heer L. J. Koopman die echter bedanktetoen werd gekozeD de heer C. Kaashoek. IERSEKE. In de Donderdagavond gehouden jaarvergadering van den Varkenshond „Voorzorg" werd o.a. verslag uitgebracht, waaruit bleek dat het aantal verzekerde varkens wegens gebrek aan voldoend voeder sterk verminderd is. Toch steeg het batig slot nog met f54,75. De ont vangsten bedroegen f 549,90, de uitgaven f 224,96, goed slot f 824,94. Reservefonds f 200. Voor 7 gestorven varkens werd f 116,80 vergoed. De aftredende bestunrsledeu W. Hage en J. Gebraad werden herkozen. Art. 46 van 't reglement, hetwelk voorschrijft, dat het kasgeld op de post spaarbank moet belegd worden, werd in dien zin gewijzigd, dat het bestuur de bevoegdheid krijgt een andere belegging te kiezen. Er zijn thans 67 leden. De bevolking van Ierseke bestond op 1 Jan. 1916 uit 4131 zielen (2102 m. en 2029 vr.) Er kwamen in dat jaar 89 geboorten voor (50 m. en 39 vr.) en er vestigden zich 144 pers. (59 m. en 85 vr.) zoodat de vermeerde ring bedroeg 238 pers. (109 m. en 124 vr. De bevolking verminderde met 49 overledenen (29 m. en 20 vr.) en door het vertrekken van 165 pers. (76 m. en 89 vr.) Het eindresultaat was een zuivere vermeerdering met 19 pers. (4 m. en 15 vr.) zoodat de bevolking op 81 Dec. bedroeg 4150 zielen (2106 m. en 2044 vr.) OUD-VOSSEMEER. Voor de leden van de a.-r. Kiesvereeniging alhier is opgetreden ds. Van Lummel uit Zuidlatid, roet het onderwerp 4,Politieke smokkelaars'. Z.Ed sprak in de lo kalen der bijzondere, school. Enorm veel is in de laatste jaren in deze gemeente bijgebouwd of verbouwd, tal van wo ningen, uia feitelijk het dorp outsierdeu, ziju verdwenen en hebben plaatsgemaakt voor fraaier gebouwen; ondauks den bijbouw scliijut er nog steeds woningnood, want verschillende gezinnen zitten te wachten of er iets open komt. Het houwen van uieuwe woningen moet thans door de hooge prijzen dor materialen niet zoo aan lokken voor de ambachtslieden ware het te wenschen dat er spoedig eenige keutering kwam in den toestand. Loop der bevolking te Oud-Vossemeer in 1916. Bevolking op 1 Jan. 1916, 2267. Ingekomen 45 m. 37 v., geboren 47 m. en 24 v. Totaal vermeerdering 92 m. en 61 vr. of 153. Vertrokken 72 m. en 48 vr., overleden 20 in. en 15 v. Totaal vermindering 92 m. en 63 vr. of 155, waardoor de bevolkiDg op 31 Dec. 1916 be droeg 2265. De heer Iz. Pollie, voorheen alhier, thans 8gent van politie te Zierikzee, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Capelle a/d IJsel. POORTVLIET. Maandagavond hield de Laud- bonwvereeniging „Ons Voordeel" te Poortvliet haar algemeene jaarvergadering in het hotel van den heer Van der Slikke. Van de 123 leden waren er 85 opgekomen. Uit het verslag van dm penningmeester bleek dat in 1916 was ontvangen f267.72 en uitge geven f 174.31, alzoo een goed slot van f93.41. Door de vereeuiging was aangekocht 163875 K.G. veevoederartikelen en 125690 K.O. kunst meststoffen tot een bedrag van (43577.98. Volgens rooster was aan de beurt van aftreden als bestuurslid de heer A. v. d. Slikke Cz., die voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. In diens plaats werd met 68 stemmen gekozen Je heer C. P. Vogelaar, die deze benoeming aannam. De heer Mach. Goudzwaard werd gekozen als beëedigd weger. Aan den voorzitter en secretaris-penningmees ter werd voor de buitengewone yerkzaamheden door de buitengewone omstandigheden een gra tificatie toegekend van resp. f 25 en f 40. Donderdagavond der vorige week hield de vereeniging van den Kolenbond alhier een alge meens jaarvergaderit g in het café van den heer Van der Slikke. Van de 197 leden waren 117 present. Door de vereeniging was het vorige jaar ontvangen f7794,37 en uitgegeven f7426.15. Op 81 Dec. 1916 had de vereeniging een goed s'ot van f 423.06. De hh. J. de Wilde en N. Lnijk werden resp. met 71 en 72 st* herkozen als bestuurs leden, terwijl de lieer J. Elenbaas werd gekozen als bestuurslid in de plaats van wijlen J. N. Bevelander. SCHERPEN1SSE. In de jjehoudeu alge meens vergadering van de Schietvereer.iging „Prinses Juliana" in het calé Groenewege, opende de voorzitter de vergadering. Er bleken aanwezig te zijn 25 leden. