VGEUlad, pwijd aan ie ielaip ra loMl Wliai, enz. No. 1662 Zaterdag 3 Februari 1917. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr;s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f1,176. Voor het buitenland 90 cento, zonder geïll. Zondagsblad, naezondsn stukken, enz. worden olterll|k op DOSTOERDAGAVOND Ingewacht aan het in o! vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker t» lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Trlrï. Intbrc. Tö. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. P u b 11 c a t i n. Invordering 's Rijks directe belastingen. Do BURGEMEESTER der gemeeme Th >len maakt bekend, dat het kohier van de grondbelasting over -jaar 1917, invorderbaar is verklaard dienst belastingjaar en aan den Ontvangor Ier invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zynen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Tholen, 27 Januari 1917. LIJST van eigenaars of beheerders van paarden. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen brengt ter algemeene keunis, dat de ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsreglement opgemaakte alphabelische Ijjst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één ol meer ter vordering en ter keuring aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is uedergelegd. Tholen, 30 Januari 1917. wone afnemers niet kan leveren, hetgeen deze gewoonlijk betrekken, zelfs gemeentebesturen in ons eiland zullen de petroleumstraatverlichting wegens onvoldoenden aanvoer dienen te öeperken De BURGEMEESTER van Tholen brengt ter alge meene kennis, dat ingevolge artikel 5 der Distributie- wet 1916 een ieder, die na te noemen levensmiddelen of grondstoffen van levensmiddelen anders dan voor gebruik door hem zeil of zyn gezin in voorraad heeft, te weten a. aardappelen (afzonderlyk op te geven klei- aardappelen en zand- of veenaardappelenj b. bruine boooen en groene erwten (afzonderlyk op te geven) c. bak- en braadvet; d. ryst (afzonderlyk op te geven Voorloop Ran goon of Basseiu eenerzyds en andere soorten ander zijds) e. gort, gehouden ia op 3 Februari a.s. aan den burgemeester der gemeente, waar de goederen zich bevinden, op gave te doen van de hoeveelheid en deo aard der bovengenoemde goederen, welke hy in voorraad heeft. Tholen, den 31 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Hoe zal het waarschijnlijk met de levering van de Chilisalpeter gaan Het is voor de landbouwers van het hoogste belang, dat zij vooruit althans met eenige waar schijnlijkheid kunnen rekenen op de door hen bestelde kunstmeststoffen. Vooral is dit van be lang ten opzichte van de chilisalpeter. Stikstof- houdende meststoffen moeten er in elke boerderij zijn, voor bijna alle gewassen en het welslagen van den oogst hangt voor geen gering deel af van de bemesting met stikstof. De aanwezigheid van chilisalpeter is dus een zaak van groot ge wicht. Nu geloof ik, dat de landbouwers op dit punt gerust kunnen zijn, wat het jaar 1917 betreft. Het wil mij voorkomen, dat het met de distri butie van de chilisalpeter in 1917 beter zal gaan dan in het afgeloope» jaar. De Knustmestcommissie heeft bericht dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met de 2de distributie van Chilisalpeter en wel van 30 pet. der bestelde en door de Commissie goedgekeurde hoeveelheden. Zeer kleine be stellingen zullen zelfs in haar geheel worden uitgevoerd zoodat de bestellers nu de resteerende 90 pet. in eens zullen ontvangen. Naar wij vernemen is bij de kunstmestcom- missie voor het voorjaar en den beginzomer van 1917 in bet gehe-1 besteld pl.ro. 100.000 tons is 10.000 wagons chilisalpeter, d. i. 35.000 tons meer dan verleden jaar. Er zijn nu