iBBïllal pwp aai ilc Manien m oeslerteeit, M\m, m. o. 1668 Zaterdag 17 Maart 1917. Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. DE OORLOG. Publicatiën. Firma J. M. C. POT, THOLEN. ree Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. PH-s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10 franco oost f1,17*. Voor het buitenland 90 cents, zouder geril. Zondagsblad. llnLosdsn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht ,aa het tl..i ..aa» nmuncRnifïMmnifi bl onzen medewerker te lerseke. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT ■«zonden stUKxen, enz. wuruon u,l°' "J" "r. bureau te Tholen of v66r DONDERDAGMIDDAG bl UITGAVE Tkt.ef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4, regels 40 c-nts; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Indeeiing bij de Motor-Afdeeling. Je Burgemeester van Tholen brengt ter algemeene tnis, dat de militieplicbtigea der lichting 1918, voor indeeiing als milicien bij de Motorafdeeiing aanmerking wenschen te komen, het verlangen irtoe vóór 15 April a.s. schrillclgk moeten mede- jien aan den Commandant van de Motorafdeeiing Delft. Het desbetreffende vereoekscbrill behoeft niet ge leld te sijn. In het verzoekschrift moeten worden ■meld de geslachts- en voornamen van den dienst- chtige, voorts de gemeente, waar hij voor de militie ingeschreven, zijn lotingsnommer of, zoo hy niet Bit geloot, de datnm van geboorte. Het is wen- telyk, bij het schrijven verklaringen over te leggen, eruit de bekwaamheid in het chauffeursvak blijkt. Tholen, 10 Maart 1917. Opleiding tot verzorger bij den Rijks- postduivendienst. De Burgemeester vau Tholen vestigt de aandacht n liefhebbers van postduiven, beboorende tot de fihting 1918, op de mogelijkheid om te worden op leid en aangesteld tot verzorger bij den Rijkspost- livendienst. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen'te ko- 6d, moeten dit vóór 15 April a.s. schriftelijk te mnen geven aan den Directeur van den Rijkspost- uivendienst te 's Graveuhage. Zij moeten zich daarbij Breid verklaren tot het aangaan vau esn- vryw:;!igc |L, erbintenis als verzorger bij den Rijkspostduivendienst. Zie verder de aangeplakte publicatie. Tholen, 10 Maart 1917. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeestei van Tholen maakt bekend, dat Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de lilitie, lichting 1918, dezer gemeente zitting zal ouden te Tholen in de Bewaarschool op Vrijdag en 27 April 1917, des namiddugs te 1,30 oor en Zaterdag den 28 April 1917, des voormiddags te ,30 uur. De Voorzitter van den Keuringsraad verzamelt jdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. Jo< eo r.y ere mv 91 'J In verband hiermede staat het den ingeschrevene alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of zou wenschen te worden bestemd voor de zee militie, voor een bereden korps of voor de admini- tratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij ich ander9 gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de igeschrevene den Voorzitter een schriftelijke ver- aring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor nig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid szit. Wie zich opgeeft voor de zeemilitie, kan boven- en opgeven wanneer hij het liefst zou worden in- Etlelijld, bet tijdvak van 3—5 September oi in het ijdvak van 10—12 December. Tholen, 10 Maart 1917. De verbintenis geldt van het tijdstip, waarop zij wordt gesloten, tot het tijdstip, waarop voor den dienstplichtige de landweerdiensttijd eindigt. Echter kan de militaire autoriteit de verbintenis te allen tijde beëindigen, wanneer daartoe aanleiding bestaat. De dienstplichtige verbindt zich in gewone tydeD: a. voor eerste oefening in werkelijken dienst te blijven de smid-bankwerker tot 1 Juni van het jaar, volgend op dat, waarin zijn eerste oefening is aan gevangen de hoefsmid tot 1 Februari van dat jaar; k. voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen één- of tweemaal, in het geheel voor ten hoogste zeven weken c. in werkelijken dienst te komen en te