Advertentie. van Zaterdag 27 Mei 1916. Tweede Blad. THOOLSCHE BANK. Burgerlijken Stand. GEMENGD NIEUWS. af li stel van| s P 3et !erseksche en Thoolsche Courant tedi Ook in den Zomer. k in den zomer moet men chilisalpeter in uin gebruiken. Daar wordt altijd nog maar einig kunstmest gebruikt. Daar wordt altijd te veel gewerkt met faecaliën e.d. Eu wat ïr zuiverder, goedkooper, krachtiger en w ——lelijker zijn dan kunstmest. Zuiverder nu, behoeft geen bewijs. Bijna alle kunstmest- zijn zuivere, scheikundige zouten, die wat ziudelijker zijn dan faecaliën bagger dingen die eigenlijk in een groententuio thuis hooren. Als de menschen die de ten moeten ete.D, eens zagen, hoe er door ige tuiniers gewerkt werd met beer, straat- enz., dan zouden ze geen groenten meer Goedkooperwanneer men even de moeite lemen uit te rekenen, wat stalmest, faecaliën, trneBt enz. kost aan koop, bewaren, ver- n en uitstrooien en deze uitkomst verge- inet den prijs vau de rijkste en duurste sting met kuustmest, dan zal men gauw dat er geen goedkoopere bemesting is dan met scheikundige meststoffen, zooals chili- ter, kalizouten, superphosphaat enz. Ook ïtiger, hierbij heb ik vooral het oog op de itige, bijna onmiddellijke werking van het alpeter, vergeleken met al de genoemde soorten. Daarenboven gemakkelijkerook ;n is licht in te zieu, vooral iu een tuin. Met hand bezaait of begiet men (met een op- Dg) in korten tijd- vele bedden, zonder al moeite, met tonnen, karren, kruiwagens en dies meer zij. Chilisalpeter kan eigenlijk in tuin Diet gemist worden. Wanneer men ut dat de rijkste bemesting inet chilisalpeter ;steDS J/2 on8 is per M2 hetzij droog uit- rooid (soms in twee partijtjes, dus telkens ons) hetzij iu een gieter opgelost, dan ziet wel, dat men met een zak chilisalpeter nog en grooten tuin voorzien kan. Vooral blad- uten, zooals alle soorten van sla, kool e.d. )en chilisalpeter noodig. Wie vroeg aan de Tkt wil zijn met kropsla, raapstelen, spinazie ekefc gebruike in het voorjaar chilisalpeter in 3 etó tuin. Maar ook io den zomer, als het droog en men gieten moet, doe men een weinig nac kerk 8nbi i.3 chilisalpeter in het water. Alle bladgroenten, ook de oude aspergebedden hebben in den zomer, vooral als er reeds een oogst gewonnen is, de noodige stuwkracht noodig in den vorm van chilisalpeter. OORLOGSKRONIEK 1915. 28 Mei. De Russen drijven bij Sienawa de Duitschers en Oostenrijkers weer over de San. Nochtans dringen deze ten Noorden van Prze- mysl verder naar het Zuidoosten door. £9 Mei. De Duitschers ontruimen Ablain, ten Noorden van Atrecht. De Italiaansche troepen bereiken Ala aan de Etsch. Begin der gevechten aan de Isonzo. 30 Mei. De Italianen bezetten Cortina d'Am- 31 Mei. De Duitsche regeering beantwoordt de nota van de Amerikaansche regeering over het iu den grond boren van de Lusitania. I Juni. De Duitsch-Oostenrijksche troepeu bezetten Stryj. 3 Juni. De Italianen bezetten Condina. De Duitschers en Oostenrijkers heroveren Przemysl. Gem. THOLEN van 1219 Mei. Geboren: Thonia dv. J. Baak en B. Krom- scbee. Gehuwd: J. Schipper jm. en J. Baaij jd. OverledenElizabeth Willemina Schot dv. A. J. Schot en van E. J. Schot. De Tubantia-kwestie. De zaak wordt boe langer hoe doller. Er zou dus moeten worden aangenomen, dat een deu 6den Maart door een Duitsche duikboot op een Eugelsch schip afgeschoten torpedo dat schip zou hebben gemist, toen tien dagen lang zou hebben rondgetold, liefst aldoor met een bellen- baan achter zich aan, om eindelijk en ten laatste den 16en Maart de „Tubantia" zich ten offer te kiezen. Geen wonder, dat onze regeering zich daar niet bij neerlegt en op een dieper gaand onder zoek aandringt. De N.Rt.Ct. merkt te dezer zake op „Eene torpedo is zoo geconstrueerd, dat zij, als zij haar doel mist, na korten tijd zinkt. Torpedo's, die