DE OORLOG. De bloedarmen. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de io ons blad voorkomende adver tentie van de Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek Roosendaal, waarbij de gelegenheid wordt opengesteld tot het nemen van aandcelen in eeue 6 °/0 leening, de leening is noodig wegens aan koop van de voormalige fabriek van De Ram Co., terwijl de obligaties voorzien zijn van balfjaarlijksche coupons. Ten gemeentehuize V3n T. aldus meldt de Bergumer Ct. heeft een trouwplechtigheid plaats gehad, waarbij de bruid hare eerstgeborene mee teu huwelijk bracht. De vroeg geborene werd namelijk bij deze gelegenheid gewettigd en nu had ze gedacht dat het „bewijsstuk" zelve aanwezig diende te zijn. Slechts weinig men- schenkinderen zsl het te beurt vallen bij het huwelijk van eigen onders tegenwoordig te zijn. Ëenige heeren uit Tiel maakten een uit stapje raar de grens in Zuid-Limburg. Een hunuer bood aan de Nederlandsche en daarna ook aan de Duilsche grenswacht sigaretten aan. De Duitschers namen de sigaretten aan en.... namen den Tielenaar tegelijk gevangen, omdat deze zich zonder pas een paar schredeu over de Duilsche grens had begeven. De Nederlandsche militairen wisten te bewerken, dat de gevangene na een balf uUr weer werd vrijgelaten. Maar 't voorgevallene bewijst eens weer, hoe klein men in een groot land kan zijn. Gevaarlijk reizen per spoor. Het vervoer op onze spoorwegen is in deze dagen vau reislust beangstigend druk. Treinen, die vó<5r eo achter buiten de perrons, zelfs der grootere stations, uitsteken, zijn eer regel dan uitzondering geworden, zegt de H. P. Geen wonder is het dan ook, dat wat het rollend materiaal betreft alle hens op de rails wordt geroepen. Wat evenwel niet zonder gevaar is. Immers de samenstelling der treinen is gewoon lijk zóó, dat de moderne, zware waggons worden geplaatst dadilijk achter de nieuwe jurnbo-loco motieven. En als staart daarachter, naar gelang van behoefte, de oudere, lichtere wagens. Wie het twijfelachtig genoegen gesmaakt heeft in die vehikels een uurtje achter het zware vóórge- deelte aan te slingeren, zal zich er geen oogen- hlik ovsr verbaasd hebben, dat ditophettraj ct WrouiugcnZwolle reeds tot een ongeluk heeft geleid. Een paar der laatste waggons zijn daar uit de rails geslingerd. Of, en op welke wijze verbetering is aan te brengen, zullen de spoor weg-technici moeten uitmaken. Doch dat op deze wijze meerdere onheilen wel niet zullen uitblijven, is zelfs een leek duidelijk. Voorai als hg eens een unrtje op de banken van znlk een aaubanger heeft rondgedanst. Te Eindhoven is een burger door een militair doodgeschoten. De soldaat stond op wacht toen een drietal burgers die erg luid ruchtig waren op hem afkwauueo. Op zijn her- haaldq waarschuwing om halt te houden werd geen acht geslagen, daar de commandant van de wacht even te voren ook was lastig gevallen en men toen gedreigd had terug te. zulien komen was men van meening dat de man kwade be doelingen had, toen hij met zijn haud opgeheven op den schildwacht bleef toeloopen, gaf deze vuut en werd de man doodelijk gewond. De verslagene is gehuwd en vader van een kind. 't Was warm Zondagmorgen, broeiend warm, en niemand deed op dezen rustdag meer dan strikt noodzakelijk was. 