leeWa! pwijfl aai ii lilaipi iai aeslerteelt, lattin, m. No. 1655 Zaterdag 2 December 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr"g „er kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco oer post f 1,17 s. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. nn nnNnPRDAPiAVOND Ir.newacht aan het Ingezonden' stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Tblef. Jntbec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiëiu De Burgemeester van Tbolen zal, op Zaterdag 9 December a.s. de» middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. Do voorwaarden van den verkoop liggen van heden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, 2 December 1916. 22105.11 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Provinciale Staten van Zeeland. Najaarszitting. Vergadering van Dinsdagavond te half acht. Voorzitter: de Commissaris der Koningin, de heer mr. H. J. pijckmeester. Aanwezig 41 leden. De voorzitter opent de zitting in naam der Koningin en deelt mede dat vau den heer Wou- dergem bericht is ingekomen dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Ingekomen waren verschillende koninklijke besluiten, waarbij besluiten der staten, genomen in de zomerzitting, worden goedgekeurd. Verder o. a. eene mededeeling van het be stuur der vereeniging „de Ambachtschool" te Middelburg, dat extrabijdragen van het Rijk en de gemeente Middelburg dat bestuur mogelijk maken, om het dienstjaar 1916 zonder tekort af te sluiten, weshalve het bestuur zijn tot de Provinciale Staten gerichte aanvraag om een extra-subsidie voor 1916 als niet gedaan wenscht beschouwd te zien en die aanvrage intrekt. Na de gebruikelijke mededeelingeD omtrent de post voor onvoorzien van de begrootingen 1915 en 1916, de ouderhandsche aanbestedingen en de presentielijsten van Ged. Staten, werd ook de reeds gepubliceerde mededeeling vau dat col lege betreffende deu verbindingsweg tösschen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen overgelegd. Nog werd eene mededeeling van Ged. Staten door den voorzitter gedaan, namelijk dat de heer Eleubaas wegens zijne benoeming tot burge meester van Kraiuingen volgens art. 55 der Provinciale wet opgehouden heeft lid te zijn van hun college. De voorzitter zeide te ineenen uit naam van de Staten te spreken als hij het betreurt, dal de heer Elenbaasgeen lid meer vau Gedeputeerde staten zal zijn en hij hem dank brengt dat hij zijn groote kennis -iu dienst der Provincie heeft gesteld. De vooizitter stelt voor in de eerstvolgende vergadering in de vacature te voorzien, aldus wordt besloten. Vervolgens werd behaudeld het voorstel tot aanhouding van een verzoek van de opzichters bij den provincialen waterstaat om nadere rege ling van hunne jaarwedden. Ingekomen was nog een nader adres van deze opzichters, waarin zij het voorstel om hun verzoek aan te houden be treuren. Het voorstel van Ged Staten werd aangenomen. Ook stelden Ged. Staten voor aan te houden een verzoek van J. Leendertse te Wemeldinge, d.d. 20 November om eene subsidie van f 500 voor een omnibusdienst tusschen Wemeldiüge en Vlake. Aizoo werd besloten. De overige voorstellen van Ged. Staten, allen vroeger vermeld, werden naar de afdeelingen verwezen. Opgemerkt zij nog, dat van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Plet, naar aanleiding van het voorstel om het verzoek om herziening van het bijzonder reglement voor dat waterschap af te wijzen, een nader adres was ingekomen. Ook was nog ingekomen een verzoek van G. llekhuizen, chef-machinist bij de stoomtram Hansweert-Vlake om herziening van zijn salaris. Ged. Staten stellen voor het verzoek evenals dat van de werklieden in de werkplaats van deu Provincialen stoombootdienst, af te wijzen. Ook dit voorstel werd naar de afdeelingen verwezen. Alsnu vroeg de heer W. van