DE OORLOG. verder ter hand genomen moeten worden, tenzij op goede gronden binnen zeer korten tijd een nog gunstiger verhouding zou zijn. Medezeggenschap is bij de redactie van art. 1 van het aangeboden ontwerp van wet voor behouden, terwijl daarin ook is voorzien bij de redactie der voorwaarden voor de toezegging der reutelooze voorschotten. Ook op grond van het volgende acht de ondergeteekende in het belang van het eiland Tholen een spoedige totstandkoming van dit wetsontwerp gewenscht. Ondanks de abnormale economische verhou dingen is n.l. eene betere oplossing van het watervoorziening8vraagstuk op dit eiland nog meer urgent geworden dan voorheen en we! door het in overweging genomen plan om, na overbrugging van de Eendracht, een locaal- spoorweg over het geheele eiland door te trekken. Men kan veilig aannemen, dat eene aan de eischen des tijds beantwoordende oplossing van het vraagstuk der watervoorziening niet alleen met het oog op de eigen behoefte der spoorwegonderneming, maar ook in verband met de, als gevolg daarvan in de naaste toe komst te verwachten economische ontwikkeling der streek, de kans op de totstandkoming der spoorwegplannen zal verhoogen. Ten slotte wenscht de ondergeteekende er nog da aandacht op te vestigen, dat de water- winplaats der op te richten onderneming in de gemeente Halsteren (N.B.) zal komen te liggen. Een deel der transportleiding zal dos een ge deelte van deze gemeente doorsnijden. Pogingen om deze gemeente in de combinatie op te nemen zij» wel aangewend, doch hadden geen gunstig gevolgde meerderheid van den Raad sprak zich daartegen nit. Wel bleek het ge meentebestuur in beginsel genegen der op te richten onderneming t.zt. eene concessie tot waterlevering in de gemeente te verleenen, zoodat ook deze gebaat zal zijn door de totstandkoming der onderneming, zij het dan voorloopig ook niet in die mate als wenechelijk en mogelijk was geweest. De Minister van Staat, De Minister van Binneulandsche Zaken, (w.g.) Mr. GORT VAN DER LINDEN. DE TWEEDE KAMER heeft Dinsdag de wijziging der Successiewet met 48 tegen 29 st. aangenomen. Met de linkerzijde stemden 5 rechtsche leden vóór. Daarna kwam een wijziging der postwet in behandeling, die ten doel heeft eenig meerder voordeel uit het brievenvervoer te trekken (on geveer 11/2 ton). Het port van 5 cent voor brieven tot 20 gram blijft behoudteu, boven 20 gram Wordt het iets hooger briefkaarteu worden 3 cent (buiten de kaart) zoogenaamde stadsbrief- kaarten 2 cent (nu l1/2 c) Enkele leden stelde» voor, voor Zondagsbe- stelling 6 ceDt extra te eischen voor ieder post stuk. De bedoeling was de Zondagsbestelling zooveel mogelijk te voorkomen, doch de minister verwachtte het tegengestelde gevolg en zei toe op andere wij^e dan Zondagsdienst te willen beperken in Amsterdam, de eenige plaats, die nog twee Zondagsbestellingeu heeft, was die tweede bestelling nu afgeschaft. Het amendement werd evenwel door de voorstellers gehandhaafd, doen door de Kamer met 38 tegen 24 st. ver worpen. Er werd veel gesprokeu over geheele affchaffiiig van den Zondagsdienst, behalv-e expresse bestel- liugen, doch tot een beslissiug kwam het niet, wel tot een motie iu dien geest, die later pas behaudeld zal worden. Artt. 1 en 2 werden goedgekeurd. Art. 3 houdt in verliooging van postwissels eu kwitanties en 5 ceut voor tweede aanbieding van kwitau- ties. Om dit laatste (5c) voor 2e aanbieding te voorkomen werd een amendement van die strek king ingesteld. De minister was er tegen, omdat daardoor de helft van de verwachte bate zou verloren gaan. Het kwam tot een schikkiug en het amendemeut werd aldus gewijzigd 5 cent voor kwitanties tot f 1.7 J/2 c. tot f25; 15 c. voor hoogere bedragen. De Heer Juten verlangde stemming en toen bleek, dat er maar 4(5 leden tegenwoordig waren, zoodat de zitting tot den volgenden dag moest uitgesteld worden. Donderdag werd het amendement met 38 tegen 17 en daarna de heele wet zonder hoof delijke stemming aangenomen. Toen