weetMafl, piijl aai li lilaipi rai aestertsslt, laalloii, eoz. No. 1637 Zaterdag 29 Juli 1916. Drie en dertigste jaargang. EN IERSEKSGHE TH000LSCHE GURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,J 7b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h e I e n et vóór DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseko. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telrp. Jnterc. 16. Publicatiën. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 31 Juli 1916, des namiddags te 21/2 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding rekening der Gemeente- en dier der Armbesturen. 3. Af- en overachryving in en wyziging van de begrooting dienstjaar 1916. 4. Beschikking over den post onvoorziene uitgaven der begrooting van 1916. 5. Benoeming onderwijzer in de Fransche taal. 6. Toetreding tot de Vereeniging van Ned. Ge meenten. Tbolen, den 26 Juli 1916, De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat ia vastgesteld de volgende lyst van eenige groen- tensoorten en vroege aardappelen met daarvoor aan genomen maxitnumpryzen. GROSSIERSPRIJZEN. Bloemkool le soort 12 cents per stok. id. 2e soort 5 id. (nitschot) 21 /2 Peen (jonge) le soort [25 worte len per bos] 4 bos. Peen tjonge) 2e soort (25 worte len per bos] 3 n Peen (zware) te soort {18 wprte- len per bos) 4 Peen (zware] 2e soort [18 worte len per bos] 3 Doperwten le soort 14 K.G. id. 2e soort 10 Tuinboonen 4 Kropsla le soort fl.100 krop. id 2e soort 0.75 100 Vroege aardappelen [ronde) [1) 6l/2 per K.G. id. [muizen] [1) 5l/2 n n n KLEINHANDELPRIJZEN. [Afgehaald aan den winkel of by straatverkoop door venters, die geen winkel hebben). Bloemkool le soort 15 cents per stak. id. 2e soort 8 ld. (uitschot) 4 Peen [jonge) le soort (25 wor telen per bos) 6 bos. Peen [jonge] 2e soort (25 wor telen per bos4 Peen (zware) le soort (18 wor telen per bos] 6 Peen [zware) 2e soort (18 wor telen per bos) 4 Doperwten le soort 19 K.G. id. 2e soort 15 Tuinboonen 7 Kropsla le soort 2 krop. id. 2e soort 1 Vroege aardappelen [ronde) (1) 9 id. id. (muizen) [1) 8 Alle pryzen gelden voor versche waar van gewone hoedanigheid. Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenscbeu om voor bepaalde op de lyst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, ol wel om met het oog op plaatselijke omstandig heden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. [l; Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, das niet op de fyne zandaardappelen. Tholen, den 28 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceutsiedere regel 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen breDgen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. J. van der Weele, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, No. 517, Markt no. 10, een gasmotor te mogen plaatsen, door ben is ingewilligd. Tholen, den 21 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet, op 26 Juli 1916. Tegenwoordig alle leden. Do notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat ingekomen zijn de navolgende stukken 1. een proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat op 27 Juni jl. in kas was f2282,665. 2. van de Gezondheidscommissie te Tholen een exemplaar van de begrooting van het dienst jaar 1917, waarin is uitgetrokken een bedrag van f 142,72 als bijdrage der gemeente Poort vliet ter bestrijding van de uitgaven dier com missie. 3. Kennisgevingen van de heeren J. van Alten, J. P. Gebraad en J. C. Endhoven van het aan nemen hunner benoeming tol lid der commissie tot wering van schoolverzuim. 