uittlid, niijl au lt Itlaipi ra oesterteelt, IiiIIiit, ui EU 630 Zaterdag 10 Juni 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. >p O Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. Een vreeselijke aanklacht tegen Duitschland. te ïdiu lerpi kooi e) 371 ti n ba or IERSEKSCHE 'okl< HOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken Zaterdag, kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16. idvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. iee| pubiicatiën. s-ligging opgaven van Candidaten. emeester der Gemeente Tholen maakt be de bij hem ingeleverde opgaven van voor de op heden gehouden verkiezing, ling van twee plaatsen in de Provinciale Zeeland, evenals het door hem opgemaakte lal van sluiting der candidatenlijst, ter relarie voor een ieder ter iozage liggen iriften dier stukken aangeplakt en tegen kosten verkrijgbaar zyn. en 6 Juni 1916. STEMMING irkiezing van twee leden van de Provinciale Staten. el ijl ;emeester der Gemeente Tholen, brengt kennis, dat op VRIJDAG, DEN 16 laande, van des morgens acht tot des na- uren, de stemming zal geschieden ter van twee plaatsen in de Provinciale Staten id voor het kiesdistrict Tholen, waartoe mie behoort. >ee<gjdaten, in alphabctische volgorde zijn ÏLLE, A. te Tholen. W. te Tholen. W, M. te Sb-Maarteijsdijk. H. J. te Vlissingen. ordt de aandacht gevestigd op artikel 128 etboek van Strafrecht, luidende opzettelyk zich voor een ander uitgevende rachtenö wettelyk voorschrift uitgeschreven deelneemt wordt gestraft met gevangenis- u hoogste EEN JAAR", den 6 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, 1. b. ITONGERECHT TE THOLEN. 16. Door het Kantongerecht alhier in heden veroordeeld wegens van het Reglement op de Zeeuw iche Stroomen. en J. D., beiden te Scherpenisse, ieder boete of 1 week tuchtschool. A. d. J. misse tot f 0 50 boete of 1 dag hechtenis. Straatschenderij. E. en W. A. L beiden te Sint-Phi- ieder tot f 0.50 boete of 1 week tucht- Overtreding politiever ordening. A. v. H. eu J. M. M., allen te Sta- eder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis, te Stavenisse tot f 2 boete of 1 week il. Overtreding jachtwet en G. F., beiden te Sint-Philipsland, f 3 boete of 2 dagen hechtenis. I. d. W. enisse tot f 5 boete of 3 dagen hech- 1'( Overtreding politieverordening. K. te Tholen tot f 1 boete of 1 dag Overtreding arbeidswet. v. D. te Tholen, tot f 3 boete of 2 chtenis. Overtreding woningwet. en J. E., beiden te Stavenisse, ieder oete of 2 dagen hechtenis. 4 Overtreding jkwet. te Tholen tot f 2 boete of 2 dagen |Q E. B., huisvrouw M. S. te Tholen, >efcen elk van f 2 of 1 dag hechtenis IU re boete. J. A. Z. te Tholen. C. F. C W. K. te Poortvliet. A. J.tePoort- A.. v. T., huisvrouw A. U. te Poort er tot f 2 boete of 1 dag hechtenis r hunner, met verbeurdverklartng van aggenomen maten en gewichten. nsG ng van het reglement op de Zeeuwsche Stroomen. te Steenbergen, tot f 1 boete of 1 dag Overtreding polderreglement. D. B. te Stavenisse, L. J. d. K. te Clinge en F. B. te Sint-Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Rijden zonder licht. M. T. te Oud-Vossemeer, A. C. H. te St- Pbilipsland en C. G. te Sint-Annaland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. R. te Anna-Jacobapolder tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Loopen of rijden over verboden grond. L. C., I. V., J., C. V. en H. B., $lleu te Sint-Philipsland, ieder tot fl boete of 1 dag hechtenis. Rufnoer en burengerucht. C. M. v. d. S. te Tholen tot f2 boete of 2 dagen hechtenis. T. A. P. te Sint-Maartens dijk tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Vee laten loopen op bezaaiden grond. M. K. te Zevenbergen tot f3 boete of 2 dagen hechtenis. In dronkenschap de orde verstoren. M. v. d. K., J. R., F. S. en J. D., allen te Sint-Annaland, ieder tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Openbare drojikenschap. P. P. d. H. te Sint Maartensdijk tot 2 hecb- tenisstraffen, elk van 3 dagen. M. A. 11. te Sint-Annaland tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. OORLOGSKRONIEK 1915. 12 Juni. De Oostenrijkers hebben de Russen van de Pruth op den Dnjestr gedreven en trekken ten Oosten van Horodenka over laatstgenoemde rivier. 