m ,1 No. 1635 Zaterdag 15 Juli 1916. Drie en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Pr:j» per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,17s. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingtzonëen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Thol on ot v66r DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblkv. Intbko. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 4ö cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. ct. per stuk. 25 wortelen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat is vastgesteld de volgende ljjst van eenige groenten- soorten eu vroege aardappelen met daarvoor aange nomen maximumprijzen in den kleinhandel [afgehaald aan den winkel ol bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebben.] (Deze prijzen hebben betrekking op verscbe waar van gewone hoedauigheid.) Bloemkool le soort 12 id. 2e soort 8 id. zg. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 2o soort 4 Peulen le soort 18 2e soort 14 Doperwten le soort 19 id. 2e soort 15 Tuinboonen 7 Kropsla le soort 2 id. 2e soort 1 Vroege aardappelen, ronde f1) id. muizen (1) Klachten over niet-inachtneming maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de ljjst niet vermelde artikelen maxima vasi te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandig heden voor eene bepaalde wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Bur gemeester. K.G. krop. 10 cent per K.G. 8 T. van bovenvermelde (1) Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op Ijne zandaardappelen. Tbolen, den 11 Juli 1916. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be kend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voorde militie, lichting 1917, dezer gemeente zal plaats hebben te Middelburg op Maan. dag, deD 81 Juli 1916, des voormiddags te lOunt, In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien bet gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van gelijke (trekking was 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd So. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zjj geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van ben, te wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zjj niet reeds by onherroepelijk geworden uit spraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zjjn. Tholen, 12 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. LIJST VAN INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen maken bekeod, dat op heden is aangeplakt en ge durende veertien dagen, van heden tot en met den 24 Juli 1916 aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, be vattende de namen der inwoners, die voor het ver- leenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zjjuer woning, en van de gebouwen en ge timmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Tholen, den 11 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. 'De Secretaris, H. J. LABAN. alle soorten van andere muizen boren een zeef- maat van 35 mM. Ook de Eclips eu de Midlothian zullen wel uitgelaten worden, gehoord de meening daarom trent van de Rijkscommissie van toezicht op de Groenten-Ceutrale. Vergunning van uitvoer zal uitsluitend worden gegeveu voor partijen vroege aardappelen, die op eene veiling bij de Groenten-Centrale inge schreven, zijn aangevoerd en geveild. Deze veilingsvereenigiDgen, welke bij de vereeniging Groenten-Centrale zijn ingeschreven, zullen eene verklaring teekeneu, waarbij zij zich verbinden tegenover deze Commissie tot het nakomen der onder goedkeuring van den Mi nister van Landbouw te geven voorschriften. Deze voorwaarden houden o.m. ia, dat de Veiling8vereeniging er zorg voor draagt, dat van elke te veilen partij vroege aardappelen 30 in het binnenland blijft (bier dus Zeeland te lezen.) Consenten tot uitvoer zullen aan een exporteur, ingescbreveu bij de Groenten-Centrale, slechts worden gegeven na overlegging eener verklaring van den marktmeester eener ingeschreven veilings- vereeniging, ten bewijze dat de party voor het buitenland is geveild. Afgifte van de consenten geschiedt alleen, wanneer inladiug onder ambtelijk toezicht plaats heeft. Geladen kan worden te Middelburg, Viissingen en Goes. Audere plaatsen zijn nog niet genoemd. De Rijkstuinbonwleeraar, D. BLOEM8MA. (Naar wij vernemen is dit voor Tbolen, Ber gen op Zoom. Red.) Met Talma ontvalt de A. R. partij een stoer werker en gaat voor ons land een man van groote politieke beteekenia verloren. ONDERWIJS. De heer II. Moelker, geboortig van Tholen, thans student te Leiden, slaagde voor het aldaar gehouden tweede natuurkundig-examen in de geneeskuude. De jongeheeren P. A. Vermet en J. Ver- met van Oud-Vossemeer zijn respectievelijk be vorderd tot de 2e en 4e klasse der R. H. B. 8. te Goes, LANDBOUW. Dit jaar zullen »an rijkswege nader vast te stellen toelagen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van onbemiddelde