reeds 10 stoomschepen met chilisalpeter uitgezonden en hiervan zijn er 3 binnengeloopen. Dit bevestigt dns de voorspelling, dat de boeren de door hen bestelde hoeveelheden chilisalpeter dit jaar wel op tijd znllen binnen krijgen hechtenis. A. d. H. te Bergen op Zoom tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Zijn trekdier op den openbaren weg laten staan zonder toezicht. C. v. d. H. Poortvliet tot 1 3 boete of 2 dagen hechtenis. Geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede slaand dier. S. L. te Si-Maartensdijk tol f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Loopen op verloden grond. O. S. te St-Philipsland tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Verwekken van nachtrumoer. T. A. P. te Si-Maartensdijk tot f 10 boete of 3 Jatten hechtenis. Zijn trekdier op den openbaren weg laten zonder toezicht. H.» T. v. S. te Goes tol f l boete of 1 dag hechtenis. Loopen op verboden grond. G. Q. te Rotterdam tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding pnlitievrordening C. vau F. te St-Maarten-dijk tot f 1 boete of 1 dag hechteuis. F. K., W. R., en K. v. L). te 8t-Anualand ieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. A. C. G. en J. B. te Tholen ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. C. D. te Siavenisse tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. W. d. W. te 8t-Maartensdijk tot f I boete of I 1 dag hechtenis De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen doen te weien, dat door hun college in zyne vergadeiing van 9 dezer is vastgesteld eene Broodkaartenregeling, welke is goedgekeurd door den Minister van Land bouw, Nyverheid en Handel den 26en dezer. Tholen, Februari 1917. Staat der Gemeente-eigendommen. Burgemeester en Wethouders der gemeen'.e Tholen brengen ter openbare kennis, dal een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der Gemeeute is, tegen betaling der kosten, ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Tholen, den 31 Sanuari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO De Secretaris, H. J. LABAN. Brandstoffengebruik. We ondervinden hier ook een betrekkelijken brandstoffen nood en hoewel er plaatsen in ons land zyn die door ongunstige ligging hieronder nog meer te lyden hebben, dient er toch op de hoogst noodige beperking in het gegrutk te worden aangedrougen. Er heerscht, en dit is niet overdreven in ons land brandstoffennood. Zie naar de scholen die tengevolge van het ontbreken van brandstoffen noodgedwongen zijn gesloten. Van bevoegde zijde vernamen we dat als er niet de grootst mogelijke zuinigheid in het verbruik wordt betracht er andere maat regelen worden getroffen die voor de verbruikers niet aangenaam zullen zijn, doch in net alge meen belang noodig zullen blijken. Wat het petroleurogebroik betreft schijnt eveneens een zuiuig gebruik noodig, we verna men dat het alhier gevestigde depot zelfs ge- Belangrijke prijsvraag. Kouden wij de vorige week de verschijning in het Geïllustreerd Zondagsblad aankondigen van het buitengewoon spannend vervolgverhaal „DE MOORD OP HET KANTOOR", thans vestigen wij de aandacht op een interessante prijsvraag, welke in dit rijk geïllustreerd week blad wordt uitgeschreven. Deze prijsvraag is zoodanig, dat iedereen daar aan kan meedoen, jong en oud, geletterd en ongeletterd. Aan deze prijsvraag zijn verbonden 100 fraaie prijzen, waarnaar dus iedereen kan medediugeD, indien hij slechts geabonneerd is op het Geïl lustreerd Zondagsblad. De kans een fraaie prijs te kunnen winnen, gevoegd bij het genot een illustratie te ont vangen, waarin wekelijks 40 A 50 foto's het laatste nieuws in beeld brengen en boeiende lectuur de aangenaamste uitspanning biedt, moet zeer zeker nu toch hen, die nog niet het Geïl lustreerd Zondagsblad hij de courant mochten ontvangen, aansporen zich thans te abonneeren, zij het slechts bij wijze vau proef voor 3 maan den it 45 cent (franco per post a 52'/2 ce -t). DE UITGEVER. KANTONGERECHT TE THOLEN. 