ikUM, piijl aai de belanpn lai lestertsslt laidinv, enz. No. 1634 Zaterdag 8 Juli 1916. Drie en dertigste jaargang. EN IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prjs per kwartaal f 0,65 j met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post 11,17*. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Inpzonésn stukken, enz. worden altsrlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h a I e n et vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblrv. Jntkrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BINNENLAND. Naar men verneemt is ingediend een ontwerp tot invoering van slemplicht, dat dus binnen kort de Tweede Kamer zal bereiken. De oorzaak van indiening zal wel gelegen zijn in het feit dat bij verkiezingen tal van kiezers niet ter stembus komen. Bij Kon. besluit is de uitvoer van tuinboonen en sla verboden. Geen uitvoer van aardappelen. De vice-admiraal, commandant in Zeeland, beeft de uitvoer van vroege aardappelen ver boden. DE TWEEDE KAMER werkt veel vlugger dan gewoonlijk. Is dat uit overtuiging dat 's lauds belang spoed vordert of uit verlangen naar rust? Denkelijk om beide redenen. Dinsdag nam zij, zonder veel discussie een wet op het statistiek recht aan, dat is een wet die dienen moet om een betere handelsstatistiek te scheppen en de kosten daarvan te dekken. Met recht bedraagt 1 per 10Ü0 van alles wat in- en uitgevoerd wordt en zal 8 millioen opbrengen. De heer Kooien maakte de schampere opmerking, dat men nu met die wet komt, terwijl men in 1913 niets van tariefverhooging wilde weten. De minister trachtte hem duidelijk te maken, dat die vergelijking niet opgaat. Woensdag kwam een wijziging der successie wet in behandeling, die als zij onveranderd wordt goedgekeurd, 8 millioen in de schatkist zal brengen. De heer Lohman verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat de wet ook schen kingen belast, wat spreker een ongeoorloofde inmenging in particuliere zaken achtte. Aan de verhooging der rechten, in de rechte lijn, kon hij evenmin zijn goedkeuring schenken. De heer Kooien verklaarde zich sterk voor de opneming van levensverzekeringen en schen kingen in de wet, maar hij betwijfelde, of de nood zoo drong, dat verhooging van rechteu in de rechte lijn wel noodig was. De heer Drion was niet tegen de opneming van schenkingen en levensverzekeringen maar wilde die minder zwaar getroffen zien en ver zocht den minister ze in een afzonderlijke wet te regelen. De heer Fock wilde schenkingen aan lief dadige instellingen vrijstellen, overigens meende hg dat de successiewet van alle belastingen het eerst voor verhooging in aanmerking kwam. De minister bleek ook geen medelijden met de rechte lijn te hebben en was evenmin te vinden om levensverzekeringen en schenkingen, als tot heden, vrij te laten. Omtrent de liefdadigheidsinstellingen verklaar de hij zich voor eenige toenadering bereid. De minister gaf een breedvoerige beschouwing over de opbreDgst der middelen in de eerste 5 maanden van dit jaar, die ten doel had te be- toogen, dat de stand der geldmiddelen niet zoo rooskleurig was, als de heer Kooien meende, en dat niets van de 5 belastingwetten die behan deld zulleu worden en welker opbrengst op 20 millioeu geraamd is kon gemist worden. Donderdag begon de artikelsg9wijze behande ling. De heer Tydeman stelde een amendement voor om schenkingen van ouders aan kinderen tot f 5000, vrij te laten, hetwelk door den mi nister Van Gijm werd overgenomen. Drie leden wenschten den successie-eed af te schaffen, wat de miuister niet kon goedkeuren. Waterleiding Maatschappij Tholen. Ingediend is een wetsontwerp betreffende toezegging van rentelooze voorschotten (subsidies) aan de naam!, venn. Waterleiding Maatschappij Tholen, gevestigd te TholeD, ten behoeve van de watervoorziening der in die vennootschap opgenomen gemeenten. De rentelooze voorschotten zullen een geza menlijk bedrag van f50.000 niet overschrijden. In de memorie van toelichting zegt de