wEBfflail, pvp m ie itelanpa ra sesteMi, laadbonw, m. No. 1674 Zaterdag 28 April 1917. Drie en dertigste jaargang. EN DE OORLOG. FEUILLLETQH. OVER VIJF JAREN. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prj» per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,17Voor het buitenland 90 cents, «ouder geïll. Zondagsblad. Ingezondsn stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I e n o' vóór DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblkp. Tntekc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pubiicatiën. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend dat door de brandstoffen-commissie op Zaterdag 28 April a.e. begonnen zal worden met bet verstrekken van brandstoffen op bonsdat op dien dag daarvoor kaarten met bon zijn te verkrygen op bet Gemeentehuis (ingang Stadhuis) tusschen 9 en 1 uur dat genoemde kaarten in alphabetische volgorde wordou uitgereikt en wel voor de namen met den beginletter van A t/m E van 9 10 uur, van F t/m K van 1011 uur, van L t/m R van 1112 uur en van S t/m Z van 121 uur. Een ieder gelieve te zorgen dat hjj by den aan vang van bet uor waarin zyn kaart kan worden af gegeven ter plaatse is. Dat op Zaterdag 28 April a.s. op bon no, 1 ver krijgbaar zyn aan het pakhuis van de Steenkolen- vereeniging „Volharding" 30 K.G. Turfbriketten A f 0.83. Het pakhuis zal daartoe geopend z(jn van des v. m. 9 1 en des n. m. van 25 uur. LOSSE BONS ZIJN ONGELDIG. Tbolen, 27 April 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 29 April5 Mei 1917 gebruikt kunnen -worden de volgende coupons voor de rant soeneering van levensmiddelen voor erwten no. 12, voor rijst no. 13 en 14, voor gort no. 9, voor bak- en braadvet no. 10, voor zeep no. 12, voor varkensvleeich no. 15 en 16, voor aardappelen no. 12 en 13. Tbolen, den 27 April 1917. Invordering 's rijks direote Belastingen. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be kend. dat het kohier der personeele Belasting over bet dienstjaar 1917, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter band gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Tholen, 25 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Zooals uit de berichten over de knehtige artillerie-voorbereiding der Engelschen was le verwachten was het thans weer hunne beurt een tweede poging te doen om de Duitsche stelliugen op het Westerfront tot teruggaan te dwingen of e. v. te trachten dat front door te breken. Op de slagvelden (lijkenvelden noemde een Duitsch bericht ze, en we zijn nog steeds geneigd liever van slachtvelden dan van slagvelden te spreken) van Atrecht c.s. is de siag met hernieuwde hevigheid ontbrand. En naar de tot nu inge- komeu berichten zijn de successen voor het meerendeel weer te boeken voor de Engelschen, ofschoon de Dnitschers hevig weerstand bieden. Het Duitsche legerbericht van Maandagmiddag meldde reeds dat, «na trommelrnur de infsnterie- gevechten dien ochtend weer waren begonnen". En het Engelsch legerbericht van denzelfden dag bevestigde Tiet Duitsche door te melden dat er aanvallen plaats hadden op een breed front aan 7) En Héléne lei het bevallig kopje tegen Ida's schouder en sloeg den ronden, blanken arm om haar hals. Deze zweeg een geruimen poos en streek zacht met de hand over die harer zuster. „Gods wegen zijn niet onze wegen Héléne. Hy heeft het anders geleid. Willem heeft n lief als zijn oogappel. Het zou hem het hart breken, als hij moest denken, dat je hem niet liefhadt. Dat is het toch niet?" „O zeker zeker niet!" zei Héléne zacht en richtte zich haastig op, verschrikt door Marion's gedaante aan het tuiuhek. VII. Het huisgezin waar Héléne te Dusseldorf i, bestond uit eene moeder en twee dochters. logeerde beide oevers der Scarpe, die een „bevredigend" verloop hadden. Uit dat woordje „bevredigend" was al eeuigszins af te leiden dat het verloop niet was als van de gevechten 'bij den vorigen aanval. Uit de volgende berichten bleek dit vermoeden dan ook allezins gewettigd. la het