reillal, pwp ui it tóupi ui oesterteelt, laiiliw, ai 1644 Zaterdag 16 September 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. Firma i. NI. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. '8 per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco it f1,175. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, ondon stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het ureau t8 T h o i e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkf. Interc. 18. Advertentienvan 1 tot 4 regels 40 c-uts; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ■achtige nawerking van het Chilisalpeter. meer men de verschillende stikstof houdende ffen met elkander vergelijkt, bijv. zwa- amrnoniak met chilisalpeter, dan rekent ak in het voordeel van de eerste, dat ze awerking heeft dan het chilisalpeter. Dat altijd juist is en dat ook het chilisal- iijii nawerking niet mist, is reeds vaak aangetoond. Een trappant staaltje van erking vau het chilisalpeter is eeu on gepubliceerde proef, genomen door den udbouwieeraar voor Utrecht, en medege- n de bekende verslagen, uitgeg ven op het ministerie van Landbouw, irende 4 achtereenvolgende jaren werd werking van een chilisalpeterbemesting an naast die van een kali- en fosforzuur- iling en wel op bouwland. e jaren 1912, 1913, 1914 en 1915 was ge«as, waarop achtereenvolgens de proef legepastlo. voederbieten, 2o. klaver, irdeboonen, 4o. wilhelmiuatarwe. 1912 werd op de voederbieten 600 Kg. eter gebruikt. Door deze" bemesting was meeropbrengst van 22040 Kg. voeder met een waarde van f 154.Na aftrek leuiesilugskosten'bleef eLongevetr i To. tanties tot en met eeu gulden is verschuldigd 5 cent, van een gulden tot en met 25 gulden /Y2 cent, 25 gulden en hooger 10 cent, terwijl men bovendien voor kwitanties uit iedere plaats het postwisseltarief moet betalen eu niet zooals tot op hedeu voor het totaal bedrag bet post wisseltarief wordt toegepast. Postpakketten. Tot een K.G. 20 cent, van 1 tot 3 K.G. 25 cent, van 3 tot 5 K.G. 30 cent. Telegrammen. De prijs wordt voor ieder tele gram 5 cent hooger. 1914 werd op de haver 300 Kg. cbilisal- gegeven. Deze bemesting gaf een meer kat van 1660 Kg. haver en 1785 Kg. Fr waarde van f153.Na attrek der Bngskosten gaf de chilisalpeterbemestiug lust van ongeveer f115. 1914 werd aan de paardeboonen geen ipeter gegeven. Toch was er op het per- |»i de vorige jaren met chilisalpeter wa9 een meeropbrengst van 240 Kg. ter van f 24.Dezn meeropbrengst kan (os anders door veroorzaakt zijn dan door Trerking vau het chilisalpeter der vorige pen mooiere proef voor de nawerking van beter i9 wel niet mogelijk. 1915 werd op de wilhelmiuatarwe 200 Kg. peter gegeven. De meeropbrengst was dat [00 Kg. tarwe eu 3460 Kg. stroo, Ier Ivau 189 gulden. De chilisalpeterbemes- Ipaakte hier een zuivere winst van 160 lntu9schen zal deze grootere tarweop- Iwel te danken zijn aan den totaal-toe- jan het land, veroorzaakt door de vorige 1 in verband met de teelt van het Woemige gewas en bet is zeker niet ge- te veronderstellen, dat de werking van MSatiog in '12 en '13 zich ook nog heeft woelen in 1915. Een bewijs te meer voor ferkmg van het chilisalpeter. Wanneer geheelen uitslag beschouwen der vier 3 jaren, dan komen we tot de conclusie, een totaal-uitgave van f 150.voor f r er een meeropbrengst is geweest ter f 520,en er dus met f150. V' behaald van f 370.zijnde ouge- pCt. ^od. besluit is de heer M. de Lange, van Tholen, beooemd tot reserve 2e bt. De nieuwe posttarieven. [zullen binnenkort in werking treden. 