'k Wil wedden, zei een kastelein te Rotter dam tot II. Moorik, een pootigen sjouwerman, dat je nu dieu zak zand geen twee uren achter elkaar door de stad kunt sjouwen. Maar Mourik is niet bang voor een handje vol werk en ging de weddenschap aan. Hij nam den meer dan 200 pond wegenden zak op zijn nek en ging op stap om de wandeling naar Overschie eu terug te doen. Ouder groute be langstelling van het publiek deed hij zijn tocht. Onder een tunnel moest hij den zak neer zetten, daar hij niet verder kou vanwege het publiek. „Ik zou hein anders vast niet neergezet hebben", zei Mourik geinoede'ijk. Hij heeft den zak 2 uur en 5 minuten ge dragen. Op Atjeh, waar het den laatsteu tijd rustig scheen, broeit bet toch nog, er is door een ge wapende bende een Ncderlandsch bivak over vallen. De commandant, sergeant Otten, is ge wond, terwijl de bende met verlies van eenige doodeu de vlncht nam. Wat de oorlog aan menschenlevens heeft gekost. De volgende ruwe schatting van de totale verliezen der geallieerden, ontleend aan 't rapport eener studievereen. te Kopenhagen, geeft een beeld van de verscbrikkitigon van den oorlog. Hierbij is nog buiten beschouwing gelaten de sterfte onder de krijgsgevangenen en 't verlies aan menschenlevens ouder de burgerbevolking, als gevolg van den oorlog. Dooden. Gewonden. Invaliden. Brlgië 50.000 110.000 30.000 Engeland 205.000 512.000 154.300 Frankrijk 885.000 2.115.000 034.000 Italië 105.000 245.000 73.500 Rusland 1.498000 3.820.000 1.146.000 Servië 110.000 140.000 42.800 Totaal 2.853.000 6.942.000 2.082.800 Hierbij gevoegd de verliezen der cenlralen, mag men aannemeD, dat nu reeds de oorlog een totaal aan menschenlevens heeft vernietigd of half heeft vernietigd minstens driemaal zoo groot als heel de bevolking van Nederland, De Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek ^/Zeeland". Naar wij vernemen is in de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering van hot bestuur der coöperatieve suikerfabriek Zeeland besloten aan aandeelhouders voor te stellen over te gaan tot den aankoop van de suikerfabriek Withouck te Bergen op Zoom. AARDAPPELEN. .Oudergeteekeuiie vestigt de aandacht van be langhebbenden er op, dat inzake de uitvoer vau aardappelen uit de provincie Zeeland vanaf heden door hem niet meer in dezen ge adviseerd wordt, daar de vroege aardappelcampagne zoo goed als voorbij is. De aanvragen om consent dienen daarom ook voortaan lot den heer G. Stevens te Goes te worden gericht. De Rijkstuinbouwlaar in Zeeland, D. BLOEMSMA. Middelburg, 12 Augustus 1916. (INGEZONDEN.) LANDBOUWONDERWIJS voor on- en minvermogenden. De Commissie vau Toezicht op de Rijksland- bouwwiuterschool te Goes brengt ter kennis van belangstellenden, dat dit jaar toelagen beschik baar kunnen worden gesteld, ten einde jonge lieden van goeden aanleg, die het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes wenschen te volgen en wier ouders of voogden uiet of slechts gedeeltelijk iu staat ziju de kosten daar van te dragen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Zij, die voor een der toelagen in aanmerkiug wenschen te komen en overigens aan de eischen van toelating tot genoemde school meenen te kunnen voldoen, moeten zich daartoe vóór i September a.s. schriftelijk aanmelden bij den Directeur van die school te Goes, bij wie.n nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ook kan men inlichtingen vragen bij de leden der Commissie van Toezicht n.l. de heeren H. A. Hanken te Wilhelminadorp, E. van deji Bosch te Goes, W. P. K. Lenshoek te Kloetinge, C. Zuidweg te Wolfaartsdijk, W. Koning Wz. te Rilland, S. J. de Regt te Wissenkerke (N.-B.) J. W. vau Oeveren te Nieuwerkerk (hij Zierikzee) H. J. Dorst te Stavenisse, J. Polderdijk te Nieuw- en St-loosland, W. P. Verplanke te Biervliet en F. van Waesberghe te Hulst. Voor de Commissie van Toezicht, H. A. HANKEN, Voorzitter. W. KONING Wz., Secretaris. 