viiHlil pvjji aan Jg Inlaut! rci otsterttell, latilin, m. No. 1656 Zaterdag 9 December 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. lERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,!75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND (rgewacht aan het bureau te T k o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. Openbaar Lager Onderwijs. Burgemeester en Wethouders der gemeeute Tbolen maken bekend, dat tegen 8 Januari a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare lagere school in die gemeente, van kindereu, die vóór of op 1 Maart 1917 den leeftijd van 6 jaar zollen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op de openbare lagere school wenschen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan aangifte te doen bij het hoofd der school die daartoe zitting zal honden op Woensdag 18 December a.s. des namiddags tusscben 5 en 7 ure. Tbolen, den 8 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO De Secretaris, H. J. LABAN. Opgaaf aanwezige voorraden klei-aardappelen. De Burgemeester van Tbolen maakt bekend, dat volgens beschikking, dd. 1 dezer, van deo Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge artikel 9 van de Distributiewet 1916, aan ieder hnuder van klei-aardappelen in de gemeente, opgaaf zal worden gevraagd van de grootte zijner voorraden klei-aardappelen op 5 December 1916, met uitzondering van plantaardappelen en van aardappelen, benoodigd voor verbruik door den houder zelf of zijn gezin. De opgaven moeten voor de ver schillende soorten afzonderlijk worden verstrekt. Onder honders zijn te verstaan verbouwers zoowel als haudelaren. Indien een houder van klei-aardappelen weiger achtig mocht zijn de gevraagde gegevens te ver strekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeen komstig de bepalingen der Distributiewet 1916. Tholen, 5 December 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Slaap en slapeloosheid. Na uren van beweging en activiteit hebben het menschelijk lichaam en de menschelyke geest behoefte aan octspauniDg, rust en slaap. Naar mate de mensch zich meer heeft ingespannen, meer lichamelijke of geestelijke arbeid van zich zeiven heeft geëischt, moet die behoefte aaD rust en slaap grooter zijn. Gezonde naturen zullen, nit een vermoeienden dag, zich vol be hagen ter ruste begeven en binnen korten tijd in Morpheus armen vergetelheid zoeken en vin den van aardsche zorgen, en nieuwe krachten opdoen voor den volgenden dag. Evenals ons voedsel, frissche lucht en warmte, is de slaap beslist een noodzakelijkheid voor het welzijn en naarmate die slaap rustiger genoteD wordt, zal het lichaam de goede uitwerking er van ondervinden. Men rneene echter niet, schrijft „De Gezond heid", dat het voldoende is, dat men slaapt; dit is een beslist dwaalbegrip, dat vooral in de lagere klassec der maatschappij nog steeds heerscht. Men ziet in burgerkringen dikwijls kinderen liggen op een paar stoelen of canapé, in kamers waar gerookt wordt, waar benauwde eteus- en drankdampen hangende kinderen slapen daar onrustig, woelen en hijgen met roode, opgeblazeu gezichtjes, maar de ouders en vrienden verbeelden zich, dat die rust den kin deren goed doet en begrijpen niet, dat dit niet de ware, heilaanbrengende slaap voor de kleinen is en kan zijn. De plaats, waar men rost, de wijze waarop die rust ous wordt geschonken, de lucht, die men tydens het slapen inademt, de omgeving, waarin men zich bevindt, zijn groote factoren, waarmede ter dege rekening moet worden gehouden en die de uitwerking verhoogen of vermiuderen. Een goed en rustig gelegen, steeds geventi leerde slaapkamer is een eerste vereischte voor groot en klein. Ook dienen bed en toebehooren met verstand gekozen te zijn. Geen beddenhe- mels en