«ïtillal, pui aai it hlaop ra oeslerleell, IiiHiii, m. :a nio. 1665 Zaterdag 24 Februari 1917. Drie en dertigste jaargang. DE OORLOG. Firma i. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. FEUILLLETQN. DE WRAAK AAN DEN HOUTVESTER. Van onze berichtgevers. BGHE THOOLSGNE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr"8 per kwartaal f 0,65 inet Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco sr post f 1,17b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I o n ot vdór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lersoke. UITGAVE TeLF/F. lNTEB.be 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regeli 40 cents; iedere regel mefer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- ;end, dat bet Suppletoir kohier der Grondbelasting iver het jaar 1917, invorderbaar is verklaard en aan en Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is erplicht zijnen aanslag, op den bg de wet bepaalden 'oet, te voldoen. Tholen, 22 Februari 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de week van 26 Februari i/m 3 Maart 1917 cunnen gebruikt worden de navolgende coupons voor ie distributie van levensmiddelen voor zeep coupon no. 3, voor rijst coupon no. 3, voor erwten coupon no. 3. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat boven vermelde bons dus niet geldig zijn vóór a.s. Maan dag aangebroken i9, Tholen, den 23 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Op de verschillende fronten is overal nog al bedrijvigheid waar te nemen al komt er van daadwerkelijke actie niets of weinig. De partijeD doen verkenningen over en weer, als voorbe reiding van W* offcL-lwl .au ue ecu ui andere zijde ongetwijfeld zal volgen in het aaü- aanstaande voorjaar. En het schijnt wel dat de op handen zijnde ac.ie het in belangrijkheid winnen zal van die van het vorige jaar. Het aartepunt van den strijd schijnt ons thans weer naar het Westerfront verplaatst te zijü, hoewel ook de andere gevechtsterreinen niet uit het oog moeten worden verloren. Over het al gemeen is het gevoelen in deskundige kringen dat er groote gebeurtenisseu op handen en misschien op het oogenblik wel in wording zijn. De Engelschen spreken in vast vertrouwen nit dat zij in de komeude campague de Duitsche linies zullen doorbreken en ook de Franschen zijn vol goeden moed en gaan in de overtuiging dat no de Duitschers nit Frankrijk en België verdreven zal worden den komenden strijd te gemoet. De Duitschers beweren daarentegen dat zij nimmer uit Frankrijk zullen verdreven worden. Zooals we reeds opmerkten is men thans druk in de weer met het doen van verkenningsonder nemingen. Het geluk is hierbij over het algemeen aan de zijde der geallieerden. Vooral de Engelschen hebben bier en daar nog al eenig successen te boeken bij de ver betering van huu linies in de buurt van de Ancre. Ten zuiden van deze rivier werden de stellingen tegenover Miraumout en kleiu Mirau- mout aangevallen en over een frontbreedte van ongeveer 1% mijl veroverd. De Eogelschen drongen daarbij meer dan 1000 yards in de vijandelijke verdedigingslinie en brachten hun front vooruit tot op eenige honderden yards van klein Miraumout. Tou noorden van de Ancre werd een belangrijke Duitsche positie op de hellingen ten noorden der Baillescourthoeve over een front ter breedte vau 1000 yards genomen. Vijandelijke aanvallen, zegt verder het Engelsche bericht, werden met goeden uitslag afgeslagen. Behalve zware verliezen verloor de vijand 268 gevaugeneo, waaronder 6 officieren, voor zoover tot nu toe op de verzamelplaatsen bekend is. In den ochtend voerden wij twee raids uit ten zuiden van Neuve-Chapelle en ten noordoosten van Ploegstert, waar onze troepeu de vijandelijke tweede linie bereikten. Een groot aantal Duitschers werd gedood. Verscneideoe onderstanden ver nield benevens een machinegeweer. Wij maakten hij deze