veelal pijd aai Ie belanpn iai oesleiM, landhoov, m. No. 1650 Zaterdag 28 October 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IER SEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,J 75. Voor bet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Teler. Intero. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 30 October 1916, des namiddags te 21/2 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Belooning marktmeester. 3. Bezoldigingen personeel der bewaarschool. 4. Benoeming personeel van het herhalingsoiider- wys. 5. Begrootingen voor 1917. Tbolen, den 27 October 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Gevoelloosheid. Iets wat meer en meer in dezen oorlogstijd in het menschelijk gemoedsleven naar voren treedt is een zekere mate van onverschilligheid, afstomping, energielooze berusting, met als treurig gevolggevoelloosheid. 't Is alsof het diep ingrijpend gebeuren ron dom ons, ons kouder en onverschilliger maakt dan we voorheen waren. Als we terugdenken aan de emoties die de scheepsrampen van de Berlin en van de Titanic op ous maakten en die welke door de eerste oorlogsgebeurtenissen, als de gevechten na den Duitschen inval bij Vise en Luik, de slag bij Haelen, de beschieting van Libau, werden gewekt en we beschouwen dan den indruk die de torpedeering van de Lu8itania en zoovele andere schepen op ons maakte, dau blijkt het dat de jongste gebeur tenissen niet zulk een indruk achterlieten als al die vroegere. Toen we den moord op den Oostenrijksch-Hongaarsohen troonopvolger ver namen, voer ons een rilling van ontzetting door de leden en na we Zaterdag de tijding hoorden dat graaf Btürgkh, de Minister-President der dubbelmonarchie in koelen bloede aan zijn middagmaal werd doodgeschoten, laat ons dat betrekkelijk koud. Tenminste we waren geneigd te zeggenalweer een oorlogsslachtoffer meer, al is deze man gevallen door den moordenaars hand van een politieken tegenstander en niet op het veld van eer (P) En niet alleen wij, die van verre staan onder gaan deze geestelijke afstomping, neen in meer dere mate is dit het geval met de directe deelnemers aan den oorlog, met hen die al de ellende dag en dag met eigen oogen aanschouwen. Men las het laatst van den Engelschen soldaat die in het nieuwe oorlogsvernielingswerktuig de tank, koelbloedig de dichte drommen vijanden doodschoot eu later met echte onverschillige gevoelloosheid zijn „heldendaden" vertelde en bovendien nog werd verheerlijkt in de Engelsche pers die het verschrikkelijke verhaal in geuren en kleuren navertelde en verspreidde. Ook iD onze Nederlaudsche pers verscheen dit bericht en de meeste kranten vermelddeu het en de meeste der lezers lazen het zonder er zelfs ook maar even, heel even, bij te denken hoe verschrikkelijk, hoe moorddadigMen las het zoo kalmpjes weg, alsof men las dat het in Amerika gevroren of in de Alpen gesneeuwd had. Och er gebeurt immers ook zooveel en het is toch zoo ver af. Het raakt ons na al het verschrikkelijke dat er in die ruim 2 jaren is gebeurd niet meer. Toch dient er ernstig gewaarschuwd te worden tegen deze afstomping van ous gevoel. Vooral ook daar we reeds de gevolgen in eigen om geving bemerken. Zoo lazen we in een inge- zondeu versje in een Christelijk (Katholiek) blad, dat betrekking had op de onlusten in Djambi, de gevoellooze, we zonden haast zeggen zedelooze uitdrukking: „We zullen die sloebers wel vol kogels stoppen". Met die „sloebers" werden hier bedoeld de opstandelingen op Sumatra en „we* dat waren de Nederlandsche Kolonialen die zooals het verder heette, de eer van 't vaderland zouden hoog houden. We gelooven best met dea inzender van dat „mooie* vers dat de opstandelingen een af straffing verdienen, doch vinden het alleen wel een beetje gevoelloos uitgedrukt als er gezegd wordt ddt die sloebers door de brave eerhoog- houdende soldaten van ons Nederl.