No. 1654 Zaterdag 25 November 1916. Drie en dertigste jaargang. Eerste Blad. DE OORLOG. TwüS Mm, tiz. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prj» per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telbï. Intkec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen, brengen ter openbare kennis, dat in de gemeente voor de verbruikers verkrijgbaar zijn of binnen enkele dagen worden gesteld de volgende goederen Bruinbrood, Aardappelen, Rundvet, gezouten Baken-Spek, Visch, Spek en Vleesch van varkens, Rijst, Gort, Havermout, Bruine Boonen, Kippenvoeder, Normaal Margarine, Roomboter, Eieren, Kaas, Schel- visch, Gul (kleine kabeljauw), Schol, Bokking, Haring. Omtrent zachte zeep, erwten, zuurkool en vat- andijvie zal nader openbare kennisgeving geschieden. Melk wordt door de leurders tegen 8i/2 cent per Liter verstrekt. VVitte suiker is b(j de erkende handelaars te be komen legen f0,28 per pond. Wanneer de prys overschreden wordt, zal door ons geen goedkeuring meer verleend worden aan bestellingen van de over tredende bandelaars. Tholen, 23 November 1916. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. Werken. li. Met werken kan men niet meer rijk worden is een stelliDg die helaas al te veel wordt aan vaardt, vooral omdat ze eenigen grond van waarheid schijnt te bezitten, 't Is waar met werken zooals de meesten doen, zal men zich geen aardsche schatten verwerven en opstapelen. Doch er is tweeërlei werken, een biddend wer ken en een slaafsch werken. We moeten bidden en werkenl Bidden is vertrouwen, is hopen op vervulling. We moeten werken in bet volste vertrouwen dat onze arbeid beloond wordt. Het „Ora et labora" is ook in onzen tijd nog wel degelijk van kracht. Als we met de overtuiging dat we ons doel zollen bereiken binnen zekeren tijd, eene wandeling aauvangen, bereikeu we dat doel zeggen we echter het is te ver, tien tegen een dat we halfweg in een herberg gaan zitten en zuchtend besluiten om terug te keeren. Velen bewandelen zoo den levensweg, zij blijven op een zeker punt geheel ontmoedigd steken en zien met zekere wrevel hèn na, die den weg vervolgen; deukende dat die krachtiger zijn dan zij. Dat maken zij zich zeiven ten slotte wijs, staan op tegen het lot en beklagen zich tegen over God en de menschen. Ze beseffen zelve niet hoe gemakkelijk het is om vertrouwend voorwaarts te gaan en hoeveel zoeter de rust is als tevens de voldoening wordt gesmaakt dat het einddoel volkomen is bereikt. Zoo gaal het eveneens met het doelbewust wer ken. Het leveu geelt daarvan voorbeelden ge noeg. Zie slechts om u heen. Vele der grootste mannen zijn gekomen uit de onderste lagen der maatschappij. Sport voor sport klommen zij den ladder van het maatschappelijk geluk op vol vertrouweu dat ze de hoogste sport zouden, be reiken. Is een Edison niet als krantenjongen zijn loopbaan begonnen? Zeg niet dat dit slechts een enkeling is. Naast hem staan er veleD. Wie kent niet van die stoere werkers die door eigen kracht wat geworden zijn in de maatschappij Ieder kan wel in zijn naaste omgeving voorbeelden aan wijzen van mannen van beteekenis op elk gebied die van onderaf, ja, soms uit de onderste lagen der maatschappelijke samenleving gekomen zijn. Zegt nietdeze hebben geluk gehad, anders waren ze niet zoover gekomen. Neen, ze zijn er gekomen omdat ze geloofden in hun werk en daardoor hadden ze geluk. Ze werkten bid dend en vertrouwend. Wat de meeste menschen ontbreekt, is dat biddend vertrouwen. Ze werken dag aan dag zonder opzien. Ze werken nu ja omdat ze dat moeten, genoodzaakt door den strijd om bestaan. Hun werken is niet een hoop vol voorwaarts treden. Ze zuchten tegen den arbeid en noemen hem een vloek en een last. Ze zijn als machines en worden ook als machi nes behandeld omdat ze dat zeiven wenschen. Zoo loopen ze mee in 't gareel en laten toe dat een ander de vruchten plukt van hunnen arbeid, ze