raids enkele gevangenen. Vijandelijke afdeelingen, aanvallende ten westen van Lens en ten oosten van Givenchy, werden met ver liezen afgeslagen. Wij lieten twee mijnen springen met goed succes ten westen van La Bassee. Tijdens een gisteren geleverd luchtgevecht werd een Duitsch vliegtoig binnen onze linies neer geschoten en twee anderen in beschadigden toe stand tot landen gedwongen. Een onzer eigen vliegtuigen wordt vermist. Hieronder laten we het Duitsche rapport over deze gevechten volgen Bij den strijd in het Aucredal brachten de Engelschen na krachtige artillerievoorbereiding drie verschillende divisies op een front van 6 K.M.' breedte in actie. Hat hoofd bij Moulin, de ruïne ten noordeu van de Ancre en de aan leunende loopgraven waren het toooeel van een den ganschen dag voortdurenden woedenden strijd, waarin wij een deel on/er stelling den Engel schen lieteD.' Verder deelt dit Duitsche commu niqué mede, dat op het Belgische deel van het front nogal actie plaats vindt van de zijde der tegenstanders. In de Champagne hadden de Duitschers op enkele puuteo, in het laatst der vorige week eenige successen. De laatste dagen gingeu op het Wes terfront, tengevolge van de mi9t, kalm voorbij. Het Fransche leger heeft een nieuwen opper bevelhebber gekregen, Nivelle, een mau van taaie volharding en actie en ernstigen wil. Hij heeft, schrijft een Fransch blad„het geloof vau den vermetele en de zekerheid vaD den geleerde. Hij gelooft aan het succes, omdat hij niets verwaarloost om het te verzekeren. Aan een snel voorstellingsvermogen paart hij een taaien wil. Zijn visie is grootsch en zij wordt gesteund door een koel hoofd en een ijzeren haad. Zijn plannen laat hij geduldig rijpen, en hij voert ze uit met aandrang. Hij bezit de me thode en de volharding, die alle hiuderpalen overkomen, en den drang van de jeugd, die voor de fortuin zoo aangenaam i9. Op het Oostelijk front gebeurde weinig bi- zonders. De Duitsche berichten deelen mede, dat de Kussen een verhoogde artillerie-actie onder nemen. Ook de andere fronten leveren weinig nieuws. Een Engelsch bericht deelt omtreut de Engelsch-Turksche gevechten in Mesepotamië het volgende mede De Engelschen bezetten twee frontlinies van resp. 350 en 540 yards bij Sanna-i-yat. De Tnrkea deden twee hevige tegenaanvallen. De eerste werd afgeslagen, in de tweede werd de Engelsche rechtervleugel teruggedrongen tot aan de oorspronkelijke linie, de linkervleugel trok in de schemering terug. De Eogelschen maakten opnieuw vorderiugen ten westen van de Shumranbocht. Het Milli-Agentschap te Konstantinopel seint in antwoord op dit bericht Het Engelsche legerbericht meldde, dat de Engelsche troepen aan de Tigris de Turken in e»»n netelige positie hadden gebracht. Het meldt echter niet, dat de Turken door een handige manoevre de Engelsche legermacht noodzaakten toi 10 K.M. ten zuiden der rivier terug te trekken. Inïusschen eischt de duikbootenactie talrijke slachtoffers. We laten hieronder eenige der 'laatste berichten hiervan volgen. In de eerste plaats die van twee Nederlandsche schepen, die iu den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd zijn. Het zijn de „Ootmarsum" van de Stoomvaart- Maatschappij „Ojstzee" te Amsterdam en de „Pro ai pen burg" van de Stoomvaart-Maatschappij „Hillegersberg", Pe bemanoiDgen, bestaande uit 54 koppen, zijn te Brixham geland. tij het ministerie van Buitenlandsche Zaken is van onzen consul-generaal te Londen tele- gra'sch bevestiging van het torpedeeren der beic'.e schepen ontvangen. Naar de „N.R.Ct." verneemt waren beide sch pen met een verplichte kolenlading voor Eoï 'lsche rekening van Engeland naar Las St-Annaland. Na opening door den Voorzitter, de heer A. J. Biereus, werden door den Secretaris, ^de heer J. PoldermaD, de Notnlen gelezen der vorige Vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Uit