weeniad, pwijfl aan is Maipi ?ai oesterteelt, lamtloei, enz. No. 1653 Zaterdag 18 November 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T holen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te leneke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 4C centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Werken. I. Prentice Muiford schijft in een van zijn Essays, dat uit luchtkasteelen de paleizen der aarde te voorschiju komen. De gemoedstoestand waarin wij het meest verkeeren, deze is een kracht, die gebeurtenissen voor of tegen ons doet ontstaan. Muiford bad het recht zoo te spreken zijn eigen leven was hem ten voorbeeld. Een mensch moet nimmer bij de pakkeu gaan neerzitten, doch aanpakkeu, in de veronderstelling en in het vertrouwen dat hij slagen zal en dat hij ten slotte alle bezwaren welke opdoemen, zal overwinnen. Men moet nooit zeggen tot dit of tot dat ben ik geheel onbekwaam en ik kan dat nimmer verrichten. We kannen alles wat anderen ook kunnen, mits we er ons maar met zelfbeheersching en doelbewust op toeleggen. Hoe kunnen we zeggen iets niet te kunnen vol voeren als we het nooit probeeren. We moeten datgene dat wij gaarne zouden willen als het hoogste doel in ons leven voor de oogen stellen en dat trachten met alle inspanning te bereiken. Zeker, we zullen het niet bereiken in één dag, één maand, één jaar, doch we hebree im mers een geheelen menscheuleeftijd véór ons. We moeten ons niet overhaasten om ons doel te bereiken. Een oud Hollaudsch spreekwoord zegt terecht„zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet." Dit gezegde komt nog tot ons uit deu trekachuitentijd, den tijd die we zoo vaak met 'n zekere minachting plegen te noemeD. Doch juist hieriD hebben we zoo'n mooi voorbeeld dat ons toont dat langzaam, doch dan ook zeker het doel kan worden bereikt. Wel met inspanning en met volhardend geduld en vaak met eeuige verpoozing, maar toch steeds vooruit, steeds nader tot het doel. In den tegenwoordigen tijd gaan we als we van Amsterdam naar Leiden moeten, tusschen de wielen van den spoortrein zitten en denken er niet bij na hoe we op de plaats van bestemming aan zullen komen, 't Is ons voldoende te con- stateeren dat de trein met 'n zekere snelheid voortstoomt en we ons doel spoedig bereiken. Zoo zijn er zooveel menschen die in den trein van hun tijd meerijden en feitelijk onbewust het eene station van het leven na het andere achter zich laten. Zeker ze komen tenslotte ook aan het eindstation waar de tijd hen uitnoodigt tot uitstijgen voor altijd. Zoo zijn er duizenden tegenover enkelen die aan de machine staan en de raderen als het ware ia beweging brengen. Een zelfbewust machinist op de locomotief kan met veel meer voldoening zeggeD, als bet eindpunt van de reis is bereiktziezoo we zijn er, dan de rijke reiziger die uit de gemakkelijke eerste-klasse appartementen stijgt. Immers de eerste heeft de trein veilig binnengebracht en de andere liet zich slechts meevoeren, zonder er ook maar een oogenblik aan te depken dat hij het aan dien man op de locomotief te danken heeft dat hij zoover is gekomen. Machinisten die den levenstrein vooruitbrengen zijn er ook maar enkelen, maar zij die zich mede laten voeren zijn velen. Wij genieten in het leven zooveel van de vindingen en het werk dat enkelingen tot stand brachten, zonder er bij na te denken en zonder ooit maar eens te probeeren of wij ook niet eens iets tot stand zouden kunnen brengen tot profijt en genot van anderen. 