hebben niet bet volle besef wat hun arbeid oplevert, wat hun werk waard is. Ze berusten ten slotte in hun lot en nemen hun weekloon aan als een fooi met een nederige buiging. O, denk nu niet dat dit sociaal-democratische theorieën zijn, die we hier wenschen te verkon digen. Neen we zonden de menschheid juist wat aristocratischer wenschen, in den goeden zin vau het woord. Ware democratie kan niet bestaan zonder zelfbewuste menschen die weten wat ze waard ziju in ban werk en voor huune omgeving en die in die volle krachtige overtui ging vaststaan in de maatschappij, omdat zij niet willen zijn als machineriën, gedreven door de macht van één die hen slechts gebruikt tot zijn welzijn. De mensch moest zich meer gevoelen als een tempel van God en zich waardig maken een tempel van God te worden. Gij woont toch zelve liever in een mooi rnim huis dan in een krot in de achterbuurten van de stad. Maak alzoo uw lichaam tot een geschikten Godstempel, door Uzelven op te voeden en op te boawen. En een der beste middelen om uw lichaam en uw ziel beter te maken ligt in het doelbewuste werk, waardoor ge Uzelven in een steeds betere con ditie brengt, zoowel lichamelijk als geestelijk. Beschouw uw werk dat ge verricht als een plicht, niet alleen tegenover nw werkgever, maar vooral tegenover Uzelf. Beschouw uw werk niet als een last, doch tracht er naar het steeds te volmaken en ge leert het beschouwen als een lust en ge werkt meer en beter. Werkt meer en beter. Werkt vroolijk en opgewekt en ge wint zoowel aan innerlijke als aan uiterlijke kracht. Een arbeider is ziju loon waard, doch een goede arbeider ontvangt vaak meerder loon, niet omdat hij zooveel meer doet als zijn mede arbeiders, maar omdat hij alles beter doet.. .ATEN". TWEEDE KAMER. De heer Nierstrasz heeft Vrijdag amende- honorable gedaan, d. w. z. schuld bekent en aan den minister en de Kamer zijue verontschuldi ging aangeboden. Deze werd aangenomen, maar de minister voegde er bij, dat hij de woorden van den heer Nierstrasz „Elke Kamer onder vindt van de regeering de bejegening die zij verdient" moest- blijven afkeuren. „Deregeering gevoelt het als een suoaad" voegde de mi nister er bij „indien men haar toedicht, dat zij de Kamer met minachting behandelt". Hier mee was het incident-Nierstrasz gesloten. Een amendement om geen preseuttegeld uit te keeren werd 50 tegen 28 stemmen aange nomen. De Tweede-Kamerleden krijgen dus voortaan f3000 ioplaats van f 2000 tegemoetkoming plus reiskosten en een pensioen vau f 100 voor ieder zittingsjaar tot een maximum van f 2000. Dinsdag werd den minister van oorlog ver zocht wijziging te brengen in de aflossing der lichtingen. Men kon het niet goedkeuren dat mannen van 26 jaar werden opgeroepen om militielichtingen te vervangen. De minister was tot geen verandering in zijn stelsel bereid, waarom de heer Merchant een metie voorstelde uitspre kende, dat tot oproeping van landstormplich- tigen der jaarklasse 1909 eerst behoort te worden overgegaan na de oproeping der militielichting 1917 en der landstarmplichtlgen der jaarklasse 1917. De minister ontraadde de motie, maar stelde niet de portefeuilekwestie. Zij werd met 59 tegen 4 stemmen aangenomen. Allesbehalve aangenaam voor minister Bos boom. Woensdag kwam art. 192, het zoogenaamde onderwijsartikel aan de orde. Het bevat 6 ali nea's, paragrafen zou men kunnen zeggen. De 2 eerste vinden geen bestrijdingde 3a ei»cht als tot heden voor het openhaar onderwijs eer biediging van ieders godsdienstige begrippen de 4a zegt dat overal van overheidswege gele genheid gegeven wordt voor het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormeud lager on derwijs de 5e draagt het stellen van deugde lijke eischen voor het onderwijs aan den gewonen wetgever op en de 6e bevat de reeds zoo lang van techts verbeide flnautieële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, d. i. beide worden