DE OORLOG. d( Uitslag Statenverkiezing. Burgerlijken Stand. Kerk nieuws. In r [arktberichtcii. Op het Wester front is het de laatste week weer vrij kalm geweest, schoon in de streek van Verdau nog hard wordt gevochten. Een Duitsch bericht van de vorige week Zaterdag deelt o.a. het volgende mede: Westelijk van de vesting Vuux bestormden de Beiereche jagers en Oost-Pruisische infanterie een sterk vijandelijk veldverdedigingswerk, dat met een bezetting van nog meer dan 500 man, benevens 22 machinegeweren in onze. handen viel. Het totaal der sedert 8 Juni gemaakte ge vangenen bedraagt 28 officieren en meer dan 1500 man. Op den Hartmansweilerkopf haalde een Duitsche patrouille verscheidene Frauschen als gevangenen uit de loopgraven. Een telegram uit het Duitsche hoofdkwartier van 14; Juni meldt: Rechts van de Maas werden in de gevechten van 12 en 13 dezer vijandelijke stellingen ver overd, gelegen Westelijk en Zuidelijk van de hoeve van Tiaumont. Daarbij werden 793 Franschen, waaronder 27 officieren, gevangen genomen en 18 machinegeweren veroverd. Daarentegeu hadden de Eugelschen het geluk een oude stelling nabij Zillebeke, over eeD front van 1500 M. te heroveren. Wij brachten zegt het Londensche communiqué, deu vijand zware verliezen toe en maakten 126 gevaugeneu. De Canadeezen hadden vervolgens een heftig granaat- vuur te doorslaan, maar houden het veroverde terrein, dat venterkt wordt. Het zware vijande lijke bombardement duurde den geheeleo dag voort. Onze artillerie antwoordde met succes en verijdelde een vijandelijken tegenaanval. Gister avond deden wij twee welgeslaagde aauvallen op de vijandelijke loopgraven bij Yperen. De Duitschers erkennen dit verlies met de volgeude woorden Op de hoogten Zuidoostelijk van Zillebeke is een deel der nieuwe stelliugen in den loop der gevechten van gisteren verloren gegaan. Overigens gebeurde er op bet Westerfront niets vau belang. Ondertusschen zetten de Russen hun aan- vaukelijk goed geslaagd offensief in Wolhynië en Galicië met kracht voort. Konden we de vorige week melding maken dat het getal ge- va;, p. Oostenrijkers reeds meer dan 50 duizend bedroeg, -Ie laatste beriebtep hebben dit reeds bijna verdriedubbeld. Volgens sommige beoordeelaars wsreujil* de verhoudingen naar dit gf." me reeds meer dan 250.090 man buiten gevecht gesteld van de Oostenrijk-Hongaarusolie troepen. Dit is dus een getal dat voor zich zelf spreekt. Zooals we de vorige week reeds meldden gaat het ai weer aardig op Lemberg aan, dat trouwens reeds door de Oostenrijksche staf werd verlaten. De hoogo oii deren zitten dus wel veilig een heel eind achter het front 1 Den grootstcn voortgang hebben de Russen gemaakt in Wolhynië. Daar hebben zij een deuk ter diepte van 25 K.M. in het Oostenrijksche front gemaakt, die van de Pripetmoerasse.n over Kolki, Rpshischtsche, Luelek (Laak) naar Dubno loopt. Daal door hebben dcitiissen de Wolbynische vestingdriehoek weer in hun bezit gekregen. Ten westen van Luzk is ooi" Torcayn iu handen der Russen gekomen. D. tweede deuk, vau miltder beteekenis wel is-waar, vindt men aan de Sirypa. Zij is niet dieper dan 10 K.M., met Bucacs als hoogste welviug. Meir zuidelijk naar Czemowitsch is de terreinwinst slechts gering. In de ontruimde gebieden hebben de Oosten rijkers een ontzaglijke oorlogsbuit achtergelaten, zooals patronen, mijnwerptuigen, auto's smal spoor, waggons en levensmiddeleudepöts. Bij het dorp Malymiltsja is een op grooten afstand zichtbaar gedenkteeken in den steek ge laten, opgericht ter eere van de Oostenrijkse