1 hieronder de gewijzigde tarievea volgen, (erken. Alleen boven de 500 gram wordt keuing hooger dan het tegenwoordige (geacht het gewicht wordt per 50 gram (erekend. darten. Het port wordt gebracht op 3 gJor stadsbriefkaarten 2 cent, wie echter JMmulieren gebruikt is duurder uit, van B krijgt men het formulier gratis. Q- Hiervan zal voor het gewone publiek e merken zijn, tot en met 20 gram port 5 cent, boveu 20 tot en met 100 cent en voor iedere 100 gram of ge- rboif 'ervan 5 cent. Stadsbrieven tot en met 3 cent, 50 lot en met 100 gram 6 voorts voor iedere 100 gram meer 3 ties. Dit is vrij wat hooger, voor kwi- De voornaamste berichten van het westerfront laten zich samenvatten iu de mededeeling 7/de Franscheu en E'igelschen maken langzaam vor deringen en wionen iederen dag terrein". Zoo namen de Engelscheu dezer dagen Gincby ge heel nadat het door de Duitschers bij een tegenaanval gedeeltelijk heroverd was, terwijl de Pranscben Bauchavesnes binnendrongen. Het Pranscbe legerbericht van Woensdag deelt hier omtrent mede. Verder Damen de Franscheu iu een storm- aauval de hoeve iu bet Labebosch, 600 meter teo Oosten van den weg naar Bethuue, gelegen teu Zuid-Oosten van het zooeven genoemde Bouchavesnes. Tijdons deze gevechten vielen veel v aogeoer. iu uua handen eu vnroverdeu ze veel materiaal. Aan den rechter Maasoever maakten zij verder vorderiügen in het Noordelijk gedeelte van het bosch van Vaux-Chapitre. Het Duitsche legerbericht deelt hieromtrent mede Legergroep Kroonprins van Beieren. Opnieuw is de slag teu Noorden van de Somme ontbrandt. Onze troepen staan tusschen Combles en de Somme io zwaren strijd. De Franschen zijn Bouchavesnes binnen gedrongen. Het artillerie gevecht duurt aan beide zijden van de rivier met groote hevigheid voort". Hieruit blijkt dus wel duidelijk hoe verwoed er gestreden wordt. De Duitschers betwisten den voortdringenden vijaüd iederen voet gronds en op deze wijze zal de strijd om de Duit°che stellingen op bet Westerfront nog lang kunnen duren en we gelooveu dan ook, behoudens dat een nieuwe onverwachte aanval der geallieerden op onderscheidene punten van het front onge dachte verrassingen brengt, de beslissing van den oorlog niet op het Westerfrout zal vallen maar io het oosten, waar de krijgsverrichtingen belangrijker zijn, omdat alles daar veel grooter afmetingen aauneemt en er daar om belangrijker einddoel wordt gestreden. Daar zal het uitge maakt worden of de Duitsche drang naar het Oosten tot de onvervulde idealeo zal behooren of dat de Russische drang naar bet Zuiden, naar ConslauHinopel en de Middellandscbe zee tot de vrome wenschen moet worden gerekend. Daar moet het uitgestreden worden of de Balkanstaten zich' zullen vergenoegen met de vaak opgelegde heerschappij van honne meest Duitsche vorsten huizen, die niet schijnen te willen luisteren naar de stem des volks en de wenschen der uatie's waarover zij den scepter voereo. Men zie slechts naar Griekenland, Bulgarije eu ook Albanië. Vandaar ook dat eukele oorlogsprofeten voor spellen dat de beslissing van den Europeeschen oorlog zal uitgespeeld worden in de Donau- vlakte en de gebeurtenissen der laatste weken wijzen er op dat deze voorspellers het wel eens bij het rechte eind kunnen hebbeö, ofschoon natuurlijk verrassende slageu op de andere ge vechtsterreinen belangrijken invloed zullen kun nen uitoefenen. De opening van den veldtocht door Roemenië is nu niet zoo heel gunstig voor de Roemenen ingezet. Na eeuige successen aan de Westergreus is eensklaps een klap ontvangen in het Zuiden die zeker belangrijk genoemd mag worden en waar de Bulgaren en Duitschers voorzeker de vreugdetrouipet over mogen steken. Daar heeft een vereenigde Duitsch-Bulgaar- scbe legermacht na een zesdaagsch gevecht de versterkte stad Toetrakao veroverd. Troetrakan ligt ten zuiden van Silistra. Het ligt aan de Donau en vormt het brug genhoofd naar de plaats- Oiteuita, dat aan de overzijde van de rivier is gelegen. Vandaar loopt een spoorwegverbinding naar Boekarest, die den reiziger in een uurtje naar de Roemeensche hoofdstad brengt. Dat die thaDs onmiddellijk gevaar gaat loopec gelooven wij niet. De Duitsch- Bulgaersche legermacht zal vooreerst wel een andere- taak hebben dan zich in een avontuur tegen de Roemeensche