veekblatl, piijd aai li ieiaopn rai oesterteelt, lailinv, enz. No. 1657 Zaterdag 16 December 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG.... lERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,17fc. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tkolen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkf. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen maken bekend, dat op Woensdag 20 December a.s. te 12 are, op het Gemeentehuis gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting door den heer Jekel. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat, het verwerken van aardappelen tot aard appelmeel of aardappelmeelproducten met ingang vau 27 November 1916 werd verboden; dat de aflevering en het vervoer van klei- aardappelen is verboden dat dit verbod niet van toepassing is a. op de aflevering of het vervoer van klei- aardappelen binnen de grenzen der gemeente, waarin zij zich bij de afkondiging dezer be schikking bevinden b. op de aflevering of het vervoer van partijen kleiaardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aard&ppelvereeniging. Tholen, den 15 December 1916, De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. Met ingang van 16 dezer zal in de buitenwijken, waar tot heden slechts eene bestel ling, des morgons 10 uur, plaats had, eeu tweede bestelling worden ingevoerd. Vertrek van het kantoor 7 u. v.ra. Met ingang van 16 dezer wordt op het post- en telegraafkantoor alhier werkzaam gesteld de heer K. Brandes te Meliskerke, om opgeleid te worden tot kantoorbediende. of de komende vrede Wat moeten wij boven ons wekelijksche oorlogsoverzicht heden schrijven. Want werkelijk de eerste stap tot den vrede is nu gedaan. Plotseling bereikte ons Dinsdag middag de onderstaande telegrammen Berlijn, 12 December. (Wolff.) Officieel. Voorloopig bericht. De keizer vaardigde een legerorder uit, waarin hij mededeelt, dat hij met de drie bondgenooteu aan den vijand vredes voorstellen heeft gedaan. Weenen, 12 December. (Wolff.) Het kabinet te Weenen beeft, in overleg met de verbonden regeeringen, aan de vijandelijke staten nota's gericht, waarin het zijn bereidwilligheid uitspreekt om vredes onderhandelingen met den vijand aan te knoopen. Iu de nota's wordt het voortzetten van den oorlog een steeds meer doelloos bloedvergieten genoemd. Geheel onvoorbereid kwamen deze berichten niet. Immers was bekend gemaakt dat Dinsdag een zeer belangrijke Rijksdagzitting zou plaats hebben eu in enkele kringen werd reeds ge mompeld van „vrede op aarde". De Weensche regeering vaardigde bovendien nog het volgende communiqué uit Weenen, 12 Dec. (Wolff). Officiéél. Toen in den somer van 1914 de lankmoedigheid van Oostenrijk uitgeput was en de monarchie na vjjftig jaar vrede gedwongen was naar het zwaard te grijpen, geschiedde dit uit bittere noodzaak. Het doel was herhalingen voor het vervolg te voorkomen. In samenwerking met de bondgenooten heeft ous leger en onze vloot rijke resultaten behaald en de plannen der vijanden te schande gemaakt. Niet alleen werden vele overwinningen behaald, doch ook uitgestrekte vijandelijke gebieden bezet. Onafgebroken is de kracht, die nog kort geleden de laatste vijand te voelen kreeg. Kunnen onze vijanden hopen deze macbtbond te overwinnen, Dooit zal het hun gelukken ons door hun afslnitings- en uithongeringspogingen murw te maken. In het derde jaar zijn zij nog niets verder gekomen. Daarom is de voortzetting van den strijd nutteloos voor den vijand. Wij zullen ons niet weer laten verdringen. De voortzetting van den moordenden oorlog is dus alleen een vernietiging van menschen- levens en goederen, een door geen noodzaak gerechtvaardigde onmenschelijkheid, een misdaad aan de beschaving. Deze overtuiging en de hoop, dat dit inzicht ook in het vijandelijke kamp kon doorbreken, heeft bij het Weener kabinet in volledige over eenstemming met de verbondenen de gedachte doen rijpen, om eeu openlijke eu loyale poging te ondernemen tot een gedachtenwisseling over voorbereiding van den vrede. Met dit doel hebben heden de regeeringen van Oostenrijk, Dnitschland, Turkije en Bulgarije aan de vertegenwoordigers hnnner belangen in de hoofdsteden gelijkluidende nota's gezonden, waarin geneigdheid tot vredesonderhandelingen wordt getoond, met verzoek deze nota's aan de betrokken regeeringen te overhandigen. Aan den gezant bij deu H. Stoel werd even eens mededeeting daarvan gadaau en de werk- dadige belangstelling van den Pans verzocht. Ook de neutrale vertegenwoordigers werden ingelicht. De verbondenen leverden opnieuw bewijs van hun vredelievendheid. Thans staat het aan