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat er in kas was f6.72. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Jac. Bolier en J. Bijnachte Az. Gekczen werden Jac. Bolier en J. Sch >tvan Veen. Laatstgenoemde ook voor penningmeester. Het inleggeld voor nieuwe leden werd na eenige bespreking gebracht op f 0.25. Ook werden de militaire leden vrijgesteld van contributie. Indien genoemde militairen met verlut thuis zijn en de oefeningen of wedstrijden komen bijwonen, betalen zij 5 cent per oefening. Voorts kwam an de orde het aanvangen der schietoefeningen, De voorz. stelt zijn flobertbuks disponibel voor de vereeniging stelt voor en dan zoo vlug mogelijk een aanvang te nemen met de schietoefeningen. Dit voorstel werd met groot genoegen door de vereeniging aanvaard en tevens werd besloten om op Zaterdag 20 Januari a.s. met het oefenen voort te gaan. Tevens werd besloten om in April een hnishoudelijken wedstrijd te honden. De bode M. Hage Az. werd door den voorzitter dank gebracht voor zjjn werkzaamheden welke hij gratis in 1916 heeft verricht. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Door de jachtopzieners J. en D. Opree alhier is procesverbaal opgemaakt tegen D. B. Wz. van Poortvliet die zich in het jachtveld bevond en naar zijn naam gevraagd genoemde beambten bedreigde met een bietenmes te steken. In de gehouden vergadering van den kolen- boDd „Ons Belang* werd door den secretaris- penningmeester J. de Bruijne rekening au ver antwoording gedaan. Nadat door dhr. Abr. van As de opmerking was gemaakt dat onder de uitgaven niet was voorgelezen de reiskosten der verschillende bestuursleden en dit door deu waar nemend voorzitter dhr. Johs. Kleppe wasjseder- legd, werd de rekening nagezien door de leden M. C. v. d. Slikke en J. Keur en in orde be vonden. Daarna kwam de voorz. met de vraag vau wie het schip kole^ was, dat nu in de haven lag, van het bestuur of van de leden. Daar niemand hierop antwoord gaf, vroeg de voorz. hoe of deze kolen betaald moesten worden. Door een der leden de opmerking gemaakt zijude, dat er dan maar evenals anders geld geleend moest worden, maakte de voorz. bekend dat er geen geld ter leen was, maar dat het bestuur het schip met het kasgeld er bij voor zijne rekening wilde neu.en. Hiervan wilden de leden echter niets weten waarop het bestunr zijn ontslag aanbood. Het lid Jac. Hage stelde voor om de ver eeniging te liquideeren en daarna een nieuwe vereeniging op te richteu met nienw bestunr en statuten. Dit wilde het bestuur doen mits het nieuwe bestuur de geheele zaak overnam zooals ze was. Tot stemming overgegaan zijnde bleek dat ge kozen wareu de hb. A. van As, J. Duijnhouwer, J. Tichero, Boele Lindeboom, Jac. Hage, C. de Valk en M. Kievit. Deze met elkauder vergadert hebbende wilde nu alle bescheiden, kasgeld en kolen overnemen, van het onde bestunr zooals het was, doch dit kwam op zijn besluit terug. Het oude bestuur lost nu de kolen uit het schip ik f 1,15 per mud. Nadere bizonderheden omtrent bestuur en vereeniging ontbreken nög. BINNENLAND. Na een zeer korte ongesteldheid, is na de vorige week deu 70-jarigen leeftijd te hebben bereikt, Nederland een van zijn groote mannen op politiek gebied ontvallen. Mr. dr. H. Goeman Borgesius, presideut der Tweede Kaïher ia Donderdag te Den Haag overleden. Borgesius werd 11 Januari 1847 te Schildwolde geboreD. 