Oeveren ver is het Gedeputeerde Staten bekend, dat in den dienst TerneuzenHansweert vaak stoor nissen voorkomen, door dat niet geregeld te Hoedekenskerke kan worden aangelegd. Zijn de klachten gegund, volgen» welke le. de laagwatersteiger niet kan worden ge bruikt, doordat hij te laag zou zijn 2e. de boaten niet zonder gevaar bij laag water dicht bij den steiger kunnen komen, door dat onder water een steenstorting aanwezig zou zijn. Zoo ja, wat denken Ged. Staten dan te doen om die toestanden zoo spoedig mogelijk te ver beteren, opdat bovengenoemde mooie dienst ge regeld zijn gang zal kannen gaan. Ged. Staten zegden toe in de volgende ver gadering van antwoord te dienen. Vervolgens had de splitsing der vergadering iu afdeelingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Willemseu, Hombacb, van Teiilingen, Elenbaas, van der Weijde, Maarleveld, Vermaas, Struve, van Dam, Hocke Hoogenboom, Tichelman, van de Putte, Vogelaar en het lid van Ged. Staten, de heer van Rompu. In de tweede afdeeling de heeren Melis, Duvekot, Dikkenberg, J. W. van Oeveren, Wondergem, Giljam, Gerlach van St. Joosland, Erasmus, Dekker, van Niftrik, Fruijtier, Paap en de leden vau Ged. Staten de heeren Sprenger en Blum. In de derde afdeeling de heeren de Veer, W. van Oeveren, Puylaert, Waesberghe, van Zuijlen, Bolle, Bleiker, Uumoleijn, IJsebaert, Hollestelle, Mulder, van der Vliet en de leden van Ged. Staten de heeren Dieleman en de Casembroot. Hierna werd op voorstel van den voorzitter besloten de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 8 December te 10 uur en werd de vergadering gesloten. LANDBOUW-VEETEELT. In de najaarsvergadering van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, welke op 6 De cember te Middelburg zal plaats hebben, zal o.a. eene bespreking plaats hebben van den Landbouw iu Zeeland. Verder komt op de agenda een verzoek voor van de afdeeÜDg Oostburg om te trachten van de regeering gedaan te krijgen, dat de hoeveel heid tarwe welke per dag en per hoofd door de landbouwers van hun voorraad mag worden gebruikt voor hun gezin, thans 3 K.G. vergroot wordt. Ook zal worden behandeld een klacht va n de afdeeling Hulst, iu welke afdeeling sterk ge klaagd wordt over het laat zender, de slechte hoedanigheid en den zeer hoogen prijs van het veevoeder dat door de regeering wordt gedis tribueerd. Ten slotte een verzoek van de afdeeling Goes, dat het hoofdbestuur overwege op welke wijze een einde gemaakt kan worden aan het misbruik van sommige graanhandelaren die trachten van kleine landbouwers, die geld noodig hebben om de pacht te betaleD, tarwe te koopen voor 14 en 14 V2 cent Per K-G- terwÜ1 de maximum prijs, door de regeeriug vastgesteld, minstens 15 cent bedraagt. Ook zal worden voorzien in de vacature van voorzitter der maatschappij ontstaan door het overlijden van den heer J. H. C. Dominicus. Van het Zuiderfront is al eveneens heel weinig te melden. Een der laatste Italiaansche berichten sprak van eenige verhoogde artillerie actie bij den vijand. In Griekenland heeft zich onder bestuur van Venizelos een voorloopig bestuur gevormd dat buiten de regeering om in naam van het Griek- sche volk aan Bulgarije en zijn bondgenooten deu oorlog verklaard. Het blijft in dit land een hopelooze toestand. Zeppelins, de luchtvogels der oorlog hebben voor de zooveelste maal een tocht gemaakt naar Engeland in den nacht van Maandag op Dinsaag, terwijl Woensdagmorgen een aanval op Londen geschiedde, waarhij 6 bommen geworpen werden, waardoor 9 meuscheu gewond werden. Wat den eerstgenoemden raid betreft het Duitsche com muniqué zegt, dat in tal van plaatsen branden werden waargenomen en dat twee Zeppelins verongelukt zijn. Hetzelfde zegt ook het En- gelsche bericht, al beweert dit, dat de aange richte schade niet gtoot is (in het geheel zijn 35 