ïïïfflaJ, piiji aai dl klaipi rai oBsterteelt, lindliav, ai No. 1652 Zaterdag 11 November 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prj» per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,17\ Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of véór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telee. Inteko. 16. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. De Directeur vaD het Postkantoor al* hier maakt bekend, dat aanvangende Zondag 12 dezer voortaan op de Zondagen, den len Kerstdag en den Hemelvaartsdag geen aan te teekenen en te adviseeren stukken, met uit zondering van die, welke expresse bestelling verlangd wordt, ter verzending worden aange nomen, en voorts dal op Zon- en Feestdagen de gelegenheid om, zonder betaling van bus recht, aangekomen stukken van het postkantoor af te halen, wordt opgeheven. Zittend leven. In het tijdschrift „Moleschot" vinden we onder het opschrift „Zittend leven* onderstaand artikel en ofschoon het grootendeels slaat op toestanden in de groote stad lijkt het ons toch wel de moeite waard om ook onder de aandacht van onze lezers te worden gebracht. Moleschot schrijft dan Wat onder een „zittend leven" of onder een „zittende levenswijze" verstaan wordt, behoeft wel niet nader te worden omschreven. We weten hoe het meerendeel der notarissen, advocaten, kautoorbediendeD, schrijvers of hoe men ze anders noemen wil, vele studeereude personen, vele schoolkinderen, en verder alle menschen, die zitteod een beroep uitoefenen, het grootste deel van den dag op een stoel voor hun lessenaar of werktafel doorbrengen. Van een groot deel verrichten deze persooen intellectueelen arbeid. Bij lichaamlijken arbeid wordt men door het gevoel van moeheid door hartkloppingen, door hijgen, door min of meer zweeten, voor te groote inspanning gewaarschuwd. By intellectueelen arbeid ontbreekt elke waar schuwing. Worden hierbij de krachten van het lichaam, voornamelijk van het zenuwstelsel ver bruikt, zonder dat er door rust voor voldoende restauratie gezorgd is, dan ontslaat er uitputting, de zooveel voorkomende zenuwzwakte of neu rasthenie. De waarde van onzen intellectueelen arbeid neemt af, naarmate wij langer doorwerken. We verliezen dus niets, als we arbeid en rust laten afwisselen. Wanneer we weinig of veel voorovergebogen zitten te schrijven of te lezen, kunnen we slechts zeer oppervlakkig ademhalen, terwijl toch diepe ademhalingen méér noodig zijn dan spijs of draDk. Een slechte gewoonte is het ook lang met over elkaar geslagen knieën te zitten, vooral als daarbij nog één been tusschen het andere en den onderkant van den lesseuaar gekneld wordt. Sommige studeerkamers of kantoorlokalen zijn in deu regel veel te warm of worden te slecht geventileerd, terwijl de verlichting veel te wenschen overlaat. Soms hangeu de lampen zeer dicht boven de hoofden der werkers en is de grond kond, zoodat de gulden regel,<arme voeten en frisch hoofd" omgekeerd wordt. Een zittende leveuswijze veroorzaakt uog al eens een lijden der buikorganen, waarvan aam beien en trage ontlasting bekende voorbeelden zijn. Meer nog vinden we hier de oorzaak van kleine, voortdurende, ongesteldheden, die men in het dagelijksch leven geen ziekten noemt. Kinderen kunnen natuurlijk blijvend geschaad worden, men denke aan ruggegraatsverkrommiDg, bijziendheid, algemeene zwakte en groote vat baarheid voor infectieziekten. Gelukkig behoeft men beroepen, die met een zittend leven gepaard gaan, niet als gevaarlijk te beschouwen, maar men moet dan ook voor zorgsmaatregelen nemen. Wie 's ochtends even vóór 8 uur en even vóór 9 uur door een groote 9tad wandelt, ziet een groot deel der straatbevolking zich in groote haast voortbewegen. Op een drafje ziet men dames en heeren