24 jaren oad zijnde ging hij zich reeds op po litiek gebied bewegeu en werd in 1877 Jid van de Tweede Kamer. In 1897 werd Borgesius Minister van Binnenlandeche zaken ia het ka binet Pierson. Borgesius behoorde tot deliberate partij. Toen zijn overlijden in de Tweede Kamer bekend werd gemaakt, sloot de waarnemende voorzitter de heer Schaper, ten teeken van rouw de zitting. Kamerverkiezingen in 1917. De voorzitters »an de in de Tweede1 Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigde politieke partijen, hebben in een gisteren gehouden ver gadering besloten den volgenden brief te richten aan den tijdelijkeu voorzitter van den minister raad Excellentie t De ondergeteekenden, tezamen optredendeals voorzitters der in de Tweede Kamer der Staten- Generaal vertegenwoordigde politieke partijen, meeuen aan Uwe Excellentie mededeeling te moeten doen van het door hun hoofdbesturen na gezamenlijk overleg genomen beslnit om te bevorderen, dat door hun partijen onderstaande gedragslijn worde gevolgd. „Bij de verkiezingen voorleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van de ontbinding met het oog op de Grond wetsherziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door alle partijen worden gepoogd, te bewerken, dal de zittende leden geeu bestrij ding vinden en zoo mogelijk bij enkele caudi- daatstelling worden herkozen. „Hierbij wordt echter uitdrukkelijk voorop gesteld, dat gedurende de parlementaire periode, aauvaugende na bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding tengevolge van de eerste verkiezing krachteus evenredig kiesrecht, door alle partijen zal wordmi bevorderd, dat elke beslissing zal worden vermeden over eenig onder werp, dat tot politieken beginselstrijd zoude leiden. „Naar de ondergeteekenden vertrouwen, zal dit besluit, genomen in 's land belang en gelet op de t genwoordige omstandigheden, ook bij de regeeriog instemming kunnen vinden," Het adres is geleekeud door of namens de voorzitters van de Liberale Unie, de Christelijk - Historische Unie, hot Centraal Comité der Antirevolutionaire Partij, den Algemeenen Boud van Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland, den Vrijzinnig-Democratische Ar beiderspartij, den Bond van Vrije Liberalen. DE TWEEDE KAMER zette Dinsdag de behandeling der huurcommis- siewet voort. Er werden 4 amendementen be sproken, waarvan er slechts ééu werd aange nomen, nam. dat van den heer Wij kers loot de Weerdesteiu. Volgens het ontwerp mag de hour- commissie een verhooging vau den huurprijs toestaan, mits deze in verband staat met hoogcre exploitatiekosten. Het amendement wilde, dat de verhooging van den huurprijs ook beschouwd moest worden in verband met den normalen hunrprijs pp 1 Jan 1916. Het werd met overgroote meerderheid 58 tegen 5 stemmen aangenomen. De in behandeling zijnde wet is alleeu be stemd voor huurprijzen vsd op zijn hoogst f 550. De bevoegdheid der huurcommissie om hoogere huren dan i 550 naar omlaag te brengen bestaat niet, zoodat bewoners van huizen boven de f 550 (en hoeveel zijn die er niet in de groote sleden aan de genade der eigenaars zijn over geleverd. Daarin wilde de beer De Kanter een verandering brengen en hij stelde voor de huor- greos met f 500 te verhoogen. Hij werd daarin krachtig gesteund door deu heer Lohman, die sprak van een socialistische wet en een socialis- tischen minister, maar hij vond tegenspraak van een ander invloedrijk lid der rechterzijde, nam. de heer Lot ff, die het met den minister eens was, dat de bepalingen tegen hnuropdrijviug een inbreuk vormen op het recht van deu eigeuaar en dus tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten blijven, dat is in dit geval tot de economisch zwakken; de sterkeren kunnen wel voor zichzelf zorgen. Deze zienswijze won het en het amen dement-de Kanter werd met 41 tegen 25 stem men verworpen, liet artikel over de huurgrens werd aangenomen. Toen de Kamer