pijl aai It itlupi Tin nstirMI, Md», ik. ^0. 1664 Zaterdag 17 Februari 1917. Drie en dertigste jaargang. EN Firma I. NI. C. POT, THOLEN. P tl b I i c a t i n. 0 sn ïl\ IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco er post f1,176. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke UITGAVE Telkp. Interc. IQ. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters na&r plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. lor Verbod bereiding van melkbrood. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Minisier van Landbouw, Nijverheid en Handel beschikking van 1 Februari 1917, met ingang in denselfden dag heeft bepaald, dat tot nader vast stellen datum geen melk, melkbestanddeelen of lelkproducten zullen mogen worden gebezigd bij de ereiding van brood. Tholen, 12 Februari 1917. De BURGEMEESTER vac THOLEN maakt ekend, dat in de week van 11 tot 17 Februari 917 kunnen gebruikt worden de navolgende oupons, welke zich berinden in de coupon- oekjes, die ter Secretarie te bekomen zijn voor zeep bon nr. 1. voor rijst bon nr. 1. voor erwten bon nr. 1. De aandacht van de winkeliers wordt gevestigd de aanwijzingen, welke op de omslagen der ouponboekjes afgedrukt zijn. Voor varkensvleesch zijn tot nadere aankon- iging geen coupons noodig. De couponboekjes kosten 10 cent. ifholen, den 13 Februari 1917. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat oor den Minister van Landbouw, Nijverheid en landel is bepaald, dat met ingang van 15 Febr. as. aan alle in- '"j füairièele "bedrijven in Nederland slechts is toege- taan üen verbruik van brandstoffen, overeenkomend tia iet 75 percent van de verbruikte hoeveelheid in en overeenkomstig tijdvak aan de maand November 916. Tholen, den 14 Februari 1917. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, at door den Minister van Landbouw, Nijverheid q Handel de volgende distributieregeling vastge- ;eld is Artikel 1. Aan landbouwers is verboden hel verhandelen, ten eschenke geven of op eenigerlei wyze vervreemden; a. van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, thapen-, duiven-, waalsche- of tainboonen b. van mais, verstrekt in ruil voor de aan het ijk of de Gemeente geleverde rogge, als bedoeld in a circulaires van 17 Juli 1916, No. 9713/8bis, en in 25 Augustus 1916, No. 2365/8bis, Rijksbureau oor de Distributie van Graan en Meel. Artikel 2. Avn derden is verboden op eenigerlei wyze mede werken tot de onder artikel la en b verboden 94|ervreemding. Artikel 3. Het verbod in artikel 1 en 2 gesteld is niet van lepassiüg op den handel in granen en peulvruchten, ge- oemd onder artikel la, met de Provinciale Brood- omroissies of hare gemachtigden b. op de granen en peulvruchten, geooemd ider artikel la, die ingevolge de circulaire in 30 Januari 1917, no. 105 7/43 Rijksbureau oor de Distribuite van Graan en meel, voor den QLai worden vethandeld op de tarwe, voor zoover deze met goedkeuring tn de Burgemeesters door de landbouwers aan hunne beiders ten behoeve van hun eigen broodvoorziening s loon in na'ura wordt verstrekt. Tholen, den 15 Februari 1917. De daarvoor vt reischltv formulieren ziju bij de bakkers verkrijgbaar. Tholen, 15 Februari 1917. De Borgemeester tan Tholen maakt bekend, dat in de week van 18 tot 24 Februari 1917 kunnen gebruikt worden de navolgende conpons voor de distributie van levensmiddelen voor zeep coupon no. 2, voor rijst coupon no. 2, voor erwten coupon no. 2, voor gort coupon no. 1. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat boven vermelde bons dus niet geldig zijn vóór a.s. Maan dag aangebroken is. Tholen, den 17 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. BROODKAARTEN. De Burgemeester der gemeente Tholeu vestigt met nadruk de aandacht op lo. dat de vervallen broodkaarten, al dan iet roet boos daaraan nog gehecht, door belang- ebbenden zelf, eu niet door middel van den ikker, eiken MAANDAG moeten worden afge- sven ten huize van den gemeenteveldwachter VAN OS. 2o. dat scherpe controle zal worden uitge- fend en bij constateering van overtreding van ovengenoemde voorschriften, zal ten gevolge ebben dat aaD den overtreder voor een be- aalden tijd geen broodkaarten meer worden jerstrekt. [,f De ingeleverde broodkaarten moeten aan de chterzijde zijn voorzien van de handteekening tn deD eigeuaar, straal en huisnummer. Tot Woensdag 21 Februari a s. bestaat er elegenheid voor het volgende tijdvak van vier eken wijziging te brengen in zijn keuze van rood. DE COMMISSARIS DER KONINGIN 70 JAAR. Heden Vrijdag herdenkt de heer mr. H. J. Dijck- meestor Commissaris der Koningin in onze Provincie zijn 70sten verjaardag. Gaarne maken wij van deze gelegenheid gebruik er op te wijzen hoe de heer mr. Dijckmeester, die op 1 Mei 1906 zijn ambt aanvaarde steeds heeft getoond hart te hebben voor de aan hem toever trouwde belangen, zijn werk als hoofd der provincie, zijn leiding van de vergaderingen der Staten van Zeeland, toonen steeds, dat bij ofschoon geen Zeeuw van geboorte, zich geheel een voelt met de bevol king onzer provincie. Wg twijfelen dan pok 'et dat wij niet uit naam van heel de byvolking, hetzij van welke stand, van welke godsdienstige of poli tieke richting ook, spreken als wij den jubilaris op dezen dag toewenschen, dat het hem nog lange jaren gegeven moge zijn, zijn ambt te blijven be- kleeden. Zooals te verwachten was, beeft den heer mr. Dijckmeester op beden niet aan blijken van belang stelling ontbroken. Ten eerste toonden de leden van de Provinciale Staten, den griffier der Staten en den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat hunne belangstelling in dezen dag, door den beer Dijckmeester een fraaie antieke kast aan te bieden. Bij dit geschenk was gevoegd een album, ge bonden in naturel bokskalfsleereu band, versierd met her. familiewapen van Mr. Dijckmeester, geallieerd met het wapen van Zeeland. Het album heeft aan de binnenzijde van den band een gestilleerde ver gulde rand en is voorzien van groen moiree zijden schutbladen. Op het titelblad is de na te noemen opdracht gecaligrafeerd, welke omgeven is door twee familiewapens en het wapen van Zeeland en van Middelburg en gezichten in de vergaderzaal van Ged. Staten, van de buitenzijde van de woning van den commissaris en van de Statenzaal. De opdracht luidt: „Aan Meester Herman Jacob Dijckmeester, Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland wordt dit huldeblijk uit dank baarheid voor zijn onvermoeide arbeid in het belang der provincie aangeboden ter gelegenheid van zijn 70steu verjaardag door de leden der Provinciale Staten, den griffier der Staten en den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. Middelburg 16 Februari 1917." Verder bevat het album de namen der statenleden, gerangschikt districtgewijze en naar ancieuteit. Voor iedere districtgroep komt een blad voor met het wapen der hoofdplaats van het district. Ten slotte bevat het album nog de namen der beide laatstgenoemde deelnemers aan het geschenk vervat in een penteekening, welke voorstelt den ingang van de Provinciale Griffier in de Abdij naast bet munstpoortje en het bureau van den Provincialen Waterstaat op de Balans. Ook de beeren Burgemeesters van Zeeland brachten hulde aan den commissaris en boden hem een staande oud Hollaudsche klok aan, mahoniehout met inleg. 0< k bij dit geschenk was een album gevoegd, vervat in Oud-Hollandsche kalfsleeren spiegel of scbildpaddenband, voorzien van het wapen van Zeeland met brons groenen satijnen schutbladen. De opdracht in dit album luidt: Aan Meester Herman Jacob Dijckmeester, Commissaris der Konin gin iu de provincie Zeeland wordt bij gelegenheid van zijn 7Os'en veijaardag door de Burgemeesiers in Zeeland de hulde hunner waardeering gebracht voor zijne menigvuldige werkzaamheden verricht in het belang der Zeeuwsche gemeenten. Middelburg 16 Februari 1917. Het album bevat verder allereerst de namen van de commissie, bestaande uit de heeren P. Dumon Tak, Middelburg, J. B. de