Ierseksche en Thoolsche Courant van Zaterdag 18 November 1916. Tweede Blad. Advertentièn. Varkensvoeder Vleeschmeel Raapkoeken voor Vee FEÏÏILLLETOH. BE WRAAK VA» BES HOUTVESTER, WAAROM OMDAT EN OOK Dames-handwerken, Vrijgesproken. W. A. S., P. B. en K. J. D. 8., Tbolen. illen te KANTONGERECHT TE THOLEN. 13 November 1916. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding visscherijwet. A. C. A. te Sint-Pliilipslaml, teruggave aan zijue ouders, met verbeurdverklaring van de fuik. Overtreding motor- en rjwielwet. P. 8. en P. Ij. v. d. Z., beideu te Tholen, ieder tot f 1 boete of ieder een week tuchtschool. Geen zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand dier. C. K. te Sint-Maartensdijk tot f 2 boete of een week tuchtschool. Overtreding visscherijwet. D. G. te Sint-Pbilipsland en C. J. B. te Tholen, ieder tot f 8 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. B. te Tholen tot f 1 boete of 1 dag hech tenis. Overtreding arbeidswet. C. J. G. te Bergen op Zoom en P. K. te Stavenisse ieder tot f 10 boete of 3 dagen hech tenis. Opgeven van een valschen naam. C. J. G. te Bergen op Zoom tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding trekhondenwet. A. M. te Sint-Maartensdijk tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding wapenwet. A. v. M. te Wouw tot f25 boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de revolver. Overtreding politieverordening C. F. D. te Siut-Annalaud tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. P. V. te Stavenisse tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. M. P. te St-Maartensdijk tot 2 boeten elk van f 5 of 6 dagen hechtenis voor iedere boete. M. J. S. te Oud-Vos8emeer tot f 1 boete of 1 dag hech tenis. C. v. V. te Oud-Vossemeer tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding' havenverordening O. W. te Poortvliet tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Nachtrumoer. C. v. V. te Oud-Vossemeer tot f 8 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding leerplichtwet. C. S. te Sint-Annaland en V. H. te Sint- Annaland. J. K., A. M. d. B., J. L. en M. B. v. d. M., allen te Sint-Philipsland, ieder tot f 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding der leerplichtwet bij herhaling. J K. en W. M., beiden te Siut-Philipsland, ieder tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis. Loopen op bezaaiden grond. J, R. te Sint-Annaland tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Tee laten loopen op bezaaiden grond of weiland. L. J. G. te Scherpenisse tot 2 boeten elk van f 5 of 5 dagen hechtenis voor iedere boete. Loopen op verboden grond. J. M. v. d. W. en P. C. R beiden te 8t- Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hech tenis voor ieder. Als schipper de wettelijke bepalingen niet in acht nemen. C. L. d. W. en T. S., beiden te Clinge, ieder tot f 3 boeten of 2 dagen hechtenis voor ieder. Rijden zonder licht. A. A. te Oud-Vossemeer. A. T. B. en J. D. V. beiden te Sint-Philipsland. P. J. B. te Sint- Maartensdijk. J. A. te Rotterdam. L. O. te Sint- Philipsland. J. N. te Sint-Maarteusdijk,. C. R., J. D., J. Q„ M. L. en W. B., allen te Tholen. C. K. te Poortvliet. J. L. en P. P. F., beiden te Sint-Maartensdijk. M. H. te Sint-Annaland en J. G. te Sint-Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap. C. G. te Sint-Annaland tot t 5 boete of 3 dagen hechtenis. W. H. S. te Sint-Annaland tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. Uitvinden en rijk worden. Dat zijn er twee. Regel is, dat de uitvinder arm sterft en een ander de rijke vruchten plukt. Hoe dat komt Het optimisme zit den uitvinder in den weg. Niet voor het uitvinden, maar voor het rijk worden. Voor het uitvinden heeft hij het optimisme noodiganders zou hij na her haalde teleurstelling niet volhouden -net zoolang tot eindelijk het werk met welslagen wordt be kroond. Maar dan gaat verder dat optimisme, dat aanvankelijk