klupi i» usnt, luim, edi njv. Zaterdag 14 April 1917. Drié en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatiën. IERSEKSGHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr:;s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco er post f1,176. Voor het buitenland 90 cents, «onder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ir,gewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. THOOLSCHE COURANT UITGA Vi. Telef. Interg 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrootér letters naar plaatsruimte. Bij abonnemont aanmerkelijke prijsvermindering. Jachtakten. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- end, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijg- aar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jacht- kten, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli anstaande en eindigende 30 Juni van het volgende iar, en noodigt belanghebbenden uit hunne aan- ragen ter bekoming dier abten zooveel mogelijk, óór den 1 Juni e.k. ter secretarie in te dienen. Tholen, 7 April 1917. VISCHAKTEN. Binnenvisscherij. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- end, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijg- aar zijn formulieren voor de aanvragen tot het be- oraen van een visch- ot hengelakie, voor het jaar, anvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni laaropvolgende.en noodigt belanghebbenden nit hunne anvragen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k. aan tem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt: GROOTE VISCHAKTEN, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigun, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (2,50J KLEINE VISCHAKTEN, tot het visschen met een daarin genoemd viscbtuig, tegen betaling van een gulden (f 1,- HENGELAKTEN, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (f 0,50). Voor het visschen met één hengel, geen loop- of leephengel en geen peur zijnde, behoeft geene aaa- iage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te visschen worden liet meer verleend. Geen akte wordt uitgereikt ,o. aan hem, wien ingevolge art. 34, eerste lid, der Visscherijwet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging !o. aan veld- en boschwachters, beambten der mare chaussee, niet zijnde hulp-officieren van justitie, ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, be neden den rang van inspecteur der rijksveld- wacht en van inspecteur van politie, beambten van den ryks- en provincialen waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Tholen, 7 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. LANDSTORM. Jaarklasse 1917. Cavalerie, tweede gedeelte. Oproeping voor den werkelijken dienst. De Burgemeester van Tholen brengt ter openbare tennis. dat de in de registers van den landstorm ngeschreven personen der jaarklasse 1917, die zyo oegewezen aan het laaist-opkomend gedeelte der Cavalerie, bij dezen worden opgeroepen om op Vrydag len 18 Mei a.s. des namiddags te 121/2 uur aan- vezig te zijn in de kazerne in de Korte Noordstraat Middelburg, ten einde in werkelijken dienst te vorden gesteld. Tholen, 11 April 1917. KANTONGERECHT TE THOLEN. I April 1917. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding van het polder reglement. J. K. te Siot-Annaland tot f 1,boete of dag hechtenis. Vee laten loopen op -weiland M. G. te Poortvliet, tot 2 boeten elk van 3,— of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Jacklover treding. W. M. G. te Tholen tot 2 boeten elk van 15,- of 6 dagen hechtenis voor elke boete. j. d. G. te Rotterdam tot 2 boeten elk van 10,of 3 dagen hechtenis voor elke boete, net verbeurdverklaring van het niet iubeslag genomen geweer en haas en bevel tot uitlevering daarvan of te betalen f 25,ea f 2,A. d. G. Scherpenisse tot f 10,— boete of 3 dagen tiechtenis. Overtreding politieverorden ing W. C., C. P. en C. V., allen te Sint-Maar tensdijk ieder tot f 1, boete of 1 dag hech tenis voor ieder hnnner. Overtreding louwver ordening. J. R. te Scherpenisse tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding wegenreglement. A. B. te Poortvliet tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet J. P. d. B„ L. d. B., H. R. en C. C. F., allen te Sint-Philipsland, ieder tot. f 5,boete of 3 dagen hechtenis. C. V. te Sint-Philipsland tot f 10,boete of 3 dagen hechtenis. J. v. d. J., W. M. v. D. eD J. J., allen te Oud-Vossemeer ieder tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. W. B. te Oud-Vossemeer tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis. J. H. te Tholen tot f 3, boete of 2 dagen hechtenis. A. Q. te Tholen tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis. J. G., J. A. V. en A. J. V., allen te Sint-Annaland, ieder tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. W. E L. v. H. en A. A. C. W. allen te Sta- venisse, ieder tot f 5,boete of 3 dagen hech tenis. J.C. v. 