't Is voor velen helaas voldoende als ze hun bestaan vinden en de toekomst gewaarborgd wanen. Ze hebben hnn vast inkomen of salaris en verrichten hun werk in volle tevredenheid, doch zonder ook ooit maar iets meer te geven van hnn wezen en hun werkkracht dan van hen wordt geëisoht. Ze leven voldaan verder en meenen hun plicht te doen. Maar in werkelijk heid zijn ze de man in de gelijkenis van Jezus, die het eene talent ontvangen had en hiermede niet handelde, doch hetzelve begroef, omdat hij vreesde het te zullen verliezen. Ze zijn in wer kelijkheid geen plichtvervuilers, doch plichtver- zakers, omdat ze niet woekeren met de gaven die ze ontvangen hebben. Ze verdienen dan ook geen loon doch slechts verachting en smaad. Zij die echter hunne gaven gebruiken, verwerven waardeering loon en lof en daardoor succes. „ATEN". BELA8TINGEN. Wij maken onzen lezers er opmerkzaam op dat deze maand geheel moet betaald zijn de personeele- en grondbelasting. Nog steeds blijven aan het Westerfront de Franschen en Engelschen het ingezette offensief behouden. Ze schijnen daar koste wat het kost de pogingen tot doorbreking van het front te willen doorzetten en, al gaat het schijnbaar langzaam het steeds verder dringen van de troepen der geallieerden en het voetje voor voetje prijsgeven van terrein door de Duitschers wijst er op dat de eersten succes hebben met hun pogingen en kan misschien reeds zeer spoedig den dag komen, waarop de Duitschers om z.g. strategische redenen genoodzaakt zijn de ge- heele of althans een groot gedeelte der linie op het Westerfront achteruit te brengen. En op dat oogenblik schijnen de geallieerden te wachten, als dat gebeurt kunnen ze hun slag slaan. De laatste berichten maken melding dat de Engelschen en Franschen opnieuw hun linies naar voren hebben gebracht.* De Franschen maakten zich meester van het reeds veel ge noemde en gedeeltelijk reeds in hun handen zijnde Sally-Salliael, terwijl de Eugelschen hun aanvalslijn boven Thiepval ea in de richting Gneudecoart hebben uitgebreid. Na hardnekkige gevechten zijn zij er in ge slaagd zich meester te makeu van St- Pierre Divion, dat nog ten zuiden van de Ancre ligt en van Beaucourt en BeaumontHamel, ten noorden dier rivier gelegen. De Duitschers er kennen het verlies dier dorpen. Ook dat zij bij de verdediging er van zware verliezen hebben geleden. Wat bij de aanvallers ook het geval is. De Engelschen geven op, dat nu reeds meer dan 5000 Duitsche krijgsgevangenen zijn binnen gebracht. Dit wijst wel op de beteekenis van den strijd. In een offiqjeus Havas-overzicht wordt er van gemeld »Het offensief aan de Somme is in stede van te minderen, nog toegenomen iu uitgebreid heid. De Engelschen hebben na eeu tweedaagsch bombardement in hun aanval van benoorden Thiepval tot Gommecourt, in een sector waarin nog niet gevochten was en waarin zij nog voor de voorste Duitsche linie stonden terwijl zij tusschen Ancre en Somme reeds de derde linie voorbij zijn de eerste verdedigings linies, die met buitengewone zorg waren ver sterkt, genomen en belangrijke dorpen en loopgraven ten noorden van Serre bezet, waar door het vooruitspringend frontstuk op den Duitschen rechtervleugel belangrijk werd ver kleind. De Doit8chers leden ernstige verliezen. Deze offensieve beweging, die sedert weken werd voorbereid, was door de slechte weesrsgesteld- heid, mist en regen, vertraagd. De vijand gaf zich, na een bloedigen strijd, over, toen hij zag in St-Pierre-Divion omsingeld te zijn. In Beaumont-le-Hamel wordt de strijd nog voortgezetin den avond boden de Duitschers, krachtig door mitrailleurs gesteund, wanhopigen Latere berichten melden, dat Beaumont-le- Hamel eveneens is genomen. Het aanzienlijke aantal gevangenen voor een