14 Juni. De Duitscbe generaal von Mackensen hervat op een linie ten Noordoosten van en evenwijdig met de San hel offensief. 15 Juni. Vliegers doen een aanval op Karls- ruhe. 16 Juni. Offensief der Eogelschen bij Yperen. 16 Juni. Aanval van Zeppelins op de Oost kust vau Engeland. 15 en 19 Juni. Russen houden voor Lemberg stand aan de Werescykalince, in het bijzonder bij de meren van Grodek. Ten Oosten van de beneden-San zijn de Centralen over de Russische grens getrokken. De Russen zijn daar op de rivier TaDew geweken. IERSEKE. Woensdag werd door B. en W. aanbesteed le. het leveien vaji 210.000 klinkers, en 2e. het bestraten van 2525 M2. van de Lange- viele. Ingeschreven alsvolgt le. F. Duijnhouwer, Goes f 22.90 per 1000 C. L. Laban, lerseke 22. Gebr. v. Loo, Brummen 21. 2e. J. Pennings, Goes f 5310 J. Dekker en Elthof, Vlissingen „4798 J. van der Ven, Koudekerke 4450 F. Duinhouwer, Goes 4190 C. L. Laban, lerseke 3924 W. Wandel, Nieuwerkerk 3900 J. Knuist, 's-Heer-Arendskerke 3690 Geguud aan de laagste inschrijvers. Verledea week Vrijdag had de Bond vau StaatspensionDeering een mooie propaganda-avond naar aanleiding der Statenverkiezing. In een voor ieder toegankelijke bijeenkomst trad op de heer Schuitema van Rotterdam, die, hoewel de Bond zich buiteu de politiek houdt, niet anders doeu kon dan uitsluitend de linksche candidaten aanbevelen, omdat de heele rechterzijde in het land zich tegen de door de Tw. Kamer aange nomen ouderdomswet kant. Zijn boeiende rede lokte meermalen spontane toejuiching uit. Als debater voerde het woord Ds. Bramer van Heinkenszand, die de ouderdomswet Staats armenzorg noemde, welke den werkman in zijn eergevoel beleedigt, en o.a. tengevolge zal hebben dat de werkman gemakkelijker tot ver kwisting zal overgaan. De ookomst was matig. De aandacht, belang stelling en orde bleef tot het einde toe onver zwakt. Zaterdagavond 10 Juni zal de afd. van den Bond voor Staat9pens. een propaganda- meetiug houden in den boomgaard van mej. de Wed. D. Wisse. Als sprekers zullen optreden de heeren W. J. C. v. Santen, Jac. Welleman en Ds. Siemeliuk. Ter opluistering muziek van het korps Mozart. POORTVLIET. Door de leden der landbouw- vereeniging „Ons Voordeel" werd als tusschen- persoou voor de levering van kunstmeststoffen 1916 1917 aangewezen de heer H. van IJssel- dijk alhier. SCHERPENISSE. Deze week had de vrouw vau P. T. het ongeluk, met een trap om te vallen, ?e kreeg de trap op haar lijf zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.Ll School alhier komen voor J. Oele Yerseke J. Krijger Krabbeudijke en W. Salet te Vliss-ngen. STAVENISSE. In de alhier gehouden ver gader! wsd ingelanden van den Dieuweo polder (annex-Stavenisse) werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1915/16. De ontvangsten hadden bedragen 13184.725,de uitgaven f2909.755 zoodat de rekening sloot met een goed slot van f274.97. De begrooting voor 1915/17 werd in ontvaugst en uitgaaf vastgesteld op f3458.20. Het dijkgeschot werd bepaald op f25 per H.A. In zaks de plannen lok'aalspoor werd afwijzend beschikt. Als een bewijs, dat de lust voor bouw. land alhier nog uiet geweken is, kan wel dieneD, dat alhier dezer dagen in het publiek bouwland verkocht is voor ruioi f 1700 per gemet, de onkosten medegerekend. THOLEN. Zooals nit de in ons blad voor- komeude advertentie blijkt, is jhr. v. Vredeuburch zoo welwillend dezen zomer weder zijn tuinen voor belangstellenden opeo te stellen. Liefhebbers van natuurschoon kunnen dus weder genieten vau het fraaie, dat park en tuinen te zien geven. In den nacht van 2 op 3 Juni 11. mocht het de ambtenaren van de visscherij-politie, A. Schippers en L. Bal, gelukken op heeterdaad te betrappen den visscher Chr. v. N. en diens zoon, beiden wonende te Bergen op Zoom, terwijl zij bezig waren de kreeftenfuiken, liggende in de Ooster-Schelde, even buiten den Thoolscben dijk en toebeboorende aan P. Schippers alhier, te lichten. Een twaalftal kreeften werd op hen bevonden. Tegen die personen is terzake dief stal proces-verbaal opgemaakt. Thoolsche raad. In ons raadsverslag zetten wij inzake het verzoek van het waterschap „De Vrije Polders" om f 200 tegemoetkoming dat hier voorstemden de h.h. Wagemaker en Christiaanse, dit moet zijn Wagemaker en Hollestelle. In zake de