8., P. O, en C. O. allen te Sint- Maartensdijk tot f 5,boete of 3 dageD hech tenis. Ver wekken van nachtrumoer J. v. d. S., C. J. S. en P. J. S allen te Tholen, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Loopen of rijden op verboden grond. M. W., J. N. en W. C. P. alleu te Sint- Philipsland ieder tot f 1,boete of 1 dag hech tenis voor ieder hunner. Overtreding polderreglement. N. G., J. P. V. en W. W. alleu te Stave- nisse, ieder tot f 1,boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. M. H. en J. L. d. J. beiden te Stavenisse, ieder tot 2 boeten elk van f 1, of 1 dag hechtenis voor elke boete. Overtreding Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 tS. 141). H. v. Y. te Staveuisse lot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding dei politieverordening M. C. S. te Sint-Maartensdijk tot tl,boete of 1 dag hechtenis. Zijn trekdier op den openbaren weg onbeheerd laten. M. d. J. te Sint-Annaland, L. v. d. B. te Stavenisse en H. K. te Sint-Annaland, ieder tot f 2,boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van het. polderreglement. A. J. te Sint-Maarten9dijk tot f 1,boete of 1 dag hechtenis. Overtreding Motoren rijwielwet. J. Q. te Sint-Philipsland, L. W. te Sint- Maartensdijk, A W. te Sint-Philipsland, J. W.M. te Cortgenc, C. M. te Scherpenisse, ieder tot f 1,— boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding politieverordening C. P. d. H. te Sint-Maartensdijk tot f 1, boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. T. A. P., A. P., beiden te Sint-Maartensdijk, P. J. S., C. J. S. Sz. en J. v. d. S. allen te Tholen, J. d. W. en A. P. beiden te Sint- Maartensdijk, ieder tot f5,boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap bij herhaling. C. P. d. H. te Sint-Maartensdijk lot 2 hech- t^nisstraffen elk van zeven dagen. Het Paaschfeest, het feest der herleving en der opstanding, is ook dit jaar weer een feest des doods geweest. Terwijl andere jaren de brou- zen klokken het hernieuwde leven uitklmgelden en luiddeD, ook dit jaar spreidden de kanonnen zelfs voor een deel gegoten uit deze klokken brommend dood en verderf. Sombere tegenstel ling, voorwaarToch schijnen er nu eenige licht- pu* ten te komen, die de naaste toekomst tegeu- laciien. De oorlog schijnt niet langer zoo star eu zoo dor, er is vooral op het Westerfront be- we> :ng gekomen in de strijdende machten. En dai-rtoe moest het komen wil men hopen op een eenigszins spoedig einde der verschrikkingen. Ht gebeurde op het Westerfront getuigt er nu var., dat de overmacht der Franschen en Engel- schen thans de schaal heelt doen overslaan naar hu*iue zijde. En de Duitschers hebben dit reeds lang verwacht, daardoor kwamen hunne vredes voorstellen, die heel natuurlijk door de enteute wedden verworpen, daardoor kwam de verscherpte duik bootenoorlog, die te beschouwen is als een de- laatste noodsprongen van de steeds meer in 't nauw komende centrale machten. .Na het inzetten van het Engelsch-Fransche ofl nsief en den strategischen terugtocht der Di i'.schers, zijn de entente-troepeu vooruit blijven ga n, wel hij stukjes en beetjes, maar toch steeds ts)volhoudende. Eo nu is na een hevige vuur- vojrhereidiug eeu flinten slag geslagen op deD P*aschmaandag, die een gejuich heeit doen op gaan in al de entente-landen. Bij Atrecht werd Maandag een aanval ingezet our een front van 20 kilometer. In een zwaar gevecht gelukte het oen geallieerdeu de Duitsche st* Hingen binnen te dringen aan de van Atrecht ^V)o^»nenué .straatwegen. We laten hier de En- gVóicbe berichteii óver üeT verloop van Jeu slag volgen. Met goed gevolg worden de operaties volgens de opgemaakte plannen uitgevoerd. Over het geheele front lusschen Henin-sur-Cojeul en den zuidelijken zoom van Givenchy-en-Gohelle heb ben onze troepen de vijandelijke linie stormen derhand geuomen over een diepte van 2 tot 3 mijlen nog rokken wij steeds voorwaarts. De verdedigingswerken op dit frontstuk be vatten ook de Vimy-hoogte, die de Canadeesche troepen hebben genomen. Deze stelling omvat eeu netwerk van loopgraven versterkte punten Neuville, Vitasse, de Telegraafheu vel, Tilloy- les-Mofflaines, de Observatieheuvel, St. Laurant- Blagny, les Tilleuls en de la Folie-hoeve. Ver volgens veroverdeu onze troepen de meer naar achter gelegen verdedigingswerken, die nieuwe sterke loopgravencotnplexen en de volgende versterkte plaatsen omvatten Feuchy, de Feucby- kajiel, de Hyderabad-redouts, At bies en Thelus. De vijand werd verdreven van de O.