te blijven aan zijn internationale verbintenissen. In den Rijksdag heeft de rijkskanselier erkend, dat deze aanval een onrecht was, dat tegen het volkenrecht indruischte en hij heeft zich in naam van Duitschland verbonden dit onrecht goed te maken. Gedurende twee en een half jaar is dit on recht op wreede wijze verergerd door de oorlogs praktijken en de bezetting, die de hulpbronnen van het land uitput, ziju nijverheid ten gronde richt, zijn steden en dorpen verwoest, moorden, terechtstellingen en arrestaties vermenigvuldigt op het oogeublik. dat Duitschland tegenover de wereld over vrede spreekt, voert het bij dui zenden Belgische burgers in slavernij weg. België begeerde vóór den oorlog niet anders dan met al zijn buren in goede betrekkingen te leven. Zijn koning en zijn regeering hebben slechts één doelhet herstel van den vrede en het recht, maar zij willen een vrede, die hun land wettig herstel en waarborg en veiligheid in de toekomst verzekert. Wat betreft de verschillende oorlogsfronten is er heel weinig nieuws. Alleen Roemenië is het tooneel van hevigen strijd de communique's uit Berlijn melden hiervan Het front van aartshertog Jozef: Duitsche jagers hebben in de Woud-Karpathen een vij andelijk blokhuis met de bezetting in de lucht doen vliegen. Tusschen de Uzul en de Putna hebben ünitscbe en Oostenrijksche-Hongaarsche bataljons verschillende hooglestellingeu in storm loop genomen en hevige tegenaanvallen van de Rumeniërs en Russen afgeslagen. Herestra en Ungureni in het Zalaba dal zijn genomen. Ten Z. van het Trotosndal kwam de veel omstreden hoogterng Mr. Paltncaou door een nieuwen stormloop in Duitsch bezit. Langs de uit het Bereczker gebergte naar de Sereth voerende dalen wierpen onze aanvallen den vijand verder terug. Onze troepen bestormden aan weerskanten van het Oltuz-dal verscheidene hoogtestellingen. Soceja in het Susita-dal is genomen. Voorvraartsche bewegingen van Rossen en Rumeniërs zijn afgeslagen. 800 gevaDgeoeu zijn binnen gebracht. De legergroep van Mackecsen In het noor derlijk gedeelte van Groot-Walachije zijn de Russen opnieuw teruggeworpen. 't Negende leger heeft den vijand in de stellingen halver wege Rumnicnl Sarat-Foesani teruggedrongen; het Donau-'eger wierp hem bij het bruggehoofd van Braila eveneens terug. Het 9de leger dwong de Russen in een scherpe vervolging, hun achterhoeden terugslaande, tot een verderen terugtocht. Uit het westen en zuiden naderen Duitsche eu Oostenrijksche troe- heu de bruggehoofdstellingen bij Fossani en Fundeni. 1300 gevangenen en veel ooriogsma- terieel bleven in handen van de onvermoeide vervolgers. Tusschen Buzaul eu Donau houdt de vijand zijn brnggehoofd. In de Dobroedscha hebben de Duitsche en Bnlgaarsche troepen op de Russen in de stelling van het bruggehoofd ten Oosten van Macin be langrijke voordeelen behaald. Gisteren werden daar 1000 gevangenen ge maakt en 4 kaoonen en 8 machinegeweren ver overd. In het mondingsgebied van deu Doneu heeft een Ëulgaarsche dekkingsafdeeling ongeveer 50 Russen, die een rivierarm in schuiten waren overgetrokken gedood. De Franschen hebben bij Verdun en aan de Somme in 1917 78 500 Duitschers gevangen genomen. Van onze berichtgevers. SCHERPEN1SSE. Onze vroegere dorpsge noot de heer D. M. M. Genze te Bergen op Zoom is aldaar benoemd als controleur der gemeentefinantiën. Statistiek bevolking 31 Dec. 1915: 724 m. en 661 vr. 1385. Geboren 15 m. en 14 vr. 29. Ingekomeo 15 m. en 22 vr. 37. Overleden 8 m. en 4 vr. 12. Vertrokken 18 m. en 18 vr. 36. Blijft op 31 December 1916 728 m. en 675 vr. 1403. 