van Zaterdag 24 Juni 1916. Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. Serseksche en Thoolsche Courant itt ba !j Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. n de heden te Middelburg gehouden verga' ing van boveugeooemde vereeniging werd >r den secretaris, den heer P. .1. de Kruijter, jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende ontleend Het getal der afdeelingen werd met drie vcr- erderd, namelijk met die te Kortgene, Melis se eu Vrouwepolder. Op verscheidene plaatsen werd gesproken in belang van de vereeniging en hare stichting, samenkomsten vonden niet overal de ge- nschte belangstelling. Twee lezingen werden gehouden, een door of. dr. Aalders over Egypte eu een door den ier J. H. Bluin over de Trietjofsage. De jon- ilingsvereeniging, van wie deze lezingen uit- ngen, wordt dank gebracht. Het zang- en mu ischap gaf verschillende uitvoeringen. Betreffende den gezondheidstoestand van het irsoueel, wordt medegedeeld, dat het aantal iktedagen van verplegers bedroeg 406) waar in 332 voor 1 verpleger en 58 voor een anderen pleger) en voor 24 verpleegsters en ander uwelijk personeel waren er 201 ziekte dagen. Dankbaar wordt melding gemaakt van den per en trouwen arbeid van velen van het boneel. Het aantal verpleegden klom van 188 tot 4 mannen en van 186 tot 230 vrouwen. In ziosverpleging zijn 3 maonen en 3 vrouwen, genomen werden 93 mannen cu 126 vrouwen. nD( itslagen werden 43 mannen en 40 vrouwen, ida^u dezen werden 11 mannen en 10 vrouwen ar een auder gesticht overgeplaatst, terwijl 14 gewinnen eu 18 vrouwen als niet hersteld werden tslagen. Overleden ziju 25 maonen en 31 )uweu. Onder de overledenen waren 21 boven 70 jaar. Omstreeks 13 patiënten trachten te tvluchten. Voor jmgevallen bleef de inrichting t bewaard. Een patieute pleegde zelfmoord, werd beschonwd als herstellende, over ver werd reeds gedacht. Zij had te voren nim- r een poging tot zelfmoord gedaan. Tengevolge van de tijdsomstandigheden ging het verkrijgen van levensmiddelen niet zonder moeite, terwijl hooge prijzen moesten betaald worden. Ook de kleeding koste veel meer dan anders. Betreffende de ontspanning wordt gemeld, dat geen rijtoeren werden gemaakt. De patiënten genoten van enkele muziekuitvoeringen. In September werd een terreinfeest gehouden. Vele patiënten waren werkzaam in land- en tuinbouw. Anderen verrichten koperslagers- metst-.l- en verfwerk. Niet weinigen vervaardig den matten en manden. De vrouwelijke patiën ten waren tot hulp in den arbeid in de pavil joenen. Anderen hielden zich onledig met breien, naaien en bordnren. Ook werd door hen keu kenwerk verricht en de droge wasch behandeld. Ir» het belooningsstelsel kwam eenige verandering. Werden tot nu toe voor den verrichten arbeid versnaperingen verstrekt thans wordt geld gege ven, zoodat de verpleegden zelf het beheerde kunnen aanschaffen. Dit stelsel bracht verbete ring en vermeerdering van den arbeid mede. Gebouwen en terreinen werden als vroeger verzorgd eu waarnoodig herstellingen en ver beteringen aangebracht. Het administratiegebouw kwam gereed. Tegenover de administratie werd een aphotheek gebouwd. Over de tuinderij kan men tevreden zijn. De geldelijke opbrengst der vruchten was niet gering eu zou nog aaumerkelijk hooger geweest zijn, indien het verkeer met het buitenland door den oorlog niet zoozeer belemmerd werd. De boom gaard die 5 gemeten groot is, begint zijn op brengst te vermeerderen. De hoornen worden grooter en dus kunnen de oogsten ook van meer beteekenis worden. De oogst was tot nu toe zeer groot. De resultaten van de boerderij waren niet zoo gunstig als een vorig jaar. Het droge voorjaar was niet voordeelig voor de zandgronden. Ge wonnen werd 35,000 K.G. hooi, terwijl ruim 800 H.L. aardappelen werden geoogst. Er werd aan de stichting afgeleverd 73,890 L. melk of ongeveer 3500 L. per koe. Einde