Herfstgedachten. benevens e-en presentiegeld van 15 voor hei bijwonen van iedere vergadering plus vergoeding voor reiskosten. Behoudens de heeren Boogaardt, Rutgers en v. d. Voort van Zijp sprak ook de heer Nier strasz over dit art. die daardoor een storm in de Kamer ontketende, en een schoowspel te zien gat zooals nog nimmer in ons parlement is voorge komen. Toen spr. begon te zeggen dat een presentiegeld veel had van een bezoldiging werden de leden reeds verontwaardigd, en toen spr. hierover ging uitwijden werd hij van alle kanten geïnterumpteerd doch toen de spreker de woorden bezigde dat thans de minister komt en eenige rijksdaalders met een royaal gebaar en zonder eenige toelichting en zonder eenige argumentatie in de hand 7an den afgevaardigde laat vallen, die naar spr. opvatting liever zijn kiezers zand in de oogen strooit dan zijn plicht vervult in de ruimste opvatting van het woord of zich vastklampt aan zijn mandaat als middel van bestaan, toen ontstond er zoo'u tumelt en verliet o.m. de heer Lohman woedend de Kamer, terwijl de heer Duymaer van Twist „schande, schande" riep, de sociaal democraten gierden »er uit er nit" en de heer Troelstra nog niet geheel hersteld van zijn ziekte riep geheel bevangen van toorn Jij moet hier spreken van idealen", wat den heer Duys vol woede deed uitrroepen „Als Troelstra iets overkomt" terwijl hij een vuistgebaar naar den heer Nierstrasz maakte. En steeds werd het tumult heviger en schreeuwde en joelde men tegen den spreker, zoo dat zelfs de Voorzitter de rust niet kon doen wederkeeren en de zitting schorste. Na een half unr werd de vergadering heropend en las de Voorzitter uit het inmiddels gereedgeko men stenogram den woordelijken tekst voor van hetgeen we hierboven aanhaalden, de Voorzitter deelde mede dat de woorden zoo ergerlijk waren dat, indien spr. ze had verstaan hij zou voor gesteld hebben den heer Nierstrasz het woord te ontnemen. De heer Nierstrasz wenscht wel zijn woorden te verduidelijken doch spr. vindt het beter dat deze dit Da overweging, in zitting van Vrijdag doet. en uitgepeld, ook is er een ondernemer die znlks in het groot doet en een groote installatie voor een kokerij op eas heeft laten maken GEMENGD NIEUWS. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Het koken van mossels voor den handel is in ongelooflijk korten tijd een algi meen beoefende huisindustrie geworden en houdt zooveel handen van klein en groot bezig, dat er in andere bedrijven bijv. in den bietenoogst en de oestercultuur werkkrachten te kort zijn; waartegen loonsverhooging niet voldoende helpt, Jammer d»t he.t schoolbezoek er zoo onder lijdt. De mossels worden door de kokers of kook sters levend gekooht (reeds tegen f 3 de baal of ton) en gekookt aan de handelaars verkocht tegen 80 en 32 cent per K.G. Dan blijft er dikwijls zooveel winst over dat een paar samenwerkende personen gemakkelijk samen f 6 per dag ver dienen. Die er zich mee bezig honden zijn lang niet altijd menschen uit den werkenden stand. Het getal handelaars neemt ook voortdurend toe. Die wat kapitaal heeft kan gerust beginnen de vraag is zoo groot, dat alles vlug van de haDd gaat. De prijzen lijden niet ouder het ruime aanbod. Men kan hier met recht sprek van Dorado. Tot heden is er nog geen gebrek aan levende waar. OUD-VOSSEMEER. Ook bij de ambachts lieden op het platteland gaat de motor meer en meer diensten bewijzen was te dezer plaatse bij de beide wagenmakers sedert geruimen tijd reeds zoo'n krachtwerktuig geplaatst, thans heeft ook de smid A. J. Gelok een motor voor zijn werkplaats aangeschaft. Het aantal leden van de hierbestaande fokvereenigiDg «De Geit" is in den laatsten tijd zeer sterk toegenomen nog steeds werd door een particulier een bok gehouden en daar- duor waren er een aantal geitenhouders nog niet