vsetblai, piji aai li tilaap vai ïo. 1671 Zaterdag 7 April 1917. Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. n DE OORLOG. Publicatiën. Firma J. M. C. POT, THOLEN. IER SEKSCHE THOOLSC Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prj» per kwartaal {0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Inaezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hot bureau te Thoten ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij 1 lastbare opbrengst der gebouwde en onge bouwde eigendommen. 3e Burgemeester der gemeente Tholen maakt be id, dat eene opgave van de uitkomsten der meting schatting van gebouwde en ongebouwde eigendom- in deze gemeente gelegen, gedurende dertig ;en, van den 2 April tot en met den 1 Mei ïstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter age ligt. Tholen, 2 April 1917. ■SCHIKBAARSTELLING VAN TUINGROND. De Burgemeester van Tholen vestigt de aandacht onderstaande publicatie vao den MiDister van ndbouw, Nijverheid en Handel in de Nederlandsche atscourant van 16 Februari 1917. De Burgemeester eelt ook zijnerzijds dringend aan zooveel mogelijk de door den Minister genoemde richting werkzaam tyn. ,De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, end met de gunstige resultaten, verkregen door werkgever, die, overtoigd van de noodzakelijk- d om zynertijds by te dragen tot vermindering i de bezwaren der levensmiddelenvoorziening, aan i personeel tegen geringe vergoeding kleine per- iltjes tuingrond ter beschikking heeft gegeven, «ligt alle eigenaren van gronden en in hel bij- idor de werkgevers, voor zoover zij daarvoor ter- nen vry hebben, uit tot het beschikbaar stellen tuingrond aaa hun personeel te willen overgaan, teinde daardoor de zorg voor de levensmiddelen- oniening te helpen verlichten." Tholen, 4 April 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de week van 8—14 April 1917 gebruikt kunnen rden de volgende coupons voor de rantsoeneering i levensmiddelen voor erwten no. 9, voor ryst no. 9, voor gort no. 6, voor bak- en braadvet no. 7, voor zeep no. 9, voor gezouten varkensvleesch no. 11 en 12, voor aardappelen no. 7. Tholen, den 6 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur v/b Post- en Telegraafkantoor Tholen maakt bekend, dat bet kantoor met [ang 4i April 1917 gedurende h t geheele r zal zijn opengesteld van 8 uur ?m, tot uur namiddags. Voorts, dat het vertrekuur der post naar id-Vo9semeer op Zondag is vastgesteld op 5 vm,, laatste lichting 7.30 vm. en het ver- ik van Oud-Vossemeer naar Tholen op 8.15 laatste lichting 8 u. vm. GROOTE OOGSTEN. Onlangs maakten wij de opmerking, dat de rotste oogsten verkregen worden, waar het ogste chilisalpeter-verbruik is. Zooals in Gro tgen, Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilanden, z., waar volgens de statistieken de meeste ili-salpeter gebruikt wordt. Dit meerdere ver- uik kan zijn oorzaak vinden in uitgestrektere tures, maar ook in grootere hoeveelheden per ctare uitgezaaid. Vergelijken we b.v. de hoe- elheid chilisalpeter, welke per Hectare gegeven rdfc in verschillende streken bij een zestal langrijke landbouwproducten als tarwe, aard- pelen, suikerbieten, voederbieten, koolrapen haver, dan zien we, dat deze cijfers vari- :en van 150 tot 300 K.G. per Hectare voor we, voor aardappelen van 100 tot 600 K.G., Dr snikerbieten van 200 tot 600 K.G., voor aderbieten van 300 tot 600 K.G,, voor kool- ten van 150 tot 400 K.G. en voor haver van 0 tot 400 K.G. Een leek kan begrijpen, dat zulke groote 'schillen in de bemesting met chilisalpeter merkbaren invloed moet uitoefenen op de brengst. Natuurlijk moet rekening gehouden rden met den vruchtbaarheidstoestand van bodem, maar gewoonlijk is het een kwestie kannen en darven. Heeft men geld genoeg zulke groote kwantiteiten chilisalpeter te open en dnrft men zooveel kostbare kunstmest het land toevertrouwen. Het voorbeeld doet woonlijk volgeo, Wauneer men eenmaal gezien :ft, dat een ander 400 of 500 