4. Eeu missive van Ged. Staten dezer provincie, inhoudende de mededeeling dat het raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ad f 5400 ten behoeve van de drinkwaterleiding door huu is goedgekeurd. 5. een exemplaar van bet raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1916, voorzien van bet bewijs van goedkeuring. 6. een schrijven van den Bsad van beheer der N. V. Waterleidingmaatecb. Tholen, waarbij wordt terugbetaald een bedrag vau f248,70, welke som eenige jaren geleden door den Raad werd gevoteerd om een ouderzoek te kunnen instellen naar de levensvatbaarheid eener drink waterleiding voor het eiland Tbolen onder voor waarde dat dit voorschot zon worden terugge geven, indien de Waterleiding-maatschappij tot stand kwam. 7. een schrijven aan de Leden van den Raad van beheer der N. V. Waterl. maatsch. Tholen, waarin de verwachting wordt uitgesproken dat in den komenden naherfst een aanbesteding zal plaats hebben, zoodat in den vroegen winter met het leggen der buizen zal kunnen wordeD begonnen. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Daarna wordt aangeboden de gemeenterekening over 1915, welke rekening met de daarbij be- boorende bescheiden ter fine van onderzoek wordt gesteld in handen der commissie, bestaande uit de h.h. E. v. d. Slikke, Chr. P. v. d. Slikke, C. Th. de Rijke en M. G. v. Nieuwenhuijzen. Daarop gaat de vergadering over in eeir ge heime zitting tot het behandelen van een be zwaarschrift tegen een aanslag in den hoofdelijken omslag, De vergadering weer openbaar geworden zijnde wordt als laatste punt der ageuda overgegaan tot het opmaken van een voordracht ter benoe ming van 2 leden van het College van zetters. Na gehouden stemmingen worden op bedoelde voordracht geplaatst als no. 1 N. A. Bruijnzeel, no. 2, Chr. P. van der Slikke, beiden aftredend, no. 3 E. v. d. Slikke en als no. 4 W. A. v. d. Velde. BINNENLAND. ONDERWIJS. Ierseke. De heer J. A. L. Bom slaagde te VGravenhage voor de akte handteekenen L. O. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gezworene van bet waterschap Staveuisse C. Steendijk Cz, te StaveDissetot gezworene van het water schap Oud-Vossemeer B. J. van Westen te Oud-Vossemeer; tot dijkgraaf van den Deurloo- polder A. M. Geluk te TholeD. De St. Crt. no. 127 bevat de acte van oprichting der NV. spoorwegmaatschappij Tholen en West-Brabant te Utrecht. DE TWEEDE KAMER die eenige dagen rust nam, kwam Donderdag weer bijeen. De heer Boogaardt stelde bij de regeling der werkzaamheden voor de aanvullingsbegrooting voor Indië van de agenda af te voeren, doch dit werd verworpen. Deze begrooting kwam terstond in behande ling. De minister deelde mee, dat de Indische begrooting 1917 denkelijk niet op tijd klaar zou komen, wegens stoornissen in de gedachten- wisseling met Indië, tengevolge van de vaart om de Kaap, die zooveel langer duurt dan door 't Suezkanaal. V edesdemonstraties in de onzijdige Staten. Zooals reeds is medegedeeld, zullen op l Au gustus niet alleen in Nederland, maar ook in de voornaamste andere onzijdige landen demon straties ten gnnste van een duurzame Vrede plaats vinden. Vooral in Scandinavië zollen de betoogiDgen een indrukwekkenden omvang nemen. Ook daar verleent de Neutrale Conferentie te Stockholm krachtigcn steuu tot het welslagen ervan. Zoowel in Noorwegen, als in Zweden eu De nemarken zijn bijzondere Comité's gevormd, welke deze vredespropaganda ter hand hebben genomen. Het Deensche Comité, dat samengesteld is uit twee leden van ieder der vier verschillende poli tieke partijen, terwijl de voornaamste Deenscbe Bisschop, Bisschop Ostenfeld, zich mede bereid heett verklaard daarvan deel uit