het Verslag over de werkiügder Vereeniging in 1916, bleek dat het getal leden thans be draagt 89 benevens 7 donateurs en I begunstiger: Het afgeloopen jaar was voor de Vereeniging weder niet gunstig geweest; 20 varkens wareu gestorven, waaronder vermoedelijk slechts een aan de Vlekziekte. De geschatte waarde der gestorven varkens was f 434.80. Besloten werd daarvan uit te keeren 80% of f 587.84. Uit de rekening gedaan door den penning meester, de heer Ch. Bergers, bleek dit in 1916 wa9 ontvangen f 953,15 en uitgegeven f 891.965 zoodat er een goed slot is van f 61.185. Aan den Commissaris C. van Beudegom, werd weder een gratificatie toegekend van f 25. De aftredende bestuursleden de heeren Ch. Bergers, C. van Beudegom en D. Goedegebnure werden bij acclamatie herkozeo, evenals de leden Jan vau der Male, wiens bezoldiging werd ver hoogd met f 10 en gebracht op f 40. De contributie werd weder bepaald op f 0.10 per varken en per week, terwijl ook voor Januari betaald moet worden. 8T-MAARTENSDIJK. Dinsdag werden alhier gevankelijk naar Zierikzee overgebracht T. A. P. en J. H. verdacht van poging tot berooving van den varkeuskoopman van 't Hof, van 16 „Wat ik voorzien bad, gebeurde. Nadat er een jaar sinds het verdwijnen va& de gravin verstreken was, wa9 het huwelijk voor ontbonden verklaard, en de graaf huwde gravin Eldenstein. Hij scheen biermede zijn doel bereikt te hebben en het volste geluk te genieten. Wederom verstreken er jareD, toeu op zekeren avond de zoon van den graaf bij mij kwam, die toevallig uit een gesprek van de bediendeö ver nomen had, dat zijn moeder, die men zeide dat dood was, nog leefde. Miju naam was daarbij genoemd geworden, en de knaap verlangde van mij, dat ik hem de verblijfplaats van zijn moeder zon noemen. Hij werd te huis liefdeloos be handeld. Zijn stiefmoeder stond hij in den weg, po de vader erkende hem ternauwernood als zijn zoon, hij wilde na naar zijn moeder vluchten. Daarmede was weder eeu oogenblik van ver gelding gekomen 1 wees den knaap den weg naar zijn moeder, doch ik liet hem vooraf zweren, ooi uimmer hier terug te zullen keeren. Ik wreekte mij daarmede op deu graaf, want hij was kinderloos. „Dat Wanda kort te voren gestorven, en dat ik den knaap daarmede in een onzekere toe komst, in gebrek en ellende had gedreveD, dat wist ik niet, en toen ik het vernam, was het spoor van het jongske niet meer te vinden. Later schreef hij eens onder den naam Paolo Pamblo en verzocht, ja, smeekte mij om ophel dering aaogaande de schuld zijner moeder. Ik antwoordde er echter niet op. Ik had mijn haat nog niet voldoeude bevredigd. „Mijn leven was ellendig en vreugdeloos. De menschen meden mij, wijl zij mij voor slecht hielden. Ik had het ongeluk in het kasteel ge bracht, ik droeg de schuld aan het verdwijoen van den knaap, met wien men mij op den dag zijner vlucht iu het bosch gezien had men beschouwde mij heimelijk als zijn moordenaar, ik weet znlks. i'nnfcas uuuerweg, In Duitschland komen langzamerhand meer opstootjes voer. Zoo nu en dan verneemt men er iets vau, van reizigers, ontvluchte krijgsge vangenen, Duitsche deserteurs of hongervluch telingen. Nu zijn ernstige onlusten voorgekomen onder de arbeiders der munitie- en kanonnenfabrieken van Krupp. \an een Duit9cher, die aan de fabrieken van Krupp te Essen werkzaam was en Maandag de gren9 overkwam, vernam de „Arnh. Crt.", dat bij Krupp sedert 14 dagen eene werkstaking is, waarbij 17,000 arbeiders betrokken zijn. Zij verlangen hooger loon en beter en meer voedsel. Velen dier werklieden zijn voor straf naar het front gestuurd. Zooals men weet, is eeu der eischen van de stakers in de Krupp fabrieken meerder voedsel. Om deze staking te bezweren, heeft het ge meentebestuur van Essen, volgens de „Rh. Westh. Ztg." medegedeeld, dat er een trein met 26 wagons aardappelen i9 aangekomen, zoodat