tfhizen getroffen een vrouw stierf van schrik en 7 vrouwen en 4 kindereu werden gewond.) Natuurlijk heeft het neerschieten van twee Zeppelins groote bevrediging gewekt. Het eene is bij Durham, het andere iu Norfolk geveld. De uieuwe keizer-koniug van de dubbelmo narchie, keizer Karei I heeft zijn regeering aan vaard en ontviug in den Hofbnrg op weg waar heen hij door een geestdriftige menigte werd begroet den apostolischen nuntius eu de ge- zaoten vau Turkije, de Vereenigde Staten en Sp-. ije in bijzondere audiëntie. Intusscheo heeft hij verschillende onderscheidingen verleend aan leden van den Generalen staf en zijn 4-jarigen oudsten zoon Frans Jozef tot kolonel benoemd van het 17e infanterieregiment dat van nu at den naam van den kroonprins zal voeren. De kroniug zal plaats hebben te Buda-Pesth met de gewone praal, terwijl dan de hofrouw tijdelijk zal worden opgeheveu. De Hongaren zullen met hun nieuwen koning wel in hun schik zijn, wanneer althans het be richt der „Times" waarheid bevat, dat de koning voornemens is onder protectoraat van de Hon- gaarsche kroon, een Zuid-Slavisch koninkrijk te stichteD, omvattende Kroatië, Dalmatië en 81a- voDië. Dit zou reeds dadelijk met de kroning van Karei tot koning van Hongarije plaats hebben. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. In het laatst van Januari 1917 zal te Am sterdam een examen worden gehoaden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en tele grafie te Amsterdam. Aanmelding behoort schrif telijk te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Graveubage vóór 20 December a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Direc teur van het post- en telegraafkantoor te Tholen. Van onze berichtgevers. BINNENLAND. gunning om eenige vragen te stellen omtrent den dienst TerneuzenHoedekenskerkeHans- weert, welke vergunning verleend werd. De heer van Oeveren stelde daarop de vol gende vragen Het laatste Berlijnsche telegram meldt kort en bondig „Het officiëele bericht bevat niets bijzonders. Ook de vorige communique's zoowel van Duitsche als van Fransche of Eogelsohe zijde deelen niets van belang mee. Alleen wordt melding gemaakt van schermutselingen en eenige artillerie-bedrijvigheid. Ook aan het OosterfroDt is het niet levendig. De Russen berichten een en ander over gas aanvallen van de Duitschers ten zuiden van Riga en de Duitsche berichten sprekeu van mislukte aanvallen der Russen in de Karpathen. Het Berlijnsche bericht zegt hieromtrent In de Woud-Karpathen en aan het Zeven- bergsche Oostfront deden de Russen gisteren op verscheidene ponten aanvallen. Zij leden de nederlaag. Kleine voordeelen werden door hen met bloedige verliezen gekocht. TWEEDE KAMER. Terwijl Vrijdag verschillende sprekers nog hun amendementen bij repliek verdedigden, kwam minister Cort van der Linde de Kamer of liever de oppositie in de Kamer eenigszins tegemoet door zelf een wijzigiug van het onder- wijs-artikel voor te stellen. Het moet de vrees afsnijden, dat de regeering de gelegenheid om openbaar ouderwijs te ontvangen niet volkomen genoeg maakt. In alinea 4 komt nu o.a. te staan In elke gemeente wordt van overheidswege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs ge geven in een genoegzaam aantal scholen Volgens bij de wet te stellen regels kan afwij king van deze bepaling worden toegelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onderwijs ge legenheid wordt gegeven. Aan alinea 5 wordt toegevoegd Deze eischen worden voor het alg. vormend lager onderwijs zoodanig geregeld, dat de deugdelijkheid van het geheel uit de openbare kas bekostigd alg. vormend lag. ond. en van het oj>enb. ond. even afdoende wordt geregeld. De minister verklaarde dat het nu door hem voorgesteide de uiterste concessie was en dat alle amendementen onraadzaam of onaannemelijk