naar denzelfden maatstaf uit de openbare kas bekostigd. Omdat men van links bedacht is, dat de be langen van het openbaar onderwijs met niet genoeg warmte door de de regeeriug in het voorgestelde art 192 worden gediend en de be palingen die dat onderwijs tegen het hijzonder onderwijs moeten beschermen te vaag gevonden worden zijn er uitsluitend door linksche leden, nam. de heeren van Raalte, Eerdmans en de Muralt, Otto en Visser van Yseudoorn amende menten voorgesteld om daarin naar naar hun meening verbetering te brengen. Zij kunnen hier moeilijk volledig weergegeven worden. Een paar er van zijn Woensdag de voorstellers toe gelicht en verdedigd. Donderdag openbaarde de heer Gerhard eigenaardige beschouwingen. Hij betoogde dat door de amendementen verwaarloozing van het openbaar ouderwijs in sommige gemeenten van het land niet zal worden voorkomen. Die ver waarloozing bestaat en zal blijven bestaan. Volgens spreker moeten verder de eischen van deugdelijkheid losgemaakt worden van de fiuan- ciëele gelijkstelling en hij wil daarom niet hooren gelijke eischen van deugdelijkheid voor openb. en bijz. onderwijs. Gemeld wordt dat de minister van oorlog aan den wenseh in de motie-Marchant vervat heeft toegegeven zoodat de inlijving der land- stormjaarklasse 1909, die 1620 Dec. zou plaats hebben tot later order is uitgesteld. Van onze berichtgevers. 1EBSEKE. Wegens het toenemen van het aantal handelaars in gekookte mossels is de prijs dezer mossels, die oorspronkelijk 30 cent per K.G. bedroeg hier reeds tot 45 cent ge stegen. Dit heeft weer ten gevolge dat de mossel- kweekers ook hun product opslaan en reeds f4.50 per baal maken. In gewone tijden worden de levende mossels voor f 1.50 verkocht. Deze week is hier een kalf geboren zonder staart. Ook de staartwortel ontbrak. lerseke is op 't oogenblik geheel zond.er steenkolen, d.w.z. ze zijn hier niet te koop de voorraad bij alle kolen handelaars, alsmede den kolenhond, zijn totaal uitgeput. Dat zal wel ziju ouder den iuvloed van het groote kolenverbruik voor de mosselkokerij. Gelukkig dat men zich, zij het tegen hooge prijzen, nog eenigszins kan voorzien uit eeu naburige gemeente. ST-M.-VARTENSDIJK. Door landbouwers en andere belanghebbenden alhier worden pogingen in het werk gesteld tot het oprichten eener veiliugsvereeuiging. POORTVLIET. De vorige week vergaderde in de Chr. school alhier de Centrale Antir. kiesvereeniging iu het Statcndistrict Tholen. O.m, werd besloten in 't begin van December te Poortvliet eene oqenbare vergadering te hou den, waarin een spreker zal optreden. De voorzitter ds. P. E. vau Schaick presi deerde voor het laatst de vergadering wegens vertrek naar Strijen. Hij sprak een woord van afscheid en namens de Centrale bracht de heer Jansen vau Tholen hem een gevoelvol woord van dank toe. Tot voorzitter van de Centrale werd du ge kozen de heer J. van Alten hoofd der Chr. school alhier. Deze aanvaardde voorwaardelijk die taak. In de Dinsdag jl. gehouden voltallige ver gadering van den gemeenteraad van Poortvliet, werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, besloten de aan den omnibusdienst TholenSt-Maartensdijk toege kende jaarlijksche subsidie niet te verminderen wegens verhooging van de tarieven van dien wagendienst. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat inge komen is een missive van heeren Ged. Staten dezer provincie d.d. 13 Oct. 1916, inhoudeude de mededeeling dat door hen is goedgekeurd het Raadsbesluit van 10 Oct. 1916, betreffende deelneming in het maatschappelijk kapitaal der N.V. Spoorwegmaatschappij Tholen en West- Brabant. Het overgelegde exemplaar van de Sta tuten werd daarbij teruggezonden. Daarna werd vastgesteld een verordening, waarbij ter zake van de ontvangsten en uitgaven betreffende de uitvoering der Distribntiewet 1916 afgeweken wordt van het bepaalde bij art. 113 der gemeentewet. Naar aanleiding van een schrijven d.d. 27 Oct. 1916 van hh. Ged. Staten dat bij hen bezwaren bestaan tegen het voornemen om voor de ten laste der gemeente komende kosten van de uit voering der Distributiewet een geldleening aau te gaan, werd besloten door intrekkiog van het raadsbeslait van 10 Oct. jl. en behoudens ko ninklijke goedkeuring het maximumbedrag van den hoofdelijken omslag te verhoogen tot f 6800. Het op de begrooting van 1917 uitgetrokken bedrag ad f4800 voor hoofdelijken omslag zal tot genoemd maximum verhoogd worden. Ten slotte werden aan den gem.