DE OORLOG. au Kerknieuw 8. ONDERWIJS. Burgerlijke Stand. Marktberichte n. gs het oog op de dore tijden, zijn prijzen verhoogd mei 5 cent per rit. Iemand kocht een 10 rit- tenboekje en ging eens op zijn horloge na hoe- laug hij er van profiteeren kon. Toen het boekje leeg was had hij juist 7 minuten gereden, iedere rit duurde dus 40 seconden. Men mag veilig aannemen, dat da ondernemer van het zaakje Sneek met een goede tienduizend gulden heeft verlaten en dan zijn er nog die over dure tijden klagen Donderdag a.s. ter gelegenheid van Kouin- gins verjaardag zullen te Bergen op Zoom groote militaire sportfeesten en ringrijderij op het ter rein Kijk in de Tot te Bergen op Zoom, plaats hebben. Deelnemers kunnen zieh, aanmelden bij den heer H. P. M. Verlinden aldaar. Bij den gemeeuteraad van Delft is een ontwerp-vorordening aanhangig gemaakt tot be teugeling van het gebruik van tabak door kin deren. Dit ontwerp wil strafbaar stellen met een boete van ten hoogste 15 gulden het verkoopen van tabak, sigaren of cigaretten aan kinderen beneden den leeftijd van 13 jaar. De distributiewet. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de z.g. distributiewet en het 20- millioen-ontwerp aangenomen. Bij het debat merkte de heer Bergsma (U.L.) ten opzichte van het beleid van miuister Post- huma op, dat allen wisten hoe het gaan moest, maar juist de eene die het niet wist, maakte meu miuister van landbouw Als men den lieden de vrije hand had gelaten, had men allang een behoorlijk gemotiveerd hongeroproer gehad. De maatregelen, door den minister genomen, moesten wel oppositie wekken bij hen die erdoor werden geschaad, zooals grossiers, exporteurs, enz. Eerst maakt men den minister ziek doordat ook zij die bezadigd behoorden te zijn, mee zongen in bet koor van hen die den miuister //boerenmiuister" scholden, en dan vraagt men om een „sterken man" als hij enkele weken rust neemt. Zeker zijn fouten gemaakt. Sommige maat regelen, door spreker zelf bestreden, zijn hem later evenwel goede maatregelen gebleken. Spreker beeft als lid van deze Kamer, als hoofd van een gemeente eu als lid eener commissie van toezicht, zich een oordeel over de verschillende maatregelen kunnen vormen, en kunnen consta- teeren, dat de minister dit deed met groote be kwaamheid, eD, hierop wil spreker den nadruk leggeu, met volkomen eerlijkheid. Spreker wil in 's Lands raadzaal opkomen tegen verdachtmakingen die onze volkskracht ouder mij nen. Het ligt nu in het voornemen van den Minister van Landbouw, om te bevorderen, dat een al- gemeeue maatregel van bestuur wordt uitge vaardigd, waarbij wordt bepaald, dat de verbouw van bruine en gele mosterd, kanariczaad, karwij- zaad, blauwmaanzaad, spinaziezaad, vlas, suiker bieten eu zaaiuien door hem kau worden ver- bodeu, beperkt of niet dan voorwaardelijk toe gestaan. Het ligt verder in de bedoeling de teelt dezer gewassen, zoo noodig, te beperken tot den omvang, welken zij gemiddeld in 1913 1914 en 1915 bad. Wijk bij Duurstede mag zich verheugen in een acelyleeu gasfabriek. In normale tijden was de verlichting niet al te duur, maar nu de prijs van de carbid steeds stijgt, wordt de exploi tatie ontzettend duur. Voorloopig betaleu de verbruikers slechts een gulden voor de kubieke meter. Doch nu geraakt zoo. langzamerhand de voorraad carbid uitgeput en zal de gemeente straks diep in de zak moeten tasten als ze uieuwe voorraad moet opdoen. Daarbij komt straks de straatverlichting, zoodat