DE OORLOG. GEMENGD NIEUWS. Ji VISSCHERIJ. Kerknieuws. Burgerlijken Stand. Berg, J. Bout, M. C. Deurloo, P. Deurloo, M. Hoogerheide, D. J. v. Maren. De nieuwe regeling der periodieke verloven. Deze regeling is thans bekend gemaakt. Militie- en landstoraiplichtigen, die nog geen 8V2 maand gediend hebbeD, zijn van deze ver loven uitgezonderd. Van de overige militairen kunnen de gezins hoofden en ook hoofden van zaken of bedrijvon tweemaal per maand 2 dagen (of desgeweuscht éénmaal per maand 4 dagen) verlof bekomen, terwijl aan de andereu éénmaal per maand 3 dagen verlof kan worden verstrekt. Zij, die le ver van de garnizoensplaats af wonen om na afloop van deu dienst den dag vóór 't verlof ingaat voor 10 uur 's avonds hun woonplaats te bereiken, vertrekken op den mor gen van den eersten verlofdag, maar ontvangen dan een verlofdag meer. De militairen worden in ploegen verdeeld, welker verlof zoodanig geregeld wordt, dat voor iedere ploeg op hare beurt een Zondag in 't verlof valt. Zij, die op Zondagmiddag of -avond met verlof zouden moeten vertrekken of des Zaterdagsavonds van verlof zouden moeten terug- keeren, mogen, waDueer de dienst dat toelaat, des Zondagsmorgens of des Zaterdagsavonds te voren vertrekken, resp. des Zondagavonds terug- keeren. Het dragen van burgerkleeding wordt voor taan tijdens bet verlof (behalve op de heen en terugreis) toegestaan. Enkele dagen slechts zijn de grenzeu voor veeuitvoer open geweest, maar 't gevolg wa?, dat dui/.enden stuks vee den weg uaar 't Oosten gii" Onze buren zijn weer voor geruiuien tijd an vk-esch voorzien. 7 't zoo zijn? 't Wordt van zekere zijde beweerd. Laat ons eens even zien, zegt het Hbl. Uitgevoerd werden ongeveer 11.1)00 stuks vee. Laat ons nu eens aannemen, dat het alle melk koeien waren, zoo vet als maar even denkbaar is, laat ons zelfs veronderstellen dat ze het ge wicht hadden van een prima slachtkoe, ongeveer 350 R.G., dau komen we totaal op 3,850,000 KG. De koeien waren bestemd voor Duitschland met 67 millioen en Oostenrijk-Hongarije met 61 millioen inwoners. Te zamen 118 millioen. Maakt per hoofd der bevolking dus nog niet het derde gedeelte van een ons! Maar zuigelingen eten geen vleesch, het zal dus wel ongeveer een derde ons zijn. Of voor Duitsch land alleen ruim één half ons. Toch zal men misschien dezer dagen in ver schillende Engelscbe bladen op gezag van Hol landers zelf lezen, dat Holland deu vijand „voor geruiuien tijd* van vee heeft voorzien 't Gaat de schatkist dit jaar bijzonder "aar den vleeze. Ook over April een buiten gewoon hooge opbrengst, d.1. f 15.941.257, .egenover f 12.482.011 in April van verleden jaar, dus thans bijna 3y2 millioen meer. Die meerdere opbrengst is vooral te dau keu aau de inkomstenbelasting, de accijnzen (met name de suiker) en de registratierechten. Eenje Hansen was een mooi meisje, dat diende bij een boer in de buurt vau Delfzijl. In denzelfden dienst was de 18-jarige knecht Klaas V. Zijn genegenheid voor het meisje was groot en zij ging ook wel met hem uit, doch schonk haar liefde niet louter aan hem alleen. Deu 5 April was ze in gezelschap van een ander, zekeren Hendrik Bierman. Klaas bespiedde het paar en toeu ze zich in een hoekje afzon derden, werd de minuenijd zoo heftig in hem, dat hij op het tweetal afging om Bierman af te ranselen. Met een stok sloeg hij Bierman eeu fietslautaaru uit de handen en met een mes trachtte hij hem te steken, doch Bierman oDt- week den slag. Het mes trof nu het meisje in den nek. Zij zeeg neer. Bierman vluchtte, achter volgd door Klaas, die hem twee messteken toe bracht. Het meisje is kort daarop overleden, het mes had het ruggemerg doorgesneden. Voor de Groninger rechtbank is tegen Klaas V. 