ïittllii putti ui in liluni ra «Mi IiiUm, tn 1642 Zaterdag 2 September 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. n Publicatie n. Firma J. M. C. POT, THOLEN. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad. verschijnt eiken Zaterdag. -I per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco Dst fl,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T k o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat it volgend schrijven gedateerd 26 Augnstns 1916, Minister van Landbonw, Nijverheid en i| heeft ontvangen beb de eer n te berichten, dat van at heden ipgeheven de maximumprijzen voor groenten en aardappelen, welke na de opheffing der maxi- rijzen voor bloemkool, bospeen en doperwten igolden bebbeD, te weten die van toinboonen i kropsla, alsmede die van ronde aardappelen moizen. jolen, den 28 Augustus 1916. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Volgende publicatie in dato 26 Augustus 1916 verschenen De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel Ut bekend, dat ingevolge art. 5 van de Distri- ^Hwet 1916 door een ieder, die suiker anders dan gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad jtm, op 29 Augustus 1916 aan den Burgemeester lif|de gemeente, waar de suiker zich bevindt, op- tve moet doen van de hoeveelheid en de soort van iker in voorraad. De aandacht wordt er op iligd, dat het nalaten van het doen der ver- opgave of het doen van onjuiste opgaven nkomstig de Dislributiewet strafbaar is, met llykheid van verbeurtverklaring der goederen, deze strafbepalingen zal streng de hand worden iden. |olen, den 28 Augustus 1916. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat van maximnm prijzen van turf op de veen- ■sen en van turf in den kleinhandel aan het [hois zijn aangeplakt. 'holen, den 29 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Gemeentebegrooting. lorgemeester en Wethouders der gemeente Tholen «gen ter openbare kennis, dat de Begrooting van rinkomsten en uitgaven der gemeente, voor het pijaar 1917, van heden tot den dag der beban- bg in den Raad ter gemeentesecretarie voor een ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der algemeen verkrijgbaar gesteld. [holen, 29 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. z.School voor Hand- en Bouwkundig teekenen te Tholen 1916. 'HOLEN. Zaterdag werd de bewaarschool er de tentoonstelling gehouden van de School Hand- en Bouwkundig Teekenen. Langs wanden waren de teekeningen gehangen, rooder vele waren, die evenals de werkstalen, en zien dat de jongelui die van het ouder- profiteeren meer kunnen presteeren dan «nen die om de een of andere reden de en verzuimen. ammer dat de belangstelling èn voor het erwijs èn voor de tentoonstelling zoo klein Vooral voor den ambachtsman is het teeken- larwijs van zoo groot belang en van die zijde 'dt evenmin als van de zijde van werkgevers k gegeven dat ze de belangen van znlk JBerwijs op prijs stellen. De voorzitter de heer Hollestelle hield de foïgende toespraak Als naar gewoonte hebben wij ook ditmaal wue tentoonstelling. Wederom zijn werkstukken, loor U leerlingen vervaardigd, in menigte voor- Vteld. Zoowel op bet Bestuur, als op het pu- jUfik, heeft ons doen een goede.n indruk gemaakt, wat wij daar zoo ordelijk zien gerangschikt t, van welken kant ook beschouwd, tot te- enbeid. aar aanleiding van deze aangelegenheid, volge thans weder een enkel woord, zoo nopens toestand der school, als omtrent het daarin strekte onderwijs, 'k Zal ook ditmaal kort of uopt zijn, zoodat in geenerlei opzicht breed- Nge uitweidingen te verwachteu zijn. Voor weiding is ook niet veel grond of gelegenheid. Al onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrp. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Ik begin, evenals bij een vorige tentoonstel ling, met mijn dank te betuigen aan allen, die Alles loopt als het ware steeds over dezelfde schijven. hebben medegewerkt tot het houden daarvan, en inzonderheid aan hen, die medewerken tot het voortbestaan van onze school. Eveneens be tuigen wij hier reeds onze tevredenheid over het verstrekte onderwijs, over de leiding daarvan en over de plichtsbetrachting van het daarbij betrokken personeel, in welks onderling optreden steeds eeD aangename stemming bestond. Overgaande tot den feitelijken staüd van zaken. Zij bericht, dat het schoolbezoek in den afge- loopen cursus bestood uit 21 leerlingen. Van deze waren een 8-lal uit Tholen en een 13-tal uit de omliggende gemeenten. Ten vorigen jare bestond het schoolbezoek uit 35 leerlingeD, van welke er 19 waren uit Tholen en 16 uit de buitengemeenten. Het zoo aanzienlijke mindere aantal bij dezen cursus moet aan verschillende oorzaken, afgescheiden van het onderwijs, worden toegeschreven. Het aantal leerlingen, hier genoemd, was ook ditmaal verdeeld over vier klassen. De eerste klasse was bezet door 4 leerlingen, van welke er 3 als schilder en 1 als timmerman opleiding had in de tweede klasse zaten insgelijks slechts 4 leer lingen van welke 2 opleiding hadden tot schilder, 1 tot timmerman en 1 tot metselaar; de derde klasse was bezet door 7 leerlingen, van welke 1 als schilder, 3 als timmerman, 1 als metselaar, 1 als smid en 1 als meubelmaker opleiding had in de vierde klasse zaten slechts 2 leerlingen, namelijk 1, die zich tracht te bekwamen als schilder eu 1 die opleiding had als timmerman; aan de vervolgklasse namen deel 4 leerlingen, van welke 3 als schilder en 1 als metselaar op leiding had. De bevordering in betrekking tot deze klassen was als volgt Van de le naar de 2de klasse gaan over: C. SchipperR. van Splunter en H. Keg van de 2e naar de Se klasse A. G. Engel- vaartC. A. Nieuwkerk, J. G. Geluk en A. Hage voorwaardelijk van de 3e naar de 4e klasseW. Lindhout J. NoornA. Prince, A. W. Schol, J. Vos en P. van de Zande. De leerlingen A. Burgers en J. van Splunter van de vervolgklasse beschikten reeds over een diplomaaan de beide anderen, zijnde F. Deurloo en G. van der Mastworden thans dergelijke bewijzen van gemaakte vorderingen of verkregen bekwaamheden uitgereikt. Het Bestuur reikt dus danige stukken met blijdschap uithet hoopt, dat de ontvangst den bezitters aanleiding zal geven tot voortzetting hunner studie. Inzonder heid raadt hel G. van der Mast daartoe aan. Wat het schoolbezoek betreft, dit gaf, op enkele uitzonderingen na, redenen tot tevreden heid. Wel bestond nog altoos eenig minder ge wettigd verzuim, vooral in betrekking tot de leerlingen van buitendoch bij nauwkeurig iDzien daarvan, bleek dat de minder gunstige weersgesteldheid, daarop toch ook van invloed is geweest. Het niet waarnemen van eenige be paalde lessen getuigt gewoonlijk 6f van minder belangstelling of van minder gelegenheid doch omtrent elk verzuim, hoe dan ook veroorzaakt, spreekt het Bestour zijn leedwezen uithet doet dit ook inzonderheid in naam van de ouder wijzers. Ook in betrekking tot de betrachte vlijt en de gemaakte vorderingen bestonden over het algemeen redenen tot tevredenheid. Wij roepen U, leerlingeD daarom nogmaals toe tracht steeds nw voordeel te doen met eeue iurichting als deze school. Maakt er, zooveel mogelijk een nuttig gebruik van moedigt door uw bezoek, door uw vlijt en door uw gedrag èu het Bestuur en het onderwijzend personeel, in hun roepiüg steeds aan. In betrekking tot een eu ander heeft het Bestuur thans het genoegen reeds eenige gelde lijke bijdragen als blijken van waardeeriüg aan heü, die zich ten deze gunstig hebben onder scheiden, uit te reiken namelijk aan C. Schipper f 1,00, aan R. van Splunter f 1,00 en aan P. van de Zande f 1,00 aan 11. Keig f 1,50, aan A. Prince f 1,50 en aan A. W. Schot t 1,50 aan C. A. Nieuwkerk f 2,00, aan IV. Lindhout f 2,aan F. Deurloo f 2,00 en aan A. G. Engelvaart f 2,50. Het Bestuur reikt deze bedragen met vol- doeuing uit en hoopt, dat zij ook anderen zullen aansporen, om eenmaal op dergelijke oitkeering of onderscheiding te kunnen rekenen. Het moet ook thans worden herhaald, dat het bestaan van de School voor Hand- en Bouw kundig teekenen voor U leerlingen als een groot voorrecht te beschouwen is. Op uw leeftijd kunt gij dit thans nog slecht9 ten deele, doch later, meer tot jaren gekomen, beter leeren beseffen. Door het onderwijs daarin verstrekt, zijt ge in de gelegenheid veel te leeren, wat voor uw be roep zal blijken noodig te zijn, en waarvoor, bij gemis der inrichting, bezwaarlijk gelegenheid voor velen zou te viudeu wezen. 