0 N D E R W IJ S. lerseke. Geslaagd voor het exatneu FransisJ», mej. G. Berg alhier. Tholen. De heer M. L. Lindhout afkomstig van Tholen, thans te Aarle-Rixtel, slaagde dezer dagen bij het examen voor de acte handiee- nen 1. o. De krijgsbedrijven blijven zich lot heden gun stig voor de geallieerden ontwikkelen, al blijven de laatHte dagen gewichtige gebeurtenissen op de verschillende fronten achterwege. Het einde der laatste week en het begin dezer kwamen nogal belangrijke berichten die er op wijzen dat Mars nog duchtig aau 't woeden is. Het offen sief der geallieerden op het Westerfront is nog niet tot staan gekomen. Vooral de Franschen hebben nogal succes gehad met nieuwe aan vullen die ze ondernamen in de buurt van H-ud-court op de derde Duiteche linie ten oosten van genoemde plaats. Zij wisten alle loopgraven en versterkingen over een breedte van 6'/2 K.M. en een diepte van 600 tot 1000 meter te veroveren. Daarbij hebben zij 1000 gevangenen en 30 machinege weren buit gemaakt. Verder voortdringeode be zetten de Franschen het zuidelijk deel en het kerkhof van Maurépas. Een Duitschen tegen aanval wisten zij at te slaan. De Franschen maakten hierbij nog eens 80 gevangenen. De verliezen der Dnitsche.rs waren zeer bloedig. Ook op de hellingen zuidoostelijk van Maurépas wis ten de Franschen voornit te komen. De Duit schers zijn in 'aun bericht zeer sober over hun tegenslag op dit gedeelte van het front. Zij ver melden alleen, dat de gevechten bij Maurépas en ten oosten van Hem nog aan den gang zijn. Uit ervaring weteu wij, dat met gsvechten, die „nog aan den gang zijn", in den regel bedoeld worden tegenaanvallen om het verlorene te her winnen. Op deze verkapte wijze geven de staven dau het verlies van dit of dat punt toe. Men moet 't maar weten. Het front, waarop de Fran schen hun jougste succes hebben behaald, loopt van de uitersle helling aan den zuidoostkant vau heuvel 139 tot op een afstand van 500 meter van de hoeve van Monaco. Ten Z. van Estreés hebben de Franschen ver schillende loopgraafgedeelten links van den spoor lijn FayDenycourt genomen. Het laatste Duit- scbe communiqué meldtNa hardnekkige ge vechten werden W. van het Eoureaux-bcsch en Z. van Maurépas binuengedrongen troepenafdee- linge.n van den vijanl, weer teruggeslagen. De vijandelijke verliezen zijn groot. Ten Z. van de Sornrne wordt bij Belloy hevig gestreden. De Franschen hebben hier vasten voet gekregen in onze voorste loopgraven en over een front van pl. m. 500 M. leu O. daarvan en bij d'Estrées werd de vijand afgeslagen. De EngeRchen zijn minder fortuinlijk geweest als hun wapenbroeders, lu een der Duilsche communiqué's, dat van 14 Augustus lezen we Ten zuidwesten van den straatweg Thiepval Pozières was het den Engelschen eisteroehteud gelukt over eeu frout van 900 meter breedte in onze voorste loopgraven binnen te dringen. Bij een tegen-aanval werden zij er hedennacht weder uitgeworpen. Voor Guillemont en de zuidwaarts daarbij aan sluitende linie zijn vijaudelijke massa-aanvallen ouder de zwaarste verliezen voor den vijand af geslagen. Ook de gebeurtenissen op het Russische front schijnen zeer belangrijk te zijn geweest. De ceutraleu hadden zich bij het jongste Russische offensief weten te haudhaven in den sector van Taruopol, doch moesten doordat de Russen boven eu beneden dien sector zoozeer naar het Westen zijn opgedrongen voor de Russen wijken en een groote ter reinst rook prijs geven. Het Strypafront is hierdoor bijna on houdbaar gewordeD voor de ceutraleu. Aan den benedenloop van de Strypa waren de Russen reeds deze rivier overgetrokken, zoodat thans bijna geheel deze linie in hunne handen