front van 8 K.M. bewijst de beteekenis der overwinning. Er is ook een groote buit gemaakt. Op bet Oosterfront gebeurde weinig belang rijke feiten. Wij laten bieronder een paar uittreksels nit de Duitsche en Russische legerberichten volgen. Een Duitsch communiqué meldt: In het Gyergyo-gebergte hebben Duitsche en Oostenrijkscb-Hongaarscbe bataljons den Bitea Arsurilor genomen. Daar, alsmede op de hoogte ten oosten van Belbor en op den ooste lijken oever der Putna trachten de Russen ons hej door herhaalde aanvallen gewonnen terrein weer te betwisten, doch tevergeefs. Ook op de bergen ter weerszijden van den vijand afgeslagen. Ten N.W. van Campolung is Candesti door onze troepen genomen. Ten Z.O. van den Rooden Torenpas en den Szuduk-straatweg, alsmede ten N. van Orsowa, kouden de Roemeensche strijd krachten in hnn sterke tegenaanvallen geen enkel succes behalen. Behalve de door hen geleden bloedige ver liezen, moesten zij weer meer dan duizeud ge vangenen in onze handen laten. Het laatste Russische legerbericht deelt mede Aan de Narajofka bij de hoogten ten O. van Lipnitsa Dolna nameu Russische troepen het offensief en verdreven de troepen der Middenstateu uit da Russische loopgraven, welke zij aan weerszijden vau den weg naar het dorp Sla- venty hadden bezet. De Russen namen gevan genen en maakten 2 machinegeweren buit. Te genaanvallen van de bondgeoooten hadden geen succes. Aan het front in Zevenbergen maken de Cen- traleo, ondanks den hefdgeu tegenstand der Roe menen, gestadig vorderingen. Ten Zuiden van Gyergo en de andere zuide lijke passen in het gebergte rukken zij voor waarts. Alleen bij de Ortospas behouden de Roe menen het offensief. Een Oostenryksch bericht schrijft »In de voor ons gunstig verloopeude berg en boschgevechteu langs de naar Walacbije lei dende wegen verloren de Roemenen gisteren aan gevangen 23 officieren en 1800 man, terwijl wij hun 4 kanonnen cd verscheidene machinegeweren ontnamen." In de Dobroedsja is het betrekkelijk stil en schijnt men zich op eeD slag voor te bereiden. In Macedonië is het leger van Sarrail eindelijk het offensief begonnen de Duitsoh-Boelgaareche troepen moesten huune stellingen verlaten. Het Bulgaarsche legerbericbt meldt hierom trent Gedurende den heelen dag bevonden de stel lingen in de vlakte van Bitolia (Monaslir) zich ouder eeu zeer hevig artillerie-vuur der gealli eerden, vooral teD O. van den spoorweg. Krachtige aanvallen der geallieerden mislukten door den hardnekkigeu tegenstand der Duitsch- Bnlgaarsche troepen. De troepen der geallieerden, welke op zekere punten in de Bulgaarsche stel lingen waren doorgedrongen, werden vernietigd. Slechts voor het front van een der Bulgaarsche bataljons werden meer dan 400 doodeu geteld. In de Tsje.rna-bocht levendige gevechten. De Duitsch-Bulgaarsche troepen trokken terug op de stellingen ten N. van de dorpen Tepavtzi en Sjegel. Van het Italiaansche front komen niet veel berichten, ten Oosten van Görz namen de Oos tenrijkers een Italiaansche loopgraaf en uameu hierbij 5 officieren en 475 man gevangen en maakten 7 machinegeweren buit. De actie der duikbooten der Duitschers wordt nog steeds voortgezet, bijna gaat geen dag voorbij of er worden schepen getorpedeerd en neutrale schepen opgebracht. LANDBOUW. Men meldt uit het Eiland Het eenige arti kel waar op het oogenblik handel iu is, zijn de uien, een gewas dat der traditiegetrouw, steeds verrassingen geelt. Er wordt thans tegen deu prijs van circa f8 per H.L. veel opgeruimd. Onder sommige gemeenten is nog al wat voor raad, maar er zijn ook reeds aanzienlijke par tijen verzonden. Er is eindelijk