veelMai, piijfl m de Islaip iao osslerleelt, Minui, m. No. 1640 Zaterdag 19 Augustus 1916. Drie en dertigste jaargang. EN IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post f 1,17fr. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, ingezonden (tukken, enz. worden nltorlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medcwrker te lersoko. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblbf. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. P u b I i c a t i n. De BURGEMEESTER der Gemeente Tboleo, maakt bekend, dat formulieren voor de aanvragen om in schrijving als suikerhandelaar enz., bedoeld by zijn bekendmaking van den ten dezer, ter Secretarie gratis te bekomen zijn. Tholen, den 14 Augustus 1916. De BURGEMEESTER van Tholen Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door hem is ontvangen de navolgende circulaire van bet Ryks Centraal Administratiekantoor voor de distri butie van levensmiddelen Boter. Ik heb de eer onder uwe aandacht te brengen, dat de boter die van uwentwege wordt aangevraagd, alleen kan worden afgegeven aan handelaren en win keliers in uwe gemeente en dat zy verder enkel bestemd is voor aflevering in de gemeente of hare naaste omgeving met als einddoel direct verbruik, binnen dien kring. Ik verzoek u daaraan streng de band te houden. Tevens ben ik zoo vry in herinnering te brengen dat volgens de circulaire no. 2 van mijn kantoor, hotelhouders, bakkers en gestichten als directe ver bruikers zyu aan te merken en deze dus van boter- leveringco legen engrosprys behooren te wordeu uit gesloten en alzoo niet door uwe bemiddeling regee- ringsboter kunnen verkrijgen. Ook is het noodig, dat by de boteraanvragen van die gemeenten, waarvan bet station van bestemming eene andere is dan de naam der gemeente, duidelyk de wyze van verzending wordt vermeld. Ten opzichte van de te betalen bolerprijs diene, dat by verandering van de maxitnumpry/en, de ver- kooper aanspraak heelt op den koopprys geldende op het tydstip, dat de bestelling deur hem werd ontvangen. Kaas. Voor een goede controle is het veieiscbt, dat in het vervolg de aanvragen worden gespecifleerd, zoodat daaruit duidelyk blykt, hoeveel kilogrammen kaas der aangevraagde totaalhoeveelhcid voor elke winke lier is bestemd. Normaal Margarine. Deze margarinesoort zal, evenals alle andere margarine, rechtstreeks door de tnargarineboter-iabri- kanten aan de winkeliers afgegeven worden. Aau H.H. Burgemeesters zal geregeld eene opgave van myn bureau gezonden worden van de hoeveelheid, die wekelyks in hunne gemeente komt. Klachten over de kwaliteit moeten onder vermel ding van de letter of dubbele letter die in den hoek van bet perkamentpapier is aangebracht, ter myner keunis worden gebracht. Tholen, den 12 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, 1. b. INRICHTINGEN die, gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen, maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bylagen van Jhr. J. van Vredeuburch, wonende te Tholen om vergunning tot plaatsen vnu een gasmotor, kadastraal bekend Seclie G, No. 912. Op Zaterdag, den 2 September 1916, des middags te 12 uren, zal op het Stadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zy die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tydstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Tholen, den 19 Augustus 1916. Burgemeester en Wethondérs voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. Excursie naar 't Westiand en Zwijndrecht door de leerlingen der Rijkstuinl>ouwwintercursus te Bergen op Zoom. Per trein van 8 uur 40 min. werd uit Ber gen op Zoom vertrokken. Na aankomst van de trein te Dordrecht werd eerst den iowendigen mensch versterkt waarna het gezelschap zich naar Zwijndrecht begaf. Hier werd de proeftuin van den heer Beun bezocht. Allereerst viel het oog op eene mooie groep stokprincessen booneo en kon men zien, wat met. kunstmest kan worden bereikt, indien men de meststoffen iu gewenschte verhoudingen weet te gebruiken. Men bezichtigde een koolveld, de zg. suiker broodskool. Deze is in Bergen op Zoom niet zeer in trek, maar voor Zwijndrecht is het een goed rendeerende teelt, ook trof men er de zoo wijd en zijd bekende Zwijndrechtsche pootuieu aan. Deze waren 15 Augustus 1915 gezaaid op een weinig beschutte plaats. Begin Maart werden ze uitgeplant en werden voor 10 ct. per K.G. verkocht, waaruit blijkt, dat het wel een winst gevende teelt is. Ook werd gewezen op een uitstekend soort rabarber, n.l. de vroege Engelsche». Hiervan kan gewoonlijk f4 de roede gemaakt worden. Toen kwam men aan een warenhuis van 248 ramen, dat geheel met tomaten beplant was. De planten waren nog vrij van de zg. tomaat- of aardappelziekte. De