aangesloten. Dezer dagen is evenwel die bok verkocht en naar elders vervoerd. Het is ook merkbaar dat er meer en meer geiten worden gehouden. POORTVLIET. Met ingang van 24- dezer is benoemd tot agent van politie te Rotterdam, de heer A. de Wilde. Bij het op he len te R -tterdam gehouden examen voor vrije- en ordeoefeningen, slaagde M'j. C. Bijl, leerlinge der Normaalschool te Tholen, wonende alhier. STAVENISSE. Vanwege de Landbonwver- eeuiging »C. A. C." te Burgh, zal door den heer J. W. H. P. Buijze, te beginnen 2 Dec. a.s. te Haamstede gedurende de 3 wintermaanden een cursus gehouden worden in Bedrijtsconlröle (Landbou wboekhouden). Op een bijeenkomst alhier gehouden 11. Woensdagavond, is besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten eerer 2e veilingsver- eeniging, voor groenten en landbouwproducten. Een 70-tal personen traden toe. SCÜERPENIS3E. Toen de zoon van den landbouwer J. v. H. op een morgen in de weide kwam, vond hij tot zijn schrik een groot koe beest dood liggende. Voor de betrokkene een leelijke schadepost. THOLEN. De mosselkokerij geeft vele handen werk, een buitenkansje voor velen die wegens het eindigeB van werkzaamheden, den wintir met bezorgdheid tegemoet gingen. Wordeu in Een Amslerdamsche firma, die voor de j gevangenissen in Noord-Holland het benoodigde i roggebrood levert, kon dat de vorige wetk niet I doen, zoodat de gevangenissen niets o tvingen. De directeur der Amslerdamsche gevangenis trad echter vour de belangen van zijn logé's op en dreigde met een eisch tot schadevergoeding. De gevangeuen eten nu voorloopig bruinbrood, wat zij wel een aardige variatie zullen vinden. Nabij Texel, in het gezicht van de Neder- landsche kust, heeft een Duitsche onderzeeboot eenige kanonschoten gelost op huisvarende IJmuiier trawlers, die duidelijk de kenteekenen droegen vau Nederlandsche schepen, terwijl tr tevens Nederlandsche mariuevaartuigeu in de buurt wareD De schoten vielen zoo dichtbij dat een der trawlers reeds een boot had uitgezet waarin de opvarenden plaats genomen hadden, toen men den duikbootcooimandant aan het verstand had gebracht, dat hij met Nederlandsche schepen te doen had, hield het schieten op en konden de opvarenden weder naar hun vaartuig terugkeeren. Bij de te Bergen op Zoom gehouden hengsteukeuringeQ zijn onder meer goedgekeurd Bombo van da hensteuvereeniging St-Philipsland, Crassus van P. Vogelaar te Anna Jacoba-polder, Elias van J. Wisse te Anna Jacoba-polder. Nieuwe opcenten en belastingen. Ingediend is een wetsontwerp tot hejjieuing en versterking van de heffing van opcenten ten behoeve van het Leeningsfonds 1914. Worden in hoofdzaak voor het leeningsfonds slechts verteringsbelastingen geheven, welke de minder noodzakelijke verteringen treffen, een uitzondering hierop maken de opceuten op de personeele belasting, voor zoover zij aanslagen betreffen, welke door de minder gegoeden betaald worden. Ten behoeve vau dezen zijn de laagste huurwaarden geheel of gedeeltelijk vrijgesteld. Voor den grondslag paarden en rijtuigen stelt de minister voor de opcenten van 20 op 100 te brengen en de opcenten op de vermogens belasting en de inkomstenbelasting wil de mi nister brengen van 33 op 40. Voorgesteld wordt, de geheele opcentenheffing voort te zetten tot en met het jaar 1933 (voor sommige belastiogen 1 Mei 1934). Geschiedt zulks, dao zal, indien de raming der inkomsten niet tegenvalt, ook de leening 1916 aau het einde van 1933 geheel afgelost zijn. Indien de crisis-uitgaven niet boven f 25 millioen per maand stijgen en de oorlogswinst belasting werkelijk over de jaren 1914» 1915 en 1916, zoo&ls door zeer velen waarschijnlijk wordt geacht, ten behoeve van het tijk niet minder opbrengt dan f 101 millioen, kan de dekking na de crisisuitgaven, na de totstand koming van het onderhavige