duurte toeslag werd eerst bestemd of het verzoek al of niet zou ingewilligd worden tegen waren de hh. Christiaanse, Quist, van Hiele en Wagtho. Het voorstel van dhr. Moelker om 3 te verleenen werd daarna behandeld en hier stem den voor de hh. Christiaanse, Moelker, Noske en van Vredenburch. Doordat dit werd verworpen kwam het voor stel 5 0/o ter tafel dat aangenomen werd met 6 tegen 4 stemmen, Wat was de aanleiding tot den oorlog Willen we maar niet liever sp* ien over wat aanleiding geven kan tot hi" sluiten van den vrede Maar dat schijnt voorloopig weer uit te zijn. Waar nu in eens weer zoo verwoed gevochten wordt ter zee zoowel als te laud, heeft men geen tijd om aan vrede te denken. Maar nog wel om, bijna twee jaar na dato, nog eens op te diepeu, dat het feitelijk eeo leugen is ge weest, die aanleiding heeft gegeven tot den oorlog. Welke was die aanleiding? Duitschland had er wel drie. Tegenover Rusland was het de Russische mobilisatie tegenover België, dat een Fransch leger klaar zou hebben gestaan om door België naar Duitschland op te rukken tegenover Frankrijk zelf heette het, dat Fransche aviateurs den 2en Augustus 1914, dus nog vóór de oorlogsverklaring, bommen üadden geworpen op een spoorlijn bij Neurenberg. Dit werd als een feit medegedeeld door den Rijkskanselier in zijn rede in den Rijksdag op 4 Augustus 1914 en het wekte daar groote verontwaardiging, ook onder de sociaal-democraten, want er bleek duidelijk uit, dat Frankrijk den oorlog wilde. Thans is 't heelt opmerkelijk lang ge duurd de Fransche ontkenning door een Duitscher van naam onderschreven. Prof. Schwabbe te Berlijn schrijft, dat thans is gebleken, dat indertijd alle desbetreffende mededeelingen en krantenberichten valsch zijn geweest. In Het Volk teekent de heer Vliegen hierbij aan „Er zijn na al meer dan veertieu dagen voor bijgegaan dat prof. Schwabbe dit schreef en roch officiëel, noch officieus is er van den kant der Duitsche regeering tegenspraak gekomen. Nu zouden wij toch aan onze Duitsche partij- genooten, die den inval in België en Frankrijk hebben gesteund met hunne stemmen, willen vragen of zelfs dit feit hun niets zegt, en of er voor hen geen kon9ekwenties uit voortvloeien? Want de hoofdzaak is niet de ontlasting van schuld die voor de Franschen hierin zit. Hoofd zaak is de beschuldiging tegen de Duitsche regeerders, hierin gelegeD, dat zij in die ont zettende oogenblikken het volk met leugens hebben bewerkt, zoodanig, dat de sociaal- demokraten hun strijd tegen den oorlog opgaven en mede het zwaard trokken. Slechts dit ééne zouden wij na van hen ver langen, dat zij, nu de eene beschuldiging voor en de andere na, onwaar blijkt te zijn, tot de konklusie moeten komen, dat bij het kiezen van een standpunt tegenover dien Franschen vijand worde uitgegaan van het hoe langer hoe meer onwrikbaar vaststaand feit, dat de Fransche re geering en het Fransche volk dezen oorlog niet hebben gewild of gezocht". Ook onder de Zwitsersche bevolking heeft de verklaring van den burgemeester van Neurenbergf dat Fransche vliegers op 2 Aug. 1914 in het geheel geen bommen in den omtrek van Neurenberg hebben geworpen en dat bijgevolg de oorlogs verklaring van Duitschland aan Frankrijk op een verdichtsel heeft berustgrooteu indruk gemaakt. De „Dépêche de Lausanne" schrijft naar aanleiding hiervan „Liegen is altijd gemeen en weerzinwekkend, maar als dit tot gevolg heeft, dat er een aller- vreeselijkste oorlog door ontketend wordt en er stroomeu bloed vergoten worden, is het eeu af schuwelijke misdaad, die tot den hemel om wraak roept. De straf daarvoor verdient tot in het vierde geslacht neer te komen op de hoofden dergenen, die er aan schuldig of medeplichtig zijn". Deze week kan wel een week van bijzonder heden genoemd worden betreffende den oorlog. De eene tijding verrast nog meer dan de andere. Na de berichten van de Duitsch-Engelsche zeeslag Jutland waarvan we de vorige week nog een en ander konden vermelden, of er kwamen berichten omtrent een groot Russisch offensief tegen de Oostenrijkers. Daarua kwam te tijding van het torpedeereu van het Engelsche schip de Hatnpshire aan welks boord zich de Engelsche Minister van oorlog, Lord Kitchner bevond.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1