ïo. 1669 Zaterdag 24 Maart 1917. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. eii nieuwe Prijsvraag DE OORLOG. Firma I. M. C. POT, THOLEN. VOOR ONZE DAMES. SINGER-TRAPNAAIMACHINE. Publicatiën. Van onze berichtgevers. IERSE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post fl,17b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Tklef. Intri.-. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. In de maand April a.s. gaat het bij onze mes zoo gewilde modetijdschrift HET NIEUWE MODEBLAD iderom evenals het vorige jaar een belangrijke ijsvraag uitschrijven waaraan zulleu zijn ver- nden f 100 FRAAIE PRIJZEN als hoofdnummer een prachtige Naar deze prijzen zullen alle geabonneerden Het Nieuwe Modeblad kunnen mededingen, ar de prijsvraag zoodanig zal zijn, dat iedereen araan kan meedoen. Wie onzer lezeressen dus Dog uiet op Het ieuwe Modeblad geabonneerd mocht zijn, ver- me niet zich THANS als abonné voor dit uitstek practisohe en zeer goedkoope Mode- dschrift op te geven aan het bureau van ons ld, alwaar het tegen slechts 85 cents per drie maanden mco per post 95 cents, verkrijgbaar is gesteld. Aan de eerste duizend nieuwe abonné's wordt d aardige verrassing uitgereikt. .n.-övéWr..iïiwr op a'dlltldajj yrailb. DE UITGEVERS. TARWE, ROGGE EN PEULVRUCHTEN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Igeni brief, dd. 15 Maart 1917, van den Minister Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art. der Distributiewet 1916, ieder landbouwer, die we en rogge onder zich beefi, en ieder landbouwer ff handelaar, die bruine boonen, kleine groene erwten, I okkererwten, kroonerwten en Kaapsche groene rten, gedorscht of ongedorscht, onder zich heett, Jiouden is binnen vier en twintig uur aan den rgemeester der gemeente, waar de goederen zich inden, van de hoeveelheden daarvan opgave te doen. ndien een houder van bovengenoemde goederen igerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te strekken ol indien onjuiste opgaven mochten worden laan, zal worden gehandeld overeenkomstig de lalingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zgn ter neente-8ecretarie verkrijgbaar voor hen, aan wie qn formulieren mochten zijn of worden uitgereikt. jt'oort8 wordt medegedeeld, dat alle bovenbedoelde veelheden tarwe en rogge, met uitzondering van zaaitarwe en de hoeveelheden tarwe en rogge, den landbouwers voor eigen broodvoorziening i gelaten, bij dezen wordt opgevorderd en onver- ld moet worden geleverd aan de Provinciale brood missie. Ten einde tegemoet te komen aan de behoefte aan ivoeder van die landbouwers, aan wien bg ont- Dtenis van gerst, haver of andere voedermiddelen, we als veevoeder was gelaten, heett de Minister loten hun, voor zoover dit naar het oordeel van Burgemeester en van dat der Provinciale brood- imissie noodzakelijk mocht zijn, de gelegenheid te en ruilmais van de regeering te betrekken, tegen hoogste f 14,50 per 100 K.G, e landbouwers zullen hun aanvragen om mais, Ier opgave van de hoeveelheid sedert heden inge- erde tarwe, van de hoeveelheid gerst en haver andere voedermiddelpn die zij bezitten en van de otte van hun veestapel, bij den Burgemeester iben in te dienen. formulieren voor bet doen van deze aanvragen tvi ter gemeente-secretarie verkiygbaar. De bovenbedoelde voorraden boonen en erwten rden door den Minister geheel in bezit genomen evolge art. 9, 2de lid, der Distributiewet 1916. nadruk wordt er op gewezen, dat van heden il de bovenbedoelde boonen en erwten rijkseigendom en dat vervreemding of gebruik blootstelt aan strafrechterlijke vervolging. )mtrent taxatie, betaling en verzending volgen :§lere mededeelingen. Tholen, 21 Maart 1917. 