DE OORLOG. Lijkverbranding. In een artikel over lijkverbranding wijst „Moleschott" er op, dat niet eens vast staat, dat in de grijze oudheid begraven eerder toe passing beeft gevonden dan verbranden. Ver moedelijk ecbter wel, omdat in alleroudste tijden de men8cben het nog uiet verstonden vuur te maken. Maar dan ook alleen daarom. De ge schiedenis leert echter, dat ook reeds bij de volkeren der oudheid naast het begraven ook de lijkverbranding werd toegepast. Boschrijkbeid of afwezigheid van veel brandhout bepaalden in hoofdzaak de keus. In het bosoharme Palestina moest natuurlijk het begraven het meest toegepast worden. Het meest, maar niet uitsluiteud. Er zijn in den bijbel gevallen beschreven, waarin de lijkeu van koningen, b.v. van Saul en zijn zonen, verbrand werden. In het woudrijke Griekenland en ook in Italië werd de voorkeur gegeven aan verbranding tot ook hier door voortschrijdende ontbosscbing en het duurder worden van het brandhout meer en meer teraardebestelling plaats vond. Ten tijde van Christus waren bij de toen levende volkeren beide manieren in gebruik, maar werd, door het geloof aan het weder opstaan uit 't graf, het begraven meer toegepast. Doch er zijn in de eerste vier eeuwen wel degelijk een groot aantal lijken van Christenen verbrand. In N. Europa met zijn ondoordringbare wouden schijnt de lijkverbranding algemeen toegepast te zijn. In den lateren tijd ziju het voornamelijk hygiënische overwegingen geweest, die voor lijk verbranding hebben gepleit. De jonge wetenschap der bacteriologie heeft ons 't bewijs geleverd, dat de ziekteoorzaken, de kleine levende wezens, door den dood van den drager hun werkzaam heid niet verliezen. Het is zelfs bewezen, dat deze bacillen in den grond soms nog maanden kunnen levon. Als men nu eens bedenkt, dat alleen in Oostenrijk jaarlijks 142.000 menscben aan tering sterven, zal het tevens duidelijk zijn welk een ontelbaar aantal ziektekiemen van slechts één soort door lijkverbranding zonden vernietigd kunnen worden. Het staat vast, dat het begraveD, van een gezondheidsstandpunt beschouwd, niet zonder nadeeleu is, en, onder omstandighedeu, soms de 'grootste gevaren kan opleveren, terwijl de lijkverbranding absoluut gevaarloos is. Naast de hygiënische voordeelen der lijkver branding staan de economische. Hoe meer menscben er leven, des te meer plaats is er noodig voor de kerkhoveD. Eu hoe meer men er toe geneigd is nit piëteit de plaats waar eeu doode rust aan het algemeen gebruik te ont trekken, des te moeilijker wordt de vraag: »Hoe zullen wij onze kerkhoven inrichten De voortdurende uitbreiding der steden eischt, dat de kerkhoven steeds meer naar bniten Bij algemeene toepassing zonden de kosten van verbranding nog lager zijn dan van begraven^ Het Rtjksgraanbureau deelt mede, dat ern stig overwogen wordt om behalve de rogge ook alle te velde staande tarwe, gerst en haver voor rijksrekening te doen aankoopen tegen prijzen, die verband houden met den door bet rijk te besteden prijs voor de rogge. Zij, die tbans reeds te velde staande gewassen mochten aankoopen, zullen goed doen hiermede rekening te houden. Papierschaarschte. Dezer dagen kwam ons een Courant onder de