wetsontwerp, ver moedelijk tot 1 Febr. 1917 geacht worden ge regeld te zijn. Brengt de oorlogswinstbelasting over 1914 1916 minder op dan f 120 millioen, of duurt, zooals wel te verwachten is, de crisis langer, dan zullen verderé voorstellen noodig zijn, welke alsdan, voor zoover than9 te oordeeleu is, zullen hebben te bestaan in a. verlenging van de heffingstermijn van de verdedigingsbelastingen met een jaar b. zoodanige verdere versterking van de in komsten van het Leeningsfonds 1914, dat de rente en afhrssing van een leening van teu minste f 110 millioen ten laste van dat fonds kunnen worden gebracht, waartoe een som van pl.m. f 4.5 millioen vereischt zal zijn. Met de opbrengst van de oorlogswinstbelas- ting over 1917, die, naar het zich laat aanzien, veel geringer zal zijn dan die over de vooraf gaande jaren, zal aldus vermoedelijk een be drag beschikbaar kou-en, dat, tot den len Augustas 1917, voldoende zal zijn. De president der Ver. Staten. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Associa ted Press'' heeft telegrafisch bericht gekregen dat Wilson met 272 stemmen herkozen is. De senaat zal naar de tot dusver bekende uitslagen democratisch z(jn met een meerderheid van 12 slem- men. De samenstelling van het tl ais van Afgevaar digden is nog twijfelachtig. De meerderheid zal alleen democratisch zijn als 5 districten, waar de uitslag der stemming nog niet vaststaat, democratisch kiezen. Naar aanleiding van de presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika schrijll de heer Byvanck o. m. in de „N. Cl.: Vreemd moment in het leven van een volk van honderd millioen.' Het staat voor de gewichtigste proplemen van zijn toekomst, en het had de gewoonte de vierjaarljjksche verkiezing van den president der republiek te beschouwen als den aangewezen weg en de gelegenheid om door middel van z(ja groote staatsparijjen een oordeel uit te spreken over de nationale politiek der afgeioopen periode en haar voor de naastvolgende te bepalen. Thans staken de stemmen of ze staken bijna, niet omdat de wenschen der republikeinen van bet Noorden en Midden der Staten in evenwicht zjjn met het tegenovergestelde streven der democraten van Zuidelijke en Westelijke Staten, niet omdat door het enthusiasme zjjner aan hangers de leiding zal worden toevertrouwd aan een krachtige persoonlijkheid, die aan de andere zijde met een wantrouwen van geljjk kaliber wordt tege moet gezien, maar omdat er geen keus is te doen Het eenige gevolg, wanneer Hughes zou zjjn ge kozen, zou wezen, dat de republikeinen, voorstanders van een pas-ende militaire toerusting der Vereenigde Staten en van bevrjjding der enge partybelangen, de craten, voorstanders van diezelfde bevrjjding en van ongeveer dezelfde militaire toerusting, die op het oogenblik in het bezit dier staatsposten zijn. En dat in het Witte Huis te Washington zjjn intrek zou nemen een Wilson met een baard. Men mag uit het voorgaande niet opmaken, dat men het duplicaat van Wilson moet houden vooreen onbeduidend man. Hjj is niet de schaduw van den ander, maar een plant een menschelijke plant van geljjken aard, gegroeid op eigen grond en in eigen omgeving. Hushes, die hel tot een van de hoogste en onafhankelijkste waardigheden in de repu bliek heeft gebracht hjj was rechter in het hooge gerechtshof der Unie is nog niet zoo deltig en teruggetrokken als Wilson het in zjjn hooge ambt is geworden, ai komt hij ook van een domineesfamilie en al is ook hjj oorspronkelijk voor dominee bestemd geweest. Maar kan men dat nu ecu groot verschil noemen, dat hjj wel is te vinden voor een grap en smakelijk kan vertellen P Kr is ook iets van een roman geweest in zijn jeugd. Op zjjn twintigste jaar hjj is in 1862 geboren trad hy in dienst van de groote advo- catenfirma Chamberlain en Carter te New-York, en