-secreteris opgedragen de administratieve werkzaamheden en het cornp- tabelbeheer beheer betreffende de distributie van levensmiddelen. STAVENISSE. In het bestuur der Veilings- vereeniging „S. en O" alhier is als lid gekozen de heer D. D. de Rijke, in de plaats van den heer II. W. P. A. de Jongh, die als zoodanig had bedankt. Door den heer M. Beneker alhier worden pogingen aangewend om in den a.s. winter al hier een cursus te geven in carton, sjlöi en boekbinden. Een voldoend aaDtal leerlingen heelt zich reeds aangemeld. De heer J. M. de Peijter, geboortig van alhier, thans hoofd eener openb. L. School te Rotterdam, is iu gelijke functie benoemd te 's Gravenhage. THOLEN. Vrijdagavond trad alhier voor den Protestantenbond op mevrouw A. Mankes- Zernike, em. doopsgezind predikante, net het onderwerp „Tolstoi". De opkomst van belangstellenden was vrij goed te noemen. Spreekster gaf een duidelijk beeld van Tolstoi's geestelijk leven, en wist den persoon en diens ideë i te doen hegrijpen, vooral door hen die reeds met Tolstoi uit zijn boeken kennismaakten. De Nationale Bankvereeuiging heeft het Bedrijf der N.V. Thoolsche Bauk te Tholen nvergenamen erf te dier plaatse een kantoor harer Instelling geopend, hetwelk gevestigd is in bet gebouw der genoemde bank. Tot Directeur is benoemd de heer J. K.van der Stel, terwijl als procuratiehouder zal optreden de Heer M. C. van der Stel. De nationale Bankvereeniging werd in den loop van dit jaar, met medewerking van de Rotterdamsche Bankvereeniging opgericht, met het doel om eeu provinciaal bankbedrijf te vestigen daartoe nam ze bereids verschillende oude en bekende bankiersbedrijven over. De Hoofddirectie, bestaande uit de Heeren Jlir. G. W. J. Hooft, Voorzitter, Mr. J. H. Geertseme Wzn., E. Th. Geesink, A. B. A. van Ketel, .is evenals de Centrale Administratie, gevestigd te Utrecht. Het kapitaal en de reserven der Nationale Bankvereeniging bedragen f 5.500.000. De Nationale Bankvereeniging heeft thans kantoren in de navolgende plaatsen Alpheu a.d. R., Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Barneveld, Bodegraven, Culemborg, Delft, Dordrecht, Drachten, Ede, Gcldermalsem, Gouda, Groningen, Heerenveen, Leeuwarden, Leiden, Sneek, Stadskanaal, Tholen, Tiel, Utrecht, Veenendaal, Woerden, Zeist. Het belangrijkste nieuws den oorlog betref fende komt deze week uit het Oosten. Van het Westerfront valt na de actie der Ettgelschen weinig meer te melden. Het is stil op het ge- heele front, behalve natuurlijk de artillerieactie, die ofschoon iu hescheidene mate, wordt voort gezet. Nu schijnen de geallieerden het offensief op den Balkan te willen inzetten en het is hun werkelijk gelukt een succes van beteekenis te behalen een succes dat niet zal nalaten diepen indrnk te maken vooal op de Serviërs, aan wiea dit succes dan ook in de eerste plaats te danken is. Behalve een groote strook gronds hebben de Serviërs de stad Monastir heroverd. Wel is waar ligt Monastir nog niet in het oude Servië, maar 't heelt toch groote beteekenis. Reeds dddrom, omdat de Bulgaren het als een zeer begeerlijk bezit beschouwden. Na een jaar er de meesters te ziju geweest, ziju zij er thans weer uit ver dreven. Van centrale zijde heeft men zeer veel waarde aan het bezit dier plaats gehecht. Berlijn erken;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1