11 d! De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, 1. b. WIJZIGING DER KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- ente Tholen maken bekend, dat de op heden door ben, door afvoering en toevoeging ingevolge de wet van 30 December 1916 (St.bl.no. 581), tot tijdelijke afwgting van de Kieswet, gewijzigde kiezerslijst, be nevens de alphabetische lijsten der namen en voor namen van hen, die met betrekking tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen be taling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bg het gemeentebestuur verbetering van de gewij zigde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Tholen, 22 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 2531 Maart 1917 gebruikt kannen werden de volgende coupons voor erwten no. 7, voor rijst no. 7, voor gort no. 4, voor havermout no. 3. voor bak- en braadvet no. 5, voor zeep no. 7, voor gezouten varkensvleesch no. 7 en 8, voor aardappelen no. 5 Tholen, den 23 Maart 1917. Invordering 's rijks directe Belastingen. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be kend, dat het kohier van de Personeele Belasting no. 5. over het belastingjaar 1916, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Tholen, 22 Maart 1917. De Burgemeester van Tholon zal, op Zaterdag 31 Maart a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, 23 Maart 1917. 22105.11 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Eindelijk schijnt er dan toch een kentering te kotnen in de oorlogsgebeurtenissen, een ken tering in den toestaud op het Westerfront. Schreef een Eogelach bericht de vorige week dat een gestadig retourneeren der Duitschers en vooruit trekken der geallieerden aan SoLome en Ancre den loopgravenstrijd hadden gewijzigd in be wegingsoorlog, dan is het toch een bewegings oorlog die met voorzichtige bedaardheid wordt aangevangen. Voorzichtig en verstandig, bekeken van de zijde der geallieerden. En we gelooven dat dit voorzichtige opmarcheeren van etnige mijlen per dag den Duitschers danig heeft te leurgesteld. Immers de oorlogswetenschap leert reeds van jaren her dat een terugtrekkende vijand direct moet worden achtervolgd en dat hem geen rust moet worden gegund. Zoo was het vroeger. Dan werd da cavalerie achter den terugwijkenden vijand gezet en deze met een snelheid van minsteus 85 40 K.M. per dag achteruit gedreven. En dit was het, wat het Duitsche legerbestuur gedacht had dat geschieden zou. En waren de geallieerden in de opwinding van dfr eerste successen te snel voortgerukt, dan had de tang zich dichtgeknepen en zou de voor hoede van het zegevierende leger heel waar schijnlijk zijn afgesneden van de basis en het hoofdleger wat natuurlijk een doorbraak door de Duitschers had tengevolge kunnen hebben. En de terugtocht der Duitschers was reeds ruim een maand geleden voorbereid, waarom dezen dan ook kunnen spreken van een terugtrekking volgens het tevoren opgemaakte plan. Als men de bewegingen op de oorlogskaart nagaat, krijgt men. den indruk, dat het offensief der geallieerden var vrij groote beteekenis is. Ruim 160 dorpen eu steden werden op de Du-tschers heroverd en het nieuwe froDt, dat de Er; rjschen en Engelschan thans bezetten loopt gerekend vanaf Atrecht over of langs de vol gende plaatsen: Baaurains, Marcate, Roiry, Be'querelle, Beyelles, St. Leger, Mory, Vaulx, Beaucourt, Beugny, Haplincourt, Baraatre, Bus Lechelle, Etricourt, Moislains, Peronne, Daingt, St. Christ. Voyennes en Canizy naar de streek van Ham. Patrouilles Engelsche cavalerie en infanterie waren ten O. van deze lijn overal in touw. Wij houden schrijft een Parijsch bericht, de linie van de Soinme stevig bezet van Perouoe