met een klein pakje in de hand trams naloopen of zij gaan, als ze een tram ver- laten, er op een holletje van door. Komen zij langs een klok, dan worden daar angstige blik ken op geworpen en slaat de klok, dan wordt een extra-spurt genomen. Sommige kantoorbedienden hebben nog de gewoonte om, zoodra ze op hnn kantoor aange komen zijn, daar naar het closet te gaan. Ieder wordt natuurlijk wel eens opgehouden of verlaat zich wel eens op de een of andere wijze, maar waarom wellicht het grootste deel van het kantoorpersoneel en der schoolkinderen altijd „bijna" te laat is, is een psychologisch raadsel. Wanneer men tijdig opstakt, niet overhaast ontbijt, daarna een bezoek aan het closet brengt en op zijn gemak naar het kantoor wandelt en niet tramt, komt men daar toch veel prettiger aan. Men heeft dan gezonde lichaamsbeweging gehad, juist noodig voor hen, die een groot deel van den dag moeten zitten. Is op het kautoor de vloer koud, dau is dat door een kleedje, een voetenbankje, een zooltje in de schoenen of door het aandoen van vilten pantoffels te verhelpen. Door goed te ventileeren en nu dan even op te staan en een diepe ademhaling te maken, kan men zichzelf veel nut doen. Is op een kantoor geen goede ventilatie en kan dat niet verholpen worden, dan kan men om de 2 it 3 uur eens even flink spuien, want ook hier is een half ei beter dan een leege dop. Heeft men een ganschen dag op het kantoor gezeten, dan moet men 's avonds geen afleiding zoeken, waarbij de zenuwen worden ingespannen, waarbij veel alcohol gedronken wordt of waardoor men laat naar bed gaat. Na geestelijke inspan ning beeft men meer rust en slaap noodig dan na lichaamlijken arbeid. Om gezond te zijn en te blijven, moet men 8 uur slapen men moet dus iets langer op zijn slaapkamer zijn. De Zon- en feestdagen en de vacantie moet men niet besteden zooals zooveel geschiedt, aan geforceerde wandel- of fietstochten. Kust na ar beid Men vermijde de eenzaamheid, ook zij, „die zich alleen niet vervelen", maar men zoeke pret tig gezelschap, zoodat men nieuwe gedachten krijgt en zijn geest verfrischt. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere re 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeliug van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voer den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Nov in Nederland uitgesproken 21 faillissementen, tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 916 tegenover 1200 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Vergadering van den Raad der gemeente Tholen gehouden 9 November 's avonds half aoht. Na opening der vergadering door den Bur gemeester, deelt deze mede dat van de heeren Hollestelle en De Jong bericht i« ingekomen verhinderd te zijn deze vergadering bij te woneo. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. St. houdende goed keuring van de verordening op het levensmid- delenbedrijf, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat'deze vergadering is belegd met het oog op een te sluiten geld- leening tot dekking van de koopsom benoodigd voor de door de gemeente aangekochte terreinen. Waar het desbetreffend besluit in een geheime vergadering is genomen en geheimhouding thans niet meer noodig is vraagt spr. of men opheffing van deze geheimhouding goed kan keuren. Nadat hiertoe is besloten stelt de voorzitter voor een tijdelijke leeniDg te sluiten van f 18.850. De terreinen in het Zuidwesten der gemeente kosten f 13.848.07. Met alg. st. wordt vervolgens be sloten een tijdelijke geldleening aan te gaan. De voorzitter meent dat de gemeente geluk wenschen is met dezen aankoop en brengt dank aan de beeren Moelker en Van Hiele die de moeite op zich hebben genomen zich hier mede te belasten. Daarna rondvraag. De