Beautort, Goes, J. Hui- zinga, Neuzen. J. W. Wagtho, Tholen en mr. A.J. F. Fokker, Zierikzee en vervolgens in alphabetische volgorde de gecaligrafeerde namen van alle burge meesters van Zeeland. Zoowel dit album als dat van de Statenleden zijn vervaardigd op de bekende ateliers van den heer C W. I)huij te Middelburg en doen evenals vroeger geleverde albums, den vervaardigers alle eer aan, Do leden van Ged. Staten boden met den griffier samen hun voorzitter een fraai bloemstuk aan, ter wijl ook de ambtenaren ter Provinciale griffie hun hoogsten chef met een bloemen kaldo blijkgaven van hunne hoogachting. Openbare Vergadering van den raad der ge meente Oud-Vossemeer gehouden 13 Februari. Afwezig wegens ongesteldheid de heer F. Ampt. De voorzitter opent met een woord van wel kom de eerste vergadering in dit jaar en hoopt dat de ouderlinge verstandhouding dit jaar even als het afgeloopen even aangenaam moge zijn. Ingekomen stokken. a. Van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen de rekeoing over 1915 b. goedgekeurd terugontvangen de begrooting 1917; c. eveneens het suppl. kohier Hoofd, omslag d. raadsbesluit inzake uitstel tot het aan gaan der geldleeuing voor de waterleiding; e. eveneens 's raads besluit inzake, de wijziging van jaarwedden van het onder der o.l s.; f. mededeeling dat door de Koningin is goedgekeurd de voorgestelde verhooging van de jaarwedde van de Wethouders; g. eveueens goedkeuring van de duurtetoe- sla« de <?emeenteambtenaren h. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim i. Dankbetuiging van het politiepersoneel voor verleende gratificatie j. Idem van Mej. De Graaff, tel. kantoor- houdster voor verleende duurtetoeslag k. Idem van mej. Frankena voor ontvangen gratificatie welke allen voor kennisgeving worden aange nomen. II Een schrijven van de spoorwegmij Tholen- Wr.st-Noord-Brabant, met gevraagde inlichtingen. De Voorzitter merkt op dat uit de stukken blijkt dat indertijd i» geraamd per iuwoner 25 cent, bij het nemen van aandeelen, thans is dit bedrag aanmerkelijk lager en wel 17 cent, spr. wenscht den raad Damens B en W voor te stellen thans uitvoering te geven aan het door den raad genomen besluit om aaudeelen in de onderneming te nemen. De heer Friderichs heeft vernomen dat de aauleg zooveel duurder wordt dan is geraamd en zou daarom nog wel nadere 'gegevens wen- sckeo, liefst een offieir-ële opgaaf wat deze kosten zullen bedragen, ook vindt spr. het bevreemdend dat de heer Weijerman destijds sprak dat er geen kapitaal behoefde .gestort vóór de spoor weg iu exploitatie is genomen. De Voorzitter heeft *ulk een uitlating nimmer gehoord, dit zou echter gezegd kunuen zijn in eeu vergadering die spr. niet bijgewoond heeft, doch het punt waar het hier over gaat is de vraagkunnen B. eu W. machtiging krijgen de acte te teekeneu. De heer Vermet merkt op dat er is aange geven wat onze gemeente heett te betaleD, wat de aauleg uu moet kosten kan ons onverschillig laten, wij hebben niets meer te betalen dan men van ons vraagt. Na nog eenige discussie wordt machtiging verleent om de betreffende acte te teekenen. Vervolgens wordt voorgesteld een wijziging op de. helfing van den b. o. en deze te ver- hpogen met 12000, dus te brengen op f 7000, een en ander iu verband met de verhoogde uit gaven. De heer Aarnoudee meent dat men hier wel toe over moet gaan, indien er betaald moet wordeu zegt spr. dient er geld te zijd. Ook de heer Polderman is van dezelfde mee ning en vraagt of de verhooging wel voldoende zal zijn. De Voorzitter acht de voorgestelde verhooging voldoende. Met alg. st. wordt vervolgens besloten art. 1 der verordening te wijzigen en de heffing te breDger. op t 7U00. 