Engelsche avondcommuniqné werd dan ook medegedeeld „Aan beide oevers der Scarpe is de zware strijd voortgezet. Belangrijke stellingen van den vijand zijn veroverd. Wij namen het dorp Ga- vrelle en de vijandlijke verdedigingswerken over 2V2 nijl zuidwaarts. Aan den rechteroever van de Scarpe baanden troepen zich met de wapenen den weg voorwaarts over een breed front en namen Guémappe". Over het verloop vau den uieuwen Engelschen aanval meldt Reuters correspondent te velde deze bijzonderheden Na de betrekkelijke rust in de afgeloopen week zijn de Britten vandaag bij het gloren van den dag tot den aanval over gegaan. Dit geschiedde op verscheiden punten aan het front tnsschen St. Quentin en Lens. Kort véér bet aanbreken van den dag zwol bet onverpoosde en goed geleide bombardement, dat nur aan uur aan één stuk de draadversperringen stnkhakte, loopgraven wegveegde en verdedigings werken vergrnizelde, tot een allerhevigst spervuur aan. De wervelwind, die den aanval voorafging, was de zwaarste, waarvan ik op dit froDt ge tuige was. Men kan begrijpen, hoeveel munitie wij tegenwoordig hebben, als men weet, dat het bij het bombardement van 9 April noodig was, twee treinen op te houden, die granaten naar het front vervoerden, daar de voorraad volgens het rapport van den officier, die daarop toezicht hield, sneller werd aangevoerd dan de batterijen er behoefte aan hadden en bij opstopping dnchtte. Toen het oorverdoovend gordijnvuur langzaam begon vooruit te schuiveD, sprong de infauterie uit de ioopgraven te voorschijn met de nauwkeurigheid van eeu trilbeeld. In den rossigen gloed ging ze voorwaarts. Precies zoo is dit al zoo vaak geschied behalve, dat bij elke nieuwe gelegen heid de beweging gladder van stapel loopt en men vaster op den uitslag daarvan bouwt. Het bericht uit het hoofdkwartier maakt bekend, wat er aan betrouwbaar nieuws reeds ontvangen werd. In 't algemeen gaat het goed met den aanval. De gevangenen, die al binnen de hekken werden gebracht, gaan de duizend te boven. Het is mooi en helder weer. De vliegers nemen vol-op deel aan den strijd. Inmiddels deelen de laatste berichten mede, dat het aantal gevangen bij dezen aanval ge maakt reeds de 2000 overschrijd. Van de Woensdag en Donderdag ontvangen berichten laten we hieronder een en ander volgen Uit Berlijn wordt berichtOp dec 23en April in den ochtend nam de artilleriestrijd toe tot het sterkste trommelvuur. Spoedig daarna kwa men achter de artillerie op 30 K.M. frontbreedte de Engelsche stormcolonnes, op verschillende plaatsen voorafgegaan door tanks", tot den aanval vooruit. Ons vernietigend vuur noodzaakte hen op verschillende plaatsen met zware ver liezen te wijken. Mevrouw Förster was proffessors-weduwe en had, om op den voet te koutten blij/en voortleven waarop zij dit bij het leven van hareD man had gedaan, een groot huis betrokken en daarvan appartementen aan heeren verhuurd. Dames waren haar te lastig, maar heeren waren den heeleu dag uit, hadden niet zooveel complimenten en men had er cog aangenaam gezelschap aan. Vooral voor Otillie en Meta, die anders zoo'n trenrige jengd hadden. „En dan" maar dat zei Mevrouw Förster niet tegen haar kennissen. „Men wist nooit waar het goed voor was." Haar dochters waren toch ook kindereu van een deftig man en waren even goed als de rest, en even knap ook. Wat was zij niet verontwaardigd geweest over eene barer vroegere vriendinnen, de vrouw van den overste Kühler, die haar had aangeraden Otillie, die nog zoo jong was toen haar vader stierf, op eene Réal-Schnle te zenden en haar hare examens te laten doen. „Dan kon het kind haar eigen brood verdienen en 't was beter voor haar en voor Meta ook, dan om in het zelfde huis te wonen en om te gaan met heeren van allerlei slag." Ten N. van de Scarpe heeft de vijand zijn aanval niet herhaald. Ten Z. van de rivier ontbrandde aan weers zijden van den straatweg AtrechtKaïnerijk het gevecht opnienw. Over een breed front vielen de Engelschen in dichte aanvalsgolven