heer Noeke meent dat op de begrooting voorkomt een post van f 12,ten behoeve van de wijkmeesters. Zijn ambtenaren klagen er over dat bjj het opnieuw schilderen der huizen steeds vergeten wordt de nnmmering weder aan te brengen en indien blijkt dat de wijkmeesters zoo slecht hun taak volbrengen zou spr. beter achten deze post niet meer uit te trekken. De voorzitter zegt onderzoek toe, hoewel hij opmerkt dat hij zelf in deze ook overtreder is daar een huisnummer bij hem evenmin niet is aangebracht. De heer Quiet wijst op de a.s. aanbesteding van drukwerken en schrijfbehoeften, het is hier voor, vooral met het oog op de prijsstijging enz., bijna onmogelijk in te schrijven, zou hier geen andere weg kunnen gevolgd worden P De voorzitter zegt dat B. en W. de zaak van de aanbesteding onder oogen zullen zien. De heer Wagemaker verwondert het dat de heer Quist hiermede aankomt, daar het joist deze was die indertijd voor een aanbesteding geijverd heeft. Spr. daarentegen is er altijd tegen geweest en we hebben nu eenmaal aangenomen aanbesteding te houden. De heer Quiet meent dat een besluit wel in- getrokkeu kan worden. De voorzitter is hierop Diet voorbereid, de grootb kwe&ie is dat de gemeente tegen billijke prijs goede waar betrekt. Daarna sluiting der vergadering. Van de verschillende fronten komt in de laat ste dagen niet heel veel vermeldenswaardig nieuws. Wat betreft het Westerfront deelen we slechts mede dat de Franschen eenig terrein wonnen in de streek ten zuiden van het Transloy lot ten zuiden van het bosch St. Pierre Vaast en tus schen Les Bocufs en Sailly Saillisel. Het dorp Vaux bij Verdun is thans ook weer geheel in Fransche handen. Een der laatste Fransche communiqné's meldt nog Ten noorden vbd de Somme maakten wij vor deringen tusschen Lesboeufs en Sailly Saillisel. Ten zuiden van de Somme leverde een ondanks den hevigen regen ondernomen snelle aanval belangrijke voordeelen. Wij namen vijandelijke stellingen over een front van vier kilometer tusschen het Chaoluesbosch en de streek ten zuiden van de raffinaderij van Ablainconrt. De infanterie nam de geheele dorpen Ablain- court en Pressoir, versterkte het kerkhof ten oosten van Ablaincourt en bracht hare stellingen vooruit tot bij den zoom van Geinicourt, Tot dusverre werden 500 gevangenen geteld. Bij Verdun na en dan onderbroken artille rievuur. Op het Oosterfront hebben de Duitschers vol gens hnn berichten eenige kleine voordeelen behaald op de Bussen die echter ook al niet van ingrijpenden aard waren evenmin als de krijgsverrichtingen der Bussen ten Oosten van Kirli Baba, waarover het Bussiscbe legerbericht mededeelt. Ten oosten van Kirli Baba heeft een Bussisch bataljon den vijand, die zich voor onze stellingen handhaafde, aangevallen. De vijaud, die ons offen sief wilde stuiten, bracht 2 kanonDen vooruit naar een open stelling, waar zij dra door ons vuur zijn vernield. Onze dappere troepen, die den vijand overhoop liepen, vervolgden hem in zijn loopgraven, waar zij meer dan 100 gevan genen maakten (1 officier), 2 machinegeweren en een bomwerper vermeesterden. Ten zuiden van Dorna Watra zetten wij met succes onze krijgsverrichtingen in de dalen der rivieren Dorsek en Poema voort. De laatste twee dagen hebben wij hier 7 machinegeweren genomen en 15 officieren, alsmede meer dan 800 soldaten gevangen genomen. In het noorden van Zevenbergen zijn Bassen Boemenen in 't voordeel gebleven bij ge vechten in bet vak van den Tolgyespas. Daar werden de centralen ongeveer 2 kilometer achter uitgedrongen. Daarentegen wonnen zij terrein in de streek van Predeal, waar den Boemenen de sterke Clabzectuatelling werd ontnomen. In 't geheel werden 1747 Boemenen gevangen genomen en 3 kanonnen en 20 machinegeweren