onze vijanden, om voor de geheele wereld getuigenis van han gezindheid af te leggen. Wat ook het resultaat moge zjju door eeu gedwongen voortzetting vau den oorlog zal de vierbond ook voor den rechterstoel der eigen volken geen verantwoordelijkheid kuDnen treffeö. De legerorder die Keizer Wilhelm aan zijn soldaten uitvaardigde luidt aldus In het gevoel der overwinningen, die gij door uw dapperheid hebt bevochten, hebben ik en de monarchen der drie verbonden staten den vijand een vredesaanbod gedaan. Of het daar mede bedoelde doei bereikt werd is nog niet bekend. Gij echter hebt ook verder met Gods hulps stand te houden tegen den vijand en hem te verslaan. Tot de marine werd een gelijkluidende order gericht met de volgende aanvulling. Deze order richt zich ook tot mijne marine, die al haar krachten getrouw en krachtdadig in het werk heeft gesteld in den gemeenschappelijkeu strijd. Wilhelm I. R. De vredesvoorstellen werden door den Dait- schen Rijkskanselier in de als historisch aange duide zitting van den Rijksdag, medegedeeld. De Rijkskanselier begon zijn rede, die wij, om de uitvoerigheid natuurlijk niet in extenso kannen overnemen en waaruit we daarom dus maar een en ander aanstippen. De Rijkskanselier zeide De hoop op spoedige, nieuwe gunstige gebeurtenissen te velde was de reden waarom de Rijksdag niet voor langen tijd is verdaagd, maar aan den president de gelegen heid gegeven is, den dag voor de volgende zit ting te bepalen. Die hoop is bijna boven ver wachting snel vervuld. Ik wil kort zijn de doodeu spreken Roemenië's meedoen aan den oorlog had ten doel onze stellingen en die onzer bondgenooten in het Oosten te vernietigen. Tegelijkertijd moest het groote offensief in het Westen ons front doorbreken, en moesten nieuwe Italiaansche stormaanvallen Oostenrijk-Hongarije verlammen. De toestand was ernstig, doch met Gods hulp hebben onze dappere troepen een toestand ge schapen, die ons vollediger en grooter veiligheid biedt dan ooit te vuren. (Levendige toejuiching). Ons Westelijk front zegeviert, ondanks deu Roemeenschen veldtocht is het met grootere reserves aan menschen en materiaal uitgerust dau ooit te voren. (Bravo's).. Vervolgens wees de Rijkskanselier er op dat de economische toestand in de Centrale landen thans is verzekerd. In Roemenië werden groote voorraden levensbehoeften en graan vermeesterd. Aan de vrees voor hoDger die de vijanden Duitschlaad wilden aanjagen, kunnen ze zelf thans niet ontkomen. Verder deelde de R. K. mede dat aan de vertegenwoordigers van de mogendheden die de Duitsche belangen in de vijandige landen be hartigen en aan die van de overige neutrale stater, een nota is overhandigd. In die nota wordt o. m, gezegd dat „Duitschland en zijne bondgenooten Oosten- rijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije hebben in dezen strijd bun onoverwinnelijke kracht getoond. Zy behaalden geweldige overwinningen op een in aantal sterker en van meer oorlogsmateriaal voorzieuen vijand. Onwrikbaar houden hun linies stand tegen de herhaalde aanvallen van de legers hunner vijanden. De jongste aanval in den Balkan is snel en zegevierend afgeslagen. De jongste gebeurtenissen be* ijzen, dat ook een verder voortduren van den oorlog bun weerstandsvermogen niet zal kunnen breken, maar dat veeleer de algemeene toestand de verwachting van nog meer over winningen rechtvaardigt. Ter verdediging van hun bestaan en van de vrijheid hunner nationale ontwikkeling werden de vier verbonden mogend heden gedwongen naar de wapens te grijpen". Eu- iets verder dat de vier verbonden mo gendheden gedragen door het bewustzijn van haar militaire en economische kracht om den strijd zoo noodig tot het einde voort te zetten, tegelijkertijd echter bezield door den wensch verder bloedvergieten te voorkomen een einde te maken aan de gruwelen van den oorlog stelleD de vier verbonden mogendheden voor, zoo spoedig mogelijk vredesonderhandelingen te openen. Wanneer niettegenstaande dit aanbod tot vrede en verzoening de strijd zou voortduren, zijn de vier verbonden mogendheden besloten, hem tot het zegevierend einde te voeren. Over het algemeen genomen is de rede van den Rijkskauselier nogal wat wij noemen «hoog dravend" en ook de Eugelsche, Fransche en zelfs de Amerikaansche pers deelt deze opinie. In de landen der geallieerden is men wel degelijk er van overtuigd dat de economische kracht van Duitschlaud niet zoo krachtig meer is. De voornaamste bladen adviseeren dan ook tot doorzetting van den oorlog totdat de ge allieerden den vrede kannen dicteeren en ver nietiging van het Pruisische militairisme kunnen eischeD. Da Frauscbe