-hellingen van den heuvelrug van Vimy. Wij Damen het doip Fampuux, waardoor de N. en Z. oevers van de Scarpe verdedigd werden. Het aantal gevangenen van gisteren bedraagt meer dan 9000. Meer dan 40 kanonnen werden veroverd. Ondanks hevige sneeuwstormen werden de operaties Woensdag krachtig voortgezet. Wij hebben de uiterste grens van Monchy le Preox, 5 mijl teD oosten van Atrecht bereikt, en den vijand uit Farbus en uit het Farbus-lvL.. h ver dreven. Hedenmiddag werd wederom hevig gevochten aan het Noordelijk uileinde van de Vimy hoogte, alwaar wij opnieuw belangrijke stellingen ver overden. Wij maakten daar krijgsgevangenen en mitrailleurs buit. In de richting van Cambrai brachten wij ODze linie ten Noorden van het dorp Louveral vooruit. Vijandelijke tegenaanvalleu op verschillende gedeelten van ods froüt hadden geen succes. Sedert gistereuochtend, toen wij den aanval begonnen, maakten wij reeds meer dan 11.000 mao, o.w. 235 officieren, gevangen. Wij hebben ook meer, dan 100 kaunonnen, waaronder zware, alsmede 60 loopgraafmorlieren en 163 mitrail- liers buitgemaakt. Van het Oostfront het volgende bericht: Naar de Corriere della Sera uit St. Peters burg verneemt hebben de Russische verliezen hij de laatste gevechten aan de Stoohol 20 tot 25,000 man bedragen. De onverwachte aanval van de Duitschers werd met buitengewone hevig heid uitgevoerd. Russische bladen schrijven het succes van de Duitschers o.a. toe aan de zenuw achtigheid, die onder de Russische troepen ten gevolge vau de revolutie heerscht. De Duitschers stonden bij deze gelegenheid onder bevel van generaal Bernhardy, Van de andere fronten komen geen belang rijke berichten. *Echt op z'n Amerikaansch^ zouden we haast zeggen beginnen Noord- en Zuid-Amerika nu een lawine van oorlogsverklaringen over Duitsch- land uit te storten. Cuba, Brazilië, Panama, Guatamala, Hondures, San-Salvador, Chili, Peru, Drugdy en Argentinië hebben of den oorlog reeds -verklaard of zijn van plan het te doen. Door zijn houding in den Duikbootenoorlog krijgt dus Duitschland zoowat de geheele blanke of liever Latijnsche wereld tegenover zich. Er is te veel haat gezaaid door het torpedeereu van schepen van ouzijdige naties, dat het geen verwondering kan baren, dat dit het gevolg er van is. En vooral de U. S. A. gaan krachtig helpen, vooral ook op geldelijk gebied. Maar ook op andere wijze is de regeariug bezig. De President heeft het program geteekend van het departemeut voor de scheepvaart, om een vloot van 1000 houten schepen van 3000 tou elk te bouwen, ten einde de verliezen ten gevolge van den duikbootoorlog goed te maken. De eerste schepen zullen binnen 5 maanden gireed zijn. Het Congres heeft 50 millioen dol lars ^oor dat doel toegestaan. Het plan is om 20.000 ton per maand te bouwen de contracten voor uëu bouw zijn reeds afgesloten." Dan wil de ex-President Roosevelt ook krachtig ingrijpen. Hij heeft een bezoek gebracht aau Wilson en bij dezen erop aangedrongen een landingsleger naar het Europeesche front te zenden Trouwens, de inschrijvingen voorden nationalen dienst nemen steeds toe. Gisteren bedroeg het aantal 290.200, van wie zich in de afgeloopen week alleen 250,000 hadden aangemeld. Men verwacht spoedig een getal van 500,000. In Rusland wordt de toestand een weinig verward. De nienwe Russische regeerieg heett eeu door Prins Lwof ouderleekende proclamatie uitgevaardigd, waarin ze openlijk verklaart, dat de verdediging des lands, zich tengevolge van de verontachizaiuiiig door het vorige bewind iu zeer ontredderden toestand bevindt. De Russische fiuanciën, de levensmiddelen- voorziening en de muuitieverschaffling voor het leger, ziju totaal in de war, het geheele econo mische leven is ontwricht. De proclamatie gaat dan voort met te ver tellen, dat de Voorloopige RegeeriDg gedaan heeft wat ze kon om het euvel te herstellen, doch de machtige vijand houdt nog steeds groote Russische gebieden bezet en bedreigt Rusland in de geboortedagen der vrijheid met fen nieu wen beslissenden slag. De Russische woelingrii, missen hare ter tig- werking niet in Duitschland en vooral in Prui sen gaat men zich weren. Een gevolg hiervan is dat de Duitsche Keizer aan den Rijkskanse lier een schrijven heeft gericht waarin hij, eerst de offervaardigheid van het Duitsche volk te hebbeu geprezen, dat goed en bloed he^ft veil gehad om te verdedigen wat onder veel binnen, landschen strijd was opgebouwd, dat hij het met wat de kanselier over den geest, waarin de Pruisische wetgeving zich ontwikkelen moet, reeds meer malen gezegd heeft eens te zijn. Hij blijft op deze manier in de lijn van Keizet Wilhelm I, die een weermacht beoogde. Welke werkelijk volksleger zou zijn en bevordering van den socialen vooruitgang vau het volk io al zijn geledingen. Keizer Wilhelm noemt dan in zijn beschik king allereerst noodzakelijk wijziging van het kiesrecht voor het Huis van Afgevaardigdeu. Voor het standen kiesrecht is thans io Pruisen geen plaats meer. Ver ier zal het door den kan selier in te dienen voorstel de rechtstreeksche en geheime verkiezing der afgevaardigden moe ten bevatten. LANDBOUW. Naar wordt medegedeeld traa Dinsdagavond voor ile Arbeidersbon^ te Ouf-Vossemeer op een lid van het Hoofdbestuur den Bond

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1