K.G. chili* onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. salpeter per Hectare geeft, laat ons zeggen op suikerbieten en daarmede succes heeft, dau gaat men het ook doen. De landbouwers nemen een voorbeeld aan Groningen, waar men bij het grootste chilisalpeter-verbruik de grootste oogsten krijgt. Raadsvergadering te Oud-Vossemeer op 5 April 1917. Voorzitter, de Burgemeester. Aanwezig vijf ledeu, afwezig met kennisgeving de beeren Arnpt en Vaa Nieaweuhuijzeo. Na opening der Vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling geschiedt van een brief van Ged. St. houdende goedkeuring van het besluit tot het nemen van 16 aandeelen in de N.V. Spoorweginij. TholenWest-Brabant. Voorlezing geschiedt aan een ingekomen schrijven van Mej. Ruijtenburg houdende dank betuiging van de haar toegekende duurtetoeslag. Zouder discussie worden deze stukken voor kenuisgeviog aangeuoaien. Alsnu wordt aan Mej. H. M. de Graaff, onderwijzeres in vak K aau de openbare lagere school op haar verzoek eervol ontslag verleend, welk ontslag wordt geacht te zijn ingegaan met 1 April, terwijl Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden ter tijdelijke voorziening in de vacature Mej. M. de Jonge te benoemen. Voorgelezea wordt een adres van Mej. M. F. de Klerk, houdende verzoek om ontslag als plaatsvervangend hulptelegraaf- en telefoonkan toorhoudster. Overeenkomstig haar verzoek wordt eervol ontslag verleend met iagang van 1 Juli a.s. Aan de orde is een adres der Vereeniging tot instandhouding van een lijkkoets, houdende verzoek om te besluiten tot overname door de gemeente, met voorstel van B. en W. om dit adres in handen van genoemd tot College te stellen voor prae-advies. Dienovereenkomstig wordt besloten. In behandeling komt het voorstel om eene Verordening in het leven te roepen tot beperking der huisindustrie met het oog op de mosselen en garnalen. Na voorlezing van het advies van de Gezond heidscommissie zegt de heer Friderichs, dat de toestand in Tholeu toch ook verre vao goed is. In de inrichtingen zijn soms 10Ö personen bij elkaar. Volgens hem is het daar uiet uit te houden, en komt het hem beter voor, dat de werkzaam heden aan de mosselen in verschillende loodsjes bij de woningen geschieden. De voorzitter zegt, dat het hier üiet te doen is om een algeheel verbod. In afzonderlijke ge timmerten bij de woning bëhoorende, kunnen de werkzaamheden aan de mosselen geschiedeu. Met algeineene stemmen wordt de verordening vastgesteld. Naar aanleiding van een schrijven vau Gede puteerde Staten oui met cijfers aan te toonen dat beffing van een Hoofdelijken omslag tot f 7009, noodig is, wordt de nadere Memorie van Toelichting gelezeD, waarin, in verband met de Distributieuitgaven die op f 3600 worden geraamd, de noodzakelijkheid wordt aangetoond. De heer Friderichs vraagt of op den verkoop van varkensvleesch de gemeente geen winst kan maken, waaruit het Vio verschil zou kunnen worden gedekt. Andere gemeenten doen dit ook. De voorzitter meent, dat bij weinig gemeenten dit plaats zal hebben. De varkens en het vleesch worden aan vasten prijs geleverd, en moeten in 't klein verkocht worden tegen die prijzen, welke de Minister vaststelt. Bij de levering van varkens kan na voldoening der onkosten soms f 1 k f 2 overgehouden worden, meestal eveuwel Diets, de levering van gezouten varkensvleesch is iets voordeeliger, bij den verkoop aan regeeringspryV wordt daarop overgehouden. De heer Friderichs meent zoo juist te hebben hooren lezen dat f400.is geraamd voorjaar- wedden. De voorzitter zegt, dat van die f 400 het hoofd van het levensmiddelenbedrijf f 150 krijgt, en met machtiging van B. en W. Deurloo in dienst is genomen in hoofdzaak voor de broodkaarten die voor zijne werkzaamheden f 200 toekomt, wat niets te veel is. hun bestemming. melfctoeslag nog behandeld moet worden. Hij heeft hierover niets gehoord en gelooft, dat dit bij Distributie behoort. De voorzitter deelt mede, dat dit bij eeu ander