gordijnen, geen veeren bedden, een flinke staaldraad- of springveeren matras, niet te zachte kussens (liefst zeegraskussens, vooral voor de jeugd en lichte wollen dekens vormen eene goede legerstede. Zware dekens drukken op het lichaam, benauwen den slaper en verhoogen de kans op zwaar droomen of onrustig heen- ea weerwoeleri. De duur der rusturen is een weinig verschil lend en hangt af van het geslacht den leeftijd of het gestel. Kinderen hebben beslist meer slaap noodig dan jonge tnenschen, die op hun beurt weer meer meer behoefte aan slaap hebben dan grijs aards. Vrouwen hebben meer uren slaap noodig dan mannen. Men mag aannemen, dat de ge middelde slaapduur voor volwassenen van 68 uren is, die van kinderen van 1016 uren. Langer dan tien uren mag een gezond individu niet iu bed doorbrengen menschen, die aan den lust tot langer slapen toegeven, ondervinden daarvan spoedig slechte gevolgen, ze worden loom, lui en zwak en verliezen hunne euergie. Van de medische universiteit te Salerno stamt het volgende rijmpje Wie om 5 uur 's morgens het bed verlaat En om 9 uur zijn ombijt brengen laat, Wie zich om 5 uur 's middags aan tafel begeeft En om 9 uur lust in slapen weer heeft, Zal zien dat hij 9 X 9 jaar leeft. Gelijk de gezonde ziel slechts in een gezond lichaam kan huizen, zóó kan ook alleen de ge zonde mensch van een gezonden, rustigen slaap genieteD. Reeds bij zuigeliugen bemerkt men het verschil tusschen de kalme, geregelde ademhaling van het gezonde kind en den gejaagden, onrus- tigen, dikwijls door zenuwschokken geplaagden slaap vau de zwakke, ongezonde zuigeling. Bij het ontwaken is het eerste frisch en vroolijk totaal uitgerust, het tweede is lusteloos en mat. Ouders dienen beslist op die verschijnselen gced acht te slaan en te trachten de oorzaak daarvan te vinden, omdat het van het allergrootste belang is dat het kind de rast krijgt, die het noodig heeft. Meu onderscheidt twee slaapstoornissen ten eerste de onrustige slaap. Meu is in slaaptoe stand, doch wordt dikwijls wakker, ligt iu ver moeienden halfslaap te woelen en zich om en om te wentelen, droomt zwaar, spreekt nu en dan hardop en gevoelt zich, als het uur van opstaan aanbreekt, dikwijls vermoeider dan toen men zich te bed begaf. Ten tweede de volkomen slapeloosheid, waarbij men den geheelen nacht, of ten minste het grootste gedeelte' daarvan, klaar wakker ligt. Men gevoelt zich soms opgewekter, beter tot denken en handelen geschikt dan bij dag en men heeft groote wilskracht noodig om te blijven liggen en in bed den dag af te wachten. Soms is bet een periode vau voorbijgaande!) aard en kan men, door konde afwasschingen 's avonds, door eene waudeling vóór het slapen gaan en door audere onschadelijke kalpmiddeleo genezing vinden. Nooit late men er zich toe verleiden, door het gebruik vau alcohol een knnstmatigen slaap of bedwelming op te wekken juist iu dergelijke gevallen is sterke drank meer dan ooit uit den booze en al schijnt het soms alsof spiritualiën de gewenschte uitwerking hebben, toch mag men zich daardoor niet laten bedriegen, want ud een paar keeren is dat resultaat niet alleen nihil, maar heeft joist de alcohol eene geheel tegen overgestelde werking en houdt den patient nog meer uit den slaap. Zware spijzen en koffie zijn né het middag maal zeer te ontraden et moeten steeds ongeveer drie uren nik den laatsten maaltijd verloopen zijn, eer men een rustigen slaap genieten kau en de inwerking van de koffie op de hersenen is een beletsel voor goede nachtrust. Een warm bad, vlak véér het slapen gaan, poet soms wonderenook vinden velen baat door het aanleggen van een Priesnitzverband op borst en buik. Daartoe neme men een natten, goed uitgewrongen lauw warmen handdoek, daar over een laag guttaperchapapier öf gewaste taf bf Billroth-linnen, die den handdoek geheel be dekt vervolgens zwachtelt men met breeden flanel- of triculzwachtel, zoodat er niets meer van taf of linnen te zien is. 