-Indische leger eens even vol kogels zooden worden ge stopt, alsof het gevaarlijke wilde dieren waren inplaats van menschen. We zouden het dan ook meer in de redactie van dat blad geprezen hebben als het vers alleen uit opvoedkundig oogpunt niet was opgenomen. Gelukkig is dit nu maar een op zichzelf staand geval en kan vaak nog met dankbaarheid ge constateerd worden dat vooral in ons eigen land wel medegevoeld wordt in allerlei ellende. O.a. bleek dat bij de inzameling van giften voor de door den watersnood in Holland getroffenen en door de liefdadigheid die getoond werd en nog wordt ten opzichte van de onschuldige slacht offers van den oorlog, Belgische en Duitsche vluchtelingen eu kinderen worden met liefde opgeuomen en verzorgd en menigeen heeft diep in den buidel getast om mee de nooden van de bewoners van geteisterde streken te helpen lenigen. Dit zijn lichtpunten die we dankbaar naar voren brengen, maar toch kunnen we niet ge noeg waarschuwen laat ons waken tegen ge voelloosheid H. B. A. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. In het ontwerp van wet tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie eD telefonie voor 1917 lezen we ten aanzien van de gemeente Stavenisse Daar het verkeer het vestigen van een post en telegraafkantoor ter plaatse wettigen het Gemeentebestuur bereid is den benoodigden grond aan het Rijk te schenken, is tot de stichting van een post- eu telegraafgebou w aldaar besloten. De voorloopig geraamde bouwkosten worden op deze begrooting uitgetrokken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelitig van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voer den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Oct, in Nederland uitgesproken 24 faillissementen, tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 878 tegenover 1144 ia denzelfden tijd van het vorige jaar. Toen in hel voorjaar de Duitschers het groote offensief tegen Verdun ondernamen en het hun na uiterste krachtsinspanuing gelukte eenige der vooruitspringende punten op de Franschen te veroveren en ze eindelijk de forten Douaumont en Vaux namen, geleek het er vee! op, dat het weerstandsvermogen der geallieerden op dit punt begon te verslappen. Immers na den val van deze forteD gelukte het den Duitschers steeds meer vooruit te dringen, al was het ook voet voor voet en ten koste van ontzettende offers aan menschen levens. Bij de inname van het fort Douaumont berichtten de Duitschers dat dit fort den noord-oostelijken hoeksteen was van Verdun. Met den aanval op het Douaumont werd het eigenlijke offensief tegen Verdun ingezet. Vooraf was eenige infanterie-actie gegaan, die niet op een bepaald offensief plan tegen Verdun wees en waarvan de Duitschers zelve de beteekenis aangaven als het rechtmaken van eenige bochten in hun front. Zoo was het machtige offensief tegen Verdun ingezet, dat andermaal Fraukrijks verdediging deed wankelen en opnieuw een ernstige bedreiging voor Frankrijk leek. Met taaien moed verdedigden de Frauschen zich, hoewel zij geregeld terrein verloren. Maanden- lang duurde de strijd" die duizenden offers kostte en ten slotte doodliep. In de hardnekkige wor steling hadden de Franschen hun volle defensieve kracht herwonnen en hoe langer de strijd duurde hoe geringer de kans werd dat Verdun zou valleu. Vooral toen ter ontlasting van Verdun het groote Somme-oflfensief werd ingezet op den eersten dag der Julimaand. Van toen af is fei telijk de druk op Verdun geheel weggenomen. Nauwelijks eeu maand geleden is door den Duitsehsn keizer in een legerorde hulde gebracht aan den kroonprins voor wat het leger voor Verdnn had gedaan. Dit was feitelijk het einde vaD het offensief tegen Verdun. Als zoodanig schijuen ook de geallieerden die legerorder Ie hebben opgevat, want weldra zijn zij gevolgd met hun decoratie der stad. En de laatste dagen hebben de Franschen het initiatief bij Verdun