overwinningen, in den vorm van een hooge zuil, bekroond door den Oosten rij kschen adelaar. In het dorp Sagadoer, ten noorden van Czer- nowitsch hebben de Russen een grooten voor raad genie- en spoorwegmateriaal buit gemaakt. De Duitsche aauvallen op de Russische stel lingen ondernomen ter ontlasting van den druk op do Oostenrijksche linie hebben geen onmid dellijk resultaat opgeleverd, maar wellicht wel verkregen, dat geen verdere Russische troepen tegen liet Oosteuryksche front werden gecon centreerd. l)e Kussen hebben de Oostenrijksche spoor wegverbinding van Czeruowitz met het Noorden afgesneden. Hevige gevechten zijn iu de ooste lijke, zuidoostelijke en noordelijke buitenwijken van Czeruowitz gaande. Volgens berichten uit Petersburg zijn kozakken- afdcelingen bij Brody de Oostenrijksche grens overgetrokken en hebben een Oasteurijksch landstormregiment overvallen en uit elkaar ge slagen. Driehonderd landstormers, onder wie 7 officieren, werden gevangen genomen en naar Dubno gebracht. De gelukkige samenloop van omstandigheden heeft zeker grooten iuvloed op het succes der Russen gehad, immers ia Italië hebben «ie Oostenrijkers hun handen vol, om de veroverde stellingen te behouden. Op het Westerfront en vooral bij Verdun hebben do Duitschers het druk genoeg en hebben ze boveudien enorme, voorradeu inenschen //ma teriaal' (zoo luidt immers de Duitsche term verloren. Ook de zeeslag waardoor een groot gedeelte der Duitsche vloot, zoo al niet bijua de geheele vloot, buiten gevecht werd gesteld is een factor waarmede men rekening zal houden. Want voor een offeusiet der Duitschers aan de Oostzeekust in samenwerking met de vloot be hoeft nu vojrloopig geen gevaar te zijn. Eu de laatste en gunstigste factor die medewerkt is wel deze, dat de Russen thans geen gebrek meer hebben aan munitie om hun offensief voort te zeteu. Een belangrijk succes der Russen in de Boekowina zal vermoedelijk niet nalaten invloed te oefenen op de houding van Roemenië. De Duitschers zijn hun bondgp.nooten te hulp gf- j komen, door op het Duitsche gedeelte van het front hevige aauvallen te ondernemen. Die aan vallen hebben echter nog niet tot eenig resultaat geleid, noch dat de Russen op de aangevallen punten noemenswaard achteruit geweken zijn, noch dat zij hun offensief meer naar het zuiden toe hebben gestaakt. Ook trachten nu de Russen op het Duitsche gedeelte van het front een offensief in te. «etten. Het Duitsche legerbericht van 14 Juni deelt hierover mede Ten Zuiden van het Narotsjmeer hebben verkenners de vooruitgeschoven vijandelijke ver dedigingswerken vernield eu 60 Russen als gevangenen meegevoerd. Op bet front ten Noorden van Baranowilsji (ongeveer 100 K.M. ten N. van Pinsk) is de vijand tot het offensief overgegaan. Na hevige geschutvoorbereiding stormde hij in dichte drommen tot zevenmaal op onze linies, doch werd telkens onder zware verliezen afgeslagen. Duitsche vliegers hebben gedurende de laatste dagen over grooten afstand aanvallen op de spoorwegen achter het Russische fiont onder nomen. Meer dan eens werden militaire treineu tot staan gebracht en spoorwegwerken vernield. Het totaal gevangen genomen Oostenrijkers bedraagt volgens de laatste berichteu 2470 officieren en honderd vijftig duizend soldateD, 163 kanoonnen en 266 mitrailleurs. Van de „Duitsche overwiuuing hij Jutland" is zoo langzamerhand niet veel meer overge bleven, al mogen ds Duitschers dan nog altijd in zekeren zin tevreden zijn. Het lot heeft den correspondent vau „De Tijd" te Keulen gediend, om van den zeeslag