's Morgens moeten direct i,ij verwijdering van het verband borst en buik f] nk afgesponst en gedroogd worden, daar de hun! warm is en de poriën open zijn en men anders zeer gemakkelijk kunde vat. Er zijn ook z.g. Priesnitzverbanden in den handel, die behoeven slechts van binoeu bevoch tigd en omgebonden te worden. Dit is wèl een zeer gemakkelijke manier, maar niet zulk een goede als de hierboven beschrevene; ze worden, daar z-, niet zoo goed afsluiten, 's nachts dik wijls k'am en koud en zoodoende is „le rernèie pire que le mal", daar dit hoogst onaangename kille gevoel iemand ook uit den slaap houdt. llet is een zeer verkeerde methode van som mige oersonen, om, als zij niet vroeg in slaap kunnen raken, steeds lang op te blijven en te lezen pf te werken tot zij behoefte aan rnst krijoei^ .Zij, die zóó haudelen, zullen ten eerste steeds op een lateren tijd de behoefte aan slaap gaan gevoelen en daarbij toch niet de ware kalme nachtrust genieten. Neen, men zorge er integendeel voor, zich steeds op ongeveer den zelfden tijd te bed te begeven zelfs al slaapt men niet. dan moet toch het lichaam zijn rust hebben en door steeds en steeds op betzelfde uur naar bed te gaan, went men als het ware lichaam en geest aan regel en orde en oefent om zoo te zeggen een zachten drang, een lichte zelfsuggestie uit, die toch eiudelijk de overhand krijgt en deu verkwik kenden slaap brengen zal, LANDBOUW-VEETEELT. ZEEUWSCHE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ. In de Woensdag te Middelburg gehoudon verga dering van bet Hoofdbestuor der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd besloten adbaesie te betuigen aan een verzoek om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak en bet wezen van de gevreesde veulenziekte. Door iemand, die onbekend wenscht le blijven was een vraagpunt ingezonden, waarin de wenschelijkheid wordt betuigd eon onderzoek in te stellen naar deu invloed van bet zeewater op zwaren kleigrond en de maatregelen, die er toe kunnen leiden de over- stroomingen te beperken. Deze zaak zal eerst in de afdeelingen worden besproken. Tot voorzitter der maatschappij werd in plaats van wijlen den heer J. H. O. Dominicus, gekozen de heer Jhr. J. van Vredenburch te Tbolen. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer W. Kakebceke te Goes en de aftredende vice-voorzitter, de beer C. A. H. Wagtho werd tot eere-lid der maatschappij benoemd. De begrooting voor 1917 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op een bedrag van f 7777.55. Besproken werd de invloed van den zomertijd op den landbouw in Zeeland. Door den afgevaardigde van Tholen werd uileen- gezet, dat de voornaamste last. die men op bet platteland van den zomertijd heeft, is het onveranderd blijven van den schooltijd, terwijl de landbouwers en arbeiders den zonnetijd volgen, wat last veroor zaakt in het huisgezin. Als de regeering bereid is de gelegenheid te openen voor verzetting der school tijden, zou er z i. geen bezwaar tegen herhaling zijn. Andere leden hadden wel een eenigszins afwijkende meening maar toch werd besloten in den geest als door genoemden aigevaardigde gesproken is, aan de regeering te adresseeren. Na eenige discussie verklaarde de vergadering er zich voor, dat de regeering de kosten betaalt van het afmakingssysteem bij mond- en klauwzeer, mocht er echter besloten worden, dat de veehouders een premie moeien betalen als verzekering tegen de schade der afmaking, dan staat de vergadering er op, dat die premie per half jaar wordt geïnd, omdat bjj inning bijv. alleen in den winter, de