8T-ANNALAND. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer J. Polderman, als secretaris dezer Gemeente, werd hem ten zijnen huize door deu heer Burgemeester der gemeente, in tegenwoordigheid van en namens den Gemeenteraad, als aandeuken aangeboden het werk van Prof. Mr. Oppenheim, getiteld „Het Nederlandsch Gemeenterecht". ST-MAARTENSDIJK. Woensdag werd G. C. H. alhier gevankelijk naar Zierikzee overgebracht, verdacht van diefstal van een konijn eu andere dingen iu den omtrek alhier. 1ERSEKE. Dinsdag reed een man van bier per fiets naar Goes. Bij Kloetinge week hij voor een rijtuig uit en reed toen tegen een voer pulp in, dat hij niet gezien had. Hy kreeg een wiel over een zijner handen, die daardoor deerlijk verwond werd. Door den geneesheer van Kloe tinge werd hij voorloopig verbonden en werd toen naar Middelburg vervoerd ter verdere be handeling. Met de mosselkokerij gaat het de laatste dageu veel minder druk, waarom is niet recht te verklaren. De versche mossels zijn in prijs gedaald evenals de gekookte. OUD-VOSSEMEER. De heer F. J. J. van den Eude is geplaatst als ambtenaar ter secre tarie in de gemeente Sliedrecht De heer J. H. de Graaff G.Jz., gedurende eeuige jaren werkzaam bij den Burgerlijken Stand (afdeeliug geboorten) te Rotterdam, is thans be noemd als controleur bij de bevolking in ge noemde stad. GEMENGD NIEUWS. Fietslantaarns met gekleurde zijlichten zijn met de verschijning van een Kon. besluit in het Staatsblad no. 532, verboden. We vestigen hierop de aandacht, het kan schade in de vorm van een procesverbaal voorkomen. Een half millioen gulden zal door de invoering van het collecfief contract, jaarlijks meer aan arbeidsloonen door de patroons in het drukkersbedrijf iu ons land moeien worden uitgekeerd. „Het Volk" noemt deze overeenkomst de belangrijksste die tot op heden iu ons land is gesloten. Hoog water. De rivierstreken in ons land worden geteisterd door deu aanhoudenden was der rivieren. Ge- heele strekeu staan onder water. De rijksweg tusBcheu Den Bosch en Nijmegen staat voor een gedeelte onder water en Dog steeds wordt uit het buitenland was gemeld. Spoorwegongelukken. In Duitschland is een ledige trein op een vollen personentrein geloopen. Er zijn een twintigtal dooden en meer dan zeventig gewonden. Iu Engeland liep een personentrein op een loco motief, waardoor 4 reizigers werden gedood en er 25 gewonden ziju. Te Rotterdam werd door een onbekende een kind te vondeling gelegd voor het gebouw fJernël". De politie trachtte de moeder op te sporen, doch deze meldde zich uit ongerustheid over haar kind, zelf bij de politie aaD. Verdronken. De Commandant van een onzer te Vlissingen liggende torpedobooten, begaf zich Donderdag morgen met een jol naar een in de nabijheid liggend schip, toen de jol omsloeg en dé opva renden te water geraakten. Bij het oppikkerf van de te water geraakten sloegen eenige op varenden van de torpedoboot overboord, van wie een niet gered kon worden en verdrong Vier ons per dag wordt, zooals *Het Volk" mededeelt bet