kwamen de ontwerpen tot verhooging van den bieraccijns en van hot invoerrecht op azijn aan de orde. Zij vonden bij de eerste sprekers die aan het woord ware» geen onver deelden bijral. Van onze berichtgevers. ST-MAARTENSDIJK. In do op Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de rekening aangeboden over het dienst jaar 1915, tot een 6edrag in ontvang van f 32277,605 en in uitgaaf van f 26286,435, al- zoo met een goed slot van 1 5991,17. Vervolgens werd ook aangeboden de rekening over 1915 van het algemeen weezenarmbestuur tot een bedrag in outvang van f 18848,825, en in uitgaaf van f 9709,39s, alzoo met een goed slot van f4139,43. Ter benoeming van twee leden in 't college van zetters wegens periodieke aftreding van de heeren M. 1'. Groenewege en W. M. Rijnberg wordt de volgende voordracht opgemaakt. 1. M. P. Groenewege, 2, W. M. Rijnberg, 3, P. Gaakeer, 4, W. Kloet. Betreffende het iu de vorige vergadering be sproken punt verpachting weilahd vaD den overle den pachter C. Groenewege deelde de voorzitter mede, dat de wed. Groenewege het weiland van de gemeente zou willen koopen voor den prijs van f 2500 de massa. Op een vraag van den heer Kloet antwoordt de voorzitter, dat het 717 roeden blooisch groot is. De heer Kloet acht het een aannemelijk bod van de wed. Groenewege. De heer Rijnberg zegt, dat bij voor verkoop bij publieke verkooping zou zijn, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit waarschijnlijk niet door Ged. Staten zoa goedgekeurd worden. De heer Quakkelaar vraagt, waarom het land weder niet opnieuw verpacht wordt, volgens de voorwaarden van verpachting ieder kan er dan naar meedingen. Besloten wordt de zaak nog aan te houden. De voorzitter zon wenscheu voor te stellen om het algemeen weezenarrabestnur namens den raad uit te noodigen tot het bouwen van een oude mannen- en vrouwenbuis Met uitzondering van den heer Groenewege kan zich de geheele raad met het voorstel van den Burgemeester vereeuigen. De heer Rijnberg hoopt, dat deze zaak eens spoediger zijn beslag zal krijgen dan dit bet geval is met het bouwen der gasfabriek, waar wij nu al drie jaar mee bezig zijn. Het advies van den heer Hage, in deze luidt, om nog liever wat te wachten, waarop Rijnberg informeert naar het waarom van dat wachten. De heer Rijnberg merkt hierbij nog op, dat de heer Hage dit advies beter had kunnen geven, voordat zij reizen gingeu maken naar verschillende fabrieken. Hij wenscht in dezen een definitief besluit te nemen. De voorzitter antwoordt, dat de heer Sneep nog steeds niet met zijn onderzoek gereed is. De heer Rijnberg repliceert, dat het al of niet gereed zijn van den heer Sneep geheel buiten het besluit staat of er een gasfbriek zal gebauwd worden ja dan neen. De heer Sneep heett alleen te onderzoeken of de kostenberekening door de Ulrechtsche Maatschappij tot exploitatie van gemeentebedrijven in orde is en den boii'wgrond te onderzoeken. Bij de rondvraag stelt de heer Gaakeer de vraag of er met het onteigeningswerk - van de Kleine Kaai reeds wat gevorderd is. De voorzitter deelt hieromtrent mede, dat a.s. Zaterdag 22 Joli, de woningen zullen worden getaxeerd door drie deskundigen van buiten de gemeente. Bevorderd tot opperwachtmeester bij de marechaussee de heer J. M. Boogerd Tz. ge boortig vau St-Maartensdijk, thans standplaats te Dassen. (N.B.) POORTVLIET. Wegens vervullen van mili tieplicht is met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als tijdelijk ondefrwijzer, aan den Heer C. vau Houdt. Tot postbode alhier is benoemd en in functie getreden den Heer A. van Oost van St-Maartensdijk. SCHERPENISSE. Heden ontstond «a begin van brand in de timmermanswerkplaats van Johs. van Gorsel. Ouder d«. schaafbank hadden eenige krnllen en een busje carboline, dat onder een vat stond vlam gevat. Door een bunrvroüw werd de brand ontdekt en spoedig met eenige emmers water gebluschf. 