waren. De Kamer begreep nu dat verdere deliberatie tijdverspilling zou wezen. Men luisterde niet meer naar de sprekers en riep bij herhaling stemmen, stemmen 1 Daartoe werd Dinsdag overgegaan en art. 192 werd met alg. st., behalve die van den heer Lieflink, aangenomen. DE EERSTE KAMER verwierp bijna zonder voorafgaande discussie met 22 tegen 18 st. (rechts tegen links) de gewij zigde successiewet, niet tegenstaande minister van Gijn de portefenillekwestie had gesteld. Deze zal das aftreden. IERSEKE. De Groene Kruisver. „Ziekenzorg hield Donderdagavond (heden) een alg. verg. ter behandeling der wijkverplegingskwestie. Op de verzoeken om doorloopenden geldelijken steun was van de werkmansvereeu. „E udracht maakt Macht" de toezegging eener jaarlijkscne bijdrage van f 25Ö ingekomen. De voorzitter kon meedeelen dat B. en W. zullen voorstellen op de begrooting een post voor steun te plaatsen. Het Burg. Armbest. meldde dat het niets zal geven. Hoewel de vaste fondsen dus nog niet groot zijn besloot de vergadering toch de actie voort te zetten en bij particulieren aan te kloppen waarvoor een damescomité is gevormd. Verder besloot de vergadering tot statuten wijziging ten einde erkend te worden als gelijk gestelde vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose. De bestuursleden de bh. M. v. Harmeien, J. L. Bom en C. de Jonge werden herbenoemd en tot leden der kascomm. aangewezen de bh. D. Rietveld de Hond en J. Oom. POORTVLIET. Aangesteld tot wachtmeester der Koninklijke Maréchaussé, den heer C. Deur- loo, geboortig alhier. OUD-VOSSEMEER. Ten behoeve van een onthaal der kinderen van de Bewaarschool op St. Nicolaas hebben een aautal leden voor een mooi bedrag geteekend, zoodat verwacht wordt, dat de leerlingen een aardig feestje wacht. Naar wordt medegedeeld is door eenige jonge dames, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk, bij de leden een lijst gepresenteerd tot het in zamelen van gelden ten behoeve van deu aan koop van nieuwe lampen voor verlichting van het kerkgebouw er is circa f 280 bijeengebracht. Alhier werd bij een reparateur eeu rijwiel ontvreemd, men vond een paar dagen later aan een dijk een oude fiets. Kenteekenen daaraan brachteu de politie op het spoor en in een an dere gemeente werd het gestolen rijwiel ge vonden. Natuurlijk werd proces-verbaal opge maakt. Donderdag jl. is men ook te dezer plaatse aangevangen met bet inosselkoken. Voor de arbeidersbevolking, die reeds zonder werk begint te geraken, is het te hopen, dat de poging succes beett. SBHERPENISSE. Aan de groentencentrale te 's-Graveuhage is van hier een adres met 148 haudteekeniugen verzonden, oui te komen tot het oprichten van een groentenveiling. STAVENJSSE. Bij bet 5-jarig zoontje van J. v. O. alhier is nekkramp ireconstateerd. RAADSVERGADERING te THOLEN Donderdag 30 November, des avonds half acht Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede dat is ingekomen een schrijven van me juffrouw Poulusse, gemeeutevroedvrouw, verzoe kende eervol ontslag als zoodanig, wegens hare benoeming aan het gemeenteziekenhuis te Den Haag. B. en W. stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en den ge meentegeneesheer voorloopig met die praotijk tegen de daarvoor vastgestelde bezoldiging te belasten, daar mej. Poulusse van meeuing is dat er voor een vroedvrouw te Tholen weinig te doen zal blijven, zulks door verschillende om standigheden. Dr. Jekel zal hieromtrent binnen eenigen tijd aan B. en W. advies uitbrengen. Met algemeene stemmen wordt volgens advies van B. en W. besloten. Iugekomen is een verzoek van deu heer N. v. d. Zande om een travaille te mogen maken aan de markt, daar de tegenwoordige niet meer voldoet aan de eischen door de uitbreiding van het beslaan van paarden, ontstaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1