oogen,"die zooals de nitgever mededeelde, wegens papierschaarschte op groen papier was gedrukt. Op verschillende plaatsen aan de grens komen iederen dag tal van Duitsche deserteurs de grens over, die meer dan genoeg hebben van den „krieg", zelfs zijn er bij, met het ijzeren kruis. Daar vele militairen naar het front vertrekken, schijnt de grensbewaking ook minder te wordeD, de laatste daaen komen veel krijgsgevangen meerendeels Franschen en Russen over onze grenzen. wel eens met angstige spanning een nieuwen dag tegemoet gean is ongetwijfeld zeker. De Russen blijven nog vooruit gaan. Kolomea een belangrijk spoorwegkrnispunt viel in hun handen en op verschillende punten hebben ze successen te boeken, waarbij het aantal Oostenrijkers en Duitscbers dat gevangen genomen wordt, steeds stijgt met den dag en zal nn volgens de Rus sische gegevens reeds meer dan 230.000 man bedragen. De Oostenrijkers erkennen wel zware verliezen te hebben geleden, doch voeren aan dat een verlies van 25% van hel effectief van een leger in een modernen oorlog niet groot schatten de verliezen op 1220% van bet leger. (Nog al rekbaar dns). Ten Westen van de Beneden-Styr aan het front tusschen de Styr en de Stochod en meer Zuidelijk tot aan de streek van de Beneden-Lipa werden de laatste dagen zeer hardnekkige ge vechten gevoerd. Ten Westen van Kolki wierpen de Russen de vijandelijke troepen overhoop en maakten daar meer dan 8000 gevangeuen. Van Duitsche zoowel als Oosten rij ksche zijde komen berichten dat ze ook hier hun verdedi gingslinie achteruit brachten. Het heeft er nu den schijn van alsof het groote offensief der geallieerden aau bet West front is ingezet. Meer dan ingezet nog niet, want dan zal het zich over grooter afmeting moeten uitstrekken. Nu is de hoofdaanval in het gebied van de Som me begonnen, over eeu oppervlakte van 40 KM. zegt het Duitsche leger- bericht, over een uitgestrektheid vau 16 Eugel- sche mijlen, zegt het Engelsche rapport. Nabij Verdun wordt ook hevig gevochten. Zoowel links als rechts van de Maas. De Engelschen hebben over het algemeen nog niét veel sncces bevochten. Zij berichten van voortzetting der gevechten en van afgeslagen tegenaanvallen der Duitschers. De Franschen hebben over een front van meer dan 5 K.M. twee loopgraaflinies van de Duitsche stelling volkomeu vermeesterd, van het bosch van Mariconrt, dat in het bezit is vau de Franschen, tot aan de onmiddellijke toegangen van Avillers. Tusschen die twee posities hebben de Fran schen in een schitterend gevecht het dorp Her- becourt veroverd, dat door de Duitschers voor de verdediging was ingericht. Verder zuidelijk zijn de Eranschen voorwaarts gedrongen in de richting vau Avillers, waarvan de noordwestelijke zoom iu hun handen is. Ten noorden van het dorp Estrées en tusschen Estrées en Avilleers zijn de Franschen aanmer kelijk vooruitgekomen. Een Havas-comentaar bericht, dat er sinds het begin der gevechten tot Dinsdagavond reeds meer dan 8000 ougewonde Duitsche gevangenen zijn »geteld". Een Duitsche lezing betoogt, dat zoo'het den efiallieerden eelnkt Peronne te nemen, er groot gevaar bestaat, dat het Duitsche front gebroken wordt. De Franschen zijn echter