8TAVEN18SE. In de vergadering van Inge landen aan bet Waterschap Stavenisse werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1915/16. De ontvangsten haddeu bedragen f 16756.86s en de uitgaven f12676 34, zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 4080.52s. Het reservefonds wees aan als inkomsten f 4996.505 als uitgaven f 4969.98, goed Slot t 26.52s. Aangeboden werd het verslag van den toestand en de behoeften van het Waterschap. Aan alle ambtenaren werd een dnurtetoeslag vau 100/° verleed. Medegedeeld werd, dat door het Bestaar is aangekocht een paardenwals voor t 990. In eene alhier gehouden vergadering van landbouwers is besloten te trachten een veiling— vereeniging op te richten. Wanneer een en ander niet te moeielijk en nadeelig voor de landbouwers is, wil men gaarne een onderaf- deeling van die te Tholen vormen, anders zoo mogelijk een zelfstandige vereeniging. De groote afstand maakt het als het ware ondoenlijk alle landbouwproducten naar de veiling te Tholen te brengen. (Dit zal voorloopig wel niet mogelijk zijn aangezieD nieuwe veilingen als zoodanig door de regeering niet worden erkend. Red. I. T. Ct.) THOLEN. De eerste veiling der Thoolsche veiliugsvereeniging werd 20 Jnli alhier gehouden. De aanvoer bestond uit vroege aardappelen en een enkel partijtje blauwe van den nieuwen oogst. Een gedeelte werd voor het binnenland, op dit ooge.nblik Zeeland, geveild, terwijl het andere gedeelte voor export bestemd was. Er was vrij goeden aanvoer en veel koopers, zoodat de prijzen zeer goed zijn te noemen. Het bestuur is voornemens volgende Donderdag 27 Juli wederom veiling te honden van producten door verbouwers zelf geteeld. De aangifte staat open tot a.s. Maandag (zie advertentie) bij den veilingmeester C. van den Berge te Tholen. De bedoeling is, gelegenheid te geven alle landbouwproducten te veilen. Volgens de bestaande regeerings-regeling mogen de vroege aardappelen voor export bestemd, alleen verkocht worden door bestaande veilingen, voor Tholen de Thoolsche Veiliugsvereeniging. Er werd ons medegedeeld, dat in verschillende gemeenten van ons eiland het voornemen be staat om gezamenlijk een schip te bevrachten en dit naar de Thoolsche veiling te sturen. We weuschen deze jonge vereeniging alle goeds toe. Duidelijk springt in het oog hoe Tholen misdeeld is met goede en vlugge verkeersmid delen. Moge de lokaaltrein er spoedig zijD. Op telegrafisch verzoek van den Commis saris van politie te Bergen op Zoom, zijn door den gemeenteveldwachter te Poortvliet aldaar in eene woning 9 militaire hemden eu door dien te Tholen aldaar in eene woning l militair hemd in beslag genomen, vermoedelijk van diefstal afkomstig, gepleegd door 2 militaire wielrijders te Roosendaal, waarvan één, J. J. B. te Poort vliet, vroeger te Tholen, woonachtig is. Keuring van den Militieraad te Tholen. Op heden Vrijdag 21 Juli heeft de Kenringsraad in de bewaarschool alhier zitting gehouden tot onderzoek van de laudstormplichtigen van de jaarklasse 1910. Van Tholen waren verscnenen 8 laudstorm plichtigen, waarvan er zijn afgekeurd 5, te weten C. M. Bijl, L. van Dijk, H. Koning, M. v. Sliedreoht en J. Ooms. Van Poortvliet waren verschenen 5 land- 8tormplichtigen waarvan er zijn afgekeurd 8, te weten A. Geuze, B. Krijger en B. Scherpenisse. Van Oud-Vossemeer waren verschenen 8 laudstormplichtigen, waarvan er zijn afgekeurd 2, te weten H. de Bokx en P. C. Deurloo. Van St-Philipsland waren verschenen 7 laudstormplichtigen, waarvan er zijn afgekeurd 2, te weten A. Nelisse en H. J. Riistenbil. GE M E N G D N IE U W S. Een ontmoeting ter zee. Schipper J. Vink van den haringlogger „Vijf Gebroeders" K.W. 97, heett bij aankomst te IJ muiden verslag gedaan van eeue zeer iutres- sante ontmoetiug ter zee. Wij waren, zoo deelde hij ongeveer mede, den 11 Jali des avonds tegen half acht visschende op 57.8 N.B. en 1 40 O.L. toen wij onze nabijheid kregen drie Engelsche trawlers, die visschende wareu in Oostelijke rich ting. Toen deze trawlers zich te 8 uur op ou- geveer 9 mijlen Zuid-Oost