een aanvang gemaakt me1 de Octob r-aflevering van het veevoeder, althans er werd gerst en haver aangevoerd lijnkoeken moeten nog geleverd worden. Het gaat wel lang zaam en als straks de staltijd in zijn vollen omvang is aangebroken kan dat nog al zorgen baren RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden (Vrijdag) wegens strooperij, beleedigiug ambtenaar en omkooping J. v. d. P. 20 jaar, A. v. d. B. 19 jaar en M. d. T. 19 jaar allen te lerseke, de beide eerste ieder tot f 15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis en de derde tot f 7 boete subsidiair 7 dagen hechteuis. DE TWEEDE KAMER. Naar wij reeds meldden zijn de algemeene beschouwingen over (de groudswetswijzigingen afgeloopen en kwam de vorige week art. 80 (algemeen kiesrecht) in behandeling. Daarop werden verscheidene amendementen ingediend, die meerendeels werden verworpen of ingetrokken o.a. omdat de minister Gort van der Linde enkele ervan onaannemelijk verklaarde. We vermelden dus nu alleen die aangenomen werden. De heeren Lohrnan en de Geer stelden voor in art. 80 in te lasschen, dat meervoudig kies recht niet op maatschappelyken welstand mag berusten. Hieruit leidden auderen leden af en bij de stemming over bet amendement Troelstra bleek dit niet zonder grond, dat die heeren en misschien anderen met hen, voorstanders van meervoudig kiesrecht zijn en dus aan den ge- wouen wetgever de bevoegdheid willeu geven, dit kiesrecht bij de toekomstige kieswet in te voeren. Om dit te keeren stelde de heer Troelstra als amendement voor„Iedere kiezer brengt slechts één stem uit". De minister achtte het overbodig, doch de heer Troelstra hield vol en het werd links tegen rechts aangenomen. Daar mee verviel het amendement Lohman, de Geer. Nog werd aangenomen een amendement van een heer Duijmaer van Twist, waarbij het schorsen van het kiesrecht niet alleen voor militairen beneden den rang van officier, maar ook voor officieren zelf mogelijk wordt. Het kiesrecht voor vrouwen werd door den heer Lohman verdedigd met de volgend op merking ((Wanneer ik zie hoe de toestand der vrouw in de laatste 80, 40 jaar is veran derd, hoe zij belang stelt in veel zaken van zedelijkeD aard, waarvoor wij mannen niet zooveel belangstelling toonen, dan is het t« begrijpen, dat men haar gelegeuheid wil geven, invloed te oefenen op de samenstelling van het par lement". Woensdag werd art. 80 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zoo ging het ook met art. 81, dat handelt over evenredige vertegen woordiging en mei art. 82, waarin bepaald is, dat de benoeming van leden der Eerste Kamer aan de Provinciale Staten blijft opgedragen. De beer Schaper was fel tegen het laatste, omdat hij de Eerste Kamer eeu nutteloos en schadelijk lichaam achtte. Donderdag verdedigde de heer Lohman een amendement om het passief vrouwenkiesrecht (het recht om gekozen te worden tot lid van vertegenwoordigende lichamen) niet iu de grond wet op te nemen. Hij vreesde voor een verkeerden invloed van de vrouw op den man. Verschillende linksche leden kwamen daar krachtig tegen op. We krijgen dus nu, zonder onverwachte hin dernissen het zoolang door de vrijzinnigen ge- wenschte algemeen kiesrecht. Uitgesloten zijn alleen gevangenen, zwakzinnigen en zij aan wie het kiesrecht tijdelijk of blijvend door den rech ter ontnomen wordt, wegens bedelarij, landloo- perij of dronkenschap. Daarna werd doorgegaan met de Grondwets herziening en kwam art. 89 aan de beurt be vattende presentiegeld der Kamerleden. De schadeloosstelling zal bedragen f 3000 's jaars

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1