blijven, wanneer - en gedurende den tyd - de dienstplich tigen van de militie of van de landweer in werke lijken dienst worden geroepen en gehooden in geval van oorlog of oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Voorts zijn op degenen, die een dergelyke ver bintenis hebben aangegaan, nog van toepassing som mige voor dienstplichtigen geldende bepalingen van de Militie- en de Landweerwet. Tholen, 10 Maart 1917. MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. De Burgemeester der gemeente Tholen, maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1918, met het daaruit opgemaakte alphabetisch register, gedurende acht dagen, van 13 Maart tot en met 21 Maart a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hy vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegeu deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk roet redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld 3o. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zyD onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij hel bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont vangst bij den Burgemeester ter gemeentesecretarie moet worden ingelevetd 5o. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt inge leverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6o. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard, totdat bij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Tholen, 15 Maart 1917. Waar reeds onlangs in de Middelburgsche Courant de aandacht door mij gevestigd werd op het gebruik van carbolineum, kan ik het met nalafen nogmaals te wijzen op het belang van het gebruik van carbolineum, Bordeaneche- eu Califoruische pap tegen ziekten in de fruitteelt, temeer waar thans het droge weer benut moet worden en door minder mesten de ziekten tegen woordig meer eo meer in omvang toenemen. liet zijn vooral de bloedluis en kanker waar tegen opgetreden moet worden. De eerste is te bestrijden met een 10 °/Q oplossingde tweede met een 8 van vruchthoomcarbolineum. Bij het gebruik van oplosbare carbolineum vermenge men eerst die 10 of 8 L. carb. met wat warm water en vuile dan verder bij met koud water tot 100 L. onder sterk roeren. Dit bespaart eveutueele schade en de kans op een slechte oplossing. Verder wende men ook een 8 °/Q oplossing aan tegen luizen en roode spin, die thans op de takken in 1 1 J~ knopworm de roode bessen en ook tegen Amerikaansche kmisbessenmeeldauw. Men zij met bet bessen bespuiten echter voorzichtig, indieu de knoppen reels beginnen open te gaan. Bordeausche p&p (een opl. van 1^2 kopervitriool en 1 K.G. zuivere kluitkaik in 100 L. water) wende men aan vooral tegen peren- en appelscburft (vlekken op vrucht en bU:) Monilia etc. Bij appelscburft is ook gebruik te maken van een Californiscbe papopl. van 1 op 5. Er is dan geen afval vau blad te- duchten, wat soms wel voorkomt, bij het gebruik van Bordeausche pap. Ten slotte is Californiscbe pap (bestaande uit zwavel en kalk) een zeer goed middel tegen de meer eo meer optredende appelmeeldauw onge veer 14- dageu voor den bloei der appelen aan te wenden. Voorschriften omtrent de bereidingswijzen der verschillende besproeiingsmiddelen zijn tegen betaliog van 2 centen verkrijgbaar aan bet Instituut voor Pbytopaihologie te Wageningen. Smid-Bankwerker» en Hoefsmeden. Dienstplichtigen bij de militie koonen tot een be jerkt aantal worden toegelaten tot de opleiding tot nilicien-smid-bankwerker bij de oefeniugs-houwitser- lompagnie en tot hoefsmid bij de infanterie. Voor de opleiding tot smid-bankwerker kunnen 1 c illeen in aanmerking komen miliciens, die zijn in gedeeld bij de voorjaarsploeg van de oefenings-bou- KÊ witser-compagnie, behoorende lot het 3de Regiment Vestingartillerie. Voor de opleiding tot hoefsmid bij de infanterie wm kunnen alleen in aanmerking komen miliciens, die zijn ingedeeld bij de voorjaarsploeg van een der regimenten infanterie. Om voor deze opleiding tot smid-bankwerker of tot hoefsmid in aanmerking te komen, moeten belang hebbenden zich na hun inlijving daartoe aanmelden