genomen en vielen op ongekend heftige, wiize aan. De Duitsche be richten van Dinsdag meldden, dat de vorige dagen de Duitsche stellingen op den Oostelijken oever der Maas onder hevig geschutvuur lagen, de Fransche iufanterie kon echter door de krachtige beantwoording der Duitsche artillerie niet uit de loopgraven te voorschijn komen en werden de pogingen tot aanval daardoor ver ijdeld. Maar Dinsdag konden die pogingen niet meer verijdeld worden en eindigden zij met een groot succes voor de Franschen bij Verdun. Zij gingen tot den aanval over en heroverden het fort Douaumont, drongen meer naar het noorden op tot in het dorp van dien naam en nog noorde lijker. waar zij de steengroeve vau Haudromont bezetten. Meer naar het oosten heroverden zij het werk Thiaumout, de boerderij van dieu naam, de bosschen van Caillette, Chapitre, Fu- min on Chenois en ten slotte de veelgenoemde eu veel omstreden batterij van Damloup. Ook het dorp Vaux werd bezet, waardoor het fort van d en naam thans aan drie zijden ingesloten is. Zoo is in enkele uren vechtens de toestand ten fi istenbjj hersteld, zooals die vyf maanden getapen was. Ef werden door de Fransehen 3500 gevan genen gemaakt, waaronder 100 officieren. Onderwijl zaten de geallieerden ook niet stil aan de Somme. Het Engelsche middagcommuniqné van Woensdag spreekt van de versterking van het den vorigeu dag genomen terrein in de buurt van Gueudecourt tu Lesboeufs. Aan het Roemeensche front hebben de Doitsch- Bulgaren een groote zege behaald door de in neming van Constauza, de belangrijke haven aan de Zwarte Zee, het eiudpunt van den spoor weg Bucharest-Zwarte Zee. Dit is Maandag ge schied, juist 8 weken na het uitbreken van den Rumeenschen oorlog. De „Neue Freie Presse" zegt over den val van deze stad De verovering van deze groote Rumeensche zeehaven heeft de politieke beteekenis, dat het plan, om over de Rnmeensohe grondgebied een inval te doen in Bulgarije eu de heerschappij van Rusland over Turkije langs den weg over land te verzekeren, onder de tegenwoordige omstandigheden als mis lukt moet worden beschouwd. De overwinning bij Oonstanza heeft een der belangrijkste oorlogs oogmerken van Rusland en de entente deu bodem ingeslagen en bewijst, dat de middelrijken een kracht kunneu ontwikkelen, die de entente hun niet had toegeschreven, maar waaraan zij nu wel moet gelooven. Het Bulgaarsche communiqué maakt ook melding van den val Constanza, waar Bulgaarsche cavalerie Dinsdagmiddag te 3 uur binnenrukte. Eu het Russische communiqué geeft toe, dat de Russiscli-Rumeensche troepen terugtrokken onder verbitterden tegenstand. Wat het noordelijk en noordwestelijk front betreft, het Duitsche communiqué bericht, dat aan den Predeal-pas 560 Rumeensche manschappen en 6 officieren gevangen werden gemaakt, terwijl het Russische bericht zegl, dat de vijand in de dalen van de rivieren Trotus, Oituz en Slanitza iets moest terugtrekken. Ook in Zevenbergen zijn de Duitsch-Oosten- rijksche troepen aan den winnenden kanteen Duitsch legerhericht deceit o.m. mede: De Vulkanpas is door Duitsche eu Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen stormenderhand ge nomen. De vervolging duurt voort. Ceruavoda werd heden genomen. Bijzonder heden ontbrekeu. Daarmede is het in de Do- broedscha opereerende Russisch-Rumeensche leger van zijn laatste spoorwegverbinding beroofd en hebben wij een ongemeen belangrijk succes be haald. Van de overige fronten is weiuig belangrijk DE TWEEDE KAMER zette de algemeene beschouwingen van het voor stel tot grondwetsherziening voort. Na de heer Troelstra sprak de heer Tydeman (vrij lib.) die zieh voor algemeen kiesrecht met stemplicht en evenredige vertegenwoordiging verklaarde Stemplicht had voor hem waarde als opvoedend middel. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, spreker waardeerde het, dat de grendels die de politieke rechten voor de vrouw afsluiteD zullen weggeschoven worden. Dit zal een groot moment in de beschavingsgeschiedenis van ons land zijn. Maar de invoering moet geleidelijk gaan, omdat de vrouwen nog niet geschoold zijn. Het al of niet gehuwd zijn komt bij spreker niet in aanmerking. Bij gebrek aan sprekers op zeker oogenhlik nam de heer Lobman voor de tweede maal het woord en legde daarbij de verklaring af, dat zijns inziens de leiding van alle volksonderwijs bij den staat moet berusten. De heer van der Voort van Zijp (anti-rev.) deelde mee dat art. 192 bij zijn partijgenooten j gunstig ontvangen was, er was alleen critiek op de onderdeeleu. Maar het recht der ouders om hun kinderen het onderwijs te geven, dat met hun godsdienstige gevoelens overeen komt, wilde zijn partij in de additioDeele artikelen vastgelegd zijn. Hij vertrouwde de vrijzinnigen in hun houding tegenover de grond- wetsherzieniug nog niet recht. Hij was niet bang voor een paar honderdduizend kiezers meer en aanvaarde dus het algemeen kiesrecht, maar de partij is tegen het kiesrecht voor de vrouw. Doch komt dit toch, dan moet de getrouwde vrouw voorgaan, stemplicht acht zij ongeoorloofd. De heer Loeff (r.-kath. bracht hulde aan minister Cort van der Linde voor diens erken ning van het goed recht der bijzondere school. Het actieve kiesrecht voor de vrouw zei hij is voor de roomsch-katholieke partij geen be ginselkwestie en das was spreker voor het wegnemen der beletselen van dut rech\ maar hij meende dat het nog wel een 10 ik 15 jaar zal duren, eer de vrouwen naar de stembus mogen. Hjj verklaarde zich voor evenredige verte genwoordiging en achtte stemplicht noodzakelijk. Nu bijna alle staatkundige partijen zich over de voorgestelde grondwetswijziging hebben uit gesproken en het in hoofdzaak eens zijn, zou het al heel vreemd zijn indien deze niet aange nomen werd. l)at is 00^ natuurlijk het heele voorstel is een compremis, een minnelijke schikkingde rechterzijde ziet er haar lang gekoesterd verlangen naar gelijkstelling van bij zonder met openbaar onderwijs door bevredigd, en daarvoor krijgt de linkerzijde het even vurig begeerde algemeen kiesrecht voor mannen en het uitzicht op vrouwenkiesrecht. Het is dus„voor wat, hoort wat". Men zou dat politiek gesjacher kunnen noemen, maar dat gaat zoo bij iedere minnelijke schikking elke partij geeft wat en krijgt wat. Daarbij komt, dat allen in den lande den schoolstrijd moe zijn, en al zal deze niet verdwijnen, hij zal toch van aard veranderen. Waar dan nu allen bevredigd zijn, klinkt de voorspelling, die pas gedaan is, namelijk dat de discussies over de grondwetsherziening nog wel de heele maand November in beslag zal nemen, wel wat vreemd, en '1 is te hopen van niet want er is nog genoeg te doen over. 't Is wel waar, dat alleen nog maar de hoofdbeginselen bespro ken zijn en dat er verscheidene amendementen zijn ingediend, snaar er zijn ook maar twee ar tikelen. Wat de amendementen op art. 192 betreft en die o. a. den eisch van gelijke waarborgen van degelijkheid voor bijzonder- en openbaar onderwijs inhonden, deze worden door de rech terzijde beslist afgewezen. De heer van der Molen (a.-r.) bezwoer als het ware de linkerzijde om geen wijziging te brengen in de gedachte van het regeeringsvoorstel„Wij vragen ons met ongerustheid af sprak hij o. a. zal de overzijde nog weigeren de steun der vrijheid te erkennen? Wij wachten nog op het verlossend woord van den man der overzijde, die de leiding nemen zal en die zal zeggen „Weg met alle staketselen 1" E11 spreekt niemand der overzijde dat woord „laat dan de minister-president het spreken en als krachtig stuurman koers houden." We hebben boven reeds gezegd we zijn uiet bang dat of4de linker- of de rechterzijde het op mis lukking van dit wetsvoorstel zal laten aankomen. Van onze berichtgevers. ST-MAARTENSD1JK. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1