dau de voorraad geheel onvoldoende zal zijn otn den winter door te komen. Weet je wat zegt het gemeentebestuur we gaan den gasprijs verhoogen en wel zoodanig dat de menschen er stichtelijk voor bedanken gas te blijven gebruiken eu zoo zien de bewo ners van Wijk bij Duurstede zich geplaatst voor het geval om per M3. drie gulden te moeten betalen of wel eeu minder moderoe wijze van verlichting te nemen. Te begrijpen is dat de wiukeliers in petroleumlampen in hun handen wrijven en beste zaken maken. Nederland en Engeland. Keuter seiut aan de N. R. Ct. Minister Cecil beeft iu het Lagerhuis gezegd, dat er alle reden was om te veronderstellen, dat de Nederl. Overzee Trust Maatschappij over bet algemeen goed werkt. Eenige lekkage kon niet vermeden worden, waar eeu vlakke greus was zouder natuurlijke hinderpalen, met zeer hooge prijzen aau den eeuen kant en eeu overvloed van goederen aan den anderen. Welke maat regelen er ook werden genomen, er zou altijd eenige smokkelhandel zijn. Natuurlijk kon de Britsche regeering aan de Nederlandscbe regeering niet voorschrijven en was zij niet van plan voor te schrijven, welke maatregeleu beboordeu te worden genomen. Dat is een zaak, die alleen haar aangaat, en spreker moe9t erkeuueD, dat Nederlandscbe wetten ge schikt zijn om het smokkelen den kop in te drukken. Het is de taak der Nederlaudsche regeeriug om te zorgen, dat deze wetten goed eenig ge- is werd ->d- ateld. In het algemeen had de N. O. T. goed gewerkt, maar toch is er iets in den toestand in Nederland, dat de Engelsche regeering groote bezorgdheid inboezemt. Nederland is een uitvoer- land voor landbouwproducten en vóór den oorlog voerde het een aanmerkelijke hoeveelheid van zijn voortbrengselen naar Engeland uit. Ongetwijfeld zond Nederland vóór den oorlog eeu veel grooter deel vau zijn voortbrengselen naar Engeland dan sedert het uitbreken van den strijd. De Nederlanders zijn een handelsvolk en kondeu veel hooger prijzen van Duitschland dan van Engeland en ziju boudgeuooten bedingen. Daarom hebben zij aau Engeland en zijn bond- genooteu niet verkocht. Van Engelsch standpunt is dat geen bevredigende toestand. Bij het begin van deu oorlog hebben wij ons bijna den ge- heeleu uitvoer vau sommige Nederlandscbe pro- ducteu zien ontgaan en dit was zeer onbevredi gend. Het is blijkbaar een lastige kwestie. Spr. kou het Huis niet volledig inlichten over de stappen die de regeering heeft gedaan, maar hij kou verzèkeren dat de stand van zaken thans veel beter is dau vroeger. In de laatste weken is een groote verbetering ingetreden en spr. had alle reden te hopen, dat die verbetering zou aanhouden eu dat Engeland over den uitvoer uit Nederland geen reden tot klagen zou hebben in vergelijking met wat het voor den oorlog ontving. Hij wilde niet beloven dat Engeland volkomen tevreden zou zijn, want hijzelf was niet tevreden zoolang er nog een kruimel leeftocht naar Duitschland doorging. De regeering heeft deze lastige aangelegenheid van verschillende gezichtspunten beschouwd. Zij heeft getracht de hoeveelheid visch, die uit Noorwegen en Neder land naar Duitschland ging, te beperken eu spr. zeide dat de getroffeu maatregelen over het alge meen goed hadden gewerkt. De wonderen der moderne oorlogschirurgie. Een medewerker van de Daily News beschrijft het werk der oorlogschirurgen, die de misvorm den weder tot bruikbare menschen maken. wDaar i9 bijv. het herstellen van gewonde zeuuwea langs