hoofdstad te storten. Immer de Russen staan op den linkervleugel, bij L\»bric en doen daar, naar luid van het Duitscha legerbericht, heftige aanvallen. Wel is waar ijn die aanvallen afgeslagen, maar het Russische leger schijnt toch ook niet achteruit- geworpen te zijn. Keerde de'«egeviereude linker vleugel van het Duilsch-Bulgaarsche leger zich nu naar het westen, naar de Roemeensche hoofd stad, dan zou hij ernstig in de flank bedreigd worden. De inzet van den strijd is niet kwaad voor de Bulgaren. Want de val van Toetrakan kost den Roemenen een verlies van 20,000 man, d.i. meer dan een geheele legerdivisie, die ongeveer 14,000 man Pterk is. Onder die 20,000 man zijn ruim 400 officieren en zelfs 2 generaals. Verdei verloren de. Roeiueenen 100 stukken geschut, dat is het geschut van twee divisies. Nu za! dat wel niet onoverkomelijk zijn, maar een k'eiu leger als het Roemeensche, hoe goed 't oveVige.ns ook moge zijn, kan niet veel malen 100 k .nonnen tegelijk verliezen of de voorraad zal ui'yeput zijn. Boy 'tdien veroverden de Bulgaren nog de óiad o.ujina die met een groot aantal kanunnen van 30,5 en 42 cM. werd bestookt, welke iu eukele uren de forten vernielden. Het gevolg is, dat de Roemenen hun offen sieve bedoelingen naar het westen voorloopig hebben opgegeven en daar een verdedigende houding zullen aannemen. Wel werden nog eenige voordeeleu behaald, doch op audere punten houdeu nu de O.-Hongaarsche troepen stand. De Roe menen zullen zich nu allereerst tegen de ver eenigde Duitschers en Bulgaren in het zuiden moeten keereo. Dezen hebben bereikt, wat zij vermoedelijk nastreefden. Hun offensief zal wel begonnen zijn om het Zevenburgsc'ne front te ontlasten. Roemenië1 s kwetsbare zijde ligt daar enboven eer naar het zuidoosten dan naar het westen. Naar het zuidoosten zal het nu zijn volle kracht aanwenden, waarbij het ongetwijfeld op krachtigen steuu van de Kussen zal kunueu rekenen. Daar zulleu zich dus eerlang gewichtige gebeurtenissen afspelen, de inleiding op den tocht der Russen naar Koustantinopel. Van het Macedonische front komen wellicht nog de belangrijkste berichten. Aan de Stroema zijn Engelsche troepen den opmarsch begonnen. Ter hoogte van Orljak zijn zij onder vijandelijk vuur over de rivier getrokken en hebben op den linkeroever een tweetal dorpen aangevallen, waar de Bulgaren zich hardnekkig verdedigden. Verscheidene plaatsen boven het Tachenomeer werden bezet. Van de Wardar tot aan het Doiranmeer heeft de artillerie de stellingen van de Bulgaren hard nekkig beschoten. Alle Bulgaarsche loopgraven werden hier veroverd over een front van 38 K.M. eu ter diepte vau ongeveer 800 Me'.er. Aao het Servische gedeelte van hel front wordt nieuwe achteruitgang van de Bulgaarsche voorposten gemeld. Een Fransche troepenafdeeling nam in saineu- werking met de Engelscheu het dorp Yeuimak. Van het oosterfrout komt niet veel belangrijk uieuws. De Russen maakten slechts hier en daar geringe vorderingen, overigens werden hunne aanvallen afgeslagen. Aan het Russisch-Turksche front blijven zij ook eenige vorderingen maken. De Italianen maakten eenige vorderingen iu bet Laindal eu bij den Pasubio. 1ERSEKE. Donder lagavui d vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was de goedkiuring door Ged. Si. van het kohier der schoolgelden en van een leeniug groot f 6500 voor den aanleg en de verbetering van straten. Mejuffr, T. D. M. v. d. Vliet zond een kennisgeving in, dat zij 1 Aug. de acte voor hoofdonderwijzeres had verworven. Naar aauleidiug van het verzoek van den Minister van Binnenl. Zaken, om bij voorbaat maatregelen te beramen ter voorkoming van drankmisbruik bij de nog in onbekend verschiet liggende demobilisatie, stelden B. en W. een onl werp-verordeniug aan de orde, volgens het welk alle dranklokalen eu bierhuizen tijdelijk gesloten zullen worden en alle andere gelegen heden tot drankverkoop worden verboden. De