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Rusland ondervindt zegenrijke gevolgeu van het met het uitbreken vau den oorlog uit gevaardigde verbod van verkoop van geestrijke dranken en wijnen. Volgens een regeeringsrapport heeft het verbod in de eerste, plaats geleid tot een zeer merkbare vermindering van straatroof, misdadigheid, zelf moorden eu ongevallen met doodelijken afloop. In sommige streken is het aantal rechtzaken met 62 proc. verminderd. In het arrondissement Kasan hebben 10 maanden van onthouding ge leid tot een vermindering van 33 procent, in de provincie in acht maanden tot 36.8 proc., in Moskou in vier maanden tot 20.2 proc. In laatstgenoemde stad is het aantal zelfmoorden met 20.2 proc. verminderd. Kunstzeep. De Duitscher leeft tegenwoordig goeddeels op de kunst. Als hij nog kunst-ademhalen uitvindt, is hij klaar. Maar voorloopig is het behelpen. Hij bedient zich nu ook al van kuusfzeep. Dat is een uit pijpaarde vervaardigd preparaat. Een professor is de uitvinder en een apotheker te Frankfort de vervaardiger. In vorm en uiter lijk lijkt het op de gewone zeep eu ook hierin dat het bij het was^chen een soort schuim geeft. Pijpaarde en talk bindt mcu door plantenslijin. Saponine wordt er aau toegevoegd tot het op wekken van schuim eu dit mengsel wordt dan in den vereLchten vorm geperst. Als men zich met dit fabrikaat, waarvan alle onderdeelen in Duilsiblaud iu onuitputtelijke hoeveelheid te krijgen zijn, de handen wascht, krijgt men een schuimachtige laag op de handen die men na het wasschen met water afspoelt. De handen zijn dan even schoon als ua het gebruik vau echte zeep. Het stuk brokkelt oiet af als men het niet te nat laat worden. Deze stof is uiterst voordeelig, daar een stuk van honderd graoa na een gebruik vau veertien dagen te nauweruood kleiner geworden was. Dit stuk kwam in prijs niet hooger dan twintig pfenning. Het is mogelijk, aan deze kunstzeep ook parfum of geuees- en outsmet- tingsmiddeleu toe to voegen als aan gewoue zeep. Wat de Duitscher eet en wat hij er voor betaalt. Met echt geld moet hij allerlei vervalschte waar duur betaleu. Hij heett te kiezen duur en slecht, of heelemaal niets. Er wordt b.v. een surrogaat aangeboden, dat boter vervangeu moet. Het ziet er iuderdaad uit als mooie, gele boter. In een laboratorium te Dresden onderzocht, blijkt het te bevatten 63.9 procent water, 13.6 procent aardappelmeel, 2.5 proceut zout en 17.1 procent boter. Het goedje moet 84 cents het pond kosten. Voor keukenmeel, dat behalve aardappelmeel en een weinig tarwemeel nog twiutig proceut kristalsuiker bevat, wordt niet minder dau 54 ets. het pond gevraagd. Zoogenaamde zeep in het vat, die in het bijzonder door Hamburgsche en Kielsche firma's voor het prijsje van veertig mark deu centenaar aangeboden werd, bleek een vet- zuurgehalte van 4 tot 6 procent te bevatten. Deze waar heeft zelfs bij de zeepprijzen Van dit oogenblik niet meer waarde dau acht Mark per centenaar. Een surrogaat van geslagen room (25 gram in puedervorm, dat met suiker en water een liter room opleveren moei) bevatte poedersuiker met gedroogd wit van kippeneieren met vanilline geparfumeerd. Een pond kost achttien mark. Een levensmiddelenfabriek biedt eeu poeder van melk zouder room aan, dat r.ooit zuur wordt. Het poeder bevatte werkelijk melk zonder room, maar bovendien ongeveer vijftien proceut suiker. Prijs acht mark per kilogram, bij kleine hoeveel heden uog duurder. Het eiersurrogaat Hühuchen was iets bijzouder fijns. Het besloud uit geel geverfd maismeel de inhoud van het pakkket, dat voor 12 ets. verkocht werd, bad een werkelijke waarde van een cent. Een oorlogsolie die zich bescheiden slaolie surrogaat noemt, bevat. 