de arbeiders van de zware industrie drie pond kunnen krijgen. Het gemeentebe stuur verwacht meerdere wagons en hoopt dan ook de overige bevolking weder aan aardappelen te kunnen helpen. ST-ANNALAND. J.l. Maandagavond werd alhier de gewone jaarvergadering gehouden vau de Vereeniging „Onderlinge hulp bij het verliezen van Varkens" welke door 48 leden werd woond. In lïeze gemeente deed zich deze week een geval van typhus voor. OUD-VOS8EMEER. Het ijs in de Eendracht toont nu natuurlijk zijn nukken nu het aan het dooien is gegaan soms geheel open water, zelfs geen ijs te zien, dan weer volop drijfijs. Van ernstige bezwaren bij het overzetten vernamen wij niet. Naar ons werd medegedeeld werd in den loop dezer week een conferentie gehouden tus- schen gemeentebesturen, waterschapsbesturen en betrokkenen bij den aanleg van den locaaltrein door het eiland over de plaatsen waar in deze gemeente het station en de laadplaatsen voor den landbouw zollen komen, zonder dat evenwel nog iets definitiefs is vastgesteld. Zoetjes aan begint het toch te dagen in het Oo9ten voor verlossing uit ons isolement. POORTVLIET. Alhier overleden deze week, de twee oudste ingezetenen der gemeente, nl. de heeren P. P. van Oost, 85 jaar, rustend timmerman en P. Daane van Stapele 83 jaar, oud-Burgemeester der gemeente Poortvliet, oud- Dijkgraaf vau het Waterschap Poortvliet en sedert jaren voorzitter van het Weezeo-Armbestuur. SCHERPENISSE. In de gehouden algemeene vergadering van de onderafdeeling Tholen der V. P. N. werd bij acclamatie van stemmen gekozen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Middelburg de heer Iz. de Wilde. Eenige lijsten van de eierverzendiug werden ge controleerd en in orde bevonden. Door den pen ningmeester werd rekening en verantwoording Er bleek in kas te zijn ruim f 54. „Ik was een vogelvrijverklaarde, maar hij, daar giader in het kasteel, werd ook ongelukkig, evenals ik^J arm, eenzaam en kinderloos. De trot9che graaf is nu nog slechts een bezoldigde rentmeester van zijn goederen ik ben ge wroken." De dokter was met de lezing ten einde gekomendiep bewogen zweeg hij. De zieke lag met gesloten oogen, een weemoedige glim lach speelde oin zijn mond. „Geen van drieën sprak een woord, niemand had een verwijt voor den ouden man met zijn doodelijkec haat, zelfs niet de zoon, die nu toch om het vergiftigde leven van zijn moeder treurde. Zij gevoelden allen, dat die heftig zwoegende borst een vreeselijken strijd gestreden, een grooten hartstocht door het leven gedragen had. De houtvester stond met moeite op en wenkte den dokter om naderbij te komen. „Ik wil oude^teekeueu.,, Onleesbaar bijna, maar de naam stond toch ouder de bekeutenis hij was nu gereed de groote reis te aanvaardeo. Als bevrijd van een drukkenden last her ademde de zieke. Elza had bij het onderteekenen het vermoeide lichaam ondersteand, ook nu nog hield zij hem vast. Hij liet het hoofd tegen haar schouder en zijn stervenden blik zwierf over het groene, door het wegstervende zonlicht beschenen bosch. Daar buiten dansten de muggen, kevers vlogen in en uit, en hier was het vrede geworden. Zij gevoelden dat allen, zij wisten het, dat daar een ziel den doodstrijd streed, en zij be waarden een plechtige stilte, vol heilige vrees totdat alles afgeloopen was. „Wanda vergeef me," deze woorden ver gezelden zijn laat9ten ademtocht. De avondwind suisde om het doodsbed. Donkerbraine gordijnen bedekten de vensters in het hooge vertrek, dat graat Rainbow zijn werkkamer noemde. Met donkere behaugsele waren de wanden behangen, iedere overtollige weelde was verwijderd. Ernstig en somber als het vertrek, was de bewoner daarvan. Het eeumaal donkere haar was vergrijsd, dekraoh- tige gestalte was gebroken de overmoedige trek om den mond bad plaats gemaakt voor dien van een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1