragen. De be grooting bedroeg f 7000. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in •geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur, Vorzoeke beleefd eenige plaatsruimte iu Uw veel geleeon blad voor het volgende. De 8amen8pra»k in uw blad heeft, zooals ik tot mijn genoegen van ter zyde mocht vernemen, zjjn uitwerking niet gemist, hij zegt thans wel goeden dag. Nu ben ik evenwel tot de volgende conclusie ge komen: Is het niet treurig dat een man wiens eerste plicht het althans zeer 'zeker is, om ir. vrede natst en met de burgers te leven, naar bewering is, vrede en rost trachten ie brengen, voor gaat om twist en tweedracht te zaaien? De bonding die hy, ondergeschikt ambtenaar als hy is, naar aanleiding van een genomen besluit van Heeren Burgemeesters en Wethouders aannam was belachelyk, en is niet voldoende onder woorden te brengen. Ik hoop van harte dat hy langzamerhand zal gaan inzien wat plicht is, hoewel ik meen dat er alle grond bestaat om dit in twjjfel te trekken. Met dank voor de verleende plaatsruimte, en hopen de geen beroep meer behoeven te doen op de gast vrijheid van Uw blad. Cbr. 0 N D E R W IJ S. lerseke. Donderdag slaagden voor de akte onderwijzeres de jonge dames D. M. Wesdorp en C. de Veij, beideu van lerseke en leerlingen der R.N.L. te Goes. Kerknieuw 8. PER TELEGRAAF. Stavenisse. Door de autoiiteiten is het ver zetten van de schooluren zooals is aangevraagd toegestaan. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 10 our ds. Verschoor, nam. 2,30 uur ds. G. Enkelaar, Doopsbediening. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondagmorgen 10 uur Dr. H. A. van der Meulen van Bergen op Zoom. Geref. kerk voörm. 10 uur en nam. 2,30 uur ds. Van der Veen van Goes. Geref. Gem. voorin. 13, nam. 2,30 uur en 's avonds 6,30 our ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 leeskerk nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm, 10,30, nam. 3 uur en 's avonds 6,30 uur leeskerk SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 6,30 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskeik, nam. 3 uur ds. Steenbeek van Scherpenisse, Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 'savondi 6,30 uur dhr. G. v. d. Garde van Opheusden. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 8 en 's avonds 6,30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Loran van St-Pbiiipsland, nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, vuorm. 10 30 ds. Tollenaar van Brou wershaven, Bevestiging, nam. 3 uur ds. C. 8taal van Oosterlznd, intrede, 's avonds 6,30 ds. Tollenaar, Gemeente THOLEN van 20—27 April 1917. Gehuwd: M. C. Bout jiu. en L. M. Ver- katnman jd. L. J. C. van Rijssel jm. en Jde Jonge jd. Overleden Johannes Marinus Geluk, 72 j., echtgeuoot van M. W. Friderichs. Abraham van de Sande, 84 j. Gemeente Poortvliet over de maand Maart 1917. Geboren Willem Adriaan z. v. Frans Willem Anthonisse ^n v. Geertrnida Hartog, Abraham Johannis z. v. Comelis Karei van der Slikke en v. Cornelia Maria Rijstenbil, Laurina d. v. Jan Overheeke en v. Johanna Marina Lisseveld, Maatje d. v. Jacob Wouter vau As en v. Elizabeth Cornelia Bijl, Johanna d. v. Comelis Jan Steen- poorte en v. Pieternella Jasperse, Rachel Pieter- nella d. v. Leendert Voshol en v. Jucomina Laurina Deurloo, Marinus Jan z. v. Hendrik Jupse en v. Commerijntje Genze. Gehuwd: Johannes Pieter van Tiggle 26 j. jra. en Johanna Catharina van de Velda 24 j. jd. Overleden: Wilhelmina Isabella 9 mnd.d.v. Jacob Jacobus Besoo en v. Jannetje Maria Jakoha Hendrik» Hage, Abraham Johannis 5 dagen z. V. Comelis Karei van der Slikke enjv. Corneli* Maria Rijstenbil. Gemeente IERSEKE, van 2026 April. GetrouwdAdriaan Janse, 26 j. jm. en Maatje Willemina Sinke 21 j. jd. Ondertrouwd Aogustiuus Petrus Verhruggen 22 j. jm. te Hulst en Neeltje Minnaard 17 j. jd. Hermanus Wondergem 27 j. jm. te Middelburg eu Jannetje Hoogesteger 23 j. jd. Geboren Jan Pieter, zv. Adriaan de Putter en Levina van de Velde. Pieternella, dv. Jau van Kruiniugeu en Geertruida Paauwe. Marktberichten. THOLEN, 28 April 1917. Boter f 1.per ,/2 K.G. Eieren f 7.75. Regeeringseieren, geeu aanvoer. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 1,1$% per 2/2 K.G. Veilingsvereeniging »De Eendracht" Tholen. Veiling van 24 April 11. te Tholen. Uien (gr. br. z.) voor overzee van f 16.— tot Uien (gr. br. z,) voor overland van f 31,tot per 100 K.G. Knolrapen voor export van f 40.tot f per 1000 K.G. Veiling van 26 April 1.1. Uien (gr. br. z.) voor binnenland van f 14, tot f per 100 K.G. Knolrapen voor de drogerij van f30 tot f37,50 per 1000 K.G. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 24 April, werden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd versche Iolandsche hoendereieien f 8,51 tot 19.17 Middenprijs f8.70. Eendeneieren f9.10 tot f9.33. Ganzeneieren f 20.tot f Kalkoeneieren f 14,tot f Aanvoer 247500 stuks. t

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2