29 Januari 1917. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Bijden zonder licht. F. A. B. te Poortvliet tot f 1 boete of 1 week tuchtschool. Straatschenderij. F. A. B. te Poortvliet tot f 15 boete of twee weken tuchtschool. Jachlovertreding. W. M. G. te Tholen tot 2 X f 20 boete of 2 X dagen hechtenis de haas uit te leveren 6f te betaleu f 4 ot 2 dagen hechtenis. A. O. te Oud-Vossemeet tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, de haas uit te leveren of te betalen f 3 of 3 dagen hechtenis. M. G. te Poortvliet tot 3 X f 10 boete of 3 X 8 dagen hechtenis. Overtreding trekhmdenwet. E. J. N. te Poortvliet tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding reglement op de Zeeuwsche Stroomen. Overtreding der jachtwet. M. J. M. en J. P. H. beide» te 8t-Maartens- dijk "Ader t X f5 b-.ete of 3 «laven hechtenis. Overtreding der bouwverordening. I. B. te S'.-Annaland tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. G. te St-Annalagd tot 2 X 11® boete of 2 X 3 dagen hechtenis. Overtreding boterwet. C. P. Q. te Oud-Vossemeer tot f 5 boete of 8 dagen hechtenis. Rijden zonder licht I. M. M. en M. P te Oud-Vossemeer, A. W. te 8t-Philip4and, A. C. G. te Oud-Vossemeer, L. W. te St-Maartensdijk, E. v. d. 8. te Poort vliet, F. d. B, te St-Philipsland, A. G. H. te Oud-Vossemeer, W. J. G. te Tholen ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding politieverordening. C. D. N. te St-Maartensdijk tot f 1 boete of 1 dag hechteni». Openbare dronkenschap; C. P. d. H. te St-Maartensdijk tot 3 dagen hechtenis. G. C. H. te St-Maartensdijk tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. S. W.Azn. te Tholen tot f5 boete of 3 dagen hechtenis. T. v. B. te Tholen tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening. M. L. te Poortvliet tot t 2 boete of een week tochtschool. C. v. d. G. te St-Annaland tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Pluimgedierte laten loopen op bezaaiden grond. J. J. B. te St-Maartensdijk tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding politieverordening. J. A. G. te Tholen tot fl boete of 1 dag hechtenis, M. B. te Stavenisse idem. Openbare dronkenschap. D. V. te St-Annaland tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Overtrediifg der jachtwet. M. K. d. E. te St-Annalanl tot f3 boete of 2 dagen hechtenis, A. P. te St Maartensdijk tot X 15 boete of 2 X 5 dagen hechtenis, A. B. te Lekketkerk tot 2 X boete of 2 X s dagen hechtenis. Ovrtreding r g'ement op de Zeeuwsche Stroomen. <J. E. Pzn. te Ierse ke tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Rijden zonder licht. P. F. te Scherpenisse tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Van onze berichtgevers. OUD-VOSSEMEER. De ijsgangi in de E n- dracht, zoowel hier als te L holen doet aan de veren weer geducht de behoefte gevoelen aan overbruggng, die zooals bekend, ha; r vooravond zag aangebroken door de plannen, welke gemaakt zijn ten opzichte van den aanleg van een loeaal- L. v. 1. te Graauw tot f 2 boete of 1 dag trein door het Eailand Tholen In verband daarmede is het wel eigenaardig te herinneren, hoe bijna vier eeuwen geleden de Heeren van Oud-Vossemeer, plannen hadden ge maakt om een dam te leggen door de Eendracht; deze heeren hadden een met redenen en motie ven omkleed stuk ontworpen, waarin het uuten het profijtelijke werd aangegeven, dat de Eendracht op