't Is alzoo een voorrecht voor Tholen en deszeifs omstreken, dat de School bestaat, en dat zij zoo voortdurend alzijdig steun voor haar voortbestaan ondervindt. Het Bestuur wenscht, dat zulks ook door de ouders van leerlingen zal worden erkend en dat dit ook door anderen van eenigen invloed in deze zal worden inge zien. Wij gevoelen ons verplicht daarop gestaag te wijzen, om zoo mogelijk veronachtzaming te voorkomen. Men zij van alle zijden er steeds op bedacht, dat het leven der jeugd toch ook grooielijks is, het leven der studie, eu daartoe draagt inzonderheid ook onze inrichting bij. Uit het schoolverzuim meent men ook te kunnen afleiden, dat enkelen nog van meening zijn, met sommige vakken minder of wel gan- schelijk niet te doen te hebben. Vandaar, dat hetv^ejrznjm niet. in of voor alle vakken gelijk staat. Meent echter leerlingen niet spoedig daar of daarmede, niet van doen te hebben. Later zult ge het ervaren, dat men U niets overtolligs onderwijst of opdringt. Hij, die thans tot U spreekt, heeft vau elk dergelijk verzuim verdriet, van elke waardeering en bevlijtiging, genot ge had. 't Is waar, eene les in het handteekenen valt een leerling, die opleiding geniet in het schilderen, meer in de hand, dan een ander, die zich zoekt te bekwamen voor het vak van smid; maar al schakelt de eene les zich niet zoo ge makkelijk aan ons oogmerk in, onttrek U daaraan toch niet. Door zulks te doen, grieft gij uwe ouderwijzers eu anderen, die het belang der school in haar gauschen omvang hebben te be vorderen. En nu nog een enkel punt tot slot van onze beschouwingen. Het onderwijzers-personeel paste met nauwgezetheid het geldend leerplan toe en kweet zich met ijver van zijn taak. Het Bestuur betuigt allen daarvoor dai k terwijl het meteen dien ook uitspreekt iu betrekking tot allen, die blijk gaven van belangstelling in dit ons doen. En hiermede sluit ik dan ook ditmaal deze TeutoonstelliDg, in de hoop daarmede aan veler belangen te hebben voldaan. OPENBARE RAADSVERGADERING gehouden te Oud-Vossemeer op den 30 Aug. 1916. Voorzitter de Burgemees!er. Aanwezig de h.h. Ampt, Van Gorsel, Polderman en Vermet. Na opening der Vergadering worden de notulen en onveranderd vastgesteld. Mededeeliug wordt gedaan van de in het tweede kwartaal gedane kasopname bij den gemeente-ont vanger, in kas was en moest zijn f3712,435. Alsnu wordt voorgelezen een brief van den Com missaris der Koniugin, waarin wordt verzocht hem le willen raededeelen of men bereid is bepalingen in 't leven te roepen, opdat bij oventueele demobi lisatie herbergen en tapperijen gesloten znllen kunnen worden. De heeren Friderichs en van Niemcenhuijze ver schijnen ter vergadering. Na eenige discussie wordt goedgevonden de ge- wenschte bepalingen vast te stellen. Aan de orde komt een adres van de onderwijzers der openbare lagere school houdende verzoek om een duurleioeslag ten bedrage van 10 0/o hunner jaarwedde, mot voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gevraagde duurtetoeslag toe te kennen aan alle gemeenteambtenaren met vaste jaar wedde van f 150 en daarboven. De heer Polderman vraagt of het de bedoeling is die duurtetoeslag aan alle gemeente-ambtenaren toe te kennen. Na bevestigend antwoord, acht de heer Polderman de regeling niet goed, op de onderwijzeres lloifmans zal de duurte niet zoo zoo zwaar drukken, als op den onderwijzer Rijnberg, hij zag daarom gaarne een betere verhouding. De voorzitter vindt hetgeen de heer Polderman beweert ten deele juist, Rijnberg zal zwaarder ge drukt worden, doch men mag niet uit het oog ver liezen dat het kostgeld ook duurder is geworden, den een de toeslag toekennen en den ander niet, dat gaat niet. De heer Vermet verklaart goed te weten wat een huishouden thans kost, en omdat hij hel zoo goed weet is hij er voor. De heer Ampt zegt dat op de gemeente de zede lijke verplichting rust