zui iwaarts tot Canizy. In verscheiden vakkeu tusschen Bapautne en Atrecht is de Engelsche ruiterij Maandag den heelen dag met den vijand in voeling gebleven. Er werd druk gescher mutseld, maar uiet hard gevochten. De laatste dagen schijnen volgens de berichten het slechte weder en ruwe stormen den opinarsch danig te vertragen. Het heeft gestortregend over het gevechtsgebied maar daardoor is de bodein uie;. slecht geworden en er staat een harde, op drogende wind. In weerwil van het stormachtige weer zijn de Engelsche troepen niettemin fliok opgeschoten. Ondertusachen is er meer dat onze aan dacht vraagt. In Rusland is eeu heele revolutie uitgebroken tegen het regeerend bewind. De Tsaar heeft afstand gedaan van den Keizerlijken *pr a <en behoeve van zijn broeder Grootvorst Micüael Alexandrowitch. De revolutie werd ver oorzaakt door de stijgende ontevredenheid van het volk over de regeering, waarvan eenige leden den vrede weDschten. De troepen in de hoofd stad sloten zich bij de oproerige beweging aan. De minister en verdere regeeringsbestuurders werden gevangen g'nomen en onder den druk van deze gebeurtenissen- veranderde de toestand binnen eenige weken in den geest der revolu- tionnaire partij. Op het oogeublik is de groote Pruissische monarchie dus een republiek. Poli tieke gevangeuen worden vrijgelaten en politieke tegenstanders warden gearresteerd. Hierouder geven we de proclamatie van den toekomstigen nieuwen Tzaar eu bet door de regeering aan de Russischs vertegenwoordigers in het buitenland gezonden telegram. Deze proclamatie luidt „Een zware taak is mij opgelegd door de wil van mijn broeder, die mij den keizerlijken troon overdroeg tijdens een oorlog zonder weerga en biunenlandsche onlusten. Bezield door dezelfde gedachte als het geheele volk, dat het welzijn van het vaderland vóór alles gaat, heb ik het vaste besluit genomen de hoogste macht alleen te aanvaarden, indien dat de wil is van ons groot volk, dat bij plebisciet en door de stem zijner vertegenwoordigers in de constitueerende vergadering zich moet uitspreken over den regeeringsvorm en de nieuwe grondwet voor den Russischen staat. „Dientengevolge verzoek ik, den zegen Gods afsmeekend, allen Rus.dschen burgers zich te onderwerpen aan de voorloopige regeering, cp initiatief van de Doema gevormd en met de ge heele macht bekleed, totdat biunen den kortst mogelijken tijd het mogelijk zal zijn, op den grondslag van geheim, rechtstreeks, gelijk en algemeen kiesrecht een constitueerende vergadering samen te roepen, die door haar beslissing aan gaande den regeeringsvorm den wensch des volks zal uitspreken." Hierin ligt de geheele geschiedenis der revo lutie, die gelukkig niet veel meuschenbloed kostte, opgesloten. Van de verschillende andere fronten in het Europeesch gebied weinig nieuws. Alleen meld den de Franscheu deze week dat zij op het Macedonisch front meer dan 1000 Bulgaren op een dag gevangen hadden genomeD. In Arce blijveD de Engplschen flink vooruit gaan. Een der laatste berichten meldtIn een gevecht op den rechteroever van de Tigris hebben wij Woensdag de Turksche achterhoede van de heuvels verdreven naar de sterke stelling, die het spoorwegstation van Moeshaidi beheerscht. Deze stelling veroverden wij Donderdagmorgen vroeg. Des namiddags vluchtte de geheele vij andelijke strijdmacht, die uit het overschot van drie divisies bestond, in de richting van Samarra. In den Kaukasns blijven de Russen aan den winnenden kant en vervolgens hier en daar Turksche afdeelingen. Intusschen gaan de centraleö, met name Duitschland, voort met het verwekken van meer vijanden. Het zal nu toch wel langzamerhand komen tot een Amerikaansch-Duitschen