van Che- rizy tot Wancouri aan, maar in ons vuur en in handgemeen liepen de Engelsche aanvallen overal onder zware verliezen dood. Het aantal voor onze Stellingen liggende doode en gewonde En- gelscen is buitengewoon groot. Verscheidene tanks werden vernield. In tegenaanvallen maakten wij 660 gevangenen. De Engelsche berichten luideu De gevechten waren buitengewoon hevig. Op het front van Croisiiles en Gavrelle waren zeven divisies in het gevecht. Verschillende belangrijke punten gingen van de eene hand io de andere, doch wij bleven ten slotte meester van het ter rein, behalve enkele hnizeu van Roenx. Een Ëogelsch legercorps maakte gevangenen, die tot vijf verschillende Duitsche divisies behoorden. Over het^ehenle front maakten wij vorderingen. Ook heden was hier en daar het gevecht zeer verwoed tusschen de Sensée-rivier en Monchy- le-Preox kwamen wij vooruit tot op enkele hon derd yards van Fontaine-les-Croissiles en Cherisy. In den namiddag werd een aanval van den vijana door onze artillerie gestuit. Sedert gisterenmor gen hebben wij iets meer dan 2000 gevangenen geteld; er komen nog steeds nieuwe bij. Uit de eerstkomende berichten zal nog moeten blijken of het succes der Engelschen wel zoo groot zal worden als dat van het eerste offensief waar de Fransche en Engelsche troepen tusschen 4 en 20 April bij elkaar 33000 gevangenen maakten en 330 kanonnen bemachtigden. Op het Oosterfront schijnt de weergesteldheid nog niet gunstig genoeg om den strijd met eenige kracht in te zetten en hoewel op het Zuiderfront meer levendigheid begint te komen zijn daar nog geen noemenswaardige aanvallen geschied. De ceutralen schijnen, volgens de Italiaansche be richten, zich voor te bereiden op hernieuwde bedrijvigheid want achter de linies zijn groote troepenverplaatsingen waargenomen. In Mesepotamië blijven de Engelschen de Turken vooralsnog de baas. Een legerbericht van Generaal Maude, de Engelsche bevelhebber deelt over het krijgsbedrijf aldaar het volgende mede: «De slag aan den rechteroever van de Tigris, tusschen Samara en Istaboelat, is in den nacht van 22 dezer voortgezet. Er was een verwoed haudgemeen en de vijand deed veel tegenaan vallen. Wij joegen hem uit hardnekkig verdedigde stellingen en schuilholen, die zorgvuldig in orde waren gebracht en van boven door ijzeren platen afgeschut. Wij vervolgden hem en bezetteu 23 April het station Samara. De vijand vernielde inderhaast alles wat binnen zijn bereik was. Wij bemachtigden o.a. 16 locomotieven, 224 spoor wagens en twee schuiten met munitie. De vijand leed den 21sten en 22sten zware verliezen.» Dit bericht wordt door de Turken. alhoewel deze hun tegenslag wat trachten te bemantelen door mooie woorden, bevestigd. Het Turksche desbetreffende bericht deelt mede„Aan het „Wat meende Mevrouw Kühler wel Moesten de meisjes maar schooljuffertjes of gouvernantetjes worden was dat goed genoeg voor haar kinderen Ze nog meer vernederen omdat ze arm waren en ze alie kans benemen, om eenmaal eene positie in de maatschappij in te nemen, als vrouw van een man uit haar eigen kring? Wel bedankt! Zij zon wel beter voor de toekomst harer kinderen zorgen. En zij keerde haar voormalige vriendin den rug toe, huurde een groot huis, op een der mooiste standen van Düsseldorf en nam fheeren commensalen." Spoedig waren hare kamers bezet door jonge officieren of ambtenaren, die het wel aardig vonden, wanneer zs niets beters te doen hadden, bij bnn „hospita" (zij moest eens weten, dat zij baar zoo betitelden) een praatje te komen maken, of met Otillie en Méta wat te qoquetteeren. Wel verbraken verscheidene harer vroegere kennissen allen omgang met de weduwe, toen zij merkten, dat de huiskamer en de salou ook als algemeen territoor werd beschouwd. Maar daar brak mevrouw Förster zich het hoofd Diet mede. Er waren nog genoeg menschen, die heel gaarne by haar aan huis kwamen, die haar Irakfront heeft de vijand met verscheideu divi sies en veel artillerie onze stelliugen aan den