punt van de agenda behoort, doch wil het ook thans behandelen en zegt, dat per week 2000 Liter melk noodig is. Wordt nu een toeslag van 3 cent per Liter verleend, dan kost dit per week f 60, hiervan komt ten laste der gemeente f 6, dus per jaar f 312, De heer Friderichs vraagt of de melkprijs nu maar willekenrig kan worden bepaald. Nergens dan te Oud-Vossemeer is de prijs 12 cent per Liter. Hij kau het niet goedkeuren, dat zonder noodzaak, die prijs opgedreven wordt door de melkverkoopersdaar dit alleen ten doel heeft toeslag te verkrijgen. De heer Van Gorsel meent, dat die opdrijving het werk is van de landbouwers Buijs en Lindbout. De heer Polderman vraagt of indien toeslag wordt verleend, ieder zooveel melk kau koopen als men wil. De Voorzitter verklaart, dat als toeslag gege ven wordt, deze gegeven wordt voor het maxi mum van 2000 Liter per week, voor meerdere afgeleverde melk wordt geeQ toeslag gegeven. Het is niet noodig om beslist te zorgen dat de 2000 Liter iedere week worden verkocht. Het ligt in het voornemen om de maximuenzomer- prijs te doen bepalen op 7*/i cen* eu de maximum- winterprijs op 8cent de Liter, de melkleve- ranciers ontvangen dan 10lj2 cent en ll1/! cent per Liter. De 'heer Vermet kan dit goedkeuren en zou het nu zoo spoedig mogelijk maar ingevoerd willen zieD. De Voorzitter doet toezegging een en ander te zullen bevorderen. Hierop wordt besloten tot afschrijving van en overschrijving op posten der gemeentebegroo- ting dienst 1916 eu tot wijziging dier begrootiDg. Bij de toelichtingen der verschillende posten deelt de Voorzitter mede, dat de raming voor 1916 zeer matig is geweest en nu ontstaan ver schillende te korten. De verwarming der schoollokalen kostte over 3 916 f 159, is hierin begrepen de verwarming van bet lokaal voor de bewaarschool, dan zou dit bedrag verminderd kunnen worden, want het lokaal is wol in gebruik gegeveo, doch over gratis verwarming en verlichting is niet gesproken. De heer Vermet meent, dat het billijk is, dat het Bestuur der Bewaarschool die kosten zelf draagt. Voorts zegt de Voorzitter, dat een hooge reke ning is ingekomen voor reparatiewerk aaa de straatlantaarns, hierop is niet gerekend, in geen jaren is zoo'n rekening ontvangen. De gemeente heeft slechts plm. 30 lantaarns, en op de reke ning staan er ongeveer 60 of meer, zoodat men tot de conclussie moet komen dat aan alle lan taarns gebreken zijn geweest, en verschillende lantaarns zelfs meer dan eens onderhanden ge nomen zijn, zoodat dit moet worden onderzocht. Alsnu wordt overgegaan tot vaststelling van bet primitief kohier voor de hondenbelasting voor het dienstjaar 1917 in totaal op f 138. De heer Friderichs klaagt over de vele honden iu de gemeente en zon gaarne zien, dat do be lasting werd verhoogd, en geeft in overweging de belasting te brengen op f 5. De heer Ver met zou daartoe slechts het vol gend jaar willen besluiten, hetgeen wordt goed gevonden. Niets meer te behandelen zijnde vestigt de heer Aarnoudse de aandacht op den Dorpsweg. De rijbaan op de dijken is goed, doch aan den Dorpsweg is niets gedaan. Hij weet wel, dat dit tot polderzaken behoort, doch wilde het toch even ter sprake brengen. De Voorzitter deelt mede, dat het in het voornemen ligt den Dorpsweg van den Legger op de wegen en voetpaden af te voereD, en onderhoud voor rekening der geuaeenie te nemen. Niemaod meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Hoewel de opmarsch der geallieerden aan het de overige f 50 krijgen ook Westerfront nog aanhoudt, kan men toch wel met zekerheid zeggen, dat deze thans zoo goei Goedgevonden wordt de belooning van Deurloo ah tot staan is gekomeu. De geallieerden hebben te bepalen op f200.