bij hun commandant. Zij moeten daarbij overleggen een verklaring van een werkgever, waaruit blijkt, dat eij vóór hun inlijving hebben uitgeoefend het beroep van smid-bankwerker of machine-bank werker ('voor candidaten voor milicien-smid-bank- werker) ot van hoefsmid of hoefsmidsleerling (voor candidaten voor milicien-hoefsmid); voor zooveel den milicien-hoefsmid betreft, moet in de verklaring tevens het tijdvak vermeld zijn, waarin het beroep uitge- J oefend is; b. een stuk, waarin de dienstplichtige zich bereid verklaart tot het aangaan van een vrijwillige ver- 191 biotenis tot milicien-smid-bankwerker of tot milicien hoefsmid c. (alleen voor minderjarigen) een bewijs van 61 toestemming tot het aaDgaan der verbintenis, afgege De BURGEMEESTER van Tholen, maakt het volgende bekend Het is een onmiskenbaar feit, dat ongezwavelde Gort, die blauw is, verre te prefereeren is in smaak en in het gebruik, boven gezwavelde Gort, die er mooi wit uitziet. Zeer ten onrechte verlangt het pobliek toch nog meestal de witte gezwavelde Gort; onkunde roet het artikel is hiervan de eenige oorzaak. De vereeniging van Gortpellers, welke aan de gemeenten levert, stelt zich tot taak de deugdzaamste Gort voor het gebruik te leveren en zendt dus by voorkeur ongezwavelde Gort. Tholen, den 14 Maart 1917. De Bargemeester van Tholen maakt bekend, dat in de week van 18—24 Maart 1917 gebruikt kannen worden de volgende coupons voor erwten no. 6, voor rijst no. 6, voor gort no. 3, voor havermout no. 2. voor bak- en braadvet no. 4, voor zeep no. 6, voor gezouten varkensvleesch no. 5 en 6, voor aardappelen no. 4. Tholen, den 16 Maart 1917. deze krachtig uitgevoerde operatie, waarbij de verliezen gering bleven, hebben de Franschen dus een nieuwe hoogtelinie bezet die in het Noorden het dal van de Dormoise beheerscht, en hon een zeer uitgestrekt uitzicht verschaft over de stellingen van den vijand. Tusschen Soissons en Reiins werd een aanval der Duitschers op een Franscbe loopgraaf iu de streek van Passy afgeslagen door het Franscbe vuur; de Duitschers leden zware verliezen en lieten gevangenen in onze hauden. Bij Maisons de Champagne gingen de Fran schen in den loop van den nacht nog meer vooruit. Patrouille-ontmoetingen hadden plaats in den sector vau Auberive. Het aantal mitraleurs dat de Franschen aan de Daitschers ontoaiuen bij de Maisons de Chaoopugne op 8 dezer bedraagt 12. In Woevre slaagden de Franschen erin door uizen en roorte spin, aie mans op ue te driogeD tot de Duitsche loopgraven ten n. eitjestoestand voorkomen de roode van Soichepry. In Lotharingen maakten Fransche in de frambozen de spruitkever in 1 patrouilles gevangen 10 de omstreken vau St. L Martia (o.w. van Badonviller). Uveral elders was de nacht kalm. De Eogelschen verbeterden hunne stellingen even ten Noord-Oosten van Bouchavesnes. Onze patrouilles drongen vijandelijke loopgraven in deze streek binnen en maakteu gevangenen. Reuter's correspondent in het Britcche hoofd kwartier meldt, dat de Duitschers gisterennacht en gisterenmorgen op een front van 4000 a 5000 M. zijn teruggedrongen, en dat de Engel- sche troepen dorbr reeksen sterke stellingen in het Loupartbosch ?ijn voortgedrongen en ook het dorp Grevillers hebben genomen. Een nader bericht over de gevechten der Engelschen aan de Aiicre meldt dat de Engel- schen honne linies Woensdag weer over een breedte van anderhalve mijl vooruitschoven en ook bij Erjarts vorderingen maakten. Het Franscbe blad „De Matin" zegt aan het slot zijner beschouwingen dezer gevechten dat men kan zeggen dat aan de Ancre lot op zekere hoogte de bewegingsoorlog is hervat. Op een uitgestrekt open terrein bevechten en vervolgen de Britsche troepen thans den benarden en ge- demoraliseerden vijand. De Engelschen hebben in M-sopotamië een groot succes behaald, een sucse.9, dat van his torische beteekenis is en dat een der idealen vau de Duitsche wereldheerschappij omver heeft geworpeo. Zij hebben de aloude stad der Khalifen Bagdad gisterenmorgen bezet, de stad, die door den tweeden Khalief der Aba'siden Almaosor in de