buitgemaakt. In de Dobroedsja schijnt de overgang over de Donau een aanvang te nemen. Van het front van Mackensen wordt ten minste gemeld, dat een groep Oostenrijksch-Hongaarsche monitors den 8ea November op het Donau-eiland Dinu en den tegenoverliggenden Boemeenschen oever een afdeeling aan land heeft gezet. De vijand werd met verlies van 2 kanonnen verdreven. Aanrukkende Boemeensche versterkingen zijn op de vlucht gejaagd. Verder meldt een OosteDrijksch communique: dat bij den Boode-ToreDpas de vijand door een omvattendeo aanval van de hoogten ten noorden van Spini verdreven is, waarbij 10 officieren en 1000 man gevangen werden gemaakt. Ten noord westen van Campoloeng heeft een Oostenrijksche bergbrigadè zes Bumeensche stormloopen afge slagen. Daarentegen hebben, volgens het Oos tenrijksche bericht, in de buurt van Tölgyes, de Bussen na een dagenlaDgen strijd het Oos tenrijksche front eenige kilometers ingedrukt. Het Bussiscbe communique bevat geen bijzon derheden, alleen dat de Bulgaren Bnmeensche dorpen in brand steken. Op het Zuiderfront blijft het nog rumoerig en uoen de Italianen met geringe successen aanvallen. Van Italiaansche zijde deelt men mede: dat van 1 tot 4 November in totaal zijn ge maakt 8982 gevangenen, onder wie 270 officieren. Het getal gevangenen, sedert 6 Augustus aan het front der Julische Alpen gemaakt bedraagt 40,363, onder wie 1008 officieren. In Griekenland wordt de toestand zeer ge spannen. De troepen der geallieerden hebben Ekaterini bezet, teneinde verder bloedvergieten tusschen de partijgangers van Venizelos en de troepen der regeering te Athene te voorkomen. Het schijnt intusschen, dat de troepen van beide partijen toch in gevecht zijn geraakt. Verder is de verhouding tusschen de entente en de regeering te Athene weer minder goed geworden. De Fransche admiraal Fournet had toestemming aan de regeering gevraagd, om de lichte flottille onder Fransche vlag en met Fransche bemanning te bezigen voor bescherming tegen Duitsche duik booten Zaterdag is er een kabinetsraad gehouden ouder leiding van den koning, waarin besloten werd, dat het verzoek van den admiraal onaannemelijk is, daar toe stemming gelijk zou staau met een prijsgeving van de onzijdigheid. Meer dan over de oorlogsgebeurtenissen is er de laatste dagen geschreven in de bladen zoowel der centralen als der entente over het herstel van het Koninkrijk Polen door de ceutrale mogendheden. Hoe mooi deze daad ook moge schijnen, de Poolsche kwestie is er in geenen deele mee opgelost. Pruisisch Polen blijft aan Duitschland, Galicië krijgt zelfbestuur, maar blijft ouverbreekbaaar aan de Donaumonarcbie verbonden, alleen Bussisch Polen, met de kracht der wapenen veroverd, krijgt zekere zelfstandig heid, die 't zeker niet onder Buslands bestuur bezat. Maar die zelfstandigheid is nog geen onafhankelijkheid. Immers het nieuwe Polen zal geheel onder den invloed van de centrale mo gendheden komen te staan. Het zal zich daarbij in de toekomst moeten aansluiten, het zal buffer staat zijn tegen den reus Busland cn misschien terrein voor toekomstige oorlogen. Nu reeds zestig jaar geleden waarschuwde Heine voor dien reus. Den slapenden reus, toenmaals. Maar na is hij ontwaakt. En deze oorlog heeft hem ge heel wakker geschud. Zal die, gesteld dat de vredesbepalingen deD thaus geschapen staat van zaken in Polen erkenneo, blijven berusten in dien staat P Zal 't zich niet voorbereiden om te gelegener tijd Polen te „bevrijden*. Niet „be vrijden* nog om het weer „in eigen beheer' te nemen, maar om 't van den Duitsch-Oosten- rijkschen iovloed los te maken? DE TWEEDE KAMER. Verleden week Vrijdag was de rij van onge veer 30 sprekers bij de algemeene beschouwing

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1