te maken, heeft Zondagochtend een oproep in alle Deensche bladen geplaatst, waarbij de belangstelling van het Deen sche volk voor da beloogingen werd ingeroepen. Een beroep werd gedaan op alle bestaande ver- eenigingeo, werkzaam op sociaal gebied, om op 1 Augustus een vergadering te houden, waarbij in een motie de wensch naar een spoedigen rechtvaardigen vrede worde aangenomen. Zelf organiseert hetDeensche Comité ongeveer 15 Vergaderingen, waarvoor reeds de medewerking van een aantal parlementsleden en professoren is verkregen. Verleden Zaterdag heeft een he sp' -dna plaats gevonden met de vertegenwoor digers der voornaamste Deensche nieuwsbladen waarbij de bedoeling dezer demonstraties is uit eengezet en een beroep op de medewerking der Deensche pers werd gedaan. In Zweden zal dezer dagen eveneens een op roep verschijnen, onderteekend door een groot aantal maonen en vrouwen van verschillende richting, waarin eveneens gewezen zal worden op de plicht der onzijdige volkeren, om, waar de oorlog thans het derde jaar ingaat, de be ginselen der vredesbeweging in herinnering te brengen. De onzijdigen, onverschillig voor welke der strijdende partijen zij het meest sympathie gevoelen, zullen eenstemmig als hun overtuiging moeten uiten, dat het wederzijdsche aanvaarden vau die beginselen een veel betere waarborg voor den door allen gewenschten duurzamen vrede is dan grenswijzigingen, waarvoor thans nog door velen de voortzetting van den strijd wordt ver langd. De neutralen zullen als hun meening moeten herhalen, dat niet de machtsverhouding op het slagveld, maar verstandig overleg den grondslag voor den vrede moet vaststellen. Ver moedelijk zullen ongeveer 200 vergaderingen in Zweden voor dit doel worden gehouden. Ook in Noorwegen zullen verschillende ver gaderingen plaats vinden, o.a. te Christiauia, Bergen en Drontheim. Omtrent de betoogingen in Zwitserland en Amerika zullen weldra eenige mededeelingen kunnen volgen. doende spionnage met neutrale sehepen wordt gepleegd. Van onze berichtgevers. DE HARINGV1SSCHERIJ. Groote verontwaardiging is in den lande ge wekt door het bericht dat Engeland onze haringvisscherij aan banden tracht te leggen en door in beslag nemen van de haringloggers deze tak van bestaan voor ons onmogelijk tracht te maken. Gelukkig schijnt het alsof er een oplossing te vinden zal zijn daar Engeland zich er op beroept dat de haring naar Dnitschland gaat en sommige haringschepen zich niet "ontzien om spionnagediensien te verrichten. Wat het eerste betreft wijst de statistiek nit dat in 1918/1914 137.801.700 K.G. werd ge- vischt waarvan in Nederland 20.441.000 K.G. is geconsumeerd. In 1914/15 werd aangevoerd 93.961.700 K.G. en bleef voor de Nederlanders beschikbaar 9.447.700 K.G. dus slechts 10 van de ge vangen hoeveelheid. Dit was te danken aan een aantal groote reeders die een inkoopbureau hadden en de visch opkochten voor Duitschland; en dit* zijn de voornaamste oorzaken voor het optreden van Engeland dat in alle opzichten onrechtvaardig is, daar de vrije zee voor iedereen is. De oplossing zou zijn indien de haring meer voor Nederland verkrijgbaar is en indien af doende maatregelen worden getroffen dat geen Duitsche zeeofficieren, zooals de Engelsche re geering schijnt te beweren, als matroos op de Hollaodsche trawlers worden gemonsterd en zoo- ST-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden Vergadering van den Gemeenteraad, waarbij al de leden tegenwoordig waren, werd aangeboden de rekening der gemeente over 1915, bedragende in ontvang f 35937,97 en in uitgaaf f31964,80, sluitende alzoo met een batig saldo