minister te meenen, dat de staat niet alleen de risico garantie op zich behoeft te nemen. In over eenstemming met het standpunt, door hem reeds vroeger ingenomen, was de minister van oordeel, dat ook hier de van rijkswege toe te zeggen steun moet gepaard gaan met eene gelijksoortige medewerking van de provincie, in dier voege, dat de van die zijde te verleenen risico-garantie en de dientengevolge onverhoopt voor te schieten «ommen de helft zouden beloopen van de door het rijk eventueel te verstrekken bedragen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben die toezegging bereids gedaan tot een bedrag van ten hoogste f 25.000, mits het rijk op de aangegeven grondslagen genegen is tot .een financiëelen steun van ten hoogste f 50,000. De vraag of de huidige tijdsomstandigheden zich zouden moeten verzetten tegen inwilliging van het ingediende verzoek om eteun iD dezen vorm, wordt door den minister om meer dan één reden ontkennend beantwoord. De minister acht het in het belang van het eiland Tholen, dat dit wetsontwerp spoedig tot stand komt. Kindersterfte in Zeeland. Onderteekend door nagenoeg alle artsen in Zeeland, is een circulaire rondgezonden waarin er op gewezen wordt dat de kindersterfte in onze provincie zoo'n scbrikbarenden omvang heeft. Onderteekenaars zeggen niet slechts bekend te zijn met de cijfers die den wantoestand aan geven maar door hun werk weten zij van nabij hoevele en hoe groot de gebreken zijn in de zuigelingenverzorging in onze provincie. Zij meenen een openbaar belang te dienen door pogingen ter verbetering in te stellen en doen een dringend beroep op uwe medewerking. Het is een belangrijk deel van de volksgezondheid, waar het om gaat. De raad van beroep voor de ongevallen verzekering te Middelburg heeft de vordering ontzegd en de beslissing der rijksverzekerings bank bevestigd in zake P. K. Wed. J. M. te Ierseke. Zomerzitting Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdagavond gehouden zitting werd behandeld de beëediging van de nieuwgekozen leden, waarna de Voorzitter de nienwgekozenen toesprak en het overleden lid, mr. v. d. Vliet, herdacht en eenige wuorden van waardeeriug wijdde aan de niet-herkozen leden, voor hetgeen zij tijdens hun zitting als lid, voor de provincie hebben gedaan. Wat de electriciteitsvoorzieniog door de pro vincie betreft werd medegedeeld, dat tengevolge van de bnitengewoDe tijdsomstandigheden, dit onderzoek eerst in Augustus 191 5 kon begiuneD, dat den 25 Mei 1916 een voorloopig rapport van prof. Feltmann is ingekomen, hetgeen thans in onderzoek is bij Ged. Staten. In de Woensdag gebonden vergadering was aan de orde de verkiezing van Gedepnteerdeu wegens periodieke aftreding van de heeren J. A. van Kompu, 1. H. Blnm en J. G. van Niftrik. In de vacature van Rompu wordt herkozen de heer van Rompu met 35 stemmen, 6 blanco. In de vacature Blum wordt herkozen de heer Blum met 32 stemmen, 1 stem op mr. A. A. de Veer en 8 blanco. In de vacature van Niftrik verkregen bij eer ste stemming de heer van Niftrik 19 stemmen mr. P. Dieleman 15 stemmen en de heer P. F. Frdijtier 7 stemmen. Bij de tweede stemming verkregen van Niftrik 19 stemmen, Dieleman 21 stemmen en Frnijtier 1 stem, zoodat gekozen was de heer Dieleman, De gekozenen namen allen hun benoeming aan, waarop zij door den voorzitter werden ge- lukgewenscht. De heer Dieleman kan echter zijn functie niet dadelijk aanvaarden, daar hij nog een betrekking bekleedt die daarmee ouvereenig- baar is. Tot lid der Staten, bedoeld in art. 89 Prov. Wet (plaatsvervangend gedeputeerde) werd be noemd mr. A. A. de Veer met 21 stemmen tegen 14 op den heer van Niftrik, 4 op den heer Paap, 1 op den heer Frnijtier en 1 blanco. Vervolgens wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De lste afdeeling zal als volgt zijn samengesteld Vermaas, van Waesberghe, Maarleveld, Paap, Duvekot, van Niftrik, Gerlach, Hombach, vau Dam, Frnijtier, v. d. Vliet en Dikkenberg en de leden van Gedeputeerden