rant soen brood dat stra s per hoofd in ons land zal worden verstrekt. Hieronder zijn natuurlijk niet begrepen personen die zwaren arbeid ver richten, deze kuunen een bijslagkaart ontvangen. KEURINGSRAAD TE THOLEN. Vrijdagmorgen heeft de Keuringsraad in de bewaarschool te Tholen zitting gehouden voor een geneeskundig onderzoek der landstorm- plichtigen jaarklasse 1917. Van Tholen waren verschenen 7 landstorm- plichtigen waarvan er is afgekeurd één te weten J. A. Geluk A.Mzn. Van Poortvliet waren verschenen 4 landstorm- plichtigen waarvan er zijn afgekeurd 3 te weten L. J, Elenbaas, L. de Groen en C. van 't Hof. Van Oul-Vossemeer waren verschenen 7 landstormplichtigen waarvan er zijn afgekeurd 2, te weten Arend van Driel en Adriaan van Driel. Van St-Philipsland was verschenen 1 land- stormplichtige, G. M. Koolaard die geschikt is bevonden. LANDBOUW. Vette en Maria Rosalia Stobbelaar. Carojiua Philomena Geertruida Antonia, d.v. Johannes Franciscua de Lavoir eu Hendryeita Margrita van Ekelenbnrg. Overleden Petrus, 2 d., z.v. Jeroen Vette en Maria Rosalia Stobbelaar. Geui.ST-MAARTENSDIJK over December 1916 Ondertrouwd: S. K. Langejan, jm. 29 jr. en C. Chr. Noom, jd. 80 jr. B. P. C. ten Hoof, jm. 80 jr. eu J. W. Koopman, 24 jr. C. Bakker, jm. 43 jr. en M. M. J. de Fouw, jd. 37 jr. Getrouwd: C. H. tlage, jm. 23 jr. en M.J. Nelissr, jd. 22 jr. P. S. Langejan, jm. 38 jr. en M. L. de Graaf, jd. 28 jr. Geboren Cornelia Jacoba, d.v. A. Vroegop en van P. Bout. Mariuus Hubrecht, z.v. A. N. van Hemert en van C. Luijk. Pieternella Adri ans, d.v. P. van As en van L. A. de Graaf. Pieter Marinas, z.v. F. P. J. Polderman eu van J. M. Praat. Johanna Adriana, d.v. C. v. d. Hoek en van L. A, Bazen. Marinus, z.v. W. van Zetten en van W. Slager. Abraham, z.v. A, Priem en van J. C. v. d. Sande. Overleden J. Leeuwe, 78 jr., weduwe van J. W. Kievit. K. Leeuwe, 84 jr., weduwe van J. C, Frederiks. M. Hage, 80 jr echtgenoote van A. Hengst mengel. A. C. Goossens, 68 jr., eebtgenoote van .M. Oudesluijs. Pieternella Adri ans, 3 jr., dochter van J. C. Nelisse en M. G. de Oude. Maria Geluk, 75 jr., weduwe van C. Stouten. GemeeDte SCUERPENISSE, December 1916. Geboren Anthouia Januetje, dv. J. Keur en J. J. Boon. Grietje Cornelia, dv. I C. Geuze en M. M. Matthijsse. Overleden: Willemina Kornelia Bierens78j. wed. van Q. Hage. Gemeeute STAVJENISSE, December 1916. Gehuwd Leendert Roozemond 23 j. jm. en Maria H. Potappel 19 j. jd. GeborenJacob zv. W. Priem en E. van Iwaarden. Maria, dv. D. Hout en P. C. M. Meyer. Eliza, zv. 11. C. v. Iwaarden en D. v. Zetten. Johannes Pieter, zv. A. Keur en A. Vermaas. Cornelia, dv. C. den Bakker en J. L. de Wilde. Adro. Izaak, zv. C. M. Dorst en G. E. Qnist. Lena, dv. M. J. v. Beveren en P, C. v. Iwaarden. Adriaan Pieter, zv. J. A. Paulusse en J. J. Polderman. Overleden: Grietje Bolier 72 j. wed. v. Jac. Hage. Gem. OUD-VOSSEMEER over December 1916. Geboorten Jacob Cornells, z.v. D. H. Vaders en M. v. d. Sande. Janna Leonards, d.v. M. van Vossen en J. L. Hoogkamer. Arie Jacobus, z.v. M. van Beveren en L. Ridderhof. Marinus Jacob, z.v. A. Beeke en A. van der Kleijn. Anna, d.v. P. C. Deurloo en A. Voshol. Overlijden Marinus Matheus Minheere, 11 mnd., z.v. J. C. Minheere en J. Leune. Jacobns van der Klooster, 6 wk., z.v. P. v. d. Klooster