bij Jutland iels nauwkeurigere te vernemen dan uiteraard in olficieele berichten kan worden medegedeeld. Een zijner vrienden, die zelf mee vocht in dit eerste groote treffen van de Duit sche met de Britsche vloot, en die later iu staat was om iets meer waar te nemen dan van een gevechtseenheid tijdens een faze van deu strijd kan worden opgemerkt, oordeelde, dat de groote beteekenis der ontmoeting het feit was: de nifct- overw mug van de Duïtsche door de Britsche zeemacht. Elk ander oordeel, hetzij van vijan delijke zijde of in de Duitsche pers, meende hij is ter.deucieus. Dat door het behendig tactisch optreden van vice-adiniraal Scheer, die te juister tijd den aanval en den terugtocht regelde, door 't prompt manoeuvrceren der Duitsche; gevechtsec.'heden en de heldhaftige houding van de schept-li:.gei» de jonge Duitsche vloot nie' den i->rv>\ van Jellicoe geraakte; dat de deu»».. Vuil. w^;ke jaren geleden door niet weinig Duitscuo.-a ge vreesd werd van den eersten den besten slag der Duitsche zeemacht met de geweldige Brit sche dat zelfs deze laatste wellicht nog ern stiger verliezen heeft geleden dan de Duitsche in het onbeslist gebleven gevecht, achtte de deskundige zegsman een voor Duitschlaud ver blijdend resultaat. Hij verklaarde echter, dat het dikdi-n iu sommige bladen orer de „schitterende zegepraal bij Jutland", het buitensporig viereu van bet gebeurde en de onmatige taal, die zich zelfs hoogstaande regeeringspersonen h bben veroor loofd, meer voortvloeit uit zucht, om in binnen- en buitenland het geloof in de Duitsche kracht (die overigens werkelijk bestaat) te behou-ieu en nog te doen toenemen, dan uit waarheids- en zelfs uit gezonde vaderlandsliefde. Ook den officieelen Duiischen berichtendienst keurde hij af, die om dezelfde of nagenoeg ge- lij e redenen in overleg met de regecriug aau- vankelijk enkele verloren schepen opgaf en daarna herhaaldelijk verklaarde, dat er niet méér iu den groud waren geboord. Zulk een mauier van doen meende hij bederft het toch reeds bij zoo rueuige gelegenheid geschokte geloof in de juistheid der inededeelingeu vau het Wolff- bureau en de autoriteiten. Groningen. District Appingadau). Herstemming tusschen: D. Bartel* s.d.a.p., P. Bonnema v-d., B. Bouwes K'. a r., H. H. de Haan v-d. aftr., Mr. F. Jansen v-d. aftr., H. Kuilman s.d.a.p. Mr. E. J. vau der Hoop c-h. en J. B. Weslerdijk v-d. aftr. District Bedum. Herstemming tusschen D. Bartels e.d.a.p,, D. Bruins, lib. aftr., F. H. Dijksterhuis a-r., H. Middendorp a-r. aftr., F. Veldman a-r. en H. J. Zijlma, lib. aftr. District Groningen. Herstemming tusschen: U. G. Schilthuis v-d. aftr., Mr. J. A. Teilegen, lib. aftr., Van der Tnuk, lib. aftr., M Luitjeus, lib. aftr., L. J. H. Everseu s.d.a.p., Mr. R. Koppe a-r., A. Zijlstra a-r. en B. Th. Feldbrugge r-k. District Hoogezand. Herstemming tusschen: L. H. J. Eversen s.d.a.p. eu J. A. van Royen u-1. aftr. District Oude Pekela. Herstemming tusschen: J. H. Daggers r-k,, tl. Hiuders s.d.a.p., P. A. Kuipers v-d., H. G. Mulder s.d.a.p., U. Wilkens v-d. aftr. eu Mr. P. A. Zeveö v-d. aftr. District Winschoten. Gekozen F. ?au Dijk v-d. aftr., P. Dijk. kuis a-r. aftr., F. E. H. Edels r-d. eu l.Sijp kens lib. aftr. District Zuidhorn. Herstemming tusschenAlbcrda van Eken- st'.'in v d. aftr., J. W. Bakker a-r., b. Bakker a r., F. Brems a-r., D. Kloppenburg v. I. eu G. de Vries v. I. Gelderland. District Aalten. Herstemming tusschen H. G. vau Ever- dingen v-d. aftr., J. B. Roelviuk v-d. aftr., H. Navis a-r. en C. Smeenk a-r. District