Blum en van Rompu de 2de afdeeling als volgtTichelman, Bleiker, Hollestelle, Struve, Dekker, de Veer, J. W. van Oeveren, Bolle, Puylaert, Melis, Dnmoleijn en van de Putte en de leden van Gedeputeerden de Casembroot en Elenbaa9 en de 3de afdeeling als volgtGiljam, Eras mus, v. Teijlingen, IJsebaert, W. v. Oeveren, Willemsen, v. Zuijen, Mulder, Vogelaar, Diele man, Hocke Hoogeboom en van der Weijde en liet lid van Ged. Staten Sprenger. Vrijdag 17 dezer zal de volgende zitting plaats hebben. ONDERWIJS. De heer .1. A. de Graaff, J.Mz. van Oud- Vossemeer, student aan de Polytechnische Hoo- geschool te Delft, Blaagde Zaterdag j.l. als werktuigkundig ingenieur. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de heer P. A. van der Linde, niet eervol ontsla gen onderwijzer aan de O.L. School te Dreischor, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs, ontnomen. f-'t-Maartensdijk. Met ingang van 1 Juli is door B. en W. benoemd tot tijdelijk onderwijzer de heer F. Bazen alhier. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Verleden week Vrijdag was het 10 jaar dat de Boerenleenbank bestond. Al de 70 leden werden verrast door een geschenk be- ste&nde uit een heerlijken tulband met herin- neringskaart. Vrijdagavond kwamen op verzoek van de Werkmansver. «Eendr. m. Macht* in Eben Haizer eenige iugezetenen bijeen om de aan stelling van een ziekenverpleegster te bespreken. De voorzitter zette de wenschelijkheid en het nut io^rviui nitnnn. Velen verklaarden het daarmee eens te zijn, niemand was er tegen. Doch het getal was wat klein en verscheidene vragen om inlichting bleven onbeantwoord, waarom het bestunr van E. m. M. zich bereid verklaarde een nieuwe bijeenkomst voor te be reiden. Vóór de Ned. Herv. Kerk staat een rij mooie kaetaiijeboomen met een machtig blader dak. Maar, jammer voor de kerk hebben kastanje- boomen de eigenschap om te bloeien sn vruch ten te dragen en die vruchten vormen een begeerlijk bezit voor de jengd. Dat zou niet erg zijn, als zij maar het geduld had te wachten tot de kastanjes rijp waren en afvielen. Maar dat gednld hebben kinderen niet. Als de vruchten zich maar even vertoonen, beginnen zij er naar te smijten en als nu achter die hoornen een kerk staat en in die kerk staan ramen, dan Nu ieder begrijpt de rest. De schade aan gebroken raiten is ieder jaar vrij belangrijk. Daarom heeft het kerkbestuur besloten de hoornen te rooien, 't Ware te wenschen dat dit nog te voor komen was. OUD-VOS8EMEER. Gedurende het gansche seizoen heeft de vangst van paling in water leidingen en kreken nog voortdurend ongunstige resultaten gegevenwel wordt nog al eens een hoeveelheid «bovenvisch", zooals de visschers deze Doemen, aangebracht, maar de voorn wordt bier weinig als waardevolle visch geacht, zoodat de financieele uitkomst dier visscherij zeer onbe duidend is. STAVENIS8E. In de ledenvergadering der afd. „Tholeu" van het N.O.G. is met groote meerderheid besloten te zijn tegen het voorstel om den dnurtetoeslag uit de fondsen van het N.O.G. te betalen. Eveneens werd met op 2 na algemeeue stemmen de wensch uitgesproken, dat er dit jaar weder een arrondissementsverga dering zal gehouden worden. De verschillende punten, met de ingediende amendementen van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. werden besproken. tu de gehonden vergadering van de ver- eenigiug van gedipl. Oud-leerl. van den L. W, C. alhier is besloten toe te treden als lid der Z. M. v. L. en V. Als afgevaardigde naar de Bondsvergaderingen werd voor dit jaar aangewezen de heer Jak. Hage en als zijn plaatsvervanger de heer C. G. Hage' Laatstgenoemde zal trachten, op de winterver gadering een gedetailleerd plan voor een Centraal proefveld aau de vergadering aan te bieden. Aan den Anti-Oorlogsraad* werd weder een contributie van f 2.50 verleend. Door eenige dames is in den Anna-Jacoba- polder c.a. ruim f 13 verzameld door deu verkoop der bekende Hoefijzerspeldjes, voor deu bonw der uienwe Koloniehuizen. Door