December waren aanwezig 22 melkkoeien. Verkocht we.vlen 42 vette varkens en 7 zijn geslacht voor eigeu 'gebruik. Aangekocht werden 61 biggen en loopvarkens. Door eigen fokkerij werden 54 biggen ver kregen. Einde 1915 waren 114 varkens aan wezig. De opbrengst aan eieren bedroeg 1300 stuks. In het verslag van deo geestelijk-verzorger wordt de aandacht gevestigd op behoefte aan een steenen kerk. Diaconessenhuis te Breda. Aan het jaarverslag der vereeniging tot in standhouding van het Bredasche Diaconessenhuis, ontleenen wij het navolgende Nadat het oude bestuur op 9 Februari was afgetreden, werd een nieuw bestuur gekozen, dat zich als volgt constiueerde Ds. F. J. J. Loeff, voorzitter; mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, secretarismevr. van Bergende Bergh, penningm.; mevr. Fra- serReijers, jhr. mr. Reigersman, commissa rissen terwijl het lidmaatschap der vereeniging op gedragen werd aan de dames: mevr. WijnaendtsBsse Quarles Je Quarles, mej. E. B. Loder en de heeren mr. F. Couvée, A. G. Krüsemann, mr. M. Tydeman, A. W. Zijlmans. Als tijdelijke directrice trad met ingang van 1 Jauuari 1916 en ter vervanging van zuster Posthumes Meyes op mevr. HaaseRuempol lamer, die destijds als besturende zuster de leiding had van het Diaconessenhuis te Leiden. Hot bestuur acht zich gelukkig, te kunnen mededeelen, dat mevr. Haase, van wie reeds gebleken is, dat de leiding van het Huis bij haar in bijzonder goede handen berust, zich in Maart jl. bereid verklaarde, hare benoeming tot directrice aan te nemen. Het nieuwe bestuur zag zich in de noodza kelijkheid geplaatst om, in het belang eener goede verpleging, in het Huis verschillende be- angrijke werken te doen uitvoeren, w.o. een entrale verwarmiagsinstallatie en een installatie i /oor warmwatervoorziening, welke werken in den voorzomer van 1916 tot uitvoering zulleu worden gebracht. In verband met de groote geldsommen, welke hiervoor benoodigd zijn, wordt een dringend beroep gedaan op allen, die belangstellen in het werk van het Bredasche Diaconessenhuis, om, hetzij door een gift in eens, hetzij door een jaarlijksche bijdrage, het bestuur in zijn streïen tot handhaving van het flnis als eerste klasse ziekeniDrichting te steunen. Hoe komt alles zoo duur? Tegenover de beweringen van den oud-hoog- leeraar dr. H. Wefers Bettink, in een vorig no. opgenomen, betoogt de heer D. A. Kley, oud- secretaris der Hol). Mij. van Landb,, in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct. De oorzaak van de duurdere levensmiddelen is niet te zoeken in den gouddorst van den Nederlandschen boer, maar ia de enorme ver hooging van dè prijzen der grondstoffen en arbeidslooneu. Dit heeft dergelijke afmetingen aaDgenomen, dat bijv. de varkensfokkerij algemeen wordt stop gezet, omdat de boeren niet alleen geen gewone winst meer kunnen maken, maar met de tegen- wooidige hooge vooderprijzen eu vastgestelde vleeschprijzen, verliezen lijden. Alleen doordat het buitenland hooge prijzen geeft voor onze land- en tuinbouwproducten, kan het Nederlandsche volk voor de tegenwoor dige goede prijzen consumptie-artikelen krijgen. Op dat gedeelte van hunne waren, die naar het buitenland gaaD, maken de producenten flinke winst, maar hebben dan ook van die winst, van 1 Mei 1915 tot 1 Maart 1916, aan de Nederlandsche bevolking een bedrag vau f 72.770.000 in natura afgestaan. Wat den veeuitvoer betreft wil ik volstaan met mee te deelen, dat bijna al het uit te voeren vee al door de handelaars was opgekocht, vóór dat de boeren wisten dat er consenten voor den uitvoer van vee zouden worden gegeven. Wie hebbeu dus de groote winsten gemaakt Niet de boeren maar de handelaars. De tijd was te kort om juiste gegevens te verzamelen, maar wie zouden de eigenaars zijn van de aardappelen, die ia Rotterdam, eu Sas

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 3