is. Alleen de Zlota Li pa vormt nu nog een barrière op den weg naar Lemberg. Een sterke barrière «el is waar eu eén, die hardnekkig zal worden verdedigd. Daar kan men op aan Maar onneembaar is ook zij niet, vooral niet, daar de Russen aan den benedenloop ook de Zlota Lipa reeds gepasseerd zijn. De Italianen hebben na hun succes de vorige week, waarbij zij Görz namen de nieuwe Oos- tenrijksche stellingen ten Oosten van deze plaats aanvallen. Het kwam daarbij tot zeer hevige gevechten van man tegen man. Zeven maal herhaalden de Italianen deu stormloop, zeven maal werden zij afgeslagen. Dit vertellen de Oostenrijkers ons. De Ltaliauan melden, dat zij daar echter hoogte 174, ten noorden van Tivoli, hebben genomen. Meer succes behaalden zij inmiddels in den Monfalcone-sector. Na een verwoed gevecht, dat twee dagen heeft geduurd, namen zij de toppen van den berg 121 en vau den Dirfli. Meer naar het noorden trokken zij de vallei over haar geheele lengte door en brachten hun bezit vooruit tot een K.M. oostelijk vau Paechiaitla. Op hel noorden vau 'de Karst is de zeer krachtig versterkte hoogte Nadlocim (top 212), die met de uiterste inspanning door de Oos tenrijkers verdedigd weid, door de ltaliaanrche iufanterie uiet eeu stormaanval genomen. Zij maakte 1565 man gevangen, o.w. 33 officieren. Twee kanonnen van middel kaliber en eenige machinegeweren werden buitgemaakt. Op de Kar9t blijven de Italianen een krach- tigen druk oefenen. Ten oosten van den Nad- loccm (hoogte 212) hebben zij opnieuw eeu sterk verschanste vijandelijke linie genomen. Zij maakten er ongeveer 800 gevangenen. Alles te zarnen hebben de Italiaueu sedert 6 Augustus reeds ruim 16000 man gevangen ge- nomeu waaronder ongeveer 40 officiereu. De Oostenrijkers berichten echter dat zij eeu niet onbelangrijk aantal gevangenen maakten, n.l. 5020 man, waaronder 100 officieren. Over de verrichtingen op de overige gevechts terreinen is niet bizonder veel te vermelden. In een Wolff-telegram uit Koustantiuopel lezen we o.a.: In Perzië verjoeg ons leger, na eenige ge vechten aan den rechtervleugel, de Russen uit Hamadau en de vlakte van Hamadan en dwong hen in noordoostelijke richting te vluchten. Iu deze gevechten maakten wij 315 gevangen, waaronder een officier eu brachten deu vijand in een eukel gevecht in de versterkte stelling een verlios van circa 1000 dooden en gewonden toe. De vijand liet 2000 kisten infanteriemunitie, geweren, kleeding- en rquipementsstukken achter, die wij gedeeltelijk verbrand vonden. Burgerlijke Stand. Gem. THOLEN van 411 Aug. Gehuwd: H. Cornelisse jrn. en A. Russcher jd. Gemeente IERSEKE, van 1117 Aug. Getrouwd Heudrikus Clement 23 j. jm. en Adriana Douw, 22 j jd. OndertrouwdGerrit Schouwenburg 41 j. wedn. v. Teuntje van de Werke en Dirkje van de Werke 89 j. jd. Geboren Jacobus Andreas, zv. Lambertns Boer en Driesje Gijshertha Wilhelmine Carmig- gelt. Elisabeth Paulina, dv. Jan Paauwe en Pieternella Zweedijk. Kerknieuws. Oud-Vosseineer. Zondag jl. trad in de Ned. Herv. kerk op ds. J. J. Timmer van Waarder; waar mede gedeeld was dat hjj alleen den voormiddagdienst zou leiden, bleek later dat ook hy des namiddags zou optreden er was een enorme belangstelling, de kerk was beide malen propvol. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondagmorgen 10 uur Ds. G. F. Drejer te Bergen op Zoom. Tekst: Genesis 1 11b, Naar zijnen aard. Te zingen: Psalm 8 14, Psalm 19 14, Gezang 207 1. Gerei, kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 unr Ds. Van Schaik, Anna Jacobapolder, nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 10,80, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10,80 en nam. 3 nur ds. Verschoor. Gerei', kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur dhr. De Graaft, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Steen beek. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 6,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Broekert, nam. 3 unr leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 8 en 6,80 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 eu nam. 3 uurds. Kamsteeg. Nam. Doopsbeding. Collecte Ziekenfonds. Oud Geref. gem. voorm. 10,30. nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 uur, 's avonds 6,30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. J. de Bres. Geref. kerk voorm. 10,30 uur, nam. 3 en 6 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Boer. Geref. Kerk, voorin, en 's avonds ds. Meyer. Chr. Er. Gem., voorm., nam. en 's avonds ds. Brom et. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds d9. Kersten. Marktberichte li. THOLEN, 12 Augustus 1916. Boter f 0.80 per i/J K.G. Eieren f 7.00. Regeeringseieren, winkelprijs 6Y2 cen^ Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 1,7 0 per K.G. MARKTBERICHT vau Jac. Knoop, Commissionnair iu aardappelen. per ILL. per H.L. ZeeuwBcbe BoDten f 4,50 f 4.60 Blauwen 4,80 „4,40 Eigenheimers 8,65 8,75 Friesche Burgers 8,60 8,70 Andijker Bonten 4,50 4,60 Blauwe Poters 2,60 2,70 Bonte 2,60 „2,70 Andijker Blauwen 4,80 4,50 Muizen 3,60 4,00 tt Kleine Muizeu 2,50 „5,00 Schoolmeesters 4,40 5,00 Hillegommer zand 4,00 4,60 IJpolder Eigenheimers 3,40 „5,50 Amsterdam, 17 Ang. 1916. Veilingsvereeniging Tholen. Veiling 17 Augustus 1916. Aardappelen. Bonte blauwe f 5 55 per 100 K.G. Eigenheimers f5.A f5.20 per 100 K.G. Eigenheimerpoters f 3.80 per 100 K.G. Appelen. Codlin Keswick 17 J/2 A 18 cent per K.G. Tweede soort Codlin Keswick 8V2 1ceot per K.G. Duchesse d'Oldenburg 19 cent per K.G. Zure Tarwappel 15 cent per K.G. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Aug. Graden C. Zaterdag 12 20, Zondag 13 21, Maandag 14 21, Dinsdag 15 20, Woensdag 16 19,2 Donderdag 17 20, Vrijdag 18 19,3 De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zyn jammerlijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zy hunne geestelijke en lichamelijke vermogens langzamerhand verkwijnen, en zy zijn weldra verplicht allen arbeid, 100 goed als alle ontspanning op te geven. Indien zy zoover zyn gekomen, is dit doordat zy te lang sommige storingen verwaarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zy hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duize lingen, de hoofdpijnen, de maagpijnen, de slaaploos heden, terwijl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aanduidden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zjjne krachten werden hernieuwd, dat zyn zuiverheid wordt onderhouden. Daarom is een kuur met de Pink Pillen noodig by iedere seizoenwisselingzoowel als by het minste teeken van algematheid. De Pink Pillen zyn by uit nemendheid de hernieuwers van het bloed. Zy zyn eveneens een krachiig versterkingsmiddel der zenuwen. De bloedarmen, de zwakken, de overwerkten, de lijders aan neurasthenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun bedrijvigheid weer. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar 4 f 1.75 per doos en f 9 per 6 doozen bij het Hoofddep6t der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Tholen en omstreken by J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder in alle goede Apotheken en Drogisterijen. 17691 3?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2