98.5 procent water en IV2 P^oceot vaste stuffen. De Turksche Uilenspiegel. Ook de Turksche literatuur kent een Tijl Uilenspiegelhij luistert iu Turkije naar den naam van Nasreddin Hodscha. Humor blijkt aan de Turken niet vreemd le zijn, want in kluchtigheid behoeft Nasreddin voor onzen Tijl niet onder te doen. Eenige voorbeeldeu Nasreddin komt eens in een stad, waar hij een vriend moest bezoeken. Hij zegt tegen de menschen //Als jullie een geheim wilt weten, kom dan vanavond iu de moskee, dan zal ik het jullie vertellen." 's Avonds is de moskee stampvolNasreddin bestijgt den kansel en spreekt tot de menigte „Aha, jullie bent gekomen om het geheim te vernemen. Of weten jullie het al?" „Hoe zouden we het weten //Dan zal ik het jullie liever morgeu vertellen, als er meer menschen zijn gekomen I" Met deze woorden verliet hij den kansel. Den volgenden avond hetzelfde spel: dezelfde vraag en hetzelfde antwoord. Maar toeu Nasreddin den derden dag weer voor de verzamelde menigte verscheeu, haddeu de menschen ouderling afgesproken om Nasred- diu een ander antwoord te geven en toen hij hen vroeg, of ze het geheim kenden, zeideu ze „Enkelen vau ons weten het, maar de an deren weten het niet." z/Dat treft schitterend*, antwoordde de schelm. //Want nu kunnen degenen, die het weten, het vertellen aau degenen, die het niet weten.* En meteen was hij van den kansel af eu verdwenen door een achterdeur. Zijn galgenhumor komt uit in het volgende verhaal Op een dag staat hij op een ladder eu repareert wat aan zijn huis. Maar op een ge geven oogenblik verliest bij ziju evenwicht en rolt van de trap, zonder zich echter te bezeeren. Een groentenhaudelaar die juist voorbij komt, helpt hem overeind, klopt zijn jas wat af eu zegt: z/Je hebt geluk gehad; Allah is je genadig geweest I" //Wat zeg je, genadig antwoordt Nasreddin. //Van alle 27 sporteu heett hij er me geen enkele geschonken I" Onuitputtelijk zijn zijn grappen en slimme gezegden. Toen de gevreesde Timur Tamerlan met zijn leger Mongolen de stad Akschehr na derde, besloten de beangste burgers om hem den slimmen Nasreddin ter begroeting tegemoet te zenden. Nasreddin was bereid om te gaan eD hij zeide tot zijn vrouw, dat, hij het niet meer dan behoorlijk vond, om Timur een geschenk aan te bieden. „Wat zou het beste zijn vijgen of kweepereD?* vroeg hij. //Natuurlijk kweeperen, want die zijn grooter en mooier* zei ze. Maar de schelm vond: //Het kan geen kwaad om den raad van een vrouw in te winnen, maar 1 de slimheid gebiedt om altijd het omgekeerde te doen, van wat ze aanraadt. Daarom zal ik vijgeu nemen en geen kweeperen.* Dus begaf hij zich met een mandjevo! vijgen naar het kamp van den gefreesde. Toen hij Timur zijn geschenk aaubood, was de vorst over de nietigheid er van zoo verbolgen, dat hij zijn dienaren het bevel gaf om Nasreddin de vijgen een voor een naar zijn hoofd te gooien. En zoo geschiedde het. Maar bij eiken worp, hoorde meu Nasreddin luid uitroepen „Allah zij dank. Allah zij dank Ten slotte moest Timur daarvau toch het zijne hebben en hij vroeg hem, wat die dank betuiging wel betrekende. Waarop Nasreddin heL volgende bescheid gat „Heer, ik dank Allah, dat ik den raad van mijn vrouw niet heb opg volgd want als ik zooals zij zei in plaats van vijgen kweeperen had genome-1, dau zou er nu van mijn hoofd uiet veel meer over ziju." Een andere Turksche Uilenspiegel-geschiedenis heet „De spiegel" en luidt als volgt De natuur bad den Mongolenleider Timur een uiterlijk geschonkeu, dat overeenkwam met zijn slecht karakter. Niet alleen, dat hij mank was, maar ook zijn gezicht was misvormd eu verried zijn slechte inborst. Zooals vele ontwikkelde mannen, hield hij ervan om bij het toiletmaken met zijn omgeving te praten eu toeu bij zich eens op een