jongeliëden van aan leg, die het onderwijs aan een der rijkstuin- bouw- of een der rijkslandbouwwinterscholen van ons land wenschen te volgen. BINNENLAND. Spoorweg Tholen - West-Brabant. Woensdag 12 Juli j.l. hielden de Commissa rissen voor bovenvermelden spoorweg, hunne eerste vergadering te BergeD op Zoom. De heer Dr. J. W. Jenny Weyerman nam tijdelijk het voorzitterschap op zich. Ia het Dag. Best. van den Raad van Com missarissen werden gekozen de heeren E. G. M. C. Laane te Bergen op Zoom tot Voorzitter, Jhr. J. v. Vredenbureh te Tholen tot onder voorzitter,- J. A. Snijder te Bergen op Zoom tot Secre taris, terwij) tot tijdelijk Directeur der Spoor wegmaatschappij bij acclamatie werd benoemd de heer Jenny Weyerman te Utrecht. De heer Laane, die het presidium aaovnardde, sprak eenige hartelijke woorden eu stelde de verdere punten van de agenda aan de orde, waarbij o.a. besloten werd den Raad van Com missarissen bij de eerstvolgende vergadering een concept-reglement van orde aau te bieden ter behandeling. Uit de gehouden discussiën bleek, dat de zaken geregeld voortgang hebben, en dat, door den Ingenieur van de S.S. krachtig gewerkt wordt aan een meer gedetailleerd plan voor de lijnen en eene daarmede gepaard gaande meer nauwkeurige berekening van de aanleg kosten. Vroege Aardappelen. In vervolg op een publicatie zijnerzijds, d.d. 1 Juli jl. vestigt ondegeteekenden de aandacht van belanghebbenden er op, dat het uitvoer verbod van vroege aardappelen uit de provincie Zeeland niet betreft die, gedekt door een consent van nitvoer naar het buitenland. De nitvoer zal uitsluitend worden toegestaan van Schotsche muizen, Eerstelingen, School meesters en boven zeefmaat van 40 mM. en Ds. A. S. TALMA. f Te Haarlem is Woensdag jl. na een lang durige ziekte, overledea de oud-minister Talma, in den leeftijd van 52 jaar. In 1901 kamerlid geworden voor het district Tietjerksteradeel, werd hij spoedig een bekende figuur, zijn redenaarstalent werd steeds gewaar deerd, terwijl hij door zijn temperament en zijn politiek inzicht zich tot een van de hoofdfiguren van de Tweede Kamer wist op te werpen. Vooral op het gebied der sociale wetgeving werd Talma een der hoofdmannen der A.R. partij. 1908 was Talma als 't ware de aangewezen man eeu ministers zetel in te nemen en werd hij benoemd in het ministerie-Heemskerk als minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zijn werk was toen voornamelijk de sociale ver zekeringswetten, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeveD. Nadat in 1913 door de verandering in poli- "tiekeu koers de heer Talma tot aftreden werd genoopt, stelde hij zich weer beroepbaar ais predikant en nam een uitgebracht beroep naar Bennebroek aan. Tijdens de mobilisatie werd hij benoemd als veldprediker, waaraan hij zich, geen vermoeid heid ontziende, heeft gegeven. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werden o.a. de volgende besluiten genomen tot afwijzing van ht; verzoek om subsidie voor amhachtsteeken- tooi voor Noord-Bevelaud te Kortgenetot >jtiktonicg van een subsidie ten behoeve van de onderwijzers aan land- en tuinbouwcursussen tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor de tooneelschool van het Ned. Tooneelverbond; tot afwijzing van het verzoek ouo eene commissie aan te wijzen tol het houden van besprekingen over eene mogelijke vereeniging van de Provin ciale Bibliotheek met de leeszaal te Middelburg; tot openen van een crediet tot ten hoogste f4000 voor do bevordering en aanmoediging van de verbeteriug der paardenfokkerij in Zee land tot toekenning van f 150 subsidie voor 1916 aan de commissie voer de verbeteriug van het varkensras in Zeeland en tot het verleenen van een duurtetoeslag uit de Provinciale kas voor de verpleging vau arme krankzinnigen. Besloten werd tot het aangaan vau eene geld- leenirg vau f 360.000 reDtende ten hoogste 5 °/ot tot goedkeuring der rekening over 1914 en tot wijziging der begrooting over 1916, terwijl ook de opcenten op 's Rijks directe belastingen werden bepaald als voorgesteld. In de afdeelingeu was met groote ingenomen heid het voorstel begroet om aan de gemeente Vrouwepolder eeu renteloos voorschot te geven voor de verbetering van een weg, waarvoor reeds eerder een voorschot werd verstrekt, daar hieruit blijkt, dat Ged. Staten het standpunt verlaten hebben om voor denzelfden weg slechts éénmaal een voorschot te geven. Bij de behandeling van de begrooting voor 1917 werd in alle afdeelingeu druk gediscuseerd en o.a. besproken of nog steeds aan de gemobi liseerde ambtenaren der provincie de volle jaar wedde wordt uitgekeerd, hetgeen op den duur niet kan worden bestendigd. Aangedrongen werd op de inlossing van de belofte van Ged. Staten om iu de jaarwedden der opzichters van den Waterstaat te voorzien, terwijl verder tal van wenschen over de stoombootdiensten werden te beide gebracht. DE TWEEDE KAMER kreeg Woensdag een wetsontwerp tot verdere uitbreiding van den Landstorm te behandelen. Enkele leden slechts voerden er het woord over en meest in afkeurenden zin men achtte den druk al zwaar genoeg. De beer Ter Laan (Den Haag, soc.