en A. Aarnondse. Hermanns Uijl, z.v, L. Uijl en M. Uijl, 1 jr. GehuwdKrijn van Dijke, 27 jr. te Anna Panlowna en Catharina Lindhoot, 29 jr. An- thonie Cornelis Meijll, 24 jr., te Ermelo en G. H. Stelwagen, 22 jr. Bastiaan Voshol, 22 jr. en Johanna den Engelsman, 25 jr. Johannis de Klerk, 29 jr. en Johanna Adriana van der Zande, 22 jr. In het verslag der afdeeling Tholen der Zeeuwsche Landbouwmaatschappii, waarin o. m. uitvoerig wordt stilgestaan bij den uitslag van den oogst in 1916, de paardenfokkerij, land- bouwwintercur8Ussen, veeteelt, enz. wordt ook er op gewezen dat de afdeeling of haar bestunr weder op velerlei in het afgeloopen jaar is werk zaam geweestgenoemd wordt slechts nitvoer- consent voor rundvleescb, bemiddelingsbureau eu laudbouwverloveo, reclames hooi- en wol- prijzen, medewerking ook van de plaatselijke coöperatieve-aankoopsvereenigingen voor het tot stand brengen van den lokaalspoorweg. Het aantal leden der afdeeling breidde zich met 80 uit en bedraagt thans 347. Burgerlijke Stand. Gem. 1ERSEKE van 29 Dec. 1916—4 Jan. 1917. Ondertrouwd: Abraham Riemens, 29j., wedr. v. Jauueke Maria van den Broecke te Oostburg en Wilhelmitia Elisabeth Verschnure, 20 j. jd. Jacobus Pieter Griep, 30 j. jm. eu Seutina Adriana van Oeveren, 24 j. jd. Geboren: Hnbrecbta, d.v. Fraoyois Nieuwen- huize en Janna Nieuweuhuize. Janna, d.v. Wil lem Poleij en Licia Bakker. Petras, z.v. Jeroen UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Voorm. Bevestiging Kerkeraad. Nam. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur en 'a avonds 5.30 uur SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur de. Steenbeek. Bev. Ouderlingen. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 'savonda 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Broekers. Voorm. voorber. H. Avondmaal. Nam. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 'savonda 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en 'savonda 6 uur ds. Kamsteeg. Voorm. 9.S0 Bevest. Ooderl. en Diakenen. Beide kceren extra-collecte voor kleerenbedeeling. Oud Gerei', kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 Ds. Steenbeek van Scherpenisse (Doopsbediening.) Nam. 2 uur leeskerk door den beet S. M. van der Bel. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. St-Maartensdijk, 4 Jan. Ten overstaan van notaris Meuleuberg weid Donderdagavond ten verzoeke van mej. de wed. C. J. SonkeScher penisse io tweede veiling publiek ten verkoop aangeboden 1. Twee huizen en erven aan de kade leSt- Maartensdijk, respect, in huur bij de hh. Kloot wijk eu Heijboer. Het huis van Klootwijk werd toegewezen voor f2250.—. Het hnis van Heijboer werd opgehouden voor f 2000,—. 2. Een hui« met schuur achter 't Bosch werd opgehouden voor f 795. 3. 8 H A. 12 A. 20 cA. bouwland werd geveild in 3 onderdeelen Het le onderdeel, groot 43 aren werd opge houden voor f 1265, Het 2e onderdeel, groot 1,17,90 H.A. werd toegewezen voor f 1270,—. Het 3e onderdeal, groot 1,50,30 H.A. werd opgehouden voor f 1175, Alles per blooisch gemet. Kerknieuws. Poortvliet. Benoemd fot collectant b/d Ned. Herv. Kerk de Heer Adriaan Luijk. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrnkt berkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 7 Januari 1917 des avonds te 7l/k ure, Ds. G. F. Drejer van Bergen op Zoom. Geref. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur de heer Punt te Middelburg, 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. 9,30 en nam. 2 uur nam. 2 en 's avonds Ned. Herv. kerk, voorm. ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30, 6 uur V P P IERSEKE. Ned. Herv kerk voorm. 9,30, Dam. 2 en 's avonds ds. Boer. (Voorm. voorbereiding avondmaal en be vestiging ouderling en diaken. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meijer, 's avonds leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en 'a avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'e avonds Kersten. Marktberichten, THOLEN, 6 Januari 1917. Boter f 0.87 Yi per »/j K.G. Eieren f 9.75. Regeeringseieren, winkelprijs I2V2 oent. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 2,per K.G. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 2 Jan. warden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd versche Inlandsche hoendereieren f 12,00 tot f 13.95 Middenprijs f 12.75. Eendeneieren f 12.tot f 12.49 Koelhuiseieren f 9,90 tot f 10,08. Aanvoer 18980 stuks. MARKTBERICHT van Jao. Knoop, Coinmissionnair in aardappelen per H.L. per H.L. Industries f 4,f 4,30 Drentsche Eigenheimers n 2,75 Regeering. Beverwijker zand 7,50 f 8, Amsterdam, 29 Dec 1916. De Ongelukkigsten onder de Menschen. Er zijn tal van mannen en tal van vrouwen voor wie het leven een last is, die noch vreugde kennen poch hoop, die langzaam wegkwijnen en bet verval hunner krachten zien. zonder de kracht te hebben weerstand te bieden, wy bedoelen de lijders aan neurasthenie. Deze lüders beklagen zich over en lijden ook werkelijk aan zeer vele kwalen. Zy hebben last van bevingen, beklemdheid, duizelingen, nachtmerrie, bun spysverteering is moeilijk, de natuurlijke func ties zijn bjj hen aan kortere of langere storingen onderhevig. Langzamerhand worden zjj physiek zoo terneergedrukt, dat alle werk hun onmogelijk wordt. Zjj maken het leven aan hunne omgeving onmogeiyk. Iedereen vooral tegenwoordig heelt min of meer aanleg tot neurasthenie. Deze ziekte is nl. een soort uitputting der zenuwen, die meestal voortkomt uit overspanning, buitensporigheden en ook uit on aangenaamheden en verdriet. Zy kan ook een gevolg zyn van eene verarming van het bloed. Om doze te voorkomen en te genezen moet men den rykdom en de zuiverheid van het bloed, alsmede de kracht der zenuwen bewaren of terug verkrijgen. De Pink Pillen zijn daarvoor bijzonder aangewezen, wegens hunne merkwaardige kracht van vernieuwer van het bloed en opwekker der zennwen. Deze Pillen leveren opmerkelyke resnltaten, by verarming van het bloed en afmatting der zenuwen, zelfs in de weerspannigste gevallen. Zy bevrijden het bloed van alle onzuiverheden en geven hst bloed in roode bolletjes zijn kracht terug. De Pink Pillin herstellen bovendien het evenwicht van het zenuw stelsel en hebben een krachtige uitwerking op de spij8verteering. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar A f 1.75 per doos en f 9 per 6 doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Tholen en omstreken bij J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder by verschillende Apothekers goede Drogisteryen. 17681 40

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1917 | | pagina 2