over een amendement op het laatste artikel stemde, bleek dat er maar 50 leden over waren, das te weinig om besluiten te nemen. Ea zoo liep de behandeling der wet nog niet af. In de avondzittiugen werd de begrooting van Justitie behandeld. Dinsdagavond gelukte het den heer Juten wat variatie in de eentonigheid te brengen. De heer Juten bezwoer den minister op plechtigen toon om toch toe te zien, dat tal van menschen in dezen tijd hun namen niet officiéél verlengd zien. Als voorbeeld noemde hij deu naam Fokker, die door het koopen van een ambachtsheerlijkheid werd Fokker vai. Crayenstein eo Rengerskerke. Dat doen de O. W.-menschen nu al na en nemen namen aan van een halven meter lang. De Kamer had er pret over en er werd geroepen De Jong van Buk en Klappa enz. Nog verscheidene andere justitiëele zaken werden ter sprake gebracht. RECHTSZAKEN. PER TELEGRAAF. Voor de rechtbank te Middelburg is heden Vrijdag behandeld de zaak tegen C. v. d. V. uit Ierseke beklaagd van beleedigiug van een vrouw, als getuigen wareu gedagvaard C. Klaus eu J. J. Porrey. Eiscb f 15,of 30 dagen hechtenis. Weer opgebracht. De Mailboot Prins Hendrik is Vrijdagmorgen met 16 passagiers vertrokken en door de Dnitschers Daar Zeebrugge opgebracht. PRIJSRAADSELS. Voorwaarden van mededinging. 1. De mededinging is vrij voor alle abonné's en de leden van hun huisgezio, mits slechts nit elk gezin niet meer dan 1 oplossing wordt ingezondeu. 2. Oplossingen moeten duidelijk zijn ge schreven en onderteekend met naam en voor naam, terwijl ze moeten gesloten zijn in een enveloppe die behalve het adresRedactie lerseksche en Thoolsche Courant te Tholen, het opschrift moet dragen Prijsvraag. 8. Oplossingen moeten uiterlijk Dinsdagavonds worden ingezonden. Inzendingen die aan bovenbedoelde voorwaar den niet voldoen, zijn buiten mededinging eu verhuizen naar de papiermand. Oplossing van PRIJSRAADSEL no. 25. „MAARSCHALK". Deze week mochten we weer een groot aantal goede inzendingen ontvangen. Bij loting is de prijs gevallen op Cornells Abraham Hoek, wien wij er geluk roede wenschen. Hij wordt verzocht de hem toegekenden prijs te komen af'naleD. PRIJSRAADSEL no. 26. Veeg, Na, \eegl ant, zondenhart, liegt niet. (Uit dezen onzin een spreuk te vormen, met gebruik van al de letters.) De prijswiDner(ster) wordt een penkalapotlood of boek ten geschenke gegeveo. LANDBOUW. In het geheel werd door do Vereenigingen, welke opgaven zonden aan de Z. L. M., coöperatief aan gekocht over 1915: 20471160 K G. kunstmeststof. Uit onze omgeving zijn vermeldOod-Vossemeer met 75 leden 152350 K.G. met een uitgaat van f 22137,50. Poortvliet „Ons Voordeel" met 130 leden 268000 K.G. benevens 118140 K.G. voedermiddelen ad 139857,625. Scherpenisse, „Vooruitgang z'y ons Streven" 128 leden: 309979 KG. ad 1 26773,425. St-Annaland, „Landbouwbelang" 149 leden 628500 K.G. ad f 46133,56. St-Maartensdyk, „Landbouw belang" 220 leden zond geen opgaaf. St-Philipsiand „Landbouwbelang" 69 leden 339242 K.G. benevens 23675 K.G. voedermiddelen ad f 67678,56. Stavenisse, Dorpsvereeniging 162 leden92959 K.G. ad 12113,60 en Stavenisse, Coöp. Vereeniging „Door Kendracht S:erk" 113 leden 539480 K.G., benevens 49114 K.G. voedermiddelen ad l 56303,89. Tholen, „Landbouwbelang" 82 leden 239620 K.G., benevens 9000 K.G. voedermiddelen ad f28157,28. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 ds. Enkelaar, nam. 2 nor ds. Broeken van St-Maartensdijk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondagavond ten 7'/4 uur Ds. G. K. van der Horst van Steenbergen. Tekst: Johs. I 14a. Te zingen: Gezang 180 1 en 5, Psalm 89 7 Gezang 210. Geref. kerk voorm. 9,30, nam. 2 nur en avond, 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 uur en 'a avond» 6 nar ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 nur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff, 's avonds 6 nor leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 nor ds. Steenbeek. Voorm. H. Avondmaal. Nam. Dankz. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 nar leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Broekers, nam. 2 uur leeskerk. Beide diensten collecte v. d. Geref. bond. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nar leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 5.30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk door den beei 8. M. vau der Bel, nam 2 nur Ds. Loran van 8t-Philipslank. Voorb. H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Van Ascb. Geref. kerk, voorm. 9.30, Dam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Bakker uit Gronau (Dnilschland.) IERSEKE. Ned. Herv kerk voorm. 9,30, nam. 2 en's avonds ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer 's avonds leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en 'a avonds ds, Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Kersten. Burgerlijke Stand. Gem. THOLEN van 12—19 Jan. Gehnwd: L. M. Schot jm. en N. W. Goe- degebnure jd. Gemeente IERSEKE van 1218 Januari 1917. Geboren: BastiaaD, z.v. Jan Bastiaau Verhey Pols en Philomina, Johanna, Frederika, Maria Klous; Reijer z.v. Biern Vlaming en JanDetje Scheele. Ondertrouwd: Cotnelis Riemens 27 j. jm. en Geertruida Bek, 22 j. jd.; Leendert, Barend, Steketee 20 j. jm. en Doortje Schoen 19 j.jd. te Medemblikl'ésiré Duurinck 84 j. wedn. v. Phelomina Stobbelaar en Maria Paulina Bogaert 27 j. jd. te Grauw. Getrouwd: Abraham Riemens 29 j. wedn. v. Janneke Maria van den Broecke te Oostburg en Wilhelmina, Elisabeth Verschnire 20 j. jd.j; Jacobus, Pieter Griep 30 j. jm. en Santin», Adriana van Oeveren 24 j. jd. Damkampioenschap ZeelandWest N.-Brabant. Bovengenoemde wedstrijd, uitgeschreven door de Bergen op Zoomsche damvereeniging „Ons Genoegen' en gebonden te Vlissingen en te B. o. Z. werd Zondag 11. beëiudigd. Gesp. Gew. Gel. Verl. Punten W. Strijbos 7 6 1 0 13 F. Goedbloed 7 3 3 1 9 L. Proost 7 2 4 1 8 F. Gorren 7 8 2 2 8 G. Boogaard 7 2 3 2 7 J. Goedbloed 7 1 4 2 6 C. Rab 7 2 1 4 5 J. de Houdt 7 0 0 7 0 De heer Strijbos te B. o. Z. behaalde dns, evenals vorig jaar, den kampioenstitel. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blykt dat zij met den inhoud instemt. Kerknieuws. Ond-Vossemeer. Onze predikant ds. Van Ascb, welke het beroep naar Eetheu en Drongelen aannam, zal op 28 Januari a.s. zijn afscheidsrede houden; zjjn vader, voor eenige maanden overleden, heelt ruim 30 jaren de gemeente Eethen en Drongelen als herder gediend. Tholen, 16 Janaari 1917. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wy u onderstaand schrijven in uw blad op te nemen Op 't oogenblik is er in de mossel-indostrie eene verandering ingetreden. De hnis-iudustrie is zoo goed als stopgezet, daarentegen worden nieowe pelleryen opgericht. Nu doet bier bet gerucht de ronde, dat zulks ver oorzaakt werd door bemoeiingen der Gezondheids commissie. Dat gerucht is evenwel totaal ongegrond. Wat de Gezondheids-commissie in dezen heeft ver richt is na onderzoek bij publicatie aan de ingezetenen den ernstigen raad te geven de grootst mogelijke zindelijkheid te betrachten, opdat de nieowe industrie dat was toen zoo goed als enkel huis- indurtrie lang zon kannen bestaan. Het spreekt toch wel van zelf, dat de Commissie met vreugde waarnam, hoe in deze dure tijden de uieutchen een goed stok brood verdienen. Wie de oorzaak is, dat de hnis-indostrie thans verboden is, weten we niet. Waarschijnlijk zullen ook hier gewetenlooze lieden, die knoeiden met de waar, de schaldigen zyn. Eeuig licht in deze zaak geeft het volgende be richt, voorkomende in de Nieuwe Rotterd. Courant

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2