Arnhem. Herstemming tusschen Ij. M, Hermans s.d.a p. D. Lyberse aftr. a-r., Mr. Dr. H. P. de Wilde aftr. v-d. eu Mr. J. G. Worfbaiu u. 1. District Fjde. Herstemming tusschen: J. Beuker lib., A. baron van Nagell lib., L. Tulp a-r. aftr. en E. W. baron van Wassenaer c-h. aftr. District Eist. Gekozen H. A. Pauwen r-k. aftr. District Nijmegen. Gekozen: P. Th. H. M. Dubbelman r-k. aflr. en J. G. Jurgens r-k. aftr. District Oldebroek. Gekozen Mr. M. B. D. barou van Sytzama a-r. aftr. en J. S. F. van Hoogstraten a-r. atlr. District Tiel. Gekozen M. H. W. Verbrugh lib. aftr. en herstemming tusschen W. de Haas aftr. v. 1. eu H. Houtkuoper v. 1. District Zaltbommel. Gekozen: B. van Bergeik a-r. aftr. en W. B. Kronenberg r-k. District Zutphen. Herstemming tusschen: C. Storm Buysing v-d. aftr., B. van Krimpen v-d. aftr., C. Roeterdink a-r. en F. C. Gies s.d a.p. Noord-Brabant. District Breda. Gekozen: Mr. H. J. J. vau den Biesen, J. F. Peters, W. G. H. Rombouls en A. G. Schrauwen, allen aftredend r-k. District Tilburg. Herkozen: H. Blomjans, Mr. J. v. d. Mortel, B. Mutsaors eu M. Willeken® allen aftr. r. k. Friesland. Dokkum vaardigt opnieuw de aftredende rechtsche leden af. Leeuwarden herstemmingen tusschen 5 s.d.a.p.-ers, 1 r.-k., 1 a.-r., 1 chr. bist. en 2 vrijzinnigen. Schoterlandherstemming tusschen 4 vrijz 4 s.d.a.p.-i rs, 1 chr. hist. en een a.-r. Sneek vaardigde alle aftredende rechtscn© leden weder af. De Statenverhouding blijft dus vrijwel onge wijzigd. Utrecht. Amerongen gekozeu 2 aftredende rechtsche leden, herstemming tusschen 1 vrijzinnige en aftredend rechtsch lid. Amersfoort alle rechtsche aftredenden herkozen. Breokelen eveneens. Utrecht I. Herstemming tusschen de liberale aftredenden met 2 s.d.a.p.-ers en l rechts. Utrecht II. Een lib. aftredende gevallen, herstemming tusschen 2 aftr. a.-r., 1 kath. en 8 s.d.a.p.-ers. Overijssel. Te Enschedé ziju twee aftredende sociaal democraten en inplaats van een aftredend roora*ch- katholiek een vrije liberaal gekozen. Voor Zwolle en Ommen hebben herstemmingen plaats. Te Zwolle herstemming tusschen twee vrij zinnigen en een christ. hist. en een sociaal dein. Te Ommen een liberaal met een anti-revolutionair. Op 'l oogeublik is de verhouding 24 rechtsche en 28 linksche leden. Deze provincie heeft dus kans ,001* te gaan bij de herstemming. Zuid-Holland. De verhouding zei dezelfde blijven, te Leiden verspeelden de vrijziunigen een zetel. In Rot terdam in district V. eveneens. Herstemmingen viuden plaats in den Haag en Rotterdam voor 5 vrijzinnigen eu in Dordrecht twee vrijzinnigen. goede zitplaatsen biedt. In een woord de baan ziet er thans zeer keurig uit e oeve nieuwe directie gaat nog steeds voort alle ïdeo te wenden om het den bezoekers zoo aang mogelijk te maken. [NSCi Gemeente IERSEKE vau 916 Juni Oudertrouwd: Marinus Pieter Slimmen jm., te Cortgene eo Cornelia Nieuwer 20 j. jd. Willem Bogaard*, 28 j. jm. eu teruella Souke, 24 j. jd. Willem Jan M 25 j. jm. en Anthonia Elizabeth de 25 j. jd. Geboren Jacobus, zv. Jacobus de l un en JohaDna de Jonge. gto Overleden Jacobus Soetens, 80 j., wei Maatje Jogchem. Wilhelmina, 13 d. en Ai 14 d., dochter en zoon van Jacobus Pek Johanna Goetheer. Gemeente THOLEN van 2—9 Juni nai Geboren Jacomioa, d. v. J. M. Ba! en vau Duivendijk. Jan Pieter, z. v. J. Ki W. van de Zande. Overleden Pieter Cornelis Hage, echt van Maatje Franke. Katharina Adriana Zande, weduwe van D. F. Nuts. Anua d. v. S. Bolijn eu E. T. ten Haak. loeke )ving Rotte Stok LANDBOUW-VEETEELT. In het verslag van de gehouden stie