111. In verband met een aanschrijving van den Minister wordt een verordening vastgesteld waarbij de buispellerij van mussels en garnalen alsmede het zouten van mosselen in woonhuizen en aaiihoorigheden hiervaD, wordt verbodeD. Dr. Vermet meent dat een dergelijke ver ordening te ver gaat en stemt tegen. De Voorzitter deelt mede dat het noodzake lijk is eeu nieuwe havengeldverordening vast te stellen, daar Juli van dit jaar de geldende termijn ia verstreken. Wel blijkt, dat door de indertijd gestelde verhoogiog de inkomsten be trekkelijk zijn gestegen toch zal een verlaging niet gewensebt zijn daar reeds het afgeloopen jaar door vermindering van den bietenverbouw het havengeld verminderde, terwijl op de haven rost een schuldenlast van f 8100. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten machtiging te' vragen met de thaus geldende heffing door te mogen gaan en bij de aanvrage een memorie van toelichting te voegen. Ingekomen is, zooals de voorzitter mededeelt, te laat om nog door B. en W. te worden be handeld, een adres van het bestuur der Prot. arbeidersvereeniging Jat verzoekt te komen tot melklevering volgens distributievoorwaarden. Het stak telt ruim 130 handteekeningen. De Voorzitter zegt dat de bedoeling is om de melk goedkooper dan deu prijs die 12 ct. per Liter is, te kannen krijgen. Hiertoe dient de gemeente een overeenkomst met de melk- verkoopers te treffen en waar B. en W. geen gelegeubeid hebbeu gehad dit eens na te gaan is het niet mogelijk reeds thans een besluit te nemen. Met alg. st. wordt vervolgens besloten eerst B. en W. prae-advies nit te laten brengen en in de volgende vergadering hierover een be sluit te nemen. Daarna rondvraag. De Voorzitter zegt dat de heer Van Nieuwen- huizen indertijd er op aangedrongen heeft de rekening en begrooting in druk te hebbeD, spr. vroeg prijsopgave bij firma Pot te Tholeo, die schreef dat een en ander zeker niet mee zou vallen en dit werk ruim f 200 zou kosteD, na het ontvangen van deze opgave werd door hem ook prijs gevraagd bij een firma le Zierikzee, die eveneens kwam op een bedrag van ruim f 200, waar de kosten nogal hoog zijn wenscht spr. eerst des raads meening te vernemen. Besloten wordt de stukken niet te laten drukken doch een afschrift van een en ander te laten circuleeren. De rioleering van de Molenstraat zal wegens de tijdsomstandigheden nog een jaar uitgesteld dienen te worden, de materialen zijn zoo in prijs gestegen, terwijl het evenmin zeker is dat men voor het uitvoeren van eeu en andor werk volk kan krijgen. Algemeeu is men het met deze zienswijze eens en wordt conform dit voorstel besloten. Voor bergiDg van den grond zal worden zorg Daarna wordt de vergadering gesloten. DE TWEEDE KAMER behandelde deze week een wet waarbij de geheele lichting 1918 voor de militie bestemd wordt (dos niet een gedeelte landstorm). De heer Duij- maer van Twist (rechts) ontwikkelde daar be zwaren tegen, o. a. omdat de jongelingen op zoo jeugdigen leeftijd niet genoeg tegen gods dienstige en zedelijke gevareo beschermd zijö. Spreker zei niets meer of minder dan dat de gemobiliseerden direct of indirect worden ge dwongen de meest walgelijke vertooningen bij te wonen en de schunnigste liedjes aan te hooren. Bij deze zware beschuldiging sprong de mi nister van oorlog woedend op en sloeg met de vuist op de tafel, zeggende dat het met die onware praatjes nu uit moest zijn. Doch de heer Duijmaer van Twist hield zijn beschuldigingen vol en beriep zich op bet blad De Middernacht- zending. Hij zou tegen de wet stemmen, indien de minister geen verbetering van den geschetsten toestand beloofde. De minister noemde op zijn beurt dat blad schunnig, omdat berichten er uit al eens onwaar zijn gebleken, zoodat de redacteur bij ingesteld onderzoek zijn veront schuldiging er over aanbood. Evenwel opperden ook andere leden critiek tegen het wetsvoorstel, hetwelk den minister aanleiding gaf de portefeuillekwestie te stellen. Wat zonder dat het lot der wet zou geweest ziju, is niet te zeggen, maar no werd deze aange nomen. Het hoofdstuk Marine der Staatsbegroo- tiug werd zonder hoofdelijke stamming goedge keurd. Toen hoofdstuk Oorlog aan de orde kwam, ging de Kamer in geheime zitting, die den olgenden dag voortduurde.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1