oorlog, daar de Amerikaansche schepen niet meer door de Duitsche duikbooten ontzien worden. Zoo zijn deze week de Amerikaansche stoomschepen nVa- geneia", „Illinois" en „City of Merophis" tot zinken gebrachtvau het laatste zijn de 2e offi cier en 15 leden der equipage aan land gebracht, terwijl een Engelsch patrouille-vaartuig op zoek ging naar de rest. DE TWEEDE KAMER zette de behandeling der Indische begrooting voort. Het waren zeker gewichtige zaken die ter sprake kwamen maar weinig interressant. Zelfs de leden schenen dit laatste ook zoo in te zien, want het liep niet druk met de opkomst. Van veel minder belang maar meer prikkelend was een ondervraging van deu minister van oorlog door het socialistische lid Kleerekooper naar aanleiding van het feit dat een overste een zieke soldaat een slag io het aangezicht gaf omdat deze uiet voor hem salueerde. De heer Kleerekooper was er zelf ooggetuige van, althans hij had gezien dat de kepi van den torpedist over de straat vloog wat spreker aanleiding gaf om andere soldaten die hun makker naar het hospitaal geleiddeD, te ondervragen. 0e Minister antwoordde dat dé zaak ambtelijk is onderzocht, ook door den opperbevelhebber. De officier in kwestie is van zijn functie als adjudant ontheven en elders ingedeeld. Z.Ex. sprak een woord van slreDge afkeuring over het gepleegde feit uit. Dit neemt niet weg, zei spreker, dat hij het salueeren in het leger van wezenlijk belang achtte en daarom er geen ver andering in zou brengen. De Kamer zal later het salueeren afgezien van het pijulijk incident tot een onderwerp van behandeling maken. IERSEKE. Vrijdag der vorige week werden allen die belang hebben bij de mosseltee.lt en de mossel pellerij, bijeen geroepen tot een ver gadering in het hotel Nolet. De heer De Leenw mosselhandelaar alhier voerde het woord om te betoogen dat het belang van den minderen stand meebrengt een groote coöperatieve mosselzoulerij te stichten en hij meende dat dit zeer goed mogelijk was, daar men met kleine aandeelen kan werken. Hij berekende, dat f 10.000 vol doende zal zijn om het doel te bereikeu en dat de winst zeer aanzienlijk zal wezen. Niet minder dan 87 der aauwezigen lieten zicb inschrijven. Zondag 1.1. overleed hier na een hevig lijden in de kracht des levens de heer J. M. van Oeveren een zeer geacht man, gedurende bijna 17 jaar lid van het borgerlijk armbestuur en eokele jaren m nder, lid'van den gemeente raad. Zijn onverwacht overlijden verwekte alge- meene deelneming. Woensdag werd zijn stoffelijk overschot onder veel belangstelling aan de aarde toevertrouwd. Behalve de predikant der N. H. Gemeente voorden bij de open groeve het woord de burgemeester en een lid vaü genoemd arm bestuur, die allen de verdiensten van deu over ledene in zijn verschillende kwaliteiten schetsten. Een krans van het armbestuur dekte de lijkkist. Een zijuer broeders, de heer W. v. Oeveren van Wolfaartsdijk, dankte ook namens de verdere familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. SCHERPENISSE. Woeusdag overleed alhier op 85-jarigen leeftijd de heer Gabriël Bolier oud-lid der Provinciale Staten, gemeenteraadslid lid der Gezondheidscommissie, Dijkraadslid en lid van verscheidene colleges. STAVENISSE. Door de leden-aandeelhouders vau „Excelsior", ten doel hebbende het zelf onderzoeken van het gehalie der suikerbieten, is benoemd met algemeene stemmen als voor zitter de heer H. J. Dorst, ter vervanging van den beer Jac. Droogendijk, die, als geen land bouwer meer zijnde, als zoodauig zijn ontslag had genomen, Geuoemde heer Droogendijk werd het eerelidmaatschap aangeboden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1