rechteroever van de Tigris aangevallen. Hij slaagde er aanvankelijk in voet ie krijgen in een deel onzer stelling aan den linkeroever, maar werd uit de meeste loopgraven weder verdreven. Nadat onze troepen met succes de vijandelijke aanvallen hadden beantwoord, werden zij in den nacht, in een eenige kilometers noordwaarts ge legen stelling teruggetrokken." In de Noordzee is het weer eens tot een trtffen gekomen tusschen lichte Duitsche strijd krachten en Engelsche torpedojagers. De verliezen aan beide zijden waren ongeveer gelijk, de Duitschers verloren een tordedojager meer de Engelschen en trokken toen de over macht der Engelsehen bleek, terug. Ondertusschen heeft President Wilson Ame- rika's oorlogsdoel kenbaar gemaakt, tenminste de president is aan het confereeren met de Engelsche en Fransche missies die in Amerika zijn aangekomen. Aan «Daily News» wordt uit Washington gemeld, dat Wilson de volgende gezichtspunten aan den leider der Engelsche missie, Balfour, zal voorleggen: lo. de President hoopt, dat Amerika's deelneming den oorlog zal bekorten en dat de plannen dienovereenkomstig znllen worden gemaakt. Een duurzame vrede is echter van meer gewicht dan een onmiddellijke vrede met een ongebroken Duitschland. Het is Wilson's ideaal, dat de vrede, dien de gealli eerden willen bevechten, duurzaam zal zijn 2o. bespreking van de Moorue-leerwelken invloed Amerika's deelneming aan een Euro- peeschen oorlog op haar kan hebben, haar toe komst in verband met Latijnsch-Amerika en baar status wat aangaat de Europeesche deel neming in de toekomst aan de Amerikaansche aangelegenheden 3o. Wilson zal zich vermoe delijk verklaren voor het maken van Konstan- tinopel tot een open haven. De kwesties van Elzas-Lotharingen en de Dnitsche kolonies iD Afrika beschouwt Wilson als zaken, die alleen Europa aangaan 4o. men verwacht, dat de President zal verklaren, dat hij instemt met den eisch, dat Duitschland een groote schadeloos stelling zal geven voor het herstel van België. De duikbooten-oorlog gaat ondertusschen voort. Weer zijn in de afgeloopen week heel wat schepeu vernietigd, zoowel van de oorlogvoerende mogendheden als van de neutrale. Spanje heeft thans ook een ernstig protest gericht aan de Duitsche regeering over het torpedeeren van Spaansche schepen en naar het schijnt niet zonder eenige uitwerking. BINNENLAND. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Districtsschoolopzieners verzocht om, wanneer wijziging van leerplannen van openbare lagere scholen wordt voorgesteld, in verband met de zomertijdregeling, daaraan, zoo de plaat selijke omstandigheden inderdaad hiertoe nopen, de goedkeuring niet te onthouden. De Districtsschoolopsiener zal dos in ieder geval afzonderlijk hebben na te gaan of er nood zaak is en ook of de belangen van anderen niet worden geschaad door het verzetten van de schooltijden. achten en prezen, omdat zij haar best deed om door de wereld te kotneD. Maar zij wist zeker, dat was zjj op een kleine bovenwoning getrok ken en had zij haar meisjes bnileDshuis laten gaan, zoo als Mevrouw Kühler haar had aange raden, die zelfde kennissen haar niet zonden hebben aangezien. Zij woonde nn toch in een mooi hardsteenen huis, waar genoemde kennissen gaarne kwamen, omdat er zoo'n prettige, onge kunstelde toon heerschte. Ongekunsteld genoeg soms wel wat onge geneerd. Maar dat moest men zoo nauw niet nemen; jongelui waren jongelui. Maar toeu Héléne nog bij Frau Scheren was en terstond door Otillie en Méta op de inne mendste wijze was behandeld en door de moeder herhaaldelijk uitgenoodigd werd om toch zooveel mogelijk bij hen te komen had zij, vooral in den beginne, gevoeld, hoe of waarom wist zij niet, dat de toon daar aan hnis toch anders was. Anders dan bij een paar familiën, die zij in Düsseldorf had leeren kennen. Anders dan bij Fran Scheren, hoe weinig aantrekkelijk deze ook voor haar was. En bovenal anders dan zy Pet te huis was gewend. {Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1