op eigen initiatief tien dagen lang, met een belienbaan achter zich aan, de zee berijden, zijn in de techniek onbekend. Er moet dus, bij de bepaling van het oogenblik, waarop de fatale torpedo is afgeschoten, een vergissing hebben plaats gehad, eene van die vergissingen wellicht om de jongste Duitsche nota aan Amerika te citeeren //zooals er bij geene wijze van oorlogvoeren geheel te vermijden zijn*, Alleen wie aan dolle torpedo's of wonderen gelooft, kan, dunkt ons, hierover twijfelen. Op eene duikboot is zooveel mogelijkmisschien heeft men er vergeten, de almanakpapiertjes af le trekken, en is daardoor het verschil in data ontstaan. Mogelijk had ook de duikboot tevoren in Turksche, wateren gekruist, eu heeft haar kapitein daardoor nog met een anderen kalender gerekend, dan dien wij in het Westen plegen te gebruiken. Hoe dit alles zij, het lijkt ons reeds eene heele schrede tot de oplossing van het Tubantia- mysterie, dat de Duitsche autoriteiten althans als dader van het vergaan van het schip eene Duitsche torpedo bekennen. Als meu over den kop is, komt men ook over den staart, zeggen we in Holland. Nu de Duitsche afkomst van het projectiel is erkend, zal het ook uog wel komen tot erkenning van Duitsche schuld, waarna verontschuldiging en schadever goeding zullen volgen. Een deskundige oppert in de N.Rt.Ct. de volgende onderstelling „Duitschland heeft door de groote uitbreiding van zijn onderzeevloot groote behoefte aan torpedo's. Wat is natuurlijker, dan te trachten geen enkele torpedo verloren te doen gaan, d.w.z. te trachten om een torpedo, die gemist heeft, weer opnieuw te lanceeren Hiervoor is slechts noodig dat de ziukiurichting niet te werk wordt gesteld, waar door verkregen wordt dat de torpedo na het afloopen van zijn baan blijft drijven, in plaats van te zinken. De torpedo kan dus weer worden opgepikt en opnieuw gebruikt. Daar de duikboot natuurlijk heeft geconstateerd dat het doel ge mist werd den 6den Maart, is deze hetzij onder, hetzij boven water in de nabijheid gebleven en heeft zij van een gunstige gelegenheid gebruik gemaakt om de torpedo op te zoeken en weer aan boord te nemen. Daar slechts de voorkant van een vischtorpedo gevaarlijk is, is dit zeer goed uitvoerbaar en we mogen gerust aannemen, dat de groote Duitsche onderzeebooten hiervoor zijn ingericht. Het is zeer waarschijnlijk, dat de torpedo ten tweede male is gelanceerd door een Duitsche boot. Ook het oppikken van de torpedo moet in het scheepsjournaal vermeld staan, en hierin zou misschien de reden kunnen liggen, dat men dit niet aan den Nederlandschen zee-officier, die het onderzoek te Berlijn heeft bijgewoond, wilde vertoonen, daar alsdan natuurlijk de volle waar heid aan het licht zou komen. Is de Duitsche regeering niet bereid, dit nader te onderzoeken en hiervan aan onze regeering mededeeling te doen, dan blijft de dader van de Tubantia-misdaad op het kerkhof, maar is het niettemin vrij duidelijk waar het kerkhof te zoeken is. Wij voor ons achten het boven staande de eenige mogelijke oplossing. Arme millionnairs in Engeland Wie daar thans uit zijn bezit een inkomen heeft van f 1.200.000 's jaars, moet meer dan de helft, dus meer dau f 600.000, aau belasting betalen. Directeur: J. K. VAN DER STEL te Tholen De Bank verleent crediet aan industriëelen en particulieren tegen borgstellingonderpand van 'fondsen, enz. belast zich met het aan- en verkoopen van Effecten, coupons, vreemd bankpapier en munt speciënkei incasseerendisconteeren en ver schaffen van wisselshet openen van rekening courant en verder met alles wal lol bankzaken behoort. 12571 Neemt gelden a déposito, waarvoor de ver goeding tot nader is bepaald I dag na opzegging 3 3 maanden 3 6 31/ O/ n ti ii .'2 /o" I jaar 4

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 3