slechts 5 K.M. van Perronne verwijderd en zijn de laatste dagen verbazend opgeechoten. De plaatsen Hem, Monceau, d'Estrées en aodere, waar de Duit schers sterke stellingen hadden zijn geheel in hun handen. Op het Zuidelijke front weten de Oosten rijkers den Italiaanschen opmarsch aanmerkelijk te vertragen, om Diet te zeggen te stuften. Voortgang van beslissende heteekenis hebben ze niet meer behaald, dan in het hekkeu van den boven-Astro waar ze den kom van den Monte Salugio bezot hebben na zeer hevigen tegenstand. Op het Russisch-Turksche gevechtsterrein hebben de Turken weer eenig voordeel behaald. Ze hebben n.l. de stad Kermansjah heroverd, nadat ze de Russen uit het daarvoor liggend gebied hadden verdreven. Burgerlijke Stand. 1 Mei jm Zooals we reeds eerder opmerkten schijnt de oorlog door het nog steeds in gang zijnde Russische offensief een nieuw stadium te zijn ingetreden. 1% Rossen hebben voorzeker een voornaam tactisch voordeel behaald daar zij er in geslaagd zijn den druk der verbondenen op de andere (routen te verlichten. En ofschoon ze nog niet zijn aan het eerste station naar het einddoel, toch schijnt er zeker kans te zijn daar te komen. Dat eerste station is Lemberg, terwijl ten Noordwesten van Lemberg de Duitschers en Oostenrijkers elkaar de hand reiken zou het ge volg van een goed doorgevoerd offeusief van de Russen moeten zijn dat de Oostenrijkers zich Zuid Oost op hun basis terug moesten trekken en daardoor van de Duitsche legergroepen werden afgescheiden. Dit zou iu de huidige omsta: dig- hedeu een niet te overkomen ramp voor de centralen kunnen beteekenen. Biijven de beide mogendheden echter het contact behouden dan zullen ze met prijsgeving vau Lemberg en Przemysl weer diep in Galicië moeten terug trekken wat eveneens zeer gevaarlijk zou kunnen wordeD, daar znlk een terngtocht hoe goed ook voorbereid, den vijand een schoonen kans zon geven de linies te doorbreken. En optimisten die van den kant van een geallieerd grkleurden bril de zaken bekijken zeggen dat de Russen er komen zullen. Vooralsnog staat dit echter nog te bezien. De centralen zullen ook beseffen wat Lemberg 'nn beteekent en zullen al hun krachten den Russischeu vloedgolf te Gemeente 8T-ANNALAND, van tot 1 Juli 1916. Ondertrouwd Dingeuus Jan Duijzer, 21 j. en Adriana Scherpenisse jd, 20 j. GebnwdPieter de Wilde, jm. 22 j. en Johanna Scherpenisse jd. 23 j. Lonrens Vroegop jm. 41 j. en Cornelia den Engelsman jd. 37 j. Adriaan Bastiaan van Dijke jm. 25 j. en Cata- lina den Engelsman jd. 22 j. Willem vaD Vossen 26 j. jm. en Sara Maria Moeliker jd. 27 j. Cornelia Pieter Fluijt jm. 25 j. van Kruiningen 'en Maatje Pape 21 j. jd. Karei Cornelius Vos S3 j. jm. van Oud-Vossemeer en Jacoba Helena Scherpenisse 30 j. jd. Geboren Izaak, zv. J. van 't Hof en P. Quist. Gerard Marinus, zv. G. M. van Oudeu- aarde. Tannetje, dv. D. Ridderhof eu E. Dekker. Kaatje, dv. J. J. van der Klooster en M. C. den Engelsman. Johanna Neeltje, dv. L. Over- beeke en D. van Beveren. Jacob, zv E. Gpede- gebuure en A. de Witte. Leonora Christina, dv. H. W. Odink en C. J. M. Hoogkamer, Adriana Johanna, dv. M. Rijnberg en J. Goedegebuure. Abraham, zv. C. Westdorp en H. den