vetweiders en schapenhouders zouden vrij komen van premie-betaling. Door de afdeeling Oostburg was er over geklaagd, dat de landbouwers van hun eigen tarwe slechts 3 H.G. per dag en per hoofd mogen gebruiken. Bjj invoering van broodkaarten zal men er op aandringen vooral voor volwassen personen een vrjj wat hooger kwantum te bepalen. Inzake klachten van de afdeeling Hulst betref fende het laat zenden van de slechte hoedanigheid en den zeer hoogen prjjs van het veevoeder, dat de regeering distribueert, deelde de secretaris mede, dat de zendingen steeds beter op tjjd komen, de hoeda nigheid en de prjjs is geheel regeeringszaak. De voorzitter, de heer Kakebeeke meende, dat de prjjs beslist te hoog is, gezien wat de regeering aan de boeren betaalt, hetgeen ook door andere afge vaardigden beaamd werd. Aan de regeering znllen de klachten worden bekend gemaakt en tevens zal gewezen worden op de wenschelgkheid van het maken van eene analyse van ds te leveren artikelen. Inzake een klacht van de afdeeling Goes, dat er handelaren zijn, die gebruikmakend van het geldge brek van kleine handelaren in plaats van 15 cent 14 en Hl/2 cent per K.G. tarwe geven, werd de afgevaardigden opgedragen den secretaris met bepaalde feiten in kennis te stellen opdat, de zaak met de broodcommissie kan worden besproken. Bij de rondvraag werd de weuscheljjkheid betoogd, dat ook aan jongere miliciens dan tot na toe Und- bouwverlof zal worden verleend. Nog zal worden aangedrongen op het geven van hoogere prjjzen door de regeering voor de veldvruchten dan in 1916. De Novemberlevering van het veevoeder besteld bjj het Veevoederboreaa heeft dezer dagen plaats; van de mais wordt 22 0/q en van het 1 jjnmeel 50 °/g verstrekt. 0 N D E R W IJ S. Poortvliet. Benoemd tot volontaire aan de Cbr. School alhier Mej. M. Boone te Middelburg. BINNENLAND. De herijk van maten en gewichten zal in 1917 te lerseke plaats vinden op 7, 8, 9 en 10 Mei. DE TWEEDE KAMER zette de behandeling van de additionneele ar tikelen der grondwetswijziging voort. Daarvan is weinig mee te deelen en dat weinige is nog voor de meeste menschen onbegrijpelijk omdat er sprake was van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging dat als alle andere stelsels van dien aard zeer ingewikkeld. Een amendement van het lid Drion werd na bestrijding door den minister ingetrokken. De heer Groenendaal wilde de verhouding van bet getal Eerste-Kamerleden naar het zielental der provinciën wijzigen maar ook daar was de minister tegen en er kwam niets van. Een ander amendement van den heer Drion op art. 98c werd door den minister overgenomen. Art. 27 bepaalt, dat in gemeenten boven 20.000 zielen om de twee jaar '/3 der raads- eden aftreedt (zooals thans doch in kleinere gemeenten alle leden tegelijk om de 6 jaar. De behandeling daarvan is begonnen. Van onze berichtgevers. IERSEKE. In een Woensdagavond gehouden grootendeeU geheime spoedvereiachende raads vergadering werd de rekening 1915 en de begrooting 1917 van de gemeente den raad aangeboden. Oesters worden altijd of bijna altijd rauw gebruikt. Woensdag beeft men- hier een proef genomen of zij uiet op een andere wijze op te dienen zijn. De oesters werden gekookt en daarna zacht gebraden. De smaak was overheerlijk. ST-MAARTENSDIJK. In de 11. Dinsdag gehouden vergadering van deu gemeenteraad werd mededeeling gedaan door deu voorzitter van een schrijven van Ged. Stalen, behelzeude een advies van den gemeeuteraad om dekking der kosten vallende op de distributiewet niet door een ieeuing te vinden, doch door een hoo gere heffing van den Hoofde', omslag en daarbij als leiddraad te nemen de Rijksin komsten belas ting. De raad besloot dan ook tot dat doel deo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1