-—. .nogal eenige vorderingen gemaakt. We laten de De heer Vermet is van meeniDg, dat ook de berichten hieromtrent verkort volgen Een Berlijnsch bericht meldt Tasschen Lens en Atrecht zijn over een breed front ondernomen aanvallen der Engelschen mis lukt. Aanvallen van verscheidene bataljons op het dooi ons bezette dorp Hénin-sur-Copul, ten zuidoosten van Atrecht, werden afgeslagen. Tusschen den weg van Péronne naar Goureau- conrt (9 K.M. ten Z.W.Z., van Kamerijk) en de vlakte van de Omigoon (tusschen Péronne eu St. Quentin) hebben de Engelschen in gevech ten, waarin zij gevoelige verliezen leden, hun linie twee tot drie kilometer vooruitgeschoven. Tusschen Atrecht en de Aisne gisteren en hedenochtend opnieuw gevechten, voornamelijk tusschen deu straatweg BapaumeKamerijk en den weg BapaumeCroisselle, alsook op beide oevers van de Somme ten W. van St. Quentin. Sterke strijdkrachten der Franschen en Engel schen werden hier in het vuar gebracht, die door ons artillerievuur herhaaldelijk terugge worpen werdeu en slechts met aanzienlijke ver liezen, waaronder 50 gevangenen en eeüige ma chinegeweren, terrein wounen echter onze op bevel terugwijkeude troepen. Fransche en Engelsche berichten melden Ten zuiden van de Aillette veroverden de Franschen verscheidene reeksen loopgraven en versterkte punten tusschen de Ailette en den weg van Laon. Wij maakten 104 gevangenen en veroverden vier machinegeweren. De Engelschen namen Heudecoort. Vrijdag avond werden nog belangrijke vorderingen ge maakt ten O. van het dorp. Ook de dorpen Marteville, Vermaud, Soyecourt, vielen in onze handen. De vijand bood slechts geringeu weer stand. Wij dwongen den vijand door ons artillerie vuur Sainterville te ontruimen en bezetteu ver volgens het dorp. Dinsdag namen wij de dorpen Jeancourt, Her- villy en Hesbecourt. Na hevigen strijd hebben wij het dorp Savy, vier mijl van St. Quentin, veroverd. Wij maak ten 61 gevangenen en veroverden 4 machine geweren. De vijand leed zware verliezen voor het front van een enkel bataljon telden wij de lijken van 70 Duitschers. Ook het woud van Savy, een mijl ten noord oosten van het dorp, alsmede de dorpen Ven- delles, Epehy eu Peirière, vielen ons in handen. Bezuiden de Ailette zetten de Fransche troe pen hun succes voort en wierpen ze de Duit schers terug tot voorbij Vauxaillons. Duitsche patrouilles zijn door de Franschen onder vuur genomen en verstrooid. Zondag hebben de Franschen 120 gevangenen gemaakt. Voorts namen ze vijf machinegeweren. De Britten hebben de dorpen Francilly, Se- lency en HoIdou veroverd. Wij maakten 32 ge vangenen eu nameu zes stukken veldgeschut. Wij 9taaD nu op minder dan twee mijl van St. Quentin. Zooals te verwachten was beeft ook Amerika de rij van Duitschlands vijanden vermeerderd. De herhaalde torpedeering van schepen die onder neutrale vlag voereu van neutrale landen naar uentrale havens, is wel de aanleidende oorzaak geweest. De Ameribaansche president had genoeg gewaarschuwd dat als Duitschland niet met dergelijke tegen alle menschelijke gevoelens in gaande practijken staken wilde, er uiets anders overbleef dan den oorlog te verklaren. Het Congres is bijeengekomen waariu Wilson onder meer meer verklaarde dat Duitschland blijk had gegeven alle beperking van wet eu menschelijk- heid op zijde te schuiven door hare duik booten op te dragen alle schepen in den grond te boren die een vijandelijke haven naderden. Schepen van allerlei aard en vArende onverschillig onder welke vlag, bevriende neutralen ot andere werden zonder op de redding van de bemanning acht te slaan in den grond geboord. Zells hospitaal- schepen die gewonden vervoerdeu en schepen die onder een vrijgeleide van de Duitsche re- geejjjDg met levenamiddelen naar België voeren oin voedsel aan de zoo zwaar beproefde bevolking te brengen werden niet ontzieu en met dezelfde onmeedoogendheid eu beginselloosheid in de grond geboord, zelfs in gebieden die door Duitschland als absoluut veilig voor de vaart waren aangewezen. De president wees er tevens op dat dergelijke handelingen zijn een strijd tegen het menschdom. De president deelde tevens mede dat het niet tegen het Duitsche volk is dat de oorlog wordt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1