operalieven weg. Wij vindeu een patiënt, die dicht bij het sleutelbeen getroffen is door een kogel, welke de zenuw die de spieren vau den rechterpols beheerscht, in tweeën ge sneden heeft. De pols hing dientengevolge 9lap neer en tot voor korten tijd zou men dit geval nog als ongeneeslijk beschouwd hebbeu. Men heeft de beide einden van de zenuw echter weder verbonden en naar alle waarschijolijkheid zal de man na eeu jaar zijn hand weder evengoed kuunen gebruiken als vroeger. „Het is zoo een- voudig als het aan elkander hechten van de einden van een telefoondraad", zegt de chirurg die de operatie verricht heeft. Bij eeu andereo patiënt was het vleezig. deel van den arm weggeschoten, xoodat een stuk vau een 10 cM. leugte van de zenuw, die de vin gers beweegt, medegenomen was. De dokter schelde eenige andere hospitalen op, tot hij vond wat hij noodig had. Dien middag zou n.i. bij een patiënt io eeu der inrichtingen een been geamputeerd worden. Onmiddellijk na deze ope ratie werd uit het geamputeerde been een stuk zenuw van de vereischte lengte gsuomeu, in een bad vau zoutwater gelegd en per taxi naar den dokter, die opgescheld had, gezonden. Daar was de patiënt reeds onder narcose gebracht. De wond in den arm werd met het lancet geopend, de einden van de doorgescboteu zenuw werdm opgezocht en door middel van het uit het ge amputeerde been genomen stuk zenuw aauge- hecht. De patiëut zal binnen niet te langen tijd zijn hand weder kunnen gebiuiken. Beender-chirurgie is meer algemeen bekend eu eenvoudig maar het is toch wel merkwaar dig, met eeu man te sprekeu, die een onderkaak heeft, welke vroeger een deel van zijn rechter- beeu was. Het stuk van het kuitbeen zal wel spoedig weder aangroeien en dan beschikt de patiënt weder over een compleet beenderstelsel. Er kwam in een der hospitalen een jonge man, wiens been ongeveer 12 cM. te kort was geworden, omdat op een breukplaats de eiuden van het doorgebrokeu heupbeen over elkander wareD geschoten. Hij zou dus, zonder behande ling, levenslang kreupel geweest zijn, Meu ope reerde hem nu op de volgende wijzeEerst werd het been, nadat de patiëut onder narcose was gebracht, opnieuw gebroken, het been bloot gelegd, van beide gebroken einden een stukje been glad afgezaagd eu door middel van een eind stalen bui?, die met schroeven aan de been- stompen 'oev.estigJ werd, opnieuw aaneengehecht en op de juiste lengte gebracht. De operatie is precies zoo uitgevoerd alsof het beeu een ge broken tafelpoot wa9. De buis en de schroeven zullen .dus voortaan een integreerend deel van '8 maus geraamte uitmakeo, want staal roest niet, wanneer het door levende weefsels omgeven i9. Het been is nu weder zoo lang als het oorspron kelijke geweest is en de patiënt kan er weder frisch op loopen. Als het bovengedeelte van het gezicht weg geschoten is, kunnen zulke operaties niet uitge voerd worden, maar hier komt de beeldhouwer te hulp, die precies sluitende maskers maakt, welke volkomen den indruk maken vac een le vend gezichtsdeel. Dit is eene uitvinding van luitenaut Derwent Wood, een bekend beeld houwer. Hij gaat te werk naar portretten van deu patiënt vóór de verwonding en brengt een sprekende gelijkenis in de masker?., die uit ver zilverd koper bestaan, en nauwkeurig ia de kleur van de rest van het gezicht bijgeschilderd worden. Zoo toegerust kan de patiëut weder de wereld iogaan zooder een voorwerp van afschuw voor zijne mederaenschen te zijn". Nog duurder tijd