Braber. Jannetje, dv. M. C. Moerland en J. M. Mossel man. Marinus, zv. N. Overbeeke en C. van den Boogaart. Gerard Abraham, zv. J. H. Theunisse en A. W. Ketting. Cornelia Pieternella, dv. C. Rijnberg en C. P. Leune. Jacob, zv. J. Heijboer en J. Noorthoek. Jacobus, zv. A. Kaashoek en J. P. Dake. Abramina, dv. W. van Vossen en D. van den Boogaart. Cornelia Pieternella, dv. Rijnberg en L. Leune. Overleden Martina Duijzer, 33 j. vrouw van Jo8ias Ridderhof. Matthens Adriaan, 23 m. zv. A. den Engelsman en D. Rijnberg. Jacob 2 m. zv. W. Gunst eu A. van der Slikke. Dina Krina Snoep, 24 j. vrouw van Johannes van Johannis van der Meer. Janna Pieternella Soeters 46 j. vrouw van Willem Heijboer. Levenloos aangegeven een zoon van M. C. Moerland en J. M. Mosselman en eeu zoon van J. Slager en A. Goedegebuure. Gem. YERSEKE van 1—6 Juli. Ondertrouwd: Marinus Pieter van der Schraaf 25 j. te Ellewoutsdijk en Cornelia Johanna Duinkerke 22 j. jd. Johannes Heudricns Joseph Buijs 24 j. jm. te Amsterdam en Maria Kosten 23 j. jd. Geboren Cornt-lis Pieter zv. Cornells Moer land en Maria van Hekke. Jan zv. Hugo Bol eu Cornelia Maatje Sinke. Gein. ST-MAARTENSIHJK over Juni 1916. Getrouwd: J. L. Goedegebuure, jm. 25 jr. en J. van Haaften, jd. 23 jr. M. P. Pleune, wedr. 44 jr. en M. J. van Popering, wed. 57 jr. Geboren: Leendert, zv. W. J. Poot en van P. J. v. d. Jagt. Pieter Jacobus, zv. P. A. Sakko en van A. C. Quakkelaar. Lanreus, zv. M. Kloet en van N. M. Hage. Wlllemina Cornelia, dv. C. P. Kaashoek en van A. Geuze. Jan Mattheus Cornelis, zv. A. J. Hordijk en van M. J. Kwaak. Overleden Willem Daniël Jacob, 4 mnd., zv. J. J. Guequierre en van P. M. van Gorsel. Chr. Gunter. 42 jr., echtge. van M. den En gelsman. Berbera, 1 maand. dv. A. Jasperse en van A. Hage. Johannis, 27 jr., zv. Joh. Boogert en van S. W. Goedegebuure. Gemeente OUD-VOSSEMEER, Juni 1916. Geboren Abraham Daniël, zv. C. van Dijke en L. L. Vaders. Maria, dv. J. v. d. Jagt en L. J. den Engelsman. Anthonie, zv. Panlus Droogers en J. van Beek, Marinus Jacobus, zv. G. G. D. F. Ampt en M. F. Zachariasse. Abra ham, zv. A. Hommel en J. van der Zande. Overleden Cornelia Rijslenbil, 26 jr. echtgen. M. J. C. Geluk. Marinus Bastiauus Daane, 27 d. zv. M. J. Daane en H. J. Havermans, Hendrika Maria Stormezand, 47 jr., dv. A. Stormezand en A. van Houdt. Paulus v. d. Klooster, 3 mnd. zv. K. v. d. Klooster en L. Janssen. Jacobus Korneli8 Braber, 86 jr. echtgen. v. A. Droogers, eerder wedn. v. J. van Doorn. Anthonins Lam- bertus de Jong, 11 j. zv. A. de Jong en C. C. M. Clarijs. Maatje Fase, 66 jr. echtgen. Ch. G. v. d. Hout. Jan de Bokx, 2 mnd. zv. H. de Bokx en C, A. Smit. Gemeente POORTVLIET, over Juui 1916. Geboren Elena Hendrika, dv. Jacob Vroegop e.v. Catharina Amhonia Giljam. Leendert Cor- uelis, zv. David van de Graaf e.v. Neeltje Jacoba Overbeeke. Helena Hendrika, dv. Pieter Jacob Vroegop e.v. Machelina FraDcina Uijl. Cornelis Adriaan, zv. Adriaan Geuze e.v. Eliza beth Geuze. Janna, dv. Cornelis Marinis Uijl e.v. Catharina JanDa van Sorge. Matthea Cor nelia, dv, Mariuis Mattheus Jacob Oostdijk e.v. Willemina Cornelia van de Graaf. Maris, zv. Adriaan Beeke, e.v. Izabella Geertruida