de afdeeling irTholen* zullen dezen zomer 3 kinderen naar een Vacantiekolonie worden uitgezonden. De zoo gevreesde aardappelziekte vertoont zich de laatste dagen alhier, zoowel onder de vroege, als onder de late soorten. Met spoed is men bezig met het besproeien. Kolossale prijzen worden alhier besteed voor de te velde staande uitjes, want van uien kan men natnurlijk nog niet spreken. Bedragen van f 700.tot f1000,hoort men noemen, natuurlijk per gemet. Tot voor enkele jaren was men zulk een be drag als het ware de koopsom van het land. GEMENGD NIEUWS. Te dure groenten In de „Middelb. Crt." lezen we Naar aanleiding van tal van klachten van huisvrouwen in den lande, dat er niettegen staande door den minister van landbouw, nijver heid en handel vastgestelde maximumprijzen voor jonge groenten, waarvan de uitvoer nu immers verboden is, nl. bloemkool, bosjespeen, penlen, doperwten en vroege aardappelen, veel te hooge prijzen gevraagd worden door groen- tenhandelaren, houders van groentenwinkels, die echter tevens per groentenwagen de waar aan huis bezorgen, merkt men „van alleszins bevoeg de zijde" aan het Ned. Corr. Bureau op, dat aan die klachten zeer spoedig een einde zon komen, indien de koopsters flinkweg weigerden JIu v—.LaV- -:--iA. k-,k.jia. groenten handelaren te voldoen. Te veel toch blijkt uit het oog te worden verloren, dat de vastgestelde maximumprijzen weliswaar gelden voor de groeuteuventers langs de straat, die er geen winkel op nahouden, doch dat evenzeer aan die prijzen gehouden zijn de winkeliers in groenten, in wier winkels de groen ten worden afgehaald, dus wat men noemt over de toonbank verkocht worden. Ten overvloede worde nogmaals in herinnering gebracht, dat men voor de vastgestelde maxi mumprijzen allereerste soort groenten kan krijgen, en dat de maximumprijzen zijnvoor bloemkool lste soort 12 ct., 2de soort 8 cl., uitschot 4 ct.; voor bosjespeen lste soort 6 cent (per bos van 25 wortelen), 2de soort (eveneens per boa van 25 wortelen) 4 cent; pealen lste soort 18 ct., 2de soort 14 ct.; doperwten lste soort 19 ct., 2de soort 15 ct.; vroege aardappelen, ronde 10 ct. per K.G.; muizen 9 ct. Te Rilland-Bath stonden twee soldaten op wacht en hebben zeker uit tijdverdrijf, met hun geladen geweer gespeeld. Een der geweren ging af en de kogel drong den eenen schildwacht door de borst zoodat de man dood neerviel, de andere soldaat schoot zichzelf toen uit wanhoop dood, tenminste een andere conclusie is bijna niet te trekken. De Tweede Kamer heeft de buitengewone belasting-ontwerpen aangenomen. Drie jaar lang zal er een dubbele vermogensbelasting worden geheven en daarboven nog een buitengewone vermogensbelasting met sterke progessie. Ook zij, die in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen zullen drie jaar lang iets extra's moeten betalen, doch van deze extra-belasting worden allen die minder dan f 1200 inkomen hebben, vrijgesteld. Iemand met een inkomen van f 1200. 1 1250 zal f 9.50 inkomstenbelasting hebben te betalen en nog drie jaren lang telkens f 3 voor de buitengewonebelasting. Bedraagt het inkomen f 10.000, dan komt bij de gebroikelijke f 265 inkomstenbelasting nog drie keer f 123. Kan men op f 50.000 inkomen rekenen, dan wordt naast de f2165 van de inkomstenbelasting bovendien drie jaren lang f 14 58 betaald. Op de kermis te Tegelen deze plaats ligt vlak bij de grens, dronken bekend smok- kelasrstypen champagne en smeten ten slotte elkaar de volle ffesschen achterna. Het geld was kl te gemakkelijk verdiend. Na groenten voor een deel mogen worden uitgevoerd, is het de moeite waard op te merken het verschil tusschea de prijzen, die worden besteed voor 't buitenland eu die voor 't bin nenland. Te Broek op Langendijk (N.-H.) brachten de wortels, voor uitvoer bestemd, f31 per 100 bos op. De prijs voor 't binnenland was f 4.50. Arme Duitscher Of liever «rijke Duitscher 1" anders kan hij niets koopen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1