te wachten? In de Eerste Kamer heeft minister Posthuma te kennen gegeven, dat hij eens zal spreken met kookscholen, om het publiek te leeren zijn voedsel te regelen naar gelang van de omstan digheden. Te meer is dit noodig gaf de minister te verstaan, daar de prijzen der levensbehoeften eerlang nog wel belangrijk meer omhoog kunnen gaan, gezien de beletselen, welke aan eeu ge- regeldeu aanvoer in den weg worden gelegd. LANDBOUW. Is reeds in Zeeland een verceniging van graanbandelarou opgericht, ook West-Noord- Brabant heeft het voorbeeld gevolgd. Leden kuuneu zij zijn, die reeds voor 1 Augustus 1914 als zoodauig bekend waren en de vereenigiug zal zooveel mogelijk de belangen harer leden behartigen iu verband met de maatregelen die genomen worden door de regeering. Tot voor zitter is benoemd de heer I. Joppe, te Steen bergen en tot secretaris de heer W. Martens te Bergen op Zoom. Ierseke. Te VHertogenbosch slaagde voor de hoofdakte 1. o. de heer C. Arnois en te 's-Gra- venhage de beer M. J. Steketee voor de akte Erausch 1. o., beiden alhier. Ierseke. Aan de Bijzondere school alhier is benoemd tot onderwijzer de heer Bruggeraan vau Terueuzen, in plaats van den heer Schelhaas, die het onderwijs gaat verlaten. St-Maartensdijk. Dezer dagen slaagde voor de acte Eransch l.o. de heer D. L. Hage, ge boortig van bier, thans te Rotterdam. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. Het postkantoor is met ingang van 1 September geopend van 's morgens 8 uur tot uur. Gemeente THOLEN, van 1118 Aug. Geboren Maatje Cornelia, dv. W. Coruelisse en van M. H. M. Naerebout. Marinus Maarten, zv. R. de Raat en van B. Vessem. Izak Cornelis, zv. P. Deurloo en vau M. Nelisse. Adriaan, 7.7. C. 0. Goedegebuure en van P. E. Gunst. Gehuwd J. M. Verkamman jen. eu A. Schot jd. Overleden Paulina Schilperoort. Gemeente IERSEKE v&n 1825 Aug. 1916. Gehuwd Gerrit Schouwenburg, 41 jr., wedr. van Teuntje van de Werke, en Dirkje van de Werke, 39 jr. jd. Jacob van der Schaaf, 21 jr. jm. te Ellewoutsdijk eu Margaretha Maria Liereveld, 19 jr. jd. Overleden Philippus 4 jr., zv. Abraham Phi- lipse en Johanna van den Boomgaard. Over den oorlog is deze week niet veel van belang te vermelden. Op het Westerfront melden de geallieerden eenigen vooruitgang en berichten de Duitschers tegenaanvallen, hoewel ze weinig succes behaaldeo. De Erauschen vielen bij Verdun ook weer hevig aan en veroverden het laatste gedeelte van Fleury, zoodat ze thans dit geheele dorp in hun bezit hebben. De Russen trokken ondanks den tegenstand de Stochod over en er wordt nog verwoed gevochten om hen verderen voortgang te betwisten. Verder zijn op het Oostelijk front Turksche troepen aangekomen, die de zoozeer gedunde Oostenrijksche gelederen komen aanvullen. Op den Balkan begint het nu ook te roeren, behelsden de berichten die tot nogtoe inkwamen alleen dat er geschutgevechten hadden plaats gehad, deze week zijn de Bulgaren den strijd begonnen en vielen de troepen van de gealli eerden aan en totnogtoe zijn de gevechten, die als voorhoedegevechteu kuDnen worden aange merkt, voor de Bulgaren gunstig afgeloopen. De Grieksche troepen gaven zonder verzet eenige belangrijke stellingen aan de Bulgaren over, terwijl dezen er in slaagden de geallieerden terug te dringen, en zoodoende eeaige belang rijke plaatseu wisten te bezetten. Spoedig zal er dus van dit gedeelte van het oorlogsterrein wel meer nieuws komeu. Op zee heeft weer een treffen plaats