verordeuing werd met alg, st. goedgekeurd. Eveneens met alg. st. werd aan mejuffr. E. de Veij eeu gratificatie toegewezen groot 180 voor de tijdelijke vervanging eener zieke onder wijzeres aan de school 1. Een voorstel van B. en W., om bun een crediet te verleenen in verband met de distri— butiewet, lokte een langdurige gedachten wisseling uit, waarvau het resultaat was, dat een blanco- crediet werd verleend voor de distributie van tarwemeel voor bruinbrood, aardappelen, boouen en erwten, varkeasvleesch, spek, boter, rijst, suiker, pekelhariug, bokking, zuurkool eu inge legde boonen. Bij de laatste rondvraag werd op voorstel van den heer Willemsen aan L. Nieuweubuijze, ge meentewerker, een duurte,-toeslag gedureude den oorlog verleend van 50 van zijn loon. Donderdagmorgen werd het tweemast- aakschip Eben Haëzer vau Wemeldinge bij den Iersekeodam door den storm van voor zijn ankers geslagen en op den berm bij Kijkuit gezet. De korstoomboot van deu heer Jhs. Prins trachtte het schip in vlot water te brengen, maar slaagde daarin niet geheel en brak zijn staaldraadtros (waarde f 60.) Toch zou de kapitein ziju po gingen heöben vervolgd, maar de schipper der Eben Haëzer zag gevaar voor zijn roer. Die vrees bleek gegrond, want toen d? met den vol genden vloed vlot kwamen, wfj,> 4 roer onklaar, en moest het vaartuig opgesleept worden. ST-MAARTENSDIJK. In de Maandag ge houden vergadering van den Gemeenteraad deelde de voorz. mede, dat was ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Oud-Vossemeer betrekking hebbende op het in leven roepen van bepalicgeu tegen bet plaatsen vau woonwagens in de gemeente. De voorz. merkte op, dat in de vergadering van burgem. eu secr. van 't eiland Tholen een uniforme regeling zou in be handeling komen, die dan later in de Politie verordening opgenomen zou worden. Verder kwam weder in behandeling de verkoop van het reeds vroeger gemelde perceel weiland. Het re sultaat der besprekingen dezer zaak was, dat thans met 4 tegen 2 stemmen (de heeren Quakkelaar en Rijnberg tegen) besloten werd het weilaud te verkoopen aan de familie Groene- wege voor f 1405 per Blooisch geniet. Daarna kwam in behandeling eeu adres van de afd. Tholen van den Bond van Ned. Ouder wijzers verzoekende een verbetering van salaris. Na eenige bespreking bleek, dat er drie leden voor salaris-verhoogiiig waren eu drie voor een duurtetoeslag, één lid afwezig, zoodat de zaak in een volgende vergaderiug zal afgehandeld worden. Omtrent de toepassing der distributiewet wer besloten, dat de geheele gemeenteraad telkens voor elk artikel, dat aangevraagd zal wordei het bedrag zal vaststellen hetwelk de gemeente beschikbaar stelt. Met betrekking tot de bekende missive van den Commissaris der Koningin iuzake het sluiten der vergunningslokaliteiten en bierhuizen op de dagen der demobilisatie werd besloten deze lo kalen niet te sluiten. De voorz. zal echter tot sluiting overgaan indien mocht blijken, dat er op die dagen wanordelijkheden plaats vonden. Door het Bestuur van de Vereenigiog „Het Groene Kruis" werd Dinsdagavond aan besteed het maken van een ligbal. Het werk werd gegund aan de minste inschrijvers, zijnde voor het timmerwerk de heer A. v. d. Hoek, die inschreef voor f151,50 en voor hel schilder werk de heer M. Laugejan die ingeschreven had voor f17. OUD-VOSSEMEER. Woensdag jl. had het echtpaar W. Boogaard en Jaunelje Jagt alhier, het voorrecht iu deu kring van tal van kinderen en kleinkiuderen hun gouden bruiloft te vieren. Naar ons werd medegedeeld is J. de Weijze van hier, thans dienstdoende als postiljon op het traject Bergen op ZoomStaveuisse, benoemd in eeu betrekking aan deu tram te 's-Graven- hage. Een schip geladen met vlas, viel iu de haven op zijde, waardoor de geheele last moest afgeladen wurdeD. Met de schade zou het, naar wordt gezegd, nog al afgeloopeu ziju.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1