daar verwierf hjj de stille genegenheid van Miss Annette Carter, de dochter van zijn chef. Zooals het in de goede romans gaat, zjjn kunde, zijn stalen vljjt en zjjn trouwe lielde wonnen ten slotte de toestemming van den praktischen vaderhjj werd opgenomen in de finna en huwde de dochter. Carter en Hughes, zooals ze voortaan heetten, hebben den naam gehad van een der meest soliede advocatenkantoren der wereldstad, en niet het minst door het vertrouwen, gesteld in de kennis en den rechtschapen zin van den jongeien firmant, aan wien gedurende enkele jaren ook het geven van colleges aan de universiteit werd opgedragen. Want dit is wederom een overeenkomst met Wilsonbeiden hebben niet alleen in de rechten gestudeerd, maar zjj zjjn ook beiden professor geweest, en zjj gingen zoo zeer op in het werk van hun hart, dat voor bemoeiing met de politiek volstrekt geen tjjd over bleef. Zijn ambt zelf haalde Hughes intusschen te voorschjjn uit zjjn teruggetrokken, welgevuld en ge lukkig bestaan. De uitwasemingen van den herfst zjjn even ge- vaar! ijk als die van de lente. Indien men moet passen op de storingen die voortkomen uit den levensdrang waardoor zich het nieuwe jaargetjjde kenmerkt, zoo moet men eveneens zich in achtnemen tegen den invloed van het najaar op het organisme. Evenals in de lente, verandert in den herfst het bloed in zeker opzicht van eigenschappen. Het moet dan een rijkere voeding opnemen, om aan het lichaam een voldoenden weerstand tegen de konde en de vochtigheid te kannen geven. Maar het zal dit niet beboorljjk kunnen doen, dan indien men gezorgd heeft het van zijne onzuiverheden te verlossen en zjjoe kracht, die door de zomerwarmte is verminderd, te hernieuwen. Deze aanbeveling is gericht tot iedereen, maar voornamelijk tot hen die verzwakt of overwerkt en daardoor arm aan bloed zjjn. Men moet niet vergeten dat de herfst, evengoed als de lente, het kritieke jaargetjjde is voor de bloedarmen, voor de zwakken v«n allerlei soort en ook voor hen wier maag slecht werkt. Voor die allen is een kuur met de Pink Pillen bjjzonder noodzakelijk om bun verarmd bloed te herstellen, hunne verzwakte zenuwen te versterken eo een goede werking van hun verteringstoestel te verzekeren. De Pink Pillen hebben merkwaardige hoedanigheden als hersteller van het bloed en versterker der zenuwen. Zjj wekken het organisme krachtig op en hebben den besten invloed op de maag door de eetlust en de verteringsfuncties in werking te brengen. Een kuur met de Pink Pilleu is, zooals men zich daarvan door de aanhoudend gepubliceerde getuig schriften kan overtuigen, de krachtigste geneeswjjze in alle gevallen van verarming van het bloed of van verzwakking van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar h f 1.75 per doos en f 9 per 6 doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Tholen en omstreken bjj J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder alle goede Apotheken en Drogisteryen. 17691 41 Kerknieuws. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Gerei, kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nur ds. van Schaik van Anna Jacobapolder, 's avonds leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 uur en's avonds 6 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm 9,30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff 's avonds 6 uur leeskerk, SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 6 uur ds. Roeloffs van Zeist. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Broekers. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 leeskerk, STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 6 uur ds. Kamsteeg. Voorm. Voorber. H. Avondmaal. Oud Geref. gem. voorm. 9,30. nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskork. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 leeskerk door dhr. S. M. van der Bel, nam. 2 uur ds. Kamsteeg van Stavenisse. Geref. kerk voorm. 9,30 uur, nam. 2 en 5 uur leeskerk. Woensdag 22 November. Dankdag. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. De Bres van Bruchem. Ger. kerk voorm. 9,30, nam. 2 en nam. 5,30 ds. Janse van Tholen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Van Asch, nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur, 's avouds 5.30 leeskerk. IERSEKE. Ned Herv. kerk voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds ds. Boer. (Collecte voor de in- en uitwendige zen ding.) Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meijer 's avonds leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds leeskerk. THOLEN, 18 November 1916. Boter f0.87 72 per 72 K.G. Eieren f 10. Regeeringseieren, winkelprijs 10 eent. Coöperatieve Roomboterfabriek „0b Kok" te Stavenisse f 2,per K.G. Groenteveiling enz. te Stavenitse op Woensdag 15 Nov. 11. groote bruine uien 18 tot f 8.15. kleine id. 7.05 7.70. stekuien 1, alles per 60 K.G. koolrapen 1.65, per 100 K.G. Rottordamsche Eierenveiling van de V. P. N. 17 Nov. werden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd verscbe Inlandscbe boendereieren f 9.50 tot 113.16 Middenprijs f 18.—. Eendeneieren f 12.70 tot f 12.92 Kalkkipeieren f 8. Aanvoer 57800 stuks. Nov. Graden C. Zaterdag 11 8, Zondag 12 8, Maandag 13 8,8 Dinsdag 14 9, Woensdag 15 8,2 Donderdag 16 7,2 Vrijdag 17 5,2 Burgerlijke Stand. Gem. IERSEKE van 1016 Nov. Gehuwd: Gerard den Herder 28 j. jrn. wedr. van Tannetje Christina van der Jngt en Dina van Schaik 34 j. wed. van Jan van Sabben. Ondertrouwd: Judoeus Stobbelaar 33 j. jm. en Maria Anna Luijk 30 j. jd. te Schore. Adriaan Goeman 23 j. jen. en Cornelia Mieras 23 j. jd. te Schore. Geboren: Janna Cornelia dv. Jan Abraham Hartoog en Christina Eckhardt. Willem zv. Johannes van Oost en Cornelia Kole. Maarten zv. Cornelia van der Vliet en Cornelia Goed hart. Overleden Adriana Hoogesteger 46 j. echtg- van Johannes Paauwe. Veiling v/d R. K. Boerenbond, Bergen op Zoom. Eierenmijn van 16 Nov. 1916. Aangevoerd 3000 eieren. Prijs per K.G. f 1.784. Veilingsvereeniging Tholen. Veiling 17 November 1916. Uien per 100 K.G. f 13.35 114.2 Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van een voudige, natuurljjke leefwjjze in de buitenlucht, is een vergift binnen het menschelyk lichaam gevormd door overwerking. het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en gebrek aan rust. Als gjj u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, g|j last bebt van hoofdpijn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uil het bloed te flltreeren. Rugpjjn en abnormale walerlooziug zjjn het eerste protest van zwakke nieren, en bjj verzwakte nieren heeft nrinezuur spoedig de overhand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheumatiek, spit, ischias, wa terzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpjjn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer Irissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel regelt de urine-organen en is van groote waarde bij niergruis, -steen, waterzucht, rheumatiek, rugpjju, spit eu alle uriuezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster's Kugpjjn Nieren Pillen, dragen do handteekening van James Foster op de verpakking en zjjn te Tholen verkrijgt), bjj J. Schot, Hoogstraat. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel i f 1,75 p. doos of f 10 p. zes doozen. 32 12015 7 I Café restaurant, MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, L. P. A. OOMS—Janssen8. TRAM-STAT ION BERGEN-OP- ZOOM. Telefoon Interc. No. 55. Ter voorkoming van vergissingen zullen alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een nummer.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2