gehad tusschen de voorhoede van de Engelsche en de Duitsche vloot, waarbij beide partijen verliezen hadden te boeken. Volgens mededeeliogen van de Engelschen namen de Duitschers, toen zij zagen met een groote vloot te doen te hebbeD, de vlucht. Een groot succes behaalden de Duitschers door deu behouden thuiskomst vau den handelsonder zeeër Deutschland, die behalve een lading nikkel, een ongeschonden brievenpost meebracht. De Duitschers kunnen meer dan tevreden zijn met dit resultaat, terwijl het voor de Eogelschen geen al te prettige gewaarwording zal ziju dat deze duikboot, waarop ze zoo'n jacht hebben gemaakt, hun door de vingers is geglipt. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv.Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerl Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Geref. kerk voorin. 9.30 en 's avonds Ds. S. Verlare te Komroerzijl, nam. 2 uur le Geref. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 uur en 7 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,30 ds. K Leerdam, nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 uur en 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorin. 10,30 ds. Ste nam. 3 uur ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Broeke 3 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk 6,30 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. gem. voorm. 10,30. nam. 3 en 'i 6.30 uur ds. Van der Heijden van Vlaaidio OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 d9. Va nam. 3 uur geeo dienst. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 uur, 6,30 ds. Kluraper van Nieuwerkerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk voorm. 10 aur leeske den heer S. M. van der Bel, nam. 3 uur Asch van Oud-Vossemeer. Collecte voor het Ziekenfonds. Geref. kerk voorm. 10,30 uur, nam. 3 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 en nam ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meijer, voel per leeskerk. Chr. Ev. Gem., voorm., nam. heer Verboom. Ond Ger. Gem. ds. Kersten. T* M( en 's av ouri voorm., nam. en THOLEN, 26 Augustus 1916. Boter f 0.80 per '/2 K.G. Eieren f 7.00. Regeeringseieren, winkelprijs 6', Coöperatieve Roomboterfabriek „Dn te Stavenisse fl,70 per K.G Veilingsvereeniging Tholen. Veiling 23 Augustus 1916. Aardappelen p. 100| Eigenheimers f 5.10 1 Blauwe 6. Late blauwe 5.85 Eigenheimer poters „3.75 Late blauwe f 4.— Appelen Codlin Keswick 17 A 18 ct. Lord Suffield 81/i r Celliui 20 Mans Codliu 17 A 22 The Queen 20 DucheBse d' Oldenburgh 16'/, r Peren Clapp's Favorite le soort 34 A 36 et. p, 2e o 23 t Juttepereu 36 Petite Marguerite 21 inde. ïiel g b; ow iaig fui .ev die vera uw el d in vert ven Pi die eer Ae MARKTBERICHT van Jac. Knoop. Commissionnair in aarda per H.L. Pe Zeeuwsche Bonten f 4,80 Blauwen 4,80 Friesche Borgen 3,60 Andijker Bonten 4,50 Blauwe Poters 3,20 Bonte -,20 Audijker Blauwen 5,00 r Muizen 3,60 Hillegommer zand 3,80 IJ polder Eigenheimers 3,50 Amsterdam, 25 Aug. 1916. Booi rin n Rotterdamsche Eierenveiling van de V. 22 Aug. werden navolgende prijzen be Gegarandeerd verscbe Inlandsche hoe?-. f 7.83 tot f 8.00 Eendeneieren f7.94 tot f8.15 Parelhoen f5.65. jnpi Aanvoer 82375 stuks. Middenprijs f 7.85. Temperatuur van het Scheldewater te Aug. Graden C Zaterdag 19 19,2 Zondag 20 18,3 Maandag 21 -18,2 Dinsdag 22 18, Woensdag 23 17,3 Donderdag 24 18, Vrijdag 25 18, lODei leen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2