van f3973,17. Eveneens werd aangeboden de rekening van de Weezen-Armen over 1915. Deze bedroeg in ontvang f 16334,17 en in uitgaaf t 17950,315 en is het nadeelig saldo daarvan f 1615,845. Opgemaakt werd verder eene opgaaf van vier personen ter benoeming van 2 leden van het College van Zetters alhier, door de periodieke aftreding op 1 September a.s. de heeren L. Polderman en M. J. Heijboer. Met algemeene stemmen werden op die op gaaf geplaatst de aftredende zetters en de heeren M. C. van Elsacker en H. Gaakeer. Nog werd met algemeene stemmen besloten, om, met het oog op de tijdsomstandigheden, voor dit jaar de kermis te schorsen. Op het verzoek van den heer P. J. Koene om verhoogiDg zijner jaarwedde als telefoonkau- toorhouder, werd afwijzend beschikt, maar be sloten hem voor zijne meerdere diensten over 1916, eene gratificatie te verleenen van f 25, Verder werd op de Begrooting dienst 1916 eene som gebracht van f 363,35 wegenB terug betaling door den N.V. Waterleiding-Maatschappij „Tholen" van eenzelfde bedrag in 1912 als voorschot gegeven ter goedmaking der kosten van het onderzoek uaar de levensvatbaarheid eener drinkwaterleiding voor ons eiland. Medegedeeld werd nogdat de Begrooting van Ontvangsten eu Uitgaven voor de Gezond heidscommissie voor het eiland Tholen, dienst 1917 in ontvang en in uitgaaf bedraagt een gelijke som van f 1804,125 en dat het aandeel dezer gemeente in de kosten daarvan bedraagt f 207,22 tegen f 127,53 in 1016. STAVENI8SE. In de Maandag alhier ge- honden gemeenteraadsvergadering was ingekomen een schrijven van dhr. C. L. Dotst, meldende, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad. De aangeboden rekeningen en verantwoor dingen der gemeente en van het armbestuur over 1915, alsmede ingekomen reclames hoofd, omslag, werden gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de hh. C. Broodman, C. Pot- appel en J. Gaakeer. Besloten werd tot aankoop voor f 800 van een perceel grond, om dit aan het Rijk te schenken, ten einde daarop een post- en telegraafkantoor met Directeurswoning te doen bonwen. Eenige wijzigingen werden gebracht in de concessievoorwaarden, inzake het leggen en hebben van waterleidingbuizen in de gemeentegronden enz. Op den staat van voordracht ter benoeming van zetters, werden behalve de aftredende hh. L. Hage en A. H. v. d. Slikke nog geplaatst de h.h. D. Roozemond en L. E. Roozemond. Besloten werd een dnnrtetoeslag te verleenen aan alle gemeente-ambtenaren, behalve aan hen, die een rijks dunrtetoeslag ontvangen, tot een bedrag van 10 voor inkomens beneden f 600 6% en voor inkomens van f 600f 1200. Benoemd met ingang van 1 Ang. a.s. als postbode te Wouw (N.-Br.) C. Bastiaanse, thans hulpbode alhier. De ondervoeding der Belgische en in België woonachtige Hollandsche kinderen, het chronisch hongerlijden dezer onschuldige slachtoffers van den oorlog, he^ft een aantal hoogstaande Belgische personen de handen doen ineenslaan, om een zoo groot mogelijk aantal althans eenigen tijd te voeden en op krachten te doen komen. Zoodra voldoende kinderhuizen beschikbaar zijn en de Duitsche overheid den doortocht heeft toegestaan, zullen zooveel mogelijk van deze kinderen naar Nederland gebracht worden. Het Bestuur van het Centraal Genootschap heeft reeds het kolo niehuis „Zwartendijk" afgestaan en zal zoo spoedig de verpleging iu de andere inrichtingen geëindigd is, deze huizen eveneens beschikbaar stellen. Tengevolge van bovenstaande zon de Septemberverpleging nu later vallen, reden waar om de afdeeling »Tholen" besloten heeft dit

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1