-dem.) wenschte gedeeltelijke demo bilisatie, en wou minstens de 3 oudste militie lichtingen naar huis zenden. Overigens achtte hij het een verbetering, dat een uitgebreider bestemming aan den laudstorm gegeven wordt en was dus voor de wet. De Minister van Oorlog erkende de bezwaren aan de mobilisatie verbonden. De regeering overweegt dan ook herhaaldelijk de vraag of gedeeltelijke demobilisatie mogelijk is. Zij komt evenwel steeds tot de slotsom dat, hoe meer de gedachte aan vrede bij de strijd- voerenden doordringt, hoe meet wij voorzichtig moeten zijn en zorgen moeten dat ons leger integriteit aan te rsnden, af te slaan. Z.E. hoopte dat deze week een nieuwe regeling van vergoedingen voor kostwinners zal tot stand komen. Minister Cort van der Linden dikte het door den minister van oorlog gesprokene nog wat aan. Hij verklaarde zich er over te verwonderen, dat thans in de Tw. Kamer gesproken wordt over gedeeltelijke demobilisatie. De toestand is niet minder maar meer ernstig dan vroeger. De strijd om ons heen is nooit zoo fel geweest als thans, terwijl de economische dink op ons uitgeoefend meer en meer toeneemt. Het zou daarom on verantwoordelijk zijn niet te zorgen, dat ons leger steeds gereed en sterk is. Daarom zal de minister elke stem voor demobilisatie als een votnm van wantrouwen tegen de regeering be schouwen. Deze waarschuwing en tegelijk een dreigement verhinderde den heer Ter Laau niet om een motie voor te stellen waarbij in 's lands be lang gevraagd wordt de landweer en de drie oudste militielichtingen onmiddellijk met klein verlof naar huis te zenden. Deze motie werd mei 457 st. verworpen en daarna het ontwerp zonder hoofd, stemming aangenomen. Overlijden Talma. In de vergadering van Donderdag wijdde de voorzitter een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis vau den man, die als lid der Kamer en als minister jarenlang zijn beste krachten heeft gewijd aan 's lauds belang. Zijn veelomvattende kennis, zijn buitengewone werk kracht en zijn volhardingsvermogen deden ver moeden, dat zijn fysieke kracV4> niet zou lijden onder die werkzaamheden. Wellicht heeft hij te veel vau zichzelf geëischt, doch al was zijn fysiek geschokt, zijn geest bleef sterk. Talma kende geen rast. Terstond na zijn ministerschap vatte bij het predikambt weer op eu even later was hij bereid als veldprediker op te treden. Als kanselredeuaar predikte hij broederschap en liefde. In de Kamer was hij een heftig politicus, doch als zoodanig vergat hij de grondslageu van zijn beginsel niet. Hij was loyaal tegenover zijn tegenstander. Hij zocht ziju adviseurs ook onder zijn felste tegenstanders. Hij moge fouten gehad hebben, hij was toch een krachtige, sym pathieke figuur. Onder de staatslieden van den laatsten tijd zal hy een helangrijkb plaats blyveu innemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, voegde hieraan toe, dat het vaderland noode mannen van zijn gaven, zijn talent en zijn toewijding kan missen. De regeering sluit zich bij deu rede van den voor zitter aan. De veilingsvereeniging voor het eiland Tholen. Aan den oproep eeu bijeenkomst bij te wonen, teneinde tot oprichting van een veilingsvereeni ging te komen, hadden velen Donderdagavond voldaan. De heer jhr. v. Vredenbureh opende de ver gadering en wees er met nadruk op, dat door de bepaling, dat geen uitvoer van vroege aardap pelen wordt toegestaan, indien deze niet zijn geveild op een veilingsvereeniging. Het voor recht dat we hier hadden iu het bestaan van een telersvereeuiging, kunnen we niet geuoeg waardeeren, daar het bestnur nog juist tijd had om zich thans als veilingsvereeniging aau te geven. Het is voor de landbouwers die vroege aardappelen hebben een groot geluk te noemen, daar ze anders hun producten na>r de veiling te Goes of Middelburg hadden moeten zenden. De geheele opzet van een veilingsvereeniging is thans een „moetje" geworden. Mochten er heereo zijn die den ingeslagen weg van het bestuur tegenover de tuinbouw- vereeniging niet de juiste vinden, zoo kan spr. dezen mededeelen dat voor de omzetting nog slechts 5 it 6 dagen tijd was. Spr. noemde het verbod van uitvoer uit Zee land van de vroege soorten, die hier niet worden gegeten zeer merkwaardig, men blijft op die wijze met de aardappelen zitten en kan ze laten verrotten. Bij den heer Bloemsma is verzocht hiertegen te protesteeren en spr. ziet met ge noegen dat de heer J. W. Wagtho, lid der Commissie van voeding vau mensch en dier, aanwezig is, die wellicht ook ter bevoegde plaats zal kannen aandringen op toestaan van den steeds gereed staat om alle pogingen om onze verkoop naar elders.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1