voor hare ambtenaren te zorgen, daarom acht hij in dozen tijd duurtetoeslag gewenscht, en acht hij tijdelijke verhooging der jaarwedden goed. De heer Van Gorsel acht de jaarwedden van het onderwijzend personeel nog zoo slecht niet, een ander moet er ook met zijn inkomen rond komen, zooals winkeliers b.v., deze maken naar zijn meening zulke voordeelige zaken niet. Hij verklaart niet tegen de tijdelijke verhooging der jaarwedden te zijn, doch acht het niet strikt noodzakelijk. De voorzitter is van raeening dat de winkeliers wel degelijk goede zaken maken, dat zo het niet aan de groote klok hangen, daar hebben ze gelijk aan, maar klagen behoeven ze niet. Komt men nu met de vraag hebben de ambtenaren de tijdelijke ver- liooging •hunner jaarwedden noodig dan durlt hij wel antwoorden van neen, maar daaraan onmid dellijk toovoegen zonder die verhooging zal men wel rondkomen, mits maar geschipperd wordt en dat is nu juist iets wat niet noodig moet zijn, de ambtenaren met hun vaste jaarwedden moeten goed rond kunnen komen en de Gemeente heeft daarvoor te zorgen, vooral in deze tijden. Na nog eenige discussie nemen Burgemeester eu Wethouders bij hun voorstel over het voorsiel om de toeslag te achten te zijn ingegaan op 1 Juli 1916 en voorloopig slechts toekenuen tot 31 December 1916. Het aldus gewijzigdo voorstel wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Hierop geschiedt voorlezing van het rapport der commissie belast met het onderzoek der gemeente rekening en rekeningen van de Armbesturen. Waar dit onderzoek tot geen op- of aanmerkingen heeft geloid, wordt de gemeenterekening voorloopig vastgesteld op die bedragen ah waarop ze is aange boden en de rekeningen der armbesturen op dezolfde bedragen goedgekeurd. Aangeboden wordt thans de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1917, op in ontvang en uitgaaf gelijke bedragen van f 18861.98. Besloten wordt deze begrooting in handen der Commissie te stellen ter onderzoek. Thans deelt de voorzitter mede dat op twee na alle Burgemeesters op het eiland een verbod om met woonwagens in de gemeenten te staan ge wenscht achten, alleen van Scherpenisse en St- Maartensdijk kwam geen antwoord in. Nu wordt door den Burgemeester voorgesteld dit punt aan te houden tot er een Vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van Tholen en St-Philipsland wordt uitgeschreven, op welke Vergadering het vraagstuk besproken kan worden teneinde te geraken tot eene uniforme re- geling. Met dit voorstel kan hij zich wel vereenigon toch zullen evenwel nu reeds borden worden geplaatst waarop het verbod zal te lezen siaan. Later kan dan zoo noodig een strafbepaling in de Politie verordening worden opgenomen. Na nog eenige discussie wordt goedgevonden met het vaststellen eener strafbepaling te wachten. Niets meer aan dc orde zijde vestigt bij de omvraag de heer Friderichs de aandacht op de nortonpomp aan 't Erfje in de Molenstraat, volgens hem kan men nu moeilijk van de pomp gebruik maken. De voorzitter zegt dat de opmerking van den heer Friderichs is juist, doch Burgemeester en Wet houders zijn reeds ruim twee weken wachtende op den straatraaker, die ook de straat bij de norton pomp herstellen moet. De straatm&ker is gisteren gekomen, wegens groote drukte kon hij niet vroeger, zoodat spoedig de zaak in orde zal komen. De heer Friderichs kan zich hiermede vereenigen, en wijst nu nog op verlaatput ter hoogte van D. Lindhout in de Molenstraat, bij den laatsten regen Bleek daar het water niet voldoende te kunnen weg vloeien. De voorzitter zegt dat mogelijk door vuil een rooster onklaar is geraakt, in ieder geval zal worden nagegaan wat de oorzaak geweest kan zijn. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de Vergadering. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet op Dinsdag 29 Augustus 1916, des voormiddags ten 10V2 ure. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig dhr. M. G. van Nieuwenhuijzer. De notulen van de vorige vergaderde* '-orden na voorlezing onveranderd Nadat de Commissie v

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1