een deugd was, een fout worden. Hij meent, dat hij er is en hij is er nog maarhalf. Ook ziet hij zijn eigen vinding wel eens voor miu- der belangrijk aan, dan ze inderdaad is en acht het onnooiig patent te nemen. Dan kaapt al spoedig een ander de voordeelen voor zijn neus weg. Als meu niet alleen wat de vinding betreft, maar ook financieel wil slagen, moet men be halve uitvindersgeest bovenal koopmansgeest be zitten. Het zijn er betrekkelijk weinigen, die over dat dubbele geesleskapitaal beschikken. De H. P. deelt er enkele staaltjes van mee. William Thomson, later Lord Keivin, uit vinder van het magnetisch kompas en van ver schillende verbeteringen op het gebied van telegrafie. Hij nam dadelijk de noodige patenten en is schatrijk geworden. Edison, de groote toovenaar. Hij is ook schatrijk. Dat hebben zijn vele uitvindingen nitt gedaan, maar de tijdige zorg, dat de profijten allereerst aan hem zelf ten goede kwamen. Bessemer, die smeedijzer in groote hoeveel heden vloeibaar wist te maken, deed desgelijks en maakte zich een kapitaal vau meer dan 12 millioen gulden. Eens schonk hij de wereld goed vertrouwen, maar ondank werd zijn loon en toen was hij er ook voor goed van genezen. Dat was, in 't begin van zijn loopbaan, met een andere uitvinding. Hij vond een maatregel uit, die belette om eens gebruikte postzegels opnieuw te gebruiken, wat vroeger nog al eens gebeurde. Dat bezorgde hem een prachtige betrekking bij de post. Hij volmaakte zijn uitvinding nog meer en.... toen bleek zijne betrekking overbodig. Hij werd zonder meer op straat gezet en daar hij geen patenten had genomen, kon hij geen beioouing vorderen.. Wel werd hij later in den adelstand verheven, maar met geen cent er op. toe. Toen is hij wijzer geworden en met een latere uitvinding werkte hij zich er in eens boven op. Dat was met zijn ijzersmelten. Hij vond een methode uit om in twintig minuten een paar duizend kilo smeedijzer of staal te maken, waarvoor de fabriekeu een dag noodig hadden {en dan was de kwaliteit nog lang zoo goed niet. Met het ijzer heeft Bessemer goud gemaakt. Wat van papier gemaakt kan worden. Papier vervangt als grondstof reeds tal van andere stoffen en zal dat zeker in de toekomst in nog meerdere mate doen. Het Hbl. maakt „Onder de streep" melding van worstfabrieken, die papieren hulsels voor de vorst gebruiken. Bijna zijn het dus papieren worsten, welke men aldus te eten krijgt! Deze worsteu worden dan in papieren gewik keld, iu papieren doozen verzonden, opgediend op schalen van papier en gegeten van'papieren borden; op tafel liggen de papieren servetjes te wachten; na tafel rookt men z'n sigaret gerold in papier. Intusschen wascht het dienstpersoneel het tafelzilver (dat tot dusver nog niet van papier wordt gemaakt) in papieren afwaschbakjes, en droogt het af met papieren lappen en papie ren droogdoeken. Dit betreft nog pas ons worstdiner. Maar straks zitten we zelfs op stoelen waarvan de zittingen van papier zijn gemaakt. En kijken we verder in het toekomstige huishouden rond, dan vinden we daar papieren kruiken, fiesschen, schalen en kopjes; in de kinderkamer is het speelgoed al lang van papier gemaakt; maar ook in de slaapkamers zal men straks bedden- dekens van papier vinden. Vooral voor huishoudelijk gebruik zal, zoo wordt ons voorspeld, steeds meer gebrnik worden gemaakt vau papieren grondstoffen. Papier is zindelijk, indien het goed geprepareerd wordt, en men kan het langs chemischen weg even waterdicht maken als glas of aardewerk. De be reiding van dit soort papier geschiedt meestal met zwavelzuurhet papier wordt dan zóó waterdicht, dat men zulk papier reeds met succes gebruikt om bijvoorbeeld ijs in te ver pakken en het tegen te spoedige smelting te vrijwaren. Een andere chemische behandeling is met chloriet, waardoor men het zoogenaamde gevul- caniseerde »,Fiber" verkrijgt. Tal van artikelen komen op deze wijze reeds onder de menschen, als