Kamer heeft met algemeene stemmen besloten dat Frankrijk niet op deze door Duitschland voorgeschreven vredesvoor waarden wenschte in te gaan en de overige regeeringen zullen wel in deDzelfden geest aut- woorden. Maar toch.... er is nu eenige kans op vredes- mogelijkheid. Zonder hun verantwoordelijkheid ten zeerste te vergrooten kunnen de regeeringen der Entente niet weigeren om de voorwaarden van Duitschland te bespreken. Eiken vrede zal de Entente natunrlijk niet aanvaarden, maar naar den vrede wordt toch buiten Duitschland ook verlangd en door deze Duitsche voorstellen is een kans geopend dat men over vredesmoge- lijkheid gaat praten en daarom ook spraken wij aan het hoofd van ons overzicht dan ook van „den komende vrede". Van den oorlog zelf is betrekkelijk weinig nienws te vermeldeD, op den Balkan nog steeds denzelfden toestand. In Roemenië zijn de cen- tralen opgeschoten. In de Karpathen Russische aanvallen en op het Wester- en het Italiaansche front betrekkelijk rust. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. Men meldt ons Werd voor circa 30 h 40 jaren nog algemeen iu ODze om geving de meekrap als handelsgewas geteeld, langzamerhand taande dit bedrijf en is het een witte raaf nog een enkel veldje in Zeeland aan te treffen, In 1907 was op de Internationale Tentoonstelling in den Haag ook nog meekrap te zien oit SchouwenDuiveiaud verkregen uit Perzisch zaad, waarbij vermeld werd de hoogst interessante berichten vaD de proefnemingen tot verbetering onzer Zeeuwsche meekrap door den heer J. Lapse Hocke te Brouwershaven sedert een aantal jaren gedaan, ter verkrijging van een product met rijkere kleurstof, door uitzaaiing van verschillende soorten Perzisch zaad, hem door welwillende bemiddeling van onzen gezant, den heer Knobel te Teheran, gezonden, be reikten den verslaggever te laat, om die nog te kuQDen verwerken. Sedert heeft men weinig meer van meekrap vernomen en kan men wel zeggen, dat zij voor goed dood is. Jammer dat een industrie, die jaren reeds in de vroegste tijden werd in Zeeland aan de teelt gedaan een rijk bestaan gaf, zoo kan verdwijnen. Van de verschillende soorten meekrap voor een halve eeuw iu Zeeland nog verbouwd, vonden wij vermeld de Taaie Groene, Zoeters, Rijkmakers, Stroosnijders, Avignonscheen Willem- stadters, afwisselend op deze en gene grond, welke men er meer of minder geschikt voor achtte. 0 N D E R W IJ S. Oud-Vossemeer. Het herhalingsonaerwijs wordt dit jaar gevolgd door 14 jongens en 4 meisjes. Naar wordt medegedeeld zal mrj. H. M. de Graaff, die als bewaarschoolhonderes sedert Jnli jl. ziekteverlof bad, op 3 Januari a.s. weder haar fnnctie aanvaarden. BINNENLAND. Bestuur Visscherijen. Bij Kon. besluit van II dezer is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot bacteriologisch onderzoeker bij het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomeo, dr. T. Folpuners, thans assistent voor de algemeene en toegepaste mi crobiologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. DE TWEEDE KAMER behandelde deze week de wet tot het aangaan eener leening groot 125 millioen a 4 tegen deu koers van 97 Er werd weinig over ge discussieerd en zoDder hoofdelijke stemming aan genomen, nadat de heer Visser van IJzendoorn tevergeefs den wensch had te kennen gegeven om in eens maar 225 millioen te leeueo. De minister en andereu met hem gaven de voor keur aan twee kleine leeningen boven één groote. Den volgenden dag (Woensdag) was aan de orde een wetsvoorstel tot verbetering van den Rotterdamschen waterweg met bijkomende werken, o. a. voor ae kustverdediging. Dit zal den staat ongeveer 15 millioen kosten, terwijl Rotterdam i/3 van de eigenlijke verbetering betaalt. Minister Lely achtte het werk van het hoogste belang voor den Rotterdamschen handel. Een der leden, de heer Bogaerdts, die inge nieur is, hield eeu boeiende en heldere rede ter aanbeveling van het voorstel. Dit werd even eens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het plan is dat de kamer van 22 Dec. tot 9 Jan. naar huis gaat en véér dien tijd nog de hoofdstukken 2a en 7 der staatsbegrooting en de wet op de middelen zal afdoen. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Dinsdag, das op denzelfden dag zijn hier twee echtelieden enkele uren na elkaar overleden, beiden na een korte ongesteldheid. De man was 74 eu de vrouw 78 jaar oud. Wegens gemis van werkvolk bij deu land bouw zijn hier een 30-tal kinderen van Bel gische vluchtelingen werkzaam geweest om rapen te rooien. Des avonds gingen zij naar hun ver blijfplaats om te overnachten,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1