tweede helft der 8ste eeuw tot residentie verhe.ven werd en door den prachtlievenden tjd- geuoot van Karei den Groote, Khalief Haroen ?.1 Rachid zeer werd uit gebreid, onder wiens wijs bestuur de stad eene hooge vlucht nam en zij een metropool werd vau wetenschap en be schaving. BROODKAARTEN. Tot Woensdag 21 Maart a.s. bestaat er gelegen heid voor het volgende tijdvak van vier weken wijziging te brengen in zijn keuzo van brood. De daarvoor vereischte formulieren zyn by de bakkers verkrijgbaar. Tholen, 16 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. ven door hem of haar, die de ouderlijke macht of Middelburg, eni de voogdij uitoelent. pet volgende SPUIT THANS UW VRUCHTBOOM£N De Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland te Middelburg, de beer D. Bloemsma meldt ons Op het Westerfront blijven de geallieerden aan de winnende hand en trekken de Duitschers op enkele puulen naar nieuwe stellingen terug, kirt DuitBche commun'qné van Zondag meldt dat Zaterdag op het vuorierrein van ons nieuw Arcre-frout een levendig nrtilleriegevecht gele verd, is ter»ijl bij Irles infanteriegevechten plaats hadden, waarna de afoeeli'.gen van onze achter hoede op hevel naar de hoofdstellingen weken. En het Fransche namiddag-rapport meldde dat verschillende raids der Franschen naar de Duit sche loopgraven in de streek van Lassigny eu Canny-sur-Matz en in Woetre ten noorden van het Bois du Jury zijn geslaagd. Bij deze opera lid hebben de Prauschen een vijftiental gevan genen gemaakt en een mitrailleur veroverd. Ook de berichten van Maaüdsg, Dinsdag eu Woensdag meldden alle kleinere of grootere successen van de Franschen en Engelschen. In Champagne hebben wij, meldt een 1 ransch bericht, iu den middag wederom een aanval gedaan op de Duitsche stellingen ten westen van Maisons de Champagne. Wij namen alle vijandelijke loopgraven over «en front vau eeu mijl breedte, alsmede hoogte 185 wij drongen in het versterkte werk op deze hoogte en maakten 150 gevangenen. Aan beide oevers van de Maas in de sectoren Avocourt, Douaumont en St. Michiel artillerie-bedrijvigheid. Maandagmiddag hebben de Duitschers de open stad SoUsons met brandbommen gebom bardeerd, waardoor verscheidene branden ver oorzaakt werden. Woensdag veroverden de Fransche nieuwe loopgraven tusschen de hoogte 185 en Maisons de Champagne. Era Havasbericht behelst nog nadere bizonder- heden omtrent den loop der gevechten. Het houdt o.m. in, dat een nieuwe stormloop hen tot de noordelijke toppen van hoogte 185, welke krachtig waren versterkt, hebben doen opschieten. Zij hebben daardoor, zegt dit bericht, de algeheele verovering van het inspringend front gedeelte, waarvan de Daitschers zich op 15 Februari hadden meester gemaakt, voltooid. Zelis hebben zij hun voormalige liuie nog overschreden. Door ST-MA\RTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de hoofdei. Omslag voorluopig vastgesteld op een bedrag van f 8500 met een heffing van 53 van het tarief. Een verzoek vau de afdeeüng „Schuttevaer" van Stavenisse om geen grooter schip in de haven toe te laten dan van 250 ton werd aangehouden tot een volgende verga dering. Bij de vaststelling van het kohier op de hondenbelasting stelde de heer Kloet voor, dat jachthonden alleen in den jachttijd onbelastbaar zullen mogen losloopen dit voorstel werd met 5 tegen 1 stem, die van den heer Groenewege, aangenomen. De heer Quakkelaar was met kenuisgeving afwezig. Ter aflossing van de aunuïtcitsbetaling voor dru woningbouw werd besloten een leening ad f 7200 aan te gaan op korten termijn. De heer Rijnberg besprak de wenschelijkheid van het aanstelleu van een controleur of melk- onderzoeker, nu de melkverkoopers toeslag genie ten acht hij dat billijk. De voorzitter meende, dat de regeling biervan nogal omslachtig eu kostbaar zou zijn. Ook weuschte de heer Rijnberg o mini ge huizcu aan de kleine kaai te verkoopen. De voorz. zou de kaart eens uazieu. Door de duisternis mi leid geraakte deze week eeu persoon te water, die op familiebezoek

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1