voorteelt was sla en spinazie geweest, welke reeds f 200.had op geleverd. Het warenhuis was zonder centrale verwarming, ook werd een kijkje genomen in een druivenkas van 6 bij 20 M. De hoornen (snoeren) waren 6 jaar oud. Het vorige jaar was de opbrengst der kas ongeveer 100 pond g8- weest en dit jaar zou 't niet veel minder zijn. De druiven werden verkocht tegen 50 ct. het pond (minimumprijs). Ouk deze kas was zonder centrale verwarming. Daarna kwam men aan eenige duizende ramen met komkommers, als soortnaam «Inproved*. Volgens den heer Beun was dit wel de aange wezen soort voor 't platte glas, de soort welke tegenwoordig het meest voor den handel wordt gekweekt. Daarna kwamen we aan een perzik- kas, waarvan de hoornen mooi bezet met vruchten waren doch onder de luis zaten. De heer Beun had in 't voorjaar de boomeo bespoten met 1 Nicotine-oplossiug, doch had geen baat gevonden. De oplossing was te zwak. Met eene oplossing van 5 kau men ver zekerd zijn, dat de luis sterft. Na nog eenige vragen en inlichtingen verliet het gezelschap de tuin. I)en heer Beun werd dank gebracht voor de welwillendheid in deze betoond. Men begaf zich naar Den Haag waar werd overnacht. Des anderen daags bereikte men Loosduinen. Daar gold het bezoek de groote Westlandsche groenteveiling. Vervolgens vertrok men naar Naaldwijk om aldaar de proeftuinen te bezichtigen. Een der merkwaardigste dingen was daar wel het vervroegen van asperges door stoom. Daar voor waren gewone draineerbuizen door de asperge-bedden gelegd. Door die buizen liep weer een dunne ijzeren pijp, aan beide einden met gleuven, welke de stoom van den «Ideal ketel» door de buizen blies. Begin Maart wareu de ramen over de bedden geplaatst. Na 3 dagen liet men de stoom door de buizeu gaan, nooit meer dan 2 a 3 maal per dag. Na 10 dsgen stak men de eerste asperges. Men bezichtigde daarna een druivenkas met centrale verwarming. Het waren mooie druiven, de Erankenthaler genoemd. Boven in de kas had men een groote elec- trische lantaarn aangebracht. Deze moest 's nachts de verwarming aanbrengen. Deze lantaarn vol deed echter niet. Nog eenige vormboomen werden bezocht en daarna verliet het gezelschap de kweekerij met de overtuiging dat men in Holland op 't gebied van tuinbouw nog ver voor is. Een woord van dank aan de beide leeraren, de heeien Dornée en Van den Berge, door wie deze studie-reis zoo degelijk was voorbereid en daardoor in alle opzichten zoo goed slaagde. Dankeud voor de plaatsruimte. Een leerling der Rijks-Tuinbouwwintercarsus te Bergen op Zoom. BINNENLAND. dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De «Staatscourant* bevat de wet van 29 Juli houdende wijziging en aanvulling van de art. 3, 5 en 19 van de wet tot regeling der brievenposterij. Aan art. 1 ontleenen wij «Het port der brieven bedraagt, bij vooruit betaling, voor elke brietkaart 3 cent; voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 5 cent daarboven; behoudens dat het port van een brief, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2 cent; voor eiken anderen brief: van iiLt meer dan 20 gr. 3 cent; boven 20 tot en met 100 gram 6 cent; en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 3 cent daarboven*. Art. 2 bepaalt omtrent het port der gedrukte stukken, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt: «De invordering van gelden op qnitantien, wisselbrieven, aisignatien en ander handelspapier, een door de Kroon te bepalen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbe taling van een recht van 5 cent voor elk af zonderlijk in te vorderen bedrag niet booger dan f 1, van 7 */2 cent van elk bedrag tusschen f 1 en f 25 eu van 15 cent voor elk bedrag van f 25 eu booger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag*. Deze wet treedt in werking op een nader bij Kou. besluit te bepalen dag. De heer C. A. H. Wagtho te Tholen, is op daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Zierikzee, onder Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voer den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Aug, in Nederland uitgesproken 24 faillissementen, tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over bet gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 702 tegenover 874 in denzelfden tijd van bet vorige jaar. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Het Burg. Armbest. zal, behalve den ouden boomgaard ook de drie stukken land bij het petroleumkot in kleiue lapjes verpachten. Die van den boomgaard worden ongeveer 35 BI. roeden groot, de andere ongeveer 30 r. Deze week verliet een vrouw die alleen thuis was voor korten tijd haar woning zonder de deur te sluiten. Toen zij terugkwam vond zij een jongen leurder uit een andere gemeente voor haar geopend kabinet staan, bezig den boel eens na te snuffelen. De vrouw gaf de politie hiervan kennis, wie het gelukte den jongen op te sporen en tot bekentenis van zijn oneerlijke bedoelingen te brengen. Hij had echter nog niets ontvreemd. ST-MAARTEN8DUK. In de Dinsdag gehou- den verg. van den gemeenteraad werd mededee ling gedaan, dat was ingekomen van bet water leiding-comité Tholen een bedrag van f404.10, zijnde een terugbetaling van de kosteD van on derzoek naar de mogelijkheid eener waterleiding. De begrooting voor den dienst 1917 werd aan geboden tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 27969.16, de begrooting voor de Weezen- arineu tot een bedrag van f 14381.^aD het goed slot dienst 1914 werd f 2000 overge bracht op den dienst 1916 tot de dekking van de anunïteits-uitgaven voor de leening van deD woningbouw. Tot inner der hunr van de gemeente-woningen werd opnieuw benoemd met vier stemmen de heer C. J. Sonkeop den beer M. v, Gorsel waren 2 st. uitgebracht en op den heer Cb. Kautf- man 1 stem. Deze benoeming, welke vroeger voor drie jaren gold, is thans voor onbepaalden tijd geschied. Van bet Dagel. Bestuur was een voorstel tot verhoogiDg van den Hoofdei, omslag met f1000. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de b.h. Rijnberg en Quakkelaar. De heer Groenewege vraagt nog, of het per ceel weiland vroeger in gebruik bij den beer C. Groenewege, door de wed. Groenewege nog gekocht kan worden. Na veel discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten tot verkoop. Over den te betalen koopprijs zal in een vol gende vergadering beslist worden. Tot slot zy nog vermeld, dat van den lieer Sneep, ingenieur, bericht was ingekomen, dat hij zijn rapport be treffende controle der rekening eener te bouwen gasfabriek nog niet gereed had. Deze week werden alhier 5 regeeringsvar- kens geslacht. Naar wij vernemen zal hiermede geregeld worden voortgegaan. OUD-VOSSEMEER. De uortou-wel in de Molenstraat die reeds sedert 1908 aan de dorps bewoners zoovele diensten heeft bewezeu, vooral bij droogte, had het begeven den laatsten tijd, daar het water onbruikbaar was, in den loop dezer week zijn de buizen, waarvan enkele door geroest waren, er alle uitgetrokken en heeft men er tot een diepte van 21 M. weer ingeheid. Men kan zich dus weer als van ouls vao uit stekend water voorzien. De heer J. A. de Graaff J.Mz. alhier, werktuigkandig-ingenienr, is aaugesteld als zoo danig bij een bekende Amsterdamsche machine fabriek. POORTVLIET. Benoemd tot tijdelijk ouder wijzer uit zeven sollicitanten aan de o. 1. school de beer E. A. 't Hart van Piersbil. THOLEN. De veilingavereeniging «De Eendracht" alhier blijkt iu een bestaande be hoefte te voorzien, het aantal leden is reeds boven de 70 gestegen eu de veiling wordt iedere week druk bezocht. Voortaan zullen de veilingen iuplants vau Donderdags des Woens dags worden gehouden. Donderdagavond gaf de Alhambra bios cope, voor onze omgeving geen onbekende, een voorstelling. Het programma was met zorg ge kozen. We kregen gezichten nit de omgeving van Arnhem, en prachtige natuuropnamen van berglandschappen. Ook het komische gedeelte was niet vergeten en de meeste scènes in deze afdeeling deden bet aanwezige publiek schaterlachen, vooral de avonturen van Ham en Bud droegen biertoe bij terwijl de scene van Billy Ritchie het publiek zeer vermaakte. Als hoofdnummer werd een drama gegeven in 3 afdeelingen, eeu nummer dat de moeite van een bezoek ruimschoots waard is. Jammer vouden we het dat het bezoek niet grooter was daar hetgeen het programma geeft werkelijk een bezoek waard is. Voor den ouder nemer weuschen we dat beden (Vrijdag) avond zijn zaal beter bezet zal zijn. De heer Jac. van Noort die een liefhebber ig van hondensport, heeft thans weder een prachtig nest Duitsche herdershonden te be zichtigen afkomstig van meermalen bekroonde ouders. GEMENGD NIEUWS. De was fe slim. Een Fries die langer dan 20 jaar iu Duitsch- land gewerkt bad en nooit was lastig gevallen om papieren, zag zich plotseling verrast met het bezoek van 2 heeren en een politieman die hem naar zijn bewijs van Nederlanderschap vroegen. Toeu hij dit niet kon toonen moest hij mee naar de secretarie waar men hem een stok voorlegde om te teekenen dan was hij van alle drukte af. De man was te slim en teekende het stuk niet daar het te doen was om hem als Duitscher naar bet front te sturen. Toen werd hem ge zegd dat men hem als lastig buitenlander over de grenzen zou zetten. Ook daarin was hij de Duitscbers te vlug af daar bij onmiddellijk naar zijn geboorteplaats op reis ging opa de noodide papieren te balen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1