stelen van werktuigen, spoelen om garens op te winden, klosjes, pijpen en mondstukken, 't is alles van papier Papieren kousen komen boe langer hoe meer in de mode; 't schijnt dat er reeds legers op papieren kousen vechten, omdat daardoor de voeten der soldaten 's winters warmer blijven dan in wollen sokken. En het beschermen van kleeren met een voering van zacht papier, dat niet kreukelt of ritselt, zal er ook wel hoe langer hoe meer in komen. Hoeden van papier zijn al lang niet nieuw meer. Evenmin bloemen van papter. Maar nog is er een reeks voorwerpen, welke in de toekomst verpapierd zullen worden. Bv. papieren garens en papieren draad, welke reeds langzamerhand in practische toepassing kwamen. Papier in plaats van hout is ook al niet nieuw meer. Kenners van de kegelsport zweren, dat een papieren kegelbaan het hardst en zuiverste oppervlak ople vert, dat slechts denkbaar is. Papier gebruikt voor electrische isolatoren is zelfs niet nieuw meer niets minder brandbaar dan papier,mits het maar goed wordt bereid. Men weet, dat ook reeds wagenraderen van papier werden gemaakt, zelfs voor spoorwagens. llan eindelijk zelfs schoorsteenen van papier, nu nog een nieuw artikel, maar in opkomst! Ierseksche en Thoolsche Couraut te Tholen, het opschrift moet dragen Prijsvraag. 3. Oplossingen moeten uiterlijk Dinsdagavonds worden ingezonden. Inzendingen die aan bovenbedoelde voorwaar den niet voldoen, zijn buiten mededinging en verhuizen naar de papiermand. PRIJSRAADSEL no. 18. De oplossing is Brandwaarborgmaatsohappijen. 1 2 3 14 Bram. 2 15 16 14 raam. 6 7 4 17 want. 12 11 10 rob. 12 16 17 rat. 13 8 9 24 25 garen. '23 18 jjs. 18 19 15 16 9 18 schaars. 21 20 22 pap. 5 d. We maakten in de opgave een fout, we zetten dat 18 19 15 16 9 18 een bijv. naamw. moest zijn, waar er slechts eenige bijv. nmw. op s eindigeu is dit een vergissing, we hadden be doeld een bijwoord. Jaantje Goossen te Tholen werd na loting de prijswinster en kan zich aan ons bureau vervoegen. PRIJSRAADSEL no. 19. ra, ten, pa, ten, ja, zen, wijk, burg, och, neu, rijs, aal, el. Uit bovenstaande lettergrepen vijf gemeenten in Nederland en een residentie op Java te vormen, en die zes woorden zoodanig onder elkander te plaatsen, dat de beginletters een beroemden naam vormen. Burgerlijke Stand. Gem. THOLEN van 3—10 Nov. Geboren Pieteruella dv. H. Jansen en van W. Baaij, Pieternella Johanna dv. J. J. de Bui8onjé en van P. F. Groenewegen. Helena Jacobs dv. M. Mpelker en van E. Hengst- mengel. Wij hebben in voorraad f 8,20 per 40 K.G. in Baaltjes. per 50 K.G. f 11,50. bevat 36 eiwit, 10 vet, h f 19,50 per 100 K.G. Wij verstrekken ook Bestelbiljetten voor Distributie. VEEVOEDER voor Veehoudeis. Aanbevelend, Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthaudel. 22230 17 BijkantoorTHOLEN. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Vau der Graaf Co.'s Bureau voer den Handel zijn over de afgeloopen week, e.indigendell Nov., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen, tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 930 tegenover 1218 in denzelfden tijd van het vorige jaar. 1. „Is ze mooi vroeg hij. „Of ze, ze ziet er uit als melk en bloed, en haar dat ze heeft precies als een zonnestraaltje, een beetje naar den rossigen kant, maar toch prachtig, en tenger en fijn is ze als een spinneweb." Ach, hij zag het nog steeds vóór zich, dat lichte meisjesbeeld, hetwelk geen minuut nit zijn geest week. Het verbleekte, angstige ge zichtje, gelijk hij het gezien had" in den circus had hem in zijn koortsdroomen voorgezweefd, onophoudelijk voorgezweefd. En dan weer had hij het zien lachen, coquet, verleidelijk zij was toch ook weer evenals alle anderen, die hij verachtte. Den volgenden morgen was juffrouw Roza reeds vroegtijdig uit de veeren. Zij had het een en ander in den tuin te doen en daaren boven ook nog boodschappen in de stad te ver richten. De zieke lag nog in een zoete