Nelisse, Overleden Marinus Overbeeke 72 j. echtge noot van Maatje Hage eerder weduwnaar van Maria van Dijke. JohanDes Nicolaas Bevelander 49 j. echtgen. vau Maatje Gieljam. Gehuwd Jacob van Dijke 20 j. jm. en Janna Maria Feijtel 17 j. jd. Nelewart Poot 24 j. jm. en Matia Cornelia Slootmaker 22 j. jd. Gem. 8TAVENISSE over Juni. Geboren: Jacoba dv. C. den Braber en D. Brouw. Mariuus Jacob zv. J. Moerland eu P. van Oeveren. Anr.a Pieternella dv. I. Wesdorp en M. J. Hage. Pieter Malthijs zv. W. M. Klippel en P. J. de Vos. Cornelis zv. J. Moerland en H. J. van Zuien. Krijntje dv. C. de Wilde en K. Gideonae. Helena dv. P. van Haaften en J. Bolier. OverledenJacob Hage 81 j. echtg. van Zoetje Coomans. Jan Luijk 74 j. echtg. vau J. Noom. Gero. SCHERPENISSE over Juui. Geboren: Cornelia Laurina dv. Adriaan de Graaf en Johanna G. Jansens. Maria Pieter nella dv. Marinus J. Kievit en Pieternella Ver maas. Nicolaas Laurens zv. Arend Rijstenbil en Hnigje M. Vos. Willem Dirk zv. Jacob Duijnhouwer en Aaltje Suurland. Overleden Janna Lobbezoo 76 j. echtgen. van D. Opree. Cornelis Keijzer 83 j. wed. van G. Rijstenbil. GehuwdCornelis Ringelberg 24 j. en H. J. van Dienst 21 j. Gemeente THOLEN, van 2830 Juni. Gehuwd S. v. Dullemen jm. en W. J. van Iwaarden, weduwe van P. R. Schooff. 11e perc. 2 gemeten 99 roeden bouwland aldaar voor 1 1225,— door denzelfden. 12e perc. 2 gem. 282 roeden bouwland aldaar voor f 1200,door J. L. Joppe J.Mz. In den Schakerloopolder. 18e perc. 3 gemeten 135 roeden weiland voor f 715>door J. L. Joppe J.Mz. 14e perc. 8 gemeten 131 roeden weiland voor f 700,door D. van der Maas. 15e perc. 3 gemeten 118 roeden weilandvoor f 640,door denzelfden. 16e perc, 7 gemeten 22 roeden weilandvoor f905,-- door Machiel Joppe J.Mz. 17e perc. 2 gemeten 233 roeden weiland voor f 585,door J. L. Joppe J.Mz. 18e perc. 3 gemeten 166 roeden weiland voor f500,door D. van der Maas. 19e perc. 3 gemeten 241 roeden bouw- en weiland voor f 480,door H. Beukelaar. 20e perc. 3 gemeten 154 roeden weiland voor f 500,door F. Braai. Alles per 39 aren 24 centiaren. Alle inzetters wonen te Tholen. Thoten, 6 Juli 1916. Ten overstaaD van notaris D. van de Velde Tholen werden heden te St-Phi- lipsland voor de erfgenamen van wylen den heer F. C. Geense in hel openbaar verkocht I. Eene hofstede met arbeiderswoning en bouw en weilanden te St-Philipsland in den Henriëtte- polder groot 35 Heet. 63 aren 10 centiaren (90 gemeten 240 roeden Blooiache maat) koopen 1 tot en met 17. Toegewezen aan den heer J. A. Stola, land bouwer te St-Philipsland voor 1165,per Blooisch gemet [39 aren 24 centiaren,] II. 4 Heet. 25 aren 75 centiaren [10 gemeten 255 roeden Blooische maat] koop 18, 19 en 20. Toegewezen aan den heer Anth. van Nieuwen- hoyzen landbouwer te Mynsheerenland. Koop 18 voor 1 1600, Koop 19 voor f 1570, Koop 20 voor f1670, Alles per Blooisch gemet, 39 aren 24 centiaren. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 9 Juli 1916, Dr. H. A. van der Meulen, van Bergen op Zoom. TekstHandelingen 4: 19b. Te zingen Psalm 68 10, Gezang 243 4 en 5, en Gezang 210: 2. Ger. kerk voorm. 9.30. en 's avonds 6 dhr. Tollenaar, Tbeol. cand. nam. 2 uur leeakerk. Gere/. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 ds. Steenbeek, nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10.30 nam. 3 nur en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 leeskerk, nam. 3 uur ds. Steenbeek, voorber. H.A. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 6,30 uur leeakerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 leeskerk, nam. 3 nur da. Van Asch van Oud-Vosaemeer, doopabed. Oud. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en 6,30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Kamsteeg. (DoopsbedieningD Oud Geref. gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'a avonds 6.30 nur leeakerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 ds. Van Asch en nam. 3 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 uur, 's avonds 6.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Ilerv. kerk, voorm. 9.30 lezen, nam. 2 nur ds. Drost te Wemeldinge. Geref. Kerk. Voorm. en namiddags ds. Meyar, avonds lezen. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 'a avonds i. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds 6 uur leeskerk. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. inspannen keeren. Dat de hooge legeraanvoerders echter ran Vossen. Cornelia van Bevereü, 75 j. vrouw Tholen. Uitslag van den inzet der landerijen ten verzoeke van den WelEdGeb. heer H. J. Hofstede te 's-Gravenhage, ten verzoeke van notaris D. van de Velde op 4 Juli 11. le perc. 182 roeden bouwland in den Bent voor f 1175.door Jan Joppe J.Mz. 2e perc. 191 roeden bouwland aldaar voor f 1200 door denzelfden. 3e perc. 273 roeden bouwland aldaar voor f 1250,door denzelfden. 4e perc. 1 gemet 40 roeden bouwland aldaar voor f 1275,door Jan Donken Hz. 5e perc. 1 gemet 22 roeden bouwland aan den Zoekweg voor f 1175,door C. van den Berge. 6e pere. 201 roeden bouwland aldaar voor f1275,door denzelfden. 7e perc. 205 roeden bouwland aldaar voor f 1360,door denzelfden. 8e perc. 212 roeden bonwland aldaar voor f1300,door M. Groenewege. 9e perc. 1 gemet 79 roeden bouwland aldaar voor f 1200,door M. Roggeband. 10e perc. 1 gem. 221 roeden bonwland aldaar voor f 1200,— door W. M. Gelok. VROEGE AARDAPPELEN. Ondergeteekende vestigt de aandacht van be langhebbenden er op, dat „Gezien de ingekomen opgaven betreffende de oppervlakten grond, in beslag genomen door de vroege aardappelcultnar, er geen sprake van zal kannen zijn bij gezaghebbende zijde aan te dringen op opheffing van het uitvoerverbod uit de provincie Zeeland. Ten sterkste raadt hij aau niet te wachten met het rooien, maar geregeld op teituande vei lingen in te zenden voor plaatselijk gebruik, opdat geen stagnatie in de voeding van de bur gerij en de militaire bezetting plaats grijpe. Mocht daardoor onverwacht blijken, dat er alsnog een overschot is, dan zal ongetwijfeld door gezaghebhenden daarmede rekening gehou den worden. De Rijkstninbonwleeraar in Zeeland, D. BLOEMSMA. Middelburg, 3 Juli 1916. Marktberichten, THOLEN, 8 Juli 1916. Boter f 0.80 per i/i K.G. Eieren f 6.50. Regeeringseieren, winkelprijs cent. Coöperatieve Roomboterfabriek „Da Ko«" te Stavenisse f 1,60 per K.G.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2