van ons bevonden, hoorden we eensklaps schieten uit het Zuid- Oosten en zagen we drie onderzeebooten op de trawlers, die inmiddels van koers veranderdsn, jacht maken en onophoudelijk op de trawlers schieten. Ter onzer beveiliging kapten we, even als drie andere visschende loggers, onzeu reep. om uit het gevaarlijke terrein te komen, 't Zal omstreeks kwart na achten geweest zijn, dat we een der trawlers in den braud zagen schieten. De onderzeeboot die dit werk verricht bad, ver anderde daarop van koers, om de twee andere trawlers te achtervolgen. Op eenigen afstand zagen we een Scbeveninger logger langs zijde van den in brand geschoten trawler zeilen om de bemanning van den trawler trachten te redden. Te ruim half negen waren we getuigen van het in deD grond schieten der beide andere trawlers. Inmiddels was de duisternis ingevallen eu konden we niets meer gewaar worden. Den volgenden morgen »as ons eerste werk natuur lijk de gekapte vleet weder op te visscheu. Terwijl we daarmede bezig waren, werden we gepraaid door een Scheveninger logger, wiens naam en merken ons ontgaan zijn, die ons het volgende mededeelde De Scheveninger logger, die dea brandenden trawler was genaderd, had inderdaad elf opva renden gered, waarvan er een een been en een een oog had verloren, terwijl een der opvaren den gedood was en overboord geraakt. De logger had zich met de elt gereddeu naar Aberdeen begeven. Zij haddeu ook nog gemeld, dat zij een scheepsboot vol water hadden zien drijven, doch zonder bemanning er in. Wij vischten eenigen tijd later een scheepsboot zonder naam of merkeu op. In deze boot bevond zich een groot gaf, dat er, naar onze meening, opzette lijk iu was gebakt om de boot vol water te laten loopen. In de zijde van de boot waren verschillende gaten geschoten en wij vonden er nog een patroon in, dien wij overboord ge gooid hebbeD. Een stnkje metaal en een ledige hals, mede in de boot aangetroffen, hebben wij medegenomen en aan deu militairen autoriteit afgedragen. Later op den dag zagen wij nog een vol water staande scheepsboot drijven, eveu- eeus onbemand, zoodat wij vermoeden, dat deze twee booten herkomstig waren van de twee in den grond geboorde trawlers. Van de beman ningen hebben wij echter geeu spoor meer ge zien. Wij hebben nog getracht de scheepsboot, waarin wij de diverse voorwerpen gevonden hadden, te bergen, doch hebben haar op 55.10 Noorderbreedte en 2.40 Oosterlengte verspeeld. Dien dag passeerde ons nog des avonds om streeks negen uur een eskader oorlogschepen, waarvan wij de nationaliteit niet konden vast stellen. Wij waren allen zeer onder den indruk van het gebeurde. In Duitschland vastgehouden. Onze landgenoot, aldus meldt de „H. Ct.", de bekende vlieger Bernard de Waal, die, zooals men zich herinnert, in 1913 van Johannisthal naar Soesterberg vloog en later door naar Den Haag, waar hij voor de militaire autoriteiten demonstreerde, is bedrijfschef bij de Fokker- vliegtoigenfabriek te Görries bij Schweriu. Als 21-jarig jonkman behoort hij tut den landstorm- klasse 1912. Hij had 9 Maart j.l. reeds in dienst moeten komen, doch.... kon van de Duitsche autoriteiten geen pas bekomen om Duitschland te verlaten, daar zij de medewerking van den heer De Waal in de Fokkerfabriek op buiten gewoon hoogen prijs stelden. De Duitsche autoriteiten hebben vervolgeus aan de Nederlandsche regeering voor den duur van den oorlog uitstel van dienst voor den heer De Waal aangevraagd. Op dit verzoek is afwijzend beschikt en tegelijk kreeg de heer De Waal een nieuwe oproep op 10 Juli onder de wapenen te komen. De heer De Waal arriveerde echter niet. Aan zijn familie te Arnhem deed hij een telegram toekomen, meldende„Mijn overkomst nog niet in orde". ON DE BW IJS. Examen H. B. S. Bergen op Zoom. Tot de derde klasse bevorderd A. M. Ceuse en Tot de vierde klasse mej. M. L. A. Wagtho (voorwaardelijk), Tot de vijfde klasse M. P. J. Polderman en G. A. Polderman. LANDBOUW. Te Metslawier doet zich op