slaimering; tegen dat hij ontwaakte en de een of andere behoefte had, kon zij weder terugzijn. Zij moest zich immers ook haasten, alleen reeds ter wille van Elza, die beloofd had, om nog eens terug te zullen komen. Doch ook Elza was er niet minder vroeg bij geweest, zij had in de ontbijtkamer ternauwernood even van de geurige mokka geproefd. Zij wilde zich in de keuken een glas melk laten geven, had zij voorgewend, en daarmede was zij wegge sneld naar den bloeienden tuin, achteloos de anders zoo zorgvuldig gekoesterde bloemen voorbijgaande. Zij huppelde naar de lei'boomeu en keek opwaarts naar de goudgele, sappige vruchten, totdat zij de schoonste gevonden en geplukt had. En wederom droeg haar het bootje langs den van ouds bekenden weg, op de, door de zon beschenen watervlakte naar het kleine grijze huisje. Zij had reeds aangelegd en haar sein ge geven, doch juffrouw Roza scheen van morgen PRIJSRAADSELS. Voorwaarden van medediuging. De mededinging is vrij voor alle abonné's en de leden vau huu huisgezin, mits slechts uit elk gezin niet meer dan 1 oplossing wordt ingezoDdeu. 2. Oplossingen moeten duidelijk zijn ge schreven eu onderteekend met naam en voor naam, terwijl ze moeten gesloten zijn iu een enveloppe die behalve het adresRedactie neemt de steeds toe P afname van de THOOLSCHE MAP wij ze zelf maken en U dus verzekerd kunt, zijn steeds eerste kwaliteit papier en enveloppen te ontvangen, wat nooit het geval is bij andere mappen. omdat wij door den grooten omzet steeds 12 vel papier en 12 enveloppes kunnen geven, wat dus in Uw voordeel is, daar andere mappen ge woonlijk slechts 10 stuks inhouden Alleen verkrijgbaar bij 10050 FIRMA J. M. C. POT, Tholen. NIEUWE en MOOIE ONTVANGEN COLLECTIE Prijzen billijk. 9229 Aanbevelend, Gez. BAGGERMAN, Lievevrouwestraat B 29. BERGEN OP ZOOM maar niet te willen hooren, zij liet haar bui tengewoon lang wachten. Eindelijk moest zij toch het bootje verlaten en eens kijken, waar de talmater zat. Bijna schuw trad zij naar de lage deur en legde omzichtig de hand op den drukker. De deur was niet gesloten en week dadelijk voor den druk. Moeder Roza was dus toch te huis. En nu trad zij binnen in de keuken doch slechts óéne schrede deed zij voorwaarts; verschrikt, het gelaat met een donkeren blos overtogen stond zij plotseling als aan den grond geworteld. Schuin tegenover haar, in de omlijsting der deur stond eeu hooge mannengestalte, die haar met een vrageuden blik aanzag. Zij had deze gestalte reeds eens gezien, destijds in deu circus, boven op zijn paard, in toorn eu hartstocht en toch, thans in de onmiddelijke nabijheid, door het .volle zon licht bestraald, was zijn verschijning als 't ware overweldigend. Het verschrikte meisje was niet in slaat een enkel woord uit te brengen. Maar ook hij bleef halsstarrig bet stilzwijgen bewaren en keek haar alleen maar aan. „Ik zoek juffrouw Roza", zeide zij, zich eindelijk vermannend, »is zij niet te huis?" i,Juffrouw Klemmhagen is al een paar uur geleden uitgegaan*, was bet kalme, beleefde antwoord, doch zij zal ongetwijfeld wel spoedig terug zijn. Wanneer de freule soms zoolang wil wachten „Och, ik kan later immers wel eens weer komen. En toch volgde zij, gelijk een dwingende macht, de beweging zijner hand, die op een, in de nabijheid staanden stoel wees. „Hier*, hij wees over zijn schouder heen, gis mijn domicilie voor het oogenblik niet ingericht voor dames, u zult u dus tevreden moeten stellen." Zij was gaan zitten, er volgde een druk kend stilzwijgeo, nog steeds stond hij onbe weeglijk in de omlijstiug der deur. „Bent u weer hersteld vroeg zij eindelijk zacht, schochter uaar de torscbe gestalte op ziende, »ik dacht, dat u eerst morgen verschrikt eu hevig blozeod zweeg zij weder eensklaps. Zij had hem verraden, dat zij van hem afwist, dat zij naar zijn toestand had ge vraagd, wat moest hij nu wel van haar denken?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 5