den grond der Heerlijkheid ware toegedijkt en al vast was men begonnen met het stoppen der Eendracht, maar een storm ging daartegen op van de zijde van Tholen niet alleen, maar zelfs Antwerpen, Amsterdam, Dordrecht, Gouda, Gorcnm en de Staten van Holland bemoeiden zich met de zaak, waarover tal van stokken ge wisseld werden, met dit gevolg, dat Koningin Maria, Gouvernante der Nederlanden, op 15 Juli 1555 aan de Heeren van Oud-Vossemeer verbood met de zaak door te gaan en bij vonnis van den Secretare Rade te Brussel dd. 20 December 1555 werd het verbod bevestigd. Hoe zou de toestand thaus zijn, indien de Heeren van Vossemeer eens met die zaak hadden kunnen doorgaan? Dinsdagavond had de landbouwer P. U. alhier het ongeluk met een zak boonen van een zoldertrap te vallen, de toestand van den ver ongelukte was zeer zorgwekkend. Naar het verluidt zooden door belangheb benden pogingen aangewend worden om een rege ling te krijgen van de melkprijzen, zooals die in andere gemeenteu reeds bestaat en waarbij de afnemers niet het volle bedrag behoeven te betalen, dat de leveranciers vragen. Natuurlijk moet zoodanige regeling van de zijde van het gemeentebcstuar worden gemaakt. Zaterdag jl. kwam een zoon van de Wed. V. d. Z. alhier zoo ernstig op het ijs te vallen, dat hij eenigen tijd bewusteloos was en genees kundige hulp moest ingeroepen worden. De toe stand van den patient is thans vooruitgaande^ Op de vergadering van aandeelhouders der weegbrug „De Hoop" alhier werd vastge steld, dat iD het laatste seizoen werden afge wogen 7645739 KG. bieten en 1425079 KG. andere artikelen. Voor de aandeelhouders werd voor de 60 aandeelen het dividend bepaald op f 1,75 per aandeel. Woensdagnamiddag werd alhier een wed strijd op schaatsen voor dames gehouden, waarhij een 27-tal rijderessen haar geluk in het ring- stekeu beproetden. De uilslag was, dat de eerste prijs f 8 te» deel viel aan mej. A. E. Haver- 'maus, 2e prijs f6 aan mej. M. Quist, 3e prijs f4 aan mej. J. de Klerk-van de Zande en 4e prijs f 2 aan Mej. M. Veraart. Dinsdag behaalden in een zeilde» wedstrijd voor heeren de prijzen Jacob Quist, C. M. Rid derhof, M. Verhees en Huh. Ridderbof en wel le en 2e prijs mooie gemonteerde schaatsen, 3e prijs een wekker en 4e prijs een kistje sigaren. Donderdagavond gaf het Rederijkersgezel schap een zeer aardigen avond, behalve een toneelstukje, werd een wedstrijd in het reciteeren gehouden, le prijs werd toegekend >an mej. Ampt—-De Jager, 2e prijs C. M. Ridderhof en 3e prijs W. Bevelander. Een bal besloot den avond. SCHERPENISSE. In de gehouden vergade- dering van den varkenshond „Draagt elkanders lasten" deed de secretaris verslag over den toe stand der vereeniging. Er ware» in begin 1916 79 leden. Gedurende het loopende jaar bedank ten er 7, doch er traden wederom 4 toe, zoodat de vereeniging einde 1916 telde 76 leden. Er werd aan contributie bijeengebracht f 438.70. 110 varkens werden gewaarmerkt en 90 ingrënt. Gestorven zijn er 8 varkens, getaxeertfop f 116.50. 1» begin 1916 waren de bezittingen f 15.245 en bij het einde 1 201.36, alzoo een vermeer dering van f 186.II5. Hoe gevaarlijk voor anderen het z.g. slin gerrijden is ondervond een dochtertje van de wed. D. alhier. Zij werd door een der slingerrijders tegen het ijs geworpen, zoodat zij bewusteloos opgenomen werd. Geneeskundige hulp is inge roepen. STAVENISSE. In de 11. Woensdag alhier gehouden raadszitting werd besloten, naar aan leiding vati een nader ingekomen schrijven der N.V. ^Spoorweg TholenW. N.-Brabant" niet terug te komen op het vroeger genomen besluit, waarbij verklaard werd, dat er geen termen zijn

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 1