sommige aard appelvelden een ziekte voor die tot nog toe niet optrad. De stengels worden eerst aangetast en sterven daarna af. Reeds zijn eenige planten opgezonden naar het phytopathalogisch Iustitunt te Wageningen, ter onderzoek. Burgerlijke Stand. Gem. 1ERSEKE van 14—21 Juli 1916. Gehuwd Johannes Hendricus Joseph Buijs, 24 j. jm. te Amsterdam en Maria KosteD, 28 j. jd. Marinas Pieter van der Sohraaf, 25 j. jm. te EUewoutsdijk eu Cornelia Johanna Duinkerke, 22 j. jd. Ondertrouwd Hendrik Dek, 22 j. jm. te Roosendaal en Jannetje Reijngoudt, 22 j. jd. Geboren Cornelis Roelof, zv. Huijbrecht Pieter van Os en Adriana Pckaar. Overleden Magdalena, 6 j., dv. Eva Daane. Konden we de vorige week raededeelen dat de Franschen het grootste gedeelte der voordeelen behaald tijdens het in gang zijnde offensief op het Westerfront voor hunne rekening konden noteeren, thans hebben de Engelschen hun schade ten opzichte van hunne wapenbroeders inge- haald. De stilstand der Franschen kan een verklaring vinden in het feit, dat men den Engelschen de gelegenheid wilde geven om met de Franschen gelijk te komen. En dit is nu geschied, na den eersten stoot hebben de Engelschen een tweeden onder nomen en daarbij de tweede Duitsche verdedigingslinie onder den voet gelodpen. Zelfs wisten ze op een enkel punt in de derde verdedigingslinie door te dringen. Intusschen heeft de tweede aanval plaats gehad op een veel korter front dan de eerste. Liep dit van Gommecourt tot Ma- metz het tweede ging slechts over de lijn van Poziëres naar Gumemont, een afstand van ongeveer lü K.M., terwijl de eerste aanval meer dan 22 K.M. front betrof. Het Tronebosch is thans geheel door de Engelschen genomen evenals het Delvile- bosch, dat de Engelschen gelijktijdig met het dorp Lougneval hebben bezet. De Duitschers verdedigden zich daar hard nekkig doch moesten tenslotte het terrein ontruimen. Meer naar het noordwesten toe ver overden de Engelschen de beide dorpen Bazentin. Bij Bazentin-le-petit namen zij ook het naar het zuidoosten gelegen bosch. Twee tegenaanvallen der Duitschers werden hier afgeslagen. Het belangrijkste succes bereikten de Engelschen ten oosten van Bazentin-ie-petit, waar zij het Foreaux- bosch bezetten en daarmee binnen de derde verdedigingslinie der Duitschers drongen. In dezestreek, meldt het Engelsche rapport er bij, trad voor het eerst sedert 1914 de cavalerie op en rekende af met een vijandelijke afdeeling. Er komt dus beweging, kan men zeggen, nu het be weeglijke wapen bij uitnemendheid aan den strijd gaat deelnemen. Iets dergelijks hebben wij op het oostelijke front gezien, maar daar is men nog niet aan den eigen lijken bewegingsoorlog toe. Beoosten van Ovillers vooruitdringend baanden de Engelschen zich een weg tot de buitenwijken van Pozières. In de veroverde stellingen vinden de Engelschen groote hoeveelheden oorlogstuig o.a. hebben zij vijf zware houwitsers en vier kanonnen van 77 m.M. buitgemaakt. De Engelsche Generaal Haig die het offensief leidde doet opgave van den sedert den aanvang van het offensief gemaakten buit, die bestaat uit 235 officieren en 11,744 man aan gevangenen, en verder uit 17 zware kanonnen, 68 veldstukken, 30 loop graafmortieren, 89 machinegeweren, dui zenden granaten. Daarenboven liet de vijand vele vernielde kanonnen achter. Dat de Duitsche verliezen aan de Somme zwaar zijn, blijkt uit de door Engelschen buitgemaakte gegevens, waarin wordt me degedeeld dat van enkele compagniën slechts enkele 10 tallen mannen overbleven. Het Beiersche 16e Regiment hield van zijn 3e bataljon slechts 3 officieren, 2 onderofficieren en 19 man over. De Duitschers probeeren op enkele punten het verloren terrein te veroveren op het Fransche gedeelte met een succes tegen overgesteld als ze dachten. De Franschen vielen opnieuw de Duitsche stellingen aan en behaalden zoowel ten Noorden als ten Zuiden van de Somme aanmerkelijke voordeelen. Tot aan Harde-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2