morgeu liet scheren, bevonden zich velen uit zijn ge volg, waaronder ook Nasreddin, in zijn tent. Toen Timur geschoren wa«, gaf de barbier hem als gewoonlijk den spiegel, opdat hij er zich van zou overttfïgen, dat het werk goed ver richt was. Nu zag Timur weer eens goed hoe leelijk hij was. Daarover brak hij in tranen uit eu Nas reddin weende met beui. Dat ging zoo eeu tijdje door tot Timur werd afgeleid door nieuwe be richten, die zijn soldaten hem brachten. Timur droogde zijn tranen, maar Nasreddin weende en snikte door, dat het verschrikkelijk was om aan te hooren. Toen Timur dezen onafgebroken tranenstroom bij den anders zoo vroolijken mau gewaar werd, zei hij tot bem z/Hodscha wat baat mij macht en rijkdom bij zoo'n gezicht. Ik h^b in den spiegel gekeken en ontdekt, dat ik werkelijk zeer leelijk ben. Daar om beb ik gehuild. Maar waarom huil jij zon der ophouden." //Heer", antwoordde Hodscha, „wanneer u al zoo geschokt wordt, wanneer u u w gezicht slechts éénmaal in den spiegel ziet, hoeveel te meer reden heb ik dan uiet om te huilen, die uw gezicht nacht en dag moet aanschouwen. Nu weet u, waarom ik zoo huilde." Dit antwoord maakte op Timur zoo'u indruk, dat hij opnieuw tranen vergoot maar nu van het lachen. Alg, Hbl. Op enkele gedeelten van het Westfront is zooals we de vorige week reeds schreven de strijd met vernieuwde woede ontbrand. De aanval op Verdun is door de Duitschers hervat. Na een, volgens hun zeggen, han dige voorbereiding, gelukte het hun de linies aan de Zuidelijke en Zuidwestelijke helling van den Mort Homme (Doode man) naar voren te brengen, waarbij 31 officieren en 1300 man gevangen werden genomen en 16 machinegeweren en 8 kanonnen in Duitsche handen vielen. In het Fransche avondrapport van Maandag werd gemeld, dat de Franschen er in slaagden het fort van Douaumont, dat zij bij den inzet van het Duitsche offensief tegen Verdun verloren, binnen te dringen en gedeeltelijk te bezetten. Volgens latere berichten handhaafden de Franschen zich in de veroverde stel lingen en speciaal in het fort Douamont. Omtrent de hevigheid der gevechten bij Verdun meldt een [lavas-rapport Zondag is een verschrikkelijk gevecht vóór Verdun geleverd. Na het voortdurend mislukken der plaatselijke gevechten bij heuvel 304 en den Mort-Homme, lieten de Duitschers over het geheele front op den linkeroever vijf divisies aanvallen, die zich uitputten in vruchtelooze en bloedige po gingen. Maar de verwachting van den vijand werd bedrogen, want niet slechts werd onze linie op geen enkel punt aan getast, maar onze tegenaanvallen stelden ons zelfs in staat belangrijke tactische posities in te nemen. Aan den linker Maasoever probeerden de Duitschers in den loop van den nacht een heftig offensief ten oosten van den Mort Homme. Na een gevecht drongen zij ten koste van aanzienlijke offers voet voor voet het dorp Cumiéres binnen, alsmede de onmiddellijk ten westen van dat dorp gelegen loopgraaf. Ook hadden de Duitschers Zondag of Maandag een succes te boeken tegenover de Engelschen. Ze namen ten Z. W. van Givenchy en Cohelle een gedeelte der En gelscbe stellingen over eene breedte van 2 K.M. en namen daarbij 8 officieren 220 man gevangen, terwijl tevens 4 machine geweren en 3 mijnwerpers werden buit gemaakt. Ook op het Zuidelijke gevechtsterrein is het zeer levendig geweest. De Oosten- rij ksch-Italiaansehe oorlog heeft dezer dagen 23 Mei, reeds een jaar geduurd en het tweede oorlogsjaar zet niet slecht in voor de Oostenrijk-Hongaarsche legers. In Zuid-Tirol zijn de Oostenrijkers riaar zorgvuldige voorbereiding een offensief begonnen, dat voorloopig met succes is bekroond. Zooals men weet werd de oorlog tot' heden geheel op Oostenrijksch-Hon grondgebied gevoerd. Nu