ringen en vaü vrouwelijk fokvee te St-Mi dijk komt o.m. voor 7-eenjarige en 1 twe stier aanwezig. De qualitoit der jarige was zeer matig. Een zeer goede van eeniging St-Maartensdijk, behoort tot d (onder de jonge) op de keuringen in voorgebracht. De tweejarige Albert vai J. E. Hage te Poortvliet is de beste tw op de keuringen in Zeeland voorgebracb Melkkoeien werden 33 voorgebracht eigenaars. Tot de beste behoorde. B Jb. Groenewege te St-Maartensdijk Ber M. J. Hoek te id.; Bles van Wed. G land, id.; Nora, van G. Hoek, id. Nc M. C. Steeudijk, te StavenisslEmma, vai Lotta van P. Groenewege te St-Maarte Lukje "VI van H. J. Dorst, Stavenisse van J. Ij. Groenewege te St-Maartens Elza van M. C. Steendijk, te Staveuisse A Tholen. De heer C. Wagtho alhier, slaagde voor het pjop. examen voor werktuigkundig in genieur te Delft. Wielerwedstrijden De wegens den regen uitgestelde groote Piuk- sterwedstrijden, zullen nu bij gunstig weer n.s. Zondag 18 Juni, namiddags 2 uur op de Raaij- berg bij Bergen op Zoom plaats hebben. De hiervoor geëngageerde reuners Piet Dickentman, Fraus Hoeks en Ant. Timmermans oefenen zich nog steeds eiken avond met hun gangmakers .1. Slesker, H. Herkuleijns en P. van Nigten, om nog maar steeds in betere conditie te komen. Gezien wat deze drie sporthelden in training presteeren, zullen wij van hen zonder twijfel spannende momenteu te aanschouwen krijgen. Aan de amateurswedstrijden is nog een afval- ÜDgsrace toegevoegd j in dit nnrnmer moet tel kens na elke 3 ronden diegene de baan ver laten, die het laatst de eindstreep passeert en rijden bijgevolg de drie laatst aanhlijvendeo om de prijzen. Dit is en blijft altijd een heel aardig attractiennmmer. Ten slotte, kunnen wij nog mededeelen, dat op de wielerbaan een prachtige Lieuwe tribune is aangebracht, welke honderden bezoekers zeer PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt ke Ned. Protestantenbond Afd. Tholei "GEEN DIENST. Oerkerk voorm. 9.30. nain. 2 uur lee V avonds 6,30 Ds. de Jager van Wolfaard Geref. Gent. voorm. 10,30, nam. 3 uur en 7 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en nac ds. Verschoor. Geref. kerkvoorm. 10.30 en nam. 3 De Graaff 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en nam ds. Steenbeek, Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en leeskerk. ST-MAARTENSDIJK, Ned. Herv. kerkvoorm. 10.30 leeskerk uur ds. De Bre9 van St-Annaland, Oud. Geref. kerkvoorm. 10.30, nam. 3 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en 's avo ds. Kamsteeg. Oud Geref. gent. voorm. 10.30, nam. 3 en 6.30 nar leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 10 uur ds. J nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 8 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 10.30 ds. en nam. 3 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 uur ds van Wolfanrtsdyk en 's avouds 6.30 leeske IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 lezen uur ds. Boer. Geref. Kerk. Voorm. en namiddags d Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avom leeskerk. ■Am -Ma d-V ■Phi ort' heri ave olei Zoo Uil ile: tall THOLEN, 17 Juoi 1916. Boter f 0.70 per 'ƒ2 K-G. Eieren f 6.25. Coöperatieve Roomboterfabriek „De B te Stavenisse f 1,60 per K.G. MARKTBERICHT vau Jac. Knoop, Comtuissionnair in aarc per H.L. Muizen f 5, Kleine Muizen 5, Amsterdam, 15 Juni 1916. Veiliug v/i R. K. Boereubond, Bergen Eierenmijn van 15 Juni 1916.1 Aangevoerd 25000 eieren* Prijs per K.G. f 1.082. oec kir aki ho

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2