veeiilai, pviji au da Itltyti aai oesterteelt, lanitai, enz. No. 1615 Zaterdag 26 Februari 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prij» per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco per post fl,17b. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingtzondsn stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau ta T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteko. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tklbf. Intbkc. 16. Adrertentiënvan 1 tot 4 regelt 40 c*utaiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatiën. LANDSTORM. Opkomst in werkelijken dienst der jaarklasse 1912. (Tweede, tevens laatste gedeelte.) De Burgemeester van Tholen, brengt ter openbare kennis, dat de iu de registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse 1912, die nog niet in werkelgken dienst zgn opgeroepen of die met het tweede of laatste gedeelte van die jaarklasse moeten opkomen, bg dezen worden opgeroepen om op Donderdag den 9 Maart a.s,, des namiddags te 121/4 uur aanwezig te zgn te Middelburg in het Gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven, ten einde bg het leger in werkelgken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van den landstorm der aan geduide jaarklasse, behoorende tot landstormafdee- lingen, voor zoover deze vrijwilligers zonder de aan gegane verbintenis landstormplichtig zouden z|jn, zgn in deze oproeping begrepende door hen aangegane vrijwillige verbintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst z|jn verbroken. Tholen, 18 Februari 1916. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 4 Maart a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 21 Februari 1916. 21912 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Burgemeester en Wethoudeas van Tholen, brengen ter openbare kennis dat door O. J. Contant wonende te Tholen, een aanvraag is gedaan om van de gemeente in eigendom of erfpacht te verkrijgen een strookje grond, groot ongeveer viei M-. deel uitmakende van de School straat gelegen vóór zijn schuur, dat het terrein door belanghebbenden is afgepaald. Bezwaren tegen inwilliging van het verzoek kun nen worden ingediend ter Secretarie vóór 12 Maart 1916. Tholen, den 24 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. WAGTHO. De Secretarie, H. J. LABAN. LANDBOUW-VEETEELT. Speculatie met aardappelen. Er is met alles te speculeeren en er wordt ook met alles gespeculeerd. Vooral in een abnor- malen tijd zooals we thans beleven, die vol is van goede en kwade kansen. De overheid echter heeft te waken niet voor de belangen van de speculanten, die slechts op eigen beurs zijn be dacht, maar voor het welzijn van het algemeen. Hoe komt het nu met de aardappelen Een gepreciseerde beslissing is er nog niet genomen, maar voorloopig is reeds medegedeeld, dat de regeering het voornemen heeft vergunning te verleenen tot uitvoer van een vrij aanzienlijke partij aardappelen naar België en Noord-Frankrijk. De heer Broekema, secretaris der Friesche Maatschappij van Landb., zegt in het Fr. Wbl., dat hij nog niet meer kan meedeelen, dan dat er blijkens de inventarisatie in ons land 4 mil- lioen H.L. verkoopbare consumptie aardappelen aanwezig zijn, waaruit zich laat berekenen (aan nemende dat een groot deel van de bevolking van voorraad voorzien is) dat een zeker percen tage kan worden uitgevoerd. Het komt er maar op aan of de boer of de speculant de daarmee te behalen winst in den zak zal steken, en tot miju spijt, zegt de heer Broekema, bereiken mij verschillende berichten, dat verscbeideue boeren, door hnnne aardappels te verkoopen, deze vraag in hun eigen nadeel wenscheu te beantwoorden. Of intn8scben de speculant deze winst gemak kelijk zal behalen, is de vraag, want mijn advies om niet te speculeeren was 0. a. hierop geba seerd, dat het mij bekend is, dat door den di recteur van het bureau der aardappelvereeniging wordt overwogen, zoo er uitvoer inocht komen, hiervoor alleen in aanmerking te brengen par tijen die vanaf 1 Februari tot het oogenblik van openstelling der grens niet verhandeld zijn en zich dus nog bevinden in handen van hen, die tijdens de iuventarisatie eigenaar waren. Mocht deze overweging werkelijkheid worden, dan zon hierdoor recht gedaan zijn tegenover den eerlijken handel die zich van ongeoorloofde speculatie in levensmiddelen heeft onthouden, maar met leede oogen oogen moest aanzien dat het gras hem voor de voeten werd weggemaaid. Iu alle geval zou m. i. wel reden bestaan om degenen, die op oubescbeiden schaal aardap pelen op speculatie opkoopen, van de lijst der erkende exporteurs te schrappen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Vaa der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de afge- loopen week eindigende 18 FeLr. in Nederland uitgesproken 12 faillissementen, tegen 21 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 150 tegenover 186 iu denzelfden tijd van het vorige jaar. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden den 89-jarigen mosselschipper J. Z. uit ïerseke wegens poging tot verboden uitvoer tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. ONDERWIJS. Geslaagd te Botterdam voor de akte nuttige handwerken de damesD. Bijl van Tholen en Chr. de Wilde, C. Schippers te Oud-Vossemeer, allen leerlingen der R.N.L. te Tholen. NIEUWE SPOORLIJN WEST-NOORD BRABANT. Onder voorzitterschap van dr. Jenny Weyer- man werd te Roosendaal een vergadering ge houden van belangstellenden voor den aanleg van een spoorweg van Bergen-op-Zoom over Halsteren, Steenbergen, Dinteloord, Stampersgat, Klundert, Moerdijk naar Lage Zwaluwe, ter lengte van 55 K.M. Alle burgemeesters van de betrokken gemeenten waren tegenwoordig, zoo mede voorzitters van polders en waterschappen, de directeur der coöperatieve suikerfabriek te Stampersgat en verschillende grootgrondbezitters. De kosten van de lijn zullen bedragen 3 millioen. De Staten van Noord-Brabaut zullen vermoede lijk een vijfde eD het Rijk twee vijfden bijdragen, zoodat door belanghebbenden nog 1 millioen 2 ton moet worden opgebracht, waarvan de S.S. vermoedelijk 4 ton voor haar rekening zal nemen. In beginsel werd besloten de lijn aan te leggen en daarvoor een maatschappij op te richten, welker aandeelen door de verschillende gemeenten, polders en industrieën zullen genomen worden. Een commissie werd benoemd, bestaande uit den burgemeester met den directenr der coöperatieve suikerfabriek, den directenr der melkfabriek, en de rentmeesters van het kroon- en staatsdomein, die de zaak met dr. Weyerman en den ingenieur van de 8.8. Ankersmit, nader zullen bewerken. DE TWEEDE KAMER is Dinsdag met de eedswet klaar gekomen. De discussies hebben een onverwacht en niet onbe langrijk gevolg gehad. Bij wijze van amendement stelde de heer Lohman nl. voor, de bepaling dat de wet slechts tot 1 Januari 1919 zoo moeten dienen, te schrappen en dus aan de wet een definitief karakter to geven. Dit werd met graagte (53 tegen 15 stemmen) aangenomen. Het kabinet en ook volgende zullen zich daarover ook verheugen, want de eedskwestie is al lang een teer plantje gebleken, dat weinig noodig heeft om te brekeD. Dinsdag kwamcQ de artikelen en amende menten in stemming. Art. 1 dat het als algemeen beginsel afleggen van een eed voorschrijft, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 2 werd door den minister ter gemoet- kotning aan geopperde bezwaren aldus gewijzigd Een belofte of bevestiging wordt echter afge legd, indien de te beëedigen persoon het verzoek doet daartoe te worden toegelaten op grond, dat hij behoort tot een godsdienstige gezindte, welke het afleggen van den eed verbiedt. Deze wijziging had ten doel de doopsgezinden niet absoluut van den eed uit te sluiten. Wil een doopsgezinde nn een eed afleggen in plaats van een belofte dan kan hij dat doen, wil hij het niet dan verzoekt en verkrijgt hij vrijstelling. De heer Lohman had de vorige week al ge- wenscht arl. 2 geheel uil de wet te lichten, omdat hij een speciale bepaling voor doopsge zinden buiten iiet systeem der wet achtte te leggen, doch de minister wilde daar niet aan. Ook na de wijziging ran het art. bleef de heer Lohman het afkenren, doch "het werd met 69 tegen 5 st. aangenomen. art. 3 lnidt Een belofte word mede afgelegd, indien de te beëedigen persoon verklaart tegen het afleggen van eeden gewichtige gemoedsbe zwaren te hebben. Het werd goedgekeurd. Art. 4 (vrije keuze voor den ambtseed) en art. 5 werden eveneens aangenomen, eD eindelijk de heele wet met 57 tegen 12 st. Als nn de Eerste Kamer insgelijks de wet goedkeurt, waar men op durft te hopen, dau is de eedskwestie voor goed van de baan. Hierna ging de Kamer in de afdeelingen ter onderzoek vau verscheidene belastingontwerpen Van onze berichtgevers. ST-MAARTEN8D1JK. Ter voorziening in de schade geleden door de jongste overstroo mingen iu Noord-Holland enz. is in deze ge meente bijeengebracht f1185,05 welk bedrag aan het Provinciaal Watersnood-comité te Mid delburg is overgemaakt. De verkiezing van een lid voor den ge meenteraad vac. Chr. Hoek, is bepaald op 29 Februari, terwijl de stemming is vastgesteld op Dinsdag 14 Maart en de herstemming zoo noo dig op Donderdag 23 Maart. Toen Woensdagmorgen 3 nur J. A. de Wilde huiswaarts keerde van een Nutsvergade- ring werd hij op de ha'veD aangevallen door L. M. bakkersgezel te Stavenisse. Oorzaak jalousie vau Ms. zijde. Daar De Wilde onverschrokken is was het gelukkig dat de toekomstige familie ran M. tusschenbeide kwam en dezen hun huis wist binnen te loodsen. Terwijl de koetsier P. J. Janssens nit Tholen Jzich Dinsdagnamiddag met een reiziger in de herberg van den heer Polderman bevond en juist in de eetkamer had begeven om wat te gebruiken, overleed hij plotselingzijn lijk werd per rijtuig naar Tholen vervoerd. Zaterdagavond irad alhier op voor de vereen, van oud-leerlingen van den Laodbouw Winter- curcns te Staveoisse, de heer P. Minderhoud van Anna-Jacobapolder, en hield een lezing die tot onderwerp bad „Grepen uit de algemeene veeteelt". Ruim een 40-tal personen was op gekomen. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Slager, heette de aanwezigen welkom en gaf daarna 't woord aan den heer Minderhond. De spreker begon met te zeggen dat hij zich alleen 7,0a bewegen op het gebied van het al gemeene en niet zou betreden het veld der bizondere of buitengewone veeteelt en merkte voorts op dat paring, voeding en verpleging hoofdfactoren voor de veeteelt zijn. Voorts behandelde spreker de indeeling die aan de verschillende soorten iu oude tijden werd gegeven, doch al spoedig bleek dat die indeeling uiet voldoende was en werd door den geleerde Linnaeus een betere ipdeeling der soorten tot stand gebracht. Daarna behandelde de heer M. het fokken der huisdieren en merkte hierbij op, dat de voornaamste factoren om tot het goede doel te geraken zijn bodem en klimaat. Ver scheidene fokmethodes haalde spreker aan en gaf ook het een en ander ten beste over melk productie. Aan het slot der lezing gaf de inleider als zijn meening te kennen, dat er meer samen werking behoorde te heerschen ouder de stier- eD hengsthouderijeD. Hij hoopte dat zijn lezing een steentje mocht bijdragen tot verheldering der begrippen en tot bevordering eener betere samenwerking. De voordracht werd met de meeste aandacht aangehoord en de voorzitter was de tolk der vergadering toen hij een woord van van dank aan den inleider bracht voor zyn dank leerzame causerie. 1ERSEKE. Onmiddelijk na de gevangenneming vaa twee lerseksche visschers te Autwerpen die door middel van pasverralsching een derden [erschenaar in België hadden binnengesmokkeld, heeft de Duitsche overheid een nieuwen maat regel in toepassing gebracht. Vroeger mochten de visschersvaartuigen na visitatie en in orde bevinding der passen hun reis naar huis ver volgen, thans worden zij drie dagen vastgehouden zonder dat de bemanning aan wal mag gaan, zelfs niet om zich van nieuwen mondvoorraad te voorzieu. Onnoodig te zaggen, dat deze nieuwe maat regel den visschers wegeus tijdverlies op groot nadeel te staan komt. Het vaartuig van een der twee bovenbedoelde visschers werd bij de terugreis op de Schelde Voorbij Antwerpen door een rijnaak aangevaren en beliep een schade van 500 fraucs. De Duitsche autoriteiten maakten evenwel nit, dat de rijnaak die schade moest vergoeden, waaraan onmid dellijk voldaan werd. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond gaf de alhier bestaande afd. van den Bond van Vrouwen kiesrecht een feestavond, die nitstekend geslaagd is; hoewel de opkomst grooter zou kuunen ge weest zijn, een vijftigtal waren aanwezig, zal de penningmeester dankbaar kunnen zijn, daar de kas der afdeeling door de afdragen zeer ge stijfd is. POORTVLIET. In de plaats van den heer A. van der Slikke, die als weger van de fairbank te Striënham zijn ontslag had genomen, werd door aandeelhouders uit 4 sollicitanten als zoo danig benoemd de heer Mars. Bijl Cz. STAVENIS8E. Door de gladheid der straat bad de huisvrouw van P. d. R. alhier het onge luk te vallen, waardoor zij het rechterbeen boven den enkel brak. SCHERPENISSE. In de gehouden gemeente raadsvergadering werden de Dotulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Le. Missive Commissaris der Kouingin be treffende benoeming D. Keur als zetter voor Rijks directe belastingen. 2e. Missive Qed. Staten betreffende toezen ding goedgekeurd kohier hondenbelasting 1916. Tot lid der Commissie tot wering van School verzuim werd benoemd de heer A. van As en tot leden van het stembureau C. A. Geuze, plaatsverv. voorzitter, C. Hartog A.Az. en Antb, Oudesluijs, tot plaatsverv. leden A. C. Polder man D, Keur eD J. de Graaff. Tot gemachtigde in de vergadering van aan deelhouders iu de Waterleidingmaatschappij werd benoemd de heer L. C. van Doorn. De begrooting voor 1915 werd gewijzigd in vermeerdering van ontvang en uitgaaf f 577,26. Het vetzoek van het hoofd der school inzake wijziging verordening herhalings onderwijs wat betreft den zomer-cursus voor meisjes werd met algemeene stemmen niet ingewilligd. Dat ook hier hooge pachtprijzen besteed worden blijkt hieruit dat deze week voor bouw land is ingeschreven voor f201,per gemet. THOLEN. Naar wij vernemen zal Vrijdag 10 Maart alhier een lezing gehouden worden door dr. A. van Raalta uit Dordrecht over „Vervalsching van levensmiddelen". Wij twij felen niet of zij, die er prijs op stelleD goede waar voor hun geld te krijgen en zij die be langstellen in de algemeene volksgezondheid (in de eerste plaats dus ook overheidspersonen) zullen niet nalaten naar dezeu spreker te gaan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1