hebben de Oostenrijkers den den Monte Maggio bezet die juis grens is gelegen. De vooruitgang Oostenrijkss is nog al belangrijk" den vijand meer dan 7 K.M. a drongen, wat in zulk een bergachtig nog al iets zegt. Ook op andere wonnen ze terrein. Bij het offensief niet minder dan 24 duizend man g genomen, terwijl 88 kanonnen S machinegeweren werden veroverdfv Alles en alles bij elkaar genon >t niet onbelangrijk Oost.enrijksch sn 6' ti Tholen. Een paar weken geleden h alhier een proef geDoueen met het inzoutei welke voor 55 cent per Kilogram bij de bol werd opgekocht, ter verzending uaar he land. Naar vernomen wordt ie die proe mislukt daar bij aankomst aan het stal doorzending naar het buitenland bleek, L; gewicht van de visch meer dau 20 genomeD, en er van de bot niet veel i e overgebleven dan graten. Intnsscben ia door de visacbers, op van de lenrdera, de prija van de bot gulden per 20 Kilogram verlaagd en a bracht van f9,op f7,per 20 K OESTERS. Uit vertrouwbare bron wordt mei dat op eeu verzoek van pachters vau oei perceeleu om pachtvenniudering over 1915/16 gunstig zal worden beschikt. A| kers die niet tot het Centr. Bureau vai verkoop zijn toegetreden zou 50 °/0 worden kwijtgescholden. De leden dier ging moeten aan den Miuister opgaaf l| bet totaal bedrag hunner ontvangstee jaar, waarna een zeker percentage van drag zal worden bepaald, dat in de pl de pachtsommen aan het rijk moet vergoed. UITSLAG verkoopingen en aanbestedi St-Maartensdijk. Ten overstaan van MeuleDberg werd Donderdagavond ten van Mej. de Wed. Job. Franke in eem publiek verkocht 't buis eu erf albi 45 cA. voor f 700, PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv.Kerk. Zie afzonderlijk gedruktke Ned. Protestantenbond Afd. Thole GEEN DIENST. Ger. kerk voorin. 9.30 en nam. 2 aar der Kooi, 's avonds 6 aur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 nar en 7 aar Ds. Janse. Hemelvaartsdag. Voorm. 10,30 ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 10.30 leeskerl uur ds. Verschoor. Geref. kerkvoorm. 10.30 en nam. 3 De Graaff, 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 10.30 en naa ds. Steenbeeb. Coll. Ziekenfonds. Hemelvaartsdag voorm. 10.30 Ds. Steenb! Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 en leeskerk. Hemelvaartsdag voorm. 10.30 leeskerk. gi ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 10.30 ds. Verst Poortvliet, nam. 3 uur leeskerk. Oud. Geref. kerk, voorm. 10.30, nam. 3|bi leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en'savi ds. Kamsteeg. Oud Geref. gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 6.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 10 uur en nai ds. J. de Bres. In beide -diensten collecte voor het Zieket' Gei-ef. kerk, voorm. 10.30, nam. 3 leeskerk. Ned. Her.v. ds. Van Asch. Geref. kerk 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Kerkvoorm. 10.30 en n&d voorm. 10.30 nam. 3 uur en| IERSEKE. kerk, voorm. 9.30 en nanj Ned. Herv. ds. L. Boer. Geref. Kerk. Voorm. en nam. ds. 's avonds leeskerk. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en avoni ds. Kersten. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk voorm. ds. De Boer. Geref. Kerk voorm. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm. en nam. ds. Brom Ger. Gem. voorin, ds. Kersten Gemeente IERSEKE, van 19--25 Gehuwd Johannes Henricus van Loo gescheiden echtgeuoot van Anna Cornelia te Tilburg en Maria Everse 20 j. jd. Ondertrouwd: Philippus Johannes Botn en Neeltje Joosse 19 j jd.